LeMond bluft nog steeds Romario op het matje geroepen Marco van Basten ook beste wereldvoetballer Sport Kroese naar Nieuwkoop Eerste training Futre International Brinkman wil zaalhockey nieuw leven inblazen DINSDAG 2 FEBRUAR11993 V PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 0 Bayern wil Yeboah of Meijer Bayern München heeft officieel bekend gemaakt de Nederlander Erik Meijer intensief te volgen. „Een zeer interes sante speler", zo verklaarde vice-voorzitter Karl-Heinz Rumme- nigge gisteren. Vooralsnog ziet de record-kampioen van Duits land in de aanvaller van MW niet de ideale versterking. In eerste instantie gaat de voorkeur uit naar de Ghanees Yeboah, spits van Eintracht Frankfurt. „Desondanks", zei Rummenigge, „houden we Meijer scherp in de gaten." Twee leden van de technische staf, Gerd Müller en Hermann Gerland, waren in Maastricht om de kandidaat international te volgen. Bayern München gaat er van uit dat Meijer ruim drie en half miljoen gulden moet kosten. Nederland - San Marino in Utrecht den haag De wedstrijd Nederland - San Marino in het kader van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1994 zal in Utrecht worden gespeeld. De wedstrijd vindt op woensdag 24 maart plaats in het stadion van FC Utrecht. Dit heeft de KNVB gisteren bekend gemaakt. Bestuurslid RKC berecht den bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren 240 uur onbetaalde arbeid of zes maanden celstraf geëist tegen een 52- jarig ex-bestuurslid van RKC uit Waalwijk. Volgens officier van justitie mr J. Pieters is er bij de voetbalclub voor 1,2 tot 1,8 mil joen gulden gefraudeerd. Het bestuurslid technische zaken liet bij de zitting wegens hartklachten verstek gaan. Hij was het langst als bestuurslid betrokken bij RKC en heeft volgens justitie de aanzet gegeven tot de stap naar het zwarte geld circuit. Brugge in beroep tegen straf brussel Club Brugge gaat bij de UEFA in beroep tegen de straf de wedstrijd tegen Glasgow Rangers in de Champions League zonder publiek te moeten spelen. De Europese bond deed de uitspraak na wangedrag van Belgische fans.in het duel bij Olym- pique Marseille. Bestuurslid Antoine v&n Hove maakte gisteren gewag van het beroep, dat op 12 februari wordt behandeld. Ran gers protesteerde al eerder tegen de beslissing. Een paar duizend Britse supporters hebben hun reis al geboekt. Van Hove becijfer de dat het Club Brugge bijna anderhalf miljoen gulden zal kos ten als de wedstrijd achter gesloten deuren plaatsvindt. Baby van Quirot sterft havana Zeven dagen oud is de baby van de Cubaanse topatlete Ana Fidelia Quirot maandag gestorven aan de gevolgen van de vroege geboorte. Javianna Fidelia was na zeven maanden zwan gerschap kunstmatig gehaald, nadat de nummer drie op de door Ellen van Langen gewonnen Olympische 800 meter ernstige brandwonden had opgelopen bij een ongeluk in het huishou den. Het Cubaanse persbureau Prensa Latina meldt dat de atle te, een van de populairste sportmensen op het communistische eiland, goed herstelt van haar verwondingen aan buik, hals en gezicht. eindhoven «gpd Hans Westerhof heeft maatre gelen genomen, maar mis schien is dat een groot woord. Een piepklein maatregeltje mag bekend worden: Romario werd gisteren even de oren gewassen vanwege zijn kritiek in de pers na het debacle tegen RKC. De 0-3 kostte PSV twee pun ten en Westerhof een nacht slaap. „Ik heb in bed gelegen, maar geslapen heb ik niet. 