Stadsingenieur op de bres voor schaatsers Leiden Regio Basisschool De Singel te klein Beregoed Katwijkse groenstrook langs SI wordt keurig parkje zonder McDrive Snelheidsduivels op de bon Noordwijkse wethouder ontkomt aan 'Ook dat nog' Allochtonen verenigen zich met het oog op sociale vernieuwing DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 972 De rooms-katholieke basis school De Singel aan de Lust hoflaan komt krap in haar jasie te zitten. De school heeft recht op een extra leslokaal, maar weet nog niet waar zij dat van daan moet halen. De Singel heeft nu tien lokalen voor 262 leerlingen. De gemeente voert overleg met de school over de mogelijkheid tot uitbreiding. Het is daarbij niet ondenkbaar dat naar lege lokalen in de om geving wordt gezocht. Volgens directeur A. de Ligny is er nu ook geen ruimte om bij voorbeeld ouders te ontvangen. „Of een speciaal activiteitenlo kaal waar we ons muziekpro- ject, waarvoor we tienduizend gulden hebben gekregen, kun nen uitvoeren. Het liefst zouden we dat boven op de school zet ten. Maar het kostenplaatje hè. En we willen er niet onze aula voor vrijmaken." Vorig jaar schreef toenmalig directeur H. Weijtens een brief aan staatssecretaris J. Wallage over het ruimtegebrek van de school. Volgens De Ligny komt de staatssecretaris daarom vol gende week ook een kijkje ne men op De Singel. Wallage is dan in Leiden op werkbezoek. AGENDA DONDERDAG 4 FEBRUARI Alphen Raja-Yoga lessen in Buurtcen trum 'Elckerlyc', Havixhorst 254, vanaf 19.00 uur. VRIJDAG 5 FEBRUARI Leiden Lezing door prof. dr. Ouweneel uit De Bilt: 'Elk oog zal Hem zien', Streekschool, Lammen- schanspark 1aanvang 20.00 Klaverjassen in wijkgebouw De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Jaarlijkse propaganda-avond van de Noordwijkse Reddingsbrigade, opvoering van de klucht 'Gevaar lijk snoepgoed', De Rank, Golf baan 99, aanvang 20.00 uur. Film-avond, Join-centrum, Wete ringkade 2, aanvang 21.00 uur. Noord wij kerhout Nederlandse Dart Kampioen schappen 'Dutch Open', De Schelft, van 19.00 tot 01.00 Stadsingenieur L. Barendregt schiet Leidse schaatslief hebbers te hulp. De ambtenaar van civiele werken wil niet nog eens meemaken dat Leidse grachten en singels in een vorstperiode onbegaanbaar blijven voor schaat sers. Hij heeft een plan gemaakt om de ijsvorming op Leidse wateren te stimuleren. De kansen op ijsvorming in de Leidse grachten en singels zijn optimaal als tussen 1 december en 1 maart het water bij de dam bij de Valkbrug en de duiker in de Korte Mare wordt tegenge houden, stelt hij vast. Op de vorstdagen in deze periode, wekt het Hoogheemraadschap Rijnland ook geen stroming op. Leiden kan met het plan van Barendregt drie maanden stil staand water hebben. Een be langrijke voorwaarde voor ijs vorming. Helemaal nieuw is het plan van de stadsingenieur niet. Er is al een afspraak dat civiele werken de gaten in de dam bij de Valkbrug dicht zodra het kwik onder het nulpunt komt. Begint een vorstperiode echter in het vyeekeinde, dan gaat het mis. Het idee om steevast drie maanden per jaar stroming te voorkomen is wél nieuw. Volgens Barendregt moet de EWR de maatregelen betalen. Hij beroept zich op een voor waarde waaraan moet worden voldaan bij het lozen van koel water, namelijk dat derden daar geen schade van mogen lijden. De kosten die sinds 1988 zijn gemaakt om het water tot stil stand te brengen bedragen zes tig mille. Uitzondering Enkele weken geleden brak de eerste vorstperiode van deze winter aan. Al snel kon overal in het land worden geschaatst. Leiden was één van de ongun stige uitzonderingen. Zoals bij na elk jaar schoven de gemeen te, het Hoogheemraadschap en de EWR elkaar de zwarte piet toe. De gemeente zou te laat met het dichten van de gaten zijn geweest en zou sommige burgers nog altijd op de grach ten laten lozen. De EWR zou de ijspret bederven door koelwater te lozen en het schap door stro mingen op te wekken. De belangrijkste oorzaak van uitblijvende ijsvorming is vol gens Barendregt de turbulentie door het lozen van water op zee in Katwijk