FIOD opent jacht op de zakenauto Meeste Nederlanders vóór euthanasie Nederlandse zeebodem bezaaid met wrakken Binnenland Auto RAI in wording Groente en fruit wel goed tegen kanker' Herinnering aan voormalig Joegslavië Forse tekorten voor universiteit Utrecht ZATERDAG .30 JANUAR11993 PTT verkoopt wenspostzegels numegen» De PTT gaat vanaf dinsdag speciale wenspostzegels verkopen. Postzegels die feestelijke uitnodigingen, vriendelijke wensen en kleurrijke kaartjes nog vrolijker door de brievenbus moeten laten glijden. Tot nu toe konden brieven en kaartjes al leen worden beplakt met tijdloze permanente zegels', vooral voor verzamelaars interessante 'bijzondere zegels', of de jaarlijks terugkerende kinderpostzegels. Met ingang van dinsdag wordt aan de loketten van alle Nederlandse postkantoren een heel nieuw soort zegel verkocht: de wenspostzegel. Een vrolijk port- plakkertje van 3.6 bij 2,5 centimeter groot, waarde 70 cent, ver krijgbaar in velletjes van tien stuks en ontworpen door een gra fisch ontwerpster uit Nijmegen. Weer onderzoek babymoord Boxmeer boxmeer Het onderzoek naar de Boxmeerse babymoord moet worden hervat. Dat heeft de rechtbank van Den Bosch gisteren bepaald. Twee weken geleden hoorde een 38-jarige man uit Boxmeer, die ervan wordt verdacht in juni 1981 zijn 15 maanden oude stiefzoontje te hebben vermoord, zes jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf eisen. De man zou ook zijn inmiddels overle den dochter seksueel hebben misbruikt. De man heeft altijd al les ontkend. De advocaat van de verdachte gaf de rechtbank twee weken geleden een vijf jaar oud psychologisch rapport uit Duitsland, waaruit blijkt dat de Duitse kroongetuige in deze zaak een gestoorde persoonlijkheid heeft met schizofrene aspecten. Justitie wil Chinezen weer uitzetten den haag Een aantal afgewezen Chinese asielzoekers staat op de nominatie te worden uitgezet naar China. Volgens het minis terie van justitie is de veiligheid van de afgewezen asielzoekers in dat land, waar in 1989 het studentenprotest met geweld werd neergeslagen, gewaarborgd. Justitie weet zich hierin gesteund door recente gerechtelijke uitspraken. Vluchtelingenwerk Ne derland is op voorhand niet tegen uitzettingen van kansloze asielzoekers naar China, maar stelt vast dat de ambassade voor alsnog geen toestemming geeft tot uitzetting. Daardoor zijn de laatste tijd veel afgewezen Chinezen in de illegaliteit beland om dat ze niet langer in asielzoekershuizen mogen blijven, aldus Vluchtelingenwerk. Algemeen Nederlands Persbureau Gfo Amsterdam In het Amsterdamse RAI-complex zijn standbouwers koortsachtig in de weer om de in totaal negen hallen gereed te maken voor de tentoonstelling Auto RAI, die volgende week donderdag begint. In totaal 65.000 vierkante meter expositieruimte wordt ingericht door 115 expo santen en 54 automerken uit 15 landen. foto united photos de boer ron richel RIVM-arts boos op Kankerbestrijding Kankerbestrijding ook naar de ze onderzoeken had moeten kij ken. Bueno de Mesquita noemt het zelfs mogelijk dat het be schermend effect van groenten en fruit nog groter is dan nu al wordt aangenomen. Hij is het ook niet met de Ne derlandse Kankerbestrijding eens dat een beperkte alcohol- consumptie geen kwaad kan. Volgens hem verhoogt het drin ken van bier bij mannen de kans op endeldarmkanker en vergroot alcohol ook het risico van mond-, keel- en slokdarm kanker. Ook vlees is slecht, aldus Bueno de Mesquita. Er zijn on derzoeken waaruit blijkt dat de eiwitten in vlees door sterke verhitting een risicoverhogcnde factor kunnen vormen voor het ontstaan van kanker aan de darm en de alvleesklier. Een woordvoerder van de Ne derlandse Kankerbestrijding