Invaliditeitspensioen kan WAO-gat dichten' a Binnenland Kritiek op uitlatingen korpschef Amsterdam 'Werking anti-rimpelpil staat helemaal niet vast' KwajongenswerkWas dat maar waar' Bestuurders visafslag 4 worden niet vervolgd 'Toch extra maatregelen nodig tegen overbemesting' Kleinere gasvondsten rekken leven gasbel Slochteren Traject Betuwelijn van bovenaf gezien W 01)11 IJl DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 3 Nederlander in Afghanistan gedood Islamabad» Een Nederlandse waterdeskundige is gistermiddag bij de Afghaanse stad Jalalabad door sluipschutters gedood. Bij de beschieting zijn ook drie medewerkers van de Verenigde Na ties om het leven gekomen. De slachtoffers zaten in twee VN- voertuigen en waren onderweg van Peshawar naar Jalalabad. Volgens één beschoten maar niet gewond geraakte passagier, zouden schutters het convooi hebben opgewacht, want na de beschieting verdwenen z Raadselachtige olievervuiling anjum» In het vogelopvangcentrum 'De Fügelpits' in het Friese Anjum zijn het afgelopen weekeinde enkele tientallen vogels binnengebracht die onder de olie zitten. De dieren, voorname lijk zwarte zeeëenden, komen uit Terschelling. Hoe de vogels be smeurd zijn geraakt, is deskundigen een raadsel. Er is geen olie vlek of andere vervuiling in de Waddenzee gevonden. Kooijmans gaat niet naar Kroatië den haag Minister Kooijmans van buitenlandse zaken ziet af van een tweedaags bezoek aan Kroatië op 8 en 9 februari. De be windsman zou de officiële overdracht bijwonen van het opvang kamp Dakevo voor ex-gedetineerden en vluchtelingen. Volgens Kooijmans is „deze humanitaire missie niet gepast nu de ge vechten weer zijn opgelaaid." Vlak na zijn aantreden zei Kooij mans al dat hij het voormalige Joegoslavië een van de belang rijkste thema's van zijn ministerschap vindt. Hulp bij misdaadbestrijding in Polen den haag» Polen krijgt hulp uit Nederland bij de bestrijding van de georganiseerde Poolse misdaad. Dat heeft hoofdcommissaris Wiarda van de gemeentepolitie van Utrecht gisteren gezegd. „Onze buurlanden zijn de Oosteuropese landen", aldus Wiarda. Volgens hem verdwijnen steeds vaker in Nederland gestolen au to's naar Polen. Ook is er een markt voor harddrugs. Het westen is volgens Wiarda weer geïnteresseerd in wapens van Oost europese makelij. Maij is tegen rijles voor 16-jarigen Hilversum Minister Maij van verkeer is het niet eens met het plan om 16-jarigen toe te staan autorijlessen te nemen. Maij vreest dat er door dit plan meer '16- en 17-jarige vrijbuiters' op de weg komen. Het wordt er volgens de minister niet veiliger op. Het plan om jongeren eerder te laten autorijden, komt van de Raad voor de Verkeersveiligheid en de ANWB. amsterdam» anp De uitlatingen over jeugdige Su rinaamse en Antilliaanse crimi nelen door hoofdcommissaris Nordholt van Amsterdam zijn 'buitengewoon ongelukkig'. Dat vindt W. Amzand, coördinator van het minderhedenbeleid van de deelraad Amsterdam Zuid- Oost. Volgens Nordholt is de helft van de 5.300 straatroven en overvallen van vorig jaar ge pleegd door Surinamers en An- tillianen. Omdat er niet vol doende cellen vrij waren, wer den twee van de drie jongeren vervolgens weer vrijgelaten. Daardoor dreigt de politie vol gens de korpschef de greep op deze vorm van misdaad te ver liezen. Amzand vindt het niet juist dat de Amsterdamse korpschef er maar twee bevolkingsgroe pen uitlicht om zijn verhaal te illustreren. ,*We hebben net al lerlei gevoelige discussies over illegalen achter de rug en nu dit vreer", zegt hij. Straatroven en overvallen zijn naar de mening van Amzand slechts één aspect van de totale criminaliteit in Nederland: „Nordholt had het voornamelijk over de misdrij ven op straat, maar je hebt na tuurlijk ook de grote zaken, zoals vermogensdelicten en dergelijke, die door anderen worden gepleegd.". 