Franse ambassadeur Zaïre gedood bij rellen Buitenland Boutros Ghali: Snel besluit over Westelijke Sahara Jonge pinguïns op verkenning Spanje rouwt om dode meisjes Terreur Lichtend Pad voor verkiezingen Peru Franse groenen streven socialisten voorbij Verkiezingen laatste kans voor Cambodjanen Jeltsin zoekt geluk bij eeuwenoude pilaar VRIJDAG 29 JANUAR11993 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPl United Press international Bush voorgedragen voor Nobelprijs Washington De voormalige Amerikaanse president George Bush is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. „Het be reiken van vrede is altijd een van de belangrijkste doelen ge weest van president Bush", zo schreef initiatiefneemster Barbara Vucanovich, lid van het Amerikaanse Congres, gisteren in een brief aan het Nobelprijs-comité van het Noorse parlement. Ze wijst op Bush' inspanningen om Irak te verdrijven uit Kuwayt, het Midden-Oosten en de Amerikaanse hulpoperatie in Somalia. Jeltsin krijgt fikse loonsverhoging moskou Het Russische parlement heeft president Jeltsin giste ren een forse loonsverhoging gegeven. Dit jaar zal Jeltsin per maand 72.000 roebel verdienen, wat volgens de huidige koers neerkomt op 125 dollar. Tot dusver kreeg Jeltsin 18.900 roebel per maand. Het salaris van Jeltsin is ongeveer tien maal zo hoog als dat van de gemiddelde Rus. President Roh neemt zingend afscheid seoul» De Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo zet het einde van zijn ambtstermijn luister bij met een CD. Het schijfje bevat 14 nummers, waarvan Roh er vier componeerde. Sommige lied jes zingt Roh zelf, waaronder 'Lady', het themanummer van een populaire Zuidkoreaanse soapserie. De CD komt niet in de han del, maar zal worden gebruikt als relatiegeschenk. Roh (61) neemt op 24 februari afscheid. Amnesty blijft somber over Indonesië jakarta Amnesty International, terug in Indonesië na een ver bod van 15 jaar, heeft gisteren meegedeeld dat het land weinig vooruitgang heeft geboekt in de naleving van de mensenrech ten. Berichten over politieke executies en martelingen blijven el kaar opvolgen. Amnesty is vooral bezorgd over de behandeling van politieke gevangenen in Oost-Timor en in Aceh, noord-Su- matra, dat een lange geschiedenis kent van verzet tegen de cen trale regering in Jakarta. Japanse maffia verschool zich in kerk Tokyo» De regering van de prefectuur Aichi in Japan heeft voor de rechtbank de ontbinding geëist van een geloofsgemeenschap die zich 'kerk van de vrede en de moraal' noemt. De sekte, waar bij ongeveer 300 mensen zijn aangesloten, is in december vorig jaar door een filiaal van het leidende Japanse maffia-syndicaat Yamaguchi-gumi overgenomen. Officiële cijfers over Sovjet-verliezen moskou De oorlog in Afghanistan (tussen 1979 en 1989) heeft aan 14.453 Sovjet-militairen het leven gekost. Dit staat in een boek dat binnenkort in Rusland verschijnt en dat officiële cijfers bevat over slachtoffers onder Sovjet-troepen bij interventies in het buitenland. Bij de oorlog in Korea (1950-53) kwamen 299 le den van het Sovjet-leger om. Het neerslaan van de Hongaarse Opstand in 1956 kostte 720 Russen het leven. De inval die in 1968 een einde maakte aan de Praagse Lente in Tsjecho-Slowa- kije kostte aan één officier en tien soldaten van het leven. Kazachstan werpt Russisch juk af alma ata Kazachstan heeft het Russisch juk afgeworpen. Het parlement keurde gisteren de eerste grondwet van Kazachstan goed. De constitutie geeft na 250 jaar Russische overheersing de Kazachen een prominente positie. Het Kazachs wordt de enige officiële taal in de nieuwe Centraal-Aziatische republiek, die vo rig jaar ontstond uit de uiteengevallen Sovjetunie. Tragisch einde wolfbezoek Stockholm Stockholm Een wolf die rondliep in een voorstad van Stock holm is gisteren in de ochtendspits door een auto doodgereden. Het was voor het eerst