'Euthanasie is moord' Kerk Samenleving Restaurateur krijgt sleutel 'kathedraal' Pauselijke gezant voert gesprekken met Vietnamese leiders DINSDAG 2 FEBRUAR11993 redactie dick van der plas. 071-1 UIT DE KERKBLADEN Joodse oproep aan vooravond debat in Tweede Kamer Gymnastiek (1) I Iet is voor de leden van de St. JozcTparoch'e in Noord- wijkerhout even wennen. Waarnemend pastoor J. Kerklaan laat hen tijdens de eucharistieviering zo nu en dan staan. ,,Dat heeft niets met willekeur te maken of met mijn neiging een soort circusdirecteur te zijn", zo legt hij uit in het blad 't Jo viaal-venster. „Wij vinden het gewoon dat in een sta- dion hij een voetbalwed strijd verhitte supporters zich van hun zitplaats los maken. Als thuis iemand op bezoek komt, sta je even op om haar/hem een hand te drukken voor een "zoen-ce remonie'. Heerlijk hoor! Een mens heeft een lijf, een lichaam. Staan is een uiting van eerbied. In de oosterse wereld zót in hel verleden de leermeester en stonden de leerlingen. Ik heb zelf nog wel meegemaakt dat, als de pastoor in de klas kwam. je naast de bank stond en de pastoor een te ken gaf dat je kon gaan zit- Gymnastiek (2) Nu is het niet de bedoeling van Kerklaan om al die ou de 'patriarchale manifesta ties' weer in ere te herstel len. „Anderzijds moeten we niet in het andere uiterste vallen. U kent dat wel: uit de diepte van een stoel krijg je een hand aangereikt... Dus het inzetten van het li chaam in de liturgie is geen dictatoriaal trekje van mij. Het hoort erbij. Wel zeg ik uitdrukkelijk dat het moet kunnen. Als uw lichaam niet meer zo soepel is en de veerkracht ontbreekt, blijft u lekker zitten. Geen punt!" De pastoor heeft inmid dels al positieve reacties ge had. „Zo kwam een vrouw thuis met de opmerking: 'Nou, ik heb alvast vooroe feningen gehad voor de wintersport'. Wel voegde zij. er aan loe: 'Ik vind het best goed.' Een ander wist mij te vertellen dat je je er zo meer bij betrokken voelt. Dus wij gymen verder." Beschamend Na een sekse-operatie ging de gereformeerde dominee Jan de Boer verder door het leven als Janine de Boer. Wat voor haar persoonlijke leven een bevrijding was, bleek voor haar plaats in de gemeenschap grote moei lijkheden met zich mee te brengen. Ze moest ontslag nemen als predikant en al haar pogingen geduren de twaalf jaar om een nieuwe standplaats in de Gereformeerde Kerk te vin den, liepen op niets uit. Re dacteur H. Tibben vraagt zich in een bijdrage aan het Oegstgeester Kerkblad af hoe mensen elkaar zoiets aan kunnen doen. „Hoe kunnen leden van de kerk. die zeggen te we len dat ze zelf leven bij de gratie van God, zo totaal vergeten wat Jezus voor ons allemaal in zijn laatste ge bed voor ons gebeden heeft: 'Uw naam heb Ik hun geopenbaard en Ik zal dit blijven doen, opdat de lief- Gij Mij hebt liefgehad, in hen moge zijn en lk in hen' (Joh. 17:26). Hoe beschamend ver zijn wij mensen daar nog van verwijderd!." AMSTERDAM Euthanasie is volgens de bijbel niet minder dan moord. Dat schrijft de rabbijn van het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap, mr. drs. Raph Evers, aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van het komende eu thanasiedebat. zo schrijft de rabbijn van het or thodox-joodse kerkgenoot schap. Indien euthanasie bij de wet wordt toegestaan, moet er wor den gevreesd voor een verder gaand normverleggend en grensvervagend rechtsbewust zijn. Werd er in eerste instantie nog door de rechtbank geëist dat de patiënt lichamelijk of psychisch ondraaglijk lijdt, in Euthanasie, hoewel geschied uit medelijden, is een vergrijp op een gebied dat niet aan de mens is gegeven.. Het nemen van een leven van een mede mens kan onder bepaalde om standigheden als een daad van de hoogste medemenselijkheid worden gezien. Toch verbiedt de bijbel het doden uit genade, 1981 sprak de rechtbank van Rotterdam alleen nog maar van de duurzaamheid van het lij den, volgens Evers een uiterst vaag begrip. „De centrale rol van het ge weten in moeilijke situaties acht ik onaanvaardbaar, zowel