'Bouwer zit op grens chantage' Angst in Alphen om pitbulls Rijn- en Veenstreek Gemeente sluit vaker deals met aannemers Aipnen wii geia voor In de oude Leyland-bus was je nooit alleen gebruik plattegrond Ernstig hoofdletsel DINSDAG 2 FEBRUAR11993 _1_7 Commissariaat voor de Media grijpt niet in Vervolg voorpagina De omroeporganisatie Veronica zit ook fout, door de ac tie van de gemeente Alphen en het bouwbedrijf VDM. Voor geen enkel televisieprogramma mag een overeen komst worden gesloten zoals nu in Alphen is gebeurd, zegt beleidsmedewerker H. Ottenhoff van het Commissa riaat voor de Media. Veronica had moeten ingrijpen toen bleek dat het bouwbedrijf twintig huizen mag bouwen in ruil voor een paar minuten Alphen-promotie op televisie. Een delegatie van verontruste bewoners van de Landenbuurt in de wijk Kerk en Zanen overhandigt burgemeester Paats een petitie met 231 handte keningen. Ze hopen ermee te bereiken dat de twee pit-bulls uit hun buurt worden verwijderd. foto •bende bruyn Bewoners overhandigen burgemeester Paats handtekeningen alphen aan den rijn »ruud sep „Het zal lastig worden om Vero nica aan te spreken", zegt Ot tenhoff. „De omroep zal zeggen dat ze er niet van wist. Maar als er een formele klacht komt met duidelijke bewijzen, dan kun nen we Veronica wel ter verant woording roepen." De handel wijze van de bouwer vindt Ot tenhoff overigens 'een beetje Italiaans'. "Dit gaat een beetje naar de grens van chantage en omkoperij." In een voorstel aan de com missie ruimtelijke ordening stelt de gemeente geen bezwaar te hebben tegen deze koppelver koop. De gemeente werd enige tijd geleden benaderd door VDM met het verzoek mee te doen aan het programma. In eerste instantie was het daarbij voor de gemeente niet duidelijk dat de bouwer ook een tegen prestatie eiste voor het tv-optre- den. Bij een eerste gesprek bleek dat VDM in de buurt van Ecolo- nia ongeveer twintig energiezui nige wil bouwen. Naast Alphen heeft het bouwbedrijf nog elf andere Nederlandse gemeenten benaderd. De medewerkers van de ge meente Alphen waren verbaasd toen de bouwer de deal op tafel legde. „Het was voor ons een nieuwe benadering", meldt voorlichter S. Sturkenboom. „We hebben er daarom goed over nagedacht. Maar we von den het energiezuinige project en de ruimte voor promotie te verdedigen. Je kunt zeggen dat het een heel eigentijdse manier is om bij de gemeente binnen te komen." Overigens moet VDM nor maal betalen voor de grond waarop het de energiezuinige huizen wil bouwen. Het enige voorrecht dat de gemeente het bedrijf verleent is dat het voor uitlopend op de woningbouw- planning voor 1994 nu reeds toestemming krijgt om in dat jaar te bouwen. Directeur B. Talsma van VDM is niet blij dat Alphen de over eenkomst in de openbaarheid heeft gebracht. „Het had nooit naar buiten mogen komen", re ageert Talsma. „Ik bel direct de gemeente om te vertellen dat ze het gat weer dicht moet spijke- „Het verhaal zit veel ingewik kelder in elkaar", vertelt Tals ma. Maar hoe wil hij niet kwijt. „Het komt in mei op tv. Voor die tijd zullen we u een uitge breide persmap sturen", belooft de directeur. alphen aan den run» marieta kroft Kinderen in de Landenbuurt van Kerk en Zanen lopen nau welijks meer alleen op straat. Huisdieren worden angstvallig in de gaten gehouden. De hele buurt is nog in de ban van het drama dat zich een week gele den in de wijk afspeelde. Vlak voordat de school uitging, brak een pitbull los en verscheurde het katje Shira. Een spoor van bloed en ingewanden liet het beest na, met in zijn bek het poesje. Opengescheurd en aan gevreten werd Shira enkele stra ten verderop gevonden. Na de dood van Shira kwam in de buurt spontaan een handte keningenactie op gang. Uit woede en onmacht omdat de politie de zaak verder op zijn