Senaat wil verhoging huurwaardeforfait niet Eerste Kamer tegen haast met opdelen land in regio's Witwassen van zwart geld wordt moeilijker Binnenland Rechtse club eist aanslag Auschwitz-monument op WD wil afschaffing vermogensbelasting Wachttijden sluis stuk korter Veel mensen komen in WAO zonder keuring 'Kosten sanering vuile grond doorberekenen in energieprijs' Beëindiging leven wilsonbekwame was grootste twistpunt in debat Voetbalinterland tegen Turkije naar Utrecht WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 Lijk gevonden in gierkelder westerbork De politie van Westerbork heeft gistermiddag in een gierkelder achter een boerderij in het dorp een stoffelijk overschot van een man aangetroffen. Het gaat vermoedelijk om de 64-jarige bewoner van de boerderij. Toen de 69-jarige broer van de man zaterdagavond op de boerderij thuiskwam, trof hij zijn broer niet aan. De woning bleek te zijn doorzocht, maar er was niets verdwenen. Wel werd een vermoedelijk door de broer geschreven briefje aangetroffen. Sectie moet uitwijzen of er sprake is van een misdrijf. Werkstraf voor chauffeur rampbus breda» Een 32-jarige buschauffeur, die in mei bij Ulvenhout een groot ongeluk veroorzaakte, is gistermiddag in Breda veroor deeld tot een werkstraf van honderd uur en een rij-ontzegging van achttien maanden. Bij het ongeluk met de Belgische bus kwamen zeven vrouwen om het leven en raakten er 42 gewond. De Bredase rechtbank vond dat de man, een in Gent wonende Nederlander, „aanmerkelijk onvoorzichtig en onoplettend" heeft gereden. Volgens de rechtbank keek hij even niet op de weg, omdat hij een wegenkaart raadpleegde. De man heeft zijn baan opgezegd, omdat hij zichzelf niet meer geschikt vindt voor het beroep van chauffeur. Pincode directeur nog niet gekraakt den haag De pincode van mr. L. Overmars, directeur van de Nederlandse Vereniging van Banken, is niet gekraakt. Overmars loofde een kleine twee weken geleden 100.000 gulden uit voor iemand die het zou lukken om achter de pincode van zijn eigen bakpasje te komen. Hij deed dat tijdens het TV-programma 'De Stelling' van de EO, waarin de veiligheid van de pinpas ter dis cussie stond. Een man uit het publiek heeft sindsdien zijn uiter ste best gedaan om deze weddenschap te winnen, maar het is hem nog niet gelukt, aldus een medewerker van het programma. Tweede Kamer niet naar 'Joegoslavië' den haag De Tweede Kamer-commissie voor defensie gaat voorlopig niet op bezoek bij de Nederlandse VN-militairen in het voormalige Joegoslavië. De Verenigde Naties hebben de commissie geadviseerd het bezoek om veiligheidsredenen uit te stellen. De VN zagen ook geen kans om voor goed vervoer ter plaatse te zorgen. Eerste slag 'Halve Maen Daalder' utrecht» Bij 's Rijks Munt in Utrecht is gisteren officieel het eer ste exemplaar van 'De Halve Maen Daalder' geslagen. De munt wordt uitgegeven ter herinnering aan de reis die Henry Hudson in 1609 met zijn schip 'De Halve Maen' maakte. Tijdens deze reis ontdekte Hudson, een Engelse kapitein ip dienst van de Ver enigde Ooostindische Compagnie, de noordelijke oostkust van Amerika. De uitgifte van de daalder kwam tot stand dankzij een lening van de familie Wijsmuller. Het doel is geld te verwerven voor het New Netherland Museum in New Jersey in de VS. den haag gpd Het wordt moeilijker om zwart geld yvit te wassen. Degene die meer dan 25.000 gulden ineens aanbiedt bij de bank, moet zich gaan identificeren. Is er sprake van een nog nader te definië ren 'ongebruikelijke financië le transactie' dan moeten de geldinstellingen dat melden bij een speciaal ingesteld meldpunt waar