en door het 'in stro ming houden' van water door de EWR. De EWR moet dat doen om water continu te men gen. In vorstperioden wordt geen water op zee geloosd. Daardoor blijven stromingen in de Oude Rijn ten oosten van de Heren gracht, de Heren- en Maresingel en de Oude Herengracht uit. Het probleem blijft dan beperkt tot de stromingen die in de Leidse grachten worden opge wekt door de koelwaterlozing van de elektriciteitscentrale aan de Langegracht. Barendregt is nagegaan welke dat zijn en komt tot de slotsom dat door gaten te dichten in de dam bij de Valkbrug en de duiker in de Korte Mare af te sluiten, al het water richting Warmond gaat. In de Leidse grachten is dan stilstaand water en zijn de kan sen op ijsvorming zo groot mo- gelijk. Plan voor stilstaand water op singels en grachten De groenstrook tussen de Pro- vincialeweg SI en de Hyacint straat in Katwijk wordt nog dit voorjaar opgeknapt. Daarmee komt voor de omwonenden een einde aan de onzekerheid over wat er met het gebied nabij het Shell-benzinestation gebeurt Aanvankelijk wilde de hambur gerketen McDonalds een res taurant op die plek beginnen. Veel omwonenden maakten be zwaren tegen de komst van een McDrive en uiteindelijk besloot het college van burgemeester en wethouders geen toestem ming te verlenen. De bewoners wilden graag gras ^n bomen als uitzicht in plaats van een Mc Drive. Aan die wens wordt nu tege moetgekomen. Zo'n 250 popu lieren worden verwijderd omdat de bomen of te dicht op elkaar staan, of ziek zijn. Tussen de fietsoversteek bij de Molentuin- weg en de Wassenaarseweg worden diverse perken met nieuwe aanplant ingericht. Daarnaast wordt een voetpad aangelegd, komt er een speel toestel en wordt het braaklig gende terrein in het gebied met gras ingezaaid. De werkzaam heden die binnenkort beginnen moeten in het voorjaar zijn af gerond. De kosten worden ge schat op zo'n 75.000 gulden. Tijdens een voorlichtingsavond reageerden de omwonenden deze week positief op de plan nen van de gemeente. nieuw-vennep* gemeten snelheid bedroeg 93 Bij een controle op snelheid op 7 kilometer per uur. Op de de Hoofdweg in Nieuw-Vennep Hoofdweg mag niet harder dan zijn gistermiddag 92 processen- 50 kilometer per uur worden verbaal uitgedeeld. De hoogst gereden. Een brief aan de redactie van het televi sieprogramma 'Ook dat nog' hadden de omwonenden al verzendklaar liggen. Maar net op tijd ontkwamen de Noord wijkse wethouder J. Willms en directeur R. de Visser van openbare werken aan een imitatie door Hans Böhm en Silvia Millecam. In de week dat de Schiestraat- bewoners het probleem aan het satiri sche KRO-programma wilden voorleg gen, kwam het verlossende bericht van de gemeente: De Schie wordt nog deze winter uitgebaggerd. En dit keer bleek de toezegging te kloppen. Inmiddels is het bedrijf dat de klus voor de gemeente klaart, Pecos Neder land bv, aan het werk. Grote machines maken doorgaand verkeer in de Schie- straat en de in het verlengde liggende Lageweg onmogelijk. Het zal de bewo ners een zorg zijn. Die zijn al lang blij dat 'ze na jaren van klagen, brieven schrij ven en niet waargemaakte beloftes van de gemeente verlost worden van de ondraaglijke rioollucht die, vooral in de zomer, uit het slootje voor hun huizen opsteeg. Via een aantal stappen wordt de bag ger in vieren gescheiden: water, zand, grof vuil en slib. Het water gaat terug de Schie in en het zand, dat volgens Pecos brandschoon is, wordt hergebruikt door de gemeente. Het chemisch verontrei nigde slib en het grove vuil, zoals blade ren, takken en huishoudelijk afval, wor den afgevoerd naar een stortplaats in Be verwijk. Openluchtmuseum enthousiast over Katwijkse visrokerij Het Openluchtmuseum in Arn hem neemt acht weken de tijd om te onderzoeken of de ver plaatsing van de Katwijkse vis rokerij aan de Schoolstraat haalbaar is. Directeur J. Faessen bracht onlangs een bezoek aan het eeuwenoude pandje en was onder de indruk. „Het is een heel mooi complex." Of de rokerij ooit naar Arn hem verhuist, hangt van een aantal zaken af. Zo wordt op dit moment onderzocht