'Sint Maarten is voor maffia witwasparadijs' Binnenland FME wil af van VUT na 40 jaar Redding DAF Iaat op zich wachten Lubbers slikt harde kritiek op PvdA in Kamperen voor 6 miljoen Opnamestop door bacterie in Brandwondencentrum 'Afblazen HDTV-project is echt onvermijdelijk' Gedeporteerd op Binnenhof Banken willen wel erg veel rapporten over DAF VRIJDAG 29 JANUAR11993 Unieke regeling voor botsing A-52 den haag» De verzekeraars van de 33 automobilisten die op nieuwjaarsnacht betrokken waren bij de kettingbotsing in zeer dichte mist op de A-52 bij Arnhem, hebben een unieke regeling getroffen. De automobilisten krijgen de schade door hun eigen maatschappij vergoed. Ze hoeven niet een tegenpartij aanspra kelijk te stellen en zijn dus ontheven van de plicht de schuld van andere automobilisten te bewijzen. Bij de botsing vielen zestien gewonden en een dode. Om de gewonden te kunnen helpen, moesten de wrakken van de auto's uit elkaar worden getrokken. Daardoor was geen reconstructie van de gebeurtenissen meer mogelijk. Wenskaarten tjokvol cocaïne Amsterdam De Amsterdamse politie heeft een cocaïnelijn opge rold tussen Suriname en Nederland. De drugs werden verstopt in wenskaarten die vanuit Suriname naar adressen in Amster dam en Schiedam werden gestuurd. Vier verdachten zijn gear resteerd, onder wie de 47-jarige vermoedelijke financier en orga nisator. De zaak kwam aan het rollen doordat de douane op Schiphol enige maanden geleden poststukken met drugs onder schepte. Nederlander blijkt supersmokkelaar hamburg Een 37-jarige Nederlander is een van de hoofdver dachten van een grote marihuanahandel die in Duitsland is op gerold. In Hamburg trof de politie 6,5 ton marihuana aan op een schip uit Nigeria. De Nederlander zou de koper zijn van de par tij. De 6,5 ton is een van de grootste marihuanavondsten in Duitsland ooit. De straatwaarde bedraagt ruim 60 miljoen gul den. Eis acht jaar na poging wurging kind Leeuwarden Acht jaar hoorde een 19-jarige jongeman uit het Friese Menaldum gisteren tegen zich eisen omdat hij na ontucht met een 9-jarig jongetje het kind trachtte te wurgen. Op 4 sep tember vorig jaar probeerde hij eerst een meisje mee te lokken. Toen dat mislukte, lokte hij het jongetje mee. Toen deze niet ge diend was van de handelingen, probeerde de verdachte zijn keel dicht te knijpen. De politie kon op tijd tussenbeide komen. Bewaker bekent zes brandstichtingen deurne De 29-jarige inwoner van Deurne die eerder deze week werd aangehouden in verband met een miljoenenbrand in een machinefabriek in zijn woonplaats, heeft inmiddels zes brand stichtingen bekend. De man was als particuliere bewaker belast met de beveiliging van de objecten die hij in brand stak. In de machinefabriek stichtte hij al twee maal eerder brand. De man heeft ook drie brandstichtingen bekend bij een waterwinproject in aanbouw in Eindhoven. Volgens de politie heeft de verdachte de branden gesticht in de hoop op die manier persoonlijke aan dacht te krijgen. Coalitie sluit rijen na hard WAO-debat De coalitie heeft de rijen weer gesloten. Premier Lubbers.slikte gisteren zijn harde woorden aan het adres van de PvdA in. Hij bedankte de sociaal-democra ten zelfs nadrukkelijk voor hun steun in de voor hen zo moeilij ke zaak. „Dart past dubbel dank", aldus Lubbers. De verschillen werden echter nauwelijks toegedekt. CDA-ka- merlid en onderhandelaar met de WD, Biesheuvel, noemde de besluitvorming „een eerste stap in de WAO. Dit kan geen eind situatie zijn". Zijn PvdA-collega Leijnse stelde echter dat nu een systeem dat „duurzaam" mee kan. Leijnse bond op het einde van het debat in. „Ik zal het CDA niet als onredelijk kwalificeren. Ik heb geen negatief oordeel over het CDA". Over de opmer king van premier Lubbers