'Van bekeren naar assisteren' MO Kerk Samenleving WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-16 UIT DE KERKBLADEN Vrijgemaakt (1) De gereformeerde predi kant H.R. Plomp uit Oegst- geest werd de afgelopen maanden herhaaldelijk ge-' confronteerd met de vraag waarom zijn kerkgenoot schap zo nodig een nieuwe kerk moest bouwen. „Want het viel wel op: de transfor matie van de kleuterschool naast hel Gemeentecen trum tol een echt kerkge bouw. 'Nieuwbouw Gere formeerde Kerk' stond op een bord geschilderd." Plomp moest vervolgens uitleggen dat het niet om 'zijn' kerk ging. zo schrijft hij in het Oegstgeester Kerkblad Oké. „Nee, het gaat hier om een kerkge bouw van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt). De toe voeging 'vrijgemaakt' heeft betrekking op een gebeur tenis in 1944, toen een gro te groep gereformeerden zich vrijmaakte van wat men noemde de heer schappij van de synode. Men houdt niet erg van die toevoeging (daarom stond hij ook niet op het bord ge schilderd), want men ziet zichzelf als de voortzetting 'anderen' ('mijn' kerk dus) aan met hulp van een toe voeging: geref. kerken (sy nodaal)." Vrijgemaakt (2) Het nieuwe onderkomen van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) wordt deze week geopend, zo moest dominee Plomp uit de krant vernemen. „Heel triest, maar waar, tussen beide kerken bestaat geen contact. Ik denk soms: juist omdat je elkaar zo na staat, kan de afstand zo groot worden. Het wordt voor mij nog een beetje triester als we bedenken dat een paar meter verderop, in het Ge meentecentrum, de Neder land Geref. Kerk haar kerk diensten heeft. In 1969 is die kerk ontstaan uit een af splitsing van de geref. ker ken (vrijgemaakt). Want een gezamenlijke vrijma king van iets betekent nog niet een gezamenlijke vrij making fofiets." Vrijgemaakt (3) Dominee Plomp heeft het afgeleerd om echt triest te worden van die verschei denheid. „Daarin werd ik geholpen door een catechi- satieboekie. Om de veel heid van kerken te beschrij ven werd gebruik gemaakt van een boom met een groot aantal vertakkingen. De dikke takken duiden de grote tradities aan, en de fijne takken dc kleinere groeperingen. Sommige takken zitten ver uit elkaar, geen contact mogelijk. Toch vormen al die takjes en twijgjes met elkaar die ene boom. En als je be denkt dat die boom ooit een enting was op de stam Israël, dan wordt de een heid in verscheidenheid nog meer zichtbaar. Zo fiets ik ook langs de nieuwe gereformeerde kerk op de Lijtweg. Ze mag er zijn. Het is een heel leuk kerkje geworden. Grote be wondering heb ik voor de kleine gemeenschap die dit voor elkaar gekregen heeft. En ik wil haar van harte ge lukwensen en Gods zegen toebidden. Want ik denk dat God, hoofdschuddend maar toch mild en vriende lijk. toekijkt hoe wij hier op menselijke wijze zijn kerk proberen te zijn." Zeister Zendingsgenootschap viert 200-jarig jubileum De oprichters van het Zeis ter Zendingsgenootschap stelden zich 200 jaar gele den de verkondiging van de 'vrolijke boodschap on- zes heils' ten doel. Zij wil den het Woord van Chris tus' lijden 'aan de natiën brengen en daartoe lijf en bloed aanbieden'. ZEIST HENK VAN 'T KLOOSTER ANP Het Zendingsgenootschap zou zulke woorden nu niet meer ge bruiken. Zénding is van bekeren assisteren geworden, zegt ad junct-secretaris j.J. Overduin. „Bekeren hoeft niet meer, om dat de mensen in de Derde We reld zelf kerk willen zijn. De zendingskerken zijn zelfstandig geworden. Zij voelen dat zij zelf een zendingstaak hebben, waarbij ze financiële en inhou delijke ondersteuning uit het Westen kunnen gebruiken." Het komt nog maar sporadisch voor dat het zendingsgenoot schap een Nederlandse zen dingswerker uitstuurt en dan nog slechts op uitdrukkelijk ver zoek van eèn kerk in de Derde Wereld. Bovendien heeft men in Zeist geleerd naar de verhalen van de mensen in de Derde Wereld te luisteren. „Hun