Pitbull van Van Tol is scheet van een beest' 'Alsof alleen rampfoto's mogen winnen' Hulp voor beesten met emotionele stoornissen Het Gesprek van de Dag 'Franse auto zit vol deuken!' DINSDAG 2 FEBRUAR11993 19 chef» willem spierdijk, c -CHEF MEINDERT VAN DER K, Voor de jury van de Zilveren Ca mera, een prestigieuze prijs voor de persfoto van het jaar, was er geen twijfel mogelijk. De foto van Ellen van Lange na de finish van haar gouden race in Barcelona was de beste en dus werd de Alphense fotograaf Hans Heus tot winnaar uitge roepen. „En we gaan daarover later niet meer in discussie, want dan kun je wel aan de gang blijven", zegt Leidenaar Dirk Ketting, die voor de vierde keer voorzitter was van die jury. Vooraf was echter voor vele fo tografen de foto van een zwaar aangeslagen koningin Beatrix die de Bijlmerramp aan schouwt, een geheide winnaar van de Zilveren Camera. De foto van ANP-fotograaf Paul Stolk baarde immers nfet alleen in Nederland veel opzien, maar werd in bijna alle gerenom meerde buitenlandse kranten gepubliceerd. Nu zijn er collega's die vermoe den dat deze plaat niet eerste is geworden omdat het ANP als enige bij de rondleiding van de koningin aanwezig mocht zijn. De Rijksvoorlichtingsdienst wil de niet dat Beatrix met honder den fotografen in haar kielzog over het terrein kon lopen. De foto werd kortom zonder enige concurrentie gemaakt en dat haalt enige glans van de aangrij pende foto weg. „Dat is totale onzin", zo rea geert Ketting desgevraagd. „Wanneer wij de foto's beoor delen mogen wij niet weten wie de makers zijn. Goed, je denkt dat je soms een fotograaf aan een bepaalde stijl wel kunt her kennen. Maar wie hem gescho ten heeft doet er in principe niet toe. Dat geldt ook voor de om standigheden waarin een prent is gemaakt. De jury heeft er geen malle moer mee te maken of iemand nu is voorgetrokken of niet. Het gaat ons alleen om de foto," aldus Ketting, in het dagelijks leven voorlichter bij Vooraf was deze foto een geheide het Academisch Ziekenhuis Lei den. Ook speelde het feit dat ANP- fotograaf Paul Stolk al meer prijzen heeft gewonnen volgens Ketting geen enkele rol. „De winnaar van dit jaar, Hans Heus, heeft in het verleden ook al meer prijzen gewonnen. Al maakt iemand vier keer achter elkaar de beste foto, dan wint hij ook vier keer. Het gaat ons om de kwaliteit van de plaat." Waarom voor de categorie nieuws door de jury is gekozen voor een sportfoto, is een ande re vraag die Ketting al veelvul dig heeft moeten beantwoor den. „Alsof foto's van hard nieuws zoals rampen alleen maar mogen winnen. Dan krij gen we een raar soort competi tie: wie de meeste doden heeft die wint. Nou, dan zouden wij snel klaar zijn. Maar afgezien daarvan, de rampen zijn bij de Zilveren Camera ook dit jaar heel goed vertegenwoordigd." Naar de persoonlijke mening van Ketting is de foto van Heus, werkend voor de Volkskrant, in veel opzichten een terechte winnaar. „De plaat is exact op het juiste moment genomen. Hij is technisch perfect en toont heel veel emotie. Je ziet de te leurstelling op de gezichten van de andere atletes. In mooi con trast daarmee zie je de emotie over.de overwinning op het ge zicht van Ellen van Langen. Van dit moment hebben wij trou- foto anp/paul stolk wens van verschillende fotogra fen inzendingen gekregen, maar die van Heus stak er echt'met kop en schouders boven uit." De jury van de Zilveren Camera kreeg voor 10 verschillende ca tegorieën zo'n 4000 foto's bin nen, afkomstig van 300 fotogra fen. De uitreiking van het zilve ren kleinnood aan Alphenaar Hans Heus is op zaterdag 3 april. meindert van der kaau Bob de pit-bull heeft een prima humeur. Als zijn baas Ed van' Tol de voordeur opendoet en de schrijver