elf ambtenaren zitten. Het aanbieden van een grote som geld zonder dat de bezitter een deugdelijk paspoort of rij bewijs kan tonen, is al verdaöht. Net zoals de man die een schoenendoos met daarin tien duizenden guldens aanbiedt. De bankemployée zal ook meer moeten gaan letten op nerveus ogende klanten, opvallende schommelingen in het saldo van een bankrekening of bij het storten van grote sommen geld via buitenlandse banken. De ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst amsterdam gpd Een onbekende rechts-extre- mistische organisatie heeft in een brief aan het Auschwitz Comité de vernielingen aan het Auschwitz-monument van afgelopen zondag opgeëist. De politie geeft de naam van de organisatie en de inhoud van de brief niet vrij. Wel zei de Amsterdamse politiewoord voerder Wilting dat er duide lijk jodenhaat uit de brief spreekt. Het door Jan Wolkers ge maakte spiegelmonument in het Amsterdamse Wertheim- park, bij Artis, op een steen worp afstand van de joodse begraafplaats, werd afgelopen zondag onthuld. Het bleek met pikhouwelen te zijn ver nield. Direct na de aanslag zei burgemeester Van Thijn dat in het politie-onderzoek naar de aanslag 'de onderste steen bo ven moest komen'. Tot op he den was dat zonder resultaat. Deze week overlegt het Auschwitz Comité hoe en wanneer het monument wordt hersteld. Daarna zal een parti culiere veiligheidsdienst het monument tijdelijk bewaken. Het is de eerste keer dat de ge meente daartoe moet over gaan. „Dit is tijdelijk want we moeten er niet aan denken dat dit soort bewakingen in de toekomst permanent nodig zijn", stelt Van Thijn. den haag In het gebouw van de Tweede Ka mer in Den Haag maken Kamerleden, journa listen en bewindslieden vandaag uit wie de beste Eurocraat is. Op de foto staatssecretaris Kosto (rechts), het CDA-kamerlid Biesheuvel (links) en zijn collega Brouwer van Groen Links. De teams maken in twee voorronden uit wie naar de finale gaat en uiteindelijk premier AMMHIMÈtSm».. van Europa wordt. Het spel is ontworpen om het begrip voor de EG te stimuleren. FOTO ANP TOUSSANTKLUITERS den haag gpd De vermogensbelasting moet met ingang van 1998 verdwij nen. Tot die tijd moet de belas ting in vijf jaarlijkse stappen worden verlaagd. Dit is de strek king van een wetsvoorstel dat de WD-kamerleden De Korte en Van Rey gisteren bij de Ka mer hebben ingediend. Ze wil len voorkomen dat steeds meer burgers en bedrijven uit ons land vertrekken. De vermogens belasting is nu goed voor een opbrengst van 1,5 miljard gul den per jaar. De kosten van de afschaffing willen de WD'ers dekken door belastingfraude harder aan te pakken. Daar naast moet er worden gesneden in rijkssubsidies. Een meerderheid in de Eerste Kamer dreigt tegen de voorgenomen verhoging van het huurwaardeforfait te stemmen. Vijf leden van de CDA-fractie dienden daartoe gisteren een motie in, die door de oppositie wordt ge steund. den haag anp-gpd Financiën. Die zal overigens wel De christen-democraten eisen dat het kabinet het plan om het huurwaardeforfait (de belas tingtoeslag voor eigenaar-bewo ners van huizen) in 1993 tot 2,9 procent te verhogen, terug draait. De CDA'ers willen met de motie een 'proteststem' uit brengen tegen de begroting van worden aangenomen. Zowel minister Kok als staats secretaris Van Amelsvoort van financiën ontraadden de motie ernstig. Kok kondigde aan dat hij niet van zins is de motie dit jaar uit te voeren. Op basis van gegevens over de ontwikkeling van huren en huizenprijzen zal wel in de loop van dit jaar wor den bekeken of voor 1994 het huurwaardeforfait moet worden bijgesteld. Op de achtergrond