"Procedure voor adoptie van baby uit Bosnië korter' AID vindt groeihormonen Cosmetica-industrie vreest anti-rimpelpil niet Binnenland Duits 'nee' vergroot kans op duikbootorder RDM Triest einde voor pauw Amsterdam zet nog meer bij drie veebedrijven conducteurs op tram in Alders verbiedt aantal produkten met CFK Zirfaea te water Dodelijk bedrijfsongeval bij Akzo delfzijl» Bij een bedrijfsongeval op het terrein van Akzo in Delf zijl is gistermiddag een werknemer om het leven gekomen. Een ander raakte lichtgewond. Het ongeval deed zich voor bij het be drijf Metanor, een joint venture van de Akzo en het Noorse Dy- no Industry. Het ongeluk ontstond doordat bij het vervangen van een filter van een reactorvat een deksel onder hoge druk wegsloeg, waarbij de werknemer dodelijk gewond raakte. Vol gens een woordvoerster zijn geen gevaarlijke gassen vrijgeko men. Metanor produceert methanol. D'Ancona: Nieuw onderzoek Humana den haag Minister d'Ancona (WVC) gaat het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) vragen opnieuw na te gaan wat de om streden Vereniging Humana met haar opbrengsten doet. De mi nister doet dit naar aanleiding van vragen van het GPV, dat zich afvraagt of de opbrengsten wel worden aangewend voor de Der de Wereld. Het toezicht van het CBF op Humana wordt bemoei lijkt omdat de verening onderdeel is van een internationale in stelling, waarnaar fondsen worden overgeboekt. Volgens de mi nister zou het CBF zijn beoordelingscriteria moeten uitbreiden zodat ook buitenlandse moederinstanties verplicht worden ver antwoording af te leggen over de bestemming van giften. TBC-gevallen in regio Hoogeveen hooceveenVan de achthonderd mensen uit Hoogeveen en om geving die de afgelopen maanden zijn onderzocht, blijken er veertig besmet met tuberculose. Dat heeft een woordvoerder van het consultatiebureau tuberculosebestrijding gisteren be vestigd. Aanleiding voor het onderzoek was de open TBC die vo rige zomer in het ziekenhuis bij een Hoogevener werd vastge steld. Negen leerlingen en leerlaachten van de school waar hij klussen had verricht, zijn ook besmet. Het consultatiebureau verwacht niet dat zich nog meer besmettingsgevallen zullen voordoen. Van der Meer volgt Gijsen tijdelijk op roermond» Het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond heeft gisteren dr. H. van der Meer sj. benoemd tot tijdelijk op volger van bisschop Gijsen. Van der Meer zal het bisdom leiden tot paus Johannes Paulus II een nieuwe bisschop heeft be noemd. Van der Meer (66) is voorzitter van de kerkelijke recht bank (officiaal) in het bisdom Roermond. Hij is sinds 1972 bis schoppelijk vicaris. Van der Meer is tot tijdelijk opvolger geko zen, omdat hij het langst zittende lid van het kapittel is, aldus de woordvoerder van het bisdom. Hij heeft een beperkte bestuurs- volmacht: hij mag geen beslissingen nemen waardoor i wingen worden ingevoerd. Staatssecretaris Kosto wil chaos voorkomen Staatssecretaris Kosto van justitie laat onderzoeken of het nodig en mogelijk is de procedures te verkorten voor mensen die een baby uit Bosnië of Kroatië willen adopte ren. Het gaat om oorlogswezen en babies die door de moeders zijn verstoten omdat ze zijn verwekt bij een ver krachting. Kosto reageert hiermee op berichten dat de Kroatische en Bosnische autoriteiten de regels voor adoptie van de kinderen zouden willen versoepelen. VRIJDAG 29 JANUAR11993 rotterdam anp De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) ziet betere kansen voor levering van duik boten aan Taiwan, nu het Duit se kabinet heeft besloten geen vergunning te geven voor de ex port van onderzeeërs. Woord voerder Rietkerk van de RDM verwacht dat de al lopende ge sprekken met de Taiwanezen worden opgevoerd. Levering door RDM is echter nog allerminst zeker. Zo stemde de Tweede Kamer in februari vorig jaar nog tegen levering. De Kamer was tegen omdat anders de relaties met China in gevaar zouden komen. China ziet Tai wan als een opstandige provin- AMSTERDAM GPD Amsterdam gaat door met het invoeren van conducteurs op de tram. Vooralsnog gaat het alleen om de ombouw en bemanning van acht tramlijnen tot eind van dit jaar. Wethouder van Verkeer R. ten Have (D66) kreeg gisteren van de raadscommissie verkeer zes weken de tijd om een ont brekend bedrag