Milieucentrum volgt olifanten per satelliet Chemisch reinigen minder schoon Over leven Tunnels in het Gooi redden das van dood Prehistorische dieren te kijk in Blijdorp Vlietland spaart milieu ■J ÜfL«»2fU" WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 19 haarlem «richard mooyman Maatregelen om het aantal ver- keersslachtöffers onder dassen te beperken hebben succes. In het Gooi en omgeving zijn na de aanleg van enkele speciale tunnels onder drukke wegen de laatste twee jaar geen doodge reden dassen meer gevonden. Dit melden onderzoekers in het blad Zoogdier. Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer vertelde de Twee de Kamer onlangs dat het weer beter gaat met de das. Volgens de Atlas van Nederlandse Zoog dieren waren er in 1990 zo'n zeshonderd bewoonde burch ten. weer evenveel als in 1960. De das heeft de afgelopen de cennia flink te lijden gehad on der de schaalvergroting in de landbouw - en daarmee het ver dwijnen van geschikte leefge bieden - en vermoedelijk ook de gevolgen van de verzuring, waardoor mogelijk de beschik baarheid van regenwormen is afgenomen. Dit is het hoofd- voedsel van de das. Verder eist het verkeer een hoge tol: in het hele land wer den in 1990 maar liefst 220 doodgereden dassen geregi streerd. bijna drie maal zoveel als tien jaar daarvoor. Volgens sommige onderzoekers komt jaarlijks zelfs de helft van de to tale aanwas om het leven in het verkeer. De das is een bewoner van bQsrijke gebieden, zoals de Ve- luwe en Limburg. Ook in het Gooi en op de Utrechtse heu velrug was het dier tot de Twee de Wereldoorlog tamelijk alge meen. Zo waren er diverse das- senburchten bij Lage- en Hoge Vuursche. Maar in de jaren ze ventig leek het dier in dit deel van het land uitgestorven. Sinds het begin van de jaren tachtig is de das weer terug in het Gooi. Een kleine groep van minimaal tien dieren weet er zich te handhaven. Maar het leefgebied tussen rijksweg A 27 en het Vechtplassengebied is klein en kwetsbaar, aldus de on- derzqekers. De burchten liggen meestal in hoger gelegen stukken bos, ter wijl de dassen langs de aan grenzende graslanden voedsel zoeken. De bossen worden druk bezocht door recreanten, terwijl de dassen op weg naar hun voedselgebieden elke nacht we gen moeten oversteken. Gere geld werden er dan ook dood gereden dieren gevonden. Op initiatief van plaatselijke natuurbeschermers is er de laatste jaren met overheids steun een groot aantal bescher mingsmaatregelen getroffen. Speciale tunnels met rasters moeten het doodrijden van das sen beperken. Drie van de vier aangelegde tunnels worden in Op Pad Beurs voor natuurliefhebbers den haag Staatsbosbeheer organiseert voor natuurliefhebbers de Op Pad Beurs. Tijdens die beurs op 6 en 7 februari van 10 tot 17 uur presenteert de groenbeheerder de vele wandel- en kam- peermogelijkheden. Staatsbosbeheer voert het beheer over zo'n 200.000 hectare bos- en natuurterrein. Alle terreinen zijn in principe vrij toegankelijk voor het publiek en voorzien van een uitgebreid net van wandelpaden. Lentetuin in Drentse sfeer breezand» Het oude Drentse veenlandschap heeft de makers van de Lentetuin Breezand geïnspireerd bij de voorbereidingen voor de editie '93. De Lentetuin Breezand, de dertiende overdekte bolbloemenshowen familiebeurs, is van woensdag 3 tot en met maandag 8 maart. Een stoommachine, zoals die rond de eeuw wisseling in Drente werd gebruikt voor bemalingswerk, staat tussen de bloemen. Zuinig kantoor WNF zeist» Het Wereld Natuur Fonds verhuist binnen de gemeente Zeist naar een nieuw kantoorpand, dat een stuk energiezuiniger is dan het oude gebouw. Door een verbouwing kan het energie gebruik worden gehalveerd ten opzichte van de oude situatie. Naar verwachting zal in het nieuwe kantoor 57 procent minder stroom en 44 procent minder aardgas worden verbruikt. Het nieuwe adres is Boulevard 12,3707 BM te Zeist. Telefoon: 03404- 37333. 