sinds honderd jaar dat een wolf weer zo ver was doorgedrongen tot de Zweedse hoofdstad. Wolven wor den in Zweden met uitsterven bedreigd. Er leven nu nog slechts 20 exemplaren in het wild. NEW YORK Rtr-dpa-app VN-secretaris-generaal Boutros Ghali heeft de Veiligheidsraad drie verschillende opties voor gelegd om uit de impasse over de Westelijke Sahara te geraken. De voormalige Spaanse kolónie is door Marokko geannexeerd. De eerste optie is het voort zetten en zo mogelijk intensive ren van de onderhandelingen tussen Marokko en Polisario, de vertegenwoordiger van de Saha- ra-bewoners. De secretaris-ge neraal beschouwt de kans op succes van deze optie overigens als zeer gering. De tweede mogelijkheid is de onmiddellijke uitvoering van het in 1991 gelanceerde VN-vre- desplan. Dit zou echter kunnen betekenen dat het plan moet worden uitgevoerd zonder kan didaten van Polisario, omdat Marokko de lijst van stemge rechtigden tegen de afspraken heeft uitgebreid. Het derde voorstel betreft een alternatieve benadering, die niet zou zijn gebaseerd op het vredesplan van Perez de Cuel- lar. De Raad mag die optie zelf invullen. De Veiligheidsraad heeft slechts vier dagen om zijn keuze te maken. Anders moet er na melijk een besluit worden geno men onder leiding van Marok ko, dat begin februari het voor zitterschap van Japan over neemt. Militairen trekken plunderend en schietend door Kinshasa De Franse ambassadeur in Zaïre, Philippe Bernard, is gis teren in de hoofdstad Kinshasa doodgeschoten. Hij werd geraakt door een verdwaalde kogel toen Zaïrese militai ren plunderend en schietend door de straten van de stad trokken. De 61-jarige Bernard was sinds december am bassadeur. PARUS-KINSHASA AFP/fttr/AP Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken maakte gister avond het overlijden van Ber nard bekend. De ambassdeur werd per ongeluk geraakt door een kogel die door het raam zijn kantoor binnenkwam. De verwarring was gisteren compleet toen groepen militai ren in voertuigen al schietend de stad doorkruisten. Ook wer den winkels en huizen van bui tenlanders geplunderd. Directe aanleiding voor de 'ge welddadigheden was een ge schil over hun salarissen. De militairen kregen hun loon na melijk uitbetaald in nieuwe bankbiljetten die nog nauwe lijks door de winkeliers worden geaccepteerd. De ongeregeldheden van gis teren deden volgens ooggetui gen sterk denken aan de rellen van 1991, waarbij meer dan 250 mensen omkwamen en die leid den tot de evacuatie van 20.000 buitenlanders. Volgens inwo ners zijn duizenden mensen het centrum van Kinshasa inmid dels ontvlucht. Een deel van de ongeveer duizend Fransen in de hoofdstad hebben hun toe vlucht gezocht op het terrein van de Franse ambassade. Door de dood van de ambas sadeur zal de druk van Frank rijk, België en de Verenigde Sta ten op de Zaïrese president Mo butu toenemen om de bestuur lijke macht af te staan aan diens aartsrivaal premier Tshisekedi. De westerse landen willen Zaïre pas weer economische hulp ge ven als Tshisekedi 's lands fi- i beheer krijgt. londen Twee Humboldt pinguïns, zeventien dagen geleden geboren In Drusllla's Zoo in Londen, komen voor het eerst buiten de couveuse, waarin ze sinds hun geboorte werden verzorgd. De Humboldt pinguïn is een bedreigde diersoort Tot nu toe is in de Londense dierentuin nog nooit een jonge Humboldt gestorven. foto epa Rechter steunt Clintons beleid homo's in leger LOS ANGELES «AFP-DPA Een rechter in Los Angeles heeft gisteren geoordeeld dat het verbod op homoseksuelen in de Amerikaanse strijdkrach ten ongrondwettelijk is. De uitspraak, in de zaaJk van een ontslagen marinier, komt op een gunstig moment voor pre sident Clinton, die homo seksuelen wil toelaten tot de strijdkrachten. De rechter baseerde zijn uit spraak op het recht op gelijke behandeling dat is vastgelegd in de grondwet Hij wees op een onderzoek