IS >s Noordwijk pakt negeren sluitingstijd hard aan m 'Mijn flat staat op instorten' Leiden rEGio Bewonersraad laakt reclame voor 'horsten' Onderzoek naar gebreken in Katwijkse Molenburgh WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 CHEF GERT VISSER. PLV.-CHEF AAD RIETVELD. 071-16141? Café Klikspaan moet eerder dicht De gemeente Noordwijk heeft de eigenaar van bar De Klikspaan aan de Grent bestraft, omdat hij zijn zaak te lang heeft opengehouden. Hij is de eerste cafébaas in de badplaats op wie de nieuwe regeling voor sluitingstijden is toegepast. De Klikspaan, één van de drukstbezochte gelegenheden, is twee .weken zijn ontheffing kwijt. Ge volg: 'de bar moet tot en met het weekeinde om midder nacht de deur sluiten in plaats van om kwart over één. NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De sanctie tegen De Klikspaan is een maatregel van burge meester J. van der Sluijs. Hij be sloot tot het intrekken van de ontheffing nadat de bar in de nacht van 7 op 8 januari volgens de politie veel te lang openbleef. De burgemeester, die een aan tal andere zaken aan De Grent een waarschuwing heeft gege ven, stelt vast dat dit niet voor het eerst is gebeurd. Van der Sluijs had De Klik spaan ter gelegenheid van een jubileum toestemming gegeven een half uurtje langer tot kwart voor twee open te zijn. „Om half drie constateerde de politie dat er nog gasten in de zaak waren. En aangezien De Klikspaan al twee keer eerder een waarschuwing had gekre gen, was het nu tijd voor een strafmaatregel." Bar-eigenaar N. van Hese be strijdt dat hij zijn zaak te lang heeft opengehouden. „We vier den die nacht ons 11-jarig be staan. Om half drie waren alle gasten al lang weg en waren er alleen nog medewerkers, men sen van de catering en leden van een muziekband aanwezig. We waren de boel aan het op breken en opruimen." Volgens Van Hese is de politie niet in zijn zaak geweest, maar is van buiten geconstateerd dat De Klikspaan nog open was. „A]s ze binnen waren gestapt hadden ze gezien wat er werke lijk aan de hand was. Bij elkaar was een mannetje of twintig aan het werk en dan lijkt het van buiten bekeken al gauw dat er nog gasten binnen zijn." Van Hese heeft nog gepro beerd het intrekken van de ont heffing via de Raad van State ongedaan te maken. Een ver zoek om de maatregel te schor sen, werd afgelopen vrijdag af gewezen. Volgens de eigenaar van de Klikspaan is de maatre gel van de burgemeester abso luut onterecht. Hij stelt de ge meente dan ook aansprakelijk voor de financiële schade. Hoe hoog die is, wil Van Hese niet kwijt. „Het gaat om veel geld, dat is zeker. Duizenden gul dens. Ga maar na: tegenwoor dig gaan de mensen pas laat stappen. De piek ligt tussen half elf en één uur. Als je dan een uur eerder dicht moet, praat je over een verlies van meer dan een derde van de omzet. En dan heb ik het alleen over de directe schade. Want hoe lang werkt zoiets nog door?" Van Hese zegt de maatregel ook te betreuren omdat er juist zo'n goede sa menwerking tussen gemeente, horeca-ondernemers en politie was. We doen er alles aan de overlast terug te dringen: pos teracties, susploegen noem maar op. Ik vind zo'n sanctie daarom behalve onterecht ook kinderachtig en heel teleurstel lend." Bewoners Molenburgh klagen