Edberg kan wraak nemen op Courier Short dient Timman de genadeslag toe Sport Stan Hoffman nieuwe manager van Tuur Fransen zijn jaloers op Post BOUWPLANNEN? VRIJDAG 29 JANUAR11993 N WANROOY ROB VAN D Schaatsers strijden om sprinttitel leiden De schaatsers Martin Hersman en Arnold van der Poel scharen zich bij de favorieten voor de Nederlandse sprinttitel. In Utrecht moeten de junior uit Sassenheim en de sprinter uit Roelofarendsveen het morgen en overmorgen vooral hebben van hun sterke 1000 meter. Hersman heeft de snelste Neder landse seizoentijd (1.16,22) op zijn naam staan. Ook Lissenaar Marcel Bliek behoort tot de deelnemers. Aad Berg snelste veteraan ter wereld leiden Aad Berg mag zich wereldkampioen marathonschaatsen bij de veteranen noemen. De Leidenaar was op de Oostenrijkse -» Weissensee de snelste in zijn leeftijdscategorie, die overigens matig was vertegenwoordigd. Berg neemt morgen in Eindhoven en overmorgen in Geleen aan marathons deel in zijn speciale wereldkampioenspak. Augustinus strikt schaker Sokolov leiden Ivan Sokolov zet zijn 'toernee' door de Leidse regio voort. De in Oegstgeest woonachtige Boschnische schaakgroot meester geeft op dinsdag 2 februari vanaf 19.45 uur een simul taan bij de Leidse studentenvereniging Augustinus (Rapenburg 24). Dertig schakers uit de Leidse regio nemen het op tegen Sokolov. De toegang voor toeschouwers bedraagt 3,50. Jeroen Piket blijft leiden wuk aan zee» in het Hoogovens Open leiden na de negende ron de de Brit Hodgson, de Est 011, de Rus Salov en de Nederlandse kampioen Jeroen Piket uit Leiderdorp. Piket deelde het punt met de Duitser Lobron. Anatoli Karpov zette een forse stap gezet op weg naar de eindzege in de Hoogovens matches. De Russische grootmeester bedwong gisteren in een hard gevecht de Span jaard Illescas. RCL op volle oorlogssterkte leiderdorp» Blessures daargelaten, speelt RCL morgen gewoon op volle oorlogsterkte tegen BVCB. De complete spelersgroep besloot gisteravond na onderling overleg 'om alle sores van zich af te spelen'. Aanvankelijk hadden zes spelers te kennen gegeven niet te willen spelen uit protest tegen het ontslag van trainer Jan Kroese. Roy Heiner tweede in GP perth Koudekerker Roy Heiner bezet na twaalf races in de eer ste twee dagen tijdens de Omega Grand Prix in Australië op de tweede plaats. Rod Davis uit Nieuw-Zeeland voert de ranglijst aan. De winnaar van het eindklassement op zondag krijgt 20.000 Australische dollars (25.000 gulden) Jim Courier heeft de Duitser Stich tot overgave gedwongen. In de finale treft hij de Zweed Stefan Edberg. FOTO AFP 'Ditmaal ben ik de underdog melbourne» eric de bie gpd-verslaggever 'Stefan Edberg, dat is aardbeien zonder slagroom', schreef een journalist eens, natuurlijk tij dens Wimbledon. De 27-jarige Zweed staat bekend als onder koeld, als een tennisser waar kraak noch smaak aan zit. Bui ten de baan dan wel te verstaan. Eenmaal met een racket in zijn hand presenteert hij een perfect slagenarsenaal, een bijna onge ëvenaarde acceleratie en een fantastisch doorzettingsvermo gen. Pete Sampras maakte van morgen weer eens kennis met de kwaliteiten van de huidige nummer twee van de wereld, die hem vorig jaar in de finale van de US Open versloeg. Hoe wel hij enkele