'Bosnische baby's niet te adopteren' 'Ze gebruiken racistische taal om te kwetsen' Binnenland 'Kabinet weg als Senaat WAO-voorstel verwerpt' Kunst voor het leger Stichting Dierenlief staat erfenis van NSBer niet af aan joden Bonden en OR: Volgende week weer acties bij DAF Eindhoven 'Ministers' in het gevang ZATERDAG 30 JANUAR11993 Gemeenschappelijke F Minder geld voor leraren door fout den haag Door een fout in de automatisering hebben zo'n 22.500 onderwijskrachten deze maand te weinig geld gekregen. Het gaat om salaris en een tegemoetkoming in de ziektekosten. Die tegemoetkoming bedraagt per gezin in januari maximaal 1.500 gulden bruto. Door de fout is slechts 500 gulden uitge keerd. Ongeveer 7.500 leraren kregen netto zo'n 200 gulden minder salaris. Volgende maand worden de fouten rechtgezet. Dat heeft het ministerie van onderwijs gisteravond meegedeeld. Bosio weer aangehouden arnhem» De Franse zakenman Michel Bosio is gistermiddag op nieuw in zijn woonplaats Arnhem aangehouden. Hij wordt van daag over de grens gezet. Dat heeft een woordvoerder van de Arnhemse politie gezegd. Bosio heeft geen verblijfsvergunning en is ongewenste vreemdeling. De Fransman heeft daartegen beroep aangetekend, maar hij mag die beslissing niet in Neder land afwachten. Een Arnhemse politieman zag Bosio gistermid dag in de trein zitten en hield hem aan. Bosio heeft in de jaren tachtig met miljoenen aan overheidssubsidies bedrijfjes opgezet, die nu allemaal failliet zijn. Beroep tegen fokvergunning Herman den haag Samen met de stichting Natuur en Milieu stapt de Dierenbescherming naar de réchter om de fokvergunning voor de transgene stier Herman ongedaan te maken. De stier is ei gendom van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO) en het Leidse Gene Pharming Europe. De bedrijven mogen van het ministerie van landbouw de stier fokken om te kijken of de melk van zijn dochters lactoferrine zal bevatten. Dat eiwit dient als afweermiddel tegen uierontsteking. De opposanten vinden dat er geen noodzaak is voor de experimenten omdat de alterna tieven voor het maken van lactoferrine onvoldoende zijn onder zocht. Subsidie voor restauratie Auschwitz 's Rijks Munt wordt geprivatiseerd den haag 's Rijks Munt in Utrecht, waar het Nederlandse munt geld wordt geslagen, wordt geprivatiseerd. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. De privatisering gaat op 1 januari volgend jaar in. Het kabinet vindt dat de staat de munten niet zelf hoeft te produceren, maar zich kan beperken tot de uitgifte ervan. De aandelen van 's Rijks Munt blijven voorlopig in handen van de staat. Na vijfjaar wordt bekeken of een verdergaande privatise ring nodig is. den haag«anp Pronk en Rottenberg waarschuwen CDA Ook PvdA-voorzitter Rotten berg drong er gisteren in Het Parool op aan dat het CDA voorkomt dat er opnieuw poli tieke problemen ontstaan door de opstelling van Kaland. „Het CDA moet nu bevorderen dat zich in de Eerste Kamer geen herhaling voordoet", aldus Rot tenberg. Volgens de vakcentrale MHP (middelbaar en hoger perso neel) zal het WAO-comproniis ertoe leiden dat de bonden tij dens de CAO-onderhandelin- gen, die volgende maand begin nen, compensatie van de nade lige gevolgen zullen eisen. Dan is het gedaan met de loonmati ging, zo zei MHP-voorzitter G. van Dalen gisteren op een ver gadering van kaderleden in Amersfoort. Het kabinet stapt alsnog op als de Eerste Kamer het WAO-wets- voorstel verwerpt waarmee de Tweede Kamer deze week heeft