Cultuur Kunst 'Plannen de Waag duperen niemand' W H Lebbis en Jansen: bluf pj/j L7c/ewondering Violist Schneider overleden Schouwburg op eigen benen 20 DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 941 21 FILM BOEKEN O Principes en het a Ter gelegenheid van Hella Z J verlangen naar een Haasses 75ste verjaardag ver niet-lekkend dak botsen scheen 'Een handvol achtergrond', met elkaar in de film 'In een mooi gebonden bundel auto- krakende welstand' te zien biografische teksten over (vooral) in krakersbioscoop de X Nederlands-lndië Minitentoonstelling PTT Museum den haag In het PTT Museum, aan de Zeestraat 82 in Den Haag, zijn tot en met 21 februari 3-dimensionale voorwerpen tentoongesteld die worden gebruikt in het ontwerpproces van postzegels. De minitentoonstelling is maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 12.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Concert Lynyrd Skynyrd arnhem» De legendarische groep Lynyrd Skynyrd hield in feite in 1977 op te bestaan toen een vliegtuigongeluk een einde maakte aan het leven van de leadzanger, de gitarist en de achtergrond zangeres. In 1987 kwamen overgebleven leden van de band met nieuwe leden bijeen voor een herdenkingsconcert en dit luidde een revival van Lynyrd Skynyrd in. In nieuwe samenstelling komt de band op 16 april voor een eenmalig concert naar Ne derland. In de Arnhemse Rijnhal treedt de groep op, tewijl The red Devils het voorprogramma verzorgen. De kaartverkoop be gint 13 februari. recensie wunand zeilstra '2 keer rieleksen voor 1 geld', cabaretpro gramma van en door Lebbts en Jansen (HanS Sibbel en Dolf Jansen). Regie: Koos Terpstra. Gezien- 3/2, schouwburg Leiden Lefgozers met een supervlotte babbel zijn het, en als zodanig wonnen Hans Sibbel en Dolf Jansen in mei 1989 de jury- en publieksprijs van het Leids Ca baret Festival. Ze brachten een spervuur van deels aan de actu aliteit ontleende grappen. Dat was toen zo langzamerhand zeldzaam geworden in het ca baret, zodat de heren 'Lebbis en Jansen' wel moesten opvallen. Dat spreektempo is in hun tweede avondvullende pro gramma iets teruggeschroefd. Eigenlijk is de gehele presenta tie van het duo aanmerkelijk ge- polijster geworden. Wat overi gens geen kwaad kan, want hun podiumpresentatie was aanvan kelijk allerbelabberdst. De poli tiek getinte humor is beduidend minder geworden en lijkt nu meer de kant van de brutale gein op te gaan. Als duo zijn Lebbis en Jansen verbazingwekkend goed op el- Hun cros s-talks rollen over het voetlicht met een gemak alsof ze ter plek ke zijn bedacht. De klassieke rolverdeling tussen aangever en grappenmaker ontbreekt bij hen volledig. Die gelijkwaardig heid in het beurtelings aan bod komen geeft hun optreden iets geheel eigens mee. Handig spelen ze in op reac ties uit de zaal die ze duidelijk zelf hebben uitgelokt. De bluf die ze voortdurend uitstralen, wordt door de toeschouwers opmerkelijk positief ontvangen. Al zou dit soort zelfgenoeg zaamheid op den duur wel eens contraproduktief kunnen gaan werken. 'Een grote bek kun je niet leasen, die krijg je hier ca deau' zingen ze in hun rap-pa- rodie. Het tekent de sfeer van 'kom maar op als je durft'. Op die manier camoufleren ze be hendig een flink aantal magere grappen. Een truc die ze al bij hup. overwinning van het Leids Cabaret Festival met groot suc ces toepasten, en die nog steeds blijkt te werken. Per slot van re kening kregen ze na afloop van '2 keer rieleksen voor 1 geld' toch maar mooi een flink ap plaus. Wethouder Hennie Koek verbaasd over manifestatie Ze is niet uitgenodigd voor de manifestatie van de ver ontruste gebruikers van de Waag. Toch zal wethouder Hennie Koek (PvdA) zaterdag acte de presence geven. Als het mag van Hot House (jazz), de Folkclub Horus, het 5 Mei Comité, de Stichting Leidse Jazzweek en de Leidse Amateurfotografen, geeft ze tekst en uitleg over haar plannen met de Waag waartegen de protestbijeenkomst is gericht. „Om te voorkomen dat er een rel ontstaat." Koek wil absolute duidelijkheid scheppen over de toekomstige functie van de Waag en de ge volgen daarvan voor de huidige gebruikers. In het gebouw aan de Aalmarkt moet 'eigentijdse beeldende kunst' troef worden. Alleen