'Dit getuigt niet van ondernemersgeest' in tijd flinke Regio Politie Oegstgeest: aiieen 'Winkels genoeg in Zoeterwoude' voorlichting op aanvraag Voorschoten zet 'groen' op een rijtje Jongeren Leiderdorp in actie tegen discriminatie Bewoners Hofweg moeten leren leven met overlast van garagebedrijf DINSDAG 2 FEBRUARM 993{5 chef gert visser, 0 Albert Heijn-bedrijfsleider boos'op collega 's in Winkelhof Vervolg van voorpagina De problemen over de sluitingstijden in de Winkelhof be gonnen begin dit jaar. Het rijk bepaalde dat middenstan ders die dat willen hun winkel tot 18.30 uur mogen open houden. Bedrijfsleider T. Bartels van het Albert Heijn-fili- aal in de Winkelhof liet de deuren dan ook een half uur langer open. Dat ging een paar dagen goed. „De bewa king kwam toch pas na half zeven de deur afsluiten, geen enkel probleem", aldus Bartels. Inwoners sceptisch over grotere markt zoeterwoude gerry redel leiderdorp roy klopper Maar na een paar dagen gingen mede-winkeliers klagen. „Ze wilden dat we net als de rest ge woon om zes uur dicht gingen." Op een vergadering van de win keliersvereniging bleek Albert Heijn de enige die een half uur langer wilde open blijven. Op grond van een meerderheid van stemmen werd Bartels toen ge dwongen gewoon om zes uur voorschoten De gemeente Voorschoten gaat het groen in het dorp en daar buiten in kaart brengen. Met het opstellen van dit zogeheten landschapsplan wil Voorscho ten een overzicht krijgen van 'de rijkdom' aan groen en land schap. Beslissingen over bebou wing of de aanleg van wegen kunnen in de toekomst dan worden getoetst aan het land schapsplan. Waardevolle stukjes groen zouden zo beter kunnen worden beschermd. Het landschapsplan beschrijft de bodem en waterlopen, de sa menhang tussen flora en fauna en de manier waarop de bebou wing en het landelijk gebied op elkaar aansluiten. Het plan moet halverwege dit jaar ldaar zijn. De provincie Zuid-Holland noemt Voorschoten rijk aan na- tuur- en landschapswaarden. De provincie is erop gericht na tuur en landschap te sparen en onderschrijft dan ook het op stellen van dit plan. Van de 68.000 gulden die het opstellen van het plan kost, betaalt de provincie 5000 gulden. VRIJE TIJD Hebbeding In het poppentheater Wellus Nietus aan de Voorschotense Prinses Marijkelaan speelt Con nie de la Mar morgen, woens dag 3 februari, de voorstelling 'Hebbeding'. Kinderen vanaf ongeveer 4 jaar kunnen tussen 14.30 en 15.30 uur in het theater terecht. Cabaret 'Cabaret' is het verhaal van een Amerikaanse schrijver die in de jaren van de opkomst van Hitier en het Derde Rijk de stad Berlijn bezoekt. Studenten van The Bri tish School in Voorschoten spe len deze musical vanaf morgen tot en met 6 februari. Kaartjes kosten 15 gulden en kunnen nog worden besteld via tele foonnummer 071 -616958. op te houden met de verkoop. „En toen kwam de bewaker plotseling om kwart over zes. Bijna flauw." De bedrijfsleider is slecht te spreken over de houding van zijn collega's. „Jammer dat ze niet zo voortvarend denken als wij, dit getuigt niet van onder nemersgeest." Bartels kan nog niet inschatten of de weigerach tige houding van de andere winkeliers hem klanten kost. leiderdorp» roy klopper Leiderdorp is een nieuwe at tractie rijker. In zwembad De Does werd gisteren de zoge naamde 'wetbelt' geïntrodu ceerd. Een zwembandje nieuwe stijl eigenlijk, dat mensen boven water houdt bij de rage 'aqua- jogging': lopen in het water. De Does is als een van eerste zwembaden in de regio inge sprongen op het vanuit Amerika overgewaaide waterlopen. Het lijkt een schot in de roos. Liefst 96 mensen doen mee aan de eerste cursus. Enkele weken ge leden begonnen in het Noord- wijkerhoutse zwembad De Schelft ruim 50 aquajoggers aan een cursus. Aqua-jogging is ontstaan in de topsport. Sportlui gaan het water in om de spieren op sterkte te houden. Omdat een lichaam in het water veel min der gewicht heeft, blijft belas ting van gewrichten achterwe ge. Zo kan een blessure genezen terwijl de conditie niet achteruit gaat. Aquajoggers blijven boven water via een wetbelt, een soort zwembandje van schuim. Ze komen vooruit door een lopen de beweging te maken, overi gens zonder de bodem te raken. De sport is zwaar omdat de weerstand groter wordt naar mate harder wordt gelopen. De