'Eredivisie' voor amateurtoneel Leidse bands debuteren op 'De Koperen Ploert' 149." 'Joop van den Ende verslagen' Cultuur&Kunst Streekgenoten exposeren XV DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 25 Exposities in Sassenheim en Lisse i isse/sassenheim Thelma Brouwerens en Dicky de Nie exposeren tot en met 14 februari hun werk bij muziek- en kreativiteitscen- trum Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse. Van Brouwerens zijn bronzen beeldjes te zien en van De Nie foto's en monoprin ten. Artopa is geopend op donderdag, zaterdag en zondag van 13.30 tot 16.30 uur en op donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Handweefsters uit de bollenstreek exposeren tot 27 februari hun werkstukken in de bibliotheek in Sassenheim. De expositie is te zien tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Op woensdag- en zaterdagochtend zijn weefsters aanwezig om te laten zien hoe een weefsel op touw wordt gezet. Open podium voor amateur bands hillegom Solution in Hillegom houdt gergeld open podiums waarop amateur (pop)bands in de gelegenheid zijn zich aan een groter publiek te presenteren. Bands die hiervoor in aanmerking willen komen dienen overeen repertoire van minimaal 45 mi nuten te beschikken, dat ook redelijk van niveau moet zijn. Aan melden vóór woensdag 10 februari: 02502-46524. Nog plaats bij cursussen LVC leiden Het LVC heeft nog plaatsen beschikbaar bij een aantal voorjaarscursussen. Wie meer wil leren van percussie, muziek theorie, fotografie, tekenen en schilderen en striptekenen, maakt een goede kans. Voor meer inlichtingen: telefoon 146449. In schrijving is tot en met 17 februari mogelijk. SFEQ op podium Hot House leiden De winnaar van de European Jazz Competition van de Leverkussener Jazztagen, SFEQ, staat zaterdag 6 februari op het jazzpodium van Hot House. Francois van Bemmel (gitaar), Stefan Kruger (drums), Peter Bergman (basgitaar) en Bart Suer (alt-sopraansax) zullen die dag vanaf half negen in het Leidse Waaggebouw hun fusion ten gehore brengen. Jubilate Deo op NCRV-cd alphen aan den run Het christelijk gemengd koor Jubilate Deo uit Alphen aan den Rijn is te-horen op een cd die de NCRV heeft uitgegeven. De omroep heeft uit de kwalitatief betere koren een selectie gemaakt en tot grote verrassing van Jubilate Deo komt het Alphense koor niet minder dan zes keer op de schijf, Te De- um Laudamus' geheten, voor. De cd is via de NCRV verkrijgbaar. Twee streekgenoten exposeren tot eind maart in bejaardencen trum St. Jeroen te Noordwijk Binnen. Cor Baming, met zijn 82 jaar de 'nestor' van het twee tal, werd in Leiden geboren en woont er nog steeds. Sinds zijn achttiende jaar schildert hij al. Baming, erelid van de amateur- schildersvereniging 'Pictura' in Katwijk, geeft nu cursussen aan ouderen in buurthuis de Linde in de Leidse Herenstraat. Hoe wel hij ook abstract heeft ge schilderd, gaat zijn voorkeur uit naar dorpsgezichten, portret ten, landschappen, stillevens en reprodukties van bestaand (en bekend) werk. Hij schildert met olie- en waterverf. Van Noordwijker Bert Houw- aart, 48 jaar, zijn bij 'St. Jeroen' olieverven te zien. Houwaart is autodidact en schildert zo n 14 jaar. Hij is secretaris van 'Pictu ra'. Zijn voorkeur gaat uit naar dorpsgezichten en landschap pen, vooral bosgezichten. De expositie is dagelijks te be zichtigen van 8.30 tot 17.00 uur. Alphense 'Per Expres' gaat provincie in Amateurtheatergroepen krijgen weinig de gelegen heid om veel te spelen. Dat is in sommige gevallen jammer. Het Zuidhollands Amateurtheater Circuit heeft nu een 'eredivisie' voor amateurtoneel in het leven geroepen. Drie sei zoenen lang zullen twee of drie goede voorstellingen te zien zijn in zes theaters in Zuid-Holland. Voor dit seizoen zijn uitverkoren de twee stukken 'Om Eleanor' door Per Expres uit Alphen aan den Rijn en 'Natte da gen' door Schijn en IJdel heid uit Delft. ALPHEN a/d RUN SASKIA