Geloof speelt geen rol in leefwereld van jongeren El Kerk Samenleving 'De zaak heb ik opgesoupeerd aan mijn studie theologie' 11 pfSL ik—dB 'ór> LC C)) - - <PI~T D DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 BUITENLAND KORT Nahaban De strijd om de afgezette Indonesische kerkleider So- ritua Nababan is ver scherpt. De rechter in Me- dan die het besluit tot afzet ting had geschorst, is over geplaatst. Een groep mili tairen onthief in december Nababan uit zijn functie als ephorus (bisschop) van lu therse Tobak-Batak-Kerk op Sumatra. Dit heeft de Duitse zendingsorganisatie Vereinigte Evangelische Mission te Wuppertal uit kerkelijke kringen in Indo nesië vernomen. Verder zijn kerkelijke medewerkers die tegen de afzetting heb ben geprotesteerd, in hech tenis genomen en gemar teld. Seksueel misbruik Seksueel misbruik van min derjarigen door priesters heeft het aartsbisdom Chi cago vorig jaar 1,85 miljoen dollar (ongeveer 3,3 miljoen gulden) gekost. De komen de jaren zal dit bedrag op lopen, verwacht de leiding van het aartsbisdom. Van het bedrag van 1,85 miljoen dollar was 40 procent be stemd voor de verdediging van het aartsbisdom en in dividuele priesters voor de rechter en voor schadeloos stelling van slachtoffers. Voor hulp aan de slachtof fers, de parochies en de priesters die zich hebben misdragen, werd bijna 600.000 dollar uitgetrokken. Het inwinnen van juridisch advies kostte ruim 400.000 dollar. Boesak Dr. Allan Boesak wil zijn functie in het ANC neerleg gen om weer predikant te worden. Boesak legde in 1990 al zijn kerkelijke func ties neer nadat zijn huwe lijk op de klippen was gelo pen. Hij was praeses van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk, predikant in Belville en voorzitter van de Wereldbond van Hervorm de en Gereformeerde Ker ken (WARC). „Ik heb het ANC en mijn kerk op de hoogte gesteld van mijn wens om in het ambt terug Ce keren. Op grond daarvan staat mijn positie binnen het ANC ter discussie." Preekverbod De vice-voorzitter van de Republikaner in Bad Dürk- heim, Hellmut Lange, mag voorlopig niet preken in de evangelische kerk van HÖ- ningen. De predikant, Wil helm Spindler, heeft de 71- jarige lekeprediker het ver bod opgelegd na een con flict over diens lidmaat schap van de extreem rechtse partij. Spindler gaf gehoor aan een oproep van de voorzitter van de Evan gelische Kerk in Rheinland- Pfalz, Werner Schramm, die de verkondiging van het evangelie onverenigbaar vindt met een vooraan staande positie bij de Repu blikaner. /Ms Spindler de oproep had genegeerd, had Schramm echter niets kun nen ondernemen. De ge meente bepaalt namelijk zelf wie zij laat preken. Schramm is daarom voor stander van een besluit van de synode van de kerk van Rheinland-Pfalz, waarin le den van extreem-rechtse partijen een vooraanstaan de functie in de Evangeli sche Kerk wordt ontzegd. Het christelijk geloof speelt nauwelijks een rol in de leef wereld van jongeren. Het begrip geloven gebruiken zij niet voor wat hun bezighoudt en houvast verleent bij het omgaan met hun gevoelens. Zij associëren geloven alleen met het christelijk geloof, dat uit het vizier is geraakt. LEUSDEN» ANP Dat blijkt uit het onderzoek 'Ge loven in de leefwereld van jon geren', dat in opdracht van de Gereformeerde Kerken in Ne derland (GKN) is uitgevoerd door de vakgroep praktische theologie van de Vrije Universi teit te Amsterdam. De kerk wil de resultaten van dit onderzoek gebruiken om de communicatie tussen jongeren en de kerk te verbeteren. Op een extra zitting van de gereformeerde synode over jeugd- en jongerenwerk, die op 11 februari in Lunteren wordt gehouden, zal onder meer dit onderzoek