beloop laat en de eigenaar van de hond zich niets aantrekt van het voorval. Gisteren overhan digde J. Baak, eigenaar van de verscheurde poes, ruim 200 handtekeningen aan burge meester Paats. Volgens mevrouw Baak heeft de eigenaar van de pitbull slechts een waarschuwing ge kregen van de politie en is de zaak daarmee afgedaan. „De ei genaar heeft niet eens de moei te genomen om zijn excuus aan te bieden voor hetgeen zijn hond heeft aangericht", zegt zij. „Dus over een schadevergoe ding hoef ik helemaal niet te be ginnen. Het hele geval interes seert hem geen bal. Hij is van plan de honden te verkopen naar Duitsland omdat daar minder strenge regels zouden gelden. En tot zolang blijft hij hier rondlopen met die bees- Burgemeester Paats toonde gisteren begrip voor de onrust onder de buurtbewoners. Hij adviseerde de mensen goed op te letten of de eigenaar zich aan het muilkorf- en aanlijngebod houdt. Als dat niet zo is, kan de officier van justitie er een straf zaak van maken. Shira, een 5-jarige Abbesijn, hoorde helemaal bij het gezin Baak uit de Ierlandstraat. „Het was net alsof het ons kind was", vertelt de vrouw des huizes met een trillende stem. „Als je weg ging, liep ze met je mee. Kwam je weer thuis, stond ze je op te wachten alsof ze zeggen wilde: 'Ben je er nu pas'?" Shira is niet het enige slacht offer van de twee aan de Por- tugalstraat verblijvende pitt- bulls. In de wijk lopen volgens mevrouw Baak meer katten en honden met een halve staart of een half oor. Haar buurvrouw M. Drake vult haar aan. „Wie zal het volgende slachtoffer worden? Een kind?". Fel en furi eus reageert het tweetal: „Die honden horen niet in een woonwijk. Die moeten hier weg. Straks breekt de zomer aan. De kinderen willen dan buiten spe len. Maar niemand durft ze al leen te laten. De buurvrouw van die pitbull-eigenaar durft nog niet eens haar achtertuin in om haar containers buiten te zet ten." Na de gruwelijke dood van Shira kwam in de buurt spon taan een handtekeningenactie op gang. „Vrijwel iedereen rea geerde", vertellen Brake en Baak. „Vooral in de Portugal- straat was de respons bijzonder groot". Dit wordt bevestigd door overbuurvrouw M. Koelewijn van de pitbull-eigenaar. „Juist de avond voor het voorval wa ren we al met een groepje bij el kaar om een protestactie tegen de pitbulls op touw te zetten. Toen de poes werd vermoord was dat voor ons een dikke druppel op een vreselijk gloei ende plaat. Dat heeft de actie in een stroomversnelling gezet." Eigenaar van de honden, M. Tammerijn, vindt de commotie zwaar overtrokken. „Iedereen is beïnvloed door de media", meent hij. „Mijn honden zijn net zo goed te vertrouwen als herders of andere honden, van groot tot klein. Ik kan wel be grijpen dat de mensen bang zijn, maar dat komt omdat ze niet eerlijk en objectief zijn. Ze nemen bijvoorbeeld niet de moeite om eens naar mij toe te stappen en kennis met de hon den te maken." Verantwoordelijk voor de aanval op de kat voelt hij zich niet. „Ik was op vakantie toen het gebeurde. Ik kan er dus niets aan doen dat de hond los brak." Tammerijn is dan ook niet van plan om zijn excuses bij de familie Baak aan te gaan bieden. Of hij van plan* is om zijn twee huisdieren te houden weet hij nog niet. Hij beschouwt zijn pitbulls als zijn kinderen. „Ik mag nu alleen maar met ze op straat lopen als ze worden ge muilkorfd en ik een paspoort bij me draag. Ik vergelijk dat met een ster die joden tijdens de oorlog moesten dragen. Er is niet veel aardigheid meer aan." VRUETUD Turks fruit Sjoerd Pleysier speelt op 6 fe bruari 'Truks fruit' in het dorps huis 'De Alkebrucht' van Roelo- farendsveen. Pleyzier vertolkt het beroemde boek van Jan Wolkers in een solovoorstelling, waarvoor tien gulden toegang moet worden betaald. Aanvang: 2030 uur. Kunstbeurs