'Oude Dame' nog niet moe Interland gaat naar Utrecht BOLLEN Sport Jos Verstappen maakt snel faam als Formule 1-coureur WOENSDAG i EfcBKUAR1199J Kantebeen naar club Hooman Hilversum De Leidenaar Frits Kantebeen, coach van Miriam Hooman. wordt de nieuwe trainer/coach van het Duitse TUS Glane. Hooman speelt dit seizoen voor het eerst bij Glane e /erlengde afgelopen weekend haar contract met twee jaar. Kan tebeen, die Hooman zowel bij Glane als straks op de Top Twaalf begeleidukan zich nu fulltime aan het tafeltennis wijden. Mo menteel verdient de voormalig verpleger de kost als trainer en stucadoor. Jan Vlieg, technisch directeur van de Nederlandse tafelte'nnis- bond (NTTB), start dit jaar na de zomer in zijn woonplaats Gro ningen een tafeltennisschool. Met zijn broer Anne, die opstapt als coach van Harkstede, en de Chinese bondstrainer Li gaat de oud-prof in zijn omvangrijke woning regionale talenten oplei den. Twee wereldrecords voor Privalova moskou De Russische sprintster Irina Privalova heeft gisteren tijdens wedstrijden in Moskou twee keer het incourante wereld record op de 50 meter indoor verbeterd. In de halve finales liep de Europese recordhoudster op de 60 meter (6,97) de kortste sprintafstand in 6,05 seconden, waarmee zij zes-honderdste on der de toptijd van Marita Koch bleef, die precies dertien jaar ge leden in Grenoble 6,11 had gelopen. In de eindstrijd verbeterde Privalova haar prestatie nog. De electronische tijdwaarneming stopte dit keer na zes seconden precies. Oefenwinst voor ARC ter aar ARC heeft gisteravond een 3-1 overwinning geboekt op de zaterdag vierdeklasser TAW. De Ter Aarse gastheer kwam in het oefenduel met 1-0 voor door een doelpunt van Frank Aartman. Daarna zetten Paul Dijkman (2x) en René Lammers de Alphense eersteklasser op het winnende spoor. Skieër zwaar gewond bij training moriokaDe Amerikaan Erik Schlopy is tijdens de eerste trai ning voor de afdaling van het WK skiën in Morioka (Jap) zwaar ten val gekomen. Vlak na de val zeiden de officials dat het wel meeviel met diens verwondingen. Later werd de diagnose bijge steld. Hij brak twee ruggewervels en het borstbeen, beschadigde een long en verkeerde in shocktoestand. Tsjechen en Slowaken als VTS zurich Het gezamenlijke voetbalelftal van de per 1 januari on afhankelijk geworden republieken Tsjëchië en Slowakije zal tot juni 1994 onder de noemer VTS (Vertegenwoordigers van Tsjechen en Slowaken) worden aangeduid. De wereldvoetbalf- ederatie FIFA heeft dat gisteren laten weten. Het voormalige Tsjechoslowakije zal met één nationale ploeg blijven deelnemen aan de voorronden om het wereldkampioenschap in 1994. Inge deeld in groep 4 met België, Wales, Roemenië, Cyprus en de Faroer. Helft kaartjes voor Hamar terug den haag De belangstelling van Nederlandse schaatssupporters voor het wereldkampioenschap mannen, op 13 en 14 februari in Hamar, is niet groot. Van de tweeduizend voor het oranje le gioen beschikbare kaartjes, hebben de reisbureau's ongeveer de helft verkocht. „Het is een razend dure trip", zo ziet een woord voerder van Oad Reizen een mogelijke oorzaak voor de tegen valler. Vriesekoop jaagt op hoge klassering Top-12 Verrips naar De Graafschap utrecht. gpd FC Utrecht verliest Herman Verrips aan De Graafschap. De 30-jarige vleugelverdedi ger, die zaterdagavond tegen FC Zwolle debuteert, tekende een contract voor tweeën eenhalf jaar. Met de transfer is een bedrag vart ongeveer f.100.000 gemoeid. Gister avond testte FC Utrecht twee Deense spelers in de oefen wedstrijd tegen TOP (7-1, vijf goals van Smolarek). Het gaat om international Jörgen Juul Jensen (FC Kopenha gen) en Piotr Haren (Frem Kopenhagen), die beiden op trainer Ab