Leiden 'Geest van de stad moet bescherming bieden' Leiden overweegt aankoop Vlietpark 'Soms jammer datje een boek moet terugbrengen' Krokussen kondigen lente aan Leidenaars bezoeken Delftse Beestenmarkt BIN5PA5 2 K-BRUARi 1993 13 Rage fr De nieuwste rage I 3 op het gebied van bewegen is overgewaaid naar het Leiderdorpse zwembad De Does: aqua- joggen. Affaire a a ^en n'euwe stap 'n I O wat vroeger de af faire-Mens heette. Noord- wijk eist in kort geding Maison Meier op. Ook Wolkers geschokt door vernieling Leids vredesmonument Vervolg van voorpagina „Is het een rechthoekig of driehoekig paneel? Driehoe kig? Die heb ik niet in voorraad, rechthoekige wel", rea geert de onthutste ontwerper Piet Hein Stulemeijer vanuit Breda op de jongste vernieling van het vredesmo nument. „Dit is verschrikkelijk, niet te geloven, het mo nument is pas woensdag gerestaureerd. Uit deze daad blijkt hoe nodig zo'n monument is. Ik werk al 15 jaar met grote monumenten en glas. Dit heb ik nog niet eerder meegemaakt." Twee weken terug, bij de eerste beschadiging, zei. Stulemeijer nog 'dat vandalisme bij het le ven hoorde'. „Maar toen was de vernieling het gevolg van de nieuwjaarsviering. Dit is een an der verhaal. En je moet flink wat geweld gebruiken om het kapot te krijgen." Stulemeijer vindt dat Leiden het monument 'maatschappelijk moet laten in slijten'. „De gemeente mag wel eens wat meer toezicht houden." De kunstenaar merkt op dat de ver nieling misschien wel gelijktij dig met die van het Auschwitz- monument heeft plaatsgehad. „Ik ben er bang voor dat men sen op ideeën komen." Ook Ton Uijl van de Leidse vredeswerkgroep, initiatiefne mer tot het monument, is ver bijsterd. „Dat mensen dit doen is onbegrijpelijk. Het is triest te constateren, het is baldadigheid of domheid. De woorden van de dichter Lucebert spreken me aan: 'alles van waarde is weer loos'." Beeldhouwer Jan Wolkers, die het Leids ontwerp kent, zag zondag zijn Auschwitz-monu ment in Amsterdam vernield. Anders dan in Amsterdam ge looft Wolkers niet dat er in Lei den ideologische motieven ten grondslag liggen aan de vernie ling. Wolkers, van wie binnen kort in Doesburg een glazen vredesmonument verrijst: „Bij het Auschwitzmonument ga je denken aan een racistische groepering. Ik denk dat het in Leiden vandalisme is. Mensen vinden altijd bepaalde elemen ten mooi of minder mooi. Ik heb het Leidse ontwerp gezien en dat vind ik mooi. Dan moet gewoon de gemeenteraad een beslissing nemen, anders komt er nooit iets. Ik denk wel dat ge welddadige acties tegen kunst de laatste jaren zijn toegeno- De oorzaak van het geweld ligt volgens Wolkers in de televi sie. „Mensen zien het toch in films. Je ziet de gevolgen ook in het verkeer. Maar het is ver schrikkelijk, het wordt schering en inslag." Hij gelooft dat geen enkel materiaal uiteindelijk be stand is tegen geweld. „Wat je ook gebruikt, roestvrij staal of glas, het is bijna niet tegen te houden. Wat ik ook heb gezegd bij de vernieling van het Auschwitzmonument: een beeld moet .beschermd worden door de democratische geest van de stad."' Verzet tegen kunstwerken is er aJtijd geweest, meent Wol kers. „De Griekse beeldhouw kunst heeft zich ook niet kun nen voortplanten, omdat de ge slachtsdelen van de beelden werden afgehakt. En in mijn verhaal 'De achtste plaag' schrijf ik iets dat ik in de jaren dertig zelf hebt meegemaakt. Het gaat over een jongetje dat kikkerdril gooit tegen het monument van koningin Emma in Oegstgeest en er dan tegen urineert. Ik weet niet of het monument er nog staat, de vereniging Vrien den van koningin Emma is niet meer zo actief geloof ik. Volgens R. van Gulick van do gemeente is er niets tegen het geweld te doen. „Moet je dan een alarm laten afgaan als zo iets gebeurt. Nee toch?" Hij denkt niet dat er een ideologie achter de vernieling steekt „Nee, maar ze weten dut ze hier weer de aandacht mee trekken, ook publicitair. Het wordt een uitdaging, een sport." Van Gulick, die vertelt dat het monument dezelfde glasfabri kant heeft