ZATERDAGS BIJVOEGSEL Toen braken de dijken 'Zwakte van de dijken was bekend' P EINDREDACTIE: PETER HEERKENS ZATERDAG 30 JANUAR11993 sn -raperuime tijd voordat IS de dijken het bega- ^^>■1 ven, wist- Rijkswa terstaat dat zij niet bestand wa ren tegen een zWare storm. Vlak voor de ramp was aan de rege ring een rapport aangeboden waarin melding werd gemaakt van de zwakte van de dijken. Net voor de ramp bespraken de waterbouwkundigen de eerste opzet voor het latere Deltaplan. Dat zegt de historica Selma Leydesdorff in haar boek. Het water en de herinnering dat ko mende maandag (1 februari) verschijnt. Ze schrijft: „Nu veer tig jaar later treft het de onder zoeker het meest dat nergens in de gedenklitëratuur een voor de hand liggende beschuldigende vinger wordt uitgestoken. Inte gendeel." De voorkennis van de onvei ligheid van de zeedijken raakte ondergesneeuwd in de oproep tot gezamenlijke hulp na de ramp. Alleen in de allereerste berichtgeving via de radio gaf directeur-generaal Maris van Rijkswaterstaat toe, dat de vei ligheidsnorm die voor de dijken was gesteld, misschien toch .bediscussieerbaarwas. In de Tweede Kamer uitte al leen de CPN kritiek op het te kort schieten van de regering. Gevolg was dat de partij werd uitgesloten van de Watersnood- Het frappeert Leydesdorff dat er geen aparte jaarlijkse herden king is van de slachtoffers van de watersnoodramp. De officië le herdenking beperkt zich op veel plaatsen tot 4 mei. De slachtoffers van de watersnood ramp worden dan samen met de slachtoffers van de 'Tweede Wereldoorlogherdacht. nuari 1953 volgens het boekje. Dat wil zeggen: onstuimig. Het KNMI verwacht voor zaterdag 31 januari zwaarbewolkt weer met regen en krachtige af en toe harde wind tussen zuid en zuidwest. De werkelijkheid is heel anders. De wind draait naar westnoordwest tot noord west en neemt in kracht toe. Op zaterdag 13.00 uur woedt boven Schotland een orkaan met windsnelheden van gemiddeld 125 kilo meter per uur (ruim windkracht 12). In Noordoost-Schotland wordt eenderde van de bomen geveld. Tegen de avond bereikt de storm met or kaankracht de Nederlandse kust. Tussen za terdagavond en zondagochtend melden de lichtschepen Terschellingerbank en Goeree voortdurend windkracht 11 of 12. Zondag rond 1.00 uur enkele uren voor hoogwater in Zuidwest-Nederland is de storm op z'n hevigst. Het centrum van de de pressie schuift door naar de Duitse Bocht. In het noordelijk deel van de Noordzee nemen de windsnelheden af. De provincie Gronin gen raakt zondagochtend vroeg buiten het stormveld. Zondagmiddag ligt de depressie boven Midden-Duitsland. In het zuidelijk deel nemen de windsnelheden maar lang zaam af, door de grote uitgestrektheid en de trage verplaatsing van het stormveld. Pas maandagochtend 2 februari daalt de wind kracht op lichtschip 'Goeree' onder de storm- grens. Trechterwerking Zaterdag 31 januari heeft de storm het water langs de Engelse en Schotse kust in zuid waartse richting geduwd. Die opstuwing breidt zich uit over de volle lengte van de Noordzee, een baan van 1.000 kilometer. De watermassa wordt in het zuidelijk deel extra opgedrukt door de trechtervorm van de Noordzee en omdat het Nauw van Calais te smal is om het aanstormende water snel te laten afstromen. Landinwaarts zijn de gevol gen nog groter door de trechterwerking van ®de zeegaten en een versterkt windeffect. Er worden recordwaterstanden gemeten. Bij Breskens komt het Normaal Amsterdams Peil (NAP) op plus 4,80 meter (hoogst bekende stand 4,15 meter in 1906); bij Vlissingen op plus 4,55 meter (3,92 meter in 1906) en bij Bath op plus 5,60 meter (4,83 in 1906). In het verleden zijn in de delta hogere wind snelheden gemeten dan die