speelt het debat van juli 1991, waarin het CDA pas door de knieën ging voor het wetsvoorstel tot een verhoging van het huurwaarde- forfait van 1,3 procent tot 1,8 en vervolgens 2,3 en 2,9 procent toen premier Lubbers hoogst persoonlijk met een kabinets crisis dreigde. De verhoging van de lasten voor eigenaren-bewoners werd toentertijd verkocht als een verdachte transactie moet wor den gemeld bij een anti zwart- geld-meldpunt. Dat is de strekking van twee wetsvoorstellen van de minis ters Kok (financiën) en Hirsch Ballin (justitie), die binnenkort in de Tweede Kamer worden behandeld. De ministers den ken dat er in het Nederlandse criminele circuit jaarlijks miljar den guldens omgaan. Ze willen daaraan een einde maken. De identificatieplicht geldt niet alleen voor het storten van geld, maar ook als er goud, zil ver, edelstenen of effecten wor den aangeboden, of als er een rekening wordt geopend of een safe wordt gehuurd. Het pas poort, rijbewijs of document van de vreemdelingendienst moet ook worden getoond bij het afsluiten van een levensver zekering of bij het verzilveren van obligaties of andere waar depapieren. „politieke koppeling" met de extra huurverhoging. Het CDA vindt die verhoging nu niet meer nodig, omdat de huren vorig jaar niet met de verwachte 5,5, maar slechts met 3,5 pro cent zijn gestegen. D66-fractievoorzitter J. Vis noemde de CDA-proteststem gisteren „een blijk van wantrou wen tegen de bewindslieden". Minister Kok stak zijn ergernis niet onder stoelen of banken. Tegen CDA-fractievoorzitter Ka- land, mede-indiener van de motie, zei hij: „U hebt de repu tatie een bezonken oordeel te hebben, maar als u niet luistert doet u daar afbreuk aan." Het kabinet buigt zich vrijdag over de situatie. Als het aan de wens van de Eerste Kamer tege moet komt, ontstaat dit jaar een financieel gat van 260 miljoen gulden. zoetermeer anp Toezichtkamer wil onderzoek houden worden gekeurd. Die moet vast stellen of hij geheel of gedeelte lijk arbeidsongeschikt is en hoe hoog zijn uitkering moet zijn. Daarover geeft de GMD een ad vies aan de bedrijfsvereniging die voor de uitkering zorg draagt. Omdat de keuringen niet op tijd worden verricht, worden veel meer volledige WAO-uitkeringen toegekend dan gerechtvaardigd is. Een deel van die volledige uitkerin gen moeten achteraf weer wor den verlaagd. De oorzaak van het 'stuw meer' van WAO-keuringen is onbekend. Het controlebureau van de Toezichtkamer gaf als mogelijke oorzaak de integratie van de GMD-keuringsartsen in de organisatie van het GAK. Daarover is veel te doen ge weest. Grote aantallen zieke werkne mers ondergaan veel te laat een keuring voor de WAO. De Toe zichtkamer van de Sociale Ver zekeringsraad wil weten hoe dat komt. Ze gaat daarom waar schijnlijk een onderzoek hou den onder besturen en directies van bedrijfsverenigingen, het GAK en de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD). Uit recente gegevens is geble ken dat er zo'n tien tot vijftien procent van de mensen die in aanmerking komen voor de WAO of AAW, zonder definitie ve keuring in die uitkering te recht komt. Dat is tegen de re gels. Als een werknemer een jaar ziek is, moet hij door de GMD den haag»anp loenen Om de wachttijden voor passerende schepen te verminderen, wordt de Mijndensesluis bij Loenen momenteel flink verbreed en vergroot. De Mijndensesluis verbindt de Vecht en de Loosdrechtse Plassen. De werkzaamheden zullen naar verwachting in mei dusdanig zijn gevorderd, dat vanaf die maand vier keer zo veel boten in een keer kunnen worden geschut. De sluis wordt bijna uitsluitend gebruikt door de pleziervaart. FOTO