Verzet tegen bouw in Boterhuispolder :!ci^ Rijn- en Veenstreek Politiek Alkemade wijst bouw ook af 'Sommigen leren het nooit' 'Niets vreemds aan reclamedeal Alphen' Ter Aarse slager verzint truc tegen gebedel clubs Wennen aan het Bentwoud Ijsbaan Alphen winter 1994 open 14 WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 CHEF GERT VISSER, 071-1 Ruim 1100 bezwaarschriften De streekcommissie Ade heeft ruim 1100 bezwaarschrif ten opgestuurd naar de zes gemeenten die het plan heb ben bedacht de Boterhuispolder te bebouwen. De be zwaren zijn afkomstig van inwoners van Oud Ade, Rijp wetering, de Merenwijk in Leiden en een klein gedeelte van Leiderdorp. ALKEMADE «JANETVAN PUK De commissie verspreidde de afgelopen weken 2000 pamflet ten en niet ingevulde bezwaar schriften. Voorzitter Koert van der Heden is zeer tevreden over het aantal mensen dat het be zwaarschrift ingevuld en onder tekend terugzond. „We zijn overdonderd door dit aantal en we kunnen ons niet voorstellen dat de gemeenten het plan nu nog doorzetten. Het gaat im mers zo sterk in tegen de wil van de bevolking." De bezwaren zijn niet alleen gericht tegen het plan huizen te bouwen in de Boterhuispolder bij Leiderdorp, maar ook tegen het voorstel om een grote plas aan te leggen in de Rode Polder, ten zuiden van de provinciale weg S5 tussen Leiden en Roelo- farendsveen. Ook tegen de mogelijke af sluiting van deze weg verzet de bevolking zich. Afsluiting zal lei den tot een enorme toename van het verkeer in Oud Ade en Rijpwetering, aldus Van der He den. „De leefbaarheid in deze dorpen gaat achteruit." Voor naamste bezwaar tegen de "bouw van huizen in de Boter huispolder is dat daardoor het ALKEMADE «MARIETA KROFT De politieke partijen in de ge meenteraad van Alkemade zijn tegen bouwen in de Boterhuis polder. De provinciale weg S5, de verbinding tussen Alkemade en Leiden, moet blijven. Over de aanleg van een plas in de Ro de Polder valt niet te twisten. Dat standpunt nam de meer derheid van de commissie ruimtelijke ordening gisteren in. Weliswaar zijn de commissiele den doordrongen van de wo ningnood, maar de vogelrijke bied binnen zijn gemeente mermeer-Zuid wel geschikt. Een alternatief dat werd ge noemd, is woningbouw op vliegveld Valkenburg. Groen vroeg wethouder W. Nugteren, die Alkemade verte genwoordigt in de Stuurgroep Leidse Regio, waarom hij zich binnen die groep niet feller heeft afgezet tegen de aanwij zing van de Boterhuispolder tot woningbouwlocatie. Volgens Nugteren zou dan het regionale overleg zijn vastgelopen omdat iedere wethouder wel i Boterhuispolder moet i woningen worden opgeofferd, zo luidde de algemene opinie. De open plekken binnen de be bouwde kom van Alkemade, de zogenoemde inbreilocaties, le nen zich beter voor woning bouw. PvdA'er W. Groen opperde daarnaast het idee om het ge bied tussen Rijpwetering en Oud Ade voor woningbouw te bestemmen of een plek in Roelofarendsveen-Zuid. L. de Koning (PvdA) vindt Haarlem- heeft om te beschermen tegen woningbouw. Woningbouwvereniging Alke made, die een pleidooi hield voor de bouw van goedkope woningen binnen de gemeente, vindt deze polder wel geschikt voor de bouw van 3140 wonin gen. Alle inspraakreacties en het commissiestandpunt worden besproken in een B en W-over leg. B en W komen binnen en kele weken met een nieuw voorstel naar de raad. aantal weidevogels zal afnemen. Het 1700 hectare grote gebied dat wordt begrensd door de Zijl, de provinciale weg, het dorp Nieuwe Wetering en de Kager- plassen is het 'rijkste weidevo- gelgebied in Zuid-Holland', al dus Van der Heden. De streekcommissie Ade, die bestaat uit boeren en natuurbe schermers, is niet alleen boos over de plannen zelf, maar ook over de manier