V.s< ANC: Rede van De Klerk gemiste kans Waalse justitie terug bij af in moordzaak Cools Buitenland Derde Wereld-tafereel Duits asielbureau: Vervolging zigeuners in Roemenië normaal Oekraïne veilt afgedankte wapens Bulgarije: Blauwhelmen stationeren langs Donau ZATERDAG 30 JANUAR11993 Non voortaan in politie-uniform bocota De 23-jarige Colombiaanse non Martha Lopez Prada heeft haar habijt verruild voor een politie-uniform. Zij besloot het klooster van de zusters dominicanessen te verlaten en bij de politie te gaan, nadat zij getuige was geweest van een aanval van het linkse verzet op Nunchia, een stadje in het binnenland van Colombia. „Op dat moment wenste ik dat ik een geweer in mijn handen had om de aanvallers te verdrijven", zei ze tegen journa listen. Brit via Kanaaltunnel naar het werk Folkestone Sir Christopher Mallaby, de nieuwe Britse ambassa deur in Frankrijk, heeft gisteren een overall aangetrokken en een helm opgezet om via de Kanaaltunnel naar zijn nieuwe stand plaats te reizen. Mallaby deed er vijf uur over en noemde de reis „lichtelijk oncomfortabel". In de tunnel wordt nog volop ge werkt. Ook Tipper Gore in adviesgroep Clinton Washington Ook Tipper Gore, de echtgenote van de Ameri kaanse vice-president Al Gore, doet mee aan een werkgroep die door Hillary Clinton, de vrouw van president Bill Clinton, wordt geleid. De groep heeft de opdracht binnen 100 dagen een voor stel te doen om de Amerikaanse gezondheidszorg te hervormen. Forse buit bij eerste bankoverval Albanië tirana» Bij de eerste bankoverval in Albanië hebben drie gemas kerde en met mitrailleurs bewapende mannen gisteren een bank voor buitenlands geld overvallen en 200.000 dollar (360.000 gul den) buitgemaakt. Een fortuin in een land waar het gemiddelde maandloon tussen de 27 en 54 gulden ligt. Yemeniet onthoofd wegens stoken drank riyad Een Yemeniet is gisteren in de Saudische hoofdstad Riyad onthoofd wegens het herhaaldelijk stoken van drank. Het ministerie van binnenlandse zaken zei dat de man tot de doodstraf was veroordeeld na zes eerdere arrestaties wegens het stoken en verkopen van drank. Canadese strafheffingen staalimport ottawa Canada heeft gisteren strafheffingen gelegd op de im port van bepaalde staalprodukten uit zes landen, waaronder de Verenigde Staten. De Amerikanen krijgen daarmee een koekje van eigen deeg. Woensdag besloten de VS tot soortgelijke sanc ties, onder meer tegen Hoogovens en Canadese bedrijven. Ove rigens gaat de verkoop van het Duitse staalbedrijf Klockner aan Hoogovens niet door. Het voortbestaan van de fabriek is voorlo pig verzekerd. Dochter Moshe Dayan bezoekt Yasser Arafat Yael Dayan, Israëlisch parle mentslid en dochter van wijlen de Israëlische oorlogsheld Mos he Dayan, heeft giseren in Tu nesië gesproken met PLO-leider Arafat. Dayan zei na afloop van de bijeenkomst dat het gesprek met Arafat „uitstekend, con structief en zeer plezierig" was geweest. Ze zei niet te zijn geko men om te onderhandelen, maar een gebaar te hebben wil len maken „met een boodschap van vrede van de meerderheid van het Israëlische volk die voor deze regering heeft gestemd". Arafat was voor het onder houd uit Libië overgekomen. Vanuit het PLO-hoofdkwartier in Tunis werd hij door hoge PLO-functionarissen en Pales- tijnen uit de door Israël bezette gebieden naar de ambtswoning van PLO-ambassadeur Hakam Balaawi begeleid. Eerder had Dayan afzonderlijk gesproken met PLO-bestuurslid Mahmoud Abbas, ambassadeur Balaawi en Faisal Husseini. De 51-jarige Yael is de tweede Israëliër die de PLO bezoekt sinds het Israëlische parlement het zeven jaar geldende verbod op contacten met PLO-functio narissen ophief. Donderdag ver trok zij uit Parijs in gezelschap van Israëlische journalisten die Tunesië voor het eerst