steen en been Kort geding om De Grent 14 leidt tot 'voorlopig akkoord' NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De voormalige kunsthandel Maison Meier aan De Grent blijft voorlopig in eigendom van Nortside Investments bv. Het pand wordt niet overgedragen aan Chesprop bv noch aan de gemeente Noordwijk, totdat er een uitspraak ligt van de rechter in de zaak die de badplaats al een jaar geleden tegen Northsi- de aanspande. Tot dit voorlopi ge akkoord kwamen gisteren beide partijen tijdens het kort geding dat Noordwijk tegen Chesprop en Northside had aangespannen. Het kort geding van gisteren was de zoveelste aflevering in het inmiddels geruchtmakende conflict tussen Noordwijk en Northside Investments, een bv van Ronnie van de Putte/Harry Mens. De zaak draait om het al dan niet bestaan van een ver koopovereenkomst van Maison Meier (De Grent 14) die tussen de gemeente en Northside In vestments zou zijn gesloten. De gemeente zegt het pand (dat ze wil gebruiken om disco De Bob in onder te brengen) van North side te hebben gekocht voor 1 miljoen gulden. Northside be twist dat. Uitspraak Om de bv tot nakoming van de overeenkomst te dwingen, nam Noordwijk in februari vorig jaar juridische stappen tegen North side. Deze zogeheten 'bodem procedure' is nog altijd niet af gerond. Inmiddels hebben bei de partijen schriftelijk hun visie op de zaak bij de rechtbank kenbaar gemaakt en zijn er di verse getuigenverhoren ge weest. Een definitieve uitspraak van de rechtbank kan echter nog wel maanden op zich laten wachten. In afwachting van de uit komst van de bodemprocedure spande de gemeente Noordwijk gisteren plotseling een kort ge ding tegen Northside Invest ments en Chesprop aan. Mai son Meier dreigde namelijk over te gaan van Northside naar Chesprop, waardoor de al één jaar lopende procedure die Noordwijk tegen Northside voert voor niets geweest zou zijn. LEIDEN ERNA STRAATSMA 'noodzakelijke uitgaven' als onderhoud beknibbelt De Sleutels hebben de afge lopen jaren miljoenen guldens gestoken in een opknapbeurt van flats in de horsten. On danks die renovatie, zijn de flats nog steeds niet populair bij woningzoekenden. Daarom wil het bestuur van de Sleutels de nodige reclame maken De bewonersraad van De Sleu tels vindt het 'ontoelaatbaar' dat de woningbouwvereniging 140.000 gulden uittrekt voor een promotiecampagne om het imago van de 'horsten' te verbeteren. De raad wil het be stuur tijdens de algemene le denvergadering van 8 februari verbieden deze uitgaven te voor het wonen in dit deel van doen. Zijn er al kosten ge- deMerenwijk. maakt, dan moeten verant woordelijke bestuursleden a Directeur Lepelaar van De - Sleutels vindt de kritiek van de bewonersraad onterecht. Het hiervoor persoonlijk aanspra- kelijk worden gesteld, zo meent de bewonersraad. De voorzitter van de bewo nersraad, P. Pardon, voelt zich gepasseerd. De leden van de Sleutels hebben geen toestem ming gegeven voor de promo tiecampagne, die deze maand zou beginnen. Het nieuws over reclamespots en adver tenties over de horsten verna men de raadsleden uit de krant. Pardon twijfelt aan het nut van promotie-activiteiten. Ze vindt de campagne verder ontoelaatbaar omdat de wo ningbouwvereniging op is niet gebruikelijk om over dit soort plannen