STOEUNGA „Wij zijn buitengewoon ver eerd. Een grote genoegdoening. Het is ook leuk om eens buiten je eigen plaats te spelen." De spelers van Alphen en Delft roe men het plan. „Het geeft het amateurtheater een zetje om hoog. En hopelijk spoort het an dere amateurs aan om te ko men kijken." Willy Hilverda, beleidsmede werker amateurtheater van de Culturele Raad Zuid-Holland en coördinator van het Zuidhol lands Amateurtheater Circuit, zegt het zo: „Dit initiatief moet afrekenen met het beeld dat amateurs niets anders kunnen dan belegen kluchten op de planken brengen. De twee stuk ken die zijn geselecteerd spron gen er uit, waren vernieuwend. Ze staken goed in elkaar en hadden net iets meer dan ande re stukken." Ook zag de selec tiecommissie het speelplezier van beide toneelgroepen. Eigen initiatief Inderdaad het enthousiasme straalt van de groep af. Zonder uitzondering kunnen ze het ac teren niet laten. Ze zitten alle maal bij toneelverenigingen of hebben bij toneelverenigingen gezeten. Het toeval wil dat deze Scène uit 'Om Eleanor* van het Alphense 'Per Expres": „Het amateurtoneel krijgt zo een zetje omhoog." twee stukken zijn ontstaan op eigen initiatief; er zit geen vere niging achter. Het idee om 'Om Eleanor' te gaan spelen in een bewerking van de toneelgroep Mug met de Gouden Tand kwam van Ria Cattin, lid van Per Expres in Alphen. Zij had al langer in haar hoofd om met haar dochter iets te willen doen. Liesbeth van Kempen sloot zich bij dit tweetal aan. Toen zij aan het repeteren waren, zag regis seur en directeur van het Parktheater, Ronald Jansen de dames aan het werk. Hij was meteen onder de indruk, maar vond ook dat er veel meer in zat. De drie dames gaven zich aan hem over en binnen vier weken was er een nieuw stuk lingen. Kritiek Jansen: „Voor regisseurs is het heel goed dat ze regelmatig van groep of vereniging wisselen. )e kunt dan veel beter spelers op hun fouten wijzen. Je hoeft niet met oud zeer rekening te hou den. Dat is waar het bij ama teurtoneel vaak mis gaat. Er wordt te weinig kritisch naar el kaar gekeken." De Delftse regisseur Wim J. Smit is het daar helemaal mee eens. „In de amateurwereld be jubelt men elkaar veel te veel. Na tien jaar samen spelen kan men vaak geen kritiek meer ver dragen. Daarom is hij ook op een andere manier aan zijn spe lers gekomen. „Ik schreef eerst het stuk en zocht daarna men sen bij de rollen". Smit plukte Noep van Bempt, Mees van den Bosch, Marijke Smit en Henk Hazebroek her en der vandaan. „Je begint dan veel onbevange- ner en je kunt eisen stellen. Daar gaat het om. Je wilt toch iets van niveau brengen." Willy Hilverda kan deze uit spraken alleen maar toejuichen. „Het amateurtoneel moet veel meer voor elkaar openstaan. Dat is ook de reden dat we gaan experimenteren met dit Ama teur Theater Circuit. We hopen dat op deze manier andere amateurs worden aangespoord om naar de betere stukken te gaan kijken en zelf zo ook weer op nieuwe ideeën komen." De Provincie Zuid-Holland steunt dit project voor drie jaar. Per jaar zal er 30.000 tot 40.000 gulden beschikbaar zijn. Niet om de amateurs te betalen. Hil verda: „Nee, dat geld is er voor alle dingen omheen 2oals zaal- huur, onkosten en publiciteit. De selectie gebeurt op verschil lende manieren. Groepen, vere nigingen die menen iets moois op de planken zetten, kunnen zich aanmelden, ok loopt de commissie belangrijke toneel festivals af om te speuren naar nieuw talent". Alle spelers zijn het erover eens. „Dit moet aan slaan. Het amateurtoneel is weliswaar een bloeiende be drijfstak, maar aan de andere kant is het ook een beetje vast geroest. Daar kan nu verande ring in komen. Kom op ama teurs!" Speellijst: 5 februari, Parktheater Alphen a/d Rijn; 5 maart Imperium in Leiden; 19 maart Bibliotheektheater Rot terdam; 3 april Arto-theater Schoonhoven; 9 april De Uit stek in Zwijndrecht, tot slot: 23 april De Stoep, Spijkenisse. Otis brengt musical