dat de PvdA-fractie trachtte de WAO-geschiedenis te vervalsen zei Leijnse: „Zo'n opmerking wordt in het heetst van het de bat gemaakt. Ik heb niet de nei ging daar zwaar over te doen". „Als ik de indruk heb gewekt te hebben willen zeggen dat wij in het hele proces over de hele linie erg inschikkelijk zijn ge weest en het CDA erg star, neem ik die nu terug", vervolg de Leijnse. „Wij waren soms in schikkelijk, soms ook niet". Lubbers ontkende dat er tij dens de 'zwarte dagen' commu nicatiestoornissen tussen hem en CDA-fractieleider Brinkman waren geweest. Het feit dat Brinkman hem ervan betichtte tijdens het spel de spelregels te hebben veranderd beschouwde Lubbers als kritiek op de PvdA- fractie die geen beweging wilde maken. Lubbers onthulde dat het Biesheuvel tijdens de onder handelingen met de WD het kabinet steeds op de hoogte heeft gehouden van de stand van zaken. Zo wist minister De Vries van sociale zaken precies waar CDA en WD mee bezig waren. Daar maakte hij bij zijn eindvoorstel gebruik van. „Zij hebben in zeer constructieve sfeer bijgedragen aan de formu lering van het voorstel-De Vries", aldus Lubbers. Aan het eind van het debat bestempelde WD-leider Bolke- stein het debat als 'een gênante vertoning'. Hij hekelde premier Lubbers voor het feit dat hij zijn zelfbeheersing in het debat had verloren. Hij karakteriseerde het kabinet als 'een puinhoop'. Van Mierlo (D66) zei dat hij in 26 jaar nog niet zoiets had mee gemaakt. „Zoveel chaos, achter docht en rancunes". PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens noemde de hele gang van zaken ken merkend voor de democratie, waarbij „partijen tot het uiterste gaan voor hun overtuiging. Dat is het wezen van de democra tie". De werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie wil len af van de regeling die werk nemers cfie veertig jaar in de be drijfstak werken de mogelijk heid biedt uit te treden. Ook de extra vrije dag bij de geboorte van een kind of het eigen huwe lijk moeten verdwijnen. Daar voor moeten werknemers maar gewoon een vakantiedag opne men, vindt voorzitter Van den Akker van de werkgeversvere- nigng FME. Volgende week star ten de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de 200.000 werknemers in de be drijfstak. Uitgangspunt voor de FME is een zeer terughoudende loon- en loonkostenstijging. De voor zestig procent van de export af hankelijke bedrijfstak heeft het moeilijk. Vorig jaar vielen er al duizenden ontslagen en dit jaar wordt het niet beter. De FME voelt derhalve niets voor WAO-reparatie en wil bij het tweede en elk volgende ziektegeval een dag op het va kantietegoed afboeken, met een maximum van vijf dagen per jaar. Over de lonen doet de FME geen uitspraak. „Maar 2,5 pro cent (de geldontwaarding) is ge zien de overheidsmaatregelen die dit goeddeels compenseren niet het vertrekpunt", zo liet Van den Akker weten. De bon den vragen 2,5 procent plus 0,75 procent reële verhoging. Vooral vanwege de kosten wil Van den Akker af van de 40-ja- renregeling. Dit jaar verlaten op grond daarvan zeker 2000 op hun 53ste of 54ste de bedrijfs tak. Bovendien verdwijnt door deze regeling een „gevaarlijke grote" hoeveelheid ervaring en kennis. „Daarmee kun je niet ongestraft doorgaan De Industriebonden van FNV en CNV hebben teleurgesteld gereageerd. FNV-onderhande- laar Broers spreekt van een „armzalig afbraakpakket". De bonden zien als enige „licht puntje" dat de FME deze keer afziet van de langzamerhand traditionele aanval op de VUT in zijn geheel. zuidlaeren Het heet officieel nog kamperen, want hij staat op de ca- in- en kampeertentoonstelling Caravana in Zuidlaren. Maar in feite is deze Royal Eagle een huis-met-garage op wielen. Wie 6 miljoen gulden te veel heeft en altijd al