Politiek Alphen: geen reclamedeal Alphen krijgt ton strafkorting 'Niet echt geschrokken van de bezwaren' Rijn- en Veenstreek DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 chef gert visser. 071-161417. plv -chef janet van d Alphen komt voorlopig niet op televisie als een stad waar het milieuvriendelijk wonen is. De commissie ruimtelijke ordening heeft het voorstel afgewezen om bouwer VDM een projectje te gunnen in ruil voor televisiereclame. Al leen het CDA heeft weinig bedenkingen tegen het voor stel van B en W. alphen aan den run >ruud sep Zelfs wethouder G. van As (WD/ruimtelijke ordening) bleek niet meer vierkant achter het voorstel te staan. Hij vertel de nog wel hoe B en W tot het voorstel waren gekomen, maar hij verdedigde het verder niet. „B en W staan er heel neutraal tegenover." Bouwer VDM wilde voor de gemeente een paar minuten promotie regelen in een Veroni- ca-prOgramma over energiebe- wust wonen. Daarvoor in ruil verlangde de bouwer dan wel toestemming om in Alphen on geveer twintig energiezuinige huizen te bouwen. In eerste instantie zagen bur gemeester en wethouders geen kwaad in deze deal. De ge meente kan wel wat positieve publiciteit gebruiken en ener giezuinige woningen zijn ook nooit weg. VDM zou een nor male prijs betalen voor de bouwgrond. Niets leek een mooie samenwerking in de weg te staan. Maar de onverwachte en door sommige partijen ook volstrekt onbedoelde publiciteit had de wethouder blijkbaar aan het denken gezet. „Voor het pro gramma hebben ze twaalf ge meenten nodig. Als je van alle maal verlangt dat je er twintig huizen kan bouwen, dan haal je je projecten wel erg makkelijk binnen", vond Van As. Die stelling had hij gisteren nog even voorgelegd aan VDM, en zie daar: directeur B. Talsma bleek plots bereid de klus af te staan aan een Alphense archi tect en een Alphense bouwer. „Dan halen we ook nog wat lo kale werkgelegenheid binnen. Baat het niet, dan schaadt het niet", betoogde de wethouder. De bouwer mocht dan op zijn deal terugkomen, het leed was al geschied. De gemeente moet zich niet met dit soort zaken in- Sociale werkvoorziening zet deur open n run De sociale werkvoorziening in Alphen houdt zaterdag 6 februari open dag in de vestigingen aan de Eikenlaan en de Albert Einsteinweg. Van 10.30 tot 16 uur kunnen bezoe kers een kijkje nemen op de verschillende afdelingen van het be drijf. Zo is bijvoorbeeld te zien hoe de nieuwe lasrobot werkt. Het apparaat neemt een gedeelte van de vroegere werkzaamhe den, maar schept tegelijkertijd eenvoudig werk voor ongeveer 15 mensen. Tussen beide vestigingen rijdt een busje, dat ook naar en van het station rijdt. Zorg en Zekerheid Alphen langer open i den run» De vestiging van zorgverzekeraar Zorg e Zekerheid in Alphen aan den Rijn heeft de openingstijden gewij zigd. Op werkdagen kunnen verzekerden vanaf deze week van 9- 16 uur terecht aan het Aarplein. Op koopavonden is de vestiging van 18.30-21 uur open. Vier inbraken in Hazerswoude-Dorp hazerswoude-dorp Dieven hebben gisteravond op vier plaatsen in Hazerswoude-Dorp hun slag geslagen. In de Pieter de Hoogh- straat werden de daders gestoord toen de bewoners thuis kwa men. De inbrekers ontkwamen. Na een eerste onderzoek bleek dat er niets uit de woning wordt vermist. Sieraden en betaalche ques werden gestolen uit een huis aan de Voorweg en een radio in een pand aan de Pieter Breughelstraat. Nog niet bekend is wat er bij een inbraak in de Rembrandtlaan is gestolen. De daders kwamen de huizen via de achterzijde binnen na het openbreken van een raam of een deur. laten, zei