geloofsbeleving en hun theologie zijn ook voor ons van betekenis. Het is abso luut een misverstand te denken dat de westerse christenen, los van hun geloofsgenoten over zee, gestalte kunnen geven aan hun geloof', zegt Overduin. Het Zendingsgenootschap, het zendingsorgaan van de Evangelische Broedergemeente, viert komende zaterdag zijn 200-jarig bestaan. Het is de oudste zendingsorganisatie in Nederland. De oorsprong van de Evange lische Broedergemeente ligt in Bohemen en Moravië, waar zij aan het einde van de vijftiende eeuw zo'n 10.000 leden had. De gemeente, die zich baseerde op de ideeën van de als ketter ver brande kerkhervormer Johan nes Hus, werd in de zeventien de eeuw zwaar vervolgd. In 1722 week een groep vluchtelingen uit Moravië uit naar het landgoed van graf Ni- kolaus Ludwig von Zinzendorf in het zuidoosten van de vroe gere DDR. Daar ontstónd de ko- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oostwold (toez.): D.Ph C. Looiien, predikant voor buitengewone werkzaamheden (toerustingspredikant GZB en IZB), wonende te Woudenberg: te Lunteren. F. Stevens te Zegveld; te We- zep L. Kruijmer te Lunteren; te Utrecht (SOW): mevr. E. van Gemerden te Hellen- Aangenomen: naar Rijswijk (ZH) (nieuwe predikantsplaats) als predikant met be paalde opdracht (gemeente opbouw en pastoraat) H.J. Groenewegen te Eindho- Adjunct-secretaris J J. Overduin van I willen zijn. lonie Herrnhut (Onder de hoe de van de Heer). In 1736 kwamen de eerste Herrnhutters naar Nederland, waar zij zich na een kort verblijf in IJsselstein, rond het slot van Zeist vestigden. Het geloof van de Evangelische Broederge meente wordt gekenmerkt door een sterke concentratie op de persoon van Christus, een nogal piëtistische inslag en oecumeni sche gezindheid. Bovendien zijn voor de gemeenteleden verkon diging en dienst aan de naaste onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Overduin is zelf een goed voorbeeld van de oecumenische gezindheid van de Evangelische Broedergemeente. Hij is gere formeerd en voorzitter van de gereformeerde zendingscom missie in zijn woonplaats Weesp. Hij ziet geen tegenstrij digheid tussen zijn werk voor het Zendingsgenootschap en zijn voorzitterschap van de commissie die de gereformeer den opwekt hun geld, dat ze ook aan het Zendingsgenoot schap zouden kunnen geven, aan de gereformeerde zending te schenken. „Je moet alles steunen dat dient voor hulp aan de armen. We moeten niet in hokjes denken." Zijn functie bij het zendings genootschap kwam na de ramp in de Bijlmer van pas. Bij de Broedergemeente zijn vooral Surinamers aangesloten. Hij bracht de gemeente in de Bijl mer in contact met de gerefor meerden in Weesp. Hoewel ze op een steenworp afstand van de Bijlmer wonen, hadden deze gereformeerden nog nooit met de Surinaamse gemeenschap in het Amsterdamse stadsdeel ge sproken. Projecten Het Zendingsgenootschap, dat in 1928 een zelfstandige vereni ging werd, zamelt per jaar vier miljoen gulden in. Het geld komt niet alleen van de 15.000 leden van de Evangelische Broedergemeente, maar ook van ongeveer 70.000 donateurs uit andere kerken. Het genootschap heeft vooral bekendheid gekregen door zijn werk in Suriname, maar het steunt ook projecten in Tanza nia waar met ruim 150.000 leden de grootste Broederge meente van de gehele wereld is gevestigd Jamaica, Nicara gua, India en de bezette weste lijke oever van de Jordaan. In verband met de viering van het tweehonderdjarig bestaan zijn drie projecten ter onder steuning uitgekozen: de bouw van een jongerencentrum in het Surinaamse dorp Berlijn, een rijdende kliniek op Jamaica en een maïsmolen voor vrouwen in het Tanzaniaanse dorp Ma- tai. Door het grote aantal Suri naamse leden behoort de Evan gelische Broedergemeente tot de weinige protestantse kerken in Nederland die groeien. Op de gemeente in Zeist na is elke plaatselijke gemeente voor 80 tot 90 procent zwart. De