Fafié een positieve indruk achterlieten. Glasgow Rangers is gisteren weer een grote stap dichter bij zijn vijfde Schotse voet- baltitel in successie geko men. Bij Aberdeen werd met 1-0 gewonnen. Rangers leidt met negen verliespunten minder dan Aberdeen, He- arts en Celtic hebben zestien en vijftien verliespunten meer. De winst in Aberdeen was volledig tegen de loop van het spel. Doelman Andy Goram was voortdurend aan het werk. Rangers scoorde een kwartier na rust door de Engelse oud-international Mark Hateley. Het was een incidentele onderbreking van het overwicht van Aberdeen. De leiding van Aberdeen heeft de onderhandelingen geopend met Theo Snelders over een nieuwe verbintenis. De Schotse topclub, mornen-^, teel tweede achter Glasgow Rangers, wil de Nederlandse doelman voor de derde keer zijn contract laten verlengen. Snelders, die een dezer da gen vader hoopt te worden, heeft wel oren naar een lan ger verblijf in Schotland.'Te meer daar hij bij Aberdeen nog altijd op handen wordt gedragen. Met uitzondering van Snelders en Theo ten Caat zijn alle Nederlanders verdwenen bij de voormalige Europa Cup Il-winnaar. In de Engelse premier division viel Blackburn Rovers verder te rug uit de top. De club van Kenny Dalglish verloor op ei gen veld met 1-2 van Crystal Palace. Armstrong en Rodger maakten de doelpunten voor Palace, Wegerlee maakte één keer gelijk voor Blackburn. Weekendverhuur personenbusjes M MultiRent De „Oude Dame" is nog lang niet tafeltennismoe. Fris en vrolijk bereidt Betti- ne Vriesekoop zich voor op haar veertiende Top 12- toernooi, eind volgende week in Kopenhagen. De ambitie wint het bij de voormalige „Tijgerin van Hazerswoude" nog altijd van de routine. „Ik train weer vier tot vijf uur per dag", glimlacht de inmid dels 32-jarige fijntjes. hilversum anp Mirjam Hooman is in Dene marken aan haar zevende editie toe. De 27-jarige speelster uit Leiderdorp heeft minder erva ring en wilskracht dan Vriese koop, maar is minstens even ta lentvol. „De vorm van de dag is beslissend", benadrukte Hooman gisteren tijdens een gezamenlijke persconferentie in Hilversum. De twee nationale groothe den werken apart de vijf groeps wedstrijden af en kunnen pas in de halve eindstrijd of de finale elkaar treffen. „Ik teken voor de laatste vier", sprak technisch di recteur Jan Vlieg hoopvol. De Groninger fungeert in de Deen se hoofdstad als coach van Vriesekoop, Hooman laat zich sturen door haar steun en toe verlaat Frits Kantebeen. Vriesekoop en Hooman speelden vorig jaar in Wenen een bijrol. Beiden wonnen slechts twee groepsduels. De gedeelde negende plaats was voor Vriesekoop, die met een enkelblessure kampte, de slechtste klassering in haar Top 12-historie. Haar erelijst telt twee titels (1982 en 1985) en vijf zilveren medailles. Hooman, die in Oostenrijk de napijn van een slepende polsblessure onder vond, triomfeerde op sublieme wijze twee jaar geleden in Den Bosch. Beiden achten zich tot een nieuwe machtsgreep in staat. Hooman: „Ik richt me voor namelijk op het EK en de Top 12. Bij die toernooien kan ik uit blinken. Het WK is altijd onbe rekenbaar door de sterke in breng uit Azië. Je loopt heel snel tegen een teleurstelling op. Je moet vooral geluk bij de loting hebben." Hooman verlengde onlangs haar contract bij de Duitse top club TuS Glane met twee jaar. i Bettine Vriesekoop (links) en Miriam Hooman samen aan tafel. Vriesekoop heeft in financieel opzicht minder te klagen. De spookstudente Natuurgenees kunde („dat heb ik even in de koelkast gezet") beschikt sinds geruime tijd over een privé- sponsor (OKI) en begint dit jaar met een showteam, dat in het land tal van demonstraties gaat geven. „We hebben al twintig