'Nederland moet deelnemen aan militair ingrijpen' den haag anp Nederland moet meedoen aan een eventueel militair ingrijpen in het voormalige Joegoslavië, ook als het vrijwel vaststaat dat onder de Nederlandse militai ren slachtoffers zullen vallen. Dat vindt volgens een NIPO-on- derzoek een meerderheid (66 procent) van de Nederlandse bevolking. Het onderzoek is ge houden in opdracht van de stichting Maatschappij en Krijgsmacht. De kans dat het in het voor malige Joegoslavië tot een op lossing komt via onderhande lingen en door toezicht van de Verenigde Naties, wordt door tweederde van de Nederlandse bevolking onwaarschijnlijk ge acht. Lukt dat inderdaad niet, dan moet er militair worden in gegrepen, zo vindt 64 procent van de ondervraagden. Dat is precies twee keer zo veel als eind 1991, toen een zelfde on derzoek is gedaan. Uit het NIPO-onderzoek is volgens de stichting ook naar voren gekomen dat een grote meerdenheid vindt dat dienst plichtigen niet kunnen worden gedwongen aan zo'n militaire interventie deel te nemen, maar beroepsmilitairen wel (82 pro cent). Het staat nog helemaal niet vast dat het anti-rimpelmiddel Imedeen werkt. De Rotter damse dermatoloog Heule is veel te voorbarig geweest door zijn onderzoek naar het mid del Imedeen in de publiciteit te brengen. Hij had het eerst moeten laten toetsen door col lega's. Met die kritiek heeft het hoofd van de afdeling derma tologie van het Dijkzigt-zie- kenhuis, Van Joost, gisteren af stand genomen van zijn colle ga Heule, die vorige week be kendmaakte dat met Imedeen rimpels verminderen en zelfs verdwijnen. Volgens Van Joost had Heu le zijn onderzoek eerst moeten aanbieden aan een weten schappelijk tijdschrift, zodat de resultaten door collega-der matologen hadden kunnen worden getoetst. Nu dit niet is gebeurd, is er volgens Van Joost geen wetenschappelijke grondslag om het gebruik van het middel aan te bevelen. Van Joost zegt daarmee overigens geen waarde-oordeel uit te spreken over het onderzoek. Heule, die in het kader van een onderzoek naar het verou deringsproces Imedeen op 46 vrouwen heeft getest, blijft er bij dat het middel werkt. Het onderzoek, waarbij een deel van de vrouwen een nepmid del kreeg toegediend, was vol gens hem wetenschappelijk verantwoord. Hij hoopt zijn onderzoek over enkele maan den te publiceren in het ge zaghebbende vakblad The Bri tish Medical Journal. De publiciteit over de anti- rimpeltabletten heeft voor een ware stormloop op het middel gezorgd. De importeur is ver baasd over het tumult rond het onderzoek. Het middel wordt al in veertig landen ver kocht en in Finland is eerder onderzoek gedaan naar het ef fect op rimpels. Naar aanlei ding van de gunstige resulta ten daarvan besloot Heule het produkt wetenschappelijk te testen. Plan CNV kansrijker dan NCW-voorstel voor lager ziekengeld De slag om de WAO-reparatie is begonnen. Gisteren kwamen zowel de werkgeversorganisatie NCW als de In dustriebond CNV met plannen om de aanzienlijke lagere uitkeringen voor nieuwe arbeidsongeschikten op te van gen. De NCW wil een aanvulling op de WAO ruilen tegen een lager ziekengeld, de CNV-bond denkt aan de invoe ring van een invaliditeitspensioen. In beide gevallen stij gen de loonkosten niet. dewhaaganp-cpddubbel geld op: door de lagere uitkering, maar ook doordat de verlaging een prikkel is om zich minder snel ziek te melden. En als het ziekteverzuim omlaag gaat, kan de ziektewetpremie omlaag. FNV en CNV wezen het plan vrijwel direct af. Op deze manier ruilen we de ene ver slechtering voor de andere in, zo luidt hun redenering. De Industriebond CNV kwam gisteren met een plan dat een veel warmer onthaal kreeg bij de vakcentrales: het WAO-gat De werkgevers willen de door betaling van loon bij ziekte be perken tot negentig procent van het salaris. Werknemers krijgen via de bedrijfsvereniging zeven tig procent van het loon door betaald als ze ziek worden, maar in de meeste CAO's is op genomen dat de werkgever dat