een Ferrari had willen hebben - want die wordt standaard bijgeleverd - kan bij de Duitse firma AK deze Ko ninklijke Adelaar bestellen. Drie mensen hebben dat overigens al ge daan. De wagen bevat onder meer vloerverwarming, leren stoelen, een whirlpool en een waterbed. Het gevaarte lust wel een slokje, maai daar is met een brandstoftank van 800 liter op gerekend. Eén pro bleem blijft onoplosbaar: de handelbaarheid. Want hoe loods je dit gevaarte van 12 meter lang, 2,5 meter breed en 3,8 meter hoog door dat schattige dorpsstraatje? foto anp karel zwaneveld beverwijk renee goede Het brandwondencentrum in Beverwijk is in problemen geko men door de aanwezigheid van de zogenoemde 'ziekenhuisbac terie'. Het centrum heeft zelfs een opnamestop moeten invoe- De bacterie is afkomstig van twee van de zeven slachtoffers van de Faro-ramp, die in het centrum zijn opgenomen. Na onderzoek bij hun opname wa ren de patiënten vrij van bacte riën beschouwd. Pas later kwam de besmetting aan het licht. Ook in de twee andere brand wondencentra in Groningen en Rotterdam is de bacterie vastge steld. Het gaat om het Methicil- line Resistente Staphylococcus Aureus, kortweg de MRSA-bac- terie. De bacterie is niet gevoe lig voor antibiotica en daardoor moeilijk te bestrijden. Mensen met een sterk verlaagde weer stand kunnen er erg ziek van worden. „De vrees voor dit bacterie is in de brandwondencentra groot, omdat het heel wat in spanning kost om het te verwij deren", aldus ziekenhuisdirec teur Hans van Nassau. „Bij een opname worden pa tiënten uit het buitenland altijd getest op de aanwezigheid van de MRSA-bacterie". Dat gebeurt door een uitstrijkje van de slijm vliezen van de neus en een kweekje van de huid. Ook de Faro-slachtoffers zijn na hun opname dagelijks getest. Vol gens medisch directeur J.C.G.D. Kiemel van het brandwonden centrum waren de eerste kwe ken negatief. „Pas bij de zesde en de tiende kweek werd bij twee patiënten de MRSA-bacte- rie geconstateerd", aldus Kie mel. „Deze twee mensen zijn meteen weer In quarantaine ge plaatst en vorige week hebben we een opnamestop ingevoerd om langdurige zekerheid te krij gen dat de bacterie geen nieuwe kansen krijgt om zich te ontwik kelen". De opnamestop zal volgens Kiemel waarschijnlijk eind vol gende week worden ingetrok ken. Tot die tijd moeten brand wondpatiënten uitwijken naar de andere centra, waar geen op namestop geldt. Staatssecretaris Dankert somber: tieprogramma 500 miljoen Ecu (1,1 miljard gulden) uittrekken. Vooral het Nederlandse Philips en het Franse Thomson hebben een groot belang bij hof project. Dat was de reden dat met name premier Lubbers zich er sterk voor heeft gemaakt dat de fi nanciering rond zou komen. Na de EG-top van Edinburgh in de cember suggereerde hij zelfs dat de zaak min of meer in kannen en kruiken was. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat is het ove rigens niet met Dankert eens. Zij wijst er op dat hij niet na mens het kabinet heeft gespro ken. Op 23 mei spreekt Maij sa men met haar EG-coilega's over de kwestie. Het Europese programma voor breedbeeldtelevisie (HDTV) wordt voorlopig afgeblazen. Dat is onvermijdelijk omdat de Brit ten zich blijven verzetten, zo heeft staatssecretaris Dankert van Europese zaken gisteren ge zegd in de Tweede Kamer. Volgens Dankert is een nieu we benadering nodig is, waarbij moderne digitale technologie voor de breedbeeldtelevisie wordt gebruikt. Groot-Brittan- nië heeft bij zijn veto steeds als argument gehanteerd dat het project uitging van snel verou derende techniek. Volgens het laatste voorstel zou de EG voor een vijfjarig ac- Franse parlementariërs verwijten Nederland onwil bij bestrijding Het Nederlands-Franse eiland Sint Maarten is bijzonder in trek bij de