Does ontwikkelde vorig jaar zomer al plannen om het aquajogging op te pikken. Er werden speciale begeleiders op geleid, want het Leiderdorpse zwembad wilde het niet bij al leen sjouwen laten. „We bieden een compleet fitness-program ma in het water, waarbij alle „Ze kunnen natuurlijk in Leiden wel een half uur langer terecht. Maar de effecten zijn nog moei lijk te meten." Bartels seinde het hoofdkan toor van zijn grootwinkelbedrijf in, het Zaandamse Ahold. Dat heeft inmiddels een brief ge stuurd naar de winkeliersvere niging. „Ahold meldt dat ons fi liaal de mogelijkheid wil heb ben zo lang open te blijven als de wet dat toestaat", zo meldt de bedrijfsleider. Het voorstel van Albert Heijn om zelf de extra kosten (voor verlichting en bewaking) van de langere openingstijden te beta len is afgewezen door beheer der WPM van de Winkelhof. De Brabantse firma zegt alleen za ken te doen met de winkeliers vereniging en die is dus tegen stander van verlengde opening, omdat slechts een van de ze- oegstgeest liesbeth buitink De Oegstgeester politie kan dit jaar geen voorlichting geven over inbraakpreventie. Het poli tiekorps is samengegaan met de korpsen van Warmond, Rijns burg, Sassenheim, Katwijk en Valkenburg en heeft daarbij mankracht moeten inleveren. „We hebben gewoon niet meer voldoende mensen om avonden de wijk in te gaan en deur aan deur voorlichting te geven", al* dus woordvoerder P. van der Horst. Aanvragen uit het publiek om voorlichting wil de politie wel honoreren. „We proberen wel te reageren op vragen van particu lieren, maar het kan goed zijn dat mensen dan wel een paar weken moeten wachten. We hebben gewoon niet de ruimte spieren getraind worden", aldus woordvoerder Jaap Timmer mans van De Does. En zo moesten de eerste deel nemers gisteren vooral veel stil staan in het water, al zwaaiend met de armen, zonder al te veel aan lopen toe te komen. Pas la ter, als de conditie wat meer op peil is, wordt er intensief gelo pen in het wafer. ventig winkeliers daar behoefte aan heeft. „Dan houdt het dus op", zegt voorzitter P. van Leeu wen van de winkeliersvereni ging- Volgens hem is van slecht koopmanschap geen sprake. „Onderzoeken wijzen uit dat de consument duidelijkheid eist, hij wil dat in een winkelcentrum alle winkels gelijktijdig open en dichtgaan." Van Leeuwen is op de hoogte van de Ahold-brief uit Zaan dam. „Ik wacht af wat er van komt. De winkeliersvereniging heeft statuten die ook door AH zijn ondertekend. Daar hebben we ons keurig aan gehouden." Tot slot heeft hij een advies: „Albert Heijn zegt altijd op de kleintjes te letten. Laat ze dan ook op de kleine winkeliers let ten die weinig baat hebben bij langere opening." om het zo grootschalig aan te pakken als vroeger." Tot vorig jaar had de Oegst geester politie het project 'Be veiligd wonen'. Agenten gingen daarbij in een woonwijk langs de deuren met voorlichting over maatregelen die inbrekers bui ten de deur moeten houden. Zo gaf de politie onder meer voor lichting over hang- en sluitwerk. In de winter van vorig jaar wer den de bewoners van de Prinses Beatrixlaan, de Prinses Ire- nelaan, de Prihses Marijkelaan en de Prinses Margrietlaan be zocht. De politie had die wijk gekozen omdat er niet zo veel huizen staan. In de praktijk bleek dat echter toch meer werk op te leveren dan verwacht, omdat de huizen ook stukken groter zijn dan elders in Oegst geest. De effecten van het aquajog- gen zijn volgens Timmermans vooral conditioneel goed merk baar. Een half uurtje hard wer ken in het water heeft hetzelfde effect als vier uur lopen op de weg. Ook een paardemiddel te gen overtolllige kilo's dus? Tim mermans: „Alleen als je het combineert met een dieet. Wie na afloop de snackbar induikt, „Drie kramen, dat kun je toch geen markt noemen", zegt me vrouw Oosterveer, een inwoon ster van Zoeterwoude-Dorp. „Een groenteboer, een visboer en een kaasboer, meer niet. Vis koop ik bijna nooit, de kaasboer komt pas om vier uur of zelfs om haif vijf en de groenteboer is dezelfde van de winkel in het dorp." Enthousiast is ze dus niet over de huidige situatie. Maar ook io de toekomstplannen voor de markt gelooft ze niet echt. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude wil de markten in het dorp groter maken. Van avond vergadert een commissie van de gemeenteraad daarover. „Misschien zou het met een stuk of tien, vijftien kramen wat lijken, maar nu is het maar een zielige vertoning", meent me vrouw Oosterveer. zal weinig resultaat merken." Opvallend was gistermiddag het grote aantal deelnemende vrouwen. Toch zijn er volgens Timmermans ook veel mannen onder de deelnemers. „Die trai nen vooral 's avonds." De eerste cursus in De Does duurt tien weken. Per week een begeleide training en een keer vrij-joggen. De kosten bedragen Mevrouw Paardekooper is het helemaal met haar eens. „De markt aan het Watertje stelt echt niets voor." Maar dat hoeft ook helemaal niet, vindt zij. „Er zijn hier toch winkels genoeg. De mensen zijn vertrouwd met hun eigen winkeliers, die gaan niet zo snel naar een andere bakker of bloemenman. Ook niet als de markt groter zou zijn. Volgens mij wordt er alleen iets gekocht als de mensen er toe vallig langskomen. Ik denk niet dat er mensen speciaal naar de 'markt' komen. En er komen al helemaal geen mensen van bui ten het dorp." Van mevrouw Van der Geest van bakkerij 't Watertje hoeft de uitbreiding van de markt ook niet. „Die drie kramen? Dat is toch een lachertje. En dan is de groenteboer nog van het dorp zelf. Wij zouden er ook zelf kun nen gaan staan met een brood- en banketkraam, maar dan nog. 210 gulden, inclusief ^n eigen wetbelt. Vervolgcursussen kos ten 90 gulden voor tien lessen. De Does wil het hele jaar door gaan met de cursussen. Overi gens zijn op een paar middagen nog plaatsen vrij. „Tussen de middag, dus eventueel geschikt voor mensen op kantoor die wat aan hun conditie willen doen." In Zoeterwoude doe je toch al leen je boodschappen, als je wil winkelen ga je naar Zoetermeer of Leiden. En die markt op schuiven naar de Dorpsstraat zie ik ook niet zitten. Daar staan ook nog steeds een paar panden leeg omdat niemand er iets in ziet." Staan er op het Watertje in Zoe terwoude-Dorp elke donder dagmiddag slechts drie kramen, op het Eendenkooiplein aan de Rijndijk is het al niet veel beter gesteld. Er zijn nu vier stand plaatsen bezet en B en W willen de markt uitbreiden tot eventu eel tien kramen. In Zoeterwoude-Rijndijk staan kramen met bloemen, kaas, kip en vis. „Er heeft ook nog een groenteboer gestaan, maar die is een tijdje geleden ook weggebleven", zegt me vrouw Paauw uit de Kastanje laan. Zij woont praktisch aan het parkeerterrein en heeft de wekelijkse markt pal voor haar huis. „Erg druk is het er niet. Als de kinderen naar school worden gebracht en weer gehaald dan zie je wat mensen, verder niet." Een bewoonster van de Es- senlaan koopt elke week wel iets op de markt en zou het ook wel leuk vinden als er meer kra men zouden komen. Maar wel ke, daarop zou ze zo een twee drie geen antwoord weten. Mevrouw Paauw zou wel graag uitbreiding van de markt zien, want er zijn in Zoeterwou de-Rijndijk veel minder winkels dan in Zoeterwoude-Dorp. Nu gaat ze elke week ook naar de Leiderdorpse markt.Als er hier meer kramen komen zou ik wel graag een brood- en banket- laaam er bij hebben. En een stoffen- en manufacturenkraam en een met haarspelden, oor bellen, ringetjes en zo. En de groentekraam weer terug na tuurlijk." Aquajoggers blijven boven water via een wetbelt, een soort zwembandje van schuim. Ze komen vooruit door een lopende beweging te maken, overigens zonder de bodem te raken. foto jan holvast ellen verbunt „Zeggen dat racisme niet voorkomt in Leiderdorp is gevaar lijk." Dit is de mening van één van de organisatoren van de posterwedstrijd en een forumdiscussie. Met deze twee acti viteiten staan jongeren stil bij rassendiscriminatie. De acti viteiten tegen racisme worden op 21 maart gehouden in so ciaal-cultureel centrum Sjelter. Deze datum is niet zomaar gekozen: het is de dag die de Verenigde Naties hebben uit geroepen 'ter bestrijding van alle vormen van rassendiscri- De organisatoren, werkgroep Leiderdorp Aangenaam en cultureel centrum Sjelter, willen met deze anti-discrimina- tiedag vooral leerlingen in het voortgezet onderwijs berei ken. Creatieve leerlingen kunnen met de posterwedstrijd uit de voeten. ledereen tussen de 13 en 25 jaar kan een ontwerp inleve ren van een affiche met een maximaal formaat van 60 x 84 centimeter. Alles mag, als het maar past in het thema: sa men in Leiderdorp. De posters