Palestijnen tegen aanbod Rabin Blik in EG-keuken laat louter droge kost zien Buitenland Op de vlucht Anti-buitenlanders referendum mislukt Weerstand VS tegen vredesplan Bosnië Kernafval al 30 jaar in zee gedumpt DINSDAG 2 FEBRUAR11993 Honderd gedeporteerden mogen meteen terug Straf van de rest gehalveerd De gedeporteerde Palestijnen gaan niet in op het Israëli sche besluit dat een kwart van hen onmiddellijk mag te rugkeren naar Israël en dat dg deportatietermijn van de rest zal worden gehalveerd. Vanuit hun kamp in het zui den van Libanon lieten zij weten alleen gezamenlijk te zullen terugkeren. BERLUN/WENEN HANS HOOCEND1JK CORRESPONDENT Het referendum tegen buiten landers van de Oostenrijkse ex- treemrechtse politicus Jörg Hai der is op een fiasco uitgelopen. In totaal 418.000 Oostenrijkers, ruim zeven procent van de stemgerechtigde bevolking, steunden het referendum met het motto 'Oostenrijk eerst'. Het parlement is overigens wel ver plicht een debat aan het vreem delingenbeleid te besteden om dat een aantal van 100.000 on dertekenaars daar voldoende Haider eist in het referendum dat de immigratie van buiten landers wordt gestopt en dat de rechten van in Oostenrijk ver blijvende buitenlanders worden beperkt. Eind vorige week nog had de extreem-rechtse .politi cus uitgeroepen dat minder dan 500.000 handtekeningen 'geen Blad betreurt publikatie over affaire Major LONDEN Rtr/AFP Het Britse blad The New States man betreurt het als een publi katie over een buitenechtelijke verhouding premier John Ma jor schade heeft berokkend. Advocaten van het blad zeiden echter niet te geloven dat Ma jor in het gewraakte stuk is be lasterd, omdat het artikel slechts over geruchten gaat en niets zegt over het waarheids gehalte. Major diende vorige week een aanklacht in tegen enkele bladen die hadden ge schreven dat de premier een buitenechtelijke verhouding heeft gehad met de 41-jarige kokkin Clare Latimer. De on gehuwde Latimer kookte gere geld voor Major toen hij nog minister van financiën was. Zij is eveneens een rechtszaak be gonnen. In een brief aan de advoca ten van Major en Latimer ver klaart The New Statesman dat de artikelen verkeerd zijn be grepen. De redactie van het blad benadrukte dat deze zelf geen geloof hecht aan de ge ruchten over een buitenechte lijke affaire. best resultaat' zou zijn. Hij re kende zelf op ruim een miljoen handtekeningen. Toch was de zichzelf 'liberaal' noemende Haider tevreden. Hij voorspelde dat al die Oostenrij kers die nu 'als gevolg van de intimidatie door democratische partijen en kerken' hun handte kening niet onder zijn referen dum hadden durven zetten, bij de aanstaande verkiezingen wel op de Freiheitliche Partei Öster- reichs (FPÖ) zullen stemmen. De uitslag is een behoorlijke tik voor de ambities van Haider. Het hele referendum had hij al leen maar op touw gezet om over de ruggen van de buiten landers op staatskosten te taxe ren hoe groot zijn aanhang was. De Oostenrijkse populist is er in zes jaar in geslaagd de FPÖ van een kwijnende 'vijf-procentpar tij' om te vormen in een slag vaardige beweging, die in som mige delen van het land al meer dan 20 procent van de stemmen krijgt. EG roept Zaïrese premier op macht uit te oefenen KINSHASA/BRAZZAVILLE» AFP-AP De EG heeft de Zaïrese premier Thisekedi gisteren opgeroepen op alle terreinen de macht uit te oefenen. President Mobutu werd gesommeerd te stoppen met het ondermijnen van de democratie. De EG drong aan op stopzetting van alle gevech ten. De Zaïrese minister Lumbi (buitenlandse zaken) riep de in ternationale gemeenschap op tot militair ingrijpen. Nog altijd is volkomen ondui delijk hoeveel mensen tijdens de recente onlusten zijn ge dood. Cijfers over het dodental lopen uiteen van 65 tot