op re ligieuze als op psychologische en juridische gronden." Reli gieus gezien moet de mens hier op aarde een opdracht vervul len, die soms met lijden wordt afgesloten. Ook psychologisch is het zelf beschikkingsrecht van de mens moeilijk te verteren. „De gren zen van het leven vervagen. Het graf wordt de toevlucht voor moeilijke problemen terwijl er in feite niets is opgelost", zo schrijft rabbijn Evers. De beslissing komt bij de arts te liggen. Welke opleiding heeft bij hiertoe genoten en welke cri- tiria zal bij hanteren, zo vraagt Evers zich af. Zoals iedere jurist weet, blijken zogenaamde 'strenge' wettelijke normen bin nen de kortste keren, in con frontatie met de maatschappe lijke realiteit, vatbaar voor veler lei uitleg en elastisch te zijn. „Geen staatsorgaan is in staat alle gevallen van 'zinloos geacht leven' op een gouden schaaltje af te wegen." LANGERAAR DICK V De restauratie van de 'Kathe draal van de Rijnstreek' is gis termiddag officieel begonnen. Vice-voorzitter A.C.H. van Doorn van het kerkbestuur overhandigde de ruim negentig jaar oude sleutel van de Heilige Adrianus in Langeraar aan di recteur D.G. Hoekmeijer van aannemingsbedrijf Koninklijke Woudenberg Ameide. Het rooms-katholieke Godshuis is de komende 22 maanden het werkterrein voor dit bedrijf, dat is gespecialiseerd in de restau ratie van monumentale kerken. De grote opknapbeurt, die 3,2 miljoen gulden gaat kosten, blijft beperkt tot de buitenkant van het gebouw. Het dak met uitzondering van de spits die in 1980 al werd gerestaureerd de muren, het metselwerk en de ramen van de kerk worden on der handen genomen. De ko mende maand wordt de neo gotische kruisbasiliek compleet in de steigers gezet. De werkzaamheden staan on der supervisie van het architec tenbureau Van der Sterre-Peet- oom. Namens het kerkbestuur houdt bouwkundig inspecteur H.C.J. van Boxtel van het bis dom Rotterdam een oogje in het zeil. De kerk zal tijdens de restauratie gewoon in gebruik blijven. Van Boxtel: „Dat wordt een heel lastige klus voor de vrijwilligers die het gebouw schoon moeten houden. Er komt bij de werkzaamheden enorm veel stof vrij en het elke week opruimen is heel ondank baar werk. Iedereen gaat er na melijk vanzelfsprekend vanuit dat het interieur er piekfijn uit ziet." Vice-voorzitter Van Doorn van het kerkbestuur noemde het begin van de restauratie een historisch feit. „Er is ruim zes jaar van overleg aan vooraf ge gaan voordat alle procedures waren doorlopen. Met de over handiging van de sleutel aan de bouwer bevestig ik het vertrou wen in de goede afloop." Van 'Excommuniceer voorstanders van euthanasie' HOOGWOUD-R Vice-voorzitter A.C.H. van Doom van het kerkbestuur overhandigt de sleutel aan directeur D.G. Hoekmeijer van de Koninklijke Woudenberg. Pastoor J.P. van Dommelen (midden), bouwkundig inspecteur H.CJ. van Boxtel en enkele leden van het kerkbestuur houden een oogje in het zeil. foto •ben de bruyn Doom vroeg van directeur seert in dit dorp het cultureel- Hoekmeijer. Van het benodigde Hoekmeijer niet alleen zakelijke /geestelijke leven. De hele paro- bedrag van 3,2 miljoen moet de maar ook persoonlijke betrok- chie is begaan met de restaura- parochie één miljoen ophoes- kenheid bij het project. tie en heeft er een enorme in- ten. Hiervan is inmiddels De aannemer nam die uitda- spanning voor over om deze 600.000 gulden binnen, ging aan. „Deze kerk symboli- klus geklaard te krijgen", aldus Twee uiterst behoudende rooms-katholieke organisa ties hebben de bisschoppen gevraagd iedereen die mee werkt aan de legalisering van euthanasie, te excommuni ceren. K. Beuker van de Rooms-Katholieke Partij Ne derland en J. Leechburg Au- wers van de Titus Brandsma Stichting hebben dit gisteren in een telegram gevraagd aan kardinaal Simonis, de voor zitter van de bisschoppen conferentie. „Het gaat helemaal niet om het legaliseren van eu thanasie", zo reageert bis schop H.J.A. Bomers van Haarlem. Euthanasie blijft in het Wetboek van Strafrecht. De bisschoppen hebben dit weekeinde