'Straf Shell voor lozingen' Rotterdam De Zuidhollandse Milieufederatie heeft bij de offi cier van justitie in Rotterdam een strafklacht ingediend tegen Shell Chemie in Pernis. De lozingsvergunningen van Shell zijn volgens de federatie niet in orde. Uit metingen van Rijkswater staat zou blijken dat jaarlijks onder meer illegaal 40.000 kg olie, 1.000 kg benzeen en duizenden tonnen organische stoffen ver dwijnen in de Eerste Petroleumhaven. Rijkswaterstaat maakt volgens de federatie geen proces-verbaal op, omdat deze instan tie zelf verantwoordelijk is voor de vergunningverlening. Wfazesè. i INT VELD Eèn jonge das op zoek naar voedsel. In het Gooi weet zich een kleine groep dassen te handhaven. middels druk door dassen ge bruikt. Voor zover bekend zijn er de laatste twee jaar geen doodgereden dassen meer ge vonden. Ook zijn de leefgebieden ver beterd, bij voorbeeld door te Verder zijn er in de regio spe ciaal voor de das voerakkers met mais en haver ingericht. Daarnaast wordt overwogen om in de buurt dassen uit te zetten en kunstmatige burchten aan te leggen. Door de grote aandacht voor de das ontstaat ondertus sen een nieuw probleem: in het Gooi worden dassenburchten soms verstoord door opdringe FOTO 'MARTIJN DE JONGE rige natuurliefhebbers. Daar naast wordt een van de vier burchten bijna jaarlijks moed willig verstoord: de holen wor den volgegoten met drijfmest. Onderzoek van de politie heeft nog niets opgeleverd. Het Centrum voor Milieukunde in Leiden houdt per sa telliet olifanten in Kameroen in de gaten. Twee volwas sen dieren zijn uitgerust met een satellietzender, twee 'jonkies' hebben radiozendertje om hun nek. De olifan ten doen mee aan het onderzoek naar migratieroutes van olifanten in dit deel van Afrika. Milieukunde heeft, samen met onderzoekers van de Bronx Zoo in New York en de Ecole de Fauna in Garoua, de zenders omgehangen. LEIDEN MONICA WESSELING Er komen steeds meer olifanten in Noord-Kameroen. De plaat selijke bevolking ziet als gevolg daarvan haar landbouwgewas sen bedreigd. In september ver leden jaar vertrapte een kudde van 300 olifanten een akker met 150. ha gierst, een belangrijk voedselgewas voor de lokale be volking. Het Wereld Natuur- fonds en een Zwitserse natuur- organsiatie hebben op verzoek van Milieukunde samen met de bevolking de dieren verjaagd. Daarmee is het probleem echter niet opgelost. Volgens de Leidse onderzoe ker H. de Iongh trekken steeds meer olifanten door Kameroen. De dieren vluchten uit Tsjaad omdat dat land onrustig is. „Het zijn dus eigenlijk politieke vluchtelingen." De jacht op de olifanten en de oorlog bedrei gen de dieren. In Kameroen zelf trekken de beesten steeds verder het land in. Vanuit het natuurpark Waza verplaatsen de olifanten zich naar het noorden en het zuiden. De reden van deze trek is niet precies bekend. De Iongh: „Ver moedelijk speelt de aanleg van een stuwdam een rol. Door de dam is een overstromingsvlakte drooggevallen. De dieren moe ten daarom verder trekken om aan eten en drinken te komen. Op de trek eten ze de gierst en maïs van de bevolking op." Het Centrum voor Milieukun de brengt samen met bioloog M. Tchamba uit Kameroen de trekroutes van de olifanten in kaart.Als we weten hoe de die ren lopen, kunnen we wellicht achterhalen waarom ze zo lo pen. Met die kennis valt een be heersplan op te stellen voor de olifanten. De plaatselijke bevol king moet gierst en maïs kun nen verbouwen zonder dat deze gewassen steeds weer worden vertrapt. Als wij de dieren kun nen bewegen andere trekroutes te volgen, gaan dier en mens weer samen.Overigens is het centrum in Leiden ook in actie voor de bewoners van Ka meroen. De Rotary is gevraagd geld in te zamelen voor het aan schaffen van gierst. Zendertje Vier olifanten hebben inmiddels een zender gekregen: twee een satelliet, twee een radio. En in februari krijgen