waarop met het gebied wordt omgesprongen. Er staan ongeveer 60 boerderijen. De agrariërs zijn al jaren in ge sprek met de overheid over de manier waarop het gebied moet worden bewerkt. Het rijk wilde in het verleden grote stukken grond kopen om de natuurwaarde van het ge bied zoveel mogelijk te behou den. De boeren kwamen in op stand, want zij hadden het idee dat zij zelf heel goed het natuur gebied in stand kunnen hou den. Na lang gepraat werd uitein delijk vorig jaar april een ak koord bereikt. De overheid zei vooralsnog geen grond te ko pen. Afgesproken is dat de boe ren het gebied blijven beheren en dat zij bepaalde vergoedin gen krijgen als zij maatregelen nemen die goed zijn voor de natuur. „En nu vallen die zes ge meenten ons in de rug aan", zegt Van der Heden. „Een woonwijk in dat natuurgebied, dat gaat niet." Het is ook een slecht plan om een grote plas in de Rode Polder aan te leggen, want daardoor zullen de vogels verdwijnen uit het gebied. Van der Heden: „Dat betekent dat een 150 hectare groot broedge bied verdwijnt. De gedachte is dat de vogels automatisch een stukje opschuiven, maar zo gaat dat natuurlijk niet." Wat de streekcommissie gaat doen als de zes gemeenten de plannen toch doorzetten is nog niet bekend. „Maar hoe kunnen ze de plannen nu doorzetten als er honderden bezwaren worden gemaakt? Veel mensen hebben op onze model-bezwaarschrif ten opmerkingen gezet als 'he meltergend' en 'we gaan terug naar het stenen tijdperk'. Ik kan me niet voorstellen dat de plan nen nu nog doorgaan", aldus Van der Heden. FOTO »BEN DEBRUYN Kantklossters geven ook demonstraties in de Alphense bibliotheek. Kantklossters exposeren in Alphense bibliotheek COMMENTAAR Smeergeld De gemeente Alphen heeft een nieuwe en gpedkope manier ge vonden om zich in de schijnwerpers te plaatsen. Alphen knjgt en kele minuten zendtijd op televisie op kosten van bouwbedrijf VDM, dat in ruil daarvoor tWintig woningen mag bouwen in de wijk Kerken Zanen. Op het eerste gezicht lijkt Alphen slim zaken te hebben gedaan. De woningen moeten toch worden gebouwd en op deze wijze wordt de gemeente er zelf ook iets wijzer van. Bovendien moet het bouwbedrijf de gebruikelijke prijs voor de grond betalen, zo dat op dit punt van enige bevoordeling geen sprake lijkt. Toch gaat het hier om een nogal merkwaardige en dubieuze transactie. De regeling die gemeente en bouwer hebben getrof fen komt er feitelijk op neer dat VDM de gemeente betaalt voor het verkrijgen van een bouwopdracht. Zendtijd als smeergeld om een bouwopdracht binnen te slepen. Dat soort praktijken zijn laakbaar. Het gaat er bij het verstrekken van bouwopdrachten immers om dat het beste bouwplan wordt uitgevoerd. De gemeente Alphen kijkt echter alleen naar wat de bouwer bereid is te betalen. Deze handelwijze maakt niet alleen gezonde concurrentie onmogelijk, het bevoordeelt de rijke onder nemingen ten koste van de bedrijven die minder op tafel kunnen leggen. Daarbij is het zeer waarschijnlijk dat de bouwer deze 'onkosten' in de prijs van de woningen doorberekent zodat uiteindelijk de toekomstige bewoners opdraaien voor de kosten van een Alp hens reclamespotje. Het Commissariaat voor de Media heeft al laten weten de over eenkomst tussen Alphen en VDM als uiterst ongewenst te be schouwen. Het commissariaat ziet echter geen mogelijkheden om in te grijpen. De Alphense politiek is wel bij machte een halt toe te roepen aan deze praktijken en dient dat, om haar geloof waardigheid als onafhankelijk gemeentebestuur te bewaren, zo snel mogelijk te doen. HANNEKE CUNTHER CORRESPONDENT De tentoonstelling 'Kant in alle vormen, motieven en kleuren' is vanaf vandaag tot het eind van de maand te zien in de openbare bibliotheek aan de Thorbeckestraat in Alphen. De kantexpositie is een initiatief van de Kantkring 'Het Rijnkant', dat daarmee voor het eerst een grote expositie ver zorgt. 