worden be sproken. Voor het onderzoek werden Nederlandse jongeren tussen de 15 en 17 jaar met een protes tants-christelijke achtergrond ondervraagd, een groep die vol gens onderzoekster drs. H. Alma 'uit het vizier van de kerk dreigt te verdwijnen'. De meeste on dervraagde jongeren beschik ken nog over een 'christelijk re ferentiekader', maar dit speelt alleen thuis en in de kerk een rol. Het christelijk geloof is al leen van waarde voor jongeren dat hun ouders steun ondervinden van het ge loof. Voor hen zijn kerk en ge loof verbonden met een funda menteel gevoel van vertrouwen en veiligheid, dat vooral op de relatie met hun ouders lijkt te berusten. Op grond van het onderzoek kunnen geen beleidsaanbeve lingen worden gedaan. Toch worden enkele suggesties ge daan hoe geloven weer een pjaats kan krijgen in de leefwe- rèld van jongeren. Suggesties die volgens Lanser op veel plek ken in het land al in praktijk worden gebracht. Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De Kat- wijkse predikant W.J. Gorissen (54) verkocht in de jaren ze ventig een goed lopende parfu meriezaak om met een studie theologie een oude jongens droom te verwezenlijken. „Elk tentamen dat ik haalde was een bevestiging dat dit de juis te weg was." DE OEPING KATWIJK DICK V „Het succes van onze winkel heeft, hoe merkwaardig dit ook klinkt, bijgedragen aan de be slissing om het zakenleven de rug toe te keren. Ik had zulk goed personeel dat ik tijd kon vrijmaken om m'n werk als ou derling uit te bouwen. Ik nam catechisaties en huisbezoeken over van de dominee en kon overdag aanwezig zijn bij de be vestiging van huwelijken. Dat bracht de oude liefde voor het ambt van predikant weer naar boven. Maar je wordt natuurlijk niet zomaar dominee. Ik wilde dat verlangen onderbouwd zien omdat ik heel sterk geloof in de roeping. Komt het alleen uit mezelf, of is het van de Heere, dat was voor mij een centrale vraag. Een preek van een toen malige predikant in Gouda, do minee Kieviet, gaf uiteindelijk de doorslag. Hij vertelde hoe Mozes geroepen werd om het volk van Israël uit .Egypte te lei den en pas achteraf een teken van de Heere kreeg. Zo ben ik eigenlijk ook gaan studeren, biddend en gaand. Met na elk behaald tentamen een bevesti ging achteraf. Dat ik die studie tot een goed einde bracht, was echt een wonder. Ik weet nog goed dat ik destijds de collegebanken in schoof en er door me heen schoot: moet ik hier nu zeven jaar zitten? Ik .ben een doener, geen zitter. De enige papieren die ik had, waren wat vakdiplo ma's. Met behulp van privé-le- raren heb ik het colloquium ge haald dat me toegang gaf tot de universiteit van Utrecht. Toen ik een jaar of acht was, zei ik al dat ik graag dominee wilde worden. Mijn moeder heeft dat, terecht zeg ik ach teraf, afgeremd. Ik was vroeger niet zo'n lieverdje. Mijn vader zag me graag timmerman wor den, maar langer dan een blau we maandag heb ik het op de ambachtsschool niet uitgehou den. Zodra ik de leeftijd had om te mogen werken, keerde ik die opleiding de rug toe. Geduren- Dominee WJ. Gorissen: „Wat ik In mijn Katwijkse periode hoop te bereiken is dat de nog aanwezige muren tussen de confessionelen en de Bonders worden geslecht" foto de een jaar of tien heb ik vervol gens heel wat baantjes afge werkt, de laatste periode voor namelijk als verkoper in de meubelbranche. Mijn vader had in Gouda, waar ik ben geboren en opge groeid, een kapperszaak. Mijn moeder leidde een winkeltje dat bij de zaak hoorde. Toen dat een beetje te zwaar voor haar werd, zochten m'n ouders bin nen het gezin naar opvolgers. Maar niemand wilde het kap- persbedrijf overnemen. In de winkel had ik echter wel