wat de kosten daarvan zijn. „Dit is een groot project. Probleem is ech ter dat wij ook nog andere din gen op ons programma hebben staan en voor de komende jaren de planning vol zit." Even belangrijk is de wijze waarop de rokerij in het muse um aan het publiek kan worden gepresenteerd. „Omdat het mu seum is geprivatiseerd, is voor ons de vraag wat je met de ro kerij kunt doen belangrijk. Al leen een gebouw overnemen is voor ons niet zo interessant. Wij willen met name bekijken hoe je de rokerij aan het publiek kunt presenteren", aldus Faes sen. leiden Geen miss-, maar een berenverkiezing was er gistermiddag in de bibliotheek Morskwartier aan de Robijnstraat. Elke beer won een prijs. Zo kregen de blauwste, de stoutste en de ondeugendste beer allemaal een cadeautje. Meer dan honderd kinde ren kwamen met hun liefste beer naar de biblio theek. foto henk bouwman Op het speeltuinbeleid van de gemeente Leiden lijkt ogenschijnlijk niet zoveel aan te merken, maar als je voor de broodnodige speelvoorzieningen voor je kinderen afhankelijk bent van diverse instanties, ben je mooi in de aap gelogeerd. In de De Wetstraat zitten de moeders al vijf jaar te wachten op actie van de gemeente, bouwbedrijf Articon en de Nederlandse Spoorwegen. „Het zit me tot hier. Nee, onderhand tot hier", zegt Rita Grewald, terwijl haar hand steeds hoger boven haar hoofd stijgt. Als bewoonster van de De Wetstraat en woordvoerster van het miniwijkje langs de Morsweg is ze al sinds 1988 bezig een behoorlijke speelvoorziening te krijgen. Maar tot op heden hebben alle inspanningen slechts geleid tot een armzalige schommel aan het eind van de Reitzstraat. „Ik ben begonnen toen mijn dochter Vanessa werd geboren. Die is onderhand bijna 5 jaar oud en heeft dus nog steeds niet in een fatsoenlijke speeltuin in de buurt kunnen spelen", zegt Grewald. Berlijnse muur De De Wetstraat en omliggende straten vormen een driehoekje dat ligt weggestopt tussen de machtige armen van de spoor lijnen Leiden-Den Haag en Lei den-Utrecht en de Morsweg. De smalle straten zijn door steile verkeershobbels in het wegdek kindvriendelijk gemaakt, maar veel valt er voor de jeugd niet te beleven. Aan het noordelijke eind van de straatjes doemt een grimmige grijze muur op, die de buurt moet vrijwaren van het treinlawaai. Wie even met de ogen knippert, waant zich hier bij de voormalige Berlijnse muur. Maar in plaats van schietgrage Oostduitse schild wachten in wachttorens, zijn op het talud de hoogspannings masten van de spoorlijn te zien, en op gezette tijden komt er een rustig rijdende trein voorbij. Aan de andere kant van de muur wacht niet het vrije wes ten, maar is slechts de Leidse ijshal te vinden. De strook grond voor de muur biedt een desolate aanblik: puinhopen, hondendrollen en zieltogend groen bepalen het aanzicht. Tegels „Dit is geen plaats waar ik mijn dochtertje graag laat spelen", zegt Rita Grewald, terwijl ze op de resten van een speelpleintje wijst. „Hier heeft lange tijd een klimrek gestaan. Dat is wegge haald in verband met de werk zaamheden, de verbreding van de spoorlijn. Ik moet nog zien dat het ooit terugkomt." Arti con, de bouwer van het spoor wegtalud met geluidswal be loofde een fraai afgewerkte muur. Voorzien van tegels in vrolijke kleuren en ter hoogte van de De Wetstraat een laag rubber om tegen te voetballen. „Ze hebben lange tijd beweerd dat ze er geen geld voor had den. Maar daar hebben wij als bewoners natuurlijk niets mee te maken. Inmiddels ligt er de toezegging dat de muur eind fe bruari eindelijk wordt afgewerkt en het lijkt mij niet meer dan lo gisch, dat dan gelijk een nieuw Rita Grewald viert het eerste lustrum van haar pogingen een speeltuintje nabij de De Wetstraat te krijgen; tot op heden hebben de jarenlange in spanningen slechts puinhopen bij een 'Berlijnse muur' opgeleverd. foto holvast speeltuintje wordt ingericht, met beplanting. Maar ik zie dat nog steeds niet gebeuren". Energie De Nederlandse Spoorwegen zouden de speeltoestellen moe ten betalen en de gemeente zou de apparaten moeten plaatsen, maar