noemde de kritiek van Bueno de Mesquita voorbarig. „Hij le vert kritiek op een campagne die er nog niet is." Die campag ne zal zeer genuanceerd zijn. Ook de Hartstichting en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding worden erbij betrok- Mensen die relatief weinig groenten en fruit eten, lopen ten minste twee keer zoveel risi co dat ze kanker krijgen dan mensen die veel groenten en fruit eten. Dat blijkt steeds dui delijker uit wetenschappelijke onderzoeken, zo stelt dr. B. Bueno de Mesquita, arts-epide mioloog bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM), in het blad Trefpunt van het ministerie van volksgezondheid. Bueno de Mesquita betreurt het dat de Nederlandse Kanker bestrijding een recent onder zoek aangrijpt voor een nieuwe voorlichtingscampagne waarin centraal staat dat lekker eten best mag, mits met mate. Dit onderzoek, van TNO en de Rijksuniversiteit Limburg, leid de tot de conclusie dat voeding een veel geringere rol speelt bij het ontstaan van kanker dan tot nu toe werd aangenomen. Maar volgens de epidemio loog wordt uit andere onder zoeken, onder meer bij het RI VM, steeds duidelijker dat het eten van groenten en fruit de meeste vormen van kanker kan voorkomen. Hij vindt dat de ken. Record-aantal meldingen AIDS utrecht «anp Vorig jaar zijn 533 mensen met AIDS aangemeld bij de Genees kundige Hoofdinspectie. Zo'n hoog getal is nog niet eerder voorgekomen. Het jaar 1990 telde met 460 tot nu toe de meeste aanmeldingen. Het to taal aantal AIDS-gevalien sinds 1982 is daarmee op 2.478 ge komen. Dat meldt Trefpunt, het bulletin van het ministerie van volksgezondheid. De stijging van het aantal AIDS- gevallen heeft het ministerie doen besluiten met een nieuwe voorlichtingscampagne te ko men, gericht op jongeren. Het bioscoop- en TV-spotje en de brochure zijn ontwikkeld samen met de Stichting SOA (seksueel overdraagbare aandoeningen). Ook komen advertenties in en kelejongerenbladen. De Nationale Commissie AIDS-Bestrijding verklaart het hoge aantal gevallen dat nu aan het licht komt mede door de lange incubatieperiode van AIDS. Mensen die aan het begin van de epidemie geïnfecteerd raakten, beginnen nu pas AIDS te ontwikkelen. Dr. J. van Wijn gaarden van de Geneeskundige Hoofdinspectie vermoedt dat de veelgebruikte AlDS-remmer AZT ook debet is aan de stij ging. AZT-gebruikers krijgen doorgaans in een later stadium AIDS. AUTOKRAAN TRANSPORTEN 'Jmm Koningin jarig den haag Koningin Beatrix viert morgen haar 55ste ver jaardag. foto anp Dierenpark hoeft ex-werknemer niet te betalen arnhem. anp Leasebedrijven moeten informatie geven De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft de jacht geopend op mensen die hun auto van de zaak verzwijgen voor de fiscus. Volgens een woordvoer der van het ministerie van financiën heeft een steekproef uitgewezen dat in Nederland voor 69,1 miljoen gulden belasting wordt ontdoken met zakenauto's. DEN HAAG GPD Het in financiële problemen verkerende Ouwehands Dieren park in Rhenen hoeft voorlopig geen schadevergoeding van 226.000 gulden te betalen aan een ex-werknemer. Dat heeft de rechtbank in Arnhem gisteren beslist. Uitbetaling zou volgens Ou dehand voor het park catastro faal zijn. De kantonrechter in Wage- ningen had in december het dierenpark veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding aan een ex-werknemer die ten onrechte is ontslagen. Ou wehand is tegen dat vonnis in hoger beroep gegaan. Ouwe hand kampt al enige jaren met een teruglopend bezoekersaan tal. Kwamen er in 1989 nog 720.000 bezoekers, in 1991 was dat aantal gedaald tot 550.000. In 1991 leed het park een verlies van ruim een miljoen gulden en ook voor 1992 wordt een