'Het Rijnkant' is in 1984 opgericht door de Alphense Nel Butter. Zij gaf - en geeft nog steeds - kantkloslessen. De Kantkring groeide snel uit tot een groep met 35 leden. „Ze zijn allemaal heel verschillend", vertellen Dicky Knoester en Ada' van Os van 'Het Rijnkant'. „Op de eerste plaats varieert de leeftijd van de leden van dertig tot ruim zeventig jaar. Daarnaast is er een onder scheid tussen het traditionele en het moderne kantklossen." Ada van Os is een traditionele kantklosster, zij werkt naar oude patronen. Deze zijn soms hon derden jaren oud en vergen technisch een grote vaardigheid. Ada is uren bezig met het maken van kantranden voor bijvoorbeeld kraagjes en kleed jes. Maar ook mutsen zoals die zon honderd jaar geleden gedragen werden en kantversieringen aan kostuums worden door de traditionele kant klossters gemaakt. Ze werken daarbij met overwegend witte en ecru-kleurige katoen, zijden of linnen draden. De Bouwers en gemeenten: N DEN RUN «RUUD SEP fijnheid van de draad geeft het kant haar fijne structuur. Dicky Knoester zoekt het meer in het moderne werk. Nadat zij de techniek van het kantklossen onder de knie had, was het voor haar een uitda ging om te zien wat er allemaal mogelijk is met kant. Dicky maakt kantschilderijen waarbij zij probeert om de meest uiteenlopende materialen ALPHEN met kant tot een harmonieus geheel te maken. Dat kan zijn kant met zijde, kant in verschillende Er 's niets vreemds aan het feit kleuren maar ook in dezelfde kleuren met aflo- dat de gemeente Alphen het be- pende tinten of soms zelfs kant met klei. Het re- drijf VDM twintig huizen laat sultaat zijn prachtige kunstwerken die, samen bouwen in ruil voor een paar met de werken van alle kringleden in de biblio- minuten Alphen-promotie op theek te bewonderen zijn. televisie. Dat vindt zowel de Het verschil met het traditionele klossen is dat Vereniging van Nederlandse daar de patronen al vast liggen en het zaak is deze Gemeenten (VNG) als het Ne- foutloos te klossen. Moderne kantklossters maken derlands Verbond zelf een patroon en wijken daar soms ook weer nemers vanaf. Kantklossen kan door iedereen die werken worden gedaan, zeggen Afda Het voornaamste is het aantrekken van de draad na elke slag. „Bij ons gaat dat vanzelf maar ande ren leren het nooit." Deze technieken zijn tijdens een bouwplannetje een paar Onder- de Bouwnijverheid (NVOB). Gemeenten zijn volle- mr wil d'g vrij als het erom gaat op Dicky, welke voorwaarden zij met een bouwer in zee gaan. Dat Alphen door middel de expositie in de bibliotheek te zien. Elke dag g durende de openingstijden van de bibliotheek e minuten positieve publiciteit de wacht sleept, is volgens i het kantklossen te TER AAR MARIETA KROFT Het moet nu maar eens afgelo pen zijn met het gezeur van de verenigingen, meent de Ter Aarse middenstand. Altijd ko men ze geld tekort. En altijd zijn het de plaatselijke bakker, krui denier of slager waar wordt ge bedeld om geld. Of om prijzen voor de bingo. „We worden er ^oms gestoord van", -merkt voorzitter H. van Tol van de On dernemersvereniging Langeraar op. De Langeraarse slager Bontje heeft er iets op gevon den. Hij draagt het plaatselijke verenigingsleven een warm hart toe, zegt hij. Adrie Bontje wil de clubs best steunen, maar daar moet wel iets tegenover staan: leden van een vereniging kun nen sparen voor hun eigen club. Bij besteding van iedere vijf gul den aan vlees, krijgen ze een ze gel. Op woensdag zelfs twee. Ook als er voor meer dan 100 gulden aan vlees wordt gekocht, kan de klant op dubbele zegels