waarin wordt geconcludeerd dat homo seksuelen even goed als mili tairen kunnen functioneren als heteroseksuelen. In dat onder zoek wordt gesteld dat het ver schil tussen hetero's en homo's te vergelijken is met dat tussen rechts- en linkshandigen. valencia «ruud de vi correspondent „Het zijn de meisjes." Met ver stikte stem bevestigde een fami lielid gisterochtend in het Insti tuteAnatomico Forense in Va lencia de bange voorgevoelens van heel Spanje. De lichamen van drie meisjes, die twaalf uur eerder bij het stuwmeer van Tous werden gevonden, waren die van de 14-jarige Desiree Hernandez, de even oude Mi riam Garcia en de 15-jarige To ni Gomez. Ze verdwenen die op 13 november vorig jaar. Heel Spanje was maanden lang in de ban van de verdwij ning, die steeds meer begint te lijken op de populaire, Ameri kaanse TV-serie Twin Peaks. Desiree, Miriam en Toni heb ben die dag waarschijnlijk ge probeerd te liften van hun ou derlijk huis in het dorpje Alcas- ser, vlakbij Valencia, naar het nabijgelegen gehucht Picassent om daar naar de disco te gaan. Toen de meisjes die nacht niet thuis kwamen, sloegen de fami lies groot alarm. Het vermoeden rees zelfs dat de drie door sla vinnen-handelaren waren ont voerd. Van de mogelijkheid dat de meisjes van huis waren weg- zover was, werd bekend dat de lichamen van de vermiste meis jes waren gevonden. Ze waren vermoord en niet ver van de plaats waar ze voor het laatst gezien waren begraven. In ver band met de moord zijn enkele arrestaties verricht. De roep om hogere straffen gelopen, wilden de ouderparen voor kindermoordenaars wordt niets weten. De wanhoop van de ouders groeide naarmate de verdwij ning van de meisjes langer duurde. Een van hen ging zelfs naar Londen om Interpol (inter nationaal verband van samen werkende politie-organisaties) in te schakelen bij de opsporing van de jongeren. Maar voor hij de moord, het afgelopen jaar de vierde in een reeks van soortgelijke gevallen, luider in Spanje. Zelfs de doodstraf wordt genoemd. Zover zal het niet ko men. Het hoofd van de Spaanse politie, Carlos Conde Duque, pleitte gisteren wel voor meer en beter opgeleide agenten. Een Peruaanse soldaat bewaakt het IBM-hoofdkantoor in Lima. waar gisteren een zware autobom ontplofte. Minstens twintig mensen raak ten bij de aanslag gewond. foto epa lima Rtr-ap-iPSal vaak geprobeerd verkiezingen te sabotteren, omdat deze vol- Strijders van de Peruaanse gens de organisatie tot een cor- guerrilla-organisatie Lichtend rupt bewind leiden. Pad (Sendero Luminoso) heb- Ondanks het geweld, lijken de ben gisteren in de hoofdstad Li- Peruanen niet meer zo bang ma en op andere plaatsen in voor Lichtend Pad sinds rebel Peru vier kandidaten voor de lenleider Abimael Guzman in vandaag te houden gemeente- september werd gearresteerd, raadsverkiezingen en de echtge- De guerrillabeweging kondigde noot van een van de kandidaten woensdag in Lima een twee- vermoord. Bij een bomaanslag daagse 'gewapende staking' af. op een kantoor van computer- Wie aan het werk ging, liep de fabrikant IBM in Lima raakten kans te worden vermoord. Het ten minste vijftien mensen, ge- effect van de staking was moei wond. lijk te beoordelen doordat de re- De aanslagen, maken deel uit gering van president Alberto van een terreurcampagne om Fujimori gisteren had uitgeroe- de verkiezingen te sabotteren. pen tot vakantiedag. Ook in andere wijken van Lima Verwacht wordt dat de uit en in de zuidelijke stad Puno komst van de gemeenteraads waren de maoistische opstan- verkiezingen de greep van Fuji- delingen gisteren actief. In de mori op Peru niet losser zal ma - stad Huacho werd een serie ken. De president stelde in april aanslagen voorkomen door de vorig jaar met militaire steun arrestatie van een vijfkoppige een eenmansbewind in. Hij cel van Lichtend Pad. Daarbij stuurde het parlement naar werd een nog af te werken do- huis. Zijn partij Verandering 90 denlijstje gevonden van kandi- is alleen in vijf grote steden met daten, lokale autoriteiten en po- kandidaten naar voren geko- litiemensen. Lichtend Pad heeft men. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De twee Franse groene partijen, Les Vertse en Generation Ecolo gie, zullen de socialistische par tij voorbijstreven bij de komen ds parlementsverkiezingen. Dat blijkt uit twee gisteren gepubli ceerde opiniepeilingen. Als die voorspellingen uitkomen, glijdt de socialistische partij, nu nog de grootste politieke partij van Frankrijk, af naar de vierde plaats achter de Gaullistische RPR, de liberale UDF en de groenen. Volgens een peiling van het dagblad Le Parisien zullen de twee groene partijen, die on langs een vergaand samenwer kingsakkoord tekenden, samen ruim 19 procent van de stem men halen. De socialisten zou den daarentegen hooguit 17,5 procent van de stemmen krij gen. Een andere peiling houdt het op een nek-aan-nek-race tussen de groenen en de socia listen. Beiden zouden rond de 19 procent gaan scoren. De groene partijen dreigen daarmee de voornaamste con current voor de partij van Lau rent Fabius, premier Pierre Bé- régovoy en president Mitter- den haag erik beuen/anp De Cambodjanen gaan van 23 tot 25 mei naar de stembus om een Wetgevende Ver gadering te kiezen. De vier strijdende par tijen in Cambodja hebben hierover giste ren in Peking overeenstemming bereikt. Presidentsverkiezingen zullen worden ge houden nadat een grondwet is opgesteld. Dit heeft de woordvoerder van de VN-vre- desmacht (Untac) na afloop van de be sprekingen verklaard. Wat democratie is, weten de meeste Cam bodjanen alleen maar van horen zeggen, en ook het begrip 'mensenrechten' is niet wijdverbreid in het Zuidoostaziatische land. De komende verkiezingen bieden het enige uitzicht op verbetering van de situatie. In oktober 1991 leek de zon even door te breken toen de vier strijdende partijen in Parijs een vredesakkoord ondertekenden dat een einde moest maken aan jaren van burgeroorlog, buitenlandse bezetting en massamoord. Sindsdien glijdt het land op nieuw af naar polarisatie en geweld. Niet alleen de beruchte Rocte Khmer zet de hakken in het zand, ook de regering van Hun Sen tart het gezag van de VN-vredes macht. Alle partijen worden geacht mee te werken aan de uitvoering van het akkoord van Parijs, maar dat verdrag wordt aan alle kanten geschonden. De grootste boosdoener is de Rode Kh mer. Vorig jaar weigerde de Rode Khmer de tweede fase van net vredesakkoord uit te voeren: haar 20.000 manschappen tellende strijdmacht in te krimpen en te ontwape nen. Bovendien weigert de Khmer, als enige van de vier ondertekenaars van het vredes verdrag, mee te doen aan de verkiezingen. Bang voor eenzijdige ontwapening, besloot de regering van Hun Sen 55.000 militairen van de 'Staat Cambodja' (SOC) te handha ven. De maoïstische Rode Khmer, die volgens sommige bronnen nog altijd wordt geleid door de beruchte Pol Pot, heeft zich ver schanst in de door haar beheerste gebieden en weigert de troepen en ambtenaren van de VN toegang. De Untac is er inmiddels in geslaagd tegen de 90 procent van de Cam bodjanen in te schrijven als kiesgerechtig den. De overigen leven in gebieden die on der controle staan van de Rode Khmer en zien die verkiezingen aan zich voorbij gaan. Maar ook in de rest van het land neemt het politieke geweld toe. De Untac heeft een mandaat om vrede te brengen in Cam bodja en te zorgen voor een 'neutraal pol- tiek klimaat', maar lijkt daar in steeds min dere mate in te slagen. Zowel de monar chistische Funcinpec, als de Boeddhistische Liberaal Democratische Partij (BLDP) zijn slachtoffer van terreurdaden, die worden toegeschreven aan het bewind van Hun Sen. De Funcinpec wordt geleid door de zoon van prins Norodom Sihanouk, de voormalige Cambodjaanse leider en de ge doodverfde