'Eén zwaluw in Doorn maakt nog geen zomer' Kerk Samenleving UIT DE KERKBLADEN Volle agendo Dominee J. Mostert van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Leiden veegt in het blad 'De Leidse Lutheraan' de vloer aan met een nieuw statussymbool; de volle agenda. Volgens een nog steeds groeiende groep mensen staat het blijkbaar goed wanneer je kunt zeg gen dat je het razend druk 'hebt. Naai- mijn bescheiden mening is 'De volle agenda' een ziekte, en dan niet één waar je niets aan kunt doen, maar één die eenvou dig te voorkomen is. En mensen die geregeld de uit drukking 'druk, druk, druk' in de mond nemen, zijn pa tiënten die diep te beklagen Het scheppingsverhaal yerteJt dat God de tijd maakt en de tijd heeft voor ons. Dat kan toch niet veel anders betekenen dan dat wij rijd vrij horen te hebben voor elkaar om samen het leven te vieren? En dat we óok tijd mogen uittrekken voor onszelf? Wie daar niet (meer) toe in staat is, leeft niet echt, maar is een druk temaker van de ergste soort. God behoede ons daarvoor." 80-plussers 1) De problemen waarmee een predikant bij de uitoe fening van zijn ambt wordt geconfronteerd, zijn soms meer dan complex. Wat te denken van de kwestie waannee dominee J.J. Roodsant van de hervorm de gemeente van Woubrug- ge vorige week werd gecon fronteerd. „Tijdens de ker- keraadsvergaaering vernam ik dat onze 80-plussers ge wend zijn om na hun ver jaardag van hun predikant bezoek te ontvangen. Nu heb ik bijna alle 80-plussers al een bezoek gebracht, zonder dat zij jarig waren geweest. Een extraatje dus!" J Maar dit extraatje brengt "Roodsant wel in moeilijkbe den. Alle 80-plussers ver wachten namelijk van hem dat hij het gebruikelijke be zoekje na de verjaardag óók nog aflegt. „Maar dan moe ten de vele 70-plussers die nog helemaal geen bezoek van mij hebbent ontvan gen, nog langer op bezoek yan mij wachten", schrijft bij in Het Kerkblad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk. „Je kunt een uur im mers maar één keer beste den!" 80-plussers (2) Met behulp van de kerke- raad is de predikant er toch uit gekomen. Het plan luidt als volgt: „Per september a.s. ga ik beginnen met het '80-plusverjaardagsbezoek', waardoor ik elke verjaarde 80-plusser ué de verjaardag zal opzoeken. Tot die tijd wordt aan alle gemeentele den gevraagd om de 80- plussers die jarig zijn, een verjaardagskaart te sturen. De verjaardagen zuüen ui teraard in het kerkblad wor den gepubliceerd.' Op deze manier is het toch feest op en na de verjaardag. Boven dien zijn dan alle gemeen teleden bij die verjaardag betrokken. U doet er de 80- plussers een groot plezier mee én u bouwt de onder linge gemeenschap erdoor Allerwege twijfel over gesprek tussen Bonders en gereformeerden „Het gesprek tussen Bonders en gereformeerden moet ik nog zien gebeuren." De Katwijker dr. J. Hoek, momenteel hervormd predikant te Veenendaal, toont zich sceptisch over de contacten tussen deze partners in de toekomsti ge Samen op Weg-kerk. „De gereformeerden zijn voor veel Bonders nog niet in beeld." Hoek is assessor primus (vice-voorzitter) van de Hervormde synode en lid van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. dereen zijn gezegd, aldus Hoek. „De basis in de Bondsgemeen- ten is nog mijlenver verwijderd van wat er in de synode ge beurt." Binnen de Gereformeerde Bond is men het er over eens dat de kerk van de toekomst duidelijk gereformeerd moet zijn. De huidige ontwerp- kerkorde, die zowel calvinistisch als luthers is, is een beetje vlees en een beetje vis. Een gedachte die Hoek persoonlijk aanspreekt is dat de lutheranen in federa tief verband worden opgeno men in het SoW-verband. In de definitieve kerkorde zouden de lutheranen dan een eigen Ro meins artikel X (over de belijde nis) moeten krijgen. Identiteit Het hervormde