rekenen. Bij 120 zegels is de spaarkaart vol. De klant kan net als voorheen de kaart dan in de slagerij tegen vijf gulden inwisselen. Nieuw is dat mensen nu ook met hun kaart naar de penningmeester van de plaatselijke club kunnen gaan. In dat geval krijgen ze van hem of haar vijf gulden. Als de penningmeester minimaal tien spaarkaarten heeft, mag hij of zij daarmee vervolgens naar sla ger Bontje stappen. Deze geeft hem 7,50 gulden per kaart. Con clusie: het lid heeft 2,50 gulden per kaart gespaard voor de vere niging. „Ik heb het idee uit ons vak blad", licht Adrie Bontje zijn ac tie toe. „Maar het verkeert nog in de experimenteerfase. De Vo gelvereniging en de Land- en Tuinbouw Vrouwen heb ik al ingelicht. Ik zie nog wel wan neer ik ook de andere vereni gingen op de hoogte stel. Ik kijk nog even aan of het wil lopen." Van Tol van de ondernemers- i lang als de expositie er hangt zijn er leden van hoofd bouwzaken J. Vreugdehil van de VNG dan ook niets vreemds. Al heeft hij nog nooit van zo'n deal gehoord. „Dat soort informatie wordt nooit ge registreerd.", zegt hij. De han delwijze van de gemeente Alp hen beoordeelt hij positief. „Ze zijn gewoon creatief omge sprongen met de mogelijkhe den en procedures", vindt Vreugdehil. Directeur S. Dekker van het ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphens bouwbedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van vier bouw- stroomverdeelkasten (waarde 5000 gulden) uit de Nepalstraat in Kerk en Zanen. De kasten verdwenen in januari. NVOB heeft eerst maar eens contact opgenomen met VDM. Van die kant heeft zij begrepen dat de bouwer met Alphen is gaan praten over deelname aan een televisieserie nadat ze tot overeenstemming waren geko men over een bouwproject. Vol gens de woordvoerder van de gemeente Alphen was de volg orde echter precies andersom: de gemeente werd eerst uitge nodigd om mee te doen aan de televisieserie en kreeg pas daar na te horen dat VDM dan wel een aantal huizen moest mogen bouwen. „Als het zo is gegaan, dan is dat wat merkwaardig", moet ook Dekker toegeven. Maar ook in dat geval valt wat het NVOB betreft niemand iets te verwijten. De gemeente heeft gewoon met de bouwer afge sproken dat hij mag bouwen als hij er voor zorgt dat Alphen fi gureert in de Veronica-serie over miljeubewust wonen die vanaf april de ether in gaat. ..Als mensen dat zo afspreken, dan is dat één van de condities. Ik zie niet in wat hier voor bijzonders aan de hand is", aldus de NVOB-directeur. FOTO BEN DE BRUYN ALPHEN A Slager Adrie Bontje uit Langeraar wil het plaatselijke verenigingsleven best steunen, maar dan moeten de leden wel vlees bij hem vlees kopen. Hij startte daarom een spaaractie. vereniging is nog niet op de hoogte van de actie van zijn col lega-middenstander Bontje. Het probleem van de zeurende clubleden staat juist volgende week op de agenda van de be stuursvergadering van de On- HAZERSWOUDE-DORP «RUUD SEP Te.weinig stoelen en al hele maal te weinig folders. De dia avond met vragenuurtje over het Bentwoud blijft overvolle zalen trekken. Alle 170 stoelen in het dorpshuis in Hazerswou- de-Dorp waren gisteravond be zet. De plaatselijke agrariërs wa ren weer massaal komen opda gen om kennis te nemen van de bosplannen van rijk en provin cie. Verbindingszones waar langs dieren zich van het ene naar het andere natuurgebied verplaatsen. Een mooie bomen laan die het Zoetermeerse sprinterstation 'Bentwoud' moet verbinden met het bos. Een paar oudjes op een bankje en natuurlijk de slordige broer tjes van onze melkkoeien: de Schotse Hooglanders. Als pro jectleider van een groot bos heb je niet meer nodig om in Ha- zerswoude een zaal aan het la chen te krijgen. Hoe mooier het bos