zelfs meer dan 1000, zoals de Zaïrese regering volhoudt. De Belgische minister Claes (buitenlandse zaken) houdt het op 300 doden. De onlusten begonnen vorige week toen soldaten aan het muiten sloegen nadat ze waren uitbetaald in nieuwe bankbiljet ten die vrijwel nergens werden geaccepteerd. Sinds het uitbre ken van de onlusten in de hoofdstad Kinshasa, zijn 1.700 buitenlanders geëvacueerd. tel aviv ad bloemendaal correspondent De Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap hebben met instemming gereageerd op het Israëlische compromis-be sluit. Het compromis, tot stand gekomen onder zware politieke druk van de nieuwe Amerikaan se regering, betekent dat een Veiligheidsraad-debat over sancties is afgewend. De PLO heeft het Israëlische plan van de hand gewezen. Premier Rabin, die steeds heeft gezegd dat het in decem ber genomen deportatiebesluit niet zal worden gewijzigd, pre senteerde de Israëlische terug tocht gisteravond als „een schriftelijke overeenkomst met de Verenigde Staten". Honderd door Israël aan te wijzen Pales tijnen mogen over uiterlijk vier dagen terugkeren. Aan de hand van een ondervraging zal wor den bepaald of ze naar huis of naar de gevangenis worden ge stuurd. De straf van de overige drie- OSLO/MOSKOU/HAMBURG AP-DPA-Rtr De voormalige Sovjetunie heeft meer dan 30 jaar radioactief af val gedumpt in de Barentszzee en de Karische Zee. Dat heeft een functionaris van het Russi sche ministerie van milieu gis teren gezegd tijdens een inter nationaal symposium, dat deze week wordt gehouden in de Noorse hoofdstad Oslo. Zo zou naar schatting 191.000 kubieke meter kernafval in de Barentsz zee en 32.000 kubieke meter kernafval in de Karische Zee zijn gedumpt. Ook zouden ze- honderd is gehalveerd. Dat be tekent dat de Palestijnen fase gewijs in de loop van de ko mende maanden zullen kunnen terugkeren, de laatsten in de cember. De Amerikanen heb ben beloofd 'gastlanden' te zoe ken voor de mensen die niet onmiddellijk terug mogen. On dertussen zal de Israëlische luchtmacht het geïmproviseer de bivak in het zuiden van Liba non per helikopter voorzien van voedsel, medicijnen en andere hulpgoederen. De gedeporteerde Palestijnen hebben laten weten dat ze in Zuid-Libanon zullen blijven zo lang Israël resolutie 799 van de Veiligheidsraad weigert uit te voeren. In die resolutie wordt de onmiddellijke terugkeer van alle gedeporteerden geëist. In Tunis noemde de PLO het besluit „een manoeuvre om de uitvoering van resolutie-799 en een debat in de Veiligheidsraad te voorkomen". Ook de woord voerster van de Palestijnse dele gatie bij het vredesoverleg, Hanan Ashrawi, liet zich gister- ven in beton gegoten kernreac toren op de bodem van de Noordelijke IJszee liggen. Onderzoek van Duitse gehei me diensten tonen aan dat ook grote delen van Rusland zelf ernstig radioactief besmet zijn. Volgens deskundigen is de schade aan het milieu enorm. De besmetting is waarschijnlijk het gevolg van gebrekkige op slagvan radioactief materiaal. Het hoofd van de Russische inlichtingendienst, Jevgeni Pri makov, verklaarde vorige week dat ongeveer vier miljoen vier kante kilometer van het grond- avond in die zin uit. „We heb ben het gevoel dat de zaak waar het om gaat - de onwettigheid van de deportaties - wordt ver meden." Ze zei ook dat de ge deporteerden zelf zullen moe- gebied van de voormalige Sov jetunie besmet is geraakt bij de produktie van kernwapens. On geveer 100.000 Russen wonen nog altijd in sterk radioactief vervuilde gebieden. In West-Siberië heerst een soortgelijke ecologische toe stand bij de steden Tomsk-7 en Krasnojarsk-27, waar eveneens sinds de jaren '50 plutonium voor kernwapens werd ge maakt. Op het eiland Novaja Zemlja (voorheen Nova Zem- bla) werden tussen 