Ledenraad Ons Doel stapt op Met de Sleutelpas is Leiden de voordeligste stad van Nederland! 'Aardig om oude patronen in landschap terug te zien' De Stemming Regio Geen koffie na de bij begraafplaats in Katwijk ZATERDAG 30 JANUARI 1993 Directeur Glaser: 'Donderslag bij heldere hemel' De ledenraad van woningbouwvereniging Ons Doel, het hoogste inspraakorgaan van huurders, is opgestapt uit onvrede over 'tegenwerking vanuit het bestuur'. Direc teur M. Glaser van Ons Doel is zeer verrast. ,,Het komt als donderslag bij heldere hemel, wat de achtergronden zijn, weet ik niet." leiden Roy klopperhet begin op tegenwerking vanuit het bestuur. „We kregen De ledenraad werd eind 1991 in bijvoorbeeld vergaderstukken te het leven geroepen als een over- laat opgestuurd. Verder bleken legorgaan tussen bestuur en le- besluiten waarover wij advies den (vooral bewoners). Na een mochten geven allang geno- ad interim-periode ging de raad men." Op papier is het volgens in juni vorig jaar officieel aan de Van Diggelen allemaal mooi ge- slag. Volgens voorzitter Van regeld, maar in de praktijk is de Diggelen stuitten de leden vanaf ledenraad een wassen neus. Het dorp Catwijkck opten Rijn in 1620. Een deel van de kaart uit de historische atlas van Katwijker D. Parle- vliet. De bebouwing concentreert zich rond de Rijn. Aan de Santlaan het Huys Sant. erachter de Spijker. foto i Limaplant mag kassen blijven verlichten den haag/lisse Tuinderij Limaplant BV uit Lisse mag met zogenoemde assimila tieverlichting blijven werken. De afdeling Geschillen van be stuur van de Raad van State in Den Haag heeft dat deze week bepaald. De zaak rond Li maplant is de eerste waarin de Raad van State een einduit spraak doet. De kwestie rond Limaplant was bij de Raad van State aan gekaart door overbuurman M. de Vos, die in een van de op 35 meter van de kassen gelegen woningen aan de Roovers- broekdijk woont. Hij zegt ^on aanvaardbare hinder van het kunstlicht te ondervinden. Het feit dat het 's nachts nooit meer echt donker wordt in zijn woon omgeving, zou hem en andere omwonenden danig ontregelen. Er zou sprake zijn van onaan vaardbare hinder. De Raad van State heeft nu geoordeeld dat dit niet het geval is. POLITIEKE RUBRIEK Vrouwen zonder Steunzolen die meepraten over de autoluwe binnenstad? Vreemd, maar het moet kunnen. Oud-verzetsstrijders die burgemeester en wethouders stevig onderhouden over de overbodigheid van de Sleutelhof? Idem. Maar hpt kan nog veel gekker. Onlangs presenteerde CDA-wethouder Joop Walenkamp een plan voor de toekomstige werkgelegenheid in de Sleutelstad. In dat stuk is te lezen dat mensen zonder opleiding maar werk buiten de stad moeten gaan zoeken. De weinige bedrijfsterreinen die Leiden nog heeft, worden namelijk uitgegeven aan instellingen die vooral wetenschappers in dienst nemen. Wie er ook op de nota hebben gereageerd, de Leidse afdeling van de FNV zat er niet bij. Niet veel later werden de plannen bekend voor de Lammenschansweg. Hel aantal rijbanen voor auto's wordt teruggebracht tot één per rijrichting teneinde de bussen meer de ruimte te geven. De eerste reactie uit de Leidse samenleving kwam onlangs binnen. Afzender: de werkgroep verkeer en stadsontwikkeling van.... jawel, de FNV-Leiden. Of kent de grootste vakbond van Nederland geen werkgroepje dat zich bezig houdt met werkgelegenheid? Via een omwegje werd het afgelopen week bekend. Het water in het Korte Vlietkanaal en Rijn- en Schiekanaal is zwaar verontreinigd. Het was te lezen in het milieurapport over de nieuwe vuilfabriek die aan de Voorschoterweg moet komen. katwuk peter van der hulst De poster met de reclametekst 'Is er koffie na de dood?' wordt in een deel van Katwijk verwij derd. Dat heeft de directie