malen een aardi ge voorsprong wist te verove ren, moest de 21-jarige Ameri kaan na twee uur en 37 minu ten zijn tegenstander in de hal ve finale van de open Australi sche kampioenschappen felici teren met zijn overwinning. Aangemoedigd door de fanatie ke Zweedse supportersschare zegevierde Edberg uiteindelijk met 7-6 (7-5), 6-3, 7-6 (7-3) en plaatste zich daarmee net als vorig jaar voor de eindstrijd op Flinders Park. Daarin komt hij zondag een bekende tegen: titelverdediger Jim Courier. De Amerikaanse wereldkampioen vocht vanoch tend met de Duitser Michael Stich een spannend gevecht uit. Hoewel de uitslag wellicht an ders doet vermoeden: 7-6 (7-4), 6-4,6-2. De finale van de Australian Open brengt Jim Courier en Stefan Edberg voor de achtste keer sinds 1989 tegenover el kaar. De balans is licht in het voordeel van de Zweed, die vier keer won tegen Courier drie maal. Het is de derde keer dat zij el kaar in een finale van een Grand Slam- evenement treffen. In de US Open van 1991 was Edberg oppermachtig (6-2 6-4 6-0), een jaar geleden sprong Courier na een viersetszege in Melbourne in de naburige Yar- Courier heeft tot nu toe drie keer een Grand Slam-titel ver overd, twee keer in Parijs (1991 en 1992) en vorig jaar in Austra lië. Edberg nam sinds zijn de buut als beroepsspeler in 1983 (toen hij alle vier de grote jeugdtoemooien won) deel aan maar liefst 39 Grand Slam-toer- nooien. Hij was er alleen in zijn eerste profjaar niet bij in Parijs. In 1986 werd niet om de open Australische titel gestreden, om dat het toernooi verhuisde van december naar januari. Edberg won zes keer en kan het record van Mats Wilander (zeven) zon dag evenaren. Zijn overwinnin gen kwamen tot stand in Mel bourne (1985 en 1987), op Wimbledon (1988 en 1990) en in de US Open (1991 en 1992). Edberg heeft in zijn loopbaan in totaal 36 toernooien gewon nen, Courier (vijf jaar later pro fessional geworden) staat op negen triomfen. Sampras leek aanvankelijk een maJckie te krijgen aan Edberg, die zich tijdens zijn partij tegen Amos Mansdorf in de derde ronde aan zijn rug blesseerde. De Amerikaan veroverde in de eerste set simpel de eerste vier games, maar liet zijn opponent vervolgens langszij komen. „Mijn service liep opeens niet meer. Ik raakte het ritme kwijt. Dat was frustrerend, want ver der stond ik naar mijn idee goed te spelen", vertelde Sam pras, die zich in de derde set aan zijn scheenbeen liet behan delen. „Het is het oude liedje. Na een tijdje krijg ik pijnlijke beenvliezen. Maar dat is geen excuus voor mijn nederlaag. Stefan heeft terecht gewonnen. Bij de belangrijke punten is hij steeds weer in staat iets extra's te geven, terwijl ik dan ga schut teren. Waarschijnlijk een gebrek aan ervaring." Tegen Courier kan Edberg zijn smaakpapillen weer wat meer prikkelen. Vorig jaar moest hij in Melbourne in vier sets (3-6, 6-3, 4-6, 2-6) buigen voorde 'hardhitter' uit Dade Ci ty. „Ditmaal ben ik echter de underdog. Jim is nu de nummer één van de wereld en verdedigt hier zijn titel. Hij heeft de afge lopen dagen laten zien in vorm te zijn, maar dat betekent niet dat hij onverslaanbaar is." hans bouwmeester gpd-verslaggever Door een nederlaag in de twaalfde partij is Jan Timman praktisch uitgeschakeld in de strijd