voor 'de haring en witte brood' maakt ze een uitzonde ring. „Je kunt hoog en laag springen maar over hoe Leiden 3 oktober moet vieren, kun je beter niet discussiëren". Voor de andere gebruikers neemt Koek een 'inspanningsverplich ting' op zich: ze zal ervoor zor gen dat ze met hun exposities en activiteiten 'niet op straat komen te staan'. Volgens de wethouder kun nen de betrokken instellingen nooit verrast zijn door de plan nen want die waren er al in de periode dat Henriëtte van Don gen cultuurwethouder was. ,,Ik maak slechts reeds eerder inge zet beleid af, waarmee ik niet wil zeggen dat ik de consequen ties uit de weg wil gaan." Koek is uiterst verbaasd over de frontvorming van muzikan ten, fotografen en oorlogsher denkers. „Ik denk dat we hier met een communicatiestoornis en een wat verlate schrikreactie hebben te maken. De manifes tatie is voor mij in elk geval geen aanleiding om m'n beleid te herzien. De gemeenteraad heeft er op de WD na al mee ingestemd en bovenal: er is nie mand gedupeerd en van be dreigde osities is ook geen spra ke." De wethouder loopt desge vraagd alle protesterende instel lingen af. Met de Leidse Ama teurfotografen is al in november gesproken, zegt ze. Daaruit is de Hooglandse Kerk als alternatief naar voren gekomen. „Ze had den nog een Financieel pro bleem omda^er in de kerk extra verlichting nodig is voor hun expositie. Een der onderhande lingsresultaten was dat de ge meente zou bijspringen. Hoe wel ik me er van bewust ben dat voor de fotografen de Waag toch de eerste keus blijft, be schouwde ik de zaak verder als afgedaan. Omdat ze mij ook niet meer hebben benaderd, ben ik ervan uitgegaan dat dat andersom ook zo was." Dat Leidse muzikanten mee doen aan de manifestatie, be grijpt de wethouder evenmin. Het mag dan zo zijn dat de wet houder plannen heeft om van de Stadsgehoorzaal het muziek- gebouw van Leiden te maken („Niet alleen klassiek, maar ook folk, pop en jazz") maar dat be tekent nog niet dat muziekma- kende gebruikers van de Waag daar per 1 mei uit moeten zijn, zoals ze heeft horen roepen. „Het betekent hooguit dat wij, totdat de Stadsgehoorzaal is uit gegroeid tot dat muziekcen trum, iets anders moeten heb ben voor Hot House, Horus en de jazzweek. En zo lang er geen alternatief is, blijft de Waag be schikbaar." Ze vervolgt: „De kritiek van het 5 Mei Comité en oud-ver zetsmensen dat ik klaarblijkelijk geen oog heb voor de Tweede Wereldoorlog en Auschwitz en dat ik niet wens stil te staan bij fascisme, heeft mij bijzonder geraakt. Ook hier is weer sprake van verkeerde conclusies. Het 5 Mei Comité wist in 1992 al dat de expositie van dat jaar de laatste in de Waag zou zijn. Bij de bepaling van het thema voor de expositie van dit jaar is al met een andere plek rekening gehouden. Dat het comité nu naar De Bakkerij moet voor zijn expositie is dan ook volstrekt lo gisch. Het comité werkt name lijk samen met Vluchtelingen werk en De Bakkerij is daarvan de thuishaven. Van alle ge sprekken hierover is er niet één in de verwijtende sfeer gevoerd. Maar zaterdag zal ik wel op ver bolgen reacties moeten reke- Hoewel er voor de gebruikers van de Waag een oplossing is, „Ik denk dat we hier met een communicatiestoornis en een wat verlate schrikreactie hebben te ma ken." FOTO HENK BOUWMAN zegt de wethouder bereid te zijn 'diep na te denken' over exposi ties, concerten en activiteiten van Leidse amateurs. „Want die hoeven niet alleen maar voor huiskamers te spelen. Maar ze moeten evenmin per se in de Waag terecht kunnen." Dat de Waag weer het do mein kan worden van 5 Mei Co mité, muzikanten en fotografen zodra er in het centrum voor de beeldende kunst (cbk) aan de Hooglandse Kerkgracht meer ruimte vrij komt, acht de wet houder op dit moment niet van belang. „Op die extra ruimte hoeft niet voor 1996 te worden gerekend. Bovendien vallen dan pas besluiten over het gebruik van die extra ruimte. We moe ten daar nu dus geen mensen blij mee maken." Vanuit de werkhoek in mijn woonkamer ^y yF kijk ik uit op het Tevelingshofje.dat op de hoek van de Vierde Binnenvestgracht en de Pakhuisstraat ligt. Je zou kunnen zeggen dat ik tegen een blinde muur aankijk, maar zo zie ik het helemaal niet. Ik