als het Auschwitzmo- het wordt hersteld. en» Het is hartje winter, maar dat weerhoudt de krokussen er nooit van om de kop op te steken en voortijdig de komst van de lente aan te kondigen. Waarschijnlijk aangemoedigd door de zachte tweede helft van januari zijn de bloemetjes onder meer actief in de berm van de Chur- chilllaan. En komen van een oude kermis thuis aangezien de winter inmiddels is begonnen aan een tweede offensief, dat echter niet tot extreem lage temperaturen lijkt te leiden: er is dus nog hoop voor deze krokussen. foto hielco kuipers Onder leiding van gemeentelijk stedebouwkundige E. Meulema brengen het komend voorjaar een delegatie van omwonenden, huiseigenaren en horeca-ondememers uit de omgeving van het Leidse Vrouwenkerkplein een werkbezoek aan Delft. Delft kent een autoluw plein Beestenmarkt genaamd dat opnieuw is ingericht naar de wensen van omwonenden en horeca. In Leiden is vooralsnog een soortgelijk 'monsterverbond' onmoge lijk gebleken. De belangen liggen te ver uit elkaar. De horeca wil langer open, de buurtbewoners willen minder horeca. Meulema, zelf Delftenaar, wil verandering brengen in de uitlo pende standpunten door in zijn woonplaats te laten zien hoe het daar is gegaan: „Er moet hier ook maar eens overleg komen met de messen op tafel", zegt hij. „Het mag toch niet zo zijn dat de puin hoop die het Vrouwenkerkplein nu is, symbolisch is voor de relatie tussen omwonenden en horeca. We moeten naar verbetering strc ven". Het werkbezoek is in het voorjaar gepland. „Het liefst op een zwoele zomeravond als de terrassen uitstaan", aldus Meulema. Coördinator CAD blijft geschorst leiden erna straatsmadende joints tijdens een voor lichtingsavond over drugs aan De coördinator van het Leidse leraren van middelbare scholen. Consultatiebureau voor Alcohol Koren veroordeelde deze ma en Drugs, J. Koren, kan voorlo- nier van voorlichting geven; de pig niet aan het werk. De presi- CVZ-directie in Den Haag koos dent van de rechtbank heeft zijn partij voor de GGD. De I laagst- verzoek tot opheffing van een directie achtte Koren daarna schorsing van zijn Haagse werk- niet langer in staat leiding te ge gever, het Centrum Verslaaf- ven aan de hulpverleners in l!ei- denzorg Zeestraat (CUZ), afge- den. wezen. Vandaag boog de kan tonrechter zich over een ont- Koren (50) is ruim acht jaar slagaanvraag van de CVZ. De coördinator van het CAD in Lei uitspraak van de rechtszaak wqs den. De directie van het CVZ zei bij het ter perse gaan van dit tijdens de behandeling van het blad nog niet bekend. kort geding, vorige week dins- Koren is op non -actief gesteld dag, dat er tijdens deze periode na een ruzie met de Leidsie GGD voortdurend problemen zijn ge over het rondgaan van bran- weest met Koren. Man op Steenstraat mishandeld leiden De 21 -jarige vluchtte een zaak op de lc Binnenvestgracht bin Een 21-jarige man is zondag- nen om te telefoneren, maar de avond rond half negen op de fietsers kwamen hem achterna Steenstraat mishandeld. Hij liep In de zaak werd hij geslagen Hij met twee vrienden op het fiets- liep een afgebroken snijtand en pad, omdat het trottoir was ge- een tand door zijn lip op, Ook blokkeerd. een van zijn vrienden kreeg e klap op het hoofd. Het slachtof Twee fietsers kwamen met de fer heeft gisteren aangifte ge voetgangers in botsing. Een van daan. de fietsers kwam ten val. Hij gaf de 21-jarige direct een vuistslag Van de dader ontbreek elk op het jukbeen. spoor. CDA-wethouder bezoekt De Put CDA-wethouder J. Walenkamp brengt donderdagavond 11 februari een bezoek aan de wijk de Oude Morsch. Hij doet dat op uitnodi ging van buurtvereniging de Put, die de wethouder een aantal pro blemen uit de buurt wil voorleggen. Directe aanleiding voor het wijkbezoek was de opmerking van Walenkamp tijdens een ge meentelijke commissievergadering, dat hij niet op de hoogte was van het feit dat met name de Morsstraat hard achteruit is gegaan. De buurtvereniging klaagde over het afnemend winkelbestand en over verkeersproblemen. Ook