aanvult tot honderd procent. Een beperking tot negentig pro cent levert volgens NCW-voor- zitter Weitenberg als het ware repareren via een invaliditeits pensioen van vijftien procent. Dat plan zou de werknemers niets hoeven kosten èn de meeste modale werknemers zouden daarmee dicht in de buurt komen van het huidige WAO-niveau van zeventig pro cent van het laatstverdiende loon. De WAO-premie kon door de lagere groei van de arbeidson geschiktheid dit jaar al omlaag van dertien naar twaalf procent van het salaris. Die tendens zal aaijhouden en mede door de veel lagere uitkeringen nog versterken, verwacht de bond. Met de daling van de WAO- premie kan vervolgens de pre mie van het invaliditeitspen sioen, ongeveer 1,5 procent van het inkomen, worden betaald. De WAO wordt op die manier als het ware gesplitst in een WAO-uitkering en een invalidi teitspensioen. In de zuivel be staat die constructie al. Sinds de WAO in de jaren tachtig werd verlaagd van tachtig naar ze ventig procent van het laatst verdiende loon, is daar een in validiteitspensioen van tien procent ingevoerd. Een bijko mend voordeel is dat de rege ring op de pensioenregeling geen enkele invloed kan uitoe fenen. De WAO daarentegen is een wet die 'Den Haag', zoals vorige week ook is gebeurd, kan wijzigen. Alle CNV-bonden hebben het plan direct overgenomen. Ook FNV en MHP (de bond voor middelbaar en hoger personeel) lieten zich direct lovend uit over het Amzand is 'heel erg geschrok ken' van de cijfers die Nordholt zondag noemde, al trekt hij ze niet in twijfel. „Als je daar de delicten door Marokkanen bij optelt, zou meer dan zeventig procent van de criminaliteit op straat veroorzaakt worden door allochtonen", aldus Amzand. Jongens doodden zieke hond op verzoek bazin Drie Almelose jongens van veertien en zestien jaar zijn verantwoordelijk voor de brute dood van het dertien jaar oude hondje Beertje. Het dier werd zodanig op de spoorrails vast gebonden dat het door een aanstormende trein werd onthoofd. De jongens voerden de exe cutie uit op verzoek van de 42- jarige Almelose bazin. De vrouw had naar eigen zeggen geen geld om het dier af te la ten maken door een dieren arts. Beertje was al enige tijd niet meer zindelijk. Naar aanleiding van het inci dent kwamen bij de politie en kele tientallen tips binnen, waarna de eigenaresse al snel kon worden achterhaald. Vier gedeputeerden uit Fries land en Groningen worden niet vervolgd wegens valsheid in ge schrifte bij de visafslag Lau- wersoog. De rechtbank in Gro ningen heeft een bezwaarschrift gehonoreerd van advocaat Spong, die stelt dat de zaak in middels is verlopen. Spong beroept zich op het Europees Verdrag voor de Rech ten van de Mens. Daarin staat dat een onderzoek maximaal drie jaar mag duren. Het straf rechtelijk vooronderzoek inzake de visafslag loopt al sinds eind 1986. De vier gedeputeerden vorm den het bestuur van de visafslag Lauwersoog. Drie van hen zijn inmiddels geen gedeputeerde meer: de Friese bestuurders Van der Horst en Steenmeijer en hun Groningse collega Bos. De vierde, Remkes, is nog steeds gedeputeerde van Groningen. In 1986 nam de Algemene In spectie Dienst (AID) de boek houding van de afslag in beslag nadat er aanwijzingen waren dat er sprake was van een twee de boekhouding waarmee de vangstbeperkende maatregelen konden worden omzeild. De vier bestuurders hebben altijd ontkend van deze dubbele boekhouding te hebben gewe ten. Raad voor Milieuhygiëne in advies: Het vernielde Auschwitz-monument werd bedolven onder bloemen. amsterdam» gpd „De pleister is in de buurt van de wonde gekomen. Maar in de spiegels van het intens weerbar stige verleden is zelfs de gebro ken hemel nu niet meer zicht baar. Want, u ziet het allen met pijn in het hart, het gedenkte ken is versplinterd in duizenden scherven die alleen maar onge luk kunnen brengen." Jan Ruij- ter van het Amsterdamse Moze- shuis hield dit de