Italiaanse maffia. Volgens een rapport van twee Franse parlementariërs fungeert het Antilliaanse ei land als een van de grootste witwasmachines voor geld dat de maffia in de internationale drugshandel verdient. Alleen in het prinsdom Monaco wordt méér geld witge wassen. parus hans gertsen correspondent Volgens Francois d'Aubert en Bertrand Gallet is Sint Maarten de afgelopen jaren verworden tot een paradijs voor iedereen die zwart geld wit te wassen heeft. Een daar gevestigde Sicili- aan zou een hoofdrol spelen in een internationaal financieel netwerk waarvan de maffia, Co lombiaanse drugsbaronnen en grote Franse criminelen druk gebruik maken. Volgens de par lementariërs, die maandenlang aan een rapport over de activi teiten van de maffia in Frankrijk werkten, worden grote bedra gen in casino's op het Neder landse deel van het eiland wit gewassen. Het geld wordt ver volgens via het Franse deel van het eiland weer in omloop ge bracht. Volgens de Franse parle mentariërs speelt het gebrek aan samenwerking tussen de Nederlandse en de Franse auto riteiten en de Nederlandse on wil om in te grijpen de maffia in de kaart. D'Aubert en Gallet hebben drie maanden lang hun oor te luisteren gelegd bij spe cialisten op het gebied van de maffia en de internationale fi nanciële wereld in Frankrijk en Italië. Volgens hen is er maar één conclusie mogelijk: De Itali aanse maffia is bezig haar werk gebied uit te breiden naar (Zuid)-Frankrijk en andere Eu ropese regio's. Het wordt tijd, zo vinden ze, dat de Europese politici zich van dat gevaar be wust worden. den haag Palestijnen in Neder land hebben gisteren op het Bin nenhof een tent opgeslagen uit solidariteit met de 400 gedepor teerde Palestijnen in het tenten kamp in niemandsland tussen Is raël en Libanon. De actie zou du ren tot vanmiddag vier uur. „Waarom kan dit allemaal gebeu ren? Waarom wordt wel onder de vlag van de Verenigde Naties in Irak ingegrepen, maar doen de landen nu niks?", aldus een actie voerder. foto anp ruud hoff Aantal banken wil accountantsrapporten narekenen eindhoven gpd Het lot van vrachtwagenfabri kant DAF blijft nog minstens enkele weken aan een zijden draadje hangen. De reddings operatie van het noodlijdende bedrijf is opnieuw vertraagd omdat enkele banken delen van het plan opnieuw onder de loep willen nemen. Wel krijgt DAF geld om de fabriek de ko mende tijd draaiend te hou den. Als DAF gered wordt, komt dertig procent van het bedrijf in handen van de Staat. DAF moest gisteren de pre sentatie van de reddingsopera tie voor de derde- keer binnen een week uitstellen. Volgens DAF-baas Baan is inmiddels overeenstemming bereikt over een oplossing voor de lange termijn, die de vrachtwagenfa brikant „structureel uit de pro blemen van de laatste jaren moet halen". DAF, de Neder landse en Vlaamse overheid en de ABN Amro-bank, leider van het consortium van banken dat bij DAF betrokken is, zijn het daarover eens. Een meerderheid van de be trokkenen is akkoord met de voorstellen, maar enkele ban ken liggen dwars. Zij willen het accountantsrapport over de fi nanciële situatie van DAF nog eens in alle rust laten doorreke nen. De banken hebben onder meer twijfels omdat het rap port onder grote tijdsdruk is gemaakt. Het nieuwe uitstel komt DAF uiterst ongelegen. De vrees bestaat dat de voort durende onzekerheid klanten gaat kosten. Ook gaat het geld dat nu gegeven wordt om DAF draaiende te houden ten koste van de steun voor de lange ter mijn. Bovendien vinden de vakbonden dat DAF al over en kele dagen duidelijkheid moet geven. Nog enkele weken onze kerheid vinden ze voor het on der grote spanning staande DAF-personeel onaanvaard baar. Consortiumleider ABN AM- RO zei gisteren het nieuwe uit stel „te betreuren". Ook de