winnaar van de presidentsver kiezingen. Het is heel belangrijk dat de verkiezingen daadwerkelijk zullen doorgaan, desnoods zonder de Rode Khmer, en ook al kunnen er vraagtekens worden geplaatst bij het demo cratische gehalte ervan. Tegen Sihanouk kan veel worden ingebracht, maar de mees te Cambodjanen beschouwen hem toch als de enige die het land kan verenigen. Nu verreweg de meeste vluchtelingen zijn teruggekeerd uit de kampen in Thailand is het nodig dat in Cambodja de rust terug keert zodat deze mensen een nieuw be staan kunnen opbouwen, baartoe moet het verdeelde land een regering krijgen die kan rekenen op internationale erkenning. Als de Rode Khmer weigert mee te werken, dan moet het maar zonder hen. Daarna kan de internationale gemeenschap verdere stap pen zetten om hen te isoleren en te verhin deren dat zij. in nauwe samenwerking met de Thais, het land verder plunderen en ont- bossen. new delhi» De Russische president Boris Jeltsin probeert de handen van zijn echtgenote Miana te pakken rondom de achthonderd jaar oude IJzeren Pilaar in het Indiase Qutab Minar. Volgens een le gende brengt het omarmen van de pilaar geluk. Jeltsin brengt een meerdaags bezoek aan India en zal daar tien akkoorden tekenen, waaronder een vriendschapsverdrag. Hij bereikte gisteren een compromis met India over de terugbetaling van schulden. India heeft een grote schuld opgebouwd bij het voormalige Sovjet-regime. Het grootste deel van die schuld is overgenomen door Rusland. India zei Rusland 12 miljard dollar schuldig te zijn, terwijl Jeltsin 15 miljard eiste. Het meningsverschil was ontstaan door de waardevermindering van de Rus sische roebel. Hoeveel India uiteindelijk gaat terug betalen, is niet bekend. foto reuter richard ellis rand te worden. Het is duidelijk dat ze veel stemmen zullen weghalen bij de socialisten, te meer omdat de groenen tot nu toe systematisch weigeren om het op een akkoord met de Pani Socialistete gooien. In zetels vertaald zullen de •groenen overigens nauwelijks profiteren van hun opmerkelij ke succes. Het Franse distric ten-kiesstelsel is bijzonder on voordelig voor kleinere partijen. Zelfs met een score van 19 pro cent zouden de groenen slechts zeven parlementszetels halen, terwijl de socialisten met een zelfde score nog altijd op ruim 110 (van de 568) zetels kunnen rekenen. De prognoses hebben de af gelopen dagen tot felle debatten tussen socialisten en groenen geleid. Volgens de socialisten boren de groenen hen enkele tientallen zetels door de neus door iedere vorm van samen werking op voorhand af te wij zen. De groenen zelf zouden volgens deskundigen minimaal veertig zetels kunnen halen als ze in diverse kiesdistricten tacti sche afspraken met de socialis ten zouden maken. Maar om wille van hun onafhankelijkheid willen zij daar van horen. Sudan: Geen 65.000 doden door epidemie De regering van het Oostafri- kaanse Sudan heeft gisteren te gengesproken dat er in de regio Parayang, in het zuiden van het land, 65.000, mensen zijn be zweken aan de ziekte kala-azar (letterlijk: de zwarte ziekte) Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, meldde vori ge week dat er een epidemie was uitgebroken in het zuiden. Uitbarstingen van deze para sitaire ziekte, die wordt overge dragen door de zandvlieg, ko men van tijd tot tijd voor in Sudan, vooral in het gebied langs de Blauwe Nijl. Zij zijn echter steeds bedwongen door inen tingsprogram mas. Een functionaris van het Sudanese ministerie van ge zondheidszorg meldde dat zijn departement contact heeft op genomen met de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) „om misleidende berichten te gen te spreken die onlangs over dit onderwerp in de pers zijn verschenen". Het ministerie heeft geen enkele informatie dat er in het zuiden van het land een epidemie is uitgebro ken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7