inte resse. Met mijn ervaring als ver koper begon ik een parfumerie zaak. De beschikbare ruimte werd gaandeweg uitgebreid met het gedeelte van de kappers zaak en een pand van de buren, en er ontstond een bloeiend be drijf. Door het exclusieve ver- kooprecht voor een aantal pro- dukten te verwerven konden we goed op tegen de grootwinkel bedrijven. Van een volkswinkel werden we een speciaalzaak, met daaraan verbonden een schoonheidssalon. Uiteindelijk had ik zeven mensen in dienst. De zaak heb ik in de laatste periode van mijn studie theolo gie overgedaan aan de toenma lige cheffin. Met haar kwam ik overeen dat ze ons gezinnetje van zeven personen gedurende vier jaar zou onderhouden. In 1977, toen ik werd bevestigd als predikant in Stavenisse, liep die termijn af. Je zou dus kunnen zeggen dat ik de zaak heb opge soupeerd aan de studie. Ons gezin behoorde in Gouda tot de Gereformeerde Gemeen ten, maar in de jaren vijftig vlak voor de scheuring in dat kerkgenootschap werden we hervormd. Maar als je gepokt en gemazeld bent in de Gerefor meerde Gemeenten, leg je dat niet zomaar van je af. Ik bewaar er ontzettende goede herinne ringen aan. Maar als negatief ervoer ik de prediking, die zeer zwaarmoedig en angstig maak te. Ik heb wat in de hel gelegen. Maar wat is het dan heerlijk als de Heere je daar dan uithaalt. Vervanger Gijsen vraagt om gebed voor goede bisschop Tijdelijk bestuurder dr. H. van der Meer van het bisdom Roer mond, heeft de gelovigen ge vraagd te bidden voor een goe de bisschop. De statistieken suggereren dat de ontwikkelin gen in de Nederlandse bisdom men de laatste dertig jaar onge veer gelijk zijn verlopen, maar statistieken kunnen het werke lijke geloofsleven niet erg goed weergeven. „Het maakt beslist iets uit hoe een Bisschop is. Dit voelt iedereen spontaan aan. En zo'n spontaan aanvoelen be driegt niet." „Vandaar de op roep om veel te bidden voor Z.H. de Paus en diens mede werkers, en ook voor allen die er in ons land bij betrokken wor den; dat zij deze opgave met grote wijsheid zullen vervullen, zodat er een Bisschop komt zoals God die voor ons Bisdom heeft bedoeld," aldus Van der Meer in een brief aan allen in het bisdom Roermond. Hij vraagt de gelovigen dan ook 'vanaf nu onafgebroken in vurig gebed het licht van de Heilige Geest af te smeken'. Hij denkt daarbij speciaal aan het gebed in de gezinnen, hoewel hij beseft dat 'dit in feite geen algemeen gebruik meer is'. Van der Meer, die Gijsen twintig jaar als vicaris heeft bij gestaan, zegt graag de koers van de afgetreden bisschop aan te willen houden. „Met grote dankbaarheid denken wij allen terug aan mgr. Gijsen, als per soon en als bestuurder. Over een flink aantal jaren worden de werkelijke grootheid van zijn vi sie en van zijn aanpak alge meen ingezien", aldus de dio cesaan administrator. Steeds minder Lutheranen Na vier jaar Stavenisse ver trokken we naar Voorthuizen, op de Veluwe, waar we tien heerlijke jaren hebben gehad. Het beroep uit Katwijk verraste me min of meer. Gelet op mijn midden-opstelling binnen de Gereformeerde Bond had ik niet gedacht dat ik hier gevraagd zou worden. En dan nog wel in een confessionele wijkgemeen- te. Maar Katwijks confessioneel en de Gereformeerde Bond lig gen zo dicht bij elkaar, dat het voor mezelf niet moeilijk was om deze stap te maken. De con fessionelen in Katwijk zijn in houdelijk evenwichtiger en be- lijdender dan de gemiddelde Bonders in het land. Wat ik in mijn Katwijkse pe riode hoop te bereiken is dat de nog aanwezige muren tussen de confessionelen en de Bonders worden geslecht. Beide groepen staan zo ontzettend dicht bij el kaar dat daarvoor eigenlijk geen