Onzekerheid bij dealers van DAF-vrachtwagens Laarzen zijn kostbaar, maar ogen armoedig' Stand van Zaken Fokker wacht forse sanering hetOmbacht Opleiding cafébedrijf bij Horeca Onderwijs School 'WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 chef willem spierduk. 0 DER KAAIJ. 071-1 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Dofferhoff LEIDEN - Nico Dofferhoff Haar mode bestaat tien jaar. De kap salon is gevestigd in winkelcen trum De Kopermolen in Leiden. De zaak begon in 1983 met twee kapsters en dat aantal is inmiddels uitgegroeid tot tien. Om het jublileum te vieren krijgt elke klant de komende weken 'een gezellige attentie'. Jaarstukken REGIO - De Kamer van Koop handel roept in het jongste nummer van haar informatie krant bedrijven op om tijdig hun jaarstukken over 1991 te deponeren. NV's, BV's Coöpe raties en Onderlinge Waarborg maatschappijen moeten uiter lijk op 1 februari hun stukken hebben vastgesteld en gedepo neerd. Als de jaarrekening wel is opgesteld maar nog niet vastge steld, moet deze toch worden ingeleverd. Als dat niet tijdig ge beurt krijgt een onderneming een boete van 1000, 5000 of 10.000 gulden, afhankelijk van de grootte van het bedrijf. Starters LEIDEN - Voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen houdt de Stichting Werkgele genheid Leiden morgen een bij eenkomst. Deze avond is spe ciaal bedoeld voor mensen die vanuit een uitkeringssituatie willen starten. Medewerkers van het GAK geven dan tekst en uit leg. De voorlichtingsbijeen komst wordt van 20.00 tot 22.00 uur gehouden in het OLGA-be- drijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat 99, Leiden. Be zoekers moetep zich wel tevo ren aanmelden via 071-219811 en deelname kost 15,-. De problemen bij vrachtautofabrikant DAF hebben de dealers in grote onzekerheid gebracht. Omdat er bij de fabrikant geen goederen de poort uit mogen, kunnen ook bestelde auto's niet worden afgeleverd. leiden verder gebeurt". Blom is uitslui tend DAF-dealer en verkoopt geen andere merken. Ook ande re DAF-dealers zijn terughou dend in hun uitlatingen. Een woordvoerder van de dea ler voor de Leidse regio Blom cv, met vestigingen in Katwijk en Zoeterwoude wil niet ingaan op de bij dat bedrijf ontstane si tuatie. „Het enige dat ik kan zeggen is dat we ons uiterste best doen om er het meeste uit te halen voor onze klanten. Ook wij moeten afwachten wat er De dagen voor. de aanvraag van de surséance van betaling constateerde DAF zelf overigens een opmerkelijke reactie onder de klanten. Terwijl het slecht ging met de vrachtautoverko- pen steeg het marktaandeel van DAF op de markt voor bedrijfs wagens boven de 3,5 ton met 1,2 procent tot 30,7 procent. Woordvoerder R. den Engelsen van DAF verklaarde die stijging toen voor een deel uit „sympa thie van het Nederlands be drijfsleven". De afgelopen maanden zouden volgens Den Engelsen de klanten juist heb ben laten blijken het bedrijf niet te willen laten vallen.„Onder- huids is wel enige sympathie merkbaar bij het Nederlands bedrijfsleven", zegt Den Engel sen. Hij ziet soortgelijke reacties in Engeland en België. Door de slechte financiële resu- laten van de luchtvaartmaat schappijen worden nog nauwe lijks vliegtuigen verkocht. Tot overmaat van ramp worden ook orders geannuleerd of uitge steld. Wil Fokker blijven meetel len, dan zal over enkele jaren met de ontwikkeling van een nieuw vliegtuig moeten worden begonnen. De kosten daarvan bedragen tenminste drie mil jard. Mislukken de gesprekken tus sen de overheid en DASA, dan staat Fokker volgens ingewijden hoe dan ook een forse sanering te wachten. Dat gaat vermoede lijk duizenden banen kosten. Inclusief die van topman Ne- derkoorn. Hij heeft altijd be weert dat Fokker het nooit al leen kan redden. Woordvoerder Veerman van de NIB bevestigt dat er gisteren contacten met Fokker zijn ge weest. „Het gaat hier om regu liere contacten tussen de bank en een cliënt", aldus Veerman. Zegsman