'Niemand hier is sikkeneurig' SieMatic Randstad nieuwe Onrust bij personeel KLM groeit Klanten betuigen hun steun aan Nederlandse DAF-dealervereniging Vissers krijgen tien procent tolerantie Inzamelen gft niet in gevaar SieMatic Keükencenter Leiderdorp DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 chef «willem spierdijk, 071-161440, plv -chef Bezuinigingsplannen schiphol «bill meyer Het personeel van de KLM ver keert al maanden in grote onze kerheid over de toekomst. Ge ruchten over spectaculaire ver liezen, extra bezuinigingen, het openbreken van de CAO en zelfs gedwongen ontslagen ste ken steeds hardnekkiger de kop op. Daaroverheen kwam het nieuws van de voorgenomen samenwerking met SAS, Swis sair en Austrian. Vanmorgen zijn de kwartaalcijfers (oktober tot en met december) bekend gemaakt. Die beloven zoals ver wacht weinig goeds voor de werkgelegenheid bij de KLM. Gisteren bereidden zo'n zes tig kaderleden van de Vervoers- bond FNV zich gezamenlijk op de onheilsboodschap voor. Zij kregen van bestuurder José Smeets in grote lijnen te horen wat zij vandaag kunnen ver wachten. Smeets zei rekening te houden met een fors verlies over het derde kwartaal en met nieuwe bezuinigingsplannen van de directie. De droevige bedrijfsresultaten worden volgens haar veroor zaakt door de traditioneel slap pe wintertijd en de tarievenslag in de wereldluchtvaart. Boven dien zijn door de invoering van een nieuwe dienstregeling (blokkensysteem) de kosten sterker toegenomen dan de in komsten. De directie zal de komende dagen met een keihard en zeer droevig verhaal moeten komen wil de FNV nieuwe bezuinigin gen, bovenop de reeds afge sproken 960 miljoen, slikken. „De directie zal moeten aanto nen dat de problemen structu reel zijn, en daar versta ik een periode van twee tot drie jaar onder." Daarmee kreeg Smeets de handen van de kaderleden op elkaar. Wie er ook ongerust moge zijn over de toekomst van vrachtwagenfabriek DAF, voorzitter F. van Voorst Vader van de Nederlandse dealervereniging lijkt bijna geen vuil tje aan de lucht te zien. En de reacties van klanten boeze men de Amsterdamse vrachtautoleverancier ook nog geen angst in. „We krijgen adhesiebetuigingen. Klanten die vanwege de problemen bij DAF nu om een offerte vragen". Volgens Van Voorst Vader hoeven de klanten nu ook niets van de ellende in Eindhoven te merken. De onderdelen- voorziening is gegarandeerd.Als de fabriek een paar we ken dicht is gaat dat ook gewoon door". De service in het buitenland loopt volgens hem evenmin gevaar, ook niet als de eigen serviceafdeling van DAF nog even verlamd blijft. „Dat sluiten we .als dealers onder elkaar wel kort", zegt hij monter. Van Voorst Vader baseert zijn stellige optimisme onder meer op uitlatingen van minister Andriessen. „Het is be kend dat het met de corébusiness van DAF, het bouwen van vrachtauto's, In feite positief verloopt. Het afgelopen jaar hebben wii er ook meer verkocht. De problemen lig gen elders en die worden nu aangepakt Ik verwacht bin nen een paar dagen beslissingen die de continuïteit waar borgen". Van Voorst Vader noemt de keus surséance aan te vragen en daarna te gaan snijden, een 'bekende con structie' en laat blijken daar vertrouwen in te hebben. „We staan als dealervereniging achter de besluiten van DAF". Grote invloed op de verkopen hebben de problemen nog niet gehad zegt hij. Januari is normaal toch al een rustige maand, het is nu de periode dat trucks worden af geleverd. En ook daar voorziet hij nu geen problemen mee. Eventuele vertraging van de aflevering door de sur séance is van ondergeschikt belang. „Het gaat om inves teringsprojecten van bedrijven die maanden vergen. En de levertijd is normaal toch ook twee maanden". Ook al omdat het bij de aanschSf van vrachtwagens om beslui ten gaat die