in hun brief aan de Tweede Kamer gevraagd dat er daadwerkelijk tot straf vervolging wordt overgegaan in geval van actieve levens beëindiging. De formulering van Beuker en Leechburg Auwers is volledig onjuist en bemoeilijkt de discussie, al dus Bomers, zelf een fervent tegenstander van euthanasie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te IJsselmuiden-Graf- horst: J. Blom te Elburg; te Via- nen (toez.): M.G. Pettinga te Doetinchem (part-time); te Delft: P. van der Kraan te Bles- kensgraaf; te Oud-Beijerland (nieuwe pred.plaats): M. Baan te Nijkerk. Aangenomen: naar Zoetermeer (nieuwe pred.plaats): J. van Wal- sumte Uitwijk. Beroepbaar: ds. G. de Fijter, Rijksstraatweg 339, 9752 CH Haren (Gr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Delft (als geestelijk verzorgster voor Psychiatrisch Centrum Joris): K.E. van Huis stede, kandidaat te Rotterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Loenen-Abcoude i.c.m. Weesp-Nigtevecht: A. de Braak, kandidaat te Drachten; te Hasselt: Jt. Janssen te Almelo; te Twijzel-Kollummerzwaag: G.J. van Enk te Groningen-Noord (voor de miss.dienst Irian Jaya). Aangenomen: naar Sneek- Koudum: J.E. Kramer, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Vleuten-De Meern i.c.m. Maars- sen-Breukelen; naar Rotterdam- Centrum (voor het evangelisatie werk etnische minderheden in het Rijnmondgebied): A.S. van der Lugt te Rijswijk en Pijnac- ker-Nootdorp, die bedankte voor Deventer. Bedankt: voor Monster; J. Zwart te Winschoten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Ba- rendrecht: D. Slagboom te Doornspijk en M.C. Tanis te Sliedrecht-Centrum. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: L. Blok te Nunspeet; te Poortvliet: P. Melis te Nieuw Beijerland. Bedankt: voor Nieuwdorp; A. Bac te HANOI «AFP-CIC Pauselijk gezant mgr. Claudio Celli is gisteren in Hanoi aange komen voor besprekingen met de Vietnamese regering. Viet nam onderhoudt geen diploma tieke betrekkingen met het Vati- caan. Nadat de communisten in 1975 in Zuid-Vietnam de macht overnamen, leeft de kerk onder moeilijke omstandigheden. Celli werd op het vliegveld verwelkomd door Vu Quang, hoofd van de regeringscommis sie voor religieuze zaken. Behal ve met Vu Quang zal Celli ook ontmoetingen hebben met vice-premier Tran Due Luong en met staatssecretaris Nguyen Dy Nien van buitenlandse za ken. Het officiële contact tussen Vietnam en de Heilige Stoel kwam vorig jaar tot stand na een bezoek van de Franse Cu riekardinaal Roger Etchegaray, de 'crisisambassadeur' van het Vaticaan. De benoeming van nieuwe bisschoppen en aartsbisschop pen is één van de onderwerpen van gesprek. De regering wil hierin zeggenschap hebben, hetgeen tegen de principes van de RK Kerk ingaat. Verder wil Hanoi dat het Vati caan een maatregel uit 1992 in trekt waarbij het priesters werd verboden lid te zijn van het re geringsgezinde patriottisch front. „Het Vaticaan denkt dat wij een staatskerk willen opzet ten zoals in China. Dat is in het geheel niet het geval", zei een functionaris van deze organisa- weekeinde bedraagt het aantal rooms-katholieken in Vietnam 4,5 miljoen op een totaal van 66,2 miljoen inwoners. Over het aantal bisschoppen zweeg de zender van het Vaticaan, maar het aantal priesters werd pre cies genoemd: 1573. Verder zijn er 816 priesterseminaristen en 6265 vrouwelijke religieuzen. HET WEER ROB GROENLAND Wat is nu luchtdruk? Eruge tijd geleden overviel iemand vanuit mijn kennissenkring me met de vraag: wat is nu luchtdruk Ik gaf daarop een kort antwoord, er van uitgaande dat dit voldoende zou zijn. Echter, het bleek dat dit natuurkundige begrip niet zo maar met een kort antwoord aannemelijk is te maken. Om wat dieper op dit begrip in te gaan gaan we eerst even naar de rol van warmte kijken. Bij de verplaatsing van warmte speelt de dampkring de belangrijk ste rol. Een deel van de zonne- energie die het aardoppervlak be reikt, wordt opgeslagen in de bo venste lagen van de bodem, zeeen en meren. Een deel van die opge slagen