Van Veen van Fokker verklaart dat de raad van be stuur van Fokker zijn eigen ver antwoordelijkheid heeft om er voor te zorgen dat er voldoende geld in de onderneming, is. Hij bevestigt dat hierover met de NIB oriënterende gesprekken zijn gevoerd. Bestuurder Van Bers van de Industriebond FNV vindt het lo gisch dat Fokker een alternatief scenario achter de hand heeft. In een brief aan minsiter An- driessen drongen de vakbonden vorige week aan op een positie ve en snelle afronding van de onderhandelingen. Van Bers vreest dat zonder DASA de toe Vermoedelijk nog deze week worden de laatste onderhande lingen tussen de overheid en DASA gevoerd. Voorzitter Henk Vos van de vaste kamercom missie van dringt aan op een spoedige afronding van de on derhandelingen. Als de kogel niet voor eind volgende week door de kerk is, mag wat hem betreft de boel worden afgebla- Ingewijden achten het on waarschijnlijk dat Andriessen zich, na het debacle met DAF, nog rare bokkesprongen met Fokker kan veroorloven. De 50 miljoen die DAF nodig heeft is peanuts vergeleken met het geld dat hij in dat geval aan Fokker kwijt is. Tegelijk zouden grote klanten juist een slaatje hebben willen slaan uit de malaise. Afvalver werker BFI zou het Eindhovens concern het vel over de oren hebben gehaald bij een order van honderd vrachtwagens. Den Engelsen ontkent dat DAF trucks ver beneden de prijs heeft verkocht. „Bij een grote order is er altijd sprake van een scherpe prijs. Maar we geven geen auto's weg". Een woord voerder van Mercedes-Benz dat het afgelopen jaar juist markt aandeel verloor, verweet DAF eerder juist een al te scherpe prijspolitiek. Akzo verbetert communicatie De vernieuwing van de com municatie-structuur van Ak zo gaat binnenkort de twee de fase in. Het zogenaamde Prisma-project is bedoeld om verschillende vestigingen van de chemie-reus in staat te stellen zonder problemen gegevens uit te wisselen. Zo wel vestigingen in Nederland als in het buitenland worden op het net aangesloten. In 1991 werd ondermeer in Sas- senheim het project getest. De eerste fase is afgesloten in 1992 toen vestigingen in Nederland, Engeland en Duitsland werden aangeslo ten. In de tweede fase volgen Akzo-bed rij ven in België, Frankrijk, Italië en de VS. „Prothesen, kronen en bruggen maken, dat is eigenlijk de hoofdmoot van mijn werk. Echt bijzondere dingen maak ik voor het AZL, daar werk ik al vijftien jaar voor. Ik maak dingen voor kaakbreuken en baby's met een open verhemelte, die heb je enkel- of dubbelzijdig ge spleten. Het gevolg is meestal een hazelip en die moet dichtgemaakt worden. Zo'n baby wordt gevoed door een sonde, maar als ik een plaatje maak waarmee de kaak wordt afgesloten kan zo'n kind gewoon aan de fles. Het gaat dan om babytjes van een dag oud tot kin deren van ongeveer drie jaar. Om de drie, vier maan den moet er een nieuwe plaat in en als de kinderen een jaar of drie oud zijn neemt de plastisch chirurg het over. Mijn werk begint als de orthodontist een afdruk van de kaak maakt. Van die afdruk een negatief maak ik een positief gipsmodel. Op dat gipsmodel maak ik een pasplaat, dat zie je op de foto. Die plaat is gemaakt van schelk, een materiaal dat ik boven een vlam ver warm en zo kan modelleren op het gipsmodel van de kaak. De pasplaat gaat terug naar het ziekenhuis voor eventuele aanpassingen en dan krijg ik het ding weer terug om het over te zetten in een kunststof die op de hand hard is, maar die in de mond enigszins mee kan vervormen met het groeiproces van de kaak. Als het materiaal op mondtemperatuur komt blijft het flexibel. Ik maak ook andere bijzondere dingen voor het zie kenhuis. Als door kanker een gedeelte van iemands kaak is verwijderd, maak ik een prothese die het defect De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Peter Chrispijn (43), tandtechnieker aan de Houtlaan in Leiden. op moet vullen*Dat is heel specialistisch werk. Neem bijvoorbeeld een prothese