boekingen binnen", meldt de nieuwe zakenvrouw trots. „Ta feltennis is voor mij een manier van leven geworden. Stoppen met topsport is daarom nog lang niet aan de orde. Mijn hob by is mijn werk. Pas als ik in Eu ropa niet meer meetel, ben ik weg. Dat moment is echter nog ver weg." De bond heeft overigens geen stuiver over om de parade- paardjes Bettine Vriesekoop en Miriam Hooman te prepareren voor het jaarlijkse gala der Eu ropese toppers. Nederland-Turkije in Nieuw Gal gewaard Jos Verstappen wordt beschouwd als het grootste racetalent dat Nederland ooit had. foto schiphol anp De formule 1 lonkt nadrukkelij ker naar de talentvolle Jos Ver stappen, dan omgekeerd. Al thans volgens de Nieuwzee- landse media, die de afgelopen maand superlatieven te kort kwamen om de indrukwekken de en onbevangen rijstijl van de Limburger tijdens de Formule Atlantic kampioenschappen in Nieuw-Zeeland, waarin hij als vierde eindigde, te beschrijven. „Dutch driver hailed as future F I Star", Nederlandse coureur toegejuicht als formule 1-vedet te. Verstappen shows his For mule One skilly", Verstappen demonstreert formule 1-kwali teiten. Twee van de vele loven de koppen in de kranten van het land. Bijna 21 jaar is de autocou reur pas. Hij wordt beschouwd als het grootste racetalent dat Nederland ooit heeft voortge bracht. Kenners beweren dat hij sneller, beter, gedurfder en spectaculairder is dan Gijs van Lennep, Arie Luyendijk, Jan Lammers en Huub Rothengat- ter, die hem begeleidt op het kronkelige racepad naar de top. De Limburger, zoon van een cafébaas in Montfort, werd ton Senna, in dit stadium van zijn loopbaan risico's te nemen om de top te bereiken. Waar an deren de voet van het gaspedaal halen, drukt hij het nog ietsjes verder omlaag, hij remt net iets later dan de tegenstander. In Nieuw-Zeeland imponeer de de jeugdige autocoureur met rig jaar Nederlands „Driver of drie eerste plaatsen, drie tweede the Year". Als debutant zege vierde hij in 1992 in tien van de negentien races. Zijn natuurta lent werd ook buiten Nederland ontdekt en onderkend. Het le verde de voormalige karter een contract op als fabrieksrijder in het Duitse Opel formule 3-team van Willy Weber, bij wie het Duitse formule 1-talent Michael Schumacher ook ontlook. Aan bravoure en durf ont breekt hel de jongeling niet. Crashes zijn hem evenmin vreemd. Hij durft, evenals Ayr- De wedstrijd Nederland - Tur kije, uit de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap voetbal, zal op woensdag 24 fe bruari in het Stadion Nieuw Galgewaard van FC Utrecht worden gespeeld. De wedstrijd begint om 20.15 uur. Het oorspronkelijke plan de wedstrijd in Rotterdam te spe len, wilde de KNVB niet uitvoe ren omdat burgemeester Peper geëist had dat het aanvangstijd- stip op 14.00 uur zou worden gezet. Amsterdam (Olympisch Stadion), de tweede keus, viel af omdat burgemeester Van Thijn bijkomende voorwaarden stel de, die voor het demissionaire bestuur van de sectie betaald voetbal niet aanvaardbaar wa- De KNVB bereikte gisteren overeenstemming met burge meester Opstelten van Utrecht. Voor de wedstrijd in het kleine re Utrechtse stadion zijn geen kaarten meer beschikbaar. Alle toegangsbewijzen zijn al via het door de bond opengestelde 06- nummer verkocht. De capaci teit van het Stadion Feyenoord bedraagt ongeveer 50.000 plaat sen, het Olympisch Stadion kan iets minder toeschouwers be vatten, in Utrecht is slechts plaats voor 20.000 mensen. Struikelblok Van Thijn had de KNVB drie voorwaarden gesteld. Twee ble ken niet zwaarwegend nadat duidelijk was geworden dat de politie openbare orde en veilig- en één derde in tien wedstrij den. Met aftands materiaal. Deelneming aan de Formule At