Carousel op de planken leiden/voorschoten» WILFRED SIMONS De musical 'Carousel' is één van de beroemdste musicals aller tijden. In Londen draait sinds vier maanden een reprise van het stuk van Rogers en Ham- merstein. Het publiek in de Leidse regio hoeft echter niet naar Londen af te reizen: bin nenkort klinkt het lied 'you'll never walk alone' in Nederland se vertaling drie avonden ach tereen in de aula van het Oegst- geestse Rijnlands Lyceum. Het Musical en Operette Gezelschap Otis legt op dit moment de laatste hand aan de voorberei dingen. Richard Rodgers en Oscar Ham- merstein presenteerden in 1943 hun eerste musical op Broad way: Oklahoma. Vanaf dat mo ment was hun leven een grote succes story, na Oklahoma maakten zij Carousel, South Pa cific, The King and I en The Sound of Music. Musicals die in de hele" wereld furore maakten. Anno 1993 zijn ze bij velen nog altijd zeer geliefd. Broadway- producers grepen daarom de an Otis kwam het Richard i donderslag première van Oklahoma, nu vijftig jaar geleden, aan om 1993 uit te roepen tot 'Richard Rod- gers-jaar'. Voor de leden het bericht van Rodgers-jaar als e bij heldere hemel. Zegt voorzit ter Frans Cornelisse: „Wij had den vorig jaar al tot de opvoe ring besloten. Niemand wist toen dat die herdenking eraan kwam. Maar nu zijn wij wèl de eerste Nederlandse vereniging die dit jaar een musical van Rodgers en Hammerstein op voeren. We hebben Joop van den Ende verslagen!" Regisseur Hans Deken bena drukt dat Carousel niet zomaar een oppervlakkig verhaaltje is met een dansje en een liedje, maar een dramatisch verhaal met diepgang: „Carousel be handelt vragen over goed en kwaad. Belangrijke levensvra gen, daarom wilden wij het graag uitvoeren. Maar toen we de partituur bekeken, bleek dat er naast het Engelse origineel alleen een Vlaamse vertaling uit 1950 van bestond. Daarin ston den hele gekke dingen. We heb ben de Engelse tekst er nog eens naast gelegd en nu een nieuwe, frisse vertaling ge maakt." Ook het verhaal zelf kon reke nen op een kritische blik van de 28-jarige Leidenaar: „Het is op sommige punten écht achter haald. Zo pleegt hoofdpersoon Billy Bigelow in het verhaal zelf moord omdat hij bang is dat de politie hem zal arresteren." Hoofdrolspeelster Bemice Sch- mal vult aan: „Tegenwoordig arresteert de politie mensen aan de lopende band, daarvoor pleeg je geen zelfmoord meer." Deken en zijn vrienden hebben er daarom een vechtpartij van gemaakt, waarbij Bigelow wordt geraakt door een per ongeluk afgaand pistool: „Dat is geloof waardiger." Vergrijzing Volgens Cornelisse hebben de meeste operette- en musicalge zelschappen te kampen met twee problemen: er zijn te wei nig mannen en de vergrijzing slaat alom toe. Die problemen spelen bij 'Otis' niet: „We heb ben nu zo'n 45 leden en ze zijn gemiddeld ongeveer dertig jaar oud. Bovendien hebben we ge noeg mannen voor alle rollen. Hoe vaak zie je niet dat vrou wen mannen moeten spelen en dat oude mensen 'jonge' rollen krijgen? Bij ons is dat niet zo; al le vrouwen spelen bij ons vrou wen en de mannen zijn ook daadwerkelijk mannen." De leden doen alles in eigen beheer. Ze ontwerpen zelf de kostuums en de belichting, ze bouwen hun eigen decors en ook de regisseur komt uit eigen gelederen. Otis werkt nauw sa men met Musica Juncta, een or kestje dat voornamelijk bestaat uit studenten van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Cornelisse is niet weinig trots op die samenwerking: „We heb ben precies de bezetting die Rodgers voor Carousel voor schrijft. We hebben zelfs een harpiste!" Voor volgend jaar heeft Otis nog geen plannen. Cornelisse zegt dat het iedere keer weer een heidense klus is om een musical op een aanvaardbare manier te produceren: „De kos ten zijn gigantisch, vooral nu de Otls repeteert voor 'Carousel': „Wij zijn wèl de eerste Nederlandse vereniging die dit jaar Rodgers en Hammerstein opvoeren." subsidiemogelijkheden zo