niet over een nacht ijs worden genomen, ver wacht hij geen weerslag op de verkopen in de komende tijd. ..Afnemers hechten heel veel waarde aan een goede service. DAF is bekend om die service en die wordt ge continueerd". Van Voorst weerspreekt dat bij DAF in Eindhoven enor me voorraden niet-verkochte trucks staan. „De voorraden zijn kleiner geworden. Er staat geen vrachtwagen meer in voorraad in het buitenland. Alles is in Eindhoven gecon centreerd, dat vertekent misschien het beeld". Regionaal DAF-dealer Blom werkt gewoon door grondpersoneel in tegenstelling tot bijvoorbeeld de vliegers in voldoende mate zijn steentje bijdraagt aan de bezuinigingen zoals afgesproken in het pro gramma Concurrerend Kosten niveau (CKN). Kaderleden werkzaam bij de Technische Dienst (TD) zien de toekomst zo mogelijk nog som berder in. De TD ondergaat mo menteel een reorganisatie waar bij zo'n 200 mensen als overtol lig zijn benoemd. Nu zou de KLM opnieuw aan het rekenen zijn geslagen en op een veel groter aantal zijn uitgekomen. De kaderleden vrezen dat voor al bij de TD gedwongen ontsla gen zullen vallen. „De spanning bij de TD stijgt met de dag. De bom staat op barsten", aldus een kaderlid. Andere kaderleden plaatsten vraagtekens bij de deelnemin gen en investeringen van de di rectie. Volgens hen is de afgelo pen jaren veel geld over de balk gesmeten. Smeets nam de di rectie echter in verdediging. „De KLM moet nu eenmaal in vesteren en samenwerken wil zij in de toekomst niet tot het niveau van regionaal lucht- vaartmaatschappijtjeafglijden." „Als ik gisteren aandelen DAF had kunnen kopen, dan had ik het gedaan." Het is de vraag of dit een verstandige financiële transactie zou zijn geweest, maar de optimisti sche woorden van deze Zoeterwoudse employé tekenen de sfeer bij de werknemers van regionaal DAF-dealer Blom. In de vestigingen van het bedrijf in Katwijk, Zoe- terwoude en Gouda werken gemiddeld ongeveer 30 mensen. Niemand raakt zijn baan kwijt, omdat het Eind- hovense bedrijf in surséance van betaling verkeert, verze kert de directeur. Blom is een van de grotere dea lers in Nederland. De afgelopen jaren verkocht het bedrijf onge veer 350 vrachtwagens per jaar voor gemiddeld zo'n 350.000 gulden per stuk. Het marktaan deel van DAF ligt landelijk op ongeveer dertig procent, maar volgens directeur J.H. Blom heeft zijn bedrijf in sommige segmenten tot veertig a vijftig procent van de markt voor vrachtwagens in de regio in handen. In de vestiging aan de Indus trieweg in Zoeterwoude wordt gewoon doorgewerkt op woens dagochtend. Zin om met de krant te praten hebben niet veel mensen, 'maar niemand loopt hier sikkeneurig te wezen', ver zekert een werknemer. Boos is hij maar over één ding: dat alle buitenlandse bedrijven die vrachtwagens produceren steun krijgen, terwijl DAF nog geen cent van de overheid heeft ont vangen. „En DAF maakt nog de beste wagens ook." Ook in de Katwijkse vestiging van Blom wordt woensdagoch tend gewoon doorgewerkt. Vriendelijk maar beslist vertelt een baliemedewerkster dat nie mand het bedrijfsterrein op mag. „Stricte orders van de di rectie." Zelfs het maken van een foto van het complex stuit op hevige weerstand van twee em ployés. „Hoe zou u zich voelen als uw huwelijk naar de kloten gaat?," illlustreert een van hen de spanning. Toch zien de twee de toe komst niet somber in, 'omdat DAF hele goede vrachtwagens maakt.' Een hart onder de riem komt van een klant die het ter rein oploopt. „Ik kom hier een DAF kopen, ik heb er nog steeds vertrouwen in." Datzelfde beeld rijst ook op bij een aantal grote re transporteurs uit de regio. Vriend en vijand zijn vol lof over de kwaliteiten van de vrachtwa gens van vaderlandse bodem. Ook het veelgeroemde service apparaat van de Eindhovense autofabrikant vertoont nergens