tot op heden lijkt geen en kele instantie bereid om er geld i energie in te steken. NS, Arti- )n en gemeente lijken het te druk te hebben om elkaar de zwarte piet toe te spelen. „Ik schrijf al vijf jaar brieven", zegt Rita Grewald terwijl ze een dik ke stapel correspondentie laat zien, „en dan zie je gebeuren dat de bewoners van de aan grenzende wijk Transvaal onge vraagd de prachtige speelplaats krijgen waar wij al jaren voor knokken. Aan die speelplaats hebben wij niets, want jonge kinderen willen toch dicht bij huis spelen en als moeders heb ben wij ook liever niet dat ze de spoorbaan oversteken. De houding van de betrokken partijen kwam ook al aan het licht tijdens informatie-bijeen komsten. ,Je wordt dan raar aangekeken als je om een paar speeltoestellen vraagt, alsof het een onmogelijk verzoek is. Zo'n houding van, hoe het er hier uit komt te zien, maken wij wel uit. Daar kan ik me echt kwaad om maken. Toen de PvdA-raadsIe- den de wijk onlangs bezochten, heb ik direct maar weer aan de bel getrokken. Misschien dat de politiek hier dan eindelijk iets gedaan kan krijgen. We hebben onderhand lang genoeg zitten wachten. Ik heb in mei 1988 mijn eerste brief geschreven. Het zou toch niet meer dan re delijk zijn dat in mei 1993 deze wijk de speelvoorziening heeft die ze verdient", vindt Rita Gre wald. (FB) Frank Buurman en Loman Leefmans Buitenlanders in de Leidse so ciale vernieuwingswijken moeten zich in hun buurt or ganiseren. Op die manier lukt het beter hen bij de sociale vernieuwing te betrekken, meent de gemeente. Een eer ste initiatief lijkt succesvol. Met behulp van de Stichting Welzijn en de SK1L (Stichting Sociaal Kultureel Werk in Lei den) zijn in Leiden-Noord al twee werkgroepen van Turken en Marokkanen gevormd die wekelijks willen vergaderen. Doel is het in kaart brengen van problemen in de wijk en er oplossingen voor aandra gen. Volgens Peter de Vreede van de Stichting Welzijn is het inti- tiatief genomen, omdat op dit moment de buitenlanders met de wijkgroepen sociale ver nieuwing slecht worden be reikt. „Kijk maar eens hoeveel mensen in Leiden-Noord weet hebben van de bestaande wijkgroepen voor sociale ver nieuwing." „Er bestaan in Leiden wel Turkse en Marokkaanse orga nisaties, maar die zitten op het stedelijk niveau", vertelt Sera- fettin Yurdakul, consulent mi granten van dë Stichting Wel zijn, „terwijl het hier specifiek gaat om de wijken." De eerste tekenen over deelname van Turken en Marokkanen zijn hoopvol, menen Yurdakul en De Vreede. Op de Turkse en Marokkaanse informatie avond in Leiden-Noord kwa men elk twintig mensen af, van wie de helft bereid bleek in een werkgroep te gaan zit ten. „De opkomst is relatief hoger dan in een stad als Den Haag", zegt Yurdakul. Sommige 'autochtone' deel nemers verlaten teleurgesteld de in hun ogen traag werken de wijkgroepen sociale ver nieuwing, maar desondanks meent De Vreede dat het zin vol is als er straks buitenlan ders in deelnemen. „Tot nu toe werkte het niet, omdat mi granten er vaak op persoonlij ke titel in zaten. Bovendien speelde vaak het taalpro bleem. Nu wordt er dankzij deze 'schaduwwijkgroepen' eerst een achterban gevormd. Deelnemers aan de werkgroe pen, waar de voertaal de eigen taal is, krijgen ook training in vergaderen en notuleren." Wanneer deelnemers door stromen naar de sociale ver nieuwing, weet De Vreede nog niet. „We willen voor deze werkgroepen de tijd nemen." Met de wijkgroepen wordt voortdurend informatie uitge wisseld. Wel is reeds op grond van de jongste vergadering duidelijk welke vragen er in de wijken leven. „Vrijwel iedereen keert zich tegen het Leidse ei, de aparte beginnersschool voor jonge buitenlandse leerlingen. En ook de huisvesting krijgt aandacht. Buitenlanders wil len zich in meer wijken kun nen vestigen. Veiligheid wordt ook genoemd." Peter de Vree de van de Stichting Welzijn denkt dat deze zaken ook in de sociale vernieuwing kun nen worden besproken. „Ik neem aan dat er geluisterd wordt, daar ga ik wel van uit."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16