de bewoners raad te raadplegen. „Het be stuur heeft tot taak de wonin gen van de verenigingen zo goed mogelijk te beheren. Re clame maken om huurders te vinden, valt daar ook onder. Als de reclame niet wordt ge maakt, krijg je andere kosten, namelijk die van leegstand." De bewonerscommissie Slaaghwijk is volgens de direc teur wel om haar mening ge vraagd. „Ons voornemen is daar positief ontvangen". KATWIJK» PETER VAN DER HULST „Als ik bij windkracht acht een waxinelichtje voor mijn raam zet, gaat het uit. Zo tocht het hier. Het behang zit los, er zit ten scheuren in de muur en vocht in de ramen. Het water komt gewoon naar binnen sij pelen. En niet alleen bij mij; de hele fiat heeft klachten." M. Riezebosch bewoner van het Katwijkse appartementen complex Molenburgh in de Mo lenwijk spuwt zijn gal over de slechte kwaliteit van zijn wo ning. Al sinds de oplevering in 1989 klagen hij en andere be woners van de in totaal 106 flat woningen bij de Katwijksche Bouwvereeniging (eigenares) steen en been over tocht- en vochtproblemen. „Mijn flat staat op instorten", zegt Rieze bosch. Het complex ziet er op een af stand prachtig uit. Een moder ne flat tussen de doorgaans grij ze bebouwing van Katwijk. De schone schijn bedriegt echter. Aan de zijde van de Provinciale- weg blijken in de buitenmuur op sommige plekken de voegen tussen de stenen verdwenen te zijn. In de onder een grote plan tenbak gelegen bergingen en garages sijpelt het water naar beneden. Op de vloer liggen grote plassen water. In de appartementen is het niet veel beter. Slechts enkele ondervraagden hebben geen klachten, maar de meesten die reageren hebben een waslijst aan problemen. Zo ook een echtpaar op de bovenste verdie ping. Doeken zitten tussen de deuren. Dit alles om de tocht te gen te houden. „En als de regen op de flat staat, wordt alles zei knat. Als je die doeken dan uit wringt, heb je een kwart emmer vol. Zelf hebben we al eens wat troep tussen de kieren ge smeerd, anders lijkt het wel een fluitconcert." Ondanks de dubbele begla zing, is in de slaapkamer van het echtpaar de wind te horen. Tussen de kozijnen en de mu ren zijn de kieren zichtbaar. „Als het hard uit het zuidwesten waait, hoor je het kraken. We zijn bang dat de hele gevel naar binnen komt zetten. En als je dan bij de directeur van de aan nemer De Lange Van der Plas klaagt dat je raam scheef is, zegt hij dat-het 'natuurlijke ventila tie' is." Over de daadkracht van Kat wijksche Bouwvereeniging om de problemen op te lossen zijn Het Parmentier-complex aan de Lammermarkt valt na 1 april vrijwel zeker ten prooi aan de slopershamer. Wethouder Tjeerd van Rij heeft het doodvonnis al uitgesproken. Of kan alternatief stadsarchitect Koos Barendse de laatste textielfabriek van Leiden nog redden? Ij' Het gaat hem aan hethart.de vernietiging van het laatste stuk «■I industriële erfgoed dat Leiden nog rijk is. Vanuit zijn hofjeswoning aan de Leidse Pasteurstraat denkt Koos Barendse grootse plannen uit om hel Parmentier-complex, daterend uit 1865, een zinvolle bestemming te geven. Is het vechten tegen de bierkaai een bij voorbaat verloren gevecht tegen de grootschalige plannen van de kapitaalkrachtige katwijkse projectontwikkelaar? Barendse wil niet worden beschouwd als een Don