dezes binnenlaat, staat de hond al te kwispelen in de gang. „Een scheet van een beest", zegt Van Tol. Op dat moment is dat al een overbodige opmerking, want Bob likt dat het een aard heeft. Een zeer gastvrije hond, deze Bob. Van Tol is allerminst te spreken over de klopjacht die naar zijn mening is geopend op de pit-bull. De wet die verbiedt deze honden te fokken, te verhandelen en te houden - alleen huidige eigenaars hoeven hun dier niet weg te doen - is bij hem in het verkeerde keelgat geschoten. .Afgrijselijk. Dat is gewoon schofterig. Wie dat heeft bedacht, heeft geen verstand van honden." Even voor alle duidelijkheid, Van Tol (48) is een hondenkenner. Hij heeft een bewakingsbedrijf in Leiden waarvoor hij bouviers gebruikt. Maar hij zette in het verleden ook dobermanns en rottweilers in, om maar eens wat te noemen. En de sympathieke Bob houdt hij gewoon als huisdier. „Gabor (de staatssecretaris van Landbouw en Visserij, het ministerie dat de wet uitvaardigde, red.) kan nog geen bloemkool van een konijn onderscheiden. Hij weet absoluut niet waarover hij praat. Vijftien pit-bulls bijten, dus alle pit-bulls bijten. Zo'n redenering.." Dan volgt een verhandeling over de pit-bull. „Het zijn de eigenaars die zo'n beest slecht maken. Sommige mensen weten echt niet hoe ze met een pit-bull moeten omgaan. Honden hebben allemaal een karakter. Dat kun je stimuleren of dimmen. De eerste paar maanden kun je zo'n dier nog vormen." Een voorbeeld: „Toen Bob vijf weken was, heb ik hem gehaald. Ik had hier een geit staan in de tuin. Bob vloog hem meteen naar zijn strot. Dat ben ik. hem af gaan leren. Niet met slaan of schoppen, maar met trekken aan de riem of door hem streng toe te spreken. Eerst moet je een hond leren wat hij niet mag. Dan pas kun je hem leren wat hij wèl mag." Bob bleek een goede leerling en is nu de gehoorzaamheid en vriendelijkheid zelve. „Het gaat om het beheersen van een hond", zegt Van Tol. Hij pleit in dat verband voor het invoeren van een 'soort hondenrijbewijs'. „Laat mensen trainingen volgen met hun hond, neem ze examens af. Pas als ze geslaagd zijn mogen ze met hun hond de straat op. Eigenlijk zou elke hond op straat aangelijnd moeten zijn. Dan ben je meteen van het probleem af." In het verbod op deze dieren ('het is niets meer of minder dan het uitroeien van een ras') ziet hij, dat moge duidelijk zijn, niets. Helemaal niets. „Dat is toch geen oplossing? Het begint met de pit-bulls. Maar het gajes dat deze dieren verpest, gevechten met ze houdt, stapt dan gewoon over op een andere hond. Die flikkeren hun pit-bull in de sloot en kopen een Mastino Napolitano. Of een andere Molosser (grote- hondesoort, red.) en gaan daarmee vechten. Die gasten moesten ze castreren. En niet de pit-bulls." Ondertussen zit Bob met de gebakken peren. FÏij is inmiddels wèl onvruchtbaar gemaakt. En geregistreerd. Binnenkort krijgt Bob bovendien de verplichte tatoeage. „Natuurlijk", zegt Van Tol. „Want anders pakken ze hem en maken hem af. Willekeur, vindt Van Tol. „Laatst liep ik met Bob te wandelen. Hij aan de lijn. Komt er ineens een bouvier die hem te grazen neemt. Kijk, er zijn ook bouviers die kinderen hebben dood gebeten. Dobermanns en rottweilers ook. Maar die hebben een nummertje in hun oor, van de Raad van Beheer op kynologisch gebied. Daar wordt niet naar om gekeken. Nou, de „Het zijn de eigenaars die zo'n beest slecht maken. Sommige mensen weten echt niet hoe ze met een pit-bull moeten omgaan." foto henk bouwman volgende keer heb ik een stalen pijp bij me. Als zo'n beest Bob dan aanvalt, sla ik hem neer." H^t is tijd om een foto te maken. Bob zit braaf naast zijn baas en blikt met grote, treurige ogen in de camera. Alsof hij zich zorgen maakt