komst van veel Surina mers naar Nederland bracht voor het zendingsgenootschap een nieuwe t&ak met zich mee. De Evangelische Broederge meente werkt daarbij samen met de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evange- lisch-Lutherse Kerk samen in de Surinameraad. Het werk in Ne derland past volgens Overduin bij het veranderde denken over zending. Hij verwijst naar de Nederlandse bisschoppen die een paar weken geleden consta teerden dat Nederland in een missionaire situatie is geraakt. De kerken slagen er steeds min der in duidelijk te maken dat het evangelie voor hen relevant is. Zij moeten daarom een nieu we taal leren spreken, meent Overduin. De mensen in Herrnhut heb ben voor 6 februari, de dag waarop het Zendingsgenoot schap het 200-jarig bestaan viert, een gelukkige hand gehad. Uit de bokaal kwam een tekst van Jesaja: 'De Here heeft mij gezonden om een blijde bood schap te brengen aan ootmoe- digen'. Dat heeft het bestuur mede geïnspireerd een sympo sium te organiseren met als be langrijkste vraag: Heeft zending nog zin? ROME «CIC GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Utrecht tot predikant vöor bijz werkzaamheden (t b v de oecumeni sche studentengemeente EU.G.) (part-ti me) mevr B J. Havinga. geesteli|k verz. De Lichtenberg) te Amersfoort, die dit be roep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Steenwi|k Jt. Janssen te Al melo; te Drogeham M. Tel, kandidaat te Harderwijk; te Voorthuizen-Barneveld: H.J. Messelink te Dalfsen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Eemdijk W N. Middel koop, kandidaat te Bunschoten, die be dankte voor Aarlanderveen, voor Ouder kerk aan de Amstel, voor Rotterdam-West, voor IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Utrecht: A.B. van der Hei den te Doetinchem; te Goudswaard: C.A. van Dieren te Stolwijk; te 's Gravenzande: J M Kleppe te Ri|ssen; te Rhenen: E. Ve- nema te Elspeet. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Arnemuiden: F. Mallan te Al- blasserdam. 'Lidmaatschap Wereldraad verduistert eenheidsvisie van rooms-katholieke kerk' eenheid streeft, maar die vol gens Ratzinger een dynamisch leerproces is. De rector van het Waldenzen- seminarie, prof. Paolo Ricca, constateerde dat de oecumene weliswaar tot openingen in de kerken heeft geleid, maar dat de kerken zelf niet in beweging zijn gekomen. De kerken moeten hun 'narcisme, centralisme en wetticisme' overwinnen en op deze manier een nieuwe vrij heid, ook een nieuwe vrijheid voor de oecumene, proclame ren. Het pausschap is enerzijds het symbool van de rooms-ka- tholieke eenheid en anderzijds de grootste belemmering voor de christelijke eenheid, zei de Italiaanse kerkhistoricus. Het wordt volgens hem tijd dat het pausschap zich in dienst van al le kerken stelt. TV-evangelist Pat Robertson begint eigen persbureau De rooms-katholieke visie van eenheid zou volgens kardinaal Ratzinger kunnen worden ver duisterd als de RK Kerk tot de Wereldraad van Kerken zou toe treden. De Wereldraad omvat een deel van de kerken, maar is niet de kerk zelf. Het boofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer zei dit tijdens een symposium over de oecumene in het Wal- denzenseminarie te Rome. Het was de eerste keer dat de Duitse kardinaal de kleine protestantse gemeenschap bezocht. Eenheid der kerken betekent naar de mening van de Cu riekardinaal geen uniformiteit, maar een veelheid van vormen. In dat verband pleitte hij voor een conciliaire verscheidenheid, die niet naar een oppervlakkige CHESAPEAKE EPD De Amerikaanse tv-evangelist Pat Robertson heeft een eigen persbureau StandardNews opgericht, dat 'objectiever' dan andere media zal werken. Dat heeft de .conservatieve evangelist in Chesapeake, Vir ginia, bekend gemaakt. Vorig jaar heeft hij vergeefs gepro beerd het noodlijdende inter nationale persbureau UPI op te kopen. V StandardNews begint deze maand fcmet