van de kerkorde uit 1951 is dat het een belijdend stuk js en dat die kerkorde een theologische inbreng heeft. De gereformeerde benadering is dat de kerkorde meer een boek je van orderegels is. De ont- werp-kerkorde bevat zekere ele menten uit de gereformeerde, kerkorde en een niet onaan zienlijke lutherse inbreng, die veel groter is dan op grond van de getalsverhoudingen gerecht vaardigd zou zijn. „Ik ga er echt vanuit dat er allerlei verschui vingen in die ontwerp-kerkorde Op de extra-zitting van de Her vormde synode een week gele den hadden Bonders en een en kele gereformeerde in gespreks groepen rechtstreeks contact met elkaar. „Daar hoor je posi tieve geluiden over." Ze spraken niet alleen óver elkaar, maar ook mét elkaar. „Maar één zwa luw in Doom maakt nog geen zomer", aldus Hoek. De in Lei den gepromoveerde theoloog wordt als voornaamste kandi daat gezien om over een jaar dr. G.H. van de Graaf als praeses (voorzitter) van de Hervormde synode op te volgen. De Bonders zijn terughou dender ten opzichte van het ge sprek met de gereformeerden dan ten opzichte van dat met de andere hervormden over de ontwerp-kerkorde van de te vormen Samen op Weg-kerk. Hoek verwijst naar de situatie in Veenendaal. Tot op heden zijn hier nauwelijks contacten tus sen de Bondsgemeenten en de Gereformeerde Kerken. De do minee vertelt van een ouderen - middag waar hij woensdag had uitgelegd wat er op de extra sy nodezitting was gebeurd. De opmerking over het Samen op Weg-proces van één van de aanwezigen („Het wordt toch nooit wat") kon bijna door ie mogelijk zijn", zegt Hoek. Het ontwerp is een goede gespreks- basis, maar mag niet allerlei dingen afsluiten. Als de federa tie al een gepasseerd station is, dan is er weinig ruimte. De officiële benaming van de Bond is de 'Gereformeerde Bond ter verdediging en ver breiding van de Waarheid in de Nederlandse Hervormde (Gere formeerde) Kerk'. Die toevoe ging wijst extra op de calvinisti sche identiteit die samenhangt met de belijdenisgeschriften. Als dat op één of andere manier wegvalt, komt men in het lucht ledige. Is die Vaderlandse Kerk er dan nog wel? Hoek citeert dr. G. Immink van het Hervormd seminarium, die op de synode zei dat voor de Bonders de belijdenisgeschrif ten geen vergeelde papieren zijn. Zij kennen ze en horen ze elke zondag. Die belijdenisge schriften zijn voor deze mensen erg dierbaar, aldus Hoek. Het is daarom ook voor de hand lig gend dat zij zich hier druk over maken. Met de uitdrukking historische continuïteit wordt bedoeld dat de kerk van de toekomst op goede gronden als de voortgang (niet de voortzetting) van de Va derlandse Kerk der Hervorming kan worden gezien. „De kerk is wel veranderd, maar ik zit nog steeds in dezelfde kerk. De nieuwe kerk is geen afscheiding van de historische Hervormde Kerk." Die gedachten zijn in Bondskringen uitermate rele- Belijdenis In artikel X van de Hervormde kerkorde wordt gesproken van 'in gemeenschap met' de belij denis der Vaderen. Bij het op stellen ervan in 1951 is nog ge sproken over 'in overeenstem ming met', maar is gekozen voor het eerste omdat dat die per is, meer ademt. Met die uit leg konden de Bonders ermee leven. In de kerkorde van de nieuwe kerk mag de gemeenschap met de belijdenis niet minder hecht zijn dan thans in artikel X. Door een verdere relativering van de klassieke belijdenis komt de his torische identiteit van de kerk in het geding, zegt Hoek. „Dan komt er zoveel ruimte voor pluraliteit, dat het gesprek om de Waarheid niet meer echt spannend is. Dan wordt het; zo veel hoofden, zoveel zinnen. Dan is er echt sprake van een paraplu-kerk." Men moet elkaar kunnen aanspreken op de ker nen van het belijden (onder meer het Apostolicum en de Hervormde belijdenisgeschrif ten). Dat gevaar wordt volgens Hoek in de