duizenden be langstellenden gistermiddag voor die naar het vernielde Auschwitz-monument waren gekomen. Het gebroken glas van het nieuwe monument in het Wertheimpark, dat vlakbij Artis ligt, is bedolven onder de bloemen. De oproep van veertig joodse organisaties en verzets groeperingen om te protesteren tegen 'de lafhartige aanslag' op het monument krijgt heel veel weerklank. Duizenden zijn naar het park gekomen met bloemen om de schandvlek te bedekken. Onder hen minister Hirsch Bal- lin van justitie, WD-fractielei- der Bolkestein, Kamerleden, vertegenwoordigers van kerken en burgemeester Van Thijn. 'Zichtbaar geweld is erg. On zichtbaar geweld veel erger', staat op een spandoek. Als rond vijf uur in de middag enkele tientallen demonstranten vanaf het Waterlooplein in het park arriveren, ziet het daar al zwart van de mensen. De uren daarna is er een constante stroom van sympathisanten. De Amsterdamse politie heeft inmiddels acht rechercheurs vrijgemaakt voor het onderzoek naar de vernielingen. Het mo- foto hans v wordt zo snel mogelijk gerepareerd. De gemeente over weegt het monument zelfs met camera's te bewaken. Jan Ruijter spreekt namens veertig organisaties de lange stoet mensen toe: „Ook wan neer het hier alleen vandalisme zou betreffen, dan zou men toch zo langzaamaan mogen beseffen dat onwetendheid op dit punt ook niet schuldeloos is". Een vrouw in het park fluis tert zacht: „Dit was geen kwa jongenswerk, was dat maar De Centrale Raad voor de Mil ieuhygiëne vindt dat het kabi net toch maatregelen moet tref fen tegen de overbemesting van landbouwgrond die verzadigd is met fosfaat. De raad vindt het niet voldoende dat het kabinet de uitrijnorm van mest een jaar eerder dan gepland wil aan scherpen. Over dit laatste voor nemen dreigt een ernstig con flict met het Landbouwschap. De raad schrijft dit in een ont- werp-advies aan milieuminister Alders. Nederland telt enkele honderdduizenden hectaren zandgrond die in het verleden zo zwaar zijn bemest dat ze ver zadigd zijn met fosfaten. De fos faten die nu nog op deze gron den wofden uitgereden, spoelen onmiddellijk uit naar het grond en oppervlaktewater. Aanvankelijk had het kabinet het plan om voor 80.000 hecta ren van deze gronden extra strenge uitrijnormen vast te stellen. Daarvan is echter afge zien, omdat het in de praktijk niet uitvoerbaar is. In plaats daarvan wil het kabinet de uit rijnorm voor heel Nederland iets aanscherpen en dat boven dien een jaar eerder invoeren. De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne vindt dit alterna tief ook niet aanvaardbaar om dat het de problemen in de fos faatverzadigde gebieden niet oplost. Volgens de raad moet toch worden geprobeerd een apart beleid in te voeren voor de met fosfaat verzadigde ge bieden. m haag cees vellekoop De gasbel van naar schatting 20 miljard ku bieke meter die de NAM heeft aangeboord bij het Noordfriese Anjum, is een kleintje vergeleken bij de enorme voorraad van Slochteren, maar is wel degelijk de moeite waard. „Inmiddels komt. meer dan de helft van de Nederlandse aardgasproduktie uit ongeveer honderd van dit soort kleinere velden", vertelt voorlichter Frank Duut van de NAM. Het gaat daarbij om gasvelden die gemid deld zo'n 5 miljard kuub bevatten. In die categorie is de nieuwe vondst een uitschie ter. Hoewel het per saldo gaat om minder dan tweederde van wat we in Nederland per jaar aan gas verstoken, helpt de vondst om het leven van de grote gasbel bij Sloch teren te rekken. In de omgeving van het Groninger dorp zat een winbare voorraad van ruwweg 2.700 miljard kuub toen de exploitatie in de jaren zestig begon. Inmiddels is daar nog onge veer de helft van over. Die helft zal minder gemakkelijk naar boven komen dan het deel dat al is verstookt. Als geen maatrege len worden genomen, kan de aanvoer bin nen een paar jaar al zo ver teruglopen dat er op een koude winterdag problemen ont