's Morgens ben ik maar een stuk gaan lopen, 's middags ben ik met Frank Amesen rtaar Sparta- Cambuur geweest. Samen heb ben we de wedstrijd tegen RKC nog eens uitvoerig doorgespro ken: daarna op video terugge zien". Het tweetal wenste immers gistermorgen goed beslagen ten ijs te komen bij de teambespre king. „Maar het bleek niet nodig die video erbij te halen, de jon gens wisten precies wat er aan de hand was. Ja, we hebben antwoord gekregen op de vraag hoe het zo ver kon komen. Ver schillende antwoordeft zelfs, van verschillende spelers." Die antwoorden blijven ge heim, wat Westerhof met de wetenschap doet ook. „Het is simpel, want je hebt een rij mo gelijkheden. Als iets niet goed zit, probeer je het eerst met trai ning, vervolgens pas je eventu eel de speelwijze aan, als dat niet helpt moet je het misschien met andere spelers doen. En tenslotte kun je zelfs de hele se lectie kritisch bekijken. Maar ik zeg niet waar we nu zitten in die rij maatregelen." Wie weet dat de opstelling morgen tegen Sparta een tip van de sluier op licht. Greg Lemond voelt zich niet afgeschreven als favoriet voor de Tour. Jean-Paul Belmondo was Monsieur Bravoure in actie films. Hij blufte, knokte', stuntte en scheurde in auto's in de gemaakte werkelijkheid van de filmindustrie. Greg Le Mond was Monsieur Panache in het peloton. Hij wil dat opnieuw worden. Zegt hij. LeMond geen aanleiding hem dit jaar te onderschatten. „Veel redenen zijn aan te geven voor mijn slechte prestatie van vorig jaar. Ik was lichamelijk uitgeput. Ik reed 85 wedstrijden als aan loop naar de ronde van Frank rijk. Dit jaar kort ik mijn pro gramma in tot 65 a 70 wed strijddagen en voel me zeker niet afgeschreven als favoriet voor de Tour." Romario werd in elk geval wel apart genomen door Westerhof. „Dat moet hij niet doen. Op de ze wijze kritiek leveren zo vlak na een wedstrijd, dat doe ik zelf ook niet. Dat heb ik hem even duidelijk gemaakt." China Communistisch China heeft zijn deuren geopend voor bui tenlandse voetballers. De acht Chinese topclubs mogen ieder één of twee buitenlandse spe lers aantrekken. Met deze stap wil men het spelpeil van de competitie op een hoger plan brengen. Binnen tien jaar moet het Chinese nationale elftal in de toernooien om de Wereldbe ker een dominante rolgaan spe len. Dit heeft staatsraad Li Tiey- ing, die in het kabinet belast is met Sportzaken, aangekondigd. 'Voetbal is één van de grote lief des van de massa. Je zou kun nen zeggen dat het de harten van miljoenen mensen raakt', aldus Li op een nationale stu diedag over voetbal. Het eerste doel is kwalificatie van de natio nale ploeg voor de eindronden van de Wereldkampioenschap pen in 1994 in de Verenigde Staten. Li gaf niet aan waar de Chine zen de buitenlanders vandaan willen halen en hoeveel geld er te verdienen valt. Een woord voerder van de Hongkong Voet bal Bond zei te verwachten dat 'China op zoek is naar goede, sterke Europese spelers'. Het openstellen van de voetballerij voor buitenlanders is de derde maatregel in korte tijd om de sport uit de amateuristische sfeer te halen. Belmondo en LeMond hebben elkaar gevonden. Bij 'Gan', de nieuwe Franse wielerploeg, de opvolger van Z. De twee maken sinds kort dienst uit van het nieuwe team. De Franse acteur als mede-eigenaar, de Ameri kaan als kopman. En Tour-favo riet. Zegt hij. Greg LeMond heeft een nieu we ploeg, een ander wedstrijd programma, maar zijn motiva tie de Tour de France opnieuw te winnen brandt heftiger dan ooit. Tijdens de presentatie van Gan in Parijs ging de 31-jarige Amerikaan verbaal te keer als in zijn goede dagen. De drievoudig Tourwinnaar werd de laatste twee keer uit de wielen gereden in de bergen. Vorig jaar haalde de Amerikaan de finish niet. Hij stond daar door voor de eerste keer in ze ven jaar in de Ronde van Frank rijk niet bij de top 10. Volgens Vlammen LeMond rijdt dit jaar de Giro, de Tour en het WK. De Amerikaan verdedigt niet de trofee van de DuPont-Tour, het enige aan sprekende succes van het vorig seizoen. Bovendien laat hij de Ronde van Zwitserland schieten om in de grote koersen te kun nen vlammen. „Ik concentreer me op Europa. Ik ga niet terug naar de Verenigde Staten