lantic kampioenschappen be taalde hij uit eigen zak, onder meer met de 45.000 gulden die verbonden waren aan de uitver kiezing tot Nederlands Driver heid kon garanderen of the Year". „Ik had ook' thuis ploitant van het stadion geen kunnen overwinteren en het geld in mijn zak kunnen steken. Of op vakantie kunnen gaan, maar ik ben blij dat ik de stap heb gezet. Op advies van Ro- thengatler." bezwaar had. Het derde verlan gen van de hoofdstedelijke bur gemeester bleek het struikel blok. Amsterdam wilde, gege ven de uitzonderlijk korte tijd van voorbereiding van de bond een bijdrage voor de kosten van inzet van extra politiemensen. Van Thijn zei gisteren tijdens een vergadering van de raads commissie algemeen bestuurlij ke en juridische zaken dat in het geval van het verplaatsen op zo korte termijn van de inter land sprake is van een bijzonde re situatie, waarvoor een com pensatie van de extra kosten op zijn plaats is. Hij benadrukte dat het doorberekenen van de poli tiekosten van ongeveer 200.000 gulden geen precedent zou vor men voor belangrijke wedstrij den in de toekomst. Hij vroeg de bijdrage „bij uitzondering" en liet ook weten dat de KNVB aanvankelijk akkoord was ge gaan met de Amsterdamse ver langens. Nadat hij echter giste ren gehoord had dat de voetbal bond ook een derde mogelijk heid serieus onderzocht, was dat voor hem „einde verhaal". De KNVB stelt dat het verzoek om conpensatie van de kosten bepalend is geweest een derde mogelijkheid te onderzoeken. Jan Masman, het demissionaire bestuurslid belast met veilig heidszaken, heeft Van Thijn la ten weten dat de KNVB op die eis niet kon ingaan. Masman verwachtte een mogelijke pre cedentwerking ten opzichte van de clubs en acht het principiëel onjuist een voorschot te nemen op een nog niet ingediend wets ontwerp inzake politiekosten. Sectiestuur In het nieuw te vormen sectie- bestuur van het betaald voetbal mogen geen clubgebonden per sonen zitting nemen. Dat is de mening van de informatiecom missie onder leiding van PSV- voorzitter Ruts. Ook in het de missionaire bestuur van Martin van Rooijen, dat viel op het be leidsplan voor de toekomst, za ten geen clubmensen. De NTTB is arm en berooid na het afhaken van hoofdspon sor Eagle Star, maar diezelfde bond springt ook roekeloos om met de geldschieters. Want toen een vertegenwoordiger van OKI gistermiddag naar Hilversum toog om daar met NTTB-be- stuurlid Han Gootzen een con tract voor de Top Twaalf rond te maken, was Gootzen al in geen velden of wegen meer te beken- m i OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De opvatting dat bij een sportploeg de reserve net zo be langrijk is als de persoon die speelt, raakt steeds meer in zwang. Ook de 'bank' wint, verliest, of speelt gelijk, zo luidt tegenwoordig het credo. Trainers laten niet na hun wisselspelers belangrijk te maken naar buiten toe. („We deden het vandaag met vijf tien man".) Het is een slinkse manier om de ontevreden reserve van zijn frustratie af te helpen. Het bespaart bovendien weer een tijdrovend gesprek voor het geval de reserve zijn of haar kont tegen de krib gooit. Vergeet het maar. Bij een voetballer die tot twaalfde man is gebombardeerd hoeft men niet aan te komen met dit soort zalvende praatjes. De bewoner van de dug-out voelt - alle mooie woorden ten spijt - gewoon een soort overbodigheid over zich heen komen. Het gaat kennelijk zonder hem ook wel. Dat vindt Björn Canter Vis- scher ook. De spits stond af gelopen zondag niet in de ba sis bij SVLV. De goaltjesdief die voor de winterstop in kor te tijd elf doelpunten produ ceerde bij de Voorschotena ren stond al een poosje droog als scherpschutter en beland de naast de trainer in de dug