Oegstgeestenaar wil auto niet laten staan Activiste zet raadhuis Leiderdorp op stelten Regio Wethouder metselt eerste steen Zoeterwoudse bakker bakt TGV-actiebrood Markt in Rijndijk mag wel groeien Boschgeest voor zomer geheel bewoond WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 13 CHCF» GERTVISSER. 071-161417. PLV.-Ct Oegstgeestenaren zijn niet van plan de auto vaker te la ten staan als ingrijpende verkeersmaatregelen worden genomen. Dat blijkt uit een verkeersenquête die PvdA en Groen Links hebben gehouden. De politieke partijen wilden vooral weten wat het effect zal zijn van een nieuw verkeerscir culatieplan, waardoor de ver schillende wijken alleen nog via een rondweg met elkaar zijn verbonden. Voor fietsers, voet gangers en het openbaar ver voer moeten de deelgebieden wel rechtstreeks verbonden blij- Hoewel 42 procent van de Oegstgeestenaren dat een goed plan vindt, zegt 71 procent dan nog net zo vaak in de auto te stappen. Het autogebruik zal nauwelijks veranderen. Nu pakt ruim 37 procent van de dorps bewoners de auto om naar werk, winkels of vrienden te gaan. Bijna 47 procent van de Oegstgeestenaren gebruikt voor dat soort tripjes de fiets. De enquête werd in het na jaar gehouden onder een repre sentatieve groep Oegstgeeste naren. In totaal reageerden bij na 600 mensen op de vragenlijst die de partijen hen overhandig den. Onderwerp van de vragen was het vervoer binnen de ge meente. Het reizen naar bij voorbeeld het werk buiten Oegstgeest werd buiten be schouwing gelaten. Een meerderheid van de on dervraagden is voorstander van verschillende verkeersmaatre gelen om de snelheden van au to's af te remmen. Zo vindt maar liefst 85 procent dat de maximum-snelheid van 30 kilo meter per uur in de woonwijken moet worden ingevoerd. De aanleg van drempels en andere 'remmers' heeft de steun van 67 procent van de geënquêteer den. Daarnaast zegt 58 procent dat de omgeving van basisscho len autovrij moet worden. Heffing van parkeergeld in de buurt van winkels kan de goed keuring van slechts 21 procent wegdragen. Slechts een tiende van de ondervraagden zou in dat geval op de fiets of lopend boodschappen gaan doen en ongeveer een kwart zou zijn heil in winkelcentra buiten Oegst geest gaan zoeken. Dat niet elke Oegstgeestenaar tegenstander van autogebruik is, blijkt eveneehs uit de enquê te. „Het is volgens mij geen schande om van hot naar her te rijden met de auto", zo reageer de een ondervraagde. „Ik betaal er meer dan genoeg voor. Maak van Oegstgeest geen bekrom pen dorp, waar ieder een hekel heeft om in te rijden." Voortbestaan educatieve tuin Voorschoten niet in gevaar De educatieve tuin aan Prins Bemhardlaan in Voorschoten blijft gewoon bestaan, ook al verhuist binnenkort de beheer der, een afdeling van de sector openbare werken. De aan de educatieve tuin grenzende ge meentekwekerij vertrekt naar het MOC-gebouw aan de Ko ninklijke Marinelaan. Op dit moment staat een groot deel van het MOC-ge bouw leeg door het vertrek van het energiebedrijf EWR. Het leek de gemeente een goed idee om een aantal buitendiensten van openbare werken in het leegstaande deel onder te bren gen. De huidige wijkpost aan de Prins Bemardlaan is uit zijn jas- i de dertig jaar ou de houten wijkpost aan het Frans Halsplantsoen zou aan vervanging toe zijn. De grond aan de Prins Bem hardlaan wordt verkocht. De lo catie is volgens de gemeente ui terst geschikt voor woning bouw. zoeterwoupe In de zijgevel van een nieuw bouwwoning in het plan Bloemenweide in Zoeterwoude-Dorp heeft wethouder R. Hoge- nelst van ruimtelijke ordening gistermiddag de eerste steen gemetseld. Bloemenweide is voorlopig het laatste woningbouwproject in het dorp. Het bestaat uit tien huurwoningen van de woningbouwvereniging en 25 koop woningen. Bijna alle kopers waren gistermid,- dag aanwezig bij de feestelijk 'eerste steen legging'. Er was een bloemetje voor Sonja van der Salm en Gunther Overduin, de kersverse eigenaren van het uitverkoren huis waarin de wethouder de steen metselde. foto-jan holvast Bakkerij 't Watertje in Zoeter woude-Dorp gaat vanaf morgen een TGV-actiebrood verkopen. Het tarmwevloerbrood krijgt de langwerpige vorm van een treinstel. Van elk verkocht brood gaat een dubbeltje naar de actiegroep TGV Zoeterwou- de, die zich verzet tegen de aan leg van een spoorlijn voor de snelle trein (TGV). Bakker Van der Geest verwacht dat