Disney stapt wereld van videospellen binnen Vrije tijd Leesvoer voor vliegvisser en karperfanaat Compacte spaarlamp Rollende wekker Bijzondere bodem Style 'n Go Defilee 'ZATERDAG 30 JANUARI 19931971§_ DINGEN VIDEOSPELLETJES NIEUWE CD'S P0P/P0PU1A1R Belly 'Star' Play it again Sam Zangeres/gitariste Tanya Donelly is niet langer een Throwing Muse. 'Star' is de eerste cd van haar nieuwe groep Belly. Do nelly en haar drie begelei ders schotelen de luiste raar vijftien korte gitaar popwerkjes van het type hap-slik-weg voor. Dat kan niet worden gezegd van de van depressiviteit doortrokken teksten. Met haar kleine-meisjes-stem vraagt Donelly al direct aan het begin van de cd of je iejnand hebt om voor te sterven. Vormen die lullige deuntjes en die pa thetische teksten nu een boeiend contrast of is 'Star' gewoon een potsier lijke plaat? The The 'Dusk' Sony 'Dusk' is tot dusverre The The's meest toegankelijke plaat. Hoewel Matt Johnson, de muziekma- kende wereldverbeteraar die achter The The schuil gaat, andermaal enkele behartenswaardige zaken verklankt, is 'Dusk' toch een stapje terug in zijn ontwikkeling. Alleen op 'This is the night' met weldadige rollers over een honky tonk piano, het ex perimentele 'Lung shadow' en het Miles Da- vis-achtige 'Bluer than midnight' gaan de voor man en zijn band op avontuur. 'Lonely Planet' daarentegen is een veel te lang uitgesponnen cliché en getuigt 'Love is stran ger than death' van com positorische armoede. 'Infected' uit 1986 blijft ook na 'Dusk' The The's beste plaat. Maar ook de minst toegankelijke. The Comsat Angels Ti me considered' RPM Vergane glorie uit het new wave-tijdperk. Een tijdje geleden kondigde de groep Van Steven Fellows haar tweede bestaan aan met een sterke come back-cd. 'Time conside red' is een terugblik van ruim vijf kwartier op de onheilszwangere rock van de Britten. Negentien vue. De opnamen zijn ge maakt tussen 1979 en 1984 tijdens sessies voor de shows van John Peel en andere BBC'ers. Op het stuntelige 'Indepen dence day' en het opper vlakkige 'You move me' na overtreffen deze ver sies het origineel. Anno 1992 blijken de Comsats met nummers als 'Island heart', 'Total war' 'High tide' en het absolute prijs- nummer 'Now I know' in de jaren tachtig hun tijd ver vooruit te zijn ge weest. Binnenkort treedt de groep op in het Leids Vrijetijdscentrum. WK JAZZ Eric van der Westen 'Working Dreamer' BVHaast. ERICde WESTEN Van der Westens debuut- cd als leider staat bol van de fraai geschreven com posities en de contrabas sist treedt daarmee een beetje in de voetstappen van Niko Langenhuijsen van Vaalbleek, nu het Caoutchouc Orchestra ge heten. Die overeenkomst wordt nog eens versterkt door de dominante klank van Paul van Kbmenades altsax. Het octet is opge bouwd zonder een enkele trompettist; de bassist heeft voor twee trombo nisten (Chris Abelen en Hans Sparla) en drie riet blazers gekozen (de Belg Erwin Vann, Van Ke- menade en Paul de Leest) die voor een aangenaam breed, stevig en af en toe log geluid zorgen. Door de goede dosering van so li, achtergrondensembles en themawisselingen is Naast de mooie vormgeving en de iets verwijde bovenrand (tegen het overkoken) heeft deze pan Orta een bodem die zeer weinig uitzet. Tot het kookpunt blijft de bodem geheel vlak en pas daarna trekt hij lichtjes naarbinnen. De Orta is geschikt voor alle warmtebronnen, inclusief inductie. Meer informatie: Saey BV Kortrijk (België), telefoon 09 32 56 35 64 31. Disney verovert de markt voor videospellen. Dit jaar breken Micky, Donald, Beer Baloe en Ariel, de kleine zeemeermin door in videospellen. Sega lan ceert Home Alone, een video- spel naar de gelijknamige film met het jongetje