„Hoge rente, graag. Maar ook grote opnamevrijheid." Corruptie bij eenderde bedrijven 'De aandacht mag niet verslappen' Binnenland Vrouw laat kind van 5 in seksclub optreden Horecabond: 's Nachts niet meer in je eentje werken Veel meer verplichte vakken voor leerlingen op HAVO/VWO Nieuw: de Postbank Kapitaalrekening, 7,5%* over bedragen vanaf f 25.000,-. Airborne Museum gemoderniseerd FEBRUAR11993 -5 schappelijke Persdienst Man verdacht van handel kinderporno assen De politie verdenkt een 38-jarige inwoner van Assen van handel in kinderporno. Bij een huiszoeking vorige maand in de woning van de man zijn onder meer veertig videobanden in be slag genomen waarop seks met kinderen is te zien. De verdachte is inmiddels weer op vrije voeten. De politie is de Assenaar op het spoor gekomen na de eerdere aanhouding van twee mannen uit Apeldoorn. Zij verklaarden destijds de banden die ze in bezit hadden te hebben gekocht van de Assenaar. Het merendeel van de films is gemaakt in Duitsland en Nederland. Ontsnapt duo in Duitsland gepakt den haag/herne Twee ontsnapte gevangenen uit de strafinrich ting Overmaze in Maastricht zijn gisteren in de Duitse plaats Heme (Noordrijn-Westfalen) door de Duitse politie gearres teerd. Het tweetal, een Duitser en een Nederlander, werd op straat zonder problemen overmeesterd. De twee gedetineerden ontsnapten op 30 december vorig jaar nadat zij drie bewakers korte tijd met messen hadden gegijzeld. Buiten de inrichting lie ten ze de bewaarders vrij en gingen er in een gereedstaande au to vandoor. De Duitser zat voor geweldsdelicten, de Nederlander voor diefstal met geweld. Vrouw eerste hoogleraar toerisme Rotterdam Dr. M. Jansen-Verbeke wordt de eerste hoogleraar toerisme in ons land. Zij wordt hoogleraar bij de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Een stichting van reisorganisaties staat tot 1997 garant voor de financiering van de leerstoel. De stich ting vindt dat de toeristische sector wetenschappelijke steun moet krijgen om zo meer te 'professionaliseren'. Jansen is ver bonden aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen en daar ook gepromoveerd op het onderwerp 'Stedelijk toerisme'. Zij wordt aangesteld voor één dag per week. Haar eerste colleges begin nen nog dit studiejaar. Medewerkers AVR stelen XTC-pillen spijkenisse» Twee medewerkers van de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) hebben bekend in hun bedrijf een hoeveelheid XTC-pillen te hebben gestolen. De pillen waren door de politie in beslag genomen en ter vernietiging aangeboden bij de AVR. De beide medewerkers komen uit Spijkenisse. De twee mede werkers behoren tot een groepje van vier mannen in de leeftijd van 18 tot 32 jaar, dat eind december in Spijkenisse werd aange houden na de vondst van 3800 XTC-pillen, cocaïne en enkele vuurwapens. De pillen bleken te zijn gestolen bij de AVR. Van die vier verdachten zitten er nog drie in voorarrest. ARNHEM GPD Een 35-jarige vrouw uit Nijme gen heeft volgens officier van justitie Eigeman haar destijds 5- jarige dochtertje gedwongen in een seksclub in Amersfoort op te treden. Het meisje zou er in de periode 1986 tot 1988 een keer of tien naar toe zijn ge bracht, waar het kind naakt werd vastgebonden op een stoel. Gisteren werd voor de rechtbank in Arnhem 24 maan den cel, waarvan zes voorwaar delijk, geëist tegen de moeder. Ze zou haar dochter ook zelf ook hebben misbruikt. Diverse bezoekers van de club zouden ontucht met het meisje hebben gepleegd, tot po gingen tot verkrachting toe. De moeder heeft bij de politie be kend dat ze daar enkele keren bij is geweest en zelf ook actief meedeed aan groepsseks. De vrouw, die als prostituée werkte, trok tijdens de zitting haar eerdere bekentenis in. „Ik wilde mijn ex-man, die in de seksclub werkte, een loer draai en. Toen ik van de politie hoor de dat mijn dochter seksueel was beschadigd, wist ik dat hij dat