ingestemd. Dat zei PvdA-minis- ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking gisteren voor de VARA-radio. De WAO-plannen zijn een essentieel onderdeel voor het bestaan van het kabi net Lubbers/Kok, aldus Pronk. Fractieleider Kaland van het CDA in de Eerste Kamer heeft begin deze week het WAO-com- promis en de gang van zaken in de afgelopen periode bekriti seerd. Dat kwam hem op een schrobbering te staan van CDA- partijvoorzitter Van Velzen die de opmerkingen van Kaland „onterecht" noemde. amsterdam Het bestuur van de Stichting Dierenlief en - leed in Winschoten staat de nalatenschap van de politieman en NSB'er Willem Siemens niet af aan de joodse gemeenschap in Nederland. Dat heeft het bestuur laten weten aan de Am sterdamse rabbijn L. van de Kamp, voorzitter van de Commissie joods erfgoed. Siemens was tijdens de Tweede Wereldoor log nauw betrokken bij de deportatie van de joden. Bij zijn dood in 1986 liet hij 300.000 gulden na. Dat geld had hij volgens de Com missie joods erfgoed op kosten van de joden verworven. Toen het bestuur van het dierenasiel van Winschoten Siemens' nalatenschap had ge weigerd, ontfermde de Stichting Dierenlief en -leed zich over het geld. Met de rente ervan stelt de stichting inwoners van Winschoten in staat hun huisdier goedkoper te laten creme- Na advies te hebben ingewonnen bij het kantongerecht, zegt het bestuur geen reden te zien om de erfenis af te staan. Het wijst erop dat in 1945 iedere geldwoekeraar zijn geld is kwijtgeraakt en dat er dus geen reden is te ge loven dat Siemens zijn geld niet op een recht matige manier heeft verkregen. De Commissie joods erfgoed, die ijvert voor de teruggave van alle joodse bezittingen die tijdens de oorlog in niet-joodse handen zijn terechtgekomen, beraadt zich o stappen tegen de Winschotense stichting. Amsterdam Kunstenaars Gerard Velzeboer (links) en Anet Wilgenhof staan tussen de delen van een landschapsschilderij dat zij in opdracht van de Pro vinciaal Militair Commandant Noord-Holland heb ben gemaakt. Wilgenhof schilderde doek een, drie en vijf en Velzeboer twee, vier en zes. De doeken kregen gisteren een plaatsje in de Kolonel Six-kazer- ne in Amsterdam. foto anp arthur bastiaanse eindhoven gpd Volgens uitgelekt rapport kost redding bijna 2 miljard gulden mijn het zou om 400 miljoen gulden gaan gaat ten koste van het totale bedrag van de reddingsoperatie. De Vereniging van Effecten bezitters de VEB, die de par ticuliere beleggers vertegen woordigt overweegt DAP te vragen om een aandeelhou dersvergadering, waarin tekst en uitleg wordt gegeven. Het aandeel DAF sloot gisteren na een dag van hectische handel (er werden 1.340.340 aandelen verhandeld) 1,20 gulden lager op 6,00 gulden. Regering wil kinderen pas na oorlog afstaan De gezamenlijke vakbonden en de ondernemingsraad (OR) houden volgende week nieuwe acties bij DAF. Wat voor acties het worden, kunnen de bonden nog niet zeggen. Wel hebben zij de DAF-top gisteren per brief opnieuw om snelle duidelijk heid gevraagd, vanwege de „on houdbare spanning" voor het personeel. Die onzekerheid duurt waar schijnlijk nog minstens een paar weken, omdat enkele ban- NS willen trein met chloor door Gooi laten rijden utrecht «anp De provincie Noord-Holland wil opheldering van de NS over de nieuwe route van de weke lijkse chloortrein van Delfzijl naar de Botlek. De NS willen die route vanaf 23 mei wijzi gen. De trein rijdt dan niet meer via Utrecht, maar via het Gooi. De nachttrein doet