nog eens twee dieren een dergelijk apparaatje. Een halsband bij een 5000 kilo en vier meter hoog dier aan brengen is niet iets dat je zo maar doet. De olifanten moes ten worden verdoofd. De dieren lopen nu weer in het wild rond. De twee, met de sa tellietzender, zijn in Nederland te volgen. De satelliet vangt zes LEIDEN «MONICA WESSELING Kleding chemisch laten reinigen is slecht voor het milieu en le vert in veel gevallen een minder goed wasresultaat. De cfk's die chemische wasserijen voor de reiniging gebruiken, tasten de ozonlaag aan. Het aanschaffen van kleren waarvan op het eti ket de letter F prijkt (alleen rei nigen met cfk's), moet dan ook worden voorkomen. Dat advi seert de Consumentenbond. Niet alleen de cfk's zijn schade lijk. Sinds kort is er een zoge naamd zachte cfk op de markt, HCFK-225. Deze heeft op de ozonlaag net zo goed een ver woestende werking en levert dus uit milieuoogpunt geen winst op, concludeert de bond. 'Per', een minder agressief schoonmaakmiddel, is iets min der milieuonvriendelijk, maar daarentegen wel slecht voor de gezondheid. In de meeste kledingstukken zit een label met een wasadvies. Ongeacht het soort materiaal, van wol tot leer en van katoen tot dons, wordt veelal geadvi seerd het materiaal chemisch te reinigen. De Consumenten bond heeft onderzocht of che misch reinigep zoals hel label dit aangeeft, wel de beste ma nier is en of het niet gewoon met water en zeep kap. In vergelijking met cfk's en water en zeep verwijdert Per het Diergaarde Blijdorp heeft van 29 april tot en met oktober van dit jaar mammoeten en andere uitgestorven reuzen op bezoek. Net als bij de dinosaurussen is ook deze tentoonstelling opge bouwd uit levensechte bewe gende modellen. In een (aange legd) toendralandschap staat een kudde kleine mammoeten Vlekken van vruchtesap en koffie gaan er alleen in de wasmachine uit. beste het vuil. Dat geldt niet voor vlekken van vruchtesap en koffie want die gaan er alleen in de wasmachine uit. 'Per' tast wel de glanslaag van knoopjes aan en de kleur loopt ook be hoorlijk achteruit. Deze nadelen hoeven bij water en zeep niet op te treden. Nadeel van de ou derwetse methode is het krimp- gevaar. Cfk heeft dit nadeel niet en wordt daarom door veel fa brikanten als beste schoon- maakmethode aangeprezen. Uit milieuoogpunt is dit echter niet aanvaardbaar. FOTO 'ARCHIEF De Consumentenbond komt tot de conclusie dat er eigenlijk nog geen milieusparend alter natief voor cfk en 'Per' beschik baar is. Het blijft daarom raad zaam zo veel mogelijk spullen te kopen die zelf gewassen kun nen worden. LEIDEN «MONICA WESSELINC De we's, vloeren en tafels op het Vlietland College in Leiden wor den binnen enkele weken op milieuvriendelijke manier schoongemaakt. Alle milieuon vriendelijke middelen, zoals chloor en bepaalde zeepstoffen, worden vervangen door minder milieubelastende. De 'schoon maakactie' is een initiatief van de leerlingen zelf. Het Vlietland College is begin december begonnen met echt concrete milieuacties. Met Sin terklaas hebben alle leerlingen een beker gekregen. De plastic bekers zijn op de hele school verdwenen. In de middagpauze schenken leerlingen vanuit melkflessen melk in de bekers. Hiep, hiep, hoera. De lente is een heel Idein beetje begonnen. Ik heb het zelf gezien het afgelo pen weekeinde. Vanuit het raam had ik de toverhazelaar al in bloei zien staan. Gele kronke lige bloemen aan takken waar aan nog geen blaadje valt te ontdekken. De toverhazelaar is een struik uit het Noorden van Amerika die nog eerder in bloei raakt dan zijn wilde neef uit on ze streken: de gewone hazelaar. Daar heb ik nog geen bloempje aan kunnen ontdekken, maar ook dat zal niet zo lang meer duren. De vrouwelijke bloem pjes verschijnen het eerst. Bij een temperatuur van vier, vijf graden barsten onooglijk kleine, rode bloempjes open die je gemakkelijk over het hoofd