bezoch ten. Voor het onderhoud met Arafat bezocht Dayan, die actief is in de linkervleugel van de Ar beid, de binnenstad van de Tu nesische hoofdstad Tunis, een synagoge en Tunesisch-joodse leiders. Regering overweegt herinvoering doodstraf De anti-apartheidsorganisatie ANC is bijzonder teleurge steld over de rede die president De Klerk gisteren hield ter gelegenheid van de opening van het parlementaire jaar. De Klerk kondigde een aantal maatregelen aan die tot de verdere ontmanteling van de apartheid moet lei den. Q johannes8urg/kaapstad gpd-anp Volgens het ANC heeft De Klerk de kans gemist een einde te ma ken aan de „crisis die na 40 jaar wanbeleid is ontstaan". De or ganisatie verwijt hem dat hij in plaats daarvan gekozen heeft op te scheppen. Het ANC doelt daarmee op de opmerking van De Klerk dat hij in onderhande lingen met de zwarte organisa ties „geen enkel principe heeft opgeófferd." Het ANC vindt het een goede zaak dat de regering de rassen scheiding in de gezondheids zorg, het lokaal bestuur en vol gend jaar ook in het onderwijs wil opheffen. Met ingang van 1 april worden de rasgebonden ministeries vervangen door de partementen die voor de hele bevolking gelden. Het ANC is echter niet te spreken over de aangekondigde maatregelen om het geweld in te dammen. De Klerk wil de doodstraf herinvoeren, de bur gerwachten uitbreiden en ille gaal wapenbezit strenger be straffen. Volgens het ANC zijn deze plannen er alleen op ge richt eigendommen te bescher men, maar niet om het dagelijks leven veiliger te maken. Volgens Steve Friedman, di recteur van het instituut voor politieke wetenschappen van de universiteit van Witwatersrand, zijn de uitspraken over geweld vooral bedoeld om de blanke kiezers gerust te stellen. De re organisatie van de ministeries is volgens hem vooral ingegeven door geldgebrek. Ook op de plannen om de rassenscheiding in het onder wijs op te heffen, valt volgens Friedman nogal wat af te din gen. De uitspraken van De Klerk wijzen er volgens hem op dat het kabinet het onderwijs per regio wil regelen. Dat wil zeggen dat er in feite toch blanke, zwar te en gekleurde scholen blijven bestaan. De Klerk kondigde zelf al aan dat aparte scholen op re ligieuze en culturele grondslag mogelijk blijven. Over de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel Onder het toeziend oog van Bóeren-generaal Louis Botha paraderen Zuidafrikaanse troepen ter gelegenheid van de opening van het parle mentaire jaar. FOTO» AFp zei De Klerk ervan uit te gèan dat deze in maart weer zullen beginnen. In juni zou dan een vorm van overgangsregering, de Voorlopige Overgangsraad (OVR), kunnen worden geïnstal leerd. Daarin zal ook de zwarte oppositie deelnemen. Deze OVR zal onder meer de eerste non-raciale verkiezingen uit schrijven voor een parlement dat de nieuwe, non-raciale grondwet zal opstellen. Trimrondje van Clinton zorgt voor overlast WASHINGTON AFP Bill Clintons gewoonte 's mor gens te joggen levert nu hij president is de nodige proble men op. Vooral de veiligheids diensten en inwoners van Was hington hebben last van zijn dagelijkse rondje trimmen. Het trimrondje geschiedt dan ook niet erg onopvallend. Een tiental auto's volgt de pre sident op de voet: politieauto's, wagens van de geheime dienst, twee auto's met journalisten en een limousine. Het gevolg zorgt regelmatig voor opstop pingen. Ook rond het Witte Huis is het 's morgens een drukte van jewelste. Grote groepen joggers verdringen zich rond de ambtswoning in de hoop Clin ton bij zijn rondje te mogen vergezellen. Lawines Rusland en Georgië: zeker 23 doden VLADIKAVKAZ AP Een reeks lawines in het zuiden van Rusland en het aangren zende Georgië heeft aan zeker 23 mensen het leven gekost. Onder de slachtoffers waren 18 inzittenden