Kevin als be stuurbaar persoontje dat, alleen thuis gelaten, zijn huis moet vrijwaren tegen dieven. Voor fe bruari staan op het programma: Talespin, met beer Baloe in de hoofdrol, de 'World of illusion' met Micky Mouse en Donald Duck en 'Ariel the little mer maid', naar de film van de klei- Nintendo begint met Mario en Joshi, een variatie op Tetris, geschikt voor de 8 bits. Vier fi guurtjes rond Mario en Joshi en een aantal halve eieren vallen naar beneden. Door de figuur tjes te koppelen en de halve eie ren in elkaar te passen worden punten verzameld. Het is een aardig en niet te moeilijk spel voor een of twee spelers met als enig nadeel een puur verslaven de werlcing. Vol vlieg- en schietwerk zit 'Axalay' (Super Nintendo). Daarbij gaat het niet langer om één wereld vol oorlog maar worden er zes denkbeeldige we relden bijgesleept die allemaal moeten worden bevrijd en die elk een megamonster herber gen. Onschuldiger is het aanbod voor de Game Boy: Bart VS met The Juggemouts en Kirby's Dream Land. Bart Simpson krijgt te maken met een serie volkomen gekke spellen waar voor de speler vooral handig heid en geduld nodig heeft om Bart door alle spellen heen te slepen. Kirby's Dream Land, moet het spookje Kirby, in de vorm van een opgeblazen hoofdkussen, zelf wel eens als een nachtmerrie voorkomen. Een leuk spel om te spelen, het zal echter heel wat uurtjes ver gen voordat alle levels doorlo pen zijn. Pc Naast de gebruikers van video spelcomputers stijgt intussen de groep die speelt op een perso- nel computer fors. Op het ge bied van pc-spellen vervult Ne derland een voortrekkersrol in Europa. Nieuwe pc-spellen zijn Sim Life en The Humans. Ze staan beide in het teken van de evolu tie. Voorgangej-s van Sim Life zijn Sim City en Sim Earth waarin respectievelijk een stad en de aarde van de grond af moeten worden opgebouwd op het computerscherm. Hetzelfde principe geldt voor Sim Life: het creëren van een evenwichtige wereld vol dieren, planten en mensen. s spellen voor de pc. Eenvoudig beginnen kan, zoals te lezen is in de goed op gestelde, maar helaas slechts Engelse handleiding. Doordat het spel wordt gespeeld met een eenvoudige muisbediening is het toegankelijk voor kinderen vanaf zo'n tien jaar. Sim Life is een weergaloos mooi spel dat niet alleen gaat over leven maar ook een levenlang zijn spel- waarde behoudt. Jammer ge noeg is het spelen aan lang niet iedereen voorbehouden omdat er in de MS-Dos-versie een 80386 processor voor nodig is, een capaciteit die technisch be zien misschien zelfs al weer is achterhaald maar die toch lang niet elk huisgezin tot zijn be schikking heeft. Er is ook een versie voor de Apple Macintosh SE. Se30. Classic. LCII, Quadra. Het spel The Humans gaat over evolutie, zij het in super- lichtvoetige vorm. Stripachtige karaktertjes uit het stenen tijd perk vormen de speelfiguurtjes die nog moeten leren speer gooien en touwwerpen en die met behulp van de speler het wiel moeten uitvinden. Het spel draait om slimheid, tijd en han digheid. Dat het geschiedkun dig niet geheel verantwoord is zal niemand storen. Het is goed te spelen door zowel kinderen als volwassenen met veel ge duld. het een onpretentieuze cd waarop voortdurend wel iets interessants te horen is in het genre van de nieuwe jazz. Een aanrader voor hen die niet per se vernieuwende muziek willen horen, maar wel geïnteresseerd zijn in een originele context. Larry Coryell 'Coryell' Vanguard/Play It Again Sam. Gitarist en hier ook zan ger Coryell heeft een cen trale rol gespeeld in de kruisbestuiving tussen de jazz en de rock aan het eind van de jaren zestig. Samen met andere histo risch belangrijke cd's van het label Vanguard, som mige met