haperingen. Directeur J.H. Blom: „Gisteren en vandaag heb ik nog wagens verkocht" Voor directeur Blom gaan de zaken gewoon door. „Ik wil het niet bagatelliseren, maar we hebben nu wel even de tijd en de ruimte om de noodzakelijke maatregelen te nemen die de patiënt weer op de been zullen helpen." Volgens Blom is de vrachtwagendivisie (de zoge naamde kernactiviteit waar mi nister Andriessen steeds naar verwijst) een gezond bedrijf. Ook het feit dat hij naast DAF geen andere merken verkoopt, verontrust hem niet in het minst. „DAF heeft zojuist weer een paar nieuwe modellen ge lanceerd, waarmee ik graag de concurrentie aanga. Gisteren en vandaag heb ik nog wagens ver kocht en het afgelopen jaar heb ik in een krimpende markt mijn aandeel vergroot. Nee, ik ben absoluut niet somber." De schattingen, zoals die nu gebeuren, zouden volgens Haasnoot het beste kunnen worden afgeschaft. De visserij zelf is er voorstander van om de getallen op de papieren in te vullen nadat de vangsten op de afslag zijn gewogen. Zo ontstaat er per definitie geen afwijking. Het ministerie van Landbouw en Visserij zou daar niet aan kunnen beginnen omdat tegen deze methode binnen de EG weerstand bestaat. De vissers zouden namelijk de mogelijk heid hebben partijen vis 'weg te werken' in de periode tussen het lossen en het wegen als de AID het hele proces niet op de voet volgt. De schattingsregel, zoals die nu geldt, is voor vissers verve lend om mee te werken. Schat de schipper de hoeveelheid vis hoger in, dan er in werkelijkheid aan boord is, dan registreert de AID toch de hoogste hoeveel heid. Zo raakt een visser kilo's van zijn quotum kwijt. Komt de exacte hoeveelheid vis meer dan tien procent boven de schatting, dan heeft hij een pro- ces-verbaal aan zijn broek. „Bij nul procent afwijkingen hadden we helemaal te maken gekregen met wanhopige schippers", meent Haasnoot echter. vinciale afvalorganisatie die zich garant stelt voor de afname van GFT-afval. Dat contract loopt tot het moment dat de Gevulei de Leidse vergistingsfa- briek aan de Voorschoterweg in gebruik neemt. Daar kan het gehele afvalaanbod, waaronder het groente-, fruit- en tuinafval, van de Leidse regio worden ver werkt. Leiden trekt zich niets aan van het advies van het landelij ke Afval Overleg Orgaan (AOO) aan minister Alders om de oude wijken in grote steden voorlopig over te slaan bij het gescheiden inzamelen. De kwaliteit van het gft-afval is volgens het AOO vaak slecht, er kunnen onhygië nische toestanden onstaan en het inzamelen is in oude wijken vaak zeer kostbaar. „Wanneer wij aan de binnen stad beginnen is nog niet ze ker", zegt gemeente reiniging- woordvoerster A. Kraft. „Maar dat ook in dat gebied afval ge scheiden wordt ingezameld staat vast. Wij zijn nog bezig met het maken van plannen, omdat het daar natuurlijk een stuk ingewikkelder is om dat praktisch uit te voeren. Wij den ken eraan om papier, glas en gft-afval in kleinere hoeveelhe den in te zamelen dat de rest van Leiden." Volgens Kraft bereiken de ge meente Leiden geregeld verzoe ken van binnenstadbewoners om afval gescheiden op te ha len. „Mensen zijn er echt aan toe. Het zou dus heel dom zijn om die sympathie te verspelen. Wij gaan gewoon door met het aanmoedigen van mensen om vuil apart te bewaren en in te le- Van het vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek was van morgen niemand bereikbaar voor commentaar. Dit bedrijf voert tot nu toe het gft-afval af naar de VAM in Wijster. De VAM kampt op dit moment ook met verwerkingsproblemen en maakt nu gebruik van open- lucht-compostering. Een me thode die voor de nodige over last zorgt, maar voorlopig wel wordt gedoogd. dat de vissers onder de klok brachten. In het oude beleid mocht er nog twintig procent verschil zijn. Bukman wilde van dit toleran