van een autobus en twee soldaten die in Noord- Ossetië de ingang van een tun nel bewaakten. Volgens de Noordossetische vice-premier Arkadi Tabolov kan het dodental nog oplopen. Reddingswerkers moeten heel voorzichting te werk gaan om dat het lawinegevaar in het ge bied nog niet is geweken. Leger Angola in offensief tegen Unita luandaap Het Angolese regeringsleger is gisteren doorgegaan met artille riebeschietingen op het hoofd kwartier van Unita-rebellen in Huambo, 430 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Luanda. Regeringstroepen zou den toegangswegen tot de twee de stad van Angola in handen hadden en posities van de re bellen in het centrum van Huambo hebben gestookt. Donderdag voerde Unita bij Huambo een artillerie-aanval uit. Ook werd hevig gevochten in Kuito, hoofdstad van de provin cie Moxico en in Luena, 800 ki lometer ten zuidoosten van Luanda. De radio meldde dat de rebellen het centrum en het vliegveld van Menongue, de hoofdstad van de zuidoostelijke provincie Cuando Cubango, met granaten bestookten. Afgevaardigden van Unita en de regering hebben de afgelo pen drie dagen onderhandelt over beëindiging van de op nieuw uitgebroken burgeroor log. De nieuwe strijd brak eind oktober uit nadat Unita-leider Savimbi had geweigerd de uit slag van de verkiezingen te er kennen. In de afgelopen weken zijn duizenden mensen bij de gevechten omgekomen. Volgens regeringsafgevaardig de Joao Pinnock, die in de Etio- pische hoofdstad Addis Abeba onder auspiciën van de VN met Unita onderhandelt, is een wa penstilstand nabij. Duitse generaal krijgt bevel over Eurokorps f. v RNC wil regering in Bonn aanklagen berlun hans •^5 correspondent Het Duitse Roma National Con gress (RNC) wil de Duitse rege ring aanklagen wegens syste matische uitsluiting van zigeu ners van asielprocedures. Aan leiding is het besluit van het Re geringsbureau voor de Erken ning van Buitenlandse Vluchte lingen om een zigeuner-gezin uit Roemenië af te wijzen met als argument dat de vervolging van zigeuners in dat land 'nor maal' is. De zigeunerfamilie was een jaar geleden uit Roemenië ge vlucht nadat enkele leden door de autoriteiten waren mishan deld. Volgens het RNC werden de kinderen regelmatig door ambtenaren en politiemannen van school gehaaid, geslagen en seksueel misbruikt. Over hun asielaanvraag schrijft het Duitse regeringsbureau onder meer 'dat zich uit het consequente vasthouden van zigeuners aan vreemde tradities een intensie ve afkeer van de bevolking, ver bonden met grote vooroorde len, ontwikkelt, lijkt ons nor maal. Even begrijpelijk is dat deze gevoelens nu in geweld uitmonden'. RNC-voorzitter Kawczysnki noemde deze argumentatie gis teren 'een legitimatie van een nieuwe holocaust tegen zigeu ners'. De RNC-leider vervolgde: „Het is een nieuwe dimensie in de officiële hetze tegen een Eu ropees volk dat Duitsland met alle middelen wil laten verdwij nen." Kawczysnki heeft zich tot de ambassadeurs van de VS, Canada en de EG-staten in Bonn gewend met het verzoek de situatie van de zigeuners in Duitsland bij de volgende CV- SE-top (Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa) ter sprake te brengen. Het ministerie van binnen landse zaken in Bonn wilde geen commentaar geven op de beslissing van het asielbureau. „Deze instantie opereert zelf standig", aldus de woordvoer der desgevraagd. Hij voegde er aan toe dat het voor Duitsland vast staat dat er in Roemenië geen systematische vervolging van zigeuners op grond van hun afkomst plaatsvindt. - moskou Het wordt voor de inwoners van Moskou steeds moeilijker in hun dagelijkse behoefte te voorzien. De groep die onder de armoedegrens leeft wordt met de dag groter. Derde Wereld-taferelen als het zoeken naar iets waardevols op een vuilnisbelt is bijna