Verhuizen levert geen voordeel op 'Een kalkoen voor het kerstmaal' Randstad Vernielen boeken blijft nog binnen de perken Kwart van yroeggeborenen heeft een handicap 'Ik kan toevallig goed leren, nou én' WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 WILLEM SPIERDIJK. 0 Verplicht op vervuilde grond kopen leiden Gemeenten worden onder bepaalde voorwaarden ver plicht huizen die op verontreinigde grond staan en gesaneerd moeten worden, te kopen. Minister Alders van milieu heeft daartoe een nota van wijziging naar de Tweede Kamer gestuurd. Die maakt deel uit van de Wet bodemsanering. De regeling geldt alleen voor woningen die gebouwd zijn op grond die door de ge meente is verkocht of in erfpacht is gegeven. Eigenaar-bewoners die willen verhuizen en er niet in slagen hun woning binnen zes maanden voor een redelijke prijs te verkopen, krijgen van de ge meente de fictieve koopprijs na voltooiing van de sanering be taald. Openbare bibliotheek: geen zorgen Bij de openbare bibiotheek in Leiden hebben ze er inmiddels mee leren leven. Moedwillige beschadigingen van boeken ko men nu eenmaal voor, je kunt alleen proberen om de schade zo beperkt mogelijk te houden. „Hoeveel precies ons dat kost weet ik niet, maar het komt jaarlijks niet boven de tiendui zend gulden uit", zegt M. in 't Hout, hoofd van de centrale aan de Nieuwstraat. Een groot verschil kortom met de Leidse^ universiteitsbiblio theek (UB) waar in de loop der jaren enkele tientallen kaarten en prenten uit zeer kostbare 16de en 17de eeuwse boeken zijn geroofd. Vorig jaar hield de Amsterdamse politie een man aan die bij nog elf andere bi bliotheken in Nederland voor in miljoenen gulden schade aan richtte. Volgens In 't Hout is de col lectie van de openbare biblio theek wezenlijk anders dan die van de UB. „Bij dure boeken wegen wij altijd de prijs af tegen de mate waarin het wordt ge bruikt. Ook nemen wij geen kostbare wetenschappelijke boeken, laat staan boeken met antiquarische waarde", aldus In 't Hout. Niettemin wordt ook in een gewone bibilotheek het nodige vernield. „Het gaat dan om spe cifieke rubrieken zoals de uit- rekselboeken", meldt In 't Hout. „Scholieren hebben geen geld of geen zin om uitreksels van boeken te kopiëren of over te schrijven en dus scheuren zij de pagina's eruit. Anderen probe ren het boek te stelen, maar die worden door het alarm ge snapt." Van dit soort boeken heeft de bibliotheek een zoge naamde 'ijzeren' voorraad. Er is zoveel vraag naar dit genre, dat ze niet worden uitgeleend. Uit val van exemplaren moet direct worden opgevangen. Om schade bij uitrekselboe- ken beperkt te houden is de be treffende boekenkast dichter bij de inlichtingenbalie geplaatst om er beter toezicht op te kun nen houden. Diefstal van knip sels wil de directie tegengaan door invoering van een nieuw systeem van hangmappen. Al langere tijd is een zogenaamd 'gifkastje' in gebruik, waar men sen niet zo maar in kunnen. Hierin liggen tijdschriften die zeer gewild zijn en steevast voortijdig waren verdwenen. Volgens In 't Hout is het verder niet gemakkelijk om moedwilli ge vernieling te voorkomen. „Wie kwaad wil, kan kwaad doen", zegt zij. „Wij kunnen moeilijk bij elke boekenkast een personeelslid zetten". I VERHUUR VAN l Nissan Mercedes J PERSONENWAGENS 9-PERSOONS BUSJES* I" BESTELWAGENS tot l 20 m3 inhoud Zeer concurrerende I tarieven. VONDELLAAN 45 LEIDEN J TEL.:071-7ó93 03 J l DE SCHANS 25 ALPHEN A.D. RIJN TEL.:01720-7 51 55 J LSL IS EEN AKTIVITEIT VAN BV UAM J AAAAAAA LEIDEN De Stichting Natuur en Milieu wil dat bestrijdings middelen voortaan alleen op re cept te krijgen zijn. De stichting heeft staatssecretaris Gabor van landbouw en minister Alders van milieubeheer gevraagd der gelijk receptensysteem in te paul van der koou Een kalkoen voor het kerstmaal. Zo voelt de staatssecretaris van defensie zich in de discussies over het volbouwen