1955 en 1963 meer dan 90 ondergrondse kernproeven genomen. ten beslissen of ze groepsgewijs terugkeren of bij elkaar blijven. De rechtse oppositie in Israël heeft Rabin ervan beschuldigd dat hij is bezweken onder druk van de internationale gemeen- NEW YORK/ZAGREB DPA-Rtr-AP Na de afwijzing van het vredes plan voor Bosnië-Hercegovina door de betrokken partijen zijn de opstellers Vance en Owen op een nieuwe tegenslag gestuit: de Amerikaanse regering steunt het vredesplan ook niet. „Hij heeft meer tijd nodig", zei Owen afgelopen nacht na een onderhoud met de Amerikaanse minister Christopher (buiten landse zaken). Op een persconferentie zei Christopher dat zijn regering, die nog maar tien dagen gele den is aangetreden, nog bezig is het Bosnië-beleid vast te stellen. „Een grondoorlog hebben wij echter nog niet overwogen", zo zei hij. „Ik wil niet verder gaan dan te zeggen dat we het vre desproces ondersteunen Zijn Russische ambtgenoot Kozyrov sluit een beperkte mili taire interventie in Bosnië niet langer uit. In een interview met de Franse krant La Croix stelde de bewindsman daarvoor drie voorwaarden: geweld tegen Ser- BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De EG heeft gisteren formeel het lidmaatschapsoverleg met Oostenrijk, Finland en Zweden geopend. Brussel streeft er naar de drie landen voor 1995 bij het handelsblok te trekken. Verwacht wordt dat ook Noor wegen, dat in 1992 verzocht EG-lid te worden, maar waar over de Europese Commissie nog geen beslissing heeft geno men, voor 1995 tot de EG zal worden toegelaten. Oostenrijk, Finland en Zweden hebben la ten weten het gezamenlijk bui tenlands-, veiligheids- en mo netair beleid van de EG te on derschrijven. Ze deden echter geen toezeggingen over deel name aan de EG-defensiepoli- tiek. Abusievelijk kwam één ver dwaasde Belg binnen om getui ge te zijn van het eerste publie ke debat van de EG-ministers van buitenlandse zaken. Voor het overige bleef de publieke tribune leeg en was, buiten de professionele'Eurowatchers', geen sterveling getuige van het modderfiguur dat Brussel sloeg in een eerste poging de burger voor zich te winnen. „Dit is niet de manier", conclu deerde de kersverse Nederland se minister van buitenlandse zaken. Kooijmans, naafloop van de live-registratie van de EG-ministerraad. Want de kijker kreeg geen blik in de keuken, maar slechts droge kost te zien. schap. Parlementslid Benjamin Netanyahu zei namens de Li kud te vrezen dat het besluit een aanmoediging betekent van „islamitisch fundamentalisti sche terreur". vië en Montenegro (klein-Joe- goslavië) is uitgesloten, het vliegverbod boven Bosnië geldt niet voor humanitaire vluchten en aanvallen op gronddoelwit- ten zijn alleen toegestaan als de internationale^ strijdkrachten worden aangevallen. De ministers van buitenland se zaken van de EG hebben gis teren afgezien van strengere sancties tegen Servië. Maatrege len die de EG heeft overwogen zijn het afkappen van post- en telefoonverkeer en alle diplo matieke contacten. De Kroatische strijdkrachten in Dalmatië zijn gisteren ten zuiden van Maslenica een nieuw offensief begonnen. De aanvallen zijn vooral gericht te gen de dorpen Obrovac en Benkovac die in Servische han den zijn. De Kroatische televisie meldde dat de Serviërs een hoogvlakte ten oosten van Zadar hebben bestookt. Buiten wijken van Zadar zouden zijn geraakt door granaten. De aan val zou zijn afgeslagen. Sinds de Deense afwijzing van 'Maastricht' zijn de Eurocraten zich langzaam bewust gewor den van hun discutabele repu tatie. Bemoeizuchtige heren zijn het, die, in alle beslotenheid in dodelijk saaie lange verkla ringen het lief en leed van de wereld bespreken zonder er al te veel aan te doen. Dat imago moest zou nu eindelijk eens