gewoon geworden. FOTO REUTER PETER ANDREWS In de Oekraïnse stad Charkov zal dinsdag een mammoet-veiling van modem wapentuig wor den gehouden. Dat het niet om een onbeduiden de veiling gaat, blijkt uit de lijst van aangeboden goederen: dieselonderzeeboten, helikopters, ra ketten, vrachtvliegtuigen, straaljagers, kanonnen en tanks. In totaal zal tijdens de veiling wapentuig ter waarde van twee miljard dollar worden aange boden. Voorwaarde bij de verkoop is dat geen van de wapens aan voormalige Sovjet-republieken wordt doorverkocht. Volgens veilingorganisator Jevgeni Blinov hebben enkele Afrikaanse landen al inte resse getoond. Volgens de zakenkrant Commersant variëren de prijzen van 7.500 dollar voor een luchtdoelraket tot 2,2 miljoen dollar voor een moderne T-80 tank, of 16 miljoen dollar voor een MiG-27K straaljager. De Duitse generaal-majoor Hel mut Willman wordt op 1 okto ber de'eerste bevelhebber van het Frans-Duitse Eurokorps. Daarover hebben Bonn en Pa rijs overeenstemming bereikt. Het Eurokorps gaat 50.000 militairen omvatten en moet over twee jaar inzetbaar zijn. Het korps kan worden ingezet voor de verdediging van het Frans-Duitse grondgebied, cri sisbeheersing, vredesmissies en humanitaire operaties. Het maakt geen deel uit van de NAVO-strijdkrachten maar komt wel onder NAVO-com- mando te staan als het ver- dragsgebied van het bondge nootschap wordt aangevallen. Ook bij vredesoperaties kan de NAVO in bepaalde gevallen het bevel over het Eurokorps ovér- nemen. De Franse bijdrage aan het korps bestaat uit een pant serdivisie, Duitsland levert twee brigades en een divisiestaf. Italiaanse maffiabaas trekt beschuldiging in brussel peter de v correspondent Zijn dood Lijkt het ultieme mysterie voor België te wor den. Anderhalf jaar na de moord op depeetvader van de Waalse socialisten, André Co ols, tast justitie opnieuw in het duister over wie de opdracht gaf één van de meest promi nente Belgische politici uit de weg te i Oorzaak van de justitiële ver bijstering: de partijgenoot-mi nister Alain van der Biest, die als brein achter de moord was aangewezen, lijkt toch onschul dig. De maffiabaas die een jaar geleden Van der Biest beschul digde de moord te hebben be- rifamd, zei donderdagavond on verwacht dat „een andere poli ticus" verantwoordelijk was. Het onderzoek in de zaak-Cools behoort, samen met de naspeu ringen naar de Bende van Nij- vel, tot de grote raadselen van de Belgische justitie. Het lijkt wel een wetmatigheid dat naar mate de pers meer onthullingen en sporen publiceert, de officië le onderzoeken trager vorderen. Decennialang regeerde minister van staat André Cools door een netwerk van nevenfuncties en stromannen over Luik en grote delen van Wallonië. Hij was de onbetwiste leider van de Parti Socialiste (PS). Zijn voorliefde voor bier, vrouwen, geld en lou che milieus maakten hem ech ter kwetsbaar, zeker in een stad als Luik die de bijnaam 'Chi cago aan de Maas' draagt. Na de moord op Cools op 18 juli 1991 bleek hij in zoveel duistere zaken verwikkeld, dat niemand wist welk motief naar de moor denaar zou leiden. Daarin kwam verandering toen de Italiaanse maffiabaas Carlo Todarello via een privé-detecti- ve de beschuldigende vinger uitstak naar Alain van der Biest, de voormalige minister van pensioenen uit de nationale re gering. Van der Biest gold als een bij peetvader Cools in on genade gevallen 'sukkelaar': een intellectueel met voorliefde voor de fles, omringd door duis tere assistenten. Enkele van die secondanten hebben zich, zo heeft justitie in middels wel ontdekt, bezig ge houden met aandelenzwendel. Het motief voor de moord op Cools leek daarmee gegeven: hij moest sterven omdat hij Van der Biests beerput had ontdekt 'Van der Biest een in ongenade gevallen