van 5,3 miljoen gulden voor de financiering te vinden. Volgens Ten Have is het geld er wel, maar moeten de verschillende 'potjes' met boek houdkundige vindingrijkheid worden aangesproken. Voor 1994 en later is nog geen finan- RDM heeft nadien wel uitge breid met het ministerie van economische zaken overlegd wat wel en wat niet mocht in verband met levering van duik boten aan Taiwan. Er is een lijstje opgemaakt. Daarop staat welke onderdelen .of activiteiten van de werf een exportvergun ning zouden krijgen en welke niet. Dat lijstje is ook doorge sproken met Taiwan. RDM heeft permanent een vertegenwoordiger in de Taiwa nese hoofdstad Taipeh. Voorals nog is volgens de woordvoerder nog niet duidelijk wanneer een eventuele delegatie van de werf naar Taipeh vertrekt. Dat hangt mede af van wat Taiwan naast de RDM nog aan andere moge lijkheden ziet. ciering. De raadscommssie nam het risico dat de onderneming dan weer moet worden afgebla zen. Het Gemeente Vervoerbe drijf (GVB) verwacht grote moeilijkheden bij de werving van de benodigde mensen. Voor tram en metro zijn in to taal zo'n 750 nieuwe perso neelsleden nodig, inclusief 50 mensen die kaartjes moeten gaan controleren bij de metro ingangen. Het personeel moet worden gevonden onder langdurig werklozen, een be stand dat ook,al wordt aange sproken door Stadswacht, Par keerbeheer en banenpool-pro jecten in de Bijlmermeer. Rotterdam Boswachter Bert Bellegrom (links) draagt een do de pauw weg uit het hertenkamp in het Kralingse Bos bij Rotter dam. De pauw is overleden aan pseudo-vogelpest, een dodelijke ziekte die in het bos heerst. De kerkrade anp De Belgische en Nederlandse justitie hebben deze week bij tientallen veehouders huiszoe king verricht. Ze worden ervan verdacht groeihormonen en het hormoon-bevattende dierge neesmiddel clenbuterol te heb ben gekocht van een Belgische veevoederfabikant. De Algemene Inspectiedienst (AID) in Kerkrade zegt de afge lopen, dagen ruim twintig vee bedrijven verspreid over heel Nederland te hebben gecontro leerd op groeibevorderende middelen. Tot dusver zijn bij drie bedrijven verboden stoffen aangetroffen. De AID kwam in actie na informatie van de Bel- kwaal is waarschijnlijk overge bracht door verwilderde postdui ven. Om verdere verspreiding te voorkomen, zijn alle vogels uit het kamp inmiddels afgemaakt. Alleen de zwanen zijn ingeënt. Men verwacht dat zij de ziekte gische autoriteiten. Die pleegden vorige week een inval bij een voederfabrikant in het Westvlaamse Meulenbeke op verdenking van de handel in hormonen en clenbuterol. Daarbij werd ook een boekje met afnemers aangetroffen. De fabrikant leverde de middelen aan personen in België en Ne derland. Op basis van de lijst met afne mers heeft de Belgische justitie de afgelopen dagen zeker veer tig boeren en veehandelaren ondervraagd. Dat leverde weer nieuwe namen op, onder meer van mensen in Nederland. Naar aanleiding daarvan heeft de AID actie ondernomen. De bedrij ven waar verboden middelen kunnen overleven. Het terrein wordt gedesinfecteerd. Het zal nog enkele jaren duren voor er weer vogels kunnen leven, foto anp robert vos zijn aangetroffen, zijn verze geld. Verder is de administratie in beslag genomen. Waar de be drijven precies zijn gevestigd, wil de AID nog niet zeggen. De dienst wil alleen kwijt dat twee zich in Gelderland bevinden en het derde in Zuid-Holland. Het is nog onduidelijk hoe veel veebedrijven in België zijn betrapt op het gebruik van ver boden groeibevorderende mid delen. In België is in de strijd te gen de hormonenmaffia een speciaal 'hormonenteam' opge zet door de rijkswacht van Roe- selare en de Kortijkse onder zoeksrechter Allegaert, die de jongste operatie leidde. De normale adoptieprocedure in Nederland neemt zeker twee jaar in beslag. In die tijd wordt beoordeeld of ouders geschikt zijn. Pas als ze een zogenoemde beginselverklaring hebben, ko men ze voor adoptie in aanmer king. Kosto wil met een mogelij ke verkorting van deze procedu re illegale handel in kinderen uit de oorlogsgebieden voorkomen, aldus een woordvoerster van Justitie. Rechtbank in hoofdstad krijgt hulp van buiten amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam krijgt de komende maanden as sistentie van een aantal rechters van de rechtbanken in