over de toekomst. Het ga je goed, Bob. herman joustra. Leidenaars verdeeld over rijles met 16 jaar Han Lacourt: „Als het plan goed gebracht wordt ben ik ervoor. Maar dan is het wel belangrijk dat de be geleiders goed geschoold worden en het juridische verantwoord is." foto •archief 'Van harte gefeliciteerd! Tjonge, zestien jaar al weer, wat gaat het toch snel. Wanneer ga je ei genlijk een brommer kopen? Nu heb je er de leeftijd voor. Hoi, gefeliciteerd met je verjaar dag! Je bent toch achttien geworden. Leuk joh, wanneer heb je je eerste rijles?' Iedereen heeft deze taferelen wel eens meegemaakt. Ze ont breken op geen enkele 16de of 18de verjaardag. Als het echter aan de Raad voor de Verkeersvei ligheid ligt zal het er in de toekomst heel an ders aan toe gaan. Hij kwam eind vorige week met een plan, dat jongeren al vanaf hun zes tiende in de auto toestaat. Bovendien zou er vanaf de 'brommerleeftijd' zestien praktijkerva ring opgedaan mogen worden onder begelei ding van een ouder of andere bereidwillige. Naast een kamermeerderheid steunen ook ANWB en Bovag het plan, maar hoe zijn de re acties in Leiden? Een woordvoerder van de politie Leiden noemt het 'in principe' een goede zaak. „Er moeten dan in elk geval stevige voorwaarden komen. Het mag niet zo zijn dat iedere 16-jarige naast zijn vader kan gaan zitten en zo maar overal heenrijdt. Een voordeel is dat autorijles een vorm van verkeersles is en dat mogelijk van die les bij de jongeren wat blijft hangen als ze op hun brommer stappen. Het is goed dat ze op jongere leeftijd verkeersinzicht krijgen." De Leidse rijschoolhouders zijn verdeeld over het plan. Han Lacourt:Als het plan goed ge bracht wordt ben ik ervoor. Maar dan is het wel belangrijk dat de begeleiders goed geschoold worden en het juridische verantwoord is. Ik denk dat het de verkeersveiligheid zeker zal verhogen. Mede doordat al die jongeren die nu op een bromfiets tekeer gaan, dan natuurlijk willen autorijden. En dat kan alleen maar goed uitpakken, want die brommers zijn op dit mo ment volksvijand nummer 1." Rijschoolhouder Corvan de Hoogen is fel tegen het plan. „Als dat doorgaat krijg je je reinste wild-west op de weg. Ik zie het helemaal niet zitten en hoop dat de minister verstandig ge noeg is om het plan af te blazen. Geloof me, mijn haren gaan hiervan werkelijk recht over eind staan." Volgens Van de Hoogen, die ook bestuurslid is van de belangenvereniging voor rij-instructeurs Vier44', kijken andere rij schoolhouders niet naar de toekomst. Als dat doorgaat, blijft er echt geen werk meer voor ons over. Ze nemen nog maar twee lesjes en vragen gelijk het examen aan." In tegenstelling tot Van de Hoogen is rijschool houder Herman Stegemann zeer enthousiast over het plan. „Uitstekend! Dan hoeven leerlin gen de eerste twee jaar dat ze hun rijbewijs hebben niet meer door schade en schande wijs te worden. Ze zouden door dit nieuwe plan liefst twee jaar meer ervaring krijgen. En door dat de begeleiders goed moeten worden opge leid snijdt het mes aan twee kanten, want het is voor hen een goede opfris-cursus." Stegemann denkt dat alles erop gericht is de verkeersveilig heid te verhogen en niet om meer geld binnen te halen. „Ik denk dat het niet duurder hoeft te zijn dan het halen van een rijbewijs tegenwoor dig kost. Wij hoeven als rijscholen niet te rouwen, want ik denk dat onze rol heel belang- rijk wordt." „Werkelijk de grootste onzin die er is", zegt de Leidse NZH-buschauffeur Gerrit. „Waarom ze dat nou weer doen. Een hoop jeugd van zestien kan niet eens normaal op een fiets of brommer rijden. Omdat het in Frankrijk goed is gegaan hoeft dat hier toch niet goed te gaan, ik snap het niet." Een collega valt hem bij: „Nou. moet je