belemmeringen zouden mogen zijn." Het aantal Lutheranen in de wereld daalt gestaag. Vorig jaar waren er in de gëhele wereld 58,3 miljoen, ongeveer 400.000 minder dan in 1991. In dat jaar waren er een miljoen minder Lutheranen dan in het vooraf gaande jaar, aldus de Lutherse Wereldfederatie te Genève. De 114 lidkerken van de LWF heb ben in totaal 54.4 miljoen leden. De grootste lutherse kerk is de Kerk van Zweden met 7,6 mil joen leden, gevolgd door de Evangelisch-Lutherse Kerk in Amerika met 5,2 miljoen. Duits land, het land van Luther, is het land met de meeste lutheranen: 14.8 miljoen, gevolgd door de Verenigde Staten met 8,4 mil joen. De grootste lutherse kerk in Duitsland is de regionale kerk van Hannover met bijna 3,4 miljoen leden. Er zijn wereld wijd zestien lutherse kerken die meer dan een miljoen leden hebben. De Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlan den telt 22.500 leden: 9.500 be lijdende leden en 13.000 doop leden, aldus het bureau der sy node te Woerden. BEROEPINGSWERK Verwaal, kandidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te ErmelO: P.Brouwer te Bennekom. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hardenberg-Oost (2e pred.plaats): H. J. Messelmk te Dalf- sen; te Broek op Langedijk: M. Tel, kandidaat te Harderwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Vlissingen: A.B. van der Heiden te Doetinchem; te Brakel: P. Melis te Nieuw Beijerland; te Houten: C. Harinck te Oostkapelle. door Jan Kruis s COLOFON ndsch Dagblad, uitga' n Dagbladuitgever C RECTIE J de Vries, i HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Fran' Nypels. Henk van der Post (adp. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521-19353. Fax:02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden farn. berichten 071-161385. Leiden redact<e071-161488 ma -vri| van 08.00-1700 ut RUBRIEKSADVERTENTIES ma -vrij van 8.30-17 00 uu keuteltiev Telefoon 071-1 ABONNEMENTEN Tel 071 1281 perkwadaji 161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND Wcirmte-verplaatsing Een essentiële factor in het gehele weer en klimaatspel. is de warmte- verplaatsing door de zeestromen in de grote wereldoceanen. Algemeen bekend is het feit dat er grote ver schillen zijn tussen de verwarming van lucht en water. Land wordt door de zonnestralen snel ver warmd, maar koelt ook snel af. De verwarming en afkoeling van water gaat veel langzamer. Dit hééft te maken met het feit dat zonnestra len veel dieper kunnen doordringen in water dan in land. Ook kan water beter warmte geleiden dan land, zodat water tot op grotere diepte kan worden verwarmd. En door stroming in het water wordt de warmte in water veel meer ver spreid dan bij land. Omdat bij de verwarming van water ook water verdampt, wordt daarbij meer warmte verbruikt dan bij een even grote verwarming van land. Om een gelijke hoeveelheid water en land even sterk te verwarmen, is bij water dus meer warmte nodig. Het zee-oppervlak heeft daardoor een matigende werking op de tem peratuur. Boven zee wordt de zo- mertemperatuur niet zo hoog en de wintertemperatuur niet zo laag als boven land. Heeft de oceaan eenmaal zijn warmte opgenomen, dan hebben de grootschalige zeestroming de taak om al deze hoeveelheden warmte naar andere gebieden te transporteren. Voor West-Europa is de belangrijkste warmtebron de golfstroom, die de winters koel en de zomers gematigd houdt. Deze golfstroom, die zijn maximum in stroomsnelheid heeft bij de oost kust van Amerika, heeft verschei dene aftakkingen ten westen van Oe Britse Eilanden. Een belangrijke zijtak loopt door naar het noordoos ten langs de Noorse westkust. Een andere zeer belangrijke ver spreider van warmte is de Antarcti sche circumpolaire stroom op het zuidelijk halfrond, die een heel rondje rond een de aardbol maakt zonder een stuk land tegen te ko men. Verder zijn de stromingen aan het oppervlak verbonden met de diepzeecirculatie die de gehele circulatiepomp netjes sluit. De komende jaren zal aan deze cir culatiepomp nog veel onderzoek gedaan worden, omdat deze scha kel nieuwe vragen omtrent het toe komstige klimaat kan beantwoor den. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen: Bewolkt, veel wind en en kele winterse buien. In het oosten minder buien en ook enkele opklaringen. Vandaag maxima rond 6 graden, morgen enkele graden lager en 's nachts lichte vorst. Zuid-Zweden: Veel bewolking en plaatse lijk wat regen. Maxima on- Denemarken: Wolkenvelden en vooral in het noorden plaatselijk wat regen. Maxima onge veer 6 graden. Britse Eilanden: In Schotland vooral op vandaag bewolkt weer met af en toe regen. In Ierland en Engeland wolkenvel den, ook plaatselijk wat de heuvels mist. Maxi- s nachts bij Droog en wolkenvelden, ir meest zonnig. Hier en daa ma tussen 2 en 6 graden, opklaringen lichte vorst. Duitsland: In de heuvels en bergen tamelijk zonnig, in het laagland plaatselijk hardnekkige mist of laaghangende bewolking. Droog. Maxima tussen 4 en 8 graden, maar in mistgebieden lager. In de nacht bij op klaringen lichte tot matige vorst. Madeira: VRIJDAG 5 FEBRUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.10 zon onder 17.33 Maan op 17.19 maanonder07.27 Waterstanden Katwijk Hoog water 1.43enl3.58 Laag water 10.05 en 22.36 Tunesische kust: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui. Maxima ongeveer 17 gra den. morgen enkele graden hoger. Frankrijk: Rustig en droog weer met vooral in het noorden op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking. In het zuiden flin ke perioden met zon, maar morgen meer bewolking en kans op een bui. 's Nachts temperaturen rond het vriespunt. Maxi ma In het zuiden 10 tot 15 graden, in het noorden tussen 5 en 10 graden, maar in mistgebieden lager. Corsica en Sardinië: Vooral op Corsica perioden met zon. Vrij wel overal droog. Morgen van het zuiden uit meer bewolking en een enkele bui. Maxima circa 16 graden. Spanje: In het algemeen veel bewolking en In het zuiden en oosten van Spanje enkele flinke regen- of onweersbuien. In het noordwesten perioden met zon en droog. Maxima landinwaarts 9, aan de Costa's 12 tot 16 graden. Perioden met zon en droog. Aan de Al- garve meer bewolking en mogelijk een bui. Maxima aan zee ongeveer 16 gra- Zwitserland en Oostenrijk: Droog en zonnig. In de lagere gebieden in het noorden van Zwitserland en het oosten van Oostenrijk plaatselijk mist. Temperatuur op 2000 meter tussen plus 3 en plus 7 graden. In de dalen 's nachts lichte tot matige vorst. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar plaatselijk ook mist of laaghangende bewolking. In de nacht meest strenge vorst, maximatond ltalië:'eSPUnt Droog weer en flinke perioden met zon, in de bergen zonnig. In de Povlakte plaatselijk mist of laaghangende bewol- king. In de loop van morgen in het zui den kans op een bui. 's Nachts in het midden en zuiden nog lichte vorst. Maxima aan de Adriatische kust van 9 tot 13 graden, elders aan zee ongeveer 16 graden. Griekenland, Turkse west- en zuidkust: Geleidelijk meer zon en waarschijnlijk droog. Vandaag aan de Turkse kusten nog veel wind. Maxima oplopend naar 15 graden. Weerrapporten 4 feb 7 u De Bilt Deelen Den Helder Rotterdam Twente motregen verand 1 Innsbruck onbew. - a/ BOES JK i sik §9 W CvJD47 jJI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14