van een bovenkaak. Die valt er uit als je 'm er zo inzet. Daar maak ik dan een klos aan die de holte onder het oog (op de plaats van het jukbeen als dat weg is) opvult om weer een normale vorm van het gezicht te krijgen. Een klos is een holle re- -tentie (zeg maar vasthouder) van kunsthars, waaraan de prothese wordt bevestigd. Zo'n ding is'hol om het gewicht zo laag mogelijk e houden. Vaak gaat het om mensen die botkanker hebben gehad, dus dan zit de wang er nog voor. Soms is ook al dat weefsel weg, dan kijk je als het ware zo bij iemand naar binnen. Als er FOTO» BEN DE B Hans Kappetein: „Ik heb schoenen altijd leuk gevonden." Het wereldsucces van Adam's Boots uit Leimuiden leimuiden «meindertv Als de fotograaf zijn kamer bin nenkomt ziet hij het meteen. „Die laarzen zijn op de Goodyear-wijze gefabriceerd zegt Hans Kappetein, directeur van het in Leimuiden gevestig de Adam's Boots. Hij kan het weten want op dezelfde ar beidsintensieve wijze laat hij in Mexico jaarlijks zo'n 200.000 paar maken, die vervolgens in Japan, Verenigde Staten en Eu ropa worden verkocht. De Goodyear maakwijze brengt met zich mee dat een laars vijf «keer zoveel handelingen moet ondergaan dan een normale schoen. „Het heeft de construc tie van een klassieke Engelse havenschoen, heel degelijk dus. We hebben voor Mexico geko zen omdat daar de lonen nog relatief laag zijn en daar toch ook de harde kem van de laar- zenproduktie zit", zegt Amster dammer Kappetein. De prijzen van Adam's Boots liggen dan ook zelden onder de 300 gul den. De Mexicaanse laarzenindus trie kreeg begin jaren tachtig door de recessie een enorme klap. Een van de grootste fabrie ken van het land, Siete Leguos, vroeg Kappetein of hij geen laarzen bij hem wilde laten ma ken. Op dat moment was hij nog directeur van de schoenke ten Dr. Adams, die in alle grote Nederlandse steden zat. Schoenen leuk „Ik heb schoenen altijd leuk ge vonden en dus ben ik ze vanaf '75 gaan verkopen", verklaart Kappetein. „Maar op een gege ven moment was ik meer bezig met bijzaken. Dan was er weer een inbraak in Eindhoven, dan ging er weer een bedrijfsleider weg. Aan het ontwerpen van schoenen, wat ik ook vanaf het begin deed, kwam ik niet meer toe. Pas in 1984 ben ik me weer gaan toeleggen op ontwerpen en heb ik samen met mijn com pagnon op een gegeven mo ment de winkelketen Dr. Adams verkocht. Het succes van Adam's Boots zat aanvankelijk in de nieuwe leest die Kappetein introduceer de. „De moeilijkheid bij laarzen zit 'm in het aan- en uittrekken. Veel mensen hannesen met bo terhamzakjes om dat vergemak kelijken, maar dat hoort niet. Door wat te veranderen aan de hielpartij is het aantrekken veel natuurlijker, zonder dat de laars ook begint te slippen." Rare prtxl uk ten Daarnaast wist Kappetein mo dellen te ontwerpen die bij een bepaald publiek aansloegen. „Laarzen zijn rare produkten. Zij kosten vaak veel geld, maar zien er toch een beetje armoe dig uit. Het is net als een spij kerbroek eigenlijk." Volgens Kappetein passen zijn produk ten niet bij een bepaald mode beeld. Natuurlijk staan zij goed bij een Levi's spijkerbroek en heeft Kappetein ook de wat meer vermogende klant voor ogen. „Het is begonnen als een western- of cowboylaars, maar dat is er nu bijna niet meer in te herkennen. Ik probeer ze zo tijdloos mogelijk te maken. Ze moeten na een of twee jaar niet gedateerd overkomen". Twee keer per jaar komen er nieuwe modellen in de collectie. Een medewerker gaat vervolgens twee maanden naar Mexico om de modellen zo nodig bij te stel len en de produktie te bewaken. Het is vreemd dat een Hollan der in Mexico een typisch Ame rikaans produkt maakt dat over de hele wereld gretig aftrek vindt. „Dat klopt eigenlijk niet. Zeker omdat ik eigenlijk hele maal geen historische band met cowboys heb of uit een schoe nenfamilie kom. Ik heb tien keer op een paard gezeten. Toen die een keer zonder mij terug bij de stal kwam had ik dat wel gezien. Nee, hel