Leidsch Dagblad Bosnië tekent niet 'Valkenburg onbereikbaar bij ramp van 1953' :st 'Strippenkaart' KLM voor Amerikaan Evacuatie buitenlanders uit chaotisch Kinshasa YN-macht langer in Angola Auschwitz-monument wegens bouw crematorium verplaatst H O U T W B R F comma ZATERDAG 30 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40071 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Adoptie Gereformeerde Bond Wim Beeren 3 De regering van Bosnië j yl De basis van de Ge- a Directeur Wim Bee^ zal de regels voor I Z reformeerde Bonds- I ren zegt Stedelijk adoptie van oorlogswezen j gemeente is nog niet toe I Museum vaarwel en laat door Nederlanders niet ,i aan contact met de Gere- herinneringen achteraan versoepelen. j formeerde Kerken. prachtige exposities. AMSTERDAM. ANP De KLM heeft als eerste luchtvaartmaatschappij in Europa een 'strippenkaart' ingezet in de slag om de gunst van de Amerikaanse toerist. Voor 300 dollar is in de VS een 'Passport to Europe' te koop met drie coupons. Met elke coupon kan in Euro pa een enkele reis worden gemaakt naar een Eu ropese bestemming. Een kaart met zeven cou pons kost 600 dollar. De pas is gekoppeld aan een retourticket vanuit de VS naar Europa, dat is geboekt bij KLM of de Amerikaanse maatschappij Northwest waannee KLM nauw samenwerkt en waarvan zij aandeel houder is. Met de 'strippenkaart' kan in Europa worden gevlogen met KLM, KLM Cityhopper, Transavia en Air UK. Omgekeerd bestaat sinds vorig jaar al een luchtvaartpas voor reizigers die per KLM of Nor thwest vanuit Europa naar de VS vliegen. Daar mee kan in de VS worden gereisd naar de 175 bin nenlandse bestemmingen van Northwest. Franse en Belgische militairen naar Zaïre peter de vries premier België en Frankrijk hebben gis teren parachutisten naar Zaire gestuurd om hun burgers uit de hoofdstad Kinshasa te evacu eren. In de Belgische ambassa de daar zaten gisteren al 200 ge vluchte Belgen. De evacuatie volgt op twee dagen van gewelddadigheden door opstandige Zaïrese militai ren, die aan zeker 45 mensen het leven hebben gekost, onder wie de Franse ambassadeur, een Fransman en een Italiaan. De gevechten zijn het gevolg van de machtsstrijd tussen pre sident Mobutu Tsjisekedi. Mobutu zei gisteren dat de Belgen niet welkom zijn, maar de Fransen wel. Niettemin zijn de eerste 330 van de 550 Belgi sche commando's gisteren naar de voormalige Belgische kolonie vertrokken. Daar wonen nog zo'n 3000 Belgen. Over de dood van de Franse ambassadeur is commotie ont staan in Parijs, nadat de minis ter voor defensie in tegenstel ling tot andere functionarissen had beweerd dat de afgezant niet door een verdwaalde kogel was getroffen, maar moedwillig is vermoord door Zaïrese solda ten. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft het mandaat van de VN-vredesmacht in An gola gisteren unaniem verlengd tot eind april. De raad gaf de volkerenorganisatie tevens toe stemming haar aanwezigheid terug te brengen als de veilig heidssituatie iru het onrustige Angola verder verslechtert. Angola bevindt zich op de rand van een hernieuwde bur geroorlog, sinds vorige maand nieuwe gevechten uitbraken tussen regeringstroepen en strijders van de verzetsbewe ging Unita. Door de geweldda digheden zijn circa een miljoen mensen op de vlucht gejaagd en volgens VN-medewerkers wor den anderhalf miljoen mensen met de hongerdood bedreigd. Dit weekeinde 40 jaar geleden: de Watersnoodramp. Op drie pagina's in de weekendbijlage een terugblik. Maria Riva(68) over haar moeder Mariene Dietrich: "Ik leefde in een kleine hel." Samenwerking tussen Elvis Costello en het befaamde Brodsky Quartet. Pop noch klassiek. Een bijzonder album. In de groei: de scharrelbloem. Het 'Eco-Project' van de bloemenveilingAalsmeer. Denkwijzen Schuldig Geluk. r beschadigde stuwdam bij Peruca. Het ergste gevaar HET WEER De Bosnische president en moslimleider Alija Izetbegovic zal vandaag in Genève het vredesakkoord van bemidde laars Vance (VN) en Owen (EG) niet tekenen. Hij zei dat gisteravond. De weigering houdt in dat de Veiligheids raad zal moeten besluiten tot de zoveelste verlenging van het Geneefse overleg, of tot verscherpte sancties, die eventueel militair worden afgedwongen. GENEVE GPD-AFP-Rtr Vance en Owen zouden van morgen hun plan ter onderteke ning voorleggen aan de leiders van de drie strijdende partijen in Bosnië-Hercegovina. Het vre desplan houdt in dat de repu bliek wordt opgedeeld in tien autonome, etnische regio's. Het grote probleem is hoe daarbij de grenzen moeten worden ge trokken. Izetbegovic heeft zich afgelopen week verzet tegen die grenzen. Hij is bang dat zijn ge loofsgenoten er bekaaid af zul len komen en zullen worden vermalen tussen Kroaten en Serviërs. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic zei gisteren de voorgestelde proviciegren- zen 'grotendeels' te kunnen aanvaarden, mits in enkele be twiste gebieden de plaatselijke bevolking bij referendum zelf kon beslissen bij welke provin cie zij wilde behoren. Dat was „goed democratisch gebruik", aldus Karadzic. Als Izetbegovic akkoord zou zijn gegaan, was theoretisch een onmiddellijke wapenstilstand op basis van die ingewikkelde verkaveling mogelijk geworden. Daarbij zouden alle partijen hün troepen op de door de VN en EG afgebakende grenzen moeten terugtrekken en hun zware wapens onder internatio naal toezicht moeten stellen. Een commandant van de Ser viërs in de zelfuitgeroepen, in Kroatië gelegen Servische repu bliek Krajina, heeft gisteren ge zegd dat zijn manschappen in stemmen met een door de VN voorgesteld bestand, zodat er gelegenheid komt om een stuw dam te repareren die de afgelo pen dagen ernstig beschadigd is. Volgens de premier van Kroa tië is het gevaar geweken dat de Peruca-stuwdam doorbreekt, wat dramatische gevolgen zou hebben voor het achterland van de waterkrachtcentrale. Pagina 7: Embargo Servië werkt niet. Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Kouder i In het noorden en midden opkla- nngen. Elders wolkenvelden en vnjwel overal droog, Middagtem- j peratuur van rond het vriespunt in net noordoosten tot plus 5 graden in het zuidwesten. Matige zuid oostenwind, kracht 3 a4. Later rustig winterweer met af en toe - zon. 's Nachts lichte vorst, overdag enkele graden boven nul. De voorgenomen bouw van een crematorium op de Oosterbe graafplaats in Amsterdam was de werkelijke reden voor het Nederlands Auschwitz Comité uit te kijken naar een andere lo- katie voor het monument 'Nooit meer Auschwitz'. Toen het stadsbestuur van Amster dam het Wertheimpark be schikbaar stelde, werd dat aan bod met beide handen aange grepen. Voorzitter A. Fels-Kupfer- schmidt van het Auschwitz Co mité erkent dat deze kwestie tot dusver uit de persberichten van het comité is gebleven. In die berichten werd alleen gewezen op de voordelen van het Wert heimpark: het ligt in de buurt waar voor de Tweede Wereld oorlog overwegend joodse Am sterdammers woonden, vlak bij de Portugese Synagoge, de Dok werker, het Joods Historisch Museum en het Joodse Verzets- monument. Fels bevestigt desgevraagd dat de werkelijke reden voor het vertrek de voorgenomen bouw is geweest van een crematorium op de Oosterbegraafplaats. „We hebben daar vreselijk veel moeite mee gehad. Dat kunt u toch wel begrijpen, voor ons is de herinnering aan crematoria afschuwelijk." Het betrokken stadsdeel 4 Watergraafsmeer heeft het Auschwitz Comité aangeboden om het monument op een andere plek op de Oos terbegraafplaats neer te zetten, maar voor het comité was dat onaanvaardbaar. Op de Oosterbegraafplaats heeft sinds 1952 een monument gestaan ter nagedachtenis van de slachtoffers van de nazikam pen. In 1977 werd het vervan gen door het spiegelmonument, ontworpen door Jan Wolkers. Deze kunstenaar heeft nu voor het Wertheimpark hetzelfde monument gemaakt, maar dan een stuk groter. Zondag zal het vergrote en vernieuwde monu ment worden onthuld, vooraf gaand aan de jaarlijkse herden- king. Weet u het nog? Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wij ons aan onze afspraken houden omdat wij kwaliteit en persoonlijk design kombineren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wij perfectie leveren tot in de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewijzen wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg KEUKENS b.v. Lammenschansweg 130 Lelden Tel. 071 - 76 93 45 FEBRUARI - SHOWROOMKEUKEN - MAAND MET 40% TOT 65% KORTING advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk <6 De Jager Administratieve Automatisering. NoordwIJk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 - 48547 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters. I Adres: Postcode: i Plaats: LEIDEN MEINDERT VAN DER K den haag Mstislav Rostropo- vitsj. wereldberoemd Russisch cellist, omhelst prins Claus bij diens bezoek aan de 'master class' die de Rus geeft in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. De cursus is een bij zonder verjaardagscadeau voor koningin Beatrix, die morgen haar 55ste verjaardag viert. De 65-jarige Rostropovitsj heeft een grote reputatie als cellist. Hij was jarenlang docent aan