ontwerp-kerkorde niet voldoende afgeschermd. „Ik kan hopen dat er een Sa men op Weg-kerk komt, als aan die twee ijkpunten wordt vol daan. Anders kan ik er alleen maar voor vrezen." Of de Gere formeerde Bond daarin mee gaat? „De gedachte van een eventuele afscheiding is niet één keer door de Gereformeer de Bond zelf geopperd, maar bij herhaling door anderen. Heel weinig mensen zullen dat een goede optie vinden. Zij willen dat oprecht niet", zegt Hoek. Het zal nog wel even duren voordat de nieuwe kerk er is. Eerst moet de ontwerp-kerkor de, dan de kerkorde worden aanvaard. Vervolgens komen de ordinanties nog. De uiteindelij ke beslissing verwacht Hoek 'niet voor het jaar 2000, als het komt'. Dominee Hovius: 'Geen behoefte aan contact op grondvlak van gemeenten' KATWIJK» DICK V „Of er in Katwijk aan Zee-be hoefte bestaat aan contacten tussen de Bondsgemeenten en de Gereformeerde Ker ken? Ik wil natuurlijk niet vooruitlopen op de gespreks ronden in de wijkgemeenten en de kerkeraad, maar ik ben daar erg pessimistisch over." De Katwijkse predikant W.Chr. Hovius kan zich wel wat voorstellen bij de uit spraak van dr. I. Hoek dat de basis van de Bondsgemeen ten nog mijlenver verwijderd is van wat er in de synode ge beurt. Wat dat betreft is de situatie in de kustplaats nog uitzonderlijker dan die in Veenendaal. Van de tien her vormde wijkgemeenten zijn er vijf van Gereformeerde Bonds-signatuur en vijf con fessioneel. „Maar dan ook écht confessioneel", om schrijft Hovius. „Het is vol gens mij uniek in den lande dat de GB-gemeenten en de confessionelen inhoudelijk zo dicht bij elkaar liggen. Er wordt in dit verband wel ge sproken van Katwijks confes sioneel." De enige geformaliseerde band tussen de hervormde wijkgemeenten en de plaat selijke Gereformeerde Kerk bestaat in Katwijk aan Zee uit de aanwezigheid van een gezamenlijke evangelisatie commissie. Maar op kerke- raadsniveau is er niet of nau welijks sprake van enig con tact. „Daar is op het grond vlak van de gemeenten niet zoveel behoefte aan", meent Hovius. „Ik heb ook niet be grepen dat er in de toekomst vanuit de hogere organen van de kerk in dat verband enige dwang wordt toege past." De ontwerp-kerkorde wordt over enige tijd bespro ken op het niveau van de classis en de wijk-kerkera- den. „Verder denken we ook nog aan de organisatie van een bijeenkomst waarop alle hervormde ambtsdragers zich nog eens over dit stuk uitspreken", aldus Hovius. Blokkades Zijn collega-dominee P. van der Horst van de Gerefor meerde Kerken van Katwijk aan Zee deelt in grote lijnen de visie van Hovius. „Ik denk dat het heel reëel is om te zeggen dat er in de huidige verhoudingen geen mogelijk heden voor nauw contact zijn. Daar is de hervormde gemeente niet aan toe. Wat ons betreft zijn de blokkades veel minder hoog: wij willen wel praten." Van der Horst spreekt, als het gaat om de contacten tussen hervormden en gere formeerden in Katwijk, over een 'proces van jaren'. „Ik ben natuurlijk geen profeet, maar dat het lang gaat duren is wei duidelijk." De situatie dat er in de kustplaats in alle opzichte sprake zal zijn van één verenigde kerk, lijkt wel haast onhaalbaar. „Maar dat hoeft ook niet", zegt Van der Horst. „Er is ook binnen de verenigde kerk genoeg ruim te om min of meer zelfstan dig door te gaan. Maar dat is natuurlijk wat anders dan compleet langs elkaar heen leven." HET WEER ROB GROENLAND Bescheiden winterperiode Het zeer zachte weer van de,afgelo pen weken maakt op het ogenblik plaats voor een bescheiden winter se periode. In het begin van de week begonnen koude luchtmas- sa's vanuit Groenland naar het zui den te stromen. Een groot deel van die kou boog uiteindelijk naar het zuidoosten af en nestelde zich bo ven een deel van Scandinavië. De hoogtestromingkaarten van de af gelopen