J. van de Vlies van de PvdA. Er is niets tegen energie zuinige huizen en een beetje Alphen-promotie, menen ook andere leden van de commissie. Maar de volgorde is verkeerd. „Als er nou een leuk project ge realiseerd zou worden en we zouden daarom wat publiciteit krijgen, dan zou het prima zijn. Maar niet zo", oordeelde M. Maring (WD). „Ik hou niet van dit soort lokkertjes." De CDA'er H. Habermehl was de enige die de overeenkomst tussen Alphen en VDM nog vol mondig ondersteunde. „Zo lang het bouwplan past binnen de grenzen die we ons stellen, is de rest mooi meegenomen. Als er enige promotie mee kan liften, dan is dat prima", betoogde hij. Omdat niet alle commissiele den hun afwijzing van het voor stel even duidelijk formuleer den, ontstond er nog de nodige onduidelijkheid. Van As zag een 'mat groen knipperlicht'. Maar dat ging de commissie te ver. „U kunt met de beste wil van de wereld niet concluderen dat de commissie akkoord is", vond G. Harmes (SP). Van As: „Wordt het nee? Dan wordt het nee." En daarmee was de droom van een televisie-optreden ten ein de. Auto gestolen Onbekenden hebben gister nacht een auto gestolen aan de Stoelmatter in Alphen aan den Rijn. De 42-jarige eigenaar heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. De wagen, een Opel uit 1985, vertegenwoordigt een dagwaarde van ruim zevendui zend gulden. Voor duizenden guldens aan apparatuur weg alphen aan den run» Uit een winkel aan de Hoofd straat in Alphen aan den Rijn is gisternacht een flinke hoeveel heid apparatuur ontvreemd. In brekers sloegen de etalegeruit in en gingen er vandoor met onder meer mengpanelen, zenders, een radio en soldeerstations. De schade loopt in de duizenden guldens. alkemade De Gerardusschool uit Oude Wetering is dit jaar schaakkampioen van geworden. De leerlingen kwamen gisteren goed voor de dag want hun tweede team veroverde de vierde plaats op het toernooi. De school kwam door dit resultaat in het bezit van de wisselbeker. De twee voorgaande jaren had De Kinderbrug uit Rijpwetering beslag gelegd op de bokaal. Deze school werd nu tweede. De Schakel uiit Roelofarends- veen werd derde. De Gerardusschool mag eind van deze maand meedoen aan het regionale kampioenschap voor de basisscholen van de Leidse Schaakbond. foto *ben de bruyn Regels ministerie niet nageleefd mden run «ruud sep De strenge regels van het minis terie van sociale zaken komen Alphen duur te staan. Omdat de gemeente in 1991 bij het ver strekken van bijstandsuitkerin gen op een aantal punten tekort schoot, krijgt Alphen een straf korting opgelegd van 100.000 gulden. De rijksconsulent socia le zaken verwijt Alphen dat het de gegevens die uitkeringsge rechtigden opgeven onvoldoen de natrekt. De rijksconsulent heeft ook in 1992 tekortkomin gen geconstateerd bij de Alp hense afdeling sociale zaken. En tot op dit moment zit de ge meente met een achterstand op de verplichte acht-maandelijkse heronderzoeken van alle men sen met een uitkering. De con sulent heeft Alphen tot 1 juli de tijd gegeven om deze achter stand in te lopen. Als het voor die tijd ook lukt om een eind te maken aan de andere proble men, is de kans groot dat het over 1992 geen strafkorting krijgt. Zo niet, dan gaat het Alp hen opnieuw geld kosten. Om aan de ergste problemen het hoofd te bieden en een nieuwe boete te voorkomen, gaat de gemeente voor 110.000 gulden extra personeel aanne men. Met die extra mensen moet de achterstand bij de her onderzoeken binnen een half jaar worden ingelopen. Ook moet in de komende vijf maan den aantoonbaar vooruitgang worden