beschouw het als een stuk zeventiende eeuw waar het leven en de geschiedenis overheen zijn gegaan. Dat merk je bijvoorbeeld heel goed aan de manier waarop de voegen in de loop der jaren steeds zijn hersteld. De oude voegen zijn door het weer heel donker gekleurd, de nieuwe zijn veel lichter. Daardoor lijkt het net alsof de muur 'gestopt' is, net als een oude sok. Zo'n muur wekt bij mij associaties met geborgenheid en stevigheid. Die muur vind ik dus al mooi, maar hij valt in het niet bij de vorm van het hofje zelf. Het Tevelingshofje is namelijk helemaal in eert ruitvorm gebouwd. De ruit keert in alles terug: de huisjes, de put in het midden, de tegels waarop je loopt, de tuin, de afvoerputjes; alles, maar dan ook alles is ruitvormig. De vorm van het hofje is bepaald door de plattegrond. Het is gebouwd in 1666, tijdens de vijfde stadsuitleg van Leiden. De hele buurt was al volgebouwd, er was alleen nog één klein, ruitvormig lapje grond over. De opdrachtgevers, Charles en Iacob Tevel, besloten op die grond een hofje te bouwen voor 'eerlijke en nuchtere echteluiden, zonder kinderen, zijnde boven veertig jaren oud en professie van Gereformeerde religie doende'. De voorwaarden waren dus streng en als je rondom het hofje loopt, zie je die strengheid in de muren ook terug. Je zou verwachten dat architect Willem van der Helm het terrein aanpaste aan de beschikbare grond, maar hij deed precies het omgekeerde: hij maakte alles ruitvormig. Dat bewonder ik er zo aan: de strenge consequentie waarmee hij die onpraktische vorm heeft benut en nog wel tot in alle details! Het moet een smak geld extra hebben gekost. Dat vind ik nu zo boeiend en eigenaardig: die Charles en Iacob hadden, aan - de voorwaarden te oordelen, niets wufts of frivools, maar toch hebben ze blijkbaar tegen die architect gezegd: 'Nou, bouw dan maar iets in In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Carolien Han, universitair docent aan de Leidse universiteit en voorzitter van de Stichting Diogenes Leiden haar bewondering uit: „De Leidse binnenstad is een navelstreng naar het verleden." Als je om het hofje heenloopt, zie je strenge classicistische vormen: een lijnenspel van horizontale en verticale elementen. Kom je binnen, dan denk je dat je stomdronken bent: overal zie je ruiten. De architect heeft niets verdoezeld of weggemoffeld: hij heeft die vormen juist voor het voetlicht gehaald. Een aantal jaren geleden is het hofje gerestaureerd. Ik heb er niet met mijn neus bovenop gezeten, maar die opknapbeurt moet nog best ingewikkeld zijn geweest. Al die tegels moesten apart worden gesneden. Je kunt er niet voor naar de tegelhandel. Boven de ingangspoort van het hofje zit een baarkamertje. Ik vraag me steeds af wie dat kamertje destijds gebruikten. De bewoners mochten geen kinderen hebben, dus voor hen was het niet bedoeld. Misschien hielpen die vrouwen in het hofje wel als vroedvrouwen voor de aanstaande moeders in de buurt. De stad staat vol met soortgelijke prachtige oude panden. 'Mijn' muur, een oud gebouw, de hele Leidse binnenstad is naar mijn overtuiging één grote navelstreng naar het verleden. Ik ben ervan overtuigd dat het. verleden ons voedt. Ik persoonlijk voel me door zo'n stomme muur veel meer gevoed dan door iedere willekeurige nieuwbouwwijk. ^y ^y W.F. Hermans gaat akkoord met schikking amsterdam cpd De schrijver W. F. Hermans heeft een schikking getroffen met de makers van de WFH- krant, Tonnie Luiken en C.J. Aarts. In ruil voor de vrijwillige vernietiging van alle niet ver kochte nummers van de WFH- krant van december 1992 en een bedrag van 2500 gulden, heeft Hermans afgezien van au teursrechtelijke vervolging. Een kort geding over de kwestie werd gisteren op het laatste mo ment afgeblazen. Aanvankelijk claimde Her mans van Aarts en Luiken 20.000 gulden ieder, omdat ze zonder toestemming een deel van een brief van Hermans uit 1953 in de krant hadden afge drukt. De brief is in het bezit van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Bovendien ver dacht Hermans het tweetal er van de roofdruk 'Pang! De oor logsjaren' te hebben geredi geerd en uitgegeven. „We heb ben hem ervan kunnen overtui gen dat we niets met Pang! te maken