worden doorbroken. De Duitse zender ARD, het be ginnende Euronews, de Deense DR, en zelfs CNN toonden voor af belangstelling voor unieke openheid van de Europese mi nisterraad. De eerste openbare 'Er was iets besproken, maai er was niets gezegd' vergadering zou weliswaar niet over een spectaculair onder werp gaan - de agenda van de tijdelijk EG-voorzitter gold ook vroeger als een weinig bezie lend thema - maar dat begin zou toch lovenswaardig zijn. Brussel beterde immers zijn le ven? Kritiek kwam er slechts van de Belgen en Luxemburgers. Die waarschuwden voor toespraken 'voor de bühne', het spektakel. Alle pseuda-openbaarheid zou er slechts toe leiden dat het echteonderhandelingsgevecht zich nog verder achter de cou lissen zou gaan terugtrekken. Jeltsin wil nauwe banden met Duitsland moskou dpa De Russische president Jeltsin heeft 50 jaar na de zege van Russische troepen op het leger van nazi-Duitsland bij Stalin grad gepleit voor nauwe samen werking tussen Rusland en Duitsland. Jeltsin zei gisteren voor de Russische televisie dat beide landen door „fundamen tele menselijke waarden en het streven naar stabiliteit in Euro pa en de hele wereld" worden verbonden. Op 31 januari 1943 onderte kende de opperbevelhebber van het zesde Duitse leger, gene- raalveldmaarschalk Friedrich Paulus, de Duitse overgave na een maandenlange slag om Sta lingrad (het huidige Volvograd). De slag werd als beslissend ge zien voor de zege op Duitsland in de Tweede Wereldoorlog. Duitsland is na de veroorde ling van Hitler-Duitsland bij de Neurenberger processen niet meer wat het 50 jaar geleden was, meende Jeltsin. „De huidi ge generatie Duitsers draagt geen verantwoordelijkheid voor de misdaden die hun voorou ders hebben begaanzo ver klaarde hij. „De vijanden van toen zijn nu partners gewor den." Met een verwijzing naar de gecompliceerde binnenlandse politieke situatie zei Jeltsin dat hij niet zal toestaan dat de „vlammen van tweedracht" vat op Rusland krijgert. „Stalingrad is het overtuigende bewijs dat ons volk in welke moeilijke situ atie dan ook zijn kracht kan to nen en de zwaarste beproevin gen kan doorstaan." Clinton wil kinderen gratis laten inenten WASHINGTON DPA-AP De Amerikaanse president Bill Clinton uil alle kinderen in de Verenigde Staten kosteloos la ten inenten tegen kinderziek ten. De regering in Washington en de overheden van de Ameri kaanse staten moeten alle ent stoffen opkopen en vervolgens over klinieken verdelen. Het plan kost de regering tussen de 300 en 500 miljoen dollar per jaar. Nu wordt in de VS tussen 40 en 60 procent van de nog niet naar school gaande kinde ren ingeënt. In de binnensteden wordt slechts 10 procent gevac cineerd. Artsen en organisaties voor kinderbescherming zijn en thousiast over het plan. De far maceutische industrie daaren tegen is er niet zo blij mee. om dat de branche vreest dat de prijzen sterk zullen dalen wan neer de overheid alle entstoffen opkoopt. De Brit Douglas Hurd voorspel de daarentegen 'dat het niet het meest gepassioneerde en dra matische theater van de eeuw wordt, maar daarvoor zitten we hief niet'. De werkelijkheid bleek nog vre selijker. Op het toneel werd geen spektakel neergezet en CNN liet het afweten. Twee uur lang toonde de tv drie mannen in beeld, van wie de linker en rechter zwijgend voor zich uit keken, en de middelste een pa piertje voorlas. De samenspraak kwam niet uit boven het niveau van een verzameling gemeen plaatsen. Hoogtepunt was de Duitse minister Kinkel: „Europa is de toekomst van Europa." Ten gerieve van hun niet-kij- kende achterban bereden de bewindslieden beproefde stok paardjes: het Franse verzet te gen het GATT-akkoord, de Por tugese attentie voor de Middel landse Zee, de Nederlandse wens tot meer