had gedaan", vertelde ze. De zaak kwam in juli 1991 aan het rollen, toen de gezinsvoog des aangifte deed naar aanlei ding van zorgwekkende verha len die het inmiddels elfjarige meisje vertelde. In een telefoongesprek met haar stiefmoeder, dat werd af geluisterd, vertelde de 35-jarige vrouw tot in detail wat er alle maal in de seksclub met het meisje is gebeurd. „Ik heb een grote fantasie en verzin nogal eens wat", gaf ze als verklaring. „Ik heb juist heel erg m'n best gedaan om mijn dochter te be schermen." Volgens deskundigen is de moeder verminderd toereke ningsvatbaar. De kans op her haling wordt niet groot geacht. Om die reden eiste Eigeman een relatief bescheiden gevan genisstraf ondanks het feit dat hij de praktijken van de vrouw weerzinwekkend en triest noemde. „Hier is een meisje van vijf a zes jaar kapot ge maakt. Volgens de rapporten is moeder zelf vroeger ook mis bruikt. Eigenlijk is ze dader en slachtoffer tegelijk", aldus de of ficier van justitie. Raadsman Ten Kate wees na drukkelijk op de zijns inziens onheuse manier waarop zijn cliënte door de politie is beje gend. Volgens hem heeft de dochter bovendien bij haar opa thuis zoveel pornofilms gezien dat ze werkelijkheid en fantasie door elkaar is gaan halen. Een psychologe heeft echter geen aanwijzingen kunnen vinden dat het slachtoffer onjuiste ver halen heeft verteld. De recht bank doet 11 februari uitspraak. Nationale herdenking watersnoodramp nieuwerkerk-ouwerkerk gpd Het Deltaplan mag dan zijn vol tooid, oplettendheid blijft gebo den. Tweederde van Nederland ligt onder de waterspiegel en daarom mag de aandacht geen moment verslappen. Deze waarschuwing lieten verschil lende sprekers gisteren horen in Nieuwerkerk tijdens de nationa le herdenking van de waters noodramp van 1953, die werd bijgewoond door onder meer de net 55 jaar geworden koningin Beatrix. Zij legde bij de caissons in Ouwerkerk een krans ter na gedachtenis aan de 1835 dode lijke slachtoffers. „Wat nu - menselijkerwijs ge sproken - veilig is, kan in de toekomst veranderen", aldus de Zeeuwse commissaris van de koningin Van Gelder. Hij hield de genodigden voor dat de overheid zich dat bewust moet blijven en altijd zo goed moge lijk voorbereid dient te zijn op wat voor ramp dan ook. Naast de waarschuwende ge luiden waren tijdens de plech tigheid in de hervormde kerk in Nieuwerkerk vooral meeleven de woorden te horen voor de nabestaanden. De Duivelandse burgemeester Bergshoeff, voor zitter van het comité nationale herdenking watersnoodramp, zei dat niet direct betrokkenen niet altijd de juiste woorden voor het verdriet weten te vin den. Niettemin hoopte hij dat het meeleven troost biedt. Commissaris Van Gelder sloot zich daarbij aan. Maar hij hield er anderzijds rekening mee dat slachtoffers de dagen van grote aandacht met gemengde gevoe lens beleven, en dat de herden king een beproeving zou kun nen zijn. De Amsterdamse historica Leijdesdorff, die de herinnerin gen aan de ramp onderzocht, zei te hoperi dat de herdenking bijdraagt aan een ander beeld van de geschiedenis. Te veel is volgens haar de ramp herdacht in termen van het Deltaplan en te weinig is er aandacht geweest voor het persoonlijke leed. Een op de drie bedrijven in Nederland heeft in de afgelo pen twee jaar te maken gehad met corruptie. Bij een op de tien bedrijven ging het zelfs om vier of meer gevallen van corruptie. Daarbij werd gewerkt met steekpennin gen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de actualiteitenru briek Hier en Nu van de NCRV televisie in samenwerking met de Vrije Universiteit van Amsterdam heeft verricht. Geen enkel bedrijf heeft aangif te gedaan bij de politie. De voornaamste reden daarvoor is dat bedrijven bang zijn voor ne gatieve publiciteit. Het onder zoek heeft plaatsgevondt bedrijven en stond onder lei ding van de hoogleraar crimi nologie Van de Bunt van de VU. Volgens hem is de overheid