dan onder meer Hilversum, Bus- sum, Diemen, Amsterdam, Duivendrecht en Breukelen aan. De betrokken gemeenten weten officieel nog van niets. Commissaris van de koningin van Noord-Holland, Van Ke- menade, heeft de NS verzocht zo snel mogelijk informatie te geven. Dat zal begin volgende week gebeuren. In de gemeen ten is de nodige onrust ont staan over het NS-besluit. De beslissing om de route te veranderen is volgens een NS- woordvoerder ingegeven door de plannen om het Utrechtse centrum ingrijpend te veran deren. Daaraan nemen ook de spoorwegen deel. In die plan nen past het niet een trein met gevaarlijke stoffen dwars door het centrum te laten rijden, zeggen de NS. ken uit het consortium waar mee DAF onderhandelt, de fi nanciële situatie van de vracht wagenfabrikant opnieuw willen laten doorrekenen. Gisteren lekte het oorspron kelijke reddingsplan, dat door het nieuwe uitstel kan worden gewijzigd, uit. Daarin staat dat de redding van DAF totaal 1,8 miljard gulden vergt. Dat bedrag staat echter niet vast, omdat eerst het voortbe staan van DAF voor de komen de weken geregeld moet wor den. Het geld voor de korte ter- De kans is klein dat Bosnische baby's in het buitenland kunnen worden geadopteerd. De Bosnische regering wil geen toestemming geven voor de adoptie van oorlogswe zen en kinderen van verkrachte moeders voordat de oor log is afgelopen. „De kinderen horen in principe in Bos nië thuis. Alleen als er geen andere oplossing is, kunnen ze naar het buitenland", zei Ismet Grbo, de Bosnische re geringsverantwoordelijke voor adoptiezaken, gisteren in de Kroatische hoofdstad Zagreb. ment 66 Bosnische baby's die na de geboorte zijn afgestaan omdat de moeders door Servi sche soldaten zijn verkracht. De Bosnische regering wil eerst proberen moeders en kinderen weer bij elkaar te brengen door geestelijke hulp voor de moe ders te organiseren. Als dat niet lukt en er ook geen andere oplossingen wor den gevonden, denkt de rege ring eraan de kinderen voor adoptie vrij te geven, maar dat zagreb runa hellinga correspondent Staatssecretaris Kosto van justi tie beloofde deze week te laten onderzoeken of het mogelijk en nodig is de Nederlandse proce dures voor adoptie te verkorten. Hij zei daarmee illegale kinder handel te willen voorkomen. Een adoptieprocedure in Ne derland duurt zeker twee jaar. In kindertehuizen in Zagreb alleen al verblijven op dit mo- scheveningen Aan elkaar geketend in een open boevenwagen staan voor de Scheveningse Koepelgevangenis de 'look-a-likes' van de ministers Alders, De Vries en Andriessen. Het betreft hier een actie van Milieudefensie. De milieu-organisatie hoijdt de drie bewindslieden verantwoordelijk voor het illegaal opwekken van elektriciteit bij de kerncentrale bij Dodewaard. Vorig jaar juni verklaarde de Raad van State de vergunning nietig omdat de bevolking geen inspraak heeft gekregen. foto anp ed oudenaarden 'Gemeenten gedogen soms milieu-delicten' den haag «anp Het komt niet zelden voor dat bestuurders van kleine gemeen ten een oogje dichtknijpen als het om milieucriminaliteit gaat. Ze kijken vaak alleen naar de economische belangen en vin den dat justitie en politie de he te kolen maar uit het vuur moe ten halen. Dat schrijft de werkgroep milieucriminaliteit van de Re cherche Advies Commissie (RAC) aan minister Hirsch Bal- lin. Volgens de commissie komt het voor dat bestuurders infor matie over een politie-onder- zoek naar verdachten doorspe len. Ook gebeurt het dat be stuurders