Quichotte die tegen de windmolens van wethouder Van Rij vecht. Een beroep op het gezond verstand van de gemeenteraadsleden moet uitkomst brengen. Bezwaarschriften van zijn hand tegen de sloopvergunning hebben hun weg inmiddels al naar de gemeente Leiden en de Raad van State gevonden. Het Parmentier-complex is de perfecte behuizing van een nieuw Historisch Museum en kan als zodanig de aanzet geven tot een Museumplein, waaromheen diverse Leidse musea liggen gerangschikt. Snijkoek Koos Barendse heeft geen goed woord over voor het complex van woningen, winkels en kantoren dat op de plaats van het Parmentier-complex moet verrijzen. „Snijkoekarchitectuur, een kolossaal bouwwerk dat thuishoort in de beruchte galerij-flatstrokengevels in de buitenwijken van de steden. En dan nog zes bouwlagen hoog. Weer een gemiste kans om ons nageslacht, inclusief de toeristen, de binnenstadsfeer te laten proeven", vindt de onvermoeibare architect. „En op dure woningen zitten we hier echt niet te wachten". De achteloosheid waarmee het Leidse gemeentebestuur omgaat met fabrieksmonumenten doet een rechtgeaarde Leidenaar de haren te berge rijzen. Het verbaast Barendse trouwens niet dat er zo weinig contact is tussen college- en gemeenteraadsleden en de Leidse burgers inzake het behoud van het industriële erfgoed. „In hun midden bevinden zich geen personen die uit eigen ervaring kunnen vertellen over het werken in de fabrieken en de woonomstandigheden in de crisis- en werkloosheidsperiode. Zelf was ik zoon van een hardwerkende fabriekssmid bij de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij. Als 'binnenstadsratten'snuffelden wij in onze jeugd in die fabrieken: bij de stoomhamers van de smeden op de Grofsmederij, bij de breimachines van Clos Leembruggen, bij de cokesoven van opa op de gasfabriek, en ga zo nog maar een tijdje door". Nostalgie Omdat de gemeente Leiden haar beleid niet kan afstemmen op de nostalgie van haar oudere inwoners, heeft Barendse een Koos Barendse vecht voor de laatste kans van het Parmentier-complex: de verbouw tot Historisch Museum. praktische oplossing, die Leiden in haar hoedanigheid van museumstad weer nieuwe impulsen kan geven. Centraal staat het Historisch Museum, dat een beeld moet geven van het wonen en werken aan de Rijn, de opbouw van een stad door de eeuwen heen. „In navolging van Amsterdam kan links van het Parmentier- complex een museumplein worden geschapen, waar activiteiten kunnen plaatshebben. Een publiekstrekker van allure. Voor wat betreft het Parmentier- complex zelf: het voorgebouw aan de Lammermarkt 48 kan direct worden gebruikt voor de receptie en exposities, aangevuld met enige voorzieningen. Het achtergebouw aan de Lammermarkt 58 is uitstekend geschikt om onderkomen te bieden aan de medewerkers van het museum. Diverse objecten, verzameld door de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) kunnen hier een plaats krijgen", stelt Barendse vast. De open ruimte tussen voor- en achtergebouw kan volgens de architect worden overkapt met bijvoorbeeld glas en voor allerlei doeleinden worden gebruikt zoals lezingen en samenkomsten. De aanwezigheid in de directe nabijheid van de het museum van Volkenkunde, stedelijk museum de Lakenhal, het Boerhaavemuseum en molenmuseum