veel Zoeterwoudenaren het brood zullen kopen. „Niet alleen om dat het lekker brood is. Maar zo'n sympathiek doel spreekt aan en de hogesnelheidslijn houdt de mensen hier nu een maal bezig." Het idee voor het TGV-brood is ontstaan nadat de actiegroep vorige week onder alle inwoners van Zoeterwoude zijn eerste ac tiekrant had verspreid. Hierin wordt uitgebreid melding ge daan van de gevolgen van de flitstrein voor Zoeterwoude. Daarbij zouden volgens de ac tiegroep ruim driehonderd hui zen onder de sloophamer kun nen vallen. Het gevolg daarvan is dat er 750 mensen ernstig worden gedupeerd. „Door het huis-aan-huis ver spreiden van de krant wordt er in elk geval over gepraat", zegt Ferry Moormann van de actie groep TGV. „Het houdt de men sen wel bezig." De actiegroep heeft meer reacties gekregen. De scoutinggroep de Sherpa's heeft de actiegeroep uitgeno digd om te komen vertellen hoe het allemaal zit met die TGV en wat de gevolgen zijn. „En dal is natuurlijk erg leuk, vooral als blijkt dat ook de jeugd belang stelling heeft voor deze proble men." Op de middenpagina van de actiekrant is na enig puzzelen duidelijk te zien wat de aanleg van het TGV-traject kan aan richten in Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk. Om het protest te gen de TGV kracht bij te zetten kunnen bedrijven voor 1000 gulden een TGV-NEE-verkeers bord kopen en dat gratis door de gemeehte bij het bedrijf la ten plaatsen. Autobezitters kun nen via een sticker (een piek) laten weten dat zij het niet eens zijn met de plannen voor die snelle trein. De hele actie wordt gespon sord door het Leidse reclame bureau Vos Partners dat 15.000 gulden beschikbaar heeft gesteld. JE BENT GOED BIJ DE TIJD MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 - 12.30 uur en donderdagavond van 17 30- 19 30 uur 01 bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Brommer in stukken terug leiderdorp» Een 18-jarige inwoner van Leiden heeft gisteren slechts enkele restanten van zijn in Leiderdorp gestolen brom mer teruggekregen. De brommer werd maandag gestolen bij zijn school, het Holtlantcollege in Leiderdorp. Een medewerker van de school was getuige van de diefstal en had de dader her kend. De politie kon de dief, een 18-jarige Leiderdorper, gisteren aanhouden. Van de brommer was inmiddels niet veel meer over. De jongen had de bromfiets helemaal uit elkaar gehaald. De onderdelen lagen her en der verspreid door zijn woning en het frame had hij in het w Uitbreiding van de mini-markt in Zoeterwoude-Rijndijk krijgt de volle steun van de raadsle den van de commissie econo mische zaken. De politiek is echter nog enigszins verdeeld over de vraag of de mini- markt op het Watertje in Zoe terwoude-Dorp moet worden gehandhaafd. Dat bleek gisteravond tij dens een vergadering over het voorstel van B en W om het aantal standplaatsen op beide markten uit te breiden tot tien. Nu is op allebei de markten plek voor zes kramen. Echter in het dorp staan er slechts drie en aan de Rijndijk vier. De situatie in het Dorp is heel anders dan die in Rijn dijk, zo constateerden de poli tieke partijen CDA,- WD .en PZ. Dat heeft voornamelijk te maken met het bestaande winkelbestand. In het Dorp zijn er voldoende winkels, aan de Rijndijk niet. Daarom mag de markt in Rijndijk best groter worden. Raadslid Smit (PZ): „Dan hoef ik niet meer naar de markt in Leiderdorp. Dat is een heel ge sleep, op de fiets met een kind voorop, de trap van de brug op, trap af. Ik nodig u uit om eens mee boodschappen te gaan doen", zei ze tegen bur gemeester Houdijk. Mevrouw Klomp (CDA) vindt dat rekening moet wor den gehouden met de aanwe zige middenstand. „Moetje de winkeliers in zo'n klein dorp zoveel concurrentie aandoen. Ik zou het erg jammer vinden als die schade zouden onder vinden van een uitgebreidere markt." Gisteren is wel de mogelijk heid geopperd de markt Dorp te verplaatsen naar h Dorpsplein. Op 25 februari valt het definitieve besluit over het uitbreiden of eventueel opheffen van de markt. leiderdorp j.iesbeth buitink Woedend stormt ze de trap op en rukt de deur van de college kamer open. De maat is vol voor de Leiderdorpse activiste Riet Dekkers. Bijna stampvoe tend eist ze van burgemeester A. Bruggeman inzage in stukken die haar kunnen helpen in een rechtszaak. Een rechtszaak die al dertien jaar loopt en waaraan ook Dekkers nu eens een einde wil maken. Dekkers