in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953. De duur van de storm 33 uur in Vlissingen is echter ex treem. Bepalend voor de verhoging van de waterstanden is vooral de lengte van de wa terbaan waarop de wind werkt. Ook de duur van de storm en de windrichting spelen een rol. Het zit allemaal tegen. Er is één geluk bij een ongeluk. Op 1 februari '53 is het springtij: een hogere waterstand die elke 15 dagen op treedt als gevolg van de aantrekkingskracht Bewoners die hun toevlucht hebben gezocht op het dak, proberen zwaaiend de aandacht te trek ken van hulpverleners. FOTO» ARCHIEF De vroege ochtend van 1 februari 1953: in verschillende delen van Ne derland breken de dijken, na een nacht met volle maan en een forse storm. Een watersnoodramp. Door de samenwerking van zon en maan deed zich het maandelijks verschijnsel voor van springtij, extra hoogwater. Daarbij woedde een storm uit het Noordwesten, met vlagen tot orkaan kracht en uitschieters tot 150 kilometer per uur. De storm hield uren aan en dreef het water van de Atlantische Oceaan de Noordzee in. In de Theems-monding bra ken de eerste dijken en kort daarna volgden die in Zeeland en Zuid-Hol land. Ouwerkerk bleek één van de zwaarst getroffen gemeenten op Schou- wen-Duiveland. Van de 500 inwoners werden er 92 slachtoffer van de ramp. In totaal vielen tijdens en na de ramp 1835 doden. De overstromingen strekten zich uit over de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en overgrote delen van Noord-Brabant. Ook op Texel braken dijken. In totaal werden 250.000 hectaren overstroomd ofwel 7,8 pro cent van Nederland. Er werden 72.000 mensen geëvacueerd. De directe schade bedroeg 1 miljard gulden. Op deze en de volgende twee pagina's, een terugblik op de ramp, dit week einde 40 jaar geleden. die zon en maan samen op de aarde uitoefe nen. De verhoging die de getijtabel aangeeft is bij Vlissingen NAP plus 1,95 meter, dat is geen erg hoog springtij. Het had erger ge kund. Het KNMI voorspelt 31 januari om 9.50 uur stapn tussen west en noordwest: om 17.15 uur is de voorspelling gewijzigd in zware storm. De stormvloedwaarschuwingsdienst zendt voor de groepen Rotterdam, Willem stad, Gorinchem en Bergen op Zoom om 11.00 uur een telegram uit voor flink hoog water en om 17.47 uur gaat er een voor ge vaarlijk hoogwater overheen. Het Algemeen Nederlands Persbureau maakt hiervan in de nieuwsuitzending van 18.00 uur melding. Na het middaghoogwater blijft het water hoog staan: de eb treedt niet in. Menigeen rekent er op dat de oude volkswijsheid 'niet ebben, niet vloeien' van toepassing zal zijn. Doorbraken De lage en steile zeeweringen in de Delta kunnen het hoge water en de golfoploop niet opvangen. Het water holt op veel plaatsen de dijken uit: ze breken. De dijken die 's nachts de eerste aanval weerstaan, delven bij het volgende hoogwater, zondagmiddag, het on derspit. De binnendijken maken de functie van tweede waterkering niet waar. De gevol gen zijn desastreus. In het zuidwesten over stroomt 200.000 hectare land, voor het over grote deel cultuurgrond. De dijken langs de Hollandse IJssel houden het op het nippertje en daardoor ontsnapt de Randstad aan de catastrofe. Rijkswaterstaat registreert dat de dijken over een lengte van ruim 139.000 meter licht dan wel zwaar beschadigd zijn. Doorbraken en stroomgaten nemen een lengte van ruim 47,600 meter in beslag. Totaal een lengte van 187 kilometer aan beschadigingen en door braken aan de hoofdwaterkeringen. Het aan tal stroomgaten bedraagt 89. Slachtoffers Het Nederlandse Rode Kruis komt op 31 de cember 1953 op 1795 slachtoffers (152 ver mist, 1.643 geborgen): Schouwen-Duiveland 534; Zuid-Beveland 96: Noord-Beveland 50; Zeeuwsch-Vlaanderen 11: Walcheren 5; Tho- len en Sint-Philipsland 168: Noord-Brabant 247; Goeree-Overflakkee 490: overig Zuid- Holland 187; Noord-Holland 7. Door de ramp zijn 92 kinderen wees en 167 halfwees geworden. Het dodental wordt uiteindelijk vastgesteld op 1835, 40 hoger dan de opgave van het Ro de Kruis. In de officiële opgave zijn de overle denen meegeteld van wie Tater als doodsoor zaak is vastgesteld: ontberingen tengevolge van de overstroming. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek'zijn uit het rampgebied 100.000 men sen geëvacueerd: op 1 mei '53 zijn dat er nog 24.500 en 1 oktober 11.000. In de overstroomde gebieden verdrinken 20.000 koeien, 12.000 varkens, 166.000 hoen ders en eenden, 1.750 paarden, 2.750 scha pen en geiten. De Zeeuwse cijfers: 8.400 stuks rundvee, 1.300 paarden. 3.500 varkens en 1.700 schapen. Geëvacueerd worden 56.000 stuks rundvee, 5.000 paarden en 10.000 stuks varkens en schapen. Beschadigd raken 47.300 boerderijen, huizen, scholen, kerken en andere gebouwen, waarvan bijna 10.000 zeer ernstig of onherstelbaar. Van de Zeeuw se boomgaarden overstroomt eenvierde deel. De totale schade wordt geraamd op 1 mil jard gulden, als volgt verdeeld: landbouw 203 miljoen: nijverheid, handel, bankwezen J15 miljoen: verkeer 29 miljoen: gebouwen 157 miljoen: huisraad, kleding 121 miljoen: dij ken, wegen 270 miljoen. In Zeeland zijn 124 polders ondergelopen. Al op 1 februari worden meteen stroomgaten gedicht in Schielands Hoge Zeedijk (bij Nieti- werkerk aan den IJssel). De Klaas van Stee landpolder op 6 februari is de eerste polder die weer aan de invloed van eb en vloed ont trokken wordt. Twee maanden na de ramp zijn de polders van Walcheren. Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen, Sint-Philipsland, Noord- Beveland en de Zak van Zuid-Beveland drooggevallen. Er liggen enkele moeilijke gaten: bij Bath (21 april dicht), Kruiningen (24 juli dicht). Schelphoek (28 augustus dicht) en bij Ou werkerk, waar na veel tegenslag 7 november met behulp van vier grote Phoenixcaissons het laatste stroomgat gesloten wordt. Alleen al voor het herstel op Schouwen-Duiveland worden verwerkt: 3,1 miljoen zandzakken, 2,4 miljoen kubieke meter klei» 21,5 miljoen kubieke meter zand, 4,5 miljoen bossen rijs hout, 700.000 bossen riet, 620.000 ton stor steen, 554 eenheidscaissons, 5 Phoenixcai: sons. Er is 650.000 vierkante meter zinkstuk gemaakt. Voor het bedwingen van lekstro men verdwijnt 1.500 ton torpedonetten in het water. Hulp Het buitenland stuurt voor ruim 61 miljoen gulden aan hulpgoederen. Zweden (13 mil joen) en Canada (9.8 miljoen) zijn het roy aalst. Zweden geeft geld voor de bouw van een ziekenhuis in Zierikzee. Het Rode Kruis stuurt 9.004 boeken en ruim 100.000 (7.416 kilo) tijdschriften naar het rampgebied. Uit de Scandinavische landen komen ruim 500 houten prefab-woningen. Een aantal landen zorgt voor landbouwwerktuigen, die volgens een agrarisch plan worden verdeeld (niet al leen 250 tractoren, maar ook 570 paarden- roskammen). Er worden bijna 30.000 textiel pakketten uitgereikt. Hoewel minder omvangrijk dan in Zuidwest- Nederland, richt de februaristorm ook scha de aan in andere landen. In Engeland vallen 300 slachtoffers, zijn er 30.000 daklozen, woi den 24.000 huizen en 200 grotere industrieën overstroomd, raakt 40.000 hectare landbouw gebied onder water en verdrinken 47.000 die ren. In de Belgische provincie Antwerpen worden ruim 10.000 hectare land en 6.1 huizen overstroomd. Er zijn zes slachtoffer De tol die die nacht aan de zee moest wi den betaald, was onvoorstelbaar hoog. Op de vlucht voor het water. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31