om problemen met de jetlag te voorkomen. De Giro rijd ik als voorbereiding op de Tour." Zijn debuut voor team maakt hij volgende maand tijdens de Ronde van de Middelandse Zee. De renners mogen dan andere kleuren dra gen, het zijn vrijwel dezelfde na men als in de Z-ploeg. Gilbert Duclos-Lassalle, Eric Boyer, Jean-Claude Colotti en Thierry Claveyrolat en ploegleider Ro ger Legeay steunen hem on voorwaardelijk in zijn opgeklop te arnbities. Lemond deed minachtend over de suggestie dat zijn gevor derde leeftijd een vierde Tour zege in de weg zou staan. Leef tijd zegt niets over prestatie, moet hij hebben gedacht. Per slot van rekening won Joop Zoetemelk in 1980 op zijn 33ste nog de Tour de France. De Ne derlander was de enige in de laatste 40 jaar die boven de 32 (Lemond wordt in juni 32) het belangrijkste wielerevenement op zijn naam wist te schrijven. Indurain De suprematie van Miguel In durain tijdens de laatste twee jaar in de Ronde van Frankrijk maakt de Spanjaard ook favo riet voor dit jaar. LeMond, twee keer winnaar van de wereldtitel, is de laatste zich daarbij neer te leggen. „Indurain is de te klop pen renner maar is niet onver- nieuwkoop oyerigens niet eens met de be slissing van het bestuur om Jan Kroese wordt komend sei- Kroese aan de dijk te zetten. Zij zoen trainer van derdeklasser dreigden aanvankelijk met een Nieuwkoop. De oefenmeester 'staking', maar keerden op hun stapte vorige week op bij RCL. schreden terug. Voor RCL was De spelers van de Leiderdorpse Kroese werkzaam bij Ter Leede zaterdagderdeklasser waren het en ARC. Paulo Futre (links) werkte gisteren de eerste training af bij zijn nieuwe werkgever Benfica. De Portugese dribbelaar stapte over naar Lissabon hoewel hij bij Atletico de Madrid - waar hij vijfjaar speelde - nog drie jaar onder contract stond. Futre had in de Spaanse hoofdstad ruzie met de trainer. Rechts Fernando Men- slaanbaar. Misschien ben ik het, misschien Bugno of iemand an ders. Niets is zeker in wielren nen, er zijn altijd verrassingen. In ieder geval komt er een dag dat Indurain verliest of stopt met fietsen." LeMond werd derde tijdens zijn debuut in 1984, tweede in 1985 en won de Tour in 1986, 1989 en 1990, nadat hij de twee tussenliggende jaren had gemist wegens het hem bijna fataal ge worden jachtongeluk. Daarna werd hij zevende in 1991 en stapte vorig jaar af toen hij het tempo in de Alpen niet kon vol gen. Het mooiste moment was de Tourzege van 1989. Hij versloeg in de beslissende tijdrit vanuit een onmogelijke achterstand Laurent Fignon met 8 seconden bij de finish op de Champs Ely- sees. Tevens werd het gevecht tussen de „leermeester" Ber nard Hinault en de „pupil" Greg LeMond legendarisch. Anno 1993 heeft hij de wens nog één keer de Tour de France te winnen. Misschien wel twee keer. LeMond wil ten minste doorgaan tot de Olympische Spelen van Atlanta in 1996, de eerste die open staan voor profs. Zegt hij. Kluisberg in parkoers van 'Vlaanderen' De Kluisberg is in het traject van de 77ste Ronde van Vlaan deren opgenomen. De bult is een van de zestien obstakels in de Vlaamse klassieker, die op 4 april op het programma staat. De Ronde van Vlaanderen is de tweede wedstrijd om de wereld beker na Milaan-SanRemo. De Taaienberg is uit het tra ject van 261 kilometer lengte geschrapt omdat er renovatie werkzaamheden plaatsvinden. De Kluisberg is na 137 kilometer de tweede van de zestien heu vels die de renners dienen te beklimmen. De laatste hinder nis vormt de Bosberg op twaalf kilometer van de finish. De vergissing van Peper Die Peper van Rotterdam zal lelijk op zijn neus hebben gekeken dat Van Thijn in Amsterdam zonder enige voorwaarde de interland Nederland-Turkije in de avonduren wilde overnemen. Hij geldt nu in de stad die altijd zo prat ging op zijn spierballen en 'geen woorden