ziet. Het zijn dan ook geen wonderbloemen, eigenlijk be staan ze alleen uit twee lange stijlen. Ze zijn heel kleverig om het stuifmeel uit de lucht op te vangen. Dat stuifmeel is over vloedig aanwezig, als de tempe ratuur tenminste oploopt tot zo'n negen graden. Dan pas la ten de lange, bungelende katjes van de hazelaar hun stuifmeel de vrije hand. Dat waait vervol gens alle kanten op. Om er nu maar voor te zorgen dat er toch iets op zo'n pietepeuterig vrou welijk bloempje terecht komt, produceert één hazelaarkatje maar liefst 27: miljoen stuif- meelkorrels. U bent dus ge waarschuwd als u een tak met hazelaarkatjes in huis haalt. Bij mijn weekend-tuinexcursie bleek er al veel meer lente te ontdekken. Om te beginnen wa ren daar de winterakonietjes. Bij nattigheid houden ze hun bloemknopjes goed gesloten en laten ze de knopjes hangen. Maar bij het eerste de beste zonnestraaltje steken de bloe men fier omhoog en gaan de gele bloembladen open. De meeste vroege bloeiers houden het - bij gebrek aan beter - op wind bestuiving. Per slot van re kening is die er altijd wel. Maar winterakonietjes (of hanepoten, zoals ze ook wel heten) gokken op de eerste, vroege wilde bij tjes. En blijkbaar zijn die er volop, want het plantje staat verspreid door heel mijn tuin. Veel zeldzamer is dan de sten- gelloze sleutelbloem, die men sen bij uitzondering beter bij haar Latijnse naam kennen: primula. Ook deze heldergele bloem is afhankelijk van insek- tenbezoek en dan ook nog ex clusief van insekten met lange tongen zoals vlinders. Ook een ander bescheiden bloeiertje van dit moment, de paarse dovene- tel, moet het hebben van insek ten. Maar deze plant heeft ge duld, want zij showt vrijwel het hele jaar door haar bloempjes. Echt lente wordt het natuurlijk pas als het sneeuwklokje zijn witte bloeiwijze laat hangen. De spitse, stevige bladeren hadden zich met hun verharde punten eind vorige jaar al door de har de grond geboord. En ik heb al bloempjes gezien. Al bestaat er natuurlijk nog een beste kans dat er met de sneeuwklokjes nog een fiks pak sneeuw arri veert in dit mooie kikkerland. keer per dag signalen op en stuurt ze via een tussenstation in Toulouse door naar Leiden. Acht uur na het uitzenden van het signaal heeft het Milieukun de de beschikking over de gege vens. Niet alleen de plaats waar de olifant zich bevindt wordt door de zender doorgegeven. Uit de gegevens valt ook af te le zen of de olifant nog goed ge zond is. De twee dieren die met radio zenders zijn uitgerust worden ter plaatse door de onderzoe kers gevolgd. Het milieucen trum werkt nauw samen met de plaatselijke bioloog Tchamba. Hij en een aantal Leidse studen ten volgen de twee jonge die ren. De radiozender zendt vaker signalen uit en geeft daardoor een wat juister beeld van waar heen de olifanten zich begeven. De dieren blijven niet levens lang met de halsband lopen. Een stukje van de band is ge maakt van materiaal dat na ver loop van tijd doorroest. Overi gens heeft onderzoek bij tamme olifanten aangetoond dat de dieren na een week aan de band gewend zijn en er geen last van lijken te hebben. waaronder twee babymammoe ten. De kudde wordt bedreigd door twee sabeltandtijgers. Het halfopen bos herbergt een neu- shoomachtig dier, een reuzen- zwijn, gordeldieren en een mo del van de beroemde reuzen- luiaard die door Darwin is ont dekt. Er komt een uitgebreide brochure uit over de dieren en de tentoonstelling. Daarnaast is de papierinzame ling serieus opgepakt. Elke brugklas heeft een dag in de week papierdienst. De leerlin gen van die klas moeten op die dag het papier afvoeren naar containers. Duur en goedkoop papier worden gescheiden inge zameld en apart verkocht waar door het oud papier in totaal meer oplevert. De milieumaatregelen zijn al lemaal getroffen op initiatief van de leerlingen zelf. Het over grote deel van de 750 scholieren doet mee aan