geboekt bij het wegwer ken van de andere problemen. Het is de bedoeling de gegevens van de uitkeringsgerechtigden goed te controleren en de dos siers beter bij te gaan houden. Het is niet de eerste keer dat de Alphense uitkeringsinstantie van de rijksconsulent op zijn broek krijgt. Eind 1991 oordeel de de consulent dat de gemeen te in 1990 te weinig persoonlijk contact had met de uitkerings gerechtigden en zich al te ge makkelijk liet misbruiken. De gemeente kwam er toen echter nog zonder boete van af. Wethouder G. Brussen-Leer- dam (CDA/sociale zaken) wijt de tekortkomingen bij sociale zaken aan de steeds ingewikkel der regels van het ministerie. Bovendien zijn de afgelopen twee jaar veel ervaren mensen bij de afdeling vertrokken. Daar kwam een jaar geleden nog eens een reorganisatie in het Alphense stadskantoor over heen. „We hebben steeds als uitgangspunt gehad dat de klanten van sociale zaken daar niet de dupe van mochten wor den. Maar dan krijg je wel pro blemen binnen je organisatie", aldus Brussen. Wethouder Nugteren Alkemade: Wethouders verdeeld alkemade .marieta kroft Zes wethouders, verenigd in de stuurgroep Leidse regio, presenteerden eind vorig jaar hun plannen voor woning bouw in een aantal polders in het gebied in en rond Lei den. Er was twee jaar onder handeld voordat het zestal - eensgezind zo leek het - tot een akkoord kwam. Van die eensgezindheid is nu weinig meer over. De Voorschotense wethouder F. ten Have (CDA) nam al onmiddellijk afstand van het omstreden plan en onlangs werd duide lijk dat wethouder W. Nugte ren (CDA) uit Alkemade de structuurschets ook niet lan- het nog zwaar te verduren krijgen. Zo lijkt de kans groot dat wethouder H. Rijks (WD) van Oegstgeest door zijn gemeenteraad wordt te ruggefloten, omdat die be bouwing van de Broek- en Simontjespolder absoluut niet ziet zitten. Overigens liet gedeputeer de L. Stolker eerder in deze krant al weten dat zij de con clusies van de stuurgroep overneemt ook al stuiten ze op verzet van de betrokken gemeenteraden. Stolker vindt dat de knoop eindelijk eens moet worden doorge hakt. Als de gemeenten daar toe niet in staat zijn, doet zij het 'in de geest van de struc tuurvisie' zoals zij zei. alkemade «marieta kroft De reacties uit Alkemade op de bouwplannen in de polders wa ren feller dan hij had verwacht. Toch is de Alkemadese wethou der van ruimtelijke ordening W. Nugteren niet echt geschrokken van de 1100 bezwaarschriften die de afgelopen weken tegen de plannen werden ingediend. „Als men had geweten dat B en W op een aantal punten ook niet gelukkig zijn met het plan, waren de reacties gematigder geweest", aldus Nugteren. Het college van B en W in Alke made liet vorige week weten be bouwing van de Leiderdorpse Boterhuispolder, de aanleg van een recreatiepias in de Rode Polder en het verdwijnen van de provinciale weg S5 af te wijzen. B en W nemen daarmee afstand van de structuurvisie zoals die door zes wethouders uit de Leidse regio (waaronder Nugte ren) is opgesteld. Nugteren heeft echter niet het gevoel dat hij met deze opstel ling de stuurgroep in de kou Iaat staan. „Ik heb in de stuur groep al laten weten dat ik met deze onderdelen van het struc tuurplan niet kan instemmen." Nugteren voelt zich daarom vrij om in Alkemade op die onder delen een ander standpunt in te nemen dan zijn collega-wet houders in de stuurgroep. Niet eenvoudig Lag het gezien zijn opstelling niet voor de hand om de stuur groep te verlaten? „Nee, het feit dat Voorschoten zich verzette tegen bebouwing van de Papen- wegsepolder maakte het overleg