van 'zijn' vliegkamp Valkenburg. Alleen, hij weigert zich te laten braden en vindt dat regio en provincie niet zo hongerig moeten doen. „Want dat is geen goede basis voor een vruchtbaar gesprek", zegt Van Voorst tot Voorst. Dat gemeenten een begerig oogje laten vallen op de basis, begrijpt hij best: „Ze zitten na tuurlijk klem en dan lijkt zo'n defensieterrein verlokkelijker dan een eigen polder. Ik kan er natuurlijk ook niet tegen zijn, dat ze praten en kijken. Alleen, als je kijkt naar de belangen die afgewogen moeten worden, kom je al snel tot de conclusie dat woningbouw niet haalbaar is. Mijn raad is dan ook: steek er niet teveel tijd in, want het is trekken aan een dood paard." Zelfs als men de half miljard op tafel zou leggen die een ver plaatsing minstens kost, blijft de staatssecretaris bij zijn 'nee': „Een verplaatsing is gewoon niet reëel". Volgens de Oegstgeester wet houder Rijks, een oud-marine man, kan de basis dicht als de elektronica in en rond de Orion- patroüillevliegtuigen aan ver vanging toe is. De staatssecreta ris noemt dat 'onzin': na de op knapbeurt, die in 1997 begint, kunnen de beestjes er best weer 15 tot 20 jaar tegen kunnen. „Pas ver na 2000, als we over de opvolger van de Orion praten, ligt het in de rede om over de toekomst van Valkenburg te praten. Niet eerder." Met het nieuwe streekplan mikt de provincie echter op de periode rond eeuwwisseling. En gedeputeerde Stolker (ruimtelij ke ordening) noemt het 'onver antwoord om een militaire faci liteit te handhaven in een Rand stad, waar miljoenen mensen op een kluitje zitten'. De staats secretaris vindt het 'onverant woord om zo gemakkelijk te oordelen'. Het provinciale geluid zou ook eens wat 'eenduidiger' mo gen worden: „Het vliegkamp willen ze graag bebouwen. Maar bij een aangrenzend stuk, het Wassenaarse Maaldrift, zeg gen ze keihard 'nee' tegen plan- - nen van de gemeente om daar het industrieterreintje uit te breiden. Want daar moet op eens het groen worden ont- Tijdens eerdere gesprekken was hem ook nooit gebleken dat de provincie Valkenburg zo graag wil bebouwen. Zo kwam het 'maar eventjes' ter sprake tijdens de gesprekken die hij voerde bij het opstellen van een nota over militaire oefenterrei nen, anderhalf jaar geleden. „Ik denk ook dat Zuid-Holland geen reden tot klagen heeft als je de Valkenburgse 'last' afzet tegen het profijt dat men van defensie heeft; het werk dat we meebrengen. Zeker als je dat vergelijkt met andere provin- Defensie voelt zich dan ook minder geroepen om wat 'in te schikken', zoals het ministerie dat wèl doet met oefenterreinen en vliegbases in het oosten van het land. Daar komt nog bij dat het de gemeenten waren die Valkenburg steeds meer in bouwden en steeds minder be grip kregen voor de gevestigde belangen van defensie. In een gesprek met regio en provincie wil de staatssecretaris zijn standpunt graag toelichten. „Maar dat is wat anders dan: we gaan de tent sluiten. Want dat is absoluut niet aan de orde." Is de boodschap duidelijk, de staatssecretaris broedt nog op overtuigende formuleringen. Want blijkbaar schortte het daaraan in het verleden. „Er is heel wat correspondentie ge weest met de regio", kijkt de staatssecretaris terug. „Vooral met Leiden. Het doelmatig heidsonderzoek was nog niet afgerond of ik kreeg weer een brief van het college. En dan schreef ik maar weer dat het nee is en blijft." Gelukkig weet hij zich ge steund door minister Alders van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu (vrom). Als de provincie Valkenburg mocht aanwijzen als woningbouwloca tie, verwacht hij dat Alders daar een streep door zet. De tijd waarin vrom Valkenburg als bouwlocatie zag, zou definitief achter ons liggen: „Ook Alders is voorstander van een mooie, groene long in de Randstad. En Valkenburg past daarin", zegt Van Voorst tot Voorst. En als het toch anders uit pakt? „Ik