goed als verdwenen zijn. Deze musi cal kost ons 35.000 gulden en dat geld hebben we i^it eigen zak betaald. Als we voor Carou sel de zaal niet drie keer volkrij- als failliet. Maar als de musical een succes wordt, houden we net iets over. En als we dan an derhalfjaar doorsparen. kunnen we weer een produktie op de planken brengen.' gen, is het gezelschap zo goed Carousel is op 18, 19 en 20 fe- FOTO LOEK ZUYDERDUIN bruari te zien in het Rijnlands Lyceum, Apollolaan 1 in Oegst- geest. Aanvang steeds 20.00 uur. Kaarten zijn verkijgbaar via de VW en via tel. 071- 765635 (tussen 16.00 en 19.00 uur). Lex de Haas, 'rots in de branding' van het cd-project (links) en geluidstechnici formatie 'As The Eye', met v.l.n.r. Rudy Souhoka, Niki, Pumpin' Groove, Ayni Menno (rechts) met de Leidse t Roy Farleygene. FOTO HIELCO KUIPERS De Leidse Vereniging van Pop muziekanten (LVP), gevestigd aan de Middelstegracht, vond dat naar aanleiding van het 12,5-jarig bestaan maar eens iets bijzonders moest gebeuren. Aan de LVP-bar werd het idee geboren een cd op te nemen die representatief is voor de mu- ziekscene in en om Leiden. De opnames voor de cd. die de naam 'De Koperen Ploert' krijgt, zijn inmiddels achter de rug en de release is op 15 maart. Van de vijftig bands die mo menteel gebruik maken van de oefenruimten van de LVP, was er maar voor zestien plaats op De Koperen Ploert'. Negentien bands meldden zich aan. waar na een onafhankelijke jury be staande uit djs, popdocenten en vertegenwoordigers van platen zaken, besloot welke drie nog niet rijp waren voor de studio. De zestien overgebleven bands vormen volgens Francine de Zanger, coördinator van het cd- project, 'een dwarsdoorsnede van wat er bij de vereniging leeft'. Een greep uit het aanbod: Everyday Shampoo', Miniature Horses'. 'The Vibe', 'Panic in Detroit' en 'The Lovecramps'. De cd heeft 23.000 gulden en een maand onafgebroken wer ken door Leidse popmuzikan ten en geluidtechnici gekost. De zestien kregen elk precies 4 mi nuten en 23 seconden om het beste van zichzelf te laten ho ren. De LVP-studio is de maand januari dan ook geen minuut onbemand geweest en tot op de dag dat de definitieve opnames klaar moesten zijn, werd nog geschaafd aan de eindmix. 'As the Eye' is één van de bands die dankzij de LVP op 'De Koperen Ploert' haar cd-de- buut maakt. Nog de laatste nacht voordat de defenitieve versie klaar moet zijn wordt het nummer 'Fire' voor de derde keer gemixt. „Je bent nooit echt tevreden", zegt zangeres Ayni. „Op het laatst hoor je ook niet meer. of het goed is." Hardrock, funk en rap wisselen elkaar af in het nummer dat is geïnspireerd op de Bijlmer-ramp. „Het num mer blijft actueel, want er ge beuren noga) eens wat ram pen". meent Ayni. Voor 'As the Eye' staat nog net iets meer op het spel dan voor de andere vijf tien bands; zij v openingsnummer LVP-cd. De cd wordt gefinancierd uit sponsorgelden, die grotendeels afkomstig zijn uit de grafische industrie. De bands dragen elk 300 gulden bij, maar krijgen daar wel vijftig exemplaren voor. De opbrengst van 'De Ko peren Ploert' blijft bij de Vereni ging van Leidse Popmuzikan ten. „Van de opbrengst willen we een fonds stichten, waar door we in de toekomst meer cd's kunnen opnemen", zegt Francine de Zanger. „De vereni ging heeft geen winstoogmerk. De opbrengst is puur startkapi taal." Dal de LVP geen winst wil maken blijkt uit het schijntje van 12,50 gulden dat de schijf kost. Behalve bij de LVP is 'De Ko peren Ploert' vanaf 15 maart te koop bij Plato en Velvet Music. Tijdens de cd presentatie, op 17 april in het LVC, verzorgt een selectie van vijf van de zestien bands een live-optreden. Leeslomp, in hoogte verstelboor. In messing en brons. Von 199.-voor Aonbiedmgen geldig t/m 27 februon en zolong de voorrood strekt HN WINKEL VOL HELDERE IDEEEN Leiden Haarlemmerstraat 188. Katwijk Princestroat 15a.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25