dagen lieten duidelijk zien dat de sterke westdrift nu wordt af gebogen naar het hoge noorden,en dat er ruimte wordt gemaakt voor de opbouw van een groot en sterk hogedrukgebied van de grond af tot ongeveer 8 kilometer hoogte. Boven Denemarken en het noorden van Duitsland verzamelde zich donderdagavond al koude lucht, welke langzaam vorderingen rich ting Nederlandse grens maakte. Langs het scheidingsvlak tussen de warme en koude lucht kwam het boven Friesland tot zware regens met op sommige meetstations bij na 40 liter water per vierkante me ter. derland binnen te stromen, waarbij de neerslag in de vorm van sneeuw uit de lucht kwam vallen. Gelijker tijd werden in Zeeland nog kwik standen van 9 graden opgete kend. In de loop van de ochtend sijpelde de koudere lucht via het IJsselmeer naar onze regio, waarna de temperatuur aan een geleidelij ke daling begon. Dit weekeinde staat in teken van rustig winterweer onder hogedruk- invloed. Wel is het zo dat eventuele mist en laaghangende bewolking heel moeilijk is in te schatten. In de nacht en vroege ochtend kan het een 2 tot 4 graden gaan vrie zen, waarbij overdag de kwikdraad een aantal graden boven het vries punt uitkomt. Dit type kou wordt in het vakjargon ook wel stralingskou genoemd. Door het ontbreken van transportkou kan de lucht alleen afkoelen door het uitzenden van warmtestraling, gedurende de avond en de nacht, van de aarde naar boven toe. Dit enigszins saaie weertype krijgt volgende week nog wel een vervolg, echter een over gang naar onvervalst winterweer zit er helaas'niet in. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag in het binnen- ig opklarin- enige tijd regen, voorafge gaan door sneeuw. Over dag eerst nog lichte vorst, in de nacht matig. Zondag zachter met temperaturen Zuid-Zweden: Helder vriesweer. Droog. Overdag op de meeste plaatsen lichte vorst, 's nacht matig of streng. Temperaturen zondag overdag boven nul. Denemarken:' Helder en droog. In de loop van zondag wolken velden of mist. Tempera turen overdag rond nul graden, 's nachts lichte, lok tige vorst, zondag iets zachte regen. Zondag droog en rustig weer met wolkenvelden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima van 6 graden aan dë Bel gische kust tot iets boven nul in Luxem burg. Duitsland: In het noorden droog en tamelijk zonnig. In het midden, zuiden en oosten wol kenvelden en eerst nog wat regen of sneeuw, 's Nachts lichte tot matige vorst, overdag iets boven nul. Canarische Eilanden: daag een enkele bui. Aan de zuidkusten af en toe zon maar ook kans op een bui. Maxima ongeveer 20 graden. Marokkaanse westkust: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd een bui. Maxima van 16 graden in Tangertot 21 in Agadir. Tunesische kust: Af en toe zon, het meest in het zuiden. In de loop van zondag meer bewolking. Droog. Maxima ongeveer 18 graden. Frankrijk: Vandaag in het noorden eerst nog bewol king en mogelijk wat regen. Later opkla ringen, droog en in de nacht lichte vorst. In het Maxin 13 aan Riviera. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, af en toe Maxima rond 15 graden. Middellandse Zee circa 15 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 30 JANUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.22 zon onder 17.20 Maan op 10.32 maan onder01.05 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.32 en 19.48 Laag water 3.06 en 15.57 Weerrapporten 29 jan 19 u Wisselvallig weer met tamelijk vee wolking en enkele regen- of o en. Maxima aan de Costa Verde 16 gra den, elders enkele graden lager. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordzijde van de Alpen wolken velden en vrijwel overal droog. Aan de zuidzijde flink wat zon en droog. Tempe- op 2000 meter geleidelijk dalend

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12