zou dan tegen Alders zeggen: waarom moet het hier? We hoeven het toch niet overal vol te bouwen?" En minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat? Als Val kenburg bebouwd mag worden, geeft de regio het verzet op te gen de aanleg van het stukje rijksweg tussen de A4 en A44. „Ook zij is heel realistisch weet Van Voorst tot Voorst. „Zij kent onze gevestigde belan gen." Een flink aantal van de veel te vroeg geboren kinderen krijgt op vijfjarige leeftijd te kampen met geestelijke en lichamelijke afwijkingen. Het gaat om ongeveer 25 pro cent van de kinderen die zijn geboren na een zwanger schap van minder dan 32 weken of ter wereld kwamen met een veel te laag geboortegewicht van minder dan 1500 gram. Zij blijken soms spastisch, hebben een geestelijke achterstand of zijn gehandicapt door taal stoornissen. Ook andere minder ernstige afwijkingen komen voor. Dit blijkt uit een landelijk onderzoek van drie kinderart sen, M. Ens-Dokkum, A. Schreuder en S. Veen. Het drietal hoopt op 10 februari aan de Rijksuniversiteit Leiden te promoveren. Het onderzoek is begeleid door het Academische Ziekenhuis Leiden (AZL) en het Ne derlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg- TNO (NIPG). Veel te vroeg geboren kinderen en baby's met een zeer laag geboortegewicht worden sinds de jaren zestig intensief verzorgd in ziekenhuizen. Met behulp van all- lerlei kostbare apparatuur worden hartslag en ademha ling bewaakt en het kind kan bij problemen kunstmatig worden beademd. Deze medische technieken hebben ertoe geleid dat veel kleine baby's die zonder deze zorg niet levensvatbaar zouden zijn, toch blijven leven. Aan het onderzoek van de Leidse kinderartsen wordt wetenschappelijk gezien grote waarde toegekend. De drie specialisten hebben een groep van 1338 te vroeg geboren kinderen uitgebreid medisch onderzocht. Dit gebeurde met medewerking van 200 kinderartsen. Uit dit onderzoek bleek dat 15 procent van de kinde ren op vijfjarige leeftijd gehandicapt is: te kampen heeft met bijvoorbeeld spasticiteit, geestelijke achterstand of een taalstoornis. Van deze Kinderen is ongeveer 7,5 procent dusdanig gehandicapt dat het normale leven van ouders en kind erdoor wordt bemoeilijkt. Veel onderzochte kinderen hebben minder ernstige problemen zoals gehoor- en gezichtsafwijkingen, ge dragsproblemen en een achterstand in de taalontwik keling. Bekend is dat deze afwijkingen wel tot proble men op school en thuis kunnen leiden. De drie kinderartsen pleiten ervoor om te vroeg ge borenen en baby's met een veel te laag gewicht langer dan de nu gebruikelijke twee jaar medisch te begelei den. Vroegtijdige behandeling van de afwijkingen kan volgens het drietal latere handicas en problemen bij de ze kinderen verminderen of voorkomen. Tussentijdse examens zijn onpraktisch leiden «meinpert van oer kaau Om hoogbegaafde leerlin gen een half jaar minder te laten doen over het vwo heeft geen zin. Halverwege het jaar kunnen zij immers niet naar de uviversiteit of hoger beroepsonderwijs. Rector De Koe van lyceum dr. WA. Visser 't Hooft wijst het plan van een Hilver- sumse school om scholie ren sneller eindexamen te laten doen. van de hand als zeer'onpraktisch'. De directie van het Hilver- sumse Roland Holst College vindt ook dat trage leerlin gen op de havo de kans moeten krijgen om een half jaar langer over de oplei ding mogen doen. Daar voor is nodig dat docenten overstappen van de klassie- kale methode naar een meer individuele aanpak. Het advies is naar de staats secretaris Wallage van on derwijs gestuurd. Hoogbegaafde leerlingen zijn er pas mee gediend wanneer zij een heel jaar zouden kunnen overslaan. „Bovendien is het ook in praktisch opzicht een heil loos plan. denk maar eens aan het centraal eindexa men dat halverwege het jaar afgenomen moet wor den. Wat voor een circus is dat nu al niet? Een oplos sing zou zijn om het cen