worden door vier juryleden beoordeeld. Wethouder C. Kerner (CDA) neemt naast Hans Schimmel van de Kunstkring Leiderdorp en twee afgevaar- digden van de organisatie (Paul van Oers en Emiel Snell) plaats achter de jurytafel. Prijswinaars krijgen een geldbe drag (hoofdprijs is 300 gulden) en zien hun poster in vier kleurenzeefdruk in een oplage van 200 stuks overal in het dorp terug. Politiek café Leerlingen die bij tekenen.en handvaardigheid niet al te best scoren, kunnen hun ei kwijt in het politiek café, dat na de prijsuitreiking om 14.00 uur eveneens in Sjelter wordt ge houden. Een forum met leden van de Turkse, Surinaamse, Antilliaanse en Marokkaanse gemeenschap en opnieuw wethouder Kerner, discussiëren over het onderwerp dat de laatste tijd zo in opspraak is. Eerder dit jaar besteedde de Pabo in Oegstgeest al extra aandacht aan racisme tijdens de projectweek. De organisa toren hopen dat meer scholen extra aandacht geven aan het tegengaan van vooroordelen over culturele minderheden. Daartoe zijn Sjelter ep Leiderdorp Aangenaam bereid om lessen op de scholen te geven. Mavo de Dwarsw^tering heeft al gereageerd op dit aanbod. Autobedrijf Rodenburg aan de Hofweg in Voorschoten blijft omwonenden overlast be zorgen. Dankzij de aanleg van een parkeer plaats is de parkeeroverlast afgenomen, maar de geluidshinder en de drukte van aan- en af rijdende klanten zijn hetzelfde gebleven. „Er is gewoon te veel verkeer voor een straat die doodloopt", Zegt een bewoner die niet met zijn naam in de krant wil. Het autobedrijf zit helemaal aan het eind van de weg en het verkeer moet daarom heen en terug door het woonstraatje. Onlangs kreeg het autobedrijf de beschik king over extra parkeerrruimfe voor ongeveer vijftien auto's. Daardoor wordt nu minder be slag gelegd op de openbare parkeerplaatsen. De overige overlast is gebleven. „Klanten star ten de auto's keer op keer, laten de motor lang draaien en maken proefritten waarbij veel te hard wordt gereden, aldus de bewoner. „En van de verkeersdrempels trekken veel klanten zich niks aan. Ze scheuren gewoon door de straat." Ook wordt volgens hem nog steeds de' hand gelicht met de sluitingstijden. De Voorschotense wethouder J. van de Poel (openbare werken) hoopt toch dat de rust weerkeert, nu de gemeente het straatje on langs een 'face-lift' heeft gegeven door het plaatsen van speelapparaten en verkeerdrem- pels. Hij geeft toe dat op de Hofweg een 'on gelukkige situatie' blijft bestaan, omdat Ro denburg daar zo zit opgesloten. Maar een uit gang maken op de Voorschoterweg, wat het Jjedrijf zelf ook graag wil, is volgens hem veel te gevaarlijk. „Het de bewoners eigenlijk het waarheid heste zijn als de Hofweg verlost zou zijn van dit bedrijf, maar daarvoor heeft de gemeente geen instrumenten", aldus de wethouder. De Hofwegbewoncr vindt dat de gemeente zich dat maar eerder had moeten bedenken. „Voordat het bedrijf zich er vestigde, maakten we al bezwaren. Daar werd niet naar geluis terd. Die bezwaren worden nu elke dag be Zakkenrollers actief in Oegstgeest oegstgeest Bij de politie van Oegstgeest is de afgelopen twee weken een toenemend aantal meldingen van zakkenrollen bin nengekomen. Vooral van mensen die aan het winkelen waren in de winkelcentra De Kempenaerstraat en Lange Voort. Het be treft voornamelijk diefstal uit tassen. De politie waarschuwt het publiek extra waakzaam te zijn voor zakkenrollers. Een andere vorm van kleine criminaliteit is het verwijderen van het merk van dure auto's. Bij de politie zijn gisteren twee meldingen van diefstal van auto-emblemen binnengekomen. Meisje mag niet in garage wonen oegstgeest De dochter van een Oegstgeester familie aan de Hofdijck mag niet in de garage wonen. Het meisje had dc garage in de achtertuin betrokken als eerste stap naar zelfstandige woonruimte. Toen haar vader een eigen huisnummer voor het tuinhuisje aanvroeg, constateerde de gemeente echter dat be woning illegaal is. Het meisje moet de garage voor 1 mei hebben verlaten. Volgens een gemeentewoordvoerder kan Oegstgeest bewoning van garages niet toestaan, omdat het in strijd is met het bestem mingsplan. „Voor je het weet worden dan allerlei garages tot wo ning of commerciële ruimte omgebouwd. Daar kunnen we niet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15