in de stuurgroep er al niet een voudiger op. Als ik dan ook nog eens was gekomen met protes ten, dan was het overleg hele maal vastgelopen." Dat zou volgens Nugteren er toe hebben geleid dat de stuur groep geheel uit elkaar was ge vallen. „De provincie zou dan het heft in handen hebben ge nomen. Dan hadden wij hele maal "niets meer te vertellen ge had." Nugteren verwacht dat het rapport van de stuurgroep nog kan worden bijgesteld. „De gemeenteraden hebben het laatste woord. Als die zich heb ben uitgesproken komen de wethouders weer bij elkaar en wordt getracht opnieuw tot overeenstemming te komen." Hij slui^ niet uit dat er ooit woningen komen in de Boter huispolder. Maar eerst moeten open plekken in Alkemade zelf en het vliegveld Valkenburg worden bebouwd, vindt hij. „Als dat echt niet lukt en de woning nood slaat echt toe, dan is aan bebouwing van de Boterhuis polder misschien niet te ontko men". aldus Nugteren. Dat standpunt van B en W kan ech ter nog veranderen door de vele en heftige reacties uit Alkema de. Nugteren vindt niet dat al het werk van de stuurgroep nutte loos was. „We hebben als be stuurders onze verantwoorde lijkheid genomen en een plan opgesteld. Maar als alle ge meenteraden hebben gespro ken kan natuurlijk blijken dat alles voor niets is geweest." De gemeente onderzoekt op dit moment of de afdeling soci ale zaken wel voldoende mens kracht heeft. Toen de medewer kers in oktober vorig jaar wer den geconfronteerd met de nieuwste regel van het ministe rie, het verhaalrecht, trokken zij zelf aan de bel. Volgens de me dewerkers van sociale zaken moeten er mensen bij komen op de afdeling. Uit het onder zoek, dat binnenkort wordt af gerond, moet blijken of dat ook Brussen is er nog niet van overtuigd dat de uiteindelijk op lossing moet komen uit meer personeel. Zij verwacht veel van verdere automatisering en de invoering van automatiserings systemen. Daarmee zou de uit keringsinstantie zonder meer de strenge eisen het ministerie moeten kun- i voldoen. Het blijft donker op A. Frankkade De winkeliers aan de Anne Frankkade in Alphen aan den Rijn zullen nog wel enige tijd in het donker zitten. De ge meente begint pas in het voorjaar met de aanleg van de verlichting in de omge ving. Dan ook wordt de Anne Frankk&de aangepakt. Bij de gemeente ontbreekt het geld om nu al. eventueel tijdelijke, maatregelen te ne men. Wel wil zij bekijken of de definitieve verlichting het eerst op de kade kan worden geplaatst. De vier winkels aan de An ne Frankkade zijn in juli van het vorig jaar opgeleverd. De middenstanders trokken bij de gemeente aan de bel toen bleek dat er nog geen open bare straatverlichting was aangelegd. Vooral op koop avonden is dat volgens de winkeliers onplezierig. Alleen de vier etalages zorgen voor enige helderheid. Na klach ten beloofde de gemeente dat er op korte termijn een oplossing zou worden gevon den. Maar er gebeurde niets. Al leen werd een lantaarnpaal die aan de overkant op de Aarkade stond weggehaald, zodat het op de Anne Frank kade nog donkerder werd. WD-gemeenteraadslid Ro bert Blom nam het voor de winkeliers op. Hij schreef een brief aan de verantwoordelij ke wethouder W. de long. Heel snel volgde het ant woord waaruit blijkt dat de winkeliers nog wel enige tijd in het duister moeten zitten. Julianaschool Zwammerdam in onzekerheid Er is nog geen besluit genomen over de eventuele opheffing van de openbare Julianaschool in Zwammerdam. De raadscom missie onderwijs in Alphen heeft gisteravond de knoop nog niet kunnen doorhakken. Wet houder A. Hommes (WD/on derwijs) zei