Leiden Regio 'Binnenstad verpaupert ondanks mooie beloftes' Stekelvarkens en vosjes contra boze Robotniks Peuters nemen kijkje in nieuw onderkomen Basisschool De Zwaluw vraagt extra lokalen Sceptische reacties op woningaanbod via tv ZATERDAG 30 JANUAR11993 redactie janet van dijk emiel fancmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman 071 -161417 Winkeliers niet verbaasd over resultaten onderzoek Winkeliers zijn niet verbaasd dat de investeringen in de binnenstad scherp zijn gedaald en de omzetten achter blijven bij de rest van de Leidse regio. De Kamer van Koophandel concludeerde dit na een enquête onder on dernemers. A. Immink van de Stichting Leiden Leeft, de belangenorganisatie van de winkeliers in het Leidse cen trum: Je moet gewoon constateren dat de Haarlemmer straat en de Breestraat de afgelopen zes jaar zijn verpau perd. Dan is het niet gek dat uit onderzoek blijkt dat er sprake is van een stagnerende omzet en lagere investe ringen." Volgens Immink is er in de afge lopen tijd weinig gebeurd om de situatie te verbeteren. „Veel mooie beloftes, over de 'upgra ding' van de binnenstad, dat wel, maar het levert allemaal weinig op. Als je ziet hoe bij voorbeeld het voorstuk van de Haarlemmerstraat achteruit is gegaan, dat is echt een armoe dige straat geworden." „De gemeente investeert mil joenen in het station, maar als het zo doorgaat hebben de treinreizigers straks geen win kels meer om naar toe te lopen. Het plan voor winkelcentrum Sleutelhof is prachtig, maar zonder parkeergarage zinloos. En het kan nog wel vijf jaar du ren voordat het er staat. Ik vraag me af of wij nog wel zoveel tijd hebben. Leiden is een prachtige stad om te winkelen, maar dan moeten de automobilisten wél de gelegenheid hebben er te ko- Mevrouw J. Dickhoff, de voor zitter van de winkeliersvereni ging Doezastraat kijkt niet op van de verontrustende cijfers van de Kamer van Koophandel. „Dat er minder wordt geïnves teerd is niet verwonderlijk als het wat minder goed gaat. Wij hebben aan de Doezastraat nog het geluk dat de klanten nog met de auto voor deur kunnen komen. We moeten wel alert zijn. Als de Garenmarkt autovrij wordt gemaakt komen we echt in moeilijkheden. En verder ver baast het me hogelijk dat er een dagparkeerkaart is ingevoerd voor de Jan van Houtkade. Die staat nu overdag meestal leeg, terwijl daar klanten hadden kunnen parkeren. Nee, we zijn niet zo gék van de plannen van wethouder Walenkamp. Het is een wat ondoordacht, willekeu rig beleid. hij begrijpt de situatie niet waarin wij verkeren", vindt mevrouw Dickhoff. „Ik mis een heldere analyse van de cijfers", zegt wethouder I. Walenkamp van economie over het winkeliersonderzoek van de Kamer van Koophandel. „De draai die de Kamer van Koop handel aan de cijfers geeft is mij net iets te kort door de bocht. Ik vind het toch wat moeilijk om de Leidse binnenstad te verge lijken met steden en dorpen el ders in het land. Het gaat min der goed met de economie, en dat komt in een binnenstad waar veel winkels geconcen treerd zijn harder aan dan in gebieden waar de winkeldicht heid veel minder is." Dat de investeringen teruglo pen zegt de wethouder niet zo veel, want volgens hem is dat een ontwikkeling die samen hangt met die stagnerende eco nomie. „Dat neemt niet weg dat er toch geweldig veel wordt ge investeerd in de stad, zeker door de gemeente. Neem bij voorbeeld de miljoenen die in het stationsgebied worden ge stoken, de verbetering van de toegankelijkheid van de stad voor de treinreizigers." „Er wordt veel aandacht ge schonken aan een betere ver keerscirculatie en een betere bereikbaarheid", stelt Walen kamp. „En verder zijn er al