De Valk maakt in combinatie met het plein het plaatje compleet. Betaalbaar Koos Barendse gelooft niet dat zijn plan onbetaalbaar is. „Voor de andere musea zijn en worden vele miljoenen uitgetrokken. Dan moet er ook vooreen Historisch Museum een potje te vinden zijn. De Leidenaren moeten beseffen de omwonenden niet te spre ken. De klachten werden tot nu toe alleen met een kitspuit be streden. Dat heeft weinig gehol pen. „Schandalig", noemen de bewoners het. „We willen voorkomen dat Molenburgh het probleem complex van de jaren negentig wordt." Zo reageert directeur B. Molenaar van de Katwijk sche Bouwvereeniging op de problemen in de vier jaar oude flat in de Molenwijk. De Kat wijksche Bouwvereeniging, ei genares van de in totaal 106 appartementen, heeft het bouwtechnisch bureau Bles graaf opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de klachten van de bewoners over met name tocht- en vocht- overlast. De bewoners van de Zonnebloemstraat zijn daar over via een brief op de hoogte gesteld. Volgens Molenaar spelen de problemen in Molenburgh ai sinds de oplevering van het complex in 1989. Sinds die tijd zijn de nodige werkzaamhe den uitgevoerd om de proble men op te lossen. Het onder zoek van Blesgraaf moet alle problemen in Molenburgh in kaart brengen. BURGERLIJKE STAND FOTO JAN HOLVAST dat dit de laatste kans voor Leiden is om een complete fabriek uit de vorige eeuw te behouden. Het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraadsleden moeten beseffen dat deze kans zich maar eenmaal voordoet en enorm cultuurverrijkend kan zijn", aldus Barendse, die overigens wel beseft dat de cultuur het niet zo vaak wint van de contanten in deze barre economische tijden. (FB) Frank Buurman en Loman Leefmans LEIDEN Geboren Thomas Philippus Maarten, zv. A.L. van Hoven en G. van Beelen Ava Marleen, dv. N.M. Pearson en M.M. Neuteboom Rick, zv. J. Vergouwe en A. Berkhout Tim Gerard Florens, zv. M. Verheij en M.J.E.I. Lefeber Yentl Yolien, dv. G. Bol en J.A. Duivenvoorden Lisette Jeanetta, dv. A.T. Gijtenbeek en I.H. van Cleef Koen Clement, zv. W.F.L.A. Herman en E.M.L. Blaakman Hendrik Daniël, zv. H.C. du Prie en W.C. de Mooij Iris, dv. M.R. Kerkman en A.E. Werkhoven Channa, dv. W.C. van Dijk en J. Guijt Stijn Han Paul, zv. H. van Wijk en J.J.W. Brunnekreeft Ro bin, zv. H. van Eijken Y.M.M. van Veen Ruben Lucas, zv. E. van 't Oever en A.M.E. Veltkamp Jacob Jan, zv. A. van Zwet en A. van der Marei Simone, dv. A.A. Zierikzeeen M.M.W. Pijnaker lan Ruben, zv. E.F. Pieplenbosch en E.E.M. de Bruin Justin Jan Nicolaas, zv. M. Aarden en H.G.M. Groeneveld §afak Atilla, zv. F. Ku§en H. Ku§ Ingrid He- leen, dv. J.A. van Kempen en C.L. Stef- fens Amerik Cornells, zv. A.C. Plug en P. Wischmeijer Jerry Sebastiaan, zv. A.A.C. de Haan en H.A.M. Evers» Joyce Demse, dv. R. Schrama en D. Donkers Lisa Anne, dv. W. Slingerland en H.C. Hul Jeroen Leander, zv. W.F.M. Bree- develd en B. Heshusius Philip Pieter, zv. P. Prudhomme van Reine en J.E. de Jong Dave, zv. J.M. den Otter en M.H.M. van der Ploeg Kim, dv. R. Not- meijeren M.J.F. Wildenberg» Andries Jesse. zv. J.B. van Duijvenbode en J. Guijt Mariëlle, dv. A. Quijt en S. Kuijt Tjerk Elise, zv W.J Holverda en S. Win- terink Dominique, zv. F. Bax en W C. Seuneke» Nina, dv. G.J. Keysbergen