werd, des te joliger werden de reacties uit het publiek. „Er zijn al geluiden van: wat moeten we nu nog doen. De plannen zijn er toch al." Wet houder P. van der Werf sloeg bij het begin van de avond de spij ker meteen op zijn kop. Wat zou je je nog duik maken als al les al geregeld is? Van der Werf gaf zelf antwoord op zijn vraag: het is nog niet geregeld. De te keningen zijn nog niet definitief en de gemeente Rijnwoude wil het gebied waar de hogere over heden een bos hebben gete kend openhouden. Maar, moest hij toegeven, rijk en provincie hebben het vaste voornemen om een bos aan te leggen en de gemeenten hebben in dit geval weinig in te brengen. Drie kaarten voor drie ver schillende bossen had project leider A. de Regt bij zich. Uitein delijk zal een combinatie van deze drie ontwerpen worden vastgesteld en het bos wordt in een periode van 25 jaar aange legd. De Regt kondigde de kaar ten aan als 'de hoofdmoot voor vanavond'. Boeren die de kaarten voor het eerst zagen, keken na in welke ontwerpen hun bedrijf onder de bomen verdwijnt. Maar als De Regt serieus van plan was om nu eens rustig te discussiëren over welk van de drie ontwerpen nu het beste is, dan is de avond hopeloos mis lukt. Was het echter de bedoe ling om de mensen al vast aan het idee te laten de kans te geven wat stoom af te blazen, dan was het een fan tastische avond. De 70-jarige boomkweker A. van Zanten kreeg het bijna te kwaad van al het naderend on heil. „Nu gaan mensen in de graskant zitten en kijken dan over de open vlakte. Straks zit ten ze tegen bomen aan te kij ken. Ik zie daar echt het nut niet van in", aldus de kweker, die voor zijn opmerkingen een luid applaus kreeg. „Ik snap niet dat het open land opgeofferd wordt voor de recreatie. Ik ben er aan gehecht. Dat gaat u slopen." De tournee van projectleider De Regt duurt nog een paar da gen. Volgende week woensdag is hij in Zoetcrwoude. Als dat er op zit gaat hij aan de slag om van de drie tekeningen die er nu liggen één definitie! bosontwerp te maken. In april en mei volgt dan weer een ronde om de boe ren te informeren. „We zien elkaar dus weer in mei", sloot Van der Werf de avond af nadat het publiek een uurtje vragen had kunnen stel len. „En zo niet. dan zien we el kaar misschien hij die oude eik waar Kaashoek vroeger zijn spruitjes verbouwde", voegde de wethouder er aan toe. dememersvereniging Lange raar, meldt hij. „Dan bekijken we welke actie we kunnen on dernemen." Bij de LTV (Land- en Tuin bouw Vrouwen) is de sponso- ring-actie met gemengde ge voelens ontvangen. „We zien wel of het .werkt", merkt pen ningmeester C. Akerboom aar zelend op. „Alle kleine beetjes kunnen we gebruiken, want de subsidiekraan wordt steeds ver der dichtgedraaid. Maar tijdens de ledenvergadering bleek wel dat niet iedereen even enthou siast was. Sommige vrouwen hebben het gevoel alsof het ze wordt opgedrongen om voortaan bij sldger Bontje vlees te gaan kopen." Als het weer meewerkt kan vol gend jaar in Alphen worden ge schaatst op een officiële 400 meter natuurijsbaan. Het Ijs baan Alphen Comité heeft vol doende geld vergaard om de baan te kunnen aanleggen. Om dat de aannemer die de baan aanlegt ook nog eens een halve ton heeft geschonken, is zelfs nog geld over om een hek om de baan te zetten. De gemeente draagt ruim een ton bij en er is voor 10 mille sponsoring. De to tale kosten van de nieuwe baan, met verlichting, komen op on geveer 225.000 gulden. De ijsbaan komt aan de Olympiaweg tussen het terrein van de wielervereniging Avanti en de handbalvereniging Rijn streek. Er is gekozen voor een officiële 400 meter baan. zodat er ook officiële wedstrijden kun nen worden gereden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15