on bedoeld mede schuldig aan de corruptiepraktijken omdat steekpenningen nog steeds kunnen worden afgetrokken voor de belastingen. Advocaat-generaal Van der Lugt van het gerechtshof in Leeuwarden zei gisteravond voor de televisie uiterst bezorgd te zijn over zoveel corruptie. „Corruptie is de belangrijkste bron voor de georganiseerde criminaliteit. Daarom probeert de zware misdaad regelmatig ambtenaren maar ook mensen in het bedrijfsleven plat te krij gen. Juist nu de bestrijding van die georganiseerde criminaliteit zo'n hoge politieke prioriteit heeft, moet de corruptie met man en macht worden aange pakt", aldus Van der Lugt. Geschrokken reageerde ook CDA-kamerlid Koffeman op de cijfers. „Dit is de eerste keer dat we concreet inzicht krijgen in de omvang van de corruptie in het bedrijfsleven en dan gaai het alleen nog maar om ee dergrens, het topje van de ijs berg." Koffeman wil dat de gering op korte termijn maa gelen neemt tegen de aftrek baarheid van steekpenningen. Daartoe is inmiddels besloten overleg geweest met staatsse cretaris Van Amelsvoort van fi nanciën. In het Zuidhollandse Krimpen aan den Ussel werd gisteren een monument onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnoodramp. Het gedenkteken staat langs de Ussel. De 'golf' geeft de toenmalige waterstand aan. foto anp ed oudenaarden Politie Vlieland jaagt op sigaretten VLIELAND GPD Vlielanders die sigaretten van het Duitse vrachtschip Hamburg Star in hun bezit hebben, moeten deze rookwaar inleveren. Op het ei land wordt deze week een folder verspreid waarin de bewoners worden opgeroepen de gejutte sigaretten terug te geven. De lading Pall Mall superlongs en Hollywoodfiltertjes spoelde vorige week maandag na een zware storm aan. Bij de politie zijn al een half miljoen sigaretten teruggebracht. De politie verwacht echter dat nog een flink aantal eilanders sigaretten in bezit heeft. Bewoners die sigaretten blijven achterhouden en Jiiermee later worden betrapt, krijgen honderd gulden boete per slof. UTRECHT ANP De Horecabond FNV wil dat werknemers in de horeca niet meer 's nachts alleen werken. Minimaal zouden er steeds twee mensen aanwezig moe ten zijn. Kan dat niet, aldus de bond, dan dient het café, de disco of het hotel te beschik ken over een stil alarm om de politie of een nachtveiligheids dienst te kunnen waarschu wen. Met die eis gaat de Horeca bond de CAO-onderhandelin- gen voor dit jaar in. Tijdens een bijeenkomst van de bond in de Utrechtse Jaarbeurs bleek gisteren namelijk dat de leden zich steeds onveiliger voelen als zij in de nachtelijke uren werken. Volgens de bond vraagt de toenemende bedrei ging in de sector dringend om een aanpak. Andere wensen van de hore cabond zijn onder meer com pensatie van de prijzen en af spraken over het bevorderen van werkgelegenheid. De bond wil voorts het overwerk in de sector terugdringen. Bo vendien vindt.de bond dat de werkgevers de CAO beter moeten naleven dan nu het geval is. Daarvoor moet een speciale Raad van Toezicht worden opgericht. DEN HAAG GPD Leerlingen van HAVO en VWO krijgen veel min der vrijheid om zelf hun lesstof te kiezen. In de bovenbouw worden naast Nederlands en Engels zullen in de nabije toekomst nog minstens één (HAVO) of twee buitenlandse talen (VWO) daar toe gaan behoren, wiskunde-A (voor VWO) en in formatica. De exacte invulling van het nieuwe pakket zal nog nader worden uitgewerkt. Met de plannen wordt getracht meer structuur in het onderwijs aan te brengen, zodat HAVO en VWO beter aansluiten op het universitaire en HBO-onderwijs. Ook dient het hoge percentage zittenblijvers en schoolverlaters te verminderen. Wallage ziet ook wel wat in een voorstel om op termijn een flexibele studieduur mogelijk te ma ken voor zowel HAVO als VWO. Nu staat voor de bovenbouw van de HAVO twee jaar en voor het VWO drie jaar. Volgens de adviseurs van Wallage zou voor beide schoolsoorten kunnen