out. Althans, dat was de bedoe ling. Maar de 26-jarige aan valler kwam niet opdagen toen hij vernam dat hij niet zou worden opgesteld. „In de krant las ik dat ik zo maar was weggebleven. Dat moet ik even rechtzetten, want ik heb keurig afgebeld voorde wedstrijd bij ROAC. De reden? Nou heel simpel, ik zit hij een voetbalclub en wil dus graag voetballen. Als dat niet kan, hoef ik ook niet te komen, daarom heb ik me afgemeld voor die wedstrijd" zegt de vrolijke Voorschote- In amateurvoetbal bestaat er niet zoiets als 'werkweige- ring', daar is het amateur voetbal voor. Maar voetballers op een behoorlijk niveau heb ben natuurlijk wel de morele picht om zich te schikken naar de wensen van de trai ner, of dat nou een basis plaats of een plaats op de bank is. Heeft Canter Visscher vedet teneigingen of gewoon een opgeruimde geest? Dat laatste zo te horen: „Ik voel me helemaal niet te groot voor de bank van SVLV. Maar ik heb geen zin om het seizoen af te maken in de dug out. Ik speelde al veel wedstrij den in het eerste en mag dus niet meer voetballen in het tweede. Canter Visscher heeft boven dien genoeg zelfkritiek om te onderkennen dat hij niet be paald de pannen van het dak speelt de laatste tijd. „Nee zeker nieten trouwens: als het met een team waarin ik speel matig loopt, en het lóópt de laatste tijd minder met SVLV, dan speel ik dus heel slecht. Zo'n voetballer ben ik." Gisteravond ging hij met zijn trainer Fokke van der Reijd rond de tafel zitten. De coach - halverwege dit seizoen in Voorschoten gearriveerd - te spreken over het en van zijn p wilde hem de k ven om met een plausibele verklaring te komen. Gek genoeg keek Canter Vis scher na de bespreking heel anders tegen de kwestie aan. „Nee, ik heb geen straf gekre gen. Ik moet nu eerst twee wedstrijden schorsing van de bond uitzitten vanwege een paar gele kaarten. Maar daar na kom ik gewoon terug bij SVLV. Misschien op de bank. Daar zal ik me dan in schik ken. Zo hebben we het afge sproken. Doen ze daar bij SVLV soms aan hersenspoeling? Het gaat crescendo met MMO. In de vierde klasse, waarin de Hoogmadese voet balclub nota bene debuteert, bezetten de groenwitten mo menteel de tweede positie. Dat is overigens niet het enige klassement waarin MMO zo hoog staat. Op de ranglijst van originele clubnamen, ge publiceerd in het Algemeen Dagblad, neemt de vereniging de zesde positie in. Maar dan wel van heel Nederland! En daar is Met Moeite Opgericht uitermate trots op. MMO moet HBOK (Het Be gon Op Klompen). THOR (Tot Heil Onze Ribbenkast), TPO (Tussen Puinhopen Opge richt), DIVA'83 (Dames In Voetbal Actief) en DHS (Doorlopen Hinderen Schie ten) voor zich dulden op de lijst. GVA (Gijsbrecht van Aemstel), KMVZ (Kampioen schappen Moeten Verdiend Zijn). R1A (Rooms In Alles) en BDK (Bok De Korver) sluiten de rij achter de club uit Hoog- made. AGOW kreeg een aparte vermelding. De club heette vroeger Apeldoomse Geheel Onthouders Voetbal Vereniging. Later veranderde de club die naam in Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder. Het had een haar gescheeld of MMO had nu als VCH door het sportleven gegaan. Zo heette de club voor de oorlog en na de oorlog wilde een aantal voetballustige inwo ners van Hoogmade onder dezelfde naam doorgaan. De naam VCH (Voetbal Club Hoogmade) werd in Leiden ^venwel verbasterd tot Var kens Centrale Hoogmade. Dat wekte nogal wat wrevel in Hoogmade. Het zoeken van een juiste naam en het feit dat er met moeite twee senio renteams geformeerd konden worden, deden de (her)op- richters besluiten voor MMO te kiezen. Niet wetende dat ze 46 jaar later nog eens waardering voor zouden krijgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25