extra stukken van dezelfde sessions, zoals 'Larry Coryell' en 'Spaces' met John McL aughlin, is dit album sinds kort weer verkrijg baar. Coryell, een tech nisch zeer begaafde, maar niet altijd evenwichtige artiest, combineert hier op toen verrassende en bijna naïef aandoende wijze we hebben het tenslotte over het flower- powerjaar 1969 moder ne jazz met heavy rock en zelfs country. Alleen de nasale vocalen stellen de luisteraar enigzins op de proef. Een historisch be langrijk document, zeker voor liefhebbers van ei genzinnig elektrisch gi- taarwerk. KV KLASSIEK Berg Vioolconcert Rihm Gesungene Zeit Anne-Sophie Mutter (viool), Chicago Symphony Orchestra o.l.v. James Levi- ne DG Eerlijk is eerlijk: dit is een cd voor gevorderden met het concert 'ter nage dachtenis aan een engel' van Alban Berg en een speciaal voor Anne-Sop- hie Mutter gecomponeerd concert van Wolfgang Rihm. Moeilijke muziek? Zonder meer! Onpruim- baar? Verre van dat. Het vioolconcert van Berg, een van de sterkst met emoties beladen compo sities van de twintigste eeuw, vormt een aangrij pende dialoog tussen so loinstrument en orkest. In 'Gesungene Zeit' van Rihm, door de componist zelf omschreven als 'mu ziek voor viool en orkest', worden op fascincerende wijze de grenzen verkend van de viool als 'zangin strument'. Het meester schap van de violiste en de ragfijne begeleidingen van het orkest onder Levi- ne zijn voorbeeldig, even als de prachtig heldere opname. Voorlopig geef ik nog de voorkeur aan het concert van Berg, dat on geëvenaard mooi en ont roerend wordt neergezet, maar Rihm zou ik nu al niet meer willen missen. Rota Filmmuziek (Oor log en vrede, II Gattopardo, La Strada, Waterloo) Philharmonisch Orkest van Monte Carlo o.l.v. Gianluigi Gelmetti EMI. Ook 'eigentijds', maar met een wereld van ver schil: vier suites uit de filmmuziek die Nino Rota schreef voor onder anderè Visconti's 'II Gattopardo' en Fellini'sonvergetelijke 'La Strada'. Rota schreef meer dan alleen maar sfeerrijke illustratiemu- ziek. Zijn partituren kun nen ook op zichzelf staan, zoals hij reeds bewees met zijn ballet 'La Strada' en zoals duidelijk blijkt uit deze vier suites, die meer doen dan alleen maar herinneringen oproepen. De goede uitvoeringen, waar nodig 'lekker banaal' werken daaraan niet wei- Een kleine 25 jaar geleden schreef de Am sterdamse hengelsportwinkelier Henk Pee- ters samen met Kees Ketting het boek Vis sen, vliegen, vangen'. Een kwarteeuw later is er opnieuw een boek van hem versche nen onder de titel "Vliegvissen'. Dat er in die tussentijd veel op visgebied is veranderd laat de auteur al in zijn voorwoord blijken. Peeters schrijft bij het nalezen van zijn eer ste boek te zijn gestuit op veel achterhaalde feiten. Enerzijds is het boek sterk verouderd door de revolutionaire ontwikkelingen op het gebied van vliegvismateriaal. Anderzijds erkent hij in die tussenliggende periode door vele ervaringen over een aantal zaken heel anders te denken. Wat gebleven is is de eenvoud waarmee Henk Peeters toch ingewikkelde zaken voor het voetlicht brengt. Zoals hengelkeuze, voor en nadelen van reels, het gebruik van bepaalde lijnen en dat alles smeuïg gelar deerd met lezenswaardige visavonturen uit binnen- en buitenland. Het boek op groot formaat en ruim 200 pagina's tellend valt vooral op door de zeer fraaie uitvoering met als hoogtepunt een serie imposante kleu renfoto's. Vooral die luxueuze presentatie en de beperkte oplage is er de oorzaak van dat de prijs aan de forse kant is. Bij dezelfde uitgeverij verscheen onlangs 'Zwaargewichten' van Cees van Kempen en Jacques Schouten, dat het op dit ogenblik zeer populaire vissen op grote karper be handelt. Vijfjaar