energie wordt uitgestraald en verwarmt de onderste laag van de dampkring. Daardoor is de lucht dichter bij de aarde warmer dan op grote hoogte. Lucht die wordt verwarmd, zet uit en stijgt op. Warme lucht heeft dus meer ruimte nodig dan eenzelfde 'massa' koude lucht. Als we ons de lucht boven een bepaald gebied voorstellen als een kolom, dan kan die kolom minder warme lucht be vatten dan koude lucht. Als de lucht warmer wordt, dan wordt dus het gewicht van de luchtkolom minder en de luchtdruk lager. De luchtdruk is in feite de druk die de lucht van de dampkring uitoe fent op 1 vierkante centimeter van het aardoppervlak, weergegeven in een aantal millibar of hectopascal. Wanneer de luchtdruk op een be paalde plaatslager is dan in de omgeving, dus warmere lucht, dan spreekt men van een lagedrukge bied of depressie. Wanneer de luchtdruk op een bepaalde plaats hoger is dan m de omgeving, dus koudere lucht, dan spreekt men van een hogedrukgebied. In de streek rond de evenaar is de luchtdruk vlak boven de zeespiegel (op zeeniveau) jaag. Op grotere af stand van het tropisch gebied, in de richting van de poolstreken, stijgt de luchtdruk op zeeniveau aanzienlijk. Elk van beide halfron den wordt daardoor omgeven door gordels of zones van hoge lucht druk. Deze gebieden van hoge luchtdruk, die het best tot ontwik keling komen boven de tropische oceanen, staan bekend als de sub tropische hoge luchtdrukgebieden of anticyclonen. Morgen in deze column meer over deze materie. Ons weerbeeld wordt door een krachtig hogedrukgebied beheerst, met het hoofdcentrum boven mid den-Europa. In dat gebied is er sprake van schitterende wintercon- dities met matige tot strenge vorst. Ons land komt vanaf vandaag steeds meer aan de noordwestflank van het hogedrukgebied te liggen, en dat betekent een geleidelijke ruiming van de stroming van een koude zuidoost- naar een mildere westhoek. Het blijft de komende dagen droog bij een afwisseling van wolkenvelden en opklaringen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met woensdag. Zuid-Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen en kele opklaringen maar ook enkele winterse buien. Maxima ongeveer 5 gra den. Zuid-Zweden: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen een enkele winterse bui. Eerst nog 's nachts plaatselijk lichte vorst. Maxima vandaag geveer 4 graden. regen. veel b het r Maximumtemperaturen ongeveer 3 graden, m Britse Eilanden: Wolkenvelden, ook plaatselijk en op de meeste plaatsen droog. Hier en daar mist. In Schotland en vandaag ook in Ierland bewolkt en af en toe regen. Maxima ongeveer 8 graden. België en Luxemburg: Vooral in de middag perioden met zon. Droog. In de nacht en ochtend plaatse- Droog. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende bewol king. "s Nachts lichte, eerst nog matige vorst. Maxima ongeveer 6 graden, in ge bieden met hardnekkige mist lager. Madeira: Af en toe zon en een enkele regen of on weersbui. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: At en toe zon en een enkele regen of on weersbui, op de zuidkant van de eilan den meer zon maar ook kans op een bui. Maxima ongeveer 20 graden. Marokkaanse westkust: Af en toe zon. en een enkele regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 16 gra den. Tunesische kust: Af en toe zon en een enkele bui. Maxima ongeveer 16 graden. Frankrijk: Rustig winterweer met vooral Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8 14 zon onder 17 29 Maan op 14.32 maan onder06.15 Waterstanden Katwijk Hoogwater 12.02 Laag water 7.05 en 20.05 Weerrapporten 2 feb 7 u het plaatselijk mist of laaghangen de bewolking. Verder af en toe zon. Droog, 's Nachts temperaturen rond het vriespunt, middagtemperaturen aan de voet van de Pyreneeen en aan de Rivièra rond 14 graden, midden-Frankrijk circa 10 graden en in het noorden ongeveer 7 graden. In mistgebieden liggen de tem peraturen overdag lager. Berli|n Budapest Bordeau* Cyprus Corsica: Af i vrijwel

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14