ANP COR MULDER Werkgroep bestaande uit rijkprovincie en gemeenten: worden nagegaan of bij een sanering vrijkomen de verontreinigde grond kan worden hergebruikt zonder dat deze wordt gereinigd. Dat geldt in het bijzonder voor licht verontreinigde grond. Provincies en gemeenten vinden dat het minis terie een juridisch bijstandsteam moet formeren. Dit team zou hen kunnen bijstaan in de aanpak van vervuilers en gebruikers. Zij menen dat de beschikbare juridische middelen op dit moment onvolledig worden ingezet. Volgens schattingen telt ons land zeker 100.000 terreinen waarvan de bodem moet worden gesa neerd. De kosten daarvan worden geraamd op zo'n 50 miljard gulden. Vorige week nog uitte de Rekenkamer kritiek op de voortgang van de sane ring. Die verloopt volgens de Rekenkamer te traag. De saneringskosten van vervuilde terreinen van voormalige gasfabrieken moeten worden doorbe rekend in de kosten van gas en elektra. Daarnaast zouden de huidige tarieven voor het storten van afval moeten worden verhoogd, om daarmee het opruimen en isoleren van voormalige stortplaat sen te bekostigen. Aldus twee aanbevelingen in een rapport van de Werkgroep bodemsanering, dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordi gers van rijk, gemeenten en provincies, ziet het verrekenen van kosten in de energierekening en in de storttarieven als één van de mogelijkheden om de bestaande financiële instrumenten uit te breiden. De werkgroep vindt verder dat moet Meerderheid Kamer stemt in met euthanasiewetgeving den haag»gpd-anp Minister Hirsch Ballin (justitie) gelooft dat artsen de levensbe ëindiging van een wilsonbekwa me patiënt te allen tijde zullen melden, maar een groot deel van de Tweede Kamer heeft daar een hard hoofd in. Dat bleek gisteren bij de behande ling van een wetsvoorstel om euthanasie te regelen. De meer derheid van de Tweede Kamer bestaande uit CDA en PvdA ging desondanks akkoord met het voorstel. Volgens Hirsch Ballin vinden artsen het belangrijk dat er een structuur komt waarin zij zich kunnen verantwoorden. Boven dien vinden artsen dat ze pre cies moeten vertellen wat er is gebeurd, zo meent de minister. Fractievoorzitter Beckers van Groen Links betwijfelde dat. „De meeste artsen kijken wel uit. Wie komt er immers achter dat de toediening van morfine om de pijn te bestrijden in feite een overdosis was en dus geen normaal medisch handelen?" De euthanasie op wilsonbe kwame patiënten mensen die in coma liggen of niet meer beschikken over hun verstande lijke vermogens was het be langrijkste discussiepunt in de Kamerbehandeling. Het kabinet wil de levensbeëidinging van zowel wilsonbekwame als wils- bekwame mensen in één mel dingsprocedure in de Wet op de Lij kbezorging onderbrengen Het uitgangspunt van het ka binet is dat ieder geval van le vensbeëindiging, waarvoor de patiënt niet een uitdrukkelijk verzoek heeft ingediend, wordt gemeld aan de vergadering van procureurs-generaal. Als regel volgt dan altijd juridische ver volging. Over de vorm van de melding zullen Hirsch Ballin en staatssecretaris Simons van volksgezondheid nog overleg gen met de artsenorganisatie KNMG. CDA en PvdA gaan daarmee akkoord, maar de gehele oppo sitie is fel tegen. De partijen vin den dat de indruk wordt gewekt dat euthanasie en levenbeëindi ging zonder verzoek vergelijk bare grootheden zouden zijn. Daardoor ontstaat onduidelijk heid, die al tot onrust heeft ge leid bij onder andere ouderen- organisaties. Buiten het Kamer gebouw demonstreerden men sen tegen de voorstellen. Bec-t kers noemde het voorstel daar om „ronduit gevaarlijk" en Wolffensperger (D66) zei