staan, waarschuwt de NAM al enige tijd. Een bijkomend probleem is dat het gas uit de kleinere velden niet geschikt is om zonder meer in het Nederlandse aardgasnet te worden gepompt. Alle ketels en fornui zen in ons land zijn afgesteld op het laagca- lorische gas van Slochteren, terwijl de klei nere velden meestal gas met een hogere verb randingswaarde opleveren. Aangezien veel buitenlandse gasnetten juist wel zijn ingericht op hoogcalorisch gas, is het bij uitstek geschikt voor export. Het gas uit de kleinere velden wordt dan ook zo veel mogelijk gebruikt om te vol- doèn aan de langlopende exportcontracten, waarvan de meeste tussen 2010 en 2015 af lopen. Voor binnenlands gebruik moet het gas worden gemengd met laagcalorische soor ten. De NAM heeft zelfs bij Ommen een fa briek neergezet voor de produktie van stik stof, waarmee de verbrandingswaarde kan gebeurt zijn de gevolgen in een kwetsbaar natuurgebied als de Wadden nauwelijks te De vondst bij Anjum versterkt het ver moeden dat er ook onder de Waddenzee nog flinke hoeveelheden gas zitten. De bo ringen op Ameland waren immers ook een succes, dus je hoeft geen geoloog te zijn om te vermoeden dat er tussen die twee plaat sen ook wel wat te vinden is. Ruwe schat tingen variëren van 60 tot 150 miljard ku bieke meter winbaar gas. In 1984 hebben de NAM en de andere maatschappijen die al concessies voor de Wadden hadden, met de overheid afgespro ken om tien jaar niet te boren in het groot ste deel van het Waddengebied. Om de buf fer van Slochteren zo veel mogelijk te spa ren, willen de maatschappijen volgend jaar zoals afgesproken aan de slag. Tegen dat voornemen is de milieubeweging in het geweer gekomen. „Om te beginnen is het een illusie dat een boring naar gas voor honderd procent veilig kan gebeuren", zegt woordvoerder Paul de Kok van de Landelijke «Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. De kans op onge lukken mag niet groot zijn, maar als er iets Veel ongeruster is de Waddenvereniging over de bodemdaling die altijd gepaard gaat met gaswinning. Enkele tientallen centime ters daling kan betekenen dat belangrijke broed- en rustplaatsen die nu nog droog vallen, straks onder water blijven. De NAM verwacht dat de zandplaten door aanslib bing op peil zullen blijven, maar De Kok brengt daar tegenin dat het zand daarvoor wel ergens vandaan moet komen. „Van de Noordzeekust en de eilanden bij voorbeeld. Je moet niet uitsluiten dat het prijskaartje van de gaswinning lelijk tegenvalt door ex tra kustafslag die voor veel geld hersteld moet worden." Verder meent de Waddenvereniging dat het boren naar gas de rust onherroepelijk zal verstoren. Nu al gebeurt er veel te veel, betoogt De Kok. Naast de winplaatsen staan op en rond de eilanden boringen op stapel en in het Duitse deel van de Waddenzee is de produktie in volle gang. Daar mogen geen boortorens meer bijkomen, vindt hij. Duut daarentegen benadrukt dat de NAM in staat is de overlast minimaal te houden. „Wij willen ons ook inzetten voor het be houd van de Wadden. Je moet daar be hoedzaam te werk gaan. Maar de technolo gie is zo veel verbeterd dat de meeste borin gen schuin vanaf het vasteland of een ei land kunnen worden uitgevoerd. Ik ver wacht hooguit vijf boorlocaties op het Wad, die we waarschijnlijk één voor één afwer ken. En uitsluitend in de winter, buiten het broedseizoen. Dat beeld van een woud van boortorens klopt dus al helemaal niet." ■p. tiel Vanuit een hoogwerker van de brandweer in Tiel kijken drie kamerleden naar de plek waar de Betu- we-spoorlijn moet gaan lopeji. De kamerleden Blaauw (VVD, links op de foto), Feenstra (PvdA, midden) en Leers (D66, rechts) waren op werkbezoek in de gemeente. De nieuw aan te leggen spoorlijn komt op nog geen halve kilomter van de straat De Hulk in het noordelijk deel van Tiel te liggen. foto anp raphael drent

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3