om de wereldtitel. De stand is nu 7-5 in het voordeel van Nigel Short. De Engelse grootmeester heeft nog slecfits een half punt uit de twee reste rende partijen nodig om de jmatch te winnen. Short was wederom voortref- jfelijk op dreef, maar het dient gezegd dat Timman de aanval evenmin schuwde. Hij koos een scherp openingssysteem, tot ie ders verbazing bleek hij de nieuwste finesses niet te be heersen. Morgen wordt de dertiende partij gespeeld. Wit: N. Short Zwart: J. Timman 12de matchpartij, 1993. Spaanse Partij, Open verdedi ging 1 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Pxe4 6. d4 b5 7. Lb3 d5 8. dxe5 Le6 9. c3. De iklassieke methode. In de 6e partij koos Short voor 9. De2. 9...Lc5. Een zeer oude vari ant, die al in de vorige eeuw werd gespeeld. 10. Pbd2. De scherpste en gevaarlijkste be- strijdingsmethode. In de kandi- datenmatch Sokolov-Joesoepov, 1986, werd hier 10. Dd3, de zo genaamde Motzko-variant, ge speeld. 10...0-0 11. Lc2 f5. Voorzichtiger is 1 l...Lf5 12. Pb3 Lb6 13. Pfd4 Pxd4 14. Pxd4 Lxd4 15. Dxd4. Dat had hij, de situatie in aanmer king genomen, van Short kun nen verwachten. Uiteraard zal de Engelsman met zijn punt voorsprong geen zin hebben ge had in 15. cxd4 f4 16. f3 Pg3 17. hxg3 fxg3 18. Dd3 Lf5 19. Dxf5 Txf5 20. Lxf5 Dh4 21. Lh3 Dxd4+ 22. Khl Dxe5. Oudere schakers zullen zich ongetwijfeld de par tij Smyslov-Reshevsky herinne ren uit 1945. 15...C5 16. Ddl h6. Timman bleek kennelijk niet op deze po sitie voorbereid, want hij had hier al ruim 50 minuten ver bruikt. Zijn laatste zet komt overigens niet voor in een ana lyse van de Rus Suetin, die 16...De7 17. a4 Tad8 aanbeveelt. 17. f3 Pg5 18. Le3 Tc8. Een tak- tisch antwoord. Hij hoopt op 19. b4 cxb4 20. cxb4 d4! 19. Dd2 a5. De zwarte pionnen vormen een kolos op slappe benen. Het erg ste is, dat het paard geen goede velden kan vinden. 20. Tadl De7 21. Lbl Kh8 22. Tfel Tc7 23. Lf2. Alles rustig en trefzeker gespeeld. Nu is eventueel b2-b4 aan de orde. 23...b4 24. h4 Ph7 25. Dd3 g5. Timman zal onge twijfeld geweten hebben, dat hij met vuur speelt. Het idee met 26. h5 en 27. g4 geconfronteerd te worden leek ook niet aan trekkelijk. 26. Da6 Tfc8 27. Te2. Na 27. Dxa5 gxh4 kon de g-lijn wel eens kwetsbaar worden. Ook bij de volgende zet vermijdt Short deze complicaties. 27...Tc6 28. Dd3 gxh4. Het was de hoogste tijd om het paard via f8 in actie te brengen. Onder de gegeven omstandigheden biedt de aan val langs de g- lijn geen schijn van kans. 29. f4! Tg8 30. Df3!. Positioneel is de partij beslist. Zwart moet rekening houden met c3-c4, met Df3-h5 en met eventuele offers op d5. 30...bxc3 31. bxc3 Tb6 32. Lc2. Ook 32. Dh5 zag er sterk uit. Short heeft geen haast. 32...Tg4 33. Kh2 Tb8. Tegen het volgende kwaliteitsoffer viel niet veel meer te doen. 34. Txd5 Lxd5 35. Dxd5 Txf4 36. Lxc5 Dg7 37. Ld4 Te8. Tim man was in ernstige tijdnood. Hij kan na 38. e6 nog 38...Pf6 Jan Timman doet zijn eerste zet. Toen was er nog geen vuiltje aan de lucht. doen. Short had vele minuten e6+! met damewinst. 40...h2+ 43...Del+44. Kxh2Tg8! 38. Dd6. Scherp berekend. 41. Khl Txd4 42. Dxd4 PfBL 38...Dg3+. Of 38...Tfl 39. e6+ Een mooie valstrik, die een be- Pf6 40. e7 en wint. 39. Kgl h3 ter lot verdiend had. Het paard 40. Tf2!. De mooie pointe van is onkwetsbaar wegens mat en de 38e zet. 40...Txf2 faalt op 41. 