dat het kabinet „geen muis heeft gebaard, maar een monster". Amsterdam gpd De problemen rond de orga nisatie van de voetbalinterland, die meetelt voor het wereld kampioenschap, begonnen toen burgemeester Peper van Rotterdam de wedstrijd wilde verschuiven naar de middag. Peper verwachtte namelijk ern stige supportersrellen in de avonduren. Toen Amsterdam daarop liet weten geen bezwaar tegen de interland te hebben, ging de KNVB met Amsterdam praten. Maar omdat de Amster damse politie twee ton vroeg voor de ordebewaking, besloot de voetbalbond opnieuw uit te wijken, deze keer naar Utrecht. De Utrechtse politie zet, kos teloos, 120 politiemensen in. Volgens de politie is dat ruim schoots voldoende. „Want we hebben geen enkele aanwijzing dat er op grote schaal suppor tersrellen gaan uitbreken", al dus de woordvoerder. CDA en PvdA nog niet toe aan opheffing provincies De voetbalwedstrijd tussen Ne derland en Turkije wordt niet in Rotterdam, niet in Amsterdam, maar in Utrecht gespeeld. Na lang soebatten met diverse ge meentebesturen lijkt de voet balbond er uit: de interland wordt op 24 februari om kwart over acht 's avonds in Nieuw Galgenwaard gespeeld. Utrecht ziet de wedstrijd namelijk niet als een risicowedstrijd, maar als een normale grote wedstrijd. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie was er niet meer dan een uurtje over leg nodig tussen de voetbal bond. burgemeester Opstelten van Utrecht en de politie. „Wij zijn een gastVrije stad en wij verwachten dat het publiek komt voor een fijne voetbal avond en niet voor rellen", al dus de optimistische politie- den haag.gpd-anp Een meerderheid in de Eerste Kamer is vooralsnog tegen het opdelen van Nederland in 25 regio's, waarbij alle provincies op den duur verdwijnen. Tij dens de behandeling van de be groting Binnenlandse Zaken, gisteren, trokken de senatoren van CDA en PvdA stevig aan de rem. De regeringspartijen vroegen minister Dales en staatssecreta ris De Graaf-Nauta de rege ringsnota 'Besturen op Niveau (BON) 3' ook in de Eerste Ka mer te laten behandelen. De be windslieden zegden dat toe. Ze ontkenden echter dat er in de nota sprake is van versnippe ringvan Nederland in regio's. Het kabinet krijgt van CDA en PvdA in de Eerste Kamer het groene licht voor de regiovor ming in zeven grootstedelijke gebieden. In Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht en in de gewesten Nijmegen/Am- hem. Hengelo/Enschede en Eindhoven mag een recht streeks gekozen bestuur komen, dat het provinciebestuur ver dringt. Een meerderheid van de Senaat vindt echter dat eerst moet worden gekeken hoe dit proces verloopt vóór er in de rest van Nederland sprake kan zijn van eenzelfde ontwikkeling. Gedeputeerde Staten van Groningen en Drenthe zijn te gen het opdelen van Nederland in regio's. In een gemeenschap pelijke verklaring zeggen ze dat een en ander schaalverkleining en centralisatie met zich mee brengt, terwijl bestuurlijke ver nieuwing juist is gebaat bij schaalvergroting en decentrali satie. „Hoeveel regio's er in de plannen van het rijk moeten ko men, is onduidelijk", aldus de Groninger commissaris der ko ningin H. Vonhoff. „Maar wij zijn en blijven van mening dat het bestuurlijke middenveld ge dragen moet worden door de provincies." Uit de verklaring blijkt dat beide provincies méér willen samenwerken waarbij zelfs een fusie niet wordt uitgesloten. „Voor een fdsie is wel een grondwetswijziging nodig", zo waarschuwde dc commissaris voor al te voorbarige conclusies. „En zo'n samenwerking moet dienen om problemen op te los-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3