tiebeleid af omdat vissers bij onvoldoende toezicht van de Algemene Inspectie Dienst (AID) vis illegaal zouden kun nen wegwerken. Nul procent, daar viel voor vissers niet mee te leven, zegt voorzitter C. Haasnoot van de Katwijkse Vereniging van Schip pers Eigenaren. Voorlopig neemt de visserijsector volgens hem wél genoegen met de stil zwijgende afspraak die minister Bukman nu .met de AID heeft gemaakt: tien procent verschil tussen de papieren en wat wer kelijk wordt aangevoerd. De reden waarom vissers zo te gen het plan van minister Buk man waren om afwijkingen niet meer toe te staan, is volgens Haasnoot eenvoudig. „Als je binnenkomt moet je aan de hand van het aantal kisten schatten hoeveel kilogram vis er aan boord is. Dat komt dan op je papieren, die je bij de AID moet inleveren. De weging - waarbij de exacte hoeveelheid bekend wordt - is pas achteraf op de veiling. Op zee wegen is voor de vissers ondoenlijk, het gaat dus altijd om schattingen." De Leidse regio kan onvermin derd door gaan met het ge scheiden inzamelen van gft-af val. Volgens een rapport van het GFT Infopunt, een landelijke or ganisatie, zou de verwerking in gevaar komen. In 1994 wordt er veel meer organisch afval inge zameld dan verwerkt kan wor den tot compost. Volgens het GFT Infopunt zou zelfs aan het einde van dit jaar 200.000 ton gft-afval niet kunnen worden verwerkt tot compost, omdat er te weinig installaties zijn. Het capaciteitstekort is ontstaan doordat er al in veel gemeenten afval gescheiden wordt ingeza meld, terwijl het bouwen van meer composteer- en vergis- tinginstallaties moeizaam van de grond komt. Ook blijkt dat huishoudens veel meer gft-afval afleveren dan in de plannen was berekend. De Gevulei, het orgaan dat in de Leidse regio de vuilafvoer verzorgt, heeft vanaf mei dit jaar een contract met de pro- Het gehele afvalaanbod, waaronder het groente-, fruit- en tuinafval, van de Leidse regio kan ondanks een groot aanbod wel worden verwerkt FOTO ARCHIEF Vissers mogen van minister Bukman voortaan tien procent méér vis aan land brengen dan zij op hun papieren hebben in gevuld. De minister wilde in eerste instantie dat vanaf het begin van dit jaar het aantal ki logrammen op de papieren exact gelijk was als het gewicht Bex-directeuren eisen salaris van Ohra alphen aan den run» Twee door Ohra ontslagen directeuren van Bex Busreizen in Alphen aan den Rijn willen ieder ruim 50.000 gulden achterstallig loon uitbetaald krijgen. Ze eisten dat in kort geding voor de rechtbank in Arnhem. Volgens H. van Druten en S. van Zon moet Ohra Recreatie bv salaris en andere vergoedin gen nog betalen over de periode van augustus tot 10 december jongstleden, toen beiden geschorst waren. Kort voor de jaarwis seling Werd de directie op staande voet ontslagen, nadat ze te gen de afspraken in meewerkte aan perspublicaties over de ge rezen problemen. Beslissing over TGV nog voor zomer den haag De kabinetsbeslissing over aanleg van de lijn hoge snelheidstrein (HSL) wordt voor de zomer verwacht. Reden voor de vertraging is de opdracht van adviesorganen als de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO), de commissie milieu effect rapportagee en de Raad van de Waterstaat om alle varianten op tracékeuzes in kaart te brengen. Een werkgroep van de Nederlandse Spoorwegen (NS) onderzoekt nog steeds de vele varianten die mogelijk zijn voor aanleg van de Nederlandse versie van de Franse Train a Grande Vitesse (TGV). Dok in onze showroom bent u welkom Behalve een heleboel ideeén kriigt u bii ons bovendien een I D een Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 (1* etoge Mijnders Meubelen) Geopend van 9.30-17.30 uur. Donderdag koopavond tot 21 uur. Zaterdag van 9.30-17.00 uur. Individueel Design

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19