democratie bin nen de EG en - opmerkelijk - de Haagse problemen met Marok kaanse illegalen. Daarnaast kwamen plichtmatig alle grote problemen van de wereld op ta fel: 'Joegoslavië', het GOS, de VS, Maastricht, de werkloos heid. „Was dit een discussie? Ieder een heeft z'n betoog gehou den", vroeg de Belgische minis-' ter Claes cynisch. „Niemand was erg onder de indruk", vatte Kooijmans na afloop de stem ming onder zijn collega's sa men. Er was iets besproken, maar er was niets gezegd. China laat dissidenten vrij peking China heeft besloten enkele dissidenten vrij te laten. De 45-jarige Wang Xizhe, die in 1981 werd gearresteerd en een jaar later werd veroordeeld tot 14 jaar werkkamp, is inmiddels ver vroegd in vrijheid gesteld. Verder is de vrijlating aangekondigd van drie dissidenten die betrokken waren bij de democratise ringsbeweging op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989. Busongeluk Turkije eist 16 levens Istanbul» Een busongeluk bij de Turkse stad Gaziantep, ruim 1100 kilometer ten zuidoosten van Istanbul, heeft gisteren aan zeker 16 mensen het leven gekost. Vijfentwintig inzittenden raakten gewond. De bus zou tijdens een sneeuwstorm een ravijn zijn ingereden. VS-mariniers slaan homo in elkaar Wilmington Onder de leus 'Clinton je zult ervoor boeten, al jul lie homo's gaan eraan' hebben drie Amerikaanse mariniers afge lopen zondag in Wilmington (North Carolina) een homoseksue le man in elkaar geslagen. Het slachtoffer liep een schedelfrac tuur en enkle botbreuken op. President Clinton ijvert er sinds zijn aantreden voor de Amerikaanse krijgsmacht ook open te stellen voor homoseksuele mannen en vrouwen. Slowaken leveren goud en juwelen in Bratislava» In Slowakije is zondagavond een inzamelingsactie van goud, juwelen en harde valuta begonnen om de schatkist te vullen en de regering te helpen de economie van het land te ver beteren. Aan het eind van de avond vormden zich lange rijen Slowaken die hun kostbaarheden kwamen inleveren. De actie loopt tot het einde van het jaar. Links Israëlisch blad weg na 35 jaar Jeruzalem» Het linkse Israëlische tijdschrift NewOutloolchoudt na 35 jaar op te bestaan. Het blad, dat werd opgericht om de vrede tussen joden en Arabieren te bevorderen, wordt opgehe ven wegens geldgebrek. De oplage van het Engelstalige tijd schrift, dat volledig afhankelijk was van giften van sympathisan ten in het buitenland, is nooit hoger geweest dan 5.000. De in vloed van het blad, waarin opinieleiders hun ideeën over het vredesproces kwijt konden, was echter groot. Huurlingenleider Denard gearresteerd parijs Na een driejarige ballingschap in Zuid-Afrika is de be ruchte Franse huurlingenleider Bob Denard, die in 30 jaar be trokken is geweest bij couppogingen in diverse Afrikaanse sta ten, gisteren naar Frankrijk teruggekeerd. Hij werd onmiddellijk bij aankomst op het vliegveld van Parijs gearresteerd wegens be trokkenheid bij een poging de regering van Benin omver te wer pen (1977) en zijn rol in de moord op president Ahmed Abdallah van de eilandengroep Comoren in 1989. Overstromingen Java: zeker 31 doden jakarta Overstromingen en aardverschuivingen op Midden- e Oost-Java hebben de afgelopen dagen aan zeker 31 mensen he leven gekost. Ongeveer 14.000 mensen zijn vanwege de over stromingen geëvacueerd. De spoorverbindingen tussen Oost- Midden-Java zijn verbroken. Ultrarechtse Haider voorspelt winst FPÖ Kroaten slaan Servische aanval op Zadar af PvanzhTadzjieken op weg naar de Afghaanse grens om te ontkomen aan de gevechten in de voormalige Sovjet-republiek. De strijd tussen de Tadzjiekse rege ring en de oppositie heeft al a sen het leven gekost. Ook grote delen Rusland zwaar besmet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7