Assen, Almelo, Zutphen, Zwolle en van het gerechtshof in Amsterdam. De versterking is nodig om een achterstand van circa 150 straf zaken weg te werken. Volgens persrechter mr. M. Mastboom gaat het om zaken voor de meervoudige kamer, waarbij de verdachten niet in voorlopige hechtenis zitten. De 'gastrechters' zullen per kamer van drie zelfstandig werken. Tien jaar en TBS geëist na doden vrouw haarlem» anp De Haarlemse officier van justi tie De Muij heeft gisteren tien jaar gevangenisstraf en TBS ge- eist tegen een 29-jarige man uit Zaandam. De man heeft bekend dat hij op 1 augustus vorig jaar in Zaandam een 48-jarige vrouw om het leven heeft ge bracht. De man en de vrouw hadden hetzelfde café bezocht en zou den toevallig samen zijn opge- fietst. De Zaandammer heeft verklaard dat hij de indruk had dat de vrouw op seksueel con tact uit was. Het tweetal stopte, maar de vrouw weigerde elke toenadering. Toen zouden bij de man de stoppen zijn doorge slagen. Het slachtoffer is daarop meermalen geschopt en gesla gen. Een omwonende waar schuwde de politie, maar toen deze kwam was de vrouw al stervende. Kosto heeft minister Kooij- mans van buitenlandse zaken gevraagd na te gaan in hoeverre de Bosnische en Kroatische overheden van plan zijn de adoptiewetgeving te versoepe len. Ook is er overleg met de Vereniging Wereldkinderen, de grootste organisatie die bemid delt bij buitenlandse adoptie. De Nederlandse adoptie-or ganisaties en het ministerie van justitie zijn bang voor chaoti sche taferelen bij de adoptie van kinderen uit Bosnië en Minister Alders (milieubeheer) heeft een aantal produkten ver boden, waarin het voor de ozonlaag schadelijke CFK voor komt. De minister voert hier mee de onlangs aangescherpte EG-richtlijn uit, die produkten met CFK in 1995 geheel ver biedt. Voor 1992 is de doelstel ling van de CFK-vermindering overigens niet helemaal ge haald. Dat is ook een reden de maatregelen aan te scherpen. Op advies van de zogeheten CFK-commissie heeft Alders gisteren bepaalde produkten verboden die CFK bevatten, zoals 'zachfcschuim' (dat toege past wordt in onder meer ma trassen), isolatiemateriaal (wat in de bouw en in koelkasten wordt gebruikt) en vulling van koelkasten en vriesinstallaties. Ook het schadelijke halon, dat veel gebruikt wordt voor Kroatië als er helemaal niets wordt geregeld. De organisaties en Justitie vrezen dat Nederlan ders dan op eigen houtje wezen en ongewenste kinderen uit de oorlogsgebieden naar Neder land halen. De Tweede Kamer heeft be sloten een officiële delegatie te sturen naar het internationale tribunaal over geweld tegen vrouwen in het voormalige Joe goslavië, dat op 7 februari in Za greb wordt gehouden. De dele gatie staat onder leiding van A. Jorritsma-Lebbink (WD). Ze wordt vergezeld door L. Sipkes (Groen Links), J. Achttienribbe- Buijs (PvdA) en M. Janmaat- Abee (CDA). Ook vertegenwoor digers van Nederlandse vrou wenorganisaties en instellingen die zich met de opvang van slachtoffers van seksueel geweld bezighouden, zullen het tribu naal bijwonen. brandblusapparaten, wordt per 1 januari 1994 verboden. Voor oplos- en reinigingsmiddelen zullen, ondanks bezwaren vanuit het bedrijfsleven, stren gere eisen gaan gelden wat be treft het terugwinnen van CFK's. Tevens zullen wasserijen ervoor moeten zorgen dat bij het reinigen van kleding in de toekomst geen CFK's worden gebruikt. De maatregelen zijn een uit werking van de wereldwijde af spraken die vorig jaar in Kopen hagen zijn gemaakt over het te rugdringen en uiteindelijk ver bieden van CFK's. De stof tast de ozonlaag rond de aarde aan. De doelstellingen voor de ver mindering van het gebruik van CFK's zijn de laatste jaren vaker aangescherpt. Wereldwijd moe ten CFK's in 1996 niet meer ge bruikt worden; de EG wil dit al een jaar eerder bereiken. Belgische justitie tipte Nederlandse collega 's Minister Maij- Weggen van verkeer en water staat liet gisteren in Hoogezand de Zirfaea te water, een nieuw schip van Rijkswaterstaat. Het zal vanaf april worden ingezet op de Noordzee voor hydrografi sche, geologische en grondme- chanische werkzaamheden. De Zirfaea zal ook worden gebruikt voor specialistisch milieu-onder zoek. De thuishaven wordt Sche- veningen. Het schip heeft 27,5 miljoen gulden gekost. De Zir faea werd