sukkelaar' en dreigde met openbaarma- king. De parlementaire onschend baarheid van de oud-minister werd vorig jaar opgeheven, zijn ontkenningen ten spijt. De olie vlek van schandalen werd snel groter toen vanuit de PS pogin gen werden ondernomen Van der Biest verder het moeras in te stampen. Tegelijk deden al lerlei geruchten de ronde waar uit zou blijken dat de in on genade gevallen politicus op zijn beurt had ontdekt hoe de partij onder leiding van Cools langs duistere wegen aan geld kwam. Maar naarmate het on derzoek meer en meer kwalijke misstappen van Van der Biest blootlegde, werd ook duidelijker dat er geen bewijzen waren dat hij de moord op z'n geweten had. Compleet werd het pandemo nium toen verschillende fracties van de onder sterke politieke controle staande justitie in Luik met elkaar op de vuist gingen. De christendemocrate die de 'cel-Cools' leidde werd, in haar pogingen het spoor van de par- tijfinanciën te ontrafelen ge dwarsboomd door de socialisti sche procureur. Desondanks volgden er in het van corruptie vergeven Luik en Wallonië meer affaires, die alles bij elkaar een schokkend beeld gaven van een door en door verrot politiek be drijf. Het belangrijkste schandaal uit de lange reeks: Cools zou gewe ten hebben van de smeergelden die de Italiaanse helikopterfa brikant Agusta betaalde voor de verkoop van materieel aan het Belgische leger. Justitie legt de afgelopen weken voor dit spoor opnieuw sterke belangstelling aan de dag. Van der Biest, gelyncht in de media en op een zijspoor ge rangeerd, begon vorige maand via een opzienbarende TV-re- portage te werken aan zijn co me-back. En passant verklapte hij een cassettebandje met compromitterende partijgehei men in veilige bewaring te heb ben gegeven „voor het geval me wat overkomt". Donderdag avond reageerde hij verbijsterd toen bekend werd dat Todarello alle beschuldigingen introk. De enige vraag is nu wie de ge heimzinnige 'andere politicus' is die volgens de Italiaanse ma- fiosode moord op zijn geweten heeft. De onthulling van die naam zal niet lang op zich laten wachten. Embargo tegen Servië weinig effectief sofia/bukarest dpa-afp Bulgarije heeft de Verenigde Naties opgeroepen VN-militai- ren langs de Donau te statione ren om te voorkomen dat sche pen het handelsembargo tegen kJein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) schenden. Servi sche olietankers slaagden er de ze week in weerwil van het VN- embargo in via de rivier Servië te bereiken. De Donau vormt nagenoeg de gehele noordgrens tussen Bul garije en Roemenië. In het ui terste noordwesten van Bulga rije stroomt de rivier over het drielandenpunt met Roemenië en Servië. De oproep van Bulgarije komt twee dagen nadat Sofia uitdruk kelijk verklaarde dat het geen geweld zal gebruiken om Servi sche olietankers tot stoppen te dwingen. De Bulgaarse premier Berov vreest dat ingrijpen de oorlog op de Balkan zal uitbrei den. Vorige week dreigde een Servische kapitein de lading benzine en dieselolie op te bla zen als hij zou worden gedwon gen te stoppen. De havenmeester van Turnu- Severin, aan de Roemeens-Ser vische grens, verklaarde giste ren dat een derde tankschip 's morgens Servië was binnenge varen. Het schip omvatte tien duwbakken met olieproduktcn en negeerde aanmaningen te stoppen. Het schip werd kort voor de Servische grens opge pikt en begeleid door een Servi sche helikopter en drie motor bootjes. Amerikaanse inlichtingen diensten hebben inmiddels vastgesteld dat een kleine hon derd tankschepen, met bestem ming Servië, bezig zijn oliepro duktcn te laden in Oekraïnse havens aan de Zwarte Zee. „De handhaving van het embargo op de Donau is niet meer dan een grote grap", zei een Ameri kaanse functionaris.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7