verlies verwacht. De gegevens die nu bij de lease bedrijven worden verzameld, worden binnen enkele maan den doorgespeeld aan alle be lasting-eenheden. Deze zullen de gegevens naast de aangiften inkomstenbelasting over 1991 en 1992 leggen. De FIOD heeft informatie gevraagd aan zestig auto-leasemaatschappijen, sa men goed voor 95 procent van de markt. De auto-leasemaatschappijen moeten naast gegevens over merk en type onder meer ver tellen wie in hun auto's rijden, hoe hoog de cataloguswaarde is, welke accessoires in de auto zitten en hoe lang het leasecon tract loopt. Met deze gegevens kan de belastingdienst precies controleren of degenen die van zakenauto's gebruik maken hun aangifte voor de inkomstenbe lasting juist invullen. Bovendien kunnen alle mensen worden opgespoord die tot nu toe geen aangifte deden. Gebruikers van een zakelijke auto moeten belasting betalen over het privé-voordeel dat zij hebben. Hiervoor moet jaarlijks 20 tot 24 procent van de catalo guswaarde van de auto bij het inkomen worden geteld. De FIOD heeft het vermoeden dat een deel var laag bedrag opgeeft. Daarnaast zijn er piensen die nooit een aangifteformulier invullen, om dat zij toch geen aftrekposten hebben. Zij ontkomen daarmee ook aan de plicht tot bijtelling van hun auto van de zaak. Volgens algemeen directeur P. M. Verkuyl van Autolease Holland (ALH) in Gouda, met ruim 21.000 auto's de tweede leasemaatschappij van Neder land, heeft de fiscus al eerder gegevens gevraagd. Deze keer gaat de jacht echter tot in detail. Alle gegevens moeten op mag neetband worden ingeleverd, zodat de fiscus het materiaal rechtstreeks in haar computers kan brengen om te vergelijken met de aangiften. Volgens Verkuyl zal ALH zo goed mogelijk voldoen aan de opdracht van de FIOD. „Wij hebben die informatie in huis en je hoort dat nu eenmaal te verstrekken. Het is net als met de rente-opgave van de ban ken." Toch zal ALH niet de na men en adressen van alle be stuurders verstrekken. „Met een aantal relaties hebben wij de af spraak dat nooit persoonlijke gegevens worden verstrekt. Daarvoor moet de FIOD naar de bedrijven zelF', aldus Verkuyl. utrecht» anp Een meerderheid van de Nederlandse be volking, en ook van de CDA-stemmers, is vóór euthanasie en vindt dat euthanasie buiten het strafrecht om moet worden gere geld. Dat is de uitkomst van een representa tieve steekproef die het NIPO begin januari heeft uitgevoerd in opdracht van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie (NWE). Het NIPO heeft ruim 1.100 Nederlanders van 18 jaar en ouder ondervraagd. Van hen vindt 78 procent dat iemand die in een on aanvaardbare, uitzichtloze noodsituatie verkeert, altijd het recht heeft om euthana sie te vragen. Tien procent vindt van niet. Een bijna even grote groep, 71 procent, meent dat een arts die euthanasie zorgvul dig toepast, zich - tenzij er gegronde ver denkingen zijn van crimineel gedrag - niet voor de strafrechter hoeft te verantwoor den. Zeventien procent van de ondervraag den is juist van mening dat dit altijd moet gebeuren. De NWE ziet hier een onder steuning in van haar standpunt dat eutha nasie uit het Wetboek van Strafrecht moet worden gehaald. In het regeringsvoorstel dat volgende week in de Tweede Kamer aan de orde is, blijft euthanasie in principe wèl strafbaar. Uit de NIPO-enquête blijkt dat 60 procent van de CDA-stemmers (65 procent is vóór euthanasie) het daar niet mee eens Uit de antwoorden op de vraag of een arts een patiënt die al maanden in coma ligt mag laten sterven, blijkt dat veel waarde wordt gehecht aan de euthanasieverklaring. Ruim veertig procent van de ondervraagden zei dat dit alleen mag als de patiënt vroeger zelf een