gebouwd door Bode- wes Scheepswerf Volharding Foxhol. foto anp karel zwane- veld DEN HAAG CARINE N B. Van Surkum, manager onderzoek en ontwikkeling bij het cosmeticabedrijf Dr. Van der Hoog is eerlijk en dui delijk: in Nederland zijn geen crèmes te koop die rim pels verwijderen. Toch verwacht Van Surkum weinig concurrentie van het nieuwe middel Imedeen, een pü waarvan wetenschappelijk is bewezen dat rimpels er door verminderen of zelfs verdwijnen. Van Surkum: ,,Een pil voel je niet op de huid, een lekker zachte crè me wel." Cosmeticabedrijven in Nederland zijn ervan over tuigd dat Imedeen de cosmeticaprodukten om 'het ou der worden te vertragen' niet overbodig maakt. De con sument die zijn huid verzorgt, wil iets voelen. De pil maakt de huid niet direct soepel en de rimpels verdwij nen pas na een paar maanden. Een gezichtscrème die 'uitzicht biedt op een rimpelloze toekomst' is elke dag voelbaar. De slogan deugt niet, want het spul voorkomt geen rimpels. Maar de huid voelt zacht, en dat is voor de consument vaak voldoende. Van Surkum erkent dat er genoeg cosmeticabedrijven zijn die op een agressieve manier reclame maken voor anti-rimpelsmeersels. Zoals het cosmeticabedrijf 'La Prairie' dat voor een prijs van maar liefst 150 gulden een crème aansmeert „waardoor u zich na twee weken tien jaar jonger voelt". „Onzin", zegt Van Surkum. „Iedere crème heeft het zelfde effect. Crème brengt vocht in, zodat een bescher mende laag ontstaat. De huid wordt onder meer aange tast door zonlicht en vieze lucht, waardoor je rimpels kunt krijgen. Een crème houdt die stoffen van buitenaf een beetje tegen. De rimpels kunnen enigszins worden verminderd door speciale werkzame stoffen, bijvoor beeld door in de crème vitamine E of een bescher mingsfactor tegen de zon toe te voegen, maar dan nog kan een produkt geen 150 gulden kosten. Het dure spul smeert misschien wat makkelijker en ruikt lekkerder, maar het biedt geen extra kwaliteit." Omzet In Nederland verkopen fabrikanten jaarlijks voor 237 miljoen gulden huid- en gelaatsverzorgende produkten aan drogisterijen, schoonheidssalons en parfumerieza ken. Dat is 17 procent van de totale omzet in de cosme- ticamarkt. De verkoop van haarprodukten scoort met 24 procent het hoogst, de handel in gezichtscrèmes staat op de tweede plaats. Per hoofd van de bevolking wordt jaarlijks 240 gulden uitgegeven aan cosmetica, de bezoeken aan schoonheidssalons buiten beschouwing gelaten. Hoewel er in Nederland nog geen smeersels bestaan die rimpels weghalen, wordt de consument op de eti ketten van de potjes soms toch misleid. Zo kent het cosmeticabedrijf L'Oréal de 'plénitude-lijn' waarin tal van crèmes worden verkocht om de huid jong te hou den. De 'plénitude active anti-ride' (vertaald: actieve anti- rimpelcrème, kosten: ƒ21,80), voorkomt rimpels niet, maar het etiket suggereert van wel. Volgens een woord voerster van het bedrijf is dat niet zo erg, omdat de re clame-slogan wel deugt: 'L'Oréal, vertraagt de gevolgen van het ouder worden'. Onder het motto: 'Er zijn altijd mensen die liever smeren dan slikken' verwacht L'Oréal weinig concurrentie van de nieuwe anti -rimpelpil. Ook plastisch chirurg J. Efting Dijkstra, bestuurslid van het Gezelschap voor Esthetische Chirurgie, is niet benauwd voor een stormloop op het wondermiddel Imedeen. Hij is wel wat huiverig omdat het spul met veel tamtam is aangekondigd. Als het echt werkt, vindt hij het prima. Slikken en smeren is altijd beter dan snij- noeg i zijn voorkomen met imedeen. Bovenlip Vice-voorzitter L. Reurich van de Huid en Lichaamsver zorging Associatie Nederland (HELAN). een overkoepe lend orgaan voor schoonheidsinstituten, verwacht wel dat het nieuwe middel een concurrent kan zijn voor be drijven die pretenderen 'anti-rimpelcrème' te hebben. In haar schoonheidsinstituut behandelt ze veel vrou wen met rimpels boven de lip, volgens een kuur die is gebaseerd op vitamine A. Voor 900 gulden is de klant na een kwartaal rimpel- vrij boven de lip. Met het wondermiddel Imedeen is de consument na één jaar voor 414 gulden rimpelloos in het gehele gezicht. Een flink prijsverschil, maar Reurich vreest de concurrentie niet: „Mijn klanten zijn tevre den, die lopen niet zomaar weg.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5