geleden werd het boek door het duo al eens beperkt in eigen be heer uitgegeven, maar in deze nieuwe uit gave is de tekst op diverse punten aange past en is een flink aantal foto's vervangen door nieuwe. Bovenden is de lay-out gemo derniseerd. De duo Schouten-Van Kempen neemt eni ge afstand van de statische karpercultus met boilies en elektronische beetverklik- kers. Zij houden een warm en deskundig pleidooi voor de actievere vormen vam kar pervissen met de pen. Evenals "Vliegvissen' spreekt uit de 256 pagina's een bevlogen heid die gepaard gaat met rijke ervaring waardoor de theorieën en raadgevingen heel duidelijk gestoeld blijken op zaken die in de praktijk zijn uitgeprobeerd. En daar aan mankeert het tegenwoordig vaak in de sportvislectuur, die steeds meer lijkt te wor den overheerst door theoretici. Verade mend is het daarom beide boeken te lezen. BRAM VAN LEEUWEN Vliegvissen, Henk Peeters, prijs 125, Zwaargewichten, Cees van Kempen en Jacques Schouten, prijs 55. Beide boe ken verschenen bij de uitgeverij 'Het Goe de Boek' in Huizen. Ter besparende vervanging van gloeilam pen introduceert Philips nu ook voor hoge re wattages een serie compacte elektroni sche spaarlampen. Het gaat hier om een drietal types: 15,20 en 23 watt, waarvan de lichtopbrengst te vergelijkken is met gloei lampen van respectievelijk 75,100 en 125 Spaarlampen zijn over het algemeen forser van afmetingen dan gloeilampen, maar de ze serie is, evenals de eerder op de markt gebrachte 9- en 11-wattspaarlampen, ui terst compact. De 15-wattlamp is nauwe lijks groter dan de 75 watt gloeilamp. Daar door kan dit model in meer kleine armatu ren worden toegepast. Spaarlampen hebben een levensduur van 8000 branduren, 8-maal langer dan gloei lampen. De prijs van de 15- en 20- wattspaarlamp is 40 gulden, de 23-watt- lamp kost 50 gulden. Voor zwaar behang Bison presenteerde op de vakbeurs 'Sfeer' een trio behangplaksels onder de noemer Formule 3 Professioneel. De samenstelling van deze drie soorten houdt rekening met de fysische eigenschappen van de sterk uit eenlopende eigenschappen van behang. Ze zijn alle op metylbasis vervaardigd, klonter- vrij, kleurloos c.q. transparant. Door de na den puilend plaksel veroorzaakt geen ver kleuring. De topper in dit drietal is het Profi Behangplaksel voor extra zwaar behang en wandbekJedingop bijvoorbeeld textielbasis, of met een rug van glasvezel. Meer informa tie: 01100-31944. Met deze vrolijk lachende clown is leren klokkijken leuk. En omdat dit rollen de uurwerk ook wekker is, worden ze op tijd wakker, als dat een probleem mocht zijn. De Kundo-wekker kost 59. Meer informatie: Friedrichs, Heem stede, telefoon 023-23 27 00. Dit is de nieuwste loopschoen van Nike, met de Airsole die 35% meer schokdemping geeft dan z'n voorgangers. Van deze schoen is ook een speciale da mesuitvoering te koop. Meer ii formatie Nike, telefoon 035* 88 66 44. Snoerloos, werkend op gaspatronen, zijn deze hairsty- van Braun. Er zijn twee modellen: een gecombi neerde borstel en tang (ƒ69) en een enkele borstel 59). De gaspatronen kosten 6,95 per twee. Na e minuutje opwarmen maak je met de borstels perfecte krullen. Meer informatie Braun, telefoon 070-398 05 44. Met de driehoek als basis creeerde Jochen Flacke deze bijzondere wasta fel. Door de drie hoekige ontmante ling van de wastafel wordt de afvoer ge heel aan het oog onttrokken. In de zelfde breedte als de wastafel loopt een spiegel lood recht omhoog. De ze wordt aan de bovenzijde verlicht met een klein drie hoekig halogeen- lampje. Het geheel komt op ongeveer 3400 gulden. Meer informatie Ladrak Agenturen, tele foon 01807-1 17 20.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19