uitzendingen voor de radio. Daarbij zal in eerste instantie alleen over politiek, sport en j recreatie worden bericht. In een later stadium komen er ook tv-uit- zendingen. Robertson, die vijf jaar gele den probeerde voor de Repu blikeinse Partij presidents kandidaat te worden, staat aan het hoofd van de Christe lijke Coalitie. Ongeveer 5000 evangelische christenen heb ben in dit kader cursussen ge volgd om succesvol in de plaatselijke politiek te opere ren. Zij richten daarbij hun aandacht vooral op het ver krijgen van een plaats in schoolbesturen en op het be ïnvloeden van lokale onder wijswetten. door Jan Kruis HEINZ <&A 5V/. Oei T/ COLOFON van Dagbladuilgeverij Damiate bv. DIRECTIE J de Vries, G.P. Arnold (ad/). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fran Nypels, Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521-19353. Fax: 02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam berichten 071-161385 Leiden redactie 071-161488 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 00-1700 ui Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij van 8.30-17.00 uu (Slcvtelt/es): Telefoon 07Ï-1 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruil per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/ml vrij 18.00-19.30 uur. zat: 10 00-12 00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertent les 071 -161367/161363 119,50 321,65 28.75 HET WEER ROB GROENLAND De wet van Buys Ballot Gisteren behandelde ik al enige ei genschappen van warme en koude lucht met daarvan het effect op de luchtdruk. In de meteorologie kun nen we verder verschillende gebie den op aarde definieren aan de hand van druksystemen. Langs de evenaar vinden we een constante gordel van lage druk (equatoriale lagedrukgordel). Aan weerszijden van deze gordel vinden we de sub tropische hogedrukgebieden boven 30 graden noorder- en zuider breedte. Boven de gematigde zo- nas (waar Nederland ook onder valt) vinden we een gordel van ho ge- en lagedrukgebieden, die el kaar in hoog tempo afwisselen. Tenslotte vinden.we boven de pool gebieden de zogeheten polaire maxima. Boven de evenaar wordt gedurende het hele jaar meer zonne-energie ontvangen dan elders op aarde. De verspreiding van deze overschotten naar het noorden en zuiden vindt plaats in grootschalige circulaties. Wanneer we ons voorstellen dat een luchtkolom boven de evenaar door verhitting uitzet, dan stijgt die kolom uit boven de andere luchtko- lommen ten noorden en ten zuiden daarvan, waar de verhitting van de lucht niet zo sterk is. Onder invloed van verschillen in luchtdruk stroomt er lucht uit het warmere gebied naar de koelere streken. Bij de verplaatsing van lucht op grote schaal wordt in het warmere ge bied vlak boven de grond, koudere lucht aangevoerd ter vervanging van de afgevoerde lucht in de ho gere luchtlagen. Het verstoorde evenwicht dat ontstaat door een te veel aan lucht in een hogedrukge- bied en een tekort aan lucht in een lagedrukgebied, wordt dus onmid- delijk hersteld door luchtverplaat sing van hethogedrukgebied naar het lagedrukgebied. Deze lucht stroom (de wind) volgt echter geen rechte weg. Dit komt omdat de aar de om haar as draait. Volgens de wet van de Nederlandse natuur kundige Chnstophorus Buys Ballot (1817-1890) stroomt lucht van een hogedrukgebied naar een lage drukgebied en krijgt daarbij op het noordelijk halfrond een afwijking naar rechts en op het zuidelijk halfrond een afwijking naar links. Meestal kunt u zelf de volgende va riant in Nederland toepassen: ga met u rug in de wind staan (dit moet dan wel minstens een matige bries zijn), en strek hierbij u armen zijdelings uit. De rechterhand wijst dan naar het hogedrukgebied, en de linkerhand naar het lagedrukge bied. Met dit ezelbruggetje, kunt u zonder ingewikkelde weerkaaVten de positie der druksystemen bepa len. In het huidige weerbeeld met mist en bewolking zal de komende 2 da