M.G.L. Heemskerk Petronella Cornelia Maria, dv. A.G.M. van der Meer en S.P. Aandewiel Laurens Pieter, zv. H.J. Lindhout en F.W. Timmers Wietske Marlies, dv. R.H.J. Scholtens en E.G. Langeler Johannes Theodorus Wilhel mus, zv. J.J. van Kampen en Y. Brem- mer Glen Anthony, zv. M.A. Moraal en P.H. de Boer Kiki Caitlyn, dv. M.A. Moraal en'P.H. de Boer Merle Louise Elisabeth, dv. T.A. Stor en N.L.M. See- gers Marjolein Margot, dv. M.W. Zoh- landt en A.A. van Staalduinen Lode Alexander Maria, zv. J.P.M. van der Vel de en A.G. Bokhorst Joey, zv. R.R. Schoenmaker en M.C. Bijleveld Leen- dert, zv. A. Varkevisser en A.C. Meijvo- gel Lisanne Charlotte, dv. C.J. Kramer en DJ.F. Janssens Geesje Agatha Her- rnirra, dv. L.J. Schrama en M.J.G.G. van der Meij Cornells Johannes, zv. J.L. van der Geer en P.C.M. van Steijn Hakon Lucas Christian, zv. A.J. Brüne en A.M.D. Hansen Carlijn Anne, dv. G. van den Berg en J.C.C. Mertens Dessi- rée Elena, dv. E.B. Donley en M.E. Cer vantes Céspedes Lars Thomas, zv. B.R. Pedersen en C.H.A.C. Edelaar Ni cole, dv. E.G.C. Wojcik en E.H.M. Ja cobs Merian Rema, dv. J. Broskij en D. Prins Line Antoinette, dv. E.J.P Weij- j ers en M.A. Verheij Sophie Odette, dv. E.J.P. Weijersen M.A. Verheij Maurice Cornells, zv. J.J. van Voorst en E.M. de Visser Kimberly, dv. D.J. van Klaveren j enA, van Duivenboden Annemarijn Willemieke Riëtte, dv. H. Kool en M.J: Warmenhoven Sjoerd Nicolaas, zv. H.T.A. Koot en M.L.M. HoogervorSt. Overleden D.H. Buining, geb. 16 mei 1908, man J. Wassing, geb. 16 dec. 1923, man H. Lammers, geb. 29 déc. 1889, geh. gew. met K W. Holswilder N. Keijzer, geb. 20feb. 1915, echtg. van J.E.M. Post»T.E. Conijn, geb. 14 maart 1904, geh. gew. met G. Hoog- eboom Chr. Roozen, geb. 15 aug. 1908, man D.G. van den Hoorn, geb. 24 feb. 1911, man M.W.J. Versteden, geb. 26 nov. 1927, man M.A. Nieuw- land, geb. 27 juli 1939, man N. van Egmond, geb. 4 maart 1914, man G. van Starkenburg. geb. 9 mei 1927, man W.W. Paats, geb. 24 jbli 1911, maa» H. van der Meij, geb. 15 nov. 1916, man P. Lens, geb. 23 feb. 1911, man R. Arnoldus, geb. 2 mei 1899, geh. gew. met H. Arnoldus» B.A.Creijghton, geb. 8 okt. 1904, man C. van Eg- mond, geb. 5 nov. 1907, geh. gew. met S. Prins S.C.M. Stouten, geb. 17 sept. 1915, geh. gew. metG.A. Copier» F.R. van der Vliet, geb. 7 mei 1919, echtg. van D. Held »Th.W.H. Turnhout, geb. 14 nov. 1930, man»A. Meijers,geb. 20 maart 1911, man J.W. Vroegrijk,- geb. 25 jan. 1914, man J.F. Nieuwen- burg, geb. 10 nov. 1921man W.G. Krenning, geb. 10 aug. 1927, man G. Hoek, geb. 12 maart 1902, man B. van Beelen, geb. 20 aug. 1952, echtg. van J. van der Ham A.P. Schouten, - geb. 5 juni 1946, echtg. van J. de Rui ter C. Schaap, geb. 20 maart 1940, man J. Klaassen. geb. 17 nov. 1928, man J.A. Aarts. geb. 20 feb. 1925, man J.C. van Onselen, geb. 4 dec. 1917, man E.J. Hortensius, geb 4 april 1926, vrouw »C.W.L. Jonkman, geb. 27 aug. 1929, man E. Laman, geb. 2 aug. 1903, vrouw» E. Bouwer; geb. 9 feb. 1948, man A.J. Koster, geb. 30 sept. 1900, man S. Dongeh mans, geb. 28 april 1906, geh. gew. met J. Derogee. Gehuwd» F.A.N. van der Voort en M.Y- van Overhagen K.J. Oliver en B H. Ro sier M.J. van Riet enM. Mossavat

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14