Mexx: kans voor open doel Sekse van kind kan niet vooraf worden bepaald Het Gesprek van de Dag fes»* «.«•rtïsï®*" Alleen zussen, zwagers en tantes klagen over aambeien Aantal werknemers Schiphol stijgt licht 'Over vijfjaar nieuw middel tegen kanker' m 10 ans"0 eeneïS^ SeW£""' Benett°"wê VRIJDAG 29 JANUAR11993 Het heeft iets van een samen zwering. Eerst vraagt een blote Luciano Benetton van het ge lijknamige kledingmerk in een paginagrote advertentie zijn kleren terug. Daags erna zegt concurrent Mexx uit Voorscho ten in een identieke advertentie dat Benetton de kleren kan krij gen. Leuk toch, die wederzijdse dienstbaarheid. In werkelijkheid was de adver tentie van Benetton het start schot voor een campagne om via de eigen ruim 5.500 winkels in 100 landen in samenwerking met Caritas en Rode Kruis ge bruikte kleren in te zamelen om ze vervolgens te distribueren in Derde Wereldlanden en in rampgebieden. Zoals Benetton zelf uitlegt, moeten we dat vooral niet zien als liefdadigheid. Maar als een nieuwe poging van het Italiaan se bedrijf om ae grenzen van wat er mogelijk is met reclame te verleggen. „Het is de demon stratie van hoe een internatio naal bedrijf zijn distributienet werk kan gebruiken voor een humanitair doel. We willen ook andere bedrijven laten zien hoe het imago kan worden verbe terd door het opzetten van nieuwe reclameprojecten Benetton heeft een naam hoog te houden als het gaat om grensverleggende reclame. On der het motto 'United colors of Benetton' werden vaak schok kende foto's gepubliceerd in bladen en op billboards zonder dat die in feite iets met de pro- dukten van het bedrijf te maken hadden. Op die manier werden afbeeldingen gebruikt van een stervende AIDS-patiënt, een met olie besmeurde vogel en tot woede van het Vaticaan een non die door een priester werd gezoend. Na het doorbre ken van die taboes werd het stil ler rond Benetton. De besmeur de vogel werd nog eens uit de kast gehaald na de olieramp bij de Shetland-eilanden. Maar echt iets nieuws bleef al een tijdje uit. Nu is dat er dan wel en, ja hoor, de tongen worden weer losge maakt. De nieuwe campagne is niet shockerend zoals in het verleden het geval was. Maar het is wel bijzonder dat de eer ste de beste uiting al een te- genadvertentie uitlokt. Bedoeld als een grap, maar toch serieus, zegt Manon Lijftogt van Mexx Nederland. „Er moet wat meer gelachen worden. Dat kan ook door een grap te maken met een concurrent. Het sloot per fect aan, het was een schot voor open doel. En wat ons betreft kan Benetton letterlijkzeker niet figuurlijk, de verhouding is niet slecht de kleren krijgen. Wij zijn bereid aan die inzamel- actie mee te werken"j Als het aan haar ligt, plaatst Mexx vaker van dit soort adver tenties. „We hebben er ook geen moment aan getwijfeld toen we de advertentie van Be- netton zagen. We wisten ook al snel wat de achtergrond was. En we hebben alleen positieve re acties gehad. Van klanten en ook van Benetton". Benetton zelf beperkt zich in zijn reactie tot tien kantjes uitleg over de nieuwe campagne door Luciano Benetton zelf en reclameman OlivieriToscani. Het personeel van de Benetton- vestiging aan de Leidse Haar lemmerstraat heeft de adverten ties ook gezien. Maar daar is de reactie van Mexx toch minder goed gevallen. „Dat is toch be neden peil", zegt bedrijfsleid ster Gaby Rietman. „Ze weten zeker niet wat er achter zit". Want ook aan de Haarlemmer straat gaat Benetton volgende maand gebruikte kleren inza melen. Of Benetton de mensheid een dienst bewijst door op deze ma nier de grenzen van de reclame te verleggen, is nog de vraag. In Nederland is dat in elk geval twijfelachtig. Hier bestaat al sinds jaar en dag een hecht net werk voor de inzameling van gebruikte kleren. En Benetton fietst daar ter meerdere eer en glorie van de grensverleggende reclame en zichzelf dwars door heen. Dat beaamt ook Th. van den Berg die bij het Leger des Heils gaat over de 'herbestemming van goederen', waar ook de kle- dinginzameling onder valt. „Ik denk niet dat wij erg blij zijn met zo'n actie", zegt hij. „Maar we kunnen er weinig tegen doen". Het Leger zamelt sinds jaren systematisch kleding in. Die wordt gesorteerd. Direct bruikbare spullen gaan naar te huizen voor daklozen, naar asielzoekerscentra, maar wor den ook gebruikt voor mensen die anderszins in acute kleding- nood zitten. Wat overblijft gaat naar de handel. Soms komt er ook kleding via die handelska nalen in de Derde Wereld te recht. Want, zo legt Van den Berg uit, de behoefte aan kle ding is in Derde Wereldlanden, afgezien van rampgebieden, he lemaal niet zo groot. „Er is meer behoefte aan medicamenten", meent hij. RUDOLF KLEUN De Utrechtse proctoloog (anus- deskundige) Janssen heeft de noodklok geluid. De huisartsen zouden niet weten wat een aambei is. Er wordt maar raak geopereerd en niemand durft over alternatieve manieren van genezen te praten. De aambei moet bespreekbaar worden op feestjes en partijen. Het taboe moet verdwijnen. Een taboe rond de anus? Aam beien onbespreekbaar? Nou en of. H. Walenkamp, eigenaar van drogisterij Boerhaave aan de Haarlemmerstraat in Leiden, kan er over meepraten. Met de regelmaat van de klok komen bij hem in de zaak mensen vra gen om een tubetje Sperti, maar altijd voor zus, zwager of broer. „Het gebeurt bijna nooit dat ie mand gewoon voor zichzelf iets tegen aambeien komt halen." Het taboe dat op aambeien rust, is volgens de drogist vele malen groter dan dat op bijvoorbeeld condooms. „Tien jaar geleden kwamen mensen met een krant onder de arm condooms halen. Nu nemen ze diezelfde krant mee om er een tubetje Sperti een bekend anti-aambeimiddel onder mee te nemen". Zeggen dat je aambeien hebt is, zo is Walenkamps ervaring, voor vrijwel iedereen moeilijk. „Mensen gaan dralen. Een volle zaak nodigt niet uit tot het doen van een anti-aambeibestelling. Je ziet zulke mensen langdurig snuffelen totdat de zaak leeg is. Dan komen