worden ge kozen voor een gemiddelde periode van 2,5 jaar. De consequentie is dan wel dat de universiteiten en HBO-opleidingen zich erop moeten instellen dat zij tweemaal per jaar nieuwe studenten bin nenkrijgen. Staat veroordeeld voor vervuiling basis Volkel DEN BOSCH «ANP De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de Nederlandse Staat veroordeeld voor bodem vervuiling op de vliegbasis Vol kel. Op 4 februari 1991 spoot daar uit een opslagtank onge veer 40.000 liter kerosine die in de bodem terecht kwam. De rechtbank heeft geen straf op gelegd omdat de vervuilde grond direct voor sanering is af- OOSTERBEEK ANP Het Airborne Museum in Oos terbeek wordt in de loop van dit jaar voor 360.000 gulden ingrij pend verbouwd en gemoderni seerd. Om dat bedrag bij elkaar te krijgen is het bestuur van het museum gisteren begonnen met een sponsoractie. Het museum, dat in 1949 werd geopend en sinds vijftien jaar in het huidige landhuis 'Hartenstein' is ondergebracht, is naar de mening van het be stuur verouderd. „We merken dat zaken die vijftien jaar gele den nog vanzelfsprekend wa ren, nu niet meer bekend zijn onder de jongere generatie. Veel bezoekers weten bijvoorbeeld niet hoe de Slag om Arnhem, waar dit hele museum over gaat, is verlopen", aldus voor zitter Verlinden. „Woorden als knijpkat en luchtzeep zijn uit het taalge bruik verdwenen. Omstandig heden die vijftig jaar geleden normaal waren, zijn voor de kinderen van tegenwoordig za- ken uit de zeer oude geschiede nis", voegt bestuurslid Boersma daar aan toe. Foto's en kaarten zullen voor een groot deel worden ver nieuwd en gemoderniseerd. Ook de diorama's (nabootsin gen op ware grootte) in de kel der van het museum krijgen een opknapbeurt en worden van bewaard gebleven geluids effecten uit 1944 voorzien. Het museum wordt toegankelijk ge maakt voor rolstoelen en krijgt een nieuwe expositieruimte. De museumdirectie wil de verbouwing klaar hebben in het voorjaar van 1994. In september van dat jaar is het vijftig jaar ge leden dat de Slag om Arnhem plaatsvond. voor het eerst dat de Staat zich voor een strafbaar feit voor de rechter moest verant woorden. Officier van justitie Bos ging mede tot vervolging over omdat het niet de eerste keer is dat op de vliegbasis Vol kel een milieudelict is begaan. De Staat voorkwam toen vervol ging via een schikking. De offi cier eiste twee weken geleden een boete van 25.000 gulden. Landsadvocaat Bouma ging nauwelijks in op de inhoudelij ke kant van de zaak. Hij voerde aan dat de Staat al politiek wordt gecontroleerd door het parlement en zag daarin geen rol voor de rechtbank wegge legd. De rechtbank ziet echter niet in* waarom de Staat zich niet voor de rechter zou hoeven verantwoorden voor iets waar voor ieder ander dat wel moet. Er is nu een nieuwe spaarrekening: de Postbank Kapitaalrekening. Een spaarrekening voor hogere bedragen en dus ook met een hogere rente. Om precies te zijn: de rente bedraagt momenteel 7,5%* en de minimum-inleg op de Kapitaalrekening is f 25.000,-. Inleggen doet u gewoon met uw eigen giroboekje. U vult het bedrag in, schrijft op de plaats van naam/adres 'van girorekening naar Kapitaalrekening' en u spaart. Een ander voordeel van de Postbank Kapitaalrekening is dat u maandelijks f25.000- POSTBANK zonder enige kosten kunt opnemen. En zelfs meer als u ons dat een maand van tevoren laat weten. Kortom: wie hoge rente wil en toch steeds over z'n spaargeld wenst te beschikken, kan vandaag nog een Postbank Kapitaalrekening openen. En wie meer informatie wil, leest alles in de folder 'Postbank Kapitaalrekening'. Verkrijgbaar via een gratis telefoontje met 06-0400. Daar is men op werk dagen bereikbaar van 8.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 i Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Bij een tegoed onder f25.000,- geldt een lagere u

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5