traal examen af te schaffen, maar ach. dan schiet je je doel toch voorbij." Wel vindt De Koe dat er eens serieus iets moet ge beuren voor de havo-scho lier die naar de 'moeilijke' hogere beroepsopleiding zoals hts en heao wil. Te vaak is het gat tussen deze twee onderwijsvormen te groot en maakt de ex-havo scholier zijn vervolgoplei ding niet af. De oplossing om havo met een jaar uit te breiden vindt bij Wallage geen gehoor, omdat dit te duur is. De Koe ziet meer in een gecombineerde havo/vvvo- opleiding waarbij een havo leerling bepaalde vakken op een ander niveau examen kan doen. Het voordeel hiervan is dat havoscholie ren zonder extra tijd toch op bepaalde gebieden vol doende stof kunnen opne men dat nodig is voor de vervolgopleiding. Volgens De Koe gaat het dat door verandering van een onderwijssysteem meer resultaten kan worden ge haald. „We moeten accep teren dat er nu eenmaal leerlingen zijn die wat meer tijd nodig hebben voor een opleiding. En dat kost geld. daar kunnen we niet om heen". Het besparen van geld door goede leerlingen snel ler hun examen te laten doen is in zijn ogen weinig zinvol. „En dan komen zij halverwege het jaar van school af. Wal dan? Op dat moment even een studie beginnen kun je wel verge ten, want de universiteit is steeds schoolser geworden waarbij op vaste tijden ten tamens worden afgenomen. Ook in een oplossing van een stage zie ik niet zoveel, want daar is het dan nog veel te vroeg voor." Kosten vliegveld Valkenburg kunnen nauwelijks omlaag Hoogbegaafde Voorhoutse sloeg drie klassen over met het verzoek haar in de brugklas op te nemen. Het lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft durfde uiteindelijk het risico aan om een 9- jarig meisje in de brugklas tussen twaalfjari gen te zetten. Lid van de schoolleiding F. Veldman had destijds de nodige overtui gingskracht nodig om de docenten achter het plan te scharen. „Ik vond het de moeite waard om dit te proberen. We hebben ons overigens uitgebreid laten adviseren door Rob Brunia, een specialist in de begeleiding van dit soort kinderen." Vanaf het eerste moment voelde Kajsa zich in de brugklas veel beter thuis dan op de lagere school. „Daar was ik echt doodon gelukkig. De ieraren waren wel aardig, maar klasgenoten treiterden me zo. Helemaal erg vond ik het toen zij ook nog eens mijn zus hiervoor aanpakten. Dat kon ik echt niet hebbenzegt Kajsa die na haar examen elektrotechniek of lucht- en ruimtevaart wil gaan studeren. Nadat ze drie klassen had overgeslagen, bleek dat Kajsa eindelijk op het juiste ni veau terecht was gekomen. Ze haalde de laatste jaren cijfers die rond de acht schom melden. „Het gevaar van zo'n overstap is dat docenten te veel van haar verwachten omdat zij hoogbegaafd is. Maar iedereen weet nu dat zij net zo goed als anderen wel eens een zes kan halen", zegt Veldman. Een probleem voor de ouders van Kajsa is nu dat zij voorlopig geen studiefinanciering krijgen. De minimumleeftijd daarvoor is namelijk 18 jaar. „Het is toch een schandaal dat het ministerie voor haar geen uitzonde ring maakt", foetert Veldman, „/.ij heeft de minister nota bene geld bespaard door drie jaar eerder van school te komen." Kajsa hoopt nu op een privébeurs van l okker wanneer zij de richting van lucht- en ruim tevaart kiest. De Voorhoutse vindt het vreselijk wan neer mensen haar beschouwen als een stu- diebol. „Dat vind ik toch zo n rotwoord, net zoals hoogbegaafd. Ik krijg dan het gevoel dat men mij dan in een hokje willen duwen en dat wil ik juist niet. Ik hen niet saai en mijn leven bestaal niet alleen maar uit le ren-leren-leren.