hebben", aldus Luiken en Aarts. De Amerikaanse violist en diri gent Alexander Schneider is op 84-jarige leeftijd overleden. De kleurrijke, in Litouwen ge boren violist stierf dinsdag avond in zijn woning in New York. Hij maakte ruim 30 jaar lang deel uit van het Budapest String Quartet, een van de meest gerenommeerde strijk kwartetten. Hij werkte samen met vrijwel alle groten uit de klassieke mu ziek, zoals Artur Rubinstein, Mstislav Rostropovich, Isaac Stern en lean-Pierre Rampal. In 1961 gaf hij met onder meer Pa- blo Casals een historisch con cert in het Witte Huis voor de toenmalige president John Ken nedy. Hij maakte meer dan 100 pla ten als solo-artiest, kamermusi cus en dirigent. Schneider was onder meer artistiek leider van de New School Concert Series en de New York String Or chestra. Hij richtte vele muziek- ensembles op en stond jonge musici terzijde met raad en daad. Minister achter orkest-advies den haag gpd Minister d'Ancona het advies van de Lammers over het Oostneder lands orkestenbestel „in grote lijnen" overnemen. Dat is de conclusie van een delegatie van Het Gelders Orkest, die bijna twee uur met de minister over het advies van gedachten heeft gewisseld. Bestuur en directie van HGO hebben tijdens dat gesprek alle argumenten legen het advies - opheffing van HGO en Forum Filharmonisch, een nieuw or kest van negentig musici in En schede - toegelicht. Al snel in het gesprek maakte minister d'Ancona duidelijk niets te voelen voor een orkest - voorziening van 145 musici. gesteld zouden kunnen worden: „Dat is onwerkbaar", liet zij de Gelderse delegatie weten. HGO-directeur Hans Hierck verwacht dat de minister op vrijdag 12 februari een voorstel zal doen op basis van adviezen i de De zelfstandigheid van de schouwburg wordt flink groter nu de raadscommissie onderwijs, cul tuur en emancipatie het licht op groen heeft ge zet voor een contract tussen directeur P. Wallis de Vries en de gemeente. Alleen over de wijze waar op het tot dusverre jaarlijks terugkerend tekort van zo'n 120.000 gulden moet worden wegge werkt, bereikten de raadsleden gisteravond nog geen overeenstemming. Door het contract is de schouwburg niet meer gebonden aan een budget voor een jaar. Eventue le winsten vloeien niet meer terug in de gemeen tekas maar komen aan de schouwburg zelf ten goede. Evengoed vervalt het automatisme dat de gemeente aan het einde van een jaar eventuele verliezen opvangt. Er komt een speciale pot voor de winst die de schouwburg meent te kunnen boeken door com mercieel te programmeren en door de extra op brengsten van sponsoring, eigen theaterproduk- ties en een andere aanpak van de pauzebuffetten in het horecagedeelte. Ook de rente-opbrengsten van deze zogenaamde 'bedrijfsvoorziening schouwburg' zijn voor de schouwburg zelf. Zit er meer geld in die pot dan 92.000 gulden, dat is zo'n zeven procent van de uitgaven, dan vloeit dat overschot naar de algemene reserve. D66 pleitte er voor om ook deze limiet achterwege te laten, omdat de prikkel om 'voordeeltjes te sco ren' geringer wordt als de schouwburgdirectie ze voor een deel aan de gemeente moet afstaan. Wethouder H. Koek (PvdA) houdt echter vast aan de limiet van zeven procent. „We maken van de schouwburg ook weer geen echt bedrijf, dat per definitie winstgevend moet zijn." Directeur Wallis de Vries ziet door het contract zijn mogelijkheden enorm verruimd om veel meer risico's te nemen bij het programmeren. „Ik kan bij wijze van spreken in het ene jaar sparen door uiterst populaire voorstellingen te boeken voor een heel gewaagd ander jaar." Over het structurele tekort.van 1,2 ton verschil len wethouder Koek enerzijds en de raadsleden anderzijds van mening. Koek stelt voor dat de schouwburg de helft van het bedrag wegwerkt Wallis de Vries ziet daar voldoende mogelijkhe den toe en dat voor 1993 60.000 gulden uit de pot onvoorzien komt. In volgende jaren moet dat geld uit de kunstbegroting komen. WD, Groen Links, CDA en D66 menen echter dat de directie kunst en cultuur ook in 1993 moet opdraaien voor die 60.000 gulden. Volgens Koek kan dat niet anders dan met nieuwe bezuinigingen en daar wil ze liever niet aan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21