maar daden'-geroep min of meer als bangbroekje. Gek dat die Peper niet doorhad dat hij zijn hand de laatste tijd een beetje aan het overspelen was. Anders dan vele van zijn collega's heeft Peper zeker wel kijk op voetbal. Hij heeft in een ver verleden nog betaald ge speeld bij het Heemsteedse RCH. Dus de listen en la gen van het voetbalbedrijf moeten hem wel enigszins bekend zijn geweest. Maar zoals de meeste Rotterdam mers moet hij hebben gemeend dat de Kuip de enige voetbaltempel in Nederland is, iets waar de bond voor de belangrijke interlands onmogelijk omheen zou kun nen. Hij kon derhalve voorschrijven wat hij wilde. Dacht hij. Taxatiefoutje. Het Olympisch stadion in Amsterdam mag dan een verwaarloosde betonnen klomp zijn, Ajax heeft hem weer w, een tikkie opgekalefaterd en zolang de R Amsterdammers er hun Europa-Cupduels jjf in kunnen spelen, is hij natuurlijk ook nog geschikt er interlands in te houden. Dat had Peper kennelijk even over het hoofd gezien. Door de interland naar de woens dagmiddag te verschuiven, dreigde hij de zakelijke belangen van de bond ernstig te j schaden (de sponsors, minder aandacht via de tv e.d.) en dan zie je dat het in ande- Jqqj. re zaken zo nijlpaard-achtige lichaam nog D PAAUW aar£hg snel in beweging kan komen. Hup, op naar Amsterdam, waar ze met open ar men klaar stonden. Heeft Van Thijn er verstandig aangedaan het zaakje zo maar over te nemen? Zijn gelijk kan slechts achteraf worden vastgesteld. Hij kan pas met de vuist op de borst rammen als ervoor, tijdens en na de wedstrijd geen incident van betekenis is geweest. Wordt het een troep dan zal de gemeenteraad van Amsterdam hem ongetwijfeld stevig over de knie nemen. Hij is dan nog niet jarig. Merkwaardig is ook dat Van Thijn en Peper niet eerst even met elkaar in conclaaf zijn gegaan. Want de op portunistische KNVB behoort immers niet het idee te krijgen dat die twee in de toekomst, als weer eens de nood aan de man komt, eenvoudig tegen elkaar uit te spelen zijn. Peper en Van Thijn zijn notabene van de zelfde politiek kleur: PvdA. Maar ja, in die partij schij nen geen twee mensen meer hetzelfde te denken, dus echt verbazen kan ons dat gebrek a Het oude Amsterdamse stadion is in de pers al vele ma len definitief ten grave gedragen. Het is bijna vermake lijk. Al jaren bestaat er ook een comité dat 'De Finale' heet en voor een grootse slotmanifestatie moet zorgen. Je hoort er niets meer van. Het bouwsel, hoe gebrekkig en ouderwets ook, lijkt niet kapot te krijgen. Een jaar terug was ik zelf in het stadion om in opdracht van het Nederlands Olympisch Comité een lijst te ma ken van gedenkplaten en andere attributen die beslist niet onder de slopershamer mogen vallen. Ik stuitte toen op een vechtlustige commissaris die zei: "Dit sta dion, meneer, is taai. Het staat steviger op zijn grond vesten dan menigeen denkt. Het nog lang niet weg". Ik hechtte er weinig geloof aan. Maar misschien is hel wel zo. Wie had ooit kunnen denken dat er weer ge woon een interland in zou worden gehouden? Met dank aan Peper. Aanzoek Bij het lezen van de krant van maandag zal tv-presen- tatrice Linda de Mol wel de haren üit het hoofd hebben getrokken. Als ik goed ben ingelicht, ontleent haar pro gramma Love Letters zijn populariteit aan huwelijks aanzoeken die onder de meest idiote omstandigheden in scène worden gezet en bij het WK veldrijden, dit weekeinde in Italië, deed zich in de werkelijkheid iets voor dat op maat gesneden was voor dat tv-spektakel. Na het behalen van de mooie derde plaats bij de profs deed Brabander Wim de Vos, bezweet en met modder besmeurd, zijn zwangere vriendin het voorstel friet hem in het huwelijk te treden: „Ik vond dat het er maar eens van moest komen en dit was een prachtig mo ment". Of de vriendin het ook aangenomen heeft, vond