dat ze pas antwoord kan geven op vragen rond het voortbestaan van de school als duidelijk is welke basisscholen gaan fuseren. De gemeente Alphen moet een aantal basisscholen samenvoe gen in verband, met de toekom stige financiering van het on derwijs. Scholen kunnen alleen blijven bestaan als ze een flink aantal leerlingen hebben. In principe is besloten een zelf standige school aan te houden in Kerk en Zanen. een in het centrum en drie scholen in de wijkRidderveld. Het plan bestaat om van de openbare Julianaschool in Zwammerdam een nevenvesti ging te maken van een van de drie scholen in Ridderveld. Te gen dit plan is fel geprotesteerd door ouders, leerkrachten en medenzeggenschapsraad van de Julianaschool. Zij willen hun school zelfstandig houden. Ook de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Zwammer dam, wil een zelfstandige ba- sischool in de dorpskern behou den. Voorzitter M. Schoffelen van deze vereniging was gisteren bij de vergadering en zei dat de school zelfstandig moet blijven Alleen op die manier blijft goed onderwijs bereikbaar voor de kinderen in Zwammerdam. Bo vendien is er zo een goede spreiding van het openbaar on derwijs in de gemeente. Samen voegen van scholen gaat ook niet zo maar omdat er verschil len zijn tussen de schoolkinde ren in Zwammerdam en Alp hen. Volgens Schoffelen kan een zelfstandige school in de kern ook volgens de wet gehand haafd blijven. Huisvuiltarief Alkemade niet om laag De prijs voor het ophalen van huisvuil gaat niet omlaag in Alkemade. De gemeente beloof de vorig jaar weliswaar onder zoek te doen naar de mogelijk heden om de tarieven te verla gen, maar die toezegging is niets waard gebleken, zo con stateerden leden van de com missie financiën gisteravond. WD-wethouder L. Beelen werd daarom zwaar onder vuur genomen. Zowel F. SchoQnder- woerd (PvdA) als D. Nagtegaal (CDA) leverde ernstige kritiek op hem. Zij vinden dat de wet houder van financiën zich met een Jantje van Leiden van deze zaak heeft afgemaakt. In plaats van een gedegen rapport, ligt nu een kleine notitie op tafel. Schoonderwoerd: „Wat in deze notitie op papier staat had vorig jaar oktober ook al kunnen wor den geschreven." Nagtegaal ge bruikte de term 'nietszeggend'. De gemeenteraad ging vorig najaar tegenstribbelend ak koord met een stijging van de tarieven. De toezegging van het college dat een rapport zou ver schijnen over de prijzen trok de raadsleden toen over de streep. Aan de hand van dit rapport zou de raad moeten beslissen of de vorig najaar vastgestelde huisvuiltarieven voor 1993 kun nen worden aangepast ten gun ste van de belastingbetaler. Beelen is nauwelijks onder de indruk van de forse kritiek op het 'onderzoek'. ,Als u er prijs op stelt wil ik wel bijna excuus aanbieden", zo antwoordde hij laconiek. „Ik heb altijd al grote twijfels over de haalbaarheid van een eventuele verlaging van de tarieven kenbaar gemaakt. IJ moet zeker niet denken dat de tarieven omlaag kunnen. Er is vorig jaar acht ton meer klein chemisch afval aangeboden. Dat kost ons 32.000 gulden ex tra aan verwerkingskosten", al dus de wethouder. Schoonderwoerd nam geen genoegen met de gang van za ken. „Zet u de notitie maar op de raadsagenda. Doet u het niet. dan zorg ik daar wel voor", zo dreigde hij in de richting van de wethouder. Met steun van de commissie kreeg hij Beelen zo ver. Maar die maakte niet de in druk door welke uitspraak van de raad dan ook straks erg on dersteboven te raken. Wethouder Nugteren: 'Niet echt geschrokken' foto »ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17