maakt protest tegen het verbod dat Leiderdorp haar in 1980 oplegde om haar keu ken meer dan 2,50 meter uit te breiden. Zij wilde 2,90 meter ex tra aan haar keuken aan de Van Poelgeestlaan bouwen, maar werd halverwege de bouw ge dwongen de illegale 40 centi meters te verwijderen. Voor de rechtbank wil de acti viste nu aantonen dat de ge meente alleen haar verbood een uitbouw van meer dan 2,50 me ter te maken. Leiderdorp zou overschrijding van die magische grens bij andere woningen wel hebben toegestaan. En om dat te bewijzen heeft Dekkers ar chiefstukken nodig. „En nu wil ik alles zien. De stukken zijn openbaar en ik wil ze nu onmiddellijk hebben", eiste ze gisteren schel van Brug geman bij de ongebruikelijk in val in de wekelijkse collegever gadering. Het pak papier dat ze al in handen had, was volgens hem echter alles wat haar kon worden gegeven. „Er is meer en ik wil het hebben. Ik ga niet eer der weg voordat ik het heb", dreigde Dekkers. Bruggeman probeerde de ac tiviste te kalmeren. Hij wilde Dekkers wel uitgebeider te woord staan, maar stond erop eerst zijn vergadering af te ma ken. „Over pen uurtje kom ik bij u." „Ik ga nu wat eten, maar daarna kom ik terug", sprak Dekkers op dreigende toon en stevende de trap weer af. De collegevergadering duurde echter enkele uren. Intussen had Dekkers al het hele ge meentehuis bewogen om de ar chiefstukken op tafel te krijgen. Ambtenaren stond zij pinnig en op hoge toon te woord. „Wie heeft ooit gezegd dat het saai is om ambtenaar te zijn", grapte een medewerker achter haar rug. Om half zes stapte Dekkers plotseling op. Of de gewenste stukken nu wel of niet voor haar toegankelijk zijn, daar was ze nog steeds niet achter. „Ze ste ken het maar in hun achterzak. Mijn advocaat regelt het wel. En ik ga naar de commissaris van de koningin, Patijn. Die moet hier maar orde op zaken stel len." De Leiderdorpse activiste Riet Dekkers verstoorde gisteren de vergadering van burgemeester en wethouders. „Ik ga niet eerder weg voordat ik alle stukken heb", dreigde ze burgemeester A. Bruggeman. foto hielco kuipers VRIJE TIJD Kerk Het nieuwe gebouw van de Ge reformeerde Kerk in Oegstgeest is op zaterdag 6 februari te be zichtigen. De kerk aan de Ujt- weg is geopend van 10.00 tot 1600 utu Muziek Leerlingen van de Oegstgeesier streekmuziekschool geven op zaterdag 6 februari een muziek uitvoering. De voorstelling be gint om 19.30 uur in 't (iroot Proffijt aan het Boerhaavcplein. oegstgeest liesbeth buitink Nog voor de zomer moet het Oegstgeester villaparkje Bosch geest helemaal zijn bewoond. Van de dertig kapitale villa's zijn er nu 21 verkocht en projectont wikkelaar 1BB Kondor verwacht nog voor de bouwvakvakantie de andere huizen voor bewo ning vrij te geven. Daarna moet het parkje, dat ligt ingeklemd tussen A44 en de Endegeester- straatweg, snel worden afge rond. „We willen de mensen zo kort mogelijk in de bergen zand laten zitten", aldus IBB Kondor- directeurj. van Lit. De bewoners van Boschgeest hebben voor hun nieuwe wo ningen tussen de 778.000 en 830.000 gulden neergeteld. De meesten van hen komen uit Oegstgeest, Leiden en Wasse naar. Twintig procent is afkom stig uit Limburg, Engeland en de Verenigde Staten. Met de verkoop van het ge bied Boschgeest heeft de ge meente Leiden de restauratie van het nabijgelegen Endegeest betaald. IBB Kondor moest daarvoor bijna vier miljoen gul den op tafel leggen. De project ontwikkelaar betaalde daar naast de infrastructuur en het geluidsscherm langs de A44. Dat kostte IBB Kondor nog eens zo'n 2,6 miljoen gulden. De bouw van Boschgeest is lange tijd omstreden geweest en heeft de Oegstgeester gemeen teraad jarenlang beziggehou den. Eerst zouden er 45 huizen worden gebouwd, voor een deel ook in het nabijgelegen bos. Daarna wérd over 37 woningen gesproken. Uiteindelijk werden het 30.villa's toen bleek dat het ministerie van WVC een deel van de restauratiekosten van Endegeest wilde betalen. Verschillende actiegroepen en plaatselijke politieke partijen bleven ageren tegen de plan nen, omdat door de villabouw een uniek standwallandschap teniet zou worden gedaan.. Voor- en tegenstanders bestre den elkaar tot aan de Raad van State, die de villabouwers uit eindelijk gelijk gaf. Van de 30 kapitale villa's in het nieuwe Oegstgeester wijkje Boschgeest zijn er nu 21 verkocht. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13