gen maar heel weinig veranderen. Bij het toepassen van het ezelbrug zal u het hogedrukgebied in zuide lijke richting aantreffen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Bewolkt en aan de west kust veel regen, in de ber gen ook sneeuw. In het oosten overwegend droog en enkele opklaringen. Zacht met maxima rond 6 graden, in het oosten 's nachts lichte vorst. Zuid-Zweden: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat regen. Zacht weer met maxima van ongeveer 7 graden. Denemarken: Wolkenvelden en plaatse lijk wat regen. Maximum temperaturen ongeveer 8 graden. Britse Eilanden: In het westen van Schot land bewolkt weer met af en toe regen. Elders wol kenvelden, ook plaatselijk wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 10 gra den. België en Luxemburg: Droog en wolkenvelden, vooral in de Ar dennen plaatselijk ook zon. Hier en daar mist. Maxima tussen 4 en 8 graden, 's nachts bij opklaringen lichte vorst. Duitsland: Perioden met zon, maar plaatselijk ook hardnekkige mist of laaghangende be wolking. Droog. Middagtemperaturen tussen 4 en 8 graden, maar in mistge- bieden lager. In de nacht bij opklaringen lichte, plaatselijk matige vorst. Madeira: Af en toe zon en een enkele bui, eerst mogelijk nog met onweer. Maximum temperaturen rorid 17 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Aan de zuidkant van de ei landen meer zon. Maxima ongeveer 20 graden. Marokkaanse westkust: Af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 18 gra- Frankrijk: Rustig en droog weer met vooral in het noorden op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking. In het zuiden pe rioden met zon. 's Nachts temperaturen rond het vriespunt. Maxima in het zui den 10 tot 15 graden, in het noorden tussen 5 en 10 graden, maar in mistge- bieden lager. Corsica en Sardinië: Vooral op Corsica perioden met zon. Vrij wel overal droog. Vandaag vanuit het zuiden meer bewolking. Maxima circa 14 graden. Spanje: In het algemeen veel bewolking en in het zuiden en zuidoosten van Spanje pe rioden met regen, mogelijk ook onweer. In het noordwesten perioden met zon en droog. Maxima landinwaarts 10, aan de Costa's 12 tot 16 graden. Portugal: Perioden met zon en droog. Aan de Al- garve meer bewolking en mogelijk een bui. Maxima aan zee ongeveer 14 gra den. Zwitserland en Oostenrijk: Droog en zonnig. In de lagere gebieden in het noorden van Zwitserland en het oosten van Oostenrijk plaatselijk mist. Temperatuur op 2000 meter tussen plus 3 en plus 7 graden. Irt de dalen 's nachts lichte tot matige vorst, in Oos tenrijk plaatselijk strenge vorst. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar plaatselijk ook tamelijk hardnekkige mist. In de nacht matige tot strenge vorst, maxima rond het vriespunt. In het noorden wolkenvelden en moge lijk wat regen. In het zuiden droog en opklaringen, maar ook plaatselijk mist. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt m het zuiden tot ongeveer 4 graden in het noorden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 4 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.12 zon onder 17.31 Maan op 15.53 maan onder06.55 Waterstanden Katwijk Hoogwater 23.43 en 13.08 Laag water 8.46 en 21.36 Weerrapporten 3 feb 7 uur: Deelen Eelöe Eindhoven Den Beider Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona wind temp neersl 1 0.2 101 1 0.2 licht bew. motregen licht bew. Innsbruck onbew. wmdst 0 Istanbul zwaar bew. nno6 4 2 0 4 Klagenfurt onbew. wnwl - - 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw9 3-3 0 LasPalmas halt bew.. nnw8 21 13 0 Lissabon onbew. ono6 17 9 0 Vadnd Malaga Mallorca nno2 -1 -5 nnw8 15 7 Praag onbew. Rome onbew. Split metontv. Stockholm half bew. Warschau zwaarbew w5 Wenen mist ol Zurich zwaar bew, no 3 Bangkok licht bew. no 2 Buenos Aires weerlicht wmdst Casablanca licht bew zzw2

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12