In de grote zaal van Vogelpark Avifauna wordt op 6 en 7 febru ari de jaarlijkse hobby-, kunst en creatiefbeurs gehouden. Op zaterdag is de zaal gevuld met exposities, terwijl zondag vooral de amateurkunstenaars hun werk kunnen tonen. Te zien zijn onder meer schilderwerk, pop pen, glaskunst, borduurwerk en droogbloemdecoraties. De beurs is beide dagen geopend van 10.30 tot 17.30 uur. Verkleedshow Vreugdeoord alphen aan den run Speeltuinvereniging Vreug deoord in Alphen houdt woensdag 20 februari een playback-show en een ver kleedshow. Vanaf 14 uur mag iedereen die 'verkleed' is naar binnen. Het kind dat met de mooiste of gekste kle ding krijgt een prijs. De deel nemers voor de playback- show moeten hun eigen mu ziek meenemen. Voor deze wedstrijd zij drie bekers be schikbaar. Wie mee wil doen moet zich voor 13 februari opgeven. Dit kan bij Nel Fou- sert (76004), Marie-Anne van Kalshoven (76126). Linda Pleij (91128) of Lenie Over- duin (95252). Sjako! in Het Kasteel alphen aan den run 'Een prachtig brok teringherrie'. Zo presenteert het trio Sjako! zich aan de buitenwereld. De band timmert sinds 1985 stevig aan de weg met optredens op grote internationale festivals en tot nu toe vier cd's. Sjako! is vaak te zien bij VPRO's Onrust en laat geregeld van zich horen via de Nederlandse- en Ameri kaanse media. De band heeft inmiddels de reputatie opge bouwd van één van de beste Nederlandse rockbands. Sjako! speelt zaterdag 6 februari in jongerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen. De zaal gaat open om 21 uur. Toegangprijs alphen aan den run „Waarom zou dat niet kunnen?", reageert wethouder G. van As (WD/ruimtelijke ordening) verbaasd op de vraag of het geoor loofd is een aannemer goedkeuring te geven om huizen te bou wen als tegenprestatie voor wat reclame. „Het gemeentebestuur verkoopt de grond voor de normale prijs. Als er iets van de prijs af had gemoeten was het anders geweest: dan waren we er niet op in gegaan", aldus Van As. Volgens de wethouder is het heel gewoon dat de gemeente deals sluit met bouwers. „Als een bouwer in de stadsvernieu wing een probleem voor ons oplost, dan vraagt die soms om een compensatieplannetje. Als je dat niet doet, kun je geen zaken doen." De overeenkomst met VDM komt volgens de wethouder op hetzelfde neer. Dat het Commissariaat voor de Media zijn twijfels heeft bij de gang van zaken, is volgens Van As een zaak voor Veronica. „Ve ronica en VDM hebben een plan waar de gemeente in principe niet tegen is. Maar als het van het Commissariaat voor de Media niet mag, dan houdt het op." Fietser (76) gewond na aanrijding alphen aan den run Een 76-jarige man uit Alphen is gisteroch tend gewond geraakt toen hij werd geschept op het fietspad langs de President Kennedylaan. Een 28-jarige Alphense reed met haar auto de Paddestoelweg op en verleende daarbij de be jaarde fietser geen voorrang. De man is met hoofdletsel afge voerd naar het ziekenhuis. Inbrekers stelen cheques en pasje zwammerdam Uit een woning aan de Burgemeester Hoogen- boomstraat in Zwammerdam zijn in de nacht van zondag op maandag diverse betaalmiddelén gestolen. De dieven gingen er vandoor met twintig betaalkaarten, een giropas, een visakaart, een aantal eurocheques en een paspoort. De inbrekers kwamen binnen door gebruik te maken van een valse sleutel. Paspoort is net als jodenster in oorlog Dierenartsen in nieuw gebouw ter aar» De dierenartsenpraktijk Ter Aar-Nieuwkoop heeft sinds gis teren aan de Kerkweg, ter hoog te van de Oostkanaal weg, in Ter Aar een nieuw gebouw betrok ken. De dierenartsen J. Breure, G. Noë en P. Kortmann'delen het pand met de fysiotherapie- praktijk van het echtpaar M. Witte. Voorheen was de dierenartsen praktijk gevestigd in Nieuw- veen. „Hier in Ter Aar hebben we echter