enige gemeenteraadsleden ko men volgende week de klachten van de buurtbewoners aanhoren De bijeenkomst heeft plaats in koffiehuis Rembrandt. Man (54) weigert bloedproef leiden Een 54-jarige automobilist uit Leiden die gisteravond in de Antillenstraat op een merkwaardige manier inparkeerde, heeft geweigerd deel te nemen aan een alcoholtest. Toen de po litie hem aan een blaastest wilde onderwerpen, deed hij volgens agenten wat snoepjes voor een frisse adem in zijn mond. Daar op werd hij meegenomen naar het bureau, waar hij een bloed proef weigerde, omdat hij zei suikerpatiënt te zijn. De politie heeft de man na het opmaken van het proces verbaal laten gaan. Nog pnbekend is of hij wordt vervolgd. Verdachte van verduistering gepakt leiden Een 22-jarige werkneemster van een bedrijf aan de Zijl singel is gisteren aangehouden op verdenking van verduistering. Het bedrijf deed op 22 januari aangifte, nadat was gebleken dat in de boeken een paar duizend gulden ontbrak. De vrouw is in verzekering gesteld. Racefietser (29) gewond aan heup leiden Een 29-jarige racefietser uit Leiden heeft gisteren bij een aanrijding heupletsel opgelopen. De man reed op het fietspad de Wassenaarseweg toen hij in botsing kwam met een door Hagenaar bestuurde wagen die uit een uitrit kwam. De gemeente wil recreatie-oord Het Vlietpark kopen. Daarmee lijkt een einde te komen aan de voortdurende ruzies tussen de huidige eigenaar M. Laken en zijn 83 huurders. Mede in ver band met de plannen voor be bouwing van de Qostvlietpol- der heeft de gemeente belang stelling voor het terrein aan de Vlietweg. Het bungalowpark ligt aan de rand van de Öost- vlietpolder. Er bestaan plannen dit gebied op termijn als bag- gerstortplaats of bedrijventer rein in te richten, of er huizen te bouwen. De huurders hebben eind vorig jaar eerst zelf geprobeerd Het Vlietpark te kopen. Omdat ongeveer een kwart van de huurders niet tot aankoop van een stukje grond bereid bleek, konden de partijen geen over eenstemming bereiken. Huur der M. Verberg uit Leiden: „Er zitten oudere huurders bij die geen zin hebben om te investe ren in een stukje grond." Het idee om de gehuurde grond aan te kopen, werd vorig jaar geopperd door de presi dent van de rechtbank J. van Goethem tijdens een kort ge ding over het Vlietpark. Een meerderheid van de huurders eiste in die rechtszaak uitbeta ling van een dwangsom we gens het door Laken overtre den van een eerdere rechterlij ke uitspraak. De eigenaar van het bungalowpark zou hebben verzuimd tijdig de elektriciteit opnieuw aan te sluiten. Laken had even daarvoor, na een reeks van conflicten, de ge bruikers van het terrein de huur opgezegd per 1 januari 1997. De rechter gaf beide par tijen twee maanden de tijd om het eens te worden over de ver koop van het terrein. Van Goe them deed, in afwachting van de resultaten van deze onder handelingen, geen uitspraak over de uitbetaling van de dwangsom. Eigenaar en huur ders hebben nog tot 1 april de tijd vooroverleg Verberg noemt het aanbod van de gemeente het bunga lowpark te kopen een 'perfecte oplossing' voor de problemen in Het Vlietpark. „We hebben onlangs vergaderd over het plan van de gemeente en de huurders waren mening dat dit de beste oplos sing is.' Ondanks de plannen voor bebouwing van de Oostvliet- polder, zijn de huurders niet bang hun huisje in de toekomst kwijt te raken. Verberg: „We hebben dat uitgebreid onder zocht, maar het Vlietpark ligt net niet in het gebied waar de gemeente plannen mee heeft" Een woordvoerder van de ge meente zegt dat Leiden Dij aankoop van het terrein 'niet de intentie heeft de huurders gelijk weg te jagen'. Hij bena drukt dat er nog geen akkoord is tussen Laken en de gemeen te: „We zijn het over alles eens, behalve over de prijs. En wij zijn zeker niet bereid Het Vliet park tegen elke prijs te kopen." Henk Sannes nieuwe directeur bibliotheek Henk Sannes heeft de biblio theek altijcLeen 'groot avontuur' gevonden. „Als kind al was ik geïntrigeerd door de stapeltjes boeken die anderen