die plannen die we hebben om het leven van de winkeliers te ver aangenamen. juist ook die plan nen om de binnenstad autoluw te maken. Bij binnensteden el ders heeft uitvoering van dal soort plannen al geleid tot een verbetering van de omzet met 30 procent. We zijn echt niet bezig met een blind avontuur." Wat de bouw van een parkeer garage bij Sleutelhof betreft stelt Walenkamp dat een combinatie niet mogelijk is. „Maar we zijn hard bezig om een geschikte lo catie voor een parkeergarage in de buurt te vinden." leiden» De peuters van kinder dagverblijf De Peuterhaven brachten vanochtend alvast per paardentram een bezoekje aan hun nieuwe onderkomen in de St. Ursulasteeg. Maandag gaan ze definitief over naar een paar schoollokalen van de Mariën- burg-school. De peuters keren hun oude on derkomen aan de Lage Rijndijk de rug toe omdat die niet is goedgekeurd door de gemeente. De ruimte beschikt niet over een speelplaats. De Peuterhaven, waar zo'n twaalf peuters worden opgevangen, was tot voor kort een partculier kinderdagverblijf. Sinds kort is het centrum aange sloten bij de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden, die heeft gezorgd voor nieuwe huisvesting. FOTO HIELCO KUIPERS Beijerincklaan twee weken dicht leiden De Beijerincklaan is vanaf maandag twee weken voor doorgaand verkeer afgesloten. De gemeente begint dan met werk aan de riolering van de nieuwbouw, die op het hoofdriool wordt aangesloten. De straat wordt daarbij over een breedte van vijf meter opengebroken en ontgraven. Eerst wordt gewerkt ter hoogte van de huisnummers 1 en 3, daarna ter hoogte van de huisnummers 46 en 48. Kinderen mogen speeltuin ontwerpen leiden Kinderen in de wijken Pancras-Oost en Noordrijnevest kunnen een ontwerp indienen voor de inrichting van de nieuwe speeltuin in het Katoenpark. Tekeningen, collages, kleivverkjes, opstellen en andere creatieve ontwerpen kunnen tussen 17 en 24 februari worden ingeleverd bij buurthuis De Pancrat. (Mid delstegracht 85). Deelnemers moeten tussen 4 en 14 jaar oud zijn. De beste tien inzendingen ontvangen 4 maart een prijs in buurthuis De Pancrat (16.00 - 17.00 uur). Deze kinderen worden bovendien verder betrokken bij de inrichting van de speeltuin, die De Doorbraak gaat heten. Alle ingeleverde werkstukken wor den vanaf 4 maart tentoongesteld in buurthuis de Pancrat Basisschool De Zwaluw in de Stevenshof wil uitbreiden. Ze heeft de gemeente om twee ex tra lokalen gevraagd bij haar de pendance aan de Mary Zelden- rustweg. Volgende week wordt besloten of de protestant-chris telijke school de nieuwe ruim ten krijgt. Voorzitter H. van de Berg van de Protestants-Chris telijke Schoolvereniging zegt dat niet om noodlokalen, maar om iets beters is gevraagd. „Nu zitten er in de Zwaluw II, zoals de dependance heet, acht groe pen en we hebben maar zes lo kalen." Eén van de nieuwe loka len zou volgend jaar moeten verrijzen, het andere het jaar er op. Een andere basisschool in de Stevenshof heeft inmiddels toe stemming voor tijdelijke nieuw bouw gekregen. Bij de openbare Anne Frankschool aan de Zus ter Meiboomstraat komen vijf noodlokalen. Twee worden er voorlopig voor de school gere serveerd, de andere zijn op ter mijn voor de school beschik baar. Daar wordt eerst een kin deropvang in gevestigd. Als basisscholen snel groeien, wil dat niet zeggen dat ze ook recht op permanente nieuw bouw hebben. Die krijgt een school als het ministerie vindt dat prognoses van de leerlin genaantallen over 15 jaar nieuwbouwrechtvaardigen. Taxatie? Fick Makelaardij opent de juiste deuren voor u! M 071-12 00 06 NVM Doezastraat.21, Leiden TE EKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Isi Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp, Koroluigulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 - 41 30 21, fox 071 -41 Oó 84 Nu ook gevestigd te: Leiden, Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fox 071 - 32 14 21 leiden roy klopper De grootste Leidse woning bouwverenigingen hebben wel interesse voor het aanbieden van hun woningen via televisie, maar zien het niet als een won dermiddel. Makelaars staan er ronduit sceptisch tegenover. Vanaf vandaag worden in Zaanstad en Spijkenisse wonin gen aangeboden via televisie. Het is de bedoeling dat het sys teem over pakweg anderhalf jaar landelijk is ingevoerd. Het woningaanbod via televisie is een initiatief van het Nationaal Computer Centrum Woning corporaties (NCCW), waarbij veel woningbouwverenigingen zijn aangesloten. De service loopt via de video- tekstdienst van RTL4. Wie een tv heeft met teletekst kan er ge bruik van maken. Belangstellen den kunnen via telefoontoetsen in het landelijk woningbestand gaan 'bladeren'. De service kost 45 cent per minuut. Het is de bedoeling dat zowel koop- als huurwoningen in het bestand komen. De grootste Leidse woningbouwverenigin gen zijn nog niet benaderd om deel te nemen aan het project. Maar in principe willen ze zich wel op Boggia, directeur van de WBL, de grootste sociale verhuurder: „We kunnen het idee meene men in de evaluatie van het nieuwe systeem van woonruim teverdeling. Het kan mogelijk een extra mogelijkheid zijn." Krantje Toch heeft Boggia ook zijn be denkingen. „Natuurlijk heeft niet iedereen een toestel met te letekst. Dus er zal altijd een krantje naast moeten bestaan." Verder vraagt hij zich af of Lei den wel de ideale stad is om mee te doen aan de service. „Door het krappe woningbe stand zijn er maar weinig huur woningen beschikbaar voor mensen van buiten de stad. Voor koopwoningen lijkt het systeem me daarom aantrekke lijker." Boggia's collega A. Lepelaar van woningbouwvereniging De Sleutels ziet het systeem in principe wel zitten. „Op voor waarde dat de woningkrant er naast blijft bestaan." Lepelaar heeft nog niets gehoord van het NCCW. „Maar we zijn dan ook niet bij dat centrum aangeslo ten. Als ze komen met een voor stel heb ik zeker interesse." M. Glaser, directeur van Ons Doel zegt dat in principe iedere ser vice voor huurders welkom is. „Of we meedoen hangt af van de kostprijs." De service via RTL4 is ook op gezet voor makelaars. Directeur De Leeuw van de gelijknamige makelaardij ziet weinig in het systeem. .Het is onnodig inge wikkeld. Als een klant me belt met bepaalde woningwensen heeft hij een dag later alle infor matie in handen over geschikte woningen. Dat kost hem niets, terwijl 45 cent per minuut via de telefoon nog aardig kan op lopen." Directeur J. Verhoeven van Data Verhoeven verwacht dat het tv-aanbod in Leiden geen poot aan de grond krijgt. „De NVM-makelaars in Leiden en omgeving hebben een prima samenwerking. Het loopt als een trein, de klanten hebben vertrouwen in ons. Dan zijn al lerlei nieuwe initiatieven niet nodig. En daarbij, dit soort ex perimenten schiet als padrie stoelen uit de grond. Wij doen voorlopig helemaal nergens aan 'Play On' eerste Leidse spelcomputerspeciaalzaak leiden «frank buurman Sonic het stekelvarken moet weer alle zeilen bijzetten om de duivelse doctor Robotnik te ver slaan en zijn vriendjes te red den. Maar gelukkig wordt hij dit keer bijgestaan door het vosje Tails om alle insectachtige monsters te verdelgen die zijn kant worden opgestuurd. Het lijkt op de nachtmerrie van een medewerker van de ongedierte- bestrijdingsdienst, maar het gaat om een een zeer populair videospelletje. Sonic