euthanasieverklaring heeft opge steld of zich daar heel duidelijk over heeft uitgesproken. Iets meer dan een kwart vindt dat het alleen mag als de familie dat wil. Tien procent zei „altijd" en acht procent „nooit", terwijl dertien procent deze vraag niet kon beantwoorden. De stelling dat oude mensen het recht hebben zelf te beslissen of zij hun leven wil len beëindigen, wordt onderschreven door 57 procent. Elf procent is er tegen. Het idee dat oude mensen zonder tussenkomst van een arts een dodelijk middel moeten kun nen krijgen ('de pil van Drion') kreeg van slechts 14 procent van de ondervraagden Het onderzoek geeft verder aan dat onge veer een derde van de bevolking positief staat tegenover het niet langer strafbaar stellen van hulp bij zelfdoding (bijvoorbeeld door het geven van medicijnen). Een iets kleiner deel van de ondervraagden is het daar niet mee eens en 29 procent deels wèl. deels niet. De NWE staat op het standpunt dat eu thanasie mogelijk moet zijn bij alle soorten ondraaglijk lijden. Voorwaarde is dat de pa tiënt die hulp vraagt, is 'uitbehandeld' óf aangeboden alternatieven nadrukkelijk wei gert. Overvallen met ongeladen pistool Wegens het plegen van vijf ge wapende bankovervallen heeft de rechtbank in Utrecht giste ren een 30-jarige Utrechter ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. Het vonnis was con-' form de eis van de officier van justitie. Binnen één jaar sloeg de man vijf keer toe. Het vuur wapen dat hij gebruikte was overigens altijd ongeladen maar dat wist het bedreigde bankper soneel uiteraard niet. De totale buit, ruim een ton. ging op aan drugs. De zwaar verslaafde man is al jaren een trouwe klant van jusititie. Twee medeplichtingen i hern kregen zes en 4,5 jaar cel. Geen limiet vergoeding harskamp» Luitenant-generaal H. Couzy heeft gisteren in de kazerne De Harskamp de 'Herinneringsmedaille SCll«l(Ï0 IlllSCl Tl lf VN-Vredesoperaties' uitgereikt aan 315 militairen van de verbindingstroepen. Zij behoorden tot de eerste J groep verbindingstroepers die in het voormalige Joegoslavië dienden. foto anp Raymond rutting den haac anp Lading en historie niet op een simpele kaart af te lezen Ze duiken als snoeken op een aanlokkelijke 'prooi'. De gegra veerde scheepsbel is het meest gewild, meteen gevolgd door trofeeën als een noest stuurwiel of koperen patrijspoorten. Va derlandse amateurduikers heb ben hun 'naam en faam' bij de directie Noordzee van Rijkswa terstaat gevestigd. Zodra een boot 'naar de kel der' gaat, vliegen horden hob by-snorkelaars in hun pakken. „Ze zijn er als de kippen bij", ai- dus woordvoerder Lamb ij van de dienst. Stiekem, want het schip blijft eigendom van de re der of de verzekeringsmaat schappij. De sportduikers moeten wèl moeite doen voor ze hun 'buit' aan wal kunnen slepen. De zee- bodem heeft nog heel wat wrak ken 'in de aanbieding', maar er is geen kaart in de handel waar op alle scheepswrakken, met naam en bouwjaar, ladingen en passagierslijsten staan ingete kend. Maar dat elk van die wrakken zijn eigen geschiedenis heeft staat buiten kijf. Het nieuws over de vondst van het wrak van het Duitse passagiers schip De Elbe ruim veertig mijl uit de kust van IJmuiden heeft dat weer eens ondubbelzinnig aangetoond. De Elbe was een van de grootste en meest luxu euze passagiersschepen uit de vorige eeuw. Het bestand van de hydrolo gische dienst van de marine be vat 2.800 scheepswrakken op het Nederlandse deel van het continentaal plat. Medewerker Van der Heul houdt van dag tot dag bij hoe de restanten van ge zonken schepen erbij liggen, vooral om nauwkeurige nauti sche kaarten voor de scheep vaart te kunnen uitgeven. Voor 70,75 gulden - ex BTW - is bij de agentschappen