informatie voor de politie achterhouden en mede werking aan een onderzoek weigeren. Soms krijgen crimi nelen zelfs hulp van corrupte ambtenaren. Minister d'Ancona wil meer duidelijkheid van voetbalbond den haag «edwin struis Op het moment dat PvdA-kamerlid John Lilipaly de uitnodigingen voor zijn ronde-tafelgesprek van gisteren over racisme in de sport op de post deed, had hij niet kunnen bevroeden dat ruim een maand later het onder werp het gesprek van de dag zou zijn. De KNVB liet een langverwacht rap port het licht zien, een burgemeester stuurde een trein met jongeren die de Hitler-groet brachten terug naar het station van herkomst en een andere burgervader wilde de interland Neder- land-Turkije 's middags laten spelen. En dus was de belangstelling groot gisteren in de Groen van Pinksterer zaal van de Tweede Kamer. Tot grote tevredenheid van zowel Lilipaly („Dit is nog nooit vertoond") als van minister Hedy d'Ancona, die met zichtbare te genzin halverwege de discussie weg ging omdat de ministerraad-vergade ring niet zonder de bewindsvrouwe kon. Eén man had zich vooraf geëxcu seerd: John de Wolf moest 's avonds in Sittard met Feyenoord voetballen te gen Fortuna. Maar verder waren ze er allemaal. Van jorien van den Herik (voorzitter van Feyenoord) tot Richard A. Stein (voorzitter van de Stichting Be strijding Antisemitisme) en van scheidsrechter John Blankenstein tot de directeur van het Centrum Informa tie en Documentatie Israël (CIDI), drs. R.M. Naftaniël. D'Ancona zette de toon. De minister van WVC prees de KNVB weliswaar voor het (eindelijk) uitbrengen van een antiracisme-rapport, maar zette grote vraagtekens achter de haalbaarheid van de voorgestelde maatregelen. „Over hoe de voetbalbond de financie ring en de mankracht wil regelen, lees ik helemaal niets. Ik heb al ergens gele zen dat het rapport een papieren tijger is. Zover wil ik niet gaan, maar ik wil wel duidelijkheid." Jan Masman, binnen het demissio naire KNVB-bestuur belast met veilig heidszaken, werd onaangenaam ver rast door de harde woorden van de mi-, nister. „De maatregelen op het gebied van de racisme-bestrijding moeten we nog uitwerken. Daarbij hebben we de hulp nodig van alle geledingen uit de samenleving. We staan pas aan het be gin. Maar als ik de minister zo hoor praten, denk ik dat haar uitspraken de samenwerking alleen maar bemoeilij ken. De KNVB kan het niet alleen." Masman had gisteren weinig zin om in het beklaagdenbankje te zitten. „We moeten niet vergeten dat racisme een maatschappelijk verschijnsel is, waar vooral de politiek zich verantwoorde lijk voor moet voelen. De clubs en de KNVB worden ermee geconfronteerd. Ik constateer met enige tevredenheid dat het binnen de stadionpoorten dui delijk afneemt. Los hiervan: hoe ernstig een zaak als racisme ook is, ik vind dat het allemaal nogal wordt overdreven." Lilipaly is die mening niet toege daan. Sterker, het Kamerlid vindt dat de KNVB nog veel te voorzichtig is. „Ik wil zelfs zover gaan dat de bond de li centie van een club intrekt als fans zich meermalen schuldig maken aan het ui ten van racistische taal. Het moet de KNVB eens duidelijk worden dat ons geduld op is. Het stadion mag geen vrijplaats worden van racistisch ge drag." Ook jorien van den Herik, voorzitter van Feyenoord, kan zich vinden in een hardere aanpak. „Met preventie alleen los je het probleem niet op. We praten hier over een mentaliteitsverandering en daar kan zo een halve generatie overheen gaan. Als we