43. Txf5? faalt verrassend op 43. Te2 Ph5 44. e6+ Dg7. Er is niets beters. 45. Kxh2 f4. Een fout in verloren stelling. 46. Lg6! Nog een aardige tot slot. Zwart geeft het op. Regilio Tuur heeft een opvolger voor zijn manager Bill Bikoff. De kleine man uit Hoogvliet die op 3 december de Europese titel veroverde tegen Jacobin Yoma, onthulde in Rotterdam de naam van de nieuwe man die zijn za kelijke belangen g men: Stan Hoffman Na vier jaar scheiden de we gen van Tuur en Bikoff, die hem zorgvuldig opbouwde als prof nadat de Nederlander na zijn optreden bij de Spelen in Seoul bij hem had aangeklopt. „Mijn samenwerking met Bikoff is op 20 januari beëindigd. Ik had het gevoel dat ik Bikoff midden vo rig jaar boven het hoofd ge groeid ben." „Hij heeft altijd ge zegd dat wij een strikt zakelijke overeenkomst hadden. Die za kelijke verbintenis is dus nu ver broken. Er moet nog een ding geregeld worden en dat doe ik volgende week wanneer ik te rugben in New York." De zaak die geregeld moet worden is een afkoopsom van het contract dat tot juni van dit jaar doorloopt. „Pas wanneer dat geregeld is, teken ik een contract met Stan Hoffman. Ik ben naar hem toegestapt omdat ik denk dat hij betere contacten heeft om mij uiteindelijk naar een gevecht om de wereldtitel te leiden. Ik wil graag wereld kampioen worden en dan moet je je omringen met de beste mensen. Sugar Ray Leonard heeft ooit tegen mij gezegd dat je voor het veroveren van een wereldtitel drie mensen nodig hebt: een goede bokser en trai ner alsmede een manager die over uitstekende contacten be schikt." Tuur had het over één fout die hij als bokser heeft gemaakt. Hij doelde daarmee op het op 27 maart vorig jaar in Catskill (VSt) op punten verloren ge vecht tegen de Amerikaan Cal vin Grove. Het was zijn tweede nederlaag in 34 partijen als prof. „Een tweede fout kan je niet meer maken als profbokser. Daarom heb ik deze stap gezet. Ik verwijt Bikoff dat verlies niet maar een andere manager had mij wellicht tegen deze dubieu ze uitslag kunnen beschermen." Tuur zal overigens binnen twee maanden zijn Europese ti tel in het zwaar-vedergewicht op het spel zetten. Tegenstan der in het gevecht, dat voor eind maart zal plaats vinden, is nog niet bekend. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. IKom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «a m net*. ma rtv/EU Fabnek en showroom: De Lasso 60. Roelofarendsveen. tel 01713-15361 - teletax 01713-15202 I deceuninck Jü lille peter ouwerkerk gpd-verslaggever De eerst onverstaanbare Paul DeSmedt, Petrofina-directeur met pr-bevoegdheid, had de rondzingende microfoon over wonnen. Hij nam gisteren gretig een hap in de sandwiches en kwam aan het slot van de pre sentatie van de 'ploeg-Post', de komende twee jaar Histor-No- vémail geheten, met een helde re toegift. „Er is nu al wat jaloezie van de andere Franse ploegen. Le- geay en Guimard (sportdirec teuren van Gan en Castorama, red.) lopen al te jammeren, dat dit toch geen Franse ploeg meer is, met die tien niet-Fransen op zestien man. Nee, natuurlijk niet... De licentie moest Frans zijn, maar onze instelling is in ternationaal." De jaloezie van de andere