the Hedge hog II is een absolute must voor de bezitters van de Sega Mega- drive spelcomputer, zoals Streetfighter II dat voor de ge lukkige bezitters van de Super Nintendo is. De spelcomputer is weer springlevend. Het apparaat, dat halverwege de jaren tachtig door de opmars van de Com modore Amiga, de Atari ST en de gemoderniseerde MSDOS- computers definitief van de markt gevaagd leek te zijn, is door de geraffineerde marke tingtechnieken van de japanse spelfabrikanten Nintendo en Sega weer terug van wegge weest. In Leiden werd onlangs de eerste spelcomputerspe ciaalzaak geopend: 'Play On'. halverwege het wat minder aan trekkelijke stukje van de Haar lemmerstraat nabij de Haven. Play On biedt in eerste in stantie de aanblik van een vi deospelletjeshal in zakformaat. Drie Megadrives zijn in een vas te opstelling geplaatst en wor den driftig bespeeld door scho lieren, evenals de Super Ninten do die in de hoek op een televi siescherm is aangesloten. Ruud Holverda (19) is de zeer jeugdi ge ondernemer die in dit gat in de markt is gesprongen. „Met een bedrijfje als dit trek je na tuurlijk horde jongetjes aan die komen spelen. Over het alge meen sta ik het wel toe, maar ters zijn afgeleid van de video- spel machines die in de speel hallen en in de cafés staan. Een sterk punt is de eenvoud van bediening: aansluiten op het te levisietoestel, het spelletje, een in plastic gevat printplaatje met een paar chips in de computer schuiven en de speler kan aan de slag. De Nintendo en de Sega werden zo'n groot succes dat kinderen die geen spelcomputer hebben, 'er niet meer bijhoren.' Overi gens zijn de spullen niet goed koop. De computers kosten een paar honderd gulden, de prijs voor de spelletjes varieert van 50 tot 200 gulden. En ze stijgen nog steeds, zeker nu er weer een nieuwe generatie computers is gekomen die nog beter geluid en beeld mogelijk maken. De verkopen zijn tot nu toe nog bescheiden, maar daar ligt Holverda niet wakker van. „Ik ben net begonnen en ik moet nog bekendheid zien te krijgen. Mijn kosten zijn laag dus ik kan het voorlopig nog wel even uit zingen. Ik streef wel naar een breder assortiment." En hij wil meer spellen die voor ouderen aantrekkelijk zijn. want die heb ben er in de regel ook het geld voor. „Jongeren hebben vaak maar één spel bij hun spelcom puter. want meer kunnen ze niet betalen. Daarom zie ik ook liever wat meer ouders in de winkel". Ruud Holverda: „Met een bedrijfje als dit trek je natuurlijk een horde jongetjes aan die komen spelen. Dat mag v klant komt moeten ze wel even wegwezen." tOtO» I AN HOI V als er een serieuze klant komt moeten ze wel even wegwezen: van alleen spelers kandit be drijfje niet bestaan". Wizzkid Holverda is een voormalige 'wizzkid' die op 15-jarige leeftijd op een homecomputer, de po pulaire Commodore 64 zelf spelletjes programmeerde. Die periode ligt inmiddels ver ach ter de rug. „Ik heb de markt voor computerspelletjes goed gevolgd in de afgelopen jaren. I let is naar mijn idee een echte groeimarkt in de komende twee, drie jaar. Door zelf spelle tjes direct uit de Verenigde Sta ten te importeren kan ik goed koper zijn dan warenhuizen en speelgoedzaken. Bovendien heb ik de nieuwste spelletjes vaak veel eerder dan de grote impor teurs. Op die manier hoop ik een marktaandeel te verwer- 'Play On' heeft zich met name toegelegd op de zogenaamde 16-bits spelcomputers, de op volgers van de gewone Ninten do en het Sega Master System. Met deze machines werd in de afgelopen jaren een markt die verdwenen leek. in hoog tempo weer veroverd. De spelcompu- Tijdelijk topklasse woning te huur?

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11