van de dienst, zoals in Rotterdam, Am sterdam en Scheveningen het 'Wrakken-register van het Ne derlands continentaal plat en de Westerschelde' te koop: de vraag is echter of amateur-dui kers daar likkebaardend naar uitzien. De marineman erkent dat. „Van 90 tot 95 procent van de wrakken is niet bekend wat er ligt. Het gaat er ons alleen om hoe hoog een schip boven de zeebodem komt en hoe gevaar lijk het is voor de scheepvaart. Toch wordt ons register vaak door duikers, maar ook door vissers en oliemaatschappijen, die pijpleidingen willen aanleg gen, geraadpleegd." Van der Heul schat dat het in kaart ge brachte aantal van 2.800 wrak ken aan de lage kant is. „De zee bestaat al heel erg lang, er zijn altijd schepen gezonken...is het nuchtere commentaar. Is er een kans dat duikers op een schip met een lading torpe do's stuiten, met alle risico's vandien? Die bestaat, erkent Lambij van Rijkswaterstaat. Ook daar is van lang niet elk wrak bekend wat er ligt. „Van de af gelopen tien, vijftien jaar weten we het wel, door de betere com municatie als radar en tele foon." Komen er aanwijzingen, zoals door opgeviste munitie, dat het om een 'gevaarlijk' wrak gaat, dan onderneemt Rijkswater staat actie. Dan wordt met een camera het wrak bekeken. En als een VOC-schip uit de Gouden Eeuw voor de lens 'op duikt', met kanonnen èn scheepsbel. dan seint Rijkswa terstaat de 'eigen' archeologi sche dienst in en hangt de vondst niet aan de grote klok, zegt Lambij eerlijk. „Veel ama teurduikers halen snel de leuke dingen van boord, maar letten absoluut niet op de historische waarde van een wrak." De rijksuniversiteit van Utrecht houdt rekening met forse tekor ten op haar begroting voor de komende jaren. In het somberste geval moet in 1995 bijna twaalf miljoen gulden worden bezui nigd. Dat blijkt uit een eerste „voorbereidend stuk" voor de fi nanciële meerjarenplanning, zo heeft een woordvoerder van de universiteit gisteren bevestigd. De begroting voor de komende vier jaar wordt in juni vastge steld. „Maar of het nou acht, twaalf of zestien miljoen bezuini gen wordt, belangrijk is dal we nu de ontwikkeling signaleren en vast met plannen komen", aldus de woordvoerder. Een aantal externe en onvoorziene factoren is verantwoorde lijk voor de sombere cijfers. Zo heeft minister Ritzen (onderwijs en wetenschappen) alvast kortingen op de ziektegelden doorge voerd, wat de universiteit vanaf 1994 jaarlijks zes miljoen gaat kosten. Grote onzekerheid is er over de verdeling van de gelden voor bouwinvesteringen, waardoor de geplande bouw van het Educatorium (een onderwijs-gebouw) wellicht op de tocht komt te staan. De komende tijd zal de Utrechtse universiteit zich bezinnen op maatregelen. Vanaf 1 april kunnen slachtof fers van een misdrijf in de ar rondissementen Dordrecht en Den Bosch de geleden schade onbeperkt op de dader verha len. Op 1 april 1995 moet de wetswijziging die daarvoor no dig is in het nele land zijn inge voerd. Dit heeft het ministerie van justitie bekendgemaakt. De wetswijziging is eind vorig jaar door het parlement goedge keurd. Slachtoffers van een mis drijf zijn door de wijziging niet langer gebonden aan de maxi mumbedragen van 1.500 gul den hij de rechtbank en 600 pul den bij de kantonrechter die nu gelden. Voor hogere bedragen was een civiele procedure no- dig. Het slachtoffer moet in de nieuwe regeling wel relatief eenvoudig kunnen bewijzen dat hij schade heeft geleden. Hij heeft ook de mogelijkheid om zijn vordering te splitsen: het deel dat eenvoudig is te bewi) zen. kan hij indienen bij de strafrechter, het minder een voudige deel kan hij indienen bij de civiele rechter.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5