die Franse auto's zien altijd helemaal vol deuken." En de jeugd zelf? Die vindt het wel best. De 17- jarige Jurgen:,,Jammer dat het voor mij te laat is. Als het plan vorig jaar was uitgevoerd, was ik zeker begonnen. Ik kan nu al niet wachten." Ook Anrico is met zeventien jaar net te oud, maar hij denkt dat iedereen wel op zijn zestien de zijn rijbewijs wil halen. „Hartstikke gaaf idee. Ik rijd nu al eens op een trekker op de boerderij van mijn oom. Maar in een auto rij den is nog veel gaver. Ik zie het al voor me, lek ker met de auto uitgaan." Sandra is zestien en ziet het wel zitten. „Als het vanaf morgen zou zijn, zou ik overmorgen beginnen. Maar ik ga zeker niet naast mijn vader zitten! Daar word ik zenuwachtig van." Danny voorziet een hoop ongelukken als het allemaal doorgaat. ..Ik zie sommigen al onderuitgezakt 180 kilometer per uur rijden in de BMW van pa. Daar kunnen al leen maar brokken van komen." Danny, net ze ventien, moet toch bekennen dat hij op zijn zestiende was begonnen als hij die mogelijk heid had gehad. „Tuurlijk, autorijden lijkt me helemaal te gek!" De Baarnse Ada Huneman-van Briemen heeft een praktijk voor alternatieve geneeswijzen, waar zij sinds een half jaar niet alleen mensen, maar ook dieren met emotionele problemen helpt. Zij heeft veel angstige en ook agressieve honden en katten onder behandeling. De zogehe ten Bachremedies, een soort plantenextracten in druppel- vorm, zijn volgens haar echter geen "tovermiddel'voor alle kwalen. „Sommige dierenartsen zullen zich rotlachen als zij dit horen en uitroepen dat het allemaal flauwekul is. Eigenlijk is het ook heel irrationeel. Er is niets we- tenschappelijkonderbouwd", erkent zij. In haar werkkamer staat een rij flesjes met welluidende Engelse namen zoals Cherry Plum (voor onbeheerste irrationele gedach ten), Honeysuckle (voor leven in het verleden) en Star of Bethlehem (nawerking show of verdriet). De remedies zijn af komstig van bloemen, planten en bomen, variërend van dui- zendguldenkruid.kerspruim, kamperfoelie, kastanje tot iep. Zo wordt hulst gegeven om ja loezie te doorbreken en gaas- peldoorn zou werken bij de pressiviteit. Wie een shock heeft gehad bijvoorbeeld na een on geluk, krijgt als eerste hulp een paar druppels uit het flesje met het etiket rescue. Dat is volgens Huneman een mengeling van een aantal andere remedies. De therapie werd eind vorige eeuw ontwikkeld door de Engel se arts Edward Bach, die een goedlopende praktijk opgaf om het veld in t'e gaan. In de bossen selecteerde hij een kleine veer tig planten, waarvan hij voelde dat zij een bepaalde invloed hadden op zijn geestesgesteld heid. Volgens de Baarnse gaat het om bepaalde vibraties. „Ik doe een paar druppels in een ander flesje met mineraalwater. Je hoeft het vocht niet per se in te nemen, maar kunt het ook in de nek deppen. Als remedie te gen het huilen van een baby wordt het flesje ook wel in de wieg gezet." Volgens Huneman werken de druppels heel snel bij kinderen en dieren, omdat zij er meer open voorstaan. „Een dier leeft instinctmatig en wordt niet af geleid door het irrationele ka rakter van deze therapie. Bij volwassenen kijk ik ook uit wie ik het kan vertellen. Veel men sen zijn toch sceptisch." Als die- renliefhebsteren kattenfokster is Huneman op het idee geko men om de therapie toe te gaan passen op du-reu. Zeil heeft zij een Schotse collie, die als puppy midden in de nacht hartver scheurend begon te huilen, om dat hij menselijk gezelschap miste. Een paar druppels deden wonderen. Volgens de Baarnse krijgt zij veel consulten van mensen met asieldieren, die vaak angstig of agressief zijn geworden door traumatische ervaringen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19