meer ruimte", legt Noë de verhuizing naar de buurgemeente uit. „We zitten hier bovendien veel centraler. Een ander voordeel is dat wij de ruimte kunnen delen met de fy siotherapeuten, wat goedkoper is." Hij verwacht dat het ge bouw half maart, wanneer de fysiotherapeuten erin trekken, officieel wordt geopend. Dwangsom om weglopen mest te voorkomen alphen aan den run Een boer uit Aarlanderveen moet 750 gulden per dag beta len als hij nog langer mest laat weglopen in de grond. De ge meente Alphen constateerde bij controle op zijn boerderij aan het Zuideinde dat er scheuren zitten in het foliebassin, waarin de mest wordt opgeslagen. Ook het hek rond het bassin is ka pot. Omdat de boer de beerput niet wil reparen, heeft de ge meente hem een dwangsom opgelegd, die kan oplopen tot een maximaal 22.500 gulden. Busmaatschappij Maarse Kroon herdacht met historische rit A lntinn „rjl „„IJ verbinding tussen Alphen aan den Rijn en Schiphol. Voor eert meer fijnmazige verbinding moet de regioliner zorgen, een nieuwe benaming voor de vertrouwde buurtbus sen. Ten slotte komt er een ho- meliner, een klein busje of zelfs een taxi die de mensen zoveel mogelijk van deur tot deur moet brengen. Neutraalstand De bus nadert een smal dijkje met een scherpe bocht. De be stuurder van de Leyland moet zwaar werk verrichten om de draai te nemen; stuurbekrachti ging was in 1961 nog niet uitge vonden. Zegt een chauffeur: „En dan is deze nog makkelijk! Sommige bussen stuurden zo zwaar, dat de chauffeurs moes ten gaan staan om het stuur te kunnen draaien. En daarna weer terugsturen, want van de neutraalstand had ook nog nooit iemand gehoord." Problemen waar de nieuwste generatie bussen niets meer mee te maken heeft. De 'Jules Verne', die in 1963 toch nog zo'n twee ton kostte, is naar he dendaagse begrippen meer grappig dan comfortabel. Hij haalt het niet bij de shuttlebus, het laatste op het gebied van luxe en comfort. Koning: „De reizigers krijgen koffie en een krant en rijden langs de files naar hun werk. Zeventig pro cent van de reizigers is ex-auto mobilist. Ze ervaren de bus als sneller dan hun auto, hoewel dat onder ons gezegd en gezwe gen niet zo is. Maar ze rijden wel langs de file, ja. Dat geeft een sneller gevoel." alphen aan den run «ruud sep Het moet maar eens afgelopen zijn met het illegaal kopiëren van de Alphense stadsplatte grond. De gemeente wil daar voortaan geld voorhebben. Uit geverij Holland bv uit Leider dorp, die vorig jaar zonder te betalen een plattegrond van Alphen uitgaf en daar de ge meentelijke kaart voor gebruik te, wacht mogelijk een proces. Holland bv geeft al zeventien jaar lang plattegronden uit en krijgt volledige medewerking van de gemeenten. De kaarten van Holland bv worden aange kleed met advertenties en huis- aan-huis verspreid in de betref fende gemeente. De kaarten •zijn eenvoudig. Volgens de gemeente is er on danks de verschillen wel dege lijk sprake van plagiaat. Dat de gemeentelijke plattegrond is ge bruikt is wel duidelijk: de Lei- derdorpse uitgever heeft een aantal foutjes uit de officiële kaart klakkeloos overgenomen. Advocaat C. van Oosten van Holland bv geeft toe dat de uit gever gebruik heeft gemaakt van de Alphense kaart. Volgens hem is daar niets illegaals aan. „Op een plattegrond rusten al leen auteursrechten voor zover het gaat om het persoonlijk ka rakter van de kaart", aldus de advocaat. En het 'persoonlijk karakter' van de beide kaarten is naar zijn mening totaal ver schillend. „De kaart is zwart-wit met rode accenten, er staan golfjes in grote waterpartijen en rode pijlen bij de adverteer ders." De advocaat begrijpt overi gens best dat de gemeente geld wil vragen voor het gebruik van haar kaartmateriaal. De ge meente heeft 24.000 gulden uit gegeven voor haar laatste, door