is ver moedelijk eerder de koopman in mij, die tot het succes heeft geleid". Onzin Volgens Kappetein heeft hij het ook getroffen met een impor teur in Japan die van Adam's Boots het meest verkochte merk heeft gemaakt. „Verhalen dat Japan wat meer 'open' wordt, is klinklare onzin. Je moet voor een importvergunning zorgen. Aan invoerheffingen zijn wij on geveer 45 procent kwijt. Daar naast zijn er quota die lastig te omzeilen zijn. Toch verkochten wij in 1992 ongeveer 7<) paar in Japan." De logische stap is nu om de bakermat van de laars, de Vere nigde Staten, te veroveren. On derdeel daarvan is een gewaag de reclamecampagne in grote bladen als Rolling Stone, Details en Interview. „Dat lijkt water naar de zee dragen, want Ame rikanen komen hier ook geen klompen verkopen. Maar aan de andere kant acht ik ons toch ook niet kansloos. Bij mij moe ten zij niet met een windmolen aankomen, maar wellicht dat een buitenlander daar toch nog iets van kan maken." echt geen vel meer over zit wordt dat in het ziekenhuis verder afgewerkt, dat is mijn werk niet. Ik zit al 28 jaar in dit vak. Ik ben er mee opgegroeid, want mijn vader zat ook in de tandtechniek. Mijn werk voor het AZL is eigenlijk toeval. Vijftien jaar geleden belde het ziekenhuis of ik voor ze wilde werken. Ik heb natuurlijk wel mijn vakdiploma's, maar wat de artsen vragen moet je in de praktijk leren. Een van de leuke dingen van dit vak is dan ook dat je door je ervaring de vrijheid krijgt om bepaalde dingert uit te dokteren. Zo had ik laatst een patiënt met een prothese aan het ver hemelte die 's nachts aan de beademing ligt. Die krijgt een slangetje tussen zijn voortanden, maar bij een 'klassieke' prothese lukt dat niet. Ik heb toen een nieuw voorste deel gemaakt van zachte kunststof. Dat wordt met drukknopjes vastgemaakt aan het achterste 'harde' deel. Overdag kan hif dan het andere 'harde' deel weer vastmaken, het voorstuk waar de tanden en kiezen in zitten. Die maak ik overigens ook. Dat zijn allemaal geen leuke dingen, maar het mooie gedeelte van dit werk is dat je mensen kan helpen weer een normaal uiterlijk te hebben, weer een normaal le ven te leiden. Als ik zo'n babytje zie dat er dan weer re delijk normaal uitziet denk ik: ja. dat heb ik toch weer mooi gemaakt." tekst eric jan weterings foto hielco kuipers De Horeca Onderwijs School begint binnenkort weer een cursus cafébedrijf. De oplei ding is bedoeld voor mensen die beroepsmatig of uit oog punt van hobby belangstel ling hebben voor de horeca. Niet alleen ondernemers, maar ook beheerders van sportkantines en buurthuizen moeten het diploma vakbe kwaamheid cafébedrijf heb ben dat met deze cursus, die tien lessen omvat, kan wor den behaald. Aan de orde ko men ook onderwerpen als gok-, alcohol- en drugsversla ving, er staat een proeverij op het programma en er wordt les gegeven in hygiëne, serve ren, kennis van apparatuur en brandpreventie, iedereen kan zich inschrijven, ongeacht vooropleiding. Deelname kost 295 gulden. De lessen worden 's avonds gegeven van 19.30 tot 22.00 uur. De eerste les is op 1 maart in restaurant Het Haagsche Schouw aan de Haagsche Schouwweg 14 in Leiden. Op 1 juni wordt exa men gedaan. Inlichtingen bij Tom Scherer tel. via 02152- 68275. Arbeidsmarkt nog somber De stemming op de arbeids markt blijft somber, zo blijkt uit de Randstad Arbeidsmarkt Ba rometer. In de meeste sectoren blijft de stand gelijk of daalt, met als positieve uitzonderin gen de bouw en de industrie. In het westen van het land is het vertrouwen in de economie nog het grootst. Doel van de door het uitzendbureau Randstad uitgegeven 'barometer' is de mogelijkheden onderzoeken voor werkzoekenden en wer kenden om een baan te krijgen of van baan of werkkring te ver anderen. Ook het arbeidsbu reau in Ix-iden constateerde en kele weken geleden al een forse toename van het aantal mensen zonder baan in de regio.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21