terugbrach ten. Soms vind ik het zelf jam mer dat een boek dat een diepe indruk op je heeft gemaakt te rug moet. Dan moet je het ei genlijk daarna kopen om te her lezen." Sinds gisteren is Sannes directeur van de openbare bi bliotheek aan de Nieuwstraat en haar filialen. Sannes komt van Pro Juven- tute en wordt in Leiden de op volger van Ed van Sprundel. Net als zijn voorganger ziet de nieu we directeur zich vooral als een manager. De socioloog Henk Sannes vindt na bijna negen jaar opnieuw in Leiden zijn werkkring. Van 1977 tot 1984 was de geboren Arnhemmer al werkzaam bij de Stichting Wel zijn, als rechterhand van direc teur Joop Kamphuis. Daarna vertrok hij naar Pro Juventute in Den Haag, de bijna 100 jaar ou de instelling voor de kinderbe- scherming, waar hij als direc- teur een reorganisatie en een fusie doorvoerde. „Ik ben geen bibliothecaris in de zin dat ik vooral verstand van boeken heb", zegt de direc- teur, die uit 85 kandidaten werd gekozen. Waarom hij nu de overstap maakt? „Er zijn niet zo veel banen die ik echt leuk vind. Deze wel. Maar dan zie ik een bibliotheek niet als uitleenfa- briek, want dan is ze een stuk minder interessant. De waarde van zijn nieuwe baan ligt in iets anders. De bi bliotheek is in deze tijd niet meer louter een Verzamelplaats van boeken. „Ik kan me voor stellen dat het een soort centra le informatievoorziening wordt, waar je voor allerlei zaken te recht kan. Dat je dus bijvoor beeld straks een cd-video kan lenen, waarop je thuis kan zien wat de kunstuitleen te bieden heeft. Dat de gemeente hier voorlichting gaat geven. Dat de bibliotheek een grotere rol gaat spelen bij de volwassenenedu catie." En Sannes vindt dat een bi bliotheek moet inspelen op ac tuele ontwikkelingen, zoals het Jaar van de Ouderen. Een voor beeld van de uitbreidende taken van de bibliotheek is de vacatu rebank, die een uitzendbureau sinds vorige week in de zaal heeft geïnstalleerd. Sannes wil niet onder het reclamebord po seren. „Want daar staat uoor (tijdelijk) werk", lacht hij, „en ik hoop hier wat langer te blijven." Prikkel foto jan holvast jaar overleg moeten voeren, met de raadscommissie. En dan niet alleen over centen praten." Sannes is heel benieuwd hoe de taak van de bibliotheek in de toekomst luidt. „Kijk, wij heb ben wel een beleidsplan, maar ook de gemeente mag wel eens expliciet duidelijk maken wat ze met de bibliotheek wil." De opening op zondag blijft ge handhaafd. Maar Sannes wil zich er nog niet over uitlaten wat de bibliotheek gaat doen als de gemeente vasthoudt aan de korting van twee ton op de sub sidie. „Het is trouwens een zot te situatie, dat het verwerven van eigen inkomsten hier geen prikkel betekent, omdat die in komsten voor het grootste deel op de subsidie worden gekort. Dat betekent dus gewoon stil stand." Sannes denkt dat het ledental van de Leidse bibliotheek en zijn top heeft bereikt, al roept een medewerker dat het vorig jaar nog met vijf procent steeg. Groei van het ledental van de Leidse bibliotheek zit er niet meer in, denkt de nieuwe directeur Henk Sannes. „Met ru; hebben v volking, 37 duizend leden eenderde van de be- i dan denk ik dat er geen automatische groei meer inzit. Alleen met gerichte leden werfacties kan het nog groeien, maar daar heb je geld voor no dig." Voorzitter G. Broesterhuizen van het bestuur kondigde in ok tober aan, dat in het ergste ge val door de lagere subsidie een filiaal gesloten moet worden. „Ik doe daar op dit moment geen harde uitspraken over", igeert Sannes. „Wij wachten meente heeft laten weten dat, hoe de uitkomst ook luidt, die twee ton niet beschikbaar is. Henk Sannes wil er niet op vooruit lopen. „We hebben de afspraak dat we in ieder geval het rapport van VB Accountants met elkaar om de tafel gaan zit- af, dat als onafhankelijke in- ten als het rapport er ligt. Ik heb stantie kijkt of de opgelegde wethouder Koek al voorgesteld korting rechtvaardig is." De ge- dat we gewoon vier, vijf ke

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13