de computer getekende kaart. Maar Alphen kan niet eerst de kaart verstrekken en dan later ineens een rekening van een paar duizend gulden sturen. „De gemeente mag best geld vragen, maar dan moet ze het van tevoren zeggen", aldus Van Oosten. rusenhout Een 55-jarige inwoner van Rijnsaterwoude heeft gisterochtend rond acht uur ernstig hoofdletsel opgelopen bij een ongeluk op de kruising Aalsmeerderweg/Liizijde in Rijsenhout. De man. die op de Aalsmeerderweg rechtdoor fietste, werd op de kruising aangereden door een auto die linksaf de Lijzijde wilde inslaan. Deze auto werd bestuurd door een 20-jarige Rijsenhouter. De fietser kwam ten val en moest met ernstige verwondingen in het Amsterdamse VU-ziekenhuis worden opgenomen. Brommend en brullend trekt hij op, de oude Leyland-bus uit 1961. Alles trilt. Vuttende chauf feurs van de oude busmaat schappij Maarse Kroon kijken elkaar lachend aan. Eén van hen steekt zelfs een gebalde vuist in de lucht: „Wat een ge luidje hè? Nee, als je in die bus reed, dan was je nooit alleen." Glunderend kijken ze naar buiten en vertellen elkaar sterke varhalen. Zoals bijvoorbeeld over de onhandelbare 'opoe bus', die van voren een bredere wielbasis had dan van achteren: „De chauffeur kwam van tijd tot tijd in de sloot terecht; daar kon-ie écht niets aan doen. Die bus was nou eenmaal moeilijk te besturen. Er moesten twee kraanwagens bijkomen om 'm er weer uit te krijgen." De busmaatschappij Centraal Nederland (CN) herdenkt deze maand dat op 1 februari 1923 de eerste commerciële bus dienst in de Leidse regio ging rijden. Die bus (eigenlijk meer een vrachtauto met losse ban ken) reed vier keer per dag van Rijnsaterwoude naar de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden. Onder weg deed hij Leimuiden, Oude- Wetering, Roelofarendsveen en Oud Ade aan. Gistermiddag re den twee historische bussen van Maarse Kroon die oude route opnieuw. Weliswaar niet met de 'opoebus', maar met een 'Leyland-Verheul' uit 1961 en de voor die tijd zeer luxueu ze 'Jules Veme' uit 1963. Overheidssubsidie In 1973 ging Maarse Kroon op Chauffeurs in de vut van de oude busmaatschappij Maarse Kroon vertelden elkaar stoere verhalen: 'Wat een geluidje, hè?foto »ben de bruyn in Centraal Nederland, maar de herinnering aan de oude maat schappij leeft als nooit tevoren. Zegt directeur S. Koning: „De tijden dat we met overheidssub sidie vrijwel lege bussen over de dijk konden laten rijden, zijn definitief voorbij. We moeten nu de reizigers zien te bereiken; zorgen voor rendementen en voor winst. Wat dat betreft is de firma Maarse Kroon voor ons een voorbeeld, want die moest ook zijn eigen broek ophou den." De Jules Verne rijdt ondertus sen over de hobbelende polder wegen. Chauffeur Wim Maarse (zoon van de oprichter Jacob Maarse) stopt op de plekjes waar ooit iets bijzonders ge beurde. De eerste halte is de op stapplaats van de eerste passa gier, in het hart van Rijnsater woude: „De goede man leeft niet meer", constateert een oud -chauffeur gelaten. Midden in de polder stopt de bus opnieuw. Ditmaal om de herinnering op te halen aan twee meisjes, die ooit direct vanuit de bus de sloot instap ten. „Er lag zó n laag kroos op die sloot en de passagiers kon den de berm niet van het water onderscheiden. De chauffeur heeft eerst eens een paar minu ten hartelijk gelachen en ze daarna de sloot uitgetrokken." Koning vertelt ondertussen over de toekomstplannen van CN en zijn slag om de reiziger: „We beginnen eind volgend jaar met een nieuw vervoersnet. Zo komt er een Interliner. Dat is een doorgaande bus die op slechts één of twee knooppun ten stopt. Het is de bedoeling dat die bus zoveel mogelijk be gint en eindigt bij NS-stations." Als voorbeeld noemt Koning de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17