twee grote Franse ploegen mag niet worden onderschat. Zij moesten zelf op zoek naar nieu we geldschieters, maar ze vóe len de preferenties, die de nieu we wielerstal van Peter Post heeft ontvangen van de bron tegenwoordig 90 pro cent van het Franse profwieler leven ontspruit: de Sociéte du Tour de France. Ze vinden dat de Tour-direc tie de geboorte van deze ploeg op z'n minst uiterst opvallend heeft gestimuleerd. Toen Post bijvoorbeeld liet merken, dat hij aan de vijf miljoen van Petro- fina niet genoeg had en zei dringend een draagkrachtige co-sponsor nodig te hebben, leek de bemoeienis van de So- ciété du Tour in het spel. Post: „Op zekere dag werd me ge vraagd contact op te nemen met een functionaris van Laser computers. Drie dagen later was het rond, en werd het bud get opgekrikt naar 6 1/2 mil joen." „Laser," moeten Legeay en Guimard hebben gedacht, „dat is dezelfde firma die de uitsla- gendienst verzorgt voor de So- ciété du Tour in een paar be langrijke koersen. Zo helpt de Tour Post wel érg nadrukkelijk in het zadel." Openlijk toegegeven werd het gisteren allemaal niet, maar de rol van Jean-Marie Leblanc c.s. achter de schermen van deze ploeg is onmiskenbaar. Zoals de machtspositie van de Société in het hedendaagse wielrennen touwens toch steeds groter wordt. Steeds meer wedstrijden worden aan haar organisatie toegevoegd; onlangs ook de Waalse Pijl. Post, vol bewondering: „Ze doen heel goed werk. Ze halen het meeste geld binnen met hun FIAT, Coca Cola en Crédit Lyonnais, maar ze geven ook nogal wat terug aan de wieler sport. Ze houden de sport ge woon op de been. Daar moeten we met z'n allen dankbaar voor zijn. Leblanc is dan ook heel blij met deze ploeg." De ploeg van Post ziet er als volgt uit. Ren ners: Bruno Cornillet, Thierry Laurent, Rol and Leclerc, Charly Mottet, Ronan Pensee, Gilles Talmant (Fra). Eddy Bouwmans, Nico Verhoeven (Ned). Vjatsjeslav Ekimov (Ut). Dimitri Zhdanov. Dmitry Nelubin (Rus). Wilfried Nehssen. Guy Nulens. Jo Sergeant (Bel). Marcel ger Peter Post Ploeglei- Planckaert. Theo de Rooy PR Frankrijk: Philippe C'êpel Medische staf: H.Sala Soigneurs-. Mare Wüst (Dui) Manager f n. Piet Boot. Ton van Engelen. Ber Peter Post wacht af, terwijl de fotograaf nog even nagaat of alle omstandigheden kloppen voor een goede prent. Post werd gisteren weer eens in het zonnetje gezet bij de presentatie van zijn nieuwe ploeg. FOTO ANP s Fok. Rudi Jongen Mecar Ajax trekt aan Kiprich rotterdam gpd Ajax wil Joszef Kiprich over nemen van Feyenoord. Trai ner Louis van Gaal heeft zijn zinnen gezet op de Hongaar se spits, die door de komst van John van Loen op de bank is geraakt. Van Gaal: „Nu andere spitsen te duur of om andere redenen niet haalbaar zijn gebleken, wil ik hem erbij hebben. Ik vind Kiprich een uitstekende aan valler." De leiding van de Amster dammers denkt daarbij aan een definitieve transfer en niet aan een huurovereen komst tot aan het eind van dit seizoen. Ajax, dat Kiprich overigens niet meer zou kun nen inzetten in Europa Cup wedstrijden, heeft nog geen contact opgenomen met Feyenoord. Kiprich is door de Rotterdammers voor 1,4 miljoen aangetrokken en zijn contract loopt nog anderhalf jaar door.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23