de acties. Na de papier, beker en schoonmaak is nu het energieverbruik aan de beurt. De leerlingen studeren op een manier om dat terug te dringen en daarbij opnieuw de scholieren te betrekken. Half oktober Is de landelijke actie 'Rijd óók minder* be gonnen. Dertien organisaties proberen op die manier in het belang van het milieu het aantal autokilometers in twee jaar met ten minste 4,5 miljoen terug te dringen. Dat is het aantal dat minder met de auto werd gereden tijdens de vorige actie 'Halveer het autoverkeer*. Tot de deelne mers behoort onze redacteur Jan Preenen. Hij wil in één jaar 10.000 kilometer uitspa ren. Op onregelmatige tijden doet hij daarvan verslag. Vandaag zijn tweede bijdra ge- „Goedemiddag, kaartjes als tublieft." Zonder ook maar 'n moment te twijfelen, laat ik de conducteur een 5-Retour- kaart Leiden-Haarlem zien. „Die is niet gestempeld." Nog niet bewust van mijn ernstige overtreding adviseer ik hem de andere kant te bekijken. Achteraf realiseer ik me dat ik blij mag zijn dat de man zijn zelfbeheersing heeft bewaard. Zelf zou ik me in zo'n situatie al snel belazerd hebben ge voeld. „Die is ook niet ge knipt", zegt hij uiterst gedul dig. Pas op dat moment dringt het tot me door dat ik zwartrijder ben, omdat ik 's morgens zonder af te stempelen in de trein moet zijn gesprongen, die op punt van vertrek stond. Toch kom ik met de schrik en zonder boete vrij. Zou ik to neel hebben gespeeld, dan was ik waarschijnlijk al snel als profiteur ontmaskerd. Nu moet ik écht verbaasd hebben gekeken. Of ik de volgende keer wel beter wil opletten. Ja meneer. Het voorval herinnert me er nog eens extra aan dat ik eer- stejaars-treiner ben. De auto matismen ontbreken nog. Dat realiseer ik me ook als ik een willekeurige coupé instap en als niet-roker bijna word be dwelmd. Vroeger kon overal in de trein worden gerookt en zaten de nicotine-liefhebbers verspreid. Nu zijn ze bijeen gedreven en jagen ze je in re cordtempo in de rookgordij nen, waarvan je echter niets kan zeggen, omdat jij als niet- roker fout zit. Niet zij. Zij heb ben de goede coupé gekozen. Ondanks die aanloopproble men bevalt het treinen me beter dan ik had verwacht en heb ik al 3.000 kilometer uit gespaard. Niet alleen in het woon-werkverkeer, maar ook door bij andere gelegenheden vaker de fiets of de trein te pakken. Je voelt je ook een slappeling als je toch op en in je auto terugvalt, terwijl je je ook op dat moment gemak kelijk openbaar had kunnen laten vervoeren. 1 lelemaal op het goede spoor zit ik overigens nog niet. Dan zou ik consequent moeten zijn en ook geen collega's moeten vragen om bij slecht weer „even langs het station" in Haarlem te rijden, terwijl ze daar zelf helemaal niet hoeven te zijn. Dan zou ik hun te veel gereden kilome ters eigenlijk ook van mijn to taal moeten aftrekken. De grootste meevaller tot nu toe is de rust in de trein. Al thans 's morgens om 6.39 uur. Je kunt dan nog rustig de krant lezen. Van een invasie OV-jaarkaartcrs is nog geen sprake. Alleen van mensen, die weliswaar hun pyjama hebben verwisseld voor dag- klcding, maar verder gewoon doorslapen. Het 'station Haarlem, hier kunt u over stappen naar....' dient gewoon als wekker. In de trein van 6.02 uur hoeft bijna niemand wakker te wor den gemaakt. „Gisteren had ik drie passagiers deelde de conducteur bij wijze van on gevraagde service mee. Mor gen dus weer. Voor mij is het duidelijk een trein te vroeg, wil je althans thuis nog wat kunnen slapen. Alleen qua 'bezetting' verlang je 's middags wel eens naar de 6.02 als in de spits het zoveel ste record mensen-vervoeren lijkt te moeten worden verbe terd. Als je de pech hebt om dan te moeten treinen, valt er niet meer te lezen en gaat het er alleen om zo okselfris mo gelijk over te komen. Zwartrij den krijgt dan een heel ande re betekenis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19