ik in deze krant niet vermeld. Maar volgens het Alge meen Dagblad schijnt ze huilend ja te hebben gezegd. Tja, er zat weinig anders op. Roep dan maar eens: „Brons is me eigenlijk te weinig". De dramatiek rond De Vos was daarmee nog niet ten einde. Oh nee. Ooit was hij een verdienstelijk motor crosser, zo kan men overal lezen, maar op verzoek van zijn moeder liet hij die in haar ogen gevaarlijke sport varen, nadat een jongere broer van hem bij een auto ongeluk om het leven was gekomen. De Vos wist zich daarom nu van steun uit .hoger sferen verzekerd, zo zei hij. In het Algemeen Dagblad trof ik daarover deze roe rende passage aan: "Ik zal in mijn achterhoofd altijd weten dat ik de steun van mijn broer heb gehad", sprak hij zacht, de ogen neergeslagen." Ik vind het net een stukje uit een vrome streekroman van onder de grote rivieren. Het slaat me bijna op de strot. De hemel beware me, als die De Vos ooit nog eens we reldkampioen wordt. Waarmee zal hij dan komen aan zetten? Z'n vriendin, z'n moeder en z'n broer hebben we nu gehad. Zit er nog iets in ooms, oud-ooms of tan tes? Ach, misschien wil hij met het regenboogshirt rond de lendenen wel weer gewoon scheiden. We hóren het nog wel, dat staat vast. bilthoven gpd Hockey-international Jacques Brinkman wil de zaalhockeycompetitie in Neder land nieuw leven inblazen. De Bilthove- naar, die donderdag met het Nederlands elftal naar Pakistan vertrekt voor een oe- fenstage, heeft zijn plannen klaar. De speler van Kampong denkt aan een ver nieuwde competitieopzet, toptoernooien en zelfs testseries van het Nederlands zaalteam tegen andere landen. „Ik ben ervan overtuigd dat het me rendeel van de hockeyers in de winter maanden graag zaalhockey wil spelen meent Brinkman. Alle verenigingen in Nederland wordt binnenkort verzocht mee te werken aan een enquete onder de leden. „Het gaat dan niet om bestuur ders en coaches wat die er van vinden, maar om de sporters zelf\ aldus Brink- Momenteel wordt in Nederland nog op districtsniveau gespeeld, maar de be langstelling neemt met het jaar af. Zelfs in het Zuiden, het laatste zaalhockeybol- werk. „We mogen het niet verder laten versloffen. Ik heb bij de bond geïnfor meerd naar haar plannen. Die bestaan dus niet. Veldhockey heeft de hoogste prioriteit. Het is toch een schande dat het Nederlands team de laatste vijf jaar niet op een Europeees kampioenschap aanwezig is geweest". Marco van Basten verwacht binnen twee tot vier weken zijn rentree te maken bij AC Milan. De spits, eind december geope reerd aan de enkel, zei dat in de Portugese badplaats Estoril, waar hij gisteren werd gekozen tot „wereldvoetballer van het jaar 1992". Van Basten hield, net als bij de laatste verkiezing van Euro pees speler van het jaar, Hristo Stoitsjkov van Barcelona op de tweede plaats. De Duitser Tho mas Hassler was derde. Dennis Bergkamp en Frank Rijkaard eindigden als zesde en zevende na de jurering door een forum van internationale trainers. Van Basten was niet verrast door de nieuwe trofee. „Er wa ren maar drie echte kandidaten, dus had ik 33 procent kans te winnen. Ik ben blij en trots ge kozen te zijn door trainers die veel verstand hebben van voet bal." Over zijn toekomst vertelde de aanvoerder van Oranje. „Ik ben bijna zes jaar bij Milan. Binnen twee of drie weken te ken ik een nieuw contract voor drie seizoenen. Misschien is het daarna tijd om mijn loopbaan te beëindigen." De uitslag van de verkiezing tot wereldvoctballer van het jaar is: 1. Van Basten (Ned, AC Milan) 151 punten, 2. Stoitsjkov (Bul, Barcelona) 88, 3. Hassler (Dui, AS Roma) 61, 4. Papin (Fra, AC Milan) 46, 5. Liudrup (Den, Barcelona) en Schmeichel (Den, Manchester United) 44, 6. Bergkamp (Ncd, Ajax) 29, 7. Rijkaard (Ned, AC Milan) 23.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23