van Alrecon, het bedrijf dat verant woordelijk is voor de reclame posters, toegezegd. De fracties SGP/GPV en RPF klaagden over de reclame. Ze vinden de boodschap van AV- VL uitvaartverzekeringen niet alleen van slechte smaak ge tuigen, erger is dat de recla me-uiting op de route naar de begraafplaats Duinrust hangt. De reclameuitingen die her en der in Katwijk zijn uitge stald, blijven de gemoederen bezig houden. Maakten chris telijke partijen in het verleden Niet dat de bevoegde instanties al niet veel langer op de hoogte zijn van de vervuiling. Het Hoogheemraadschap de instantie die door het rijk is aangewezen om de waterkwaliteit te controleren is namelijk zelf de grote boosdoener. De capaciteit van de waterzuiveringsinstallatie van het schap ook aan de Voorschoterweg is (al jaren) onvoldoende waardoor te veel en te vuil water in de nabij gelegen kanalen terecht komt. Het Rijn en Schiekanaal wordt door het schap ingeschaald in categorie 3, het Korte Vlietkanaal in categorie 4. Wanneer water in de laatste categorie prijkt, kan je er „We worden niet serieus geno- Volgens de voorzitter hebben de vier opgestapte leden lang durig beraadslaagd over het be sluit ermee te kappen. „Maar we willen de gewone leden van Ons Doel niet langer het idee geven dat we wat in de melk te brokkelen hebben, terwijl we niets te vertellen hebben." Behalve de vermeende tegen werking vanuit het bestuur, is er nog een grote splijtzwam. De le denraad klaagt al tijden over onduidelijkheid over de statu ten van de vereniging. Circa twee jaar geleden werden nieu we statuten opgesteld, maar die veel bezwaar tegen het vele bloot dat zichtbaar was, dit maal is het de dood die voor opschudding zorgt. Tijdens de laatste raadsver gadering werd besloten de zorg over alle reclame-uitin gen in het dorp in handen te stellen van het gespecialiseer de bedrijf Alrecon. Afgespro ken werd toen dat de mensen die het niet eens zijn met de reclame-uitingen zich maar moeten wenden tot reclame code-commissie. „Van dat re- clamebeleid plukken we nu al de wrange vruchten", zei M. van Rooi jen tijdens de raads vergadering. Hij vindt het on begrijpelijk dat met de poster van AWL op een dergelijke wijze wordt ingespeeld op menselijk leed. volgens het schap maar beter niet in zwemmen. Nu staat het betreffende kanaal niet bekend als veelgebruikt zwemwater maar menigeen meert er in de zomer toch zijn kajuitjacht af voor een verfrissende duik terwijl de kindertjes in de rubberboot het brakke sop kiezen. Daarom is het toch wat vreemd dat niemand op het idee is gekomen langs de waterkant een eenvoudig bordje te plaatsen met de waarschuwing dat dit water niet betrouwbaar is. Het hoogheemraadschap vond het niet nodig de provincie te waarschuwen kennelijk de enige die bordjes mag plaatsen en de provincie zijn nooit officieel aangenomen. De ledenraad beklaagt zich erover dat de woningbouwvere niging naar eigen welbevinden de ene keer de nieuwe statuten hanteert en de andere keer de oude van toepassing verklaart. „Volgens de nieuwe statuten heeft de ledenraad inzage in alle stukken, maar dat heeft dus nog nooit zo gewerkt." Frappant is dat de ledenraad een fenomeen is dat voortvloeit uit de nieuwe statuten. In de oude versie wordt met geen woord gerept over een leden raad. Daarin staat alleen iets over een raad van toezicht. „We Ook RPF'er J. ten Hove is weinig gelukkig over het recla- mebeleid in de gemeente. „Er is steeds meer gebruik van bloot en dood." Ten Hove vindt het zelfs van zeer slechte smaak getuigen dat de poster 'Is er koffie na de dood?' aan weerszijden op honderd meter van de ingang van de begraaf plaats Duinrust hangt. Hij noemde het een grove inbreuk op de gevoelens van mensen. CDA'er N. Zwaan