- Ik ben toevallig goed op school, nou én? Daarom heb ik altijd gepro beerd mezelf te blijven." Vandaar dat Kajsa buiten school om altijd veel heeft gedaan, /ij is op school lid ge weest van de Zolder, de commissie die de feesten organiseert en de kantine draaiende houdt. Zij heeft in een cabaretgroepje geze ten en is nu met klasgenoten bezig aan het jaarboek. „Ik zou eigenlijk wel wat beter willen zijn in sport. Maar ja. je kunt nu een maal niet overal goed in zijn." Toen zij als 9-jarige de overstap maakte van de lagere school naar de brugklas, wilde Ka jsa van Overbeek beslist niet in de krant. Dat soort aandacht zou haar alleen maar ty peren als bolleboos en dat was het laatste wat zij wilde. Op de lagere school had Kajsa te veel pesterijen meegemaakt om al te na drukkelijk te koop te lopen met haar uit zonderlijke intelligentie. Pas nu zij bijna klaar is met het vwo, wil de 15-jarige zo vlak voor een luisterlest Frans best wat over jZichzelf vertellen. Het begon allemaal al toen zij van de kleu ter- naar de basisschool ging. „Ik kon al le zen en het was snel duidelijk dat ik in de eerste klas weinig te zoeken had zegt Kaj sa. Vervolgens sloeg zij de vierde klas, nu groep zes genoemd, over. „Ik weet nog de eerste dag dat ik naar de zesde klas ging. Ik vond dat zo vervelend. Ik verveelde me rot en zag het niet meer zitten om zo nog een heel jaar door te gaan", vertelt Kajsa. Bo vendien werd zij geregeld getreiterd door klasgenootjes die het niet konden verkrop pen dat Kajsa zo makkelijk leerde en zulke hoge cijfers haalde. Na die eerste dag benaderde het hoofd Kajsa van Overbeek krijgt voorlopig geen studiebeurs, maar hoopt op een privébeurs van Fokker wanneer zij de studierichting lucht- en ruimtevaart van haar school, de l.erste Leidse School test foto *jan holvast vereniging, verschillende scholen in Leiden Vervolg voorpagina Verplaatsing van het vliegkamp Valkenburg levert niets op volgens een onderzoek. Omdat voor elk type vliegtuig ander personeel nodig is, zou op monteurs amper bezui nigd kunnen worden. Ook de kosten van andere diensten zouden nauwelijks omlaag kunnen. Niet in de laatste plaats omdat ministerie en Tweede Kamer er niets voor voelen om de Marine Luchtvaart Dienst, de organisatie achter de Orion-patrouillevliegtuigen, van marine naar luchtmacht over te hevelen: ,,In feite houd je dus twee aparte organisaties en kun je hooguit toe met wat minder bewakers en kantinepersoneel." Tegenover de kleine bezuini ging stonden flinke kosten. Zo hebben de grote Orions eigen hangars en werkplaatsen nodig en moeten ook landingsbanen verstevigd worden. „Het is met landingsbanen net als met elas tiek. Als je ze vaak gebruikt, rek ken ze uit", legt de staatssecre taris uit. De uitkomst was zó duidelijk dat het gebruik dat leden en gasten van hof en regering van 'Valkenburg' maken, 'niet mee gewogen hoefde te worden'. Toch vindt de staatssecretaris ook die taak 'belangrijk': „Er is wel degelijk behoefte aan een beveiligd vliegveld in de buurt van hof-, hoofd- en regerings- stad. Voor velerlei lieden". Hij voelt er weinig voor om die lieden te laten uitwijken naar gewone vliegvelden in Rot terdam en Amsterdam: „Het is me totaal niet duidelijk of Rot terdam nu een nieuw vliegveld krijgt of niet. En ik kan daar dus moeilijk beleid op baseren. Bij Schiphol kun je natuurlijk wel een terreintje afbakenen, maar ik geloof niet dat men daar op zit te wachten. Bovendien heb je dan dubbele beveiligingskos- ten: nu letten de bewakers èn op de Orions èn op de VIP's." Dat de Marine Luchtvaart Dienst en zijn vliegende onder- zeebootbestrijding niet in de luchtmacht opgaat, verklaart de staatssecretaris als volgt: „Ze zouden er een vreemde eend in de bijt zijn. De dienst hoort vol ledig bij de marine. Het zou ook als een tang op een varken slaan om onderzeedienst los te kop pelen van de marine." Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst achter de stuurknuppel: „Het is ronduit onverstandig om de laatste vliegbasis op te geven in het deel van het land waar de helft van de bevolking woont." foto »dickhogewoning Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17