het probleem niet versneld aanpakken, staat de be drijfstak ter discussie." Echte oplossingen, die het racisme voorgoed uit de stadions zullen ban nen, had niemand voorhanden. „De problemen in de volksbuurten weer spiegelen zich op de tribunes", analy seerde Co Adriaanse, directeur oplei dingen bij Ajax. „Dat ongenoegen wordt geuit tijdens een wedstrijd. Om te kwetsen gebrui ken ze dan racistische taal. Ze weten niet wat ze zeggen, maar ze weten wèl dat ze de tegenstander ermee kunnen vernederen. Een directe oplossing zou ik niet weten. Het heeft allemaal met opvoeding en beschaving te maken. Het is wel belangrijk dat spelers en trainers zich openlijk, en meer dan nu het geval is, distantiëren van dit ge drag. Dan zijn we al een stuk verder." zal volgens Grbo in ieder geval niet voor het einde van de oor log zijn. „Er hebben zich inmid dels honderden belangstellende ouders en instellingen uit de hele wereld aangemeld. Maar die vertellen we allemaal dat we liever hebben dat ze geld geven voor de opvang van de kinde ren. Ze komen dan wel als eer sten in aanmerking voor adop tie. Maar tot nu toe heeft nie mand daar belangstelling voor". De Bosnische regering over weegt wel kinderen tijdelijk naar pleeggezinnen in het bui tenland te sturen. Intussen zijn er volgens Grbo wel commerciële adoptie-orga nisaties aan de slag die kinde ren voor veel geld van de moe ders kopen. Formeel is dat ver boden, ook in de Kroatische wet. „Maar de situatie is zo cha otisch, dat we er weinig aan kunnen doen", aldus Grbo. Jongeren slaags met politie in Rotterdam-Zuid rotterdam anp In een winkelcentrum in Rotter dam-Zuid zijn ongeveer hon derd jongeren gisteravond slaags geraakt met de politie. Twee agenten raakten daarbij licht gewond. De politie arres teerde vijftien jongeren. Aanleiding tot de massale vechtpartij was dat twee jon gens zich op koopavond provo cerend gedroegen tegenover het winkelende publiek. Twee agenten sommeerden hen het winkelcentrum te verlaten, maar dat weigerden de jongens. Daarop ontstond een ruzie waarbij een agent werd gesla gen. De twee agenten raakten in het nauw toen ongeveer twintig jongeren op het opstootje af kwamen. De agenten riepen de hulp in van collega's. Het gevolg was dat er uiteindelijk honderd jongeren met dertig agenten slaags raakten. In het winkelcentrum, Zuid plein geheten, zorgen jongeren al geruime tijd voor overlast. Overvallers geldloper Aldi voor rechtbank Tegen de daders van een over val op een geldloper van super markt Aldi in Rijswijk is gister middag voor de Haagse recht bank twaalf en zes jaar gevan genisstraf en acht jaar met TBS geëist. De geldloper werd dood geschoten toen hij zijn belagers achterna ging. Het drietal ging er met 33.000 gulden vandoor. De twee mannen van 23 en 18 jaar oud overvielen de geld loper toen hij de geldcassette in de nachtkluis stopte. De 23-jari- ge loste twee keer een schot toen de geldloper hen achterna rende. Vlakbij de bank stond een 30-jarige vrouw met haar twee kinderen op de overvallers te wachten. Zij gaf hen andere kleren en nam de bivakmutsen in ontvangst. De politie kon de daders ar resteren nadat de 18-jarige overvaller onder invloed van drugs het hele verhaal aan een Amsterdamse taxichauffeur had opgebiecht. Tegen de man is acht jaar met TBS geëist. Tegen de ander eiste de officier twaalf jaar cel. De vrouw moet zes jaar achter de tralies, vindt de offi- Uitspraak op 12 februari.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3