het conservatorium van Mos kou. Door zijn openlijke stel- lingname tegen de onderdruk king van de oppositie door de toenmalige Sovjet-regering, kwam Rostropovitsj in 1970 in conflict met de autoriteiten. Hij keerde niet terug van een verlof in het Westen. De cellist en de koninklijke familie zijn al jaren goede vrienden. Vorig jaar, tij dens een optreden op het paleis Noordeinde, bedachten regelde de Russische maestro het op merkelijke verjaardagsgeschenk voor de koningin. Voor de mas ter class, die drie dagen duurt, zijn de beste studenten van de Nederlandse conservatoria uit gekozen. Prins Claus en konin gin Beatrix luisterden gisteren een uurtje. Ook vandaag en morgen zijn zij aanwezig in het Koninklijk Conservatorium. Het marinevliegkamp Valkenburg heeft te langzaam gereageerd bij de waters noodramp van 1 februari 1953. Dat schrijft journalist Kees Slager in zijn on langs verschenen boek De Ramp, waarin hij de dramatische gebeurtenissen rond de overstroming van Zuidwest-Neder land reconstrueert. Zo was het vliegkamp, dat het centrum is van de Opsporings- en Reddings dienst, op zondagmorgen pas om 8 uur bereikbaar. De ramp had zich al ruim daarvoor voltrokken. Burgemeester Rijn- ders van Middelharnis probeerde wan hopig de marine in te schakelen voor een oriëntatievlucht boven het eiland Goeree Overflakkee en het droppen van rubberboten. „Er was gewoon niemand op het vliegveld, want het was zondag", zo verklaart de burgemeester. Valkenburg beschikte niet alleen over alle communicatiemogelijkheden, de vliegbasis bezat ook de enige helikopter die Nederland op dat moment rijk was. Toen het om 8 uur toch lukte contact te leggen, was men niet bereid om met de helikopter de lucht in te gaan vanwege de harde wind. De piloot, luitenant ter zee R. Idzerda, vond het niet verant woord om te vliegen. „Ik was bang dat de bladen van de rotor stuk zouden slaan in de storm", aldus Idzerda veertig jaar na dato. Volgens journalist Slager durfde een Belgische piloot het daaren tegen wel om op zpndagmiddag van het vliegveld van Brussel op te stijgen. Hij was de eerste die het rampgebied bereik- Ook de vliegtuigen in Valkenburg ble ven volgens Slager te lang aan de grond omdat de storm dwars over landings baan waaide. Pas toen burgemeester Rijnders maar bleef aandringen op een vlucht voor het droppen van rubberbo ten boven Oude Tonge, veruit het zwaarst getroffen, besloot de leiding van het vliegkamp alsnog gebruik te maken van een alternatieve baan. .Het ging om een noodbaan van stalen platen, daterend uit de oorlog, die al lan ge tijd niet meer werd gebruikt. Hij lag echter wel in de goede richting. En zo steeg volgens het vliegrapport laat in de middag, om tien over half vijf, de eerste Mitchell op, die een half uur later twee rubberboten in een polder bij Oude Ton ge afwierp. Later gooide die in de duis ternis nog een boot bij een boerderij naar beneden. Na vijf uur vertrok er van af Valkenburg nog een tweede toestel, maar dat heeft 'in verband met de duis ternis niets afgeworpen', zo meldt we derom het vliegrapport. De totale hulp die de geïsoleerde ei landen op zondag van buitenaf ontvin gen, bedroeg welgeteld drie rubberbo ten. Volgens Slager heeft de ramp onno dig veel mensenlevens geëist door het te langzaam op gang komen van de red dingsacties. „Velen zijn in de nacht van zondag op maandag om het leven geko men door onderkoeling. Ook op maan dag zijn nog tientallen mensen gered. die in bomen of op het dak van hun wo ning zaten", zo licht Slager desgevraagd toe. Een woordvoerder van de afdeling ma ritieme historie van het ministerie van defensie zegt niet te kunnen reageren op de inhoud van het boek De Ramp. Het napluizen van de gegevens vergt min stens enkele weken. Wel noemt de woordvoerder de verwijten 'zeer on waarschijnlijk'. Zo wordt volgens hem een militair object permanent bewaakt en is het dus altijd bemand. „Het is mo gelijk dat die burgemeester niet het juis te nummer heeft gedraaid." Enkele dagen na de watersnood werd Valkenburg wel het centrum van de in ternationale hulpverlening voor het ge troffen gebied. Dagelijks landden tiental len vliegtuigen uit andere landen op het marinekamp, van waaruit de goederen verder worden gedistribueerd. Meer over de watersnoodramp In de zaterdagbij lage, pagina's 3132 en 33. Tel.: Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch j 28.75) O Per kwartaal- via acceptgiro 82,85) IQ automatisch 82,85) J Nr. bank/giro Handtekening: ru*r Iridich I)-i#bUrl. or bei 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1