Ne derlandse en Belgische over heid reageerden teleurgesteld, al zei minister Andriessen van economische zaken „niet te vinden dat de banken zich on- redelijkopstellen". De redding van DAF gaat een groot aantal banen kosten. Het bedrijf wil geen aantallen ge ven, maar gesproken wordt van het verlies van ruim 2000 ba nen. Daardoor zou DAF min der dan 10.000 werknemers gaan tellen, tegen bijna 17.000 enkele jaren geleden. In Neder land zouden 800 banen ver dwijnen en in Groot-Brittannië tussen de 1000 en de 1500. In België zou DAF 300 werkne mers moeten ontslaan. eindhoven» marien v Eind vorig jaar gaf DAF alle onroerend goed - een behoorlijk stuk van Eindhoven en om streken - in onderpand. Er liggen rapporten van twee vermaarde internationale accoun tantskantoren over de cijfers en het toe komstperspectief van DAF. De Nederlandse regering en de Vlaamse deelregering zijn bereid ruim geld in DAF te steken. Maar nog is het niet genoeg voor een aantal ban ken in het consortium dat DAF overeind moet houden. Het lijkt bijna obstructie. In een inderhaast georganiseerde pers conferentie liet minister Andriessen van economische zaken gisteravond weten dat een meerderheid van de betrokken partijen akkoord is met de steunoperatie bij DAF. De minister zelfheeft ruim 200 miljoen gul den voor DAF uitgetrokken en zegt op de zelfde golflengte te zitten als zijn Vlaamse collega. Deze is tot een gegarandeerde le ning van ruim 100 miljoen gulden bereid. Alleen het consortium van betrokken ban ken wilde uitstel om de financiële positie van het bedrijf nog eens nader te kunnen onderzoeken. De banken eisten eind vorig jaar een ex tern onderzoek naar de positie en de toe komst van DAF. Het bureau Arthur D. Little rapporteerde vervolgens vrij positief: als de economie en de vraag weer aantrekken, heeft DAF de op één na modernste serie vrachtwagen op de markt. Ook de financië le analyse van collega-kantoor Coopers Lybrand was voorzichtig optimistisch. Voor het kabinet en de Vlaamse deelrege ring was dat voldoende om de beurs ruim te trekken. Ook de belangrijkste banken wa ren akkoord gegaan met nieuwe leningen. Toen DAF en minister Andriessen gisteren aandrongen op een finaal antwoord, schrokken de andere banken in het consor tium echter terug. Het gaat naast enkele grote Nederlandse banken om enkele Britse en één Belgische collega. Zowel ABN AMRO - die als consor tiumleider het uitstel van de beslissing zegt te betreuren - als DAF zelf, willen geen na men noemen om de zaak niet verder op de spits te drijven. Of Coopers Lybrand óf nog een derde accountant krijgt een dezer dagen het ver zoek de financiële situatie zo ver uit te die pen dat er bij wijze van spreken een goed keurende accountantsverklaring kan wor den bijgevoegd. „Het was ook allemaal wel in grote haast en bovendien zaten de feest dagen er nog tussen", vergoeilijkt minister Andriessen. Maar wat hebben die banken dan al die tijd zélf zitten doen? Voor het bedrijf is verder uitstel „een ui termate slechte zaak", vindt ook An driessen. De transportondernemer die op het punt staat zich een nieuwe truck aan te schaffen, zal nu toch nog even afwachten of hij wel een DAF moet kopen. Of hij besluit het zekere voor het onzekere te nemen en een ander merk aan te schaffen. Het is nog te vroeg om van obstructie van buitenlandse banken te spreken. Met name omdat niet bekend is welke banken met mogelijk andere belangen dan DAF voor het uitstel hebben gezorgd. Wel is het te leurstellend dat een vooraanstaande bank als ABN AMRO het consortium niet op één lijn heeft weten te houden. Zeker nu de Ne derlandse overheid min of meer te kennen heeft gegeven DAF kost wat kost overeind te willen houden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3