sloot zich bij die woorden aan. Wethouder H. van Mierlo heeft inmiddels een gesprek aangevraagd met de directie van Alrecon. Hij zal daarin verzoeken om voortaan reke ning te houden met de gevoe lens die in de gemeente leven. op haar beurt is niet geinteresseerd in kanalen. Iedereen moet toch weten dat kanalen niet bedoeld zijn om in te zwemmen, vindt de provincie. Hoe meer overheidsorganisaties zich er mee bemoeien, hoe kleiner de kans dat zo n eenvoudig bordje kosten niet meer dan een paar tientjes er komt te staan. Het hoogheemraadschap had zich er makkelijker af kunnen maken door zelf een ambtenaar op pad te sturen om zo n waarschuwing te plaatsen. Hoewel je als waterbeheerder die alle mogelijke bedrijven aanspreekt op hun verantwoordelijkheid voor het hebben het bestuur voorgesteld om ons dan raad van toezicht te noemen, maar daar wilde men weer niet aan, onder verwijzing naar de nieuwe statuten, waarin van een ledenraad wordt ge sproken". De directie van Ons Doel is onaangenaam verrast door het opstappen van de ledenraad. „We hoorden het van de week zeer plotseling. Ik heb ook nog geen idee wat de achtergrond van het besluit is. Wel neemt het bestuur binnenkort contact op met de voormalige leden raad om de problemen te be spreken." Morskwartier wil overleg leiden In navolging van de sociale ver- nieuwingswijken Pancras Oost, Slaaghwijk en Noord wil ook het Morskwartier regulier overleg met vertegenwoordigers van de gemeente. Dat deelden buurt bewoners mee aan raadsleden van de PvdA die gisterochtend een fietsbezoekje aan de wijk brachten. Volgens de buurtbewoners is het Morskwartier (een samen voegingvan Juwelenbuurt, Kop- pelstein, Boekhorst, Lage Mors en Transvaal) 'best' een goede woonwijk. Maar er zijn enkele knelpunten. Zo komen er door de relatief lage huren ook steeds meer mensen uit de lage inko mensgroepen te wonen. Verder zijn er de gebruikelijke strijd punten met de woningbouw verenigingen en gevallen van vandalisme en vernieling. Om dat soort zaken in de gaten te houden, wil een afvaardiging van de buurtbewoners een aan tal keer per jaar met de ge meente overleggen. milieu, wel behoorlijk voor schut staat als je toe moet geven zelf een grote vervuiler te zijn. De Leidse gemeentepolitiek is terug op het niveau van de dorpsraad van Balkbrug. Alle pogingen tot openheid en communicatie met de inwoners ten spijt, blijken ze er bij de gemeente toch de grootste moeite mee te hebben hun geheimpjes aan de buitenwereld prijs te geven. Wat is er aan de hand. Vorige week donderdag werden in een geheime bijeenkomst op het stadhuis de plannen van drie projectontwikkelaars gepresenteerd voor het terrein van de Groenoordhallen. Aardige en soms zelfs zeer ingrijpende plannen die het aanzicht van dit gebied ingrijpend kunnen veranderen. En daarin zijn natuurlijk ook de omwonenden bijzonder geinteresseerd. Daar blijkt het gemeentebestuur lak aan te hebben. Hoewel dat aanvankelijk niet eens de bedoeling was, mochten de projectontwikkelaars wel de plaatselijke pers van hun ideeën op de hoogte stellen. Alleen kreeg het drietal het dringende advies mee tekeningen en ontwerpen voor zich te houden. Zo mocht Leiden zaterdag in de krant lezen wat er allemaal kan gaan gebeuren aan de Willem de Zwijgerlaan. Hoe de verschillende ontwerpen er precies uitzien, daar moet Leiden nog zeker enige weken geduld voor opbrengen. Communicatie-deskundige Rijk van Ark van de gemeente heeft de volgende verklaring voor al deze geheimzinnigheid. „We willen de tekeningen eerst in de raadscommissie presenteren voordat ze openbaar worden." Hoezo? „Wel de raadsleden zouden zich gepasseerd kunnen voelen als ze de tekeningen in de krant zien staan. Dat is toch nietonredelijk." Van Ark ziet over het hoofd dat al die raadsleden waren uitgenodigd bij de presentatie van de tekeningen. Het vermoeden dringt zich op dat de meeste raadsleden verstek hebben laten gaan en de rest van Leiden moet wachten op hun herkansing. Dat geïnteresseerde bewoners zich gepasseerd voelen, telt bij de gemeente kennelijk niet. Wim Kotvoet en Ort Vist<f katwuk/valkenburg» dorith ligtvoet „Op huidige kaarten is te zien dat de Sandtlaan waarop elke dag duizenden auto's rijden in Rijnsburg een flauwe bocht maakt. Op mijn kaart uit 1620 kun je dezelfde weg ontdekken, een zandweggetje toen nog. Het grappige is dat je in die weg op dezelfde plaats al een bocht aantreft. Dat maakt het werk aan historische kaarten zo aar dig, dat je patronen van eeuwen geleden nog steeds in het huidi ge landschap kunt terugzien." Aan het woord is de Katwijkse amateur-historicus D. Parle- vliet, samensteller van een his torische atlas die een beeld geeft van Katwijk en Valkenburg in 1620. Op de twee bijgevoegde kaarten is duidelijk te zien hoe beide gemeenten zijn veran derd. In Katwijk aan Zee stond in 1620 de kerk nog midden in het dorp en in Katwijk aan de Rijn was net de Roskambrug ge bouwd waardoor op de Overrijn een nieuwe wijk ontstond. In de Katwijkse wijken Rijnsoever en 't Heen liepen nog koeien en Hoomes en de Bilt bestonden uit landbouwgebied. De dorpen werden omringd door landerij en. Valkenburg bleek een piep klein dorpje gebouwd bij het Marktveld. Het beschikte al wel over een veerpontje. Het huidi ge vliegkamp bestond nog uit weiland. Bij het samenstellen Van de kaarten heeft Parlevliet gebruik gemaakt van oude archieven VRIJE TIJD Kindertheater Kindertheater Splinter speelt morgen het stuk 'Pas op voor de oppas' in café De Spons. De voorstelling is voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar. Kaar ten kosten 2,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij De Spons. Multiple Sclerose De Multiple Sclerose (MS) Stichting is overgegaan in de MS Vereniging Nederland. De vereniging zoekt mensen die aan MS lijden voor bestuurs functies. Reacties: tel. 766027 Thuiszitten De Stichting Voorzieningen Ge handicapten zoekt vrijwilligers voor het Thuiszittersproject. Dit project probeert vereenzaming en verveling bij thuiszittende bejaarden te voorkomen. De vrijwilligerswerkzaamheden be staan uit twee soosmiddagen in de week en een maandelijks uit stapje. Ervaring is niet vereist. Informatie bij Ida Nolles, tel. van kerken, kloosters en wees huizen, Zogeheten kaartenboe- ken bleken van onschatbare waarde. „In die tijd werd Ne derland voor het eerst heel nauwkeurig opgemeten en in kaarten vastgelegd", licht hij toe. „Alle percelen en huisjes werden opgetekend op kadas- terkaarten die werden samen gebonden tot kaartenboeken. Door gegevens te combineren, kon ik kaarten van Valkenburg en Katwijk samenstellen met weggetjes, slootjes en perceel- namen. Vanuit het oogpunt van historisch onderzoek is het be langrijk dat al deze gegevens nu op één kaart zijn terug te vin den." De meest verrassende vondst van Parlevliet was het terugvin den van de plek waar de Hof van Valkenburg van de Graaf van Holland gelegen moet heb ben. In de vroege middeleeu wen bestuurde de graaf vanuit dit landgoed zijn gebied. Door kaartgegevens en perceelnamen te combineren ontdekte de Kat wijker dat de adellijke woning in de buurt van de Wassenaar- seweg en het vliegkamp heeft gestaan. Tot nu toe dachten his torici dat het huis op een ande re plaats had gelegen, namelijk bij het Katwijkse kasteel Toren vliet. „Voor de oudste geschiedenis van Katwijk is deze vondst van belang. Als er ooit nog eens ge bouwd wordt op die plek of we gen worden aangelegd, moeten historici alert zijn omdat daar belangrijke vondsten kunnen 02522-13262. Kindertelefoon De Kindertelefoon is op zoek naar vrijwilligers. Naast hulp verleners zijn er ook mensen nodig voor de PR. Voor belang stellenden is er op 1 februari om 20.00 uur een informatie-avond. Telefonisch aanmelden op 120611 of 06-0432. Speel-0-theek Speel-0-theek Klapstuk aan de Pieterskerkchoorsteeg is het ko mende voorjaar iedere zondag open van twee tot vier uur 's middags. Het thema van de speëlmiddagen is gezellig sa men knutselen. Geschiedenis Het Leidse Volkshuis begint in februari met een cursus 'U-idse Geschiedenis'. De geschiedenis wordt vanaf de middeleeuwen behandeld en wordt met film en dia's in beeld gebracht. De cur sus bestaat uit zeven bijeen- worden gedaan." Om die reden blijft Parlevliet vaag over de exacte plek van de Hof. „Als ik de exacte plaats zou noemen, bestaat de kans dat mensen met een detector op zoek gaan." Wat de kaarten voor leken in teressant maakt, zijn de vele perceelnamen die erop zijn weergegeven. „Die namen ver tellen ook veel over het land schap in tijden waarvan geen schriftelijke gegevens zijn terug te vinden", meent de Katwijker Een cirkeltje op de kaart ver meldt bijvoorbeeld de naam de Wael. „Een wael ontstaat als er bij een dijkdoorbraak een gat in een dijk wordt geslagen", licht de amateur-historicus toe. „Daar wordt weer een nieuw dijkje omheen gelegd en die plek wordt vervolgens wael ge noemd." „En achter het Huys Sant, waar in de 13e en 14e eeuw een kasteel heeft gestaan, zie je de naam de Spijker. Dat is een Romeinse naam voor graanschuur. Hieruit kun je af leiden dat dit perceeltje vroeger waarschijnlijk gebruikt werd als landbouwgrond." De Katwijker is van plan om een boekje uit te geven waarin de betekenis van de perceelna men wordt uitgelegd. Maar dat zal nog wel even duren. Eerst wil hij nog twee atlassen sa menstellen van hetzelfde ge bied. Zij moeten een beeld ge ven van het gebied in 154 4 en de middeleeuwen. Eerder maakte de Katwijker reeds een atlas van beide gemeenten in het jaar 1825. komsten. Ook staan een bezoek aan het gemeente archief en een stadswandeling op het pro gramma. De kosten voor de cursus bedragen 70 gulden, in clusief cursusboek. Informatie bij het Leids Volkshuis, tel 149180. GFT-afval Wethouder Hans de la Mar spreekt op woensdag 3 februari om 14.00 uur over de kosten van het verwerken van GFl -af val in het gebouw van de wijk- verenlgtng Actief aan de Bena- gestraat 2. Hij is uitgenodigd door de FNV-werkgroep Uitke ringsgerechtigden en ouderen Genezend schilderen Bij het Vrouwengezondheids centrum aan de Bonairestraat begint binnenkort de cursus 'genezend schilderen' voor v rouwen. Voor meer informatie: 01711-11964. Te koop bij Burgerzaken op het Stadhuis. Geaccepteerd door vele winkeliers, horeca bedrijven en culturele instellingen. Sinds enkele dagen prijkt het hoofd van burgemeester Cees Goekoop op affiches die reclame maken voor de Leidse sleutelpas. Goekoop, probeert de gemeente on$ te doen geloven, is een van de 575 Leidenaars die zich de Sleutelpas heeft aangeschaft teneinde interessante kortingen te krijgen op allerhande produkten. Het lijkt een beetje wrang, een pasje dat oorspronkelijk was bedoeld om de minvermogende Leidenaars fi nancieel een handje te helpen, uitgedragen door een van de best betaalde inwoners die Leiden rijk is. Zou GOekoops portefeuille nu werkelijk zo'n sleutelpas bevatten. En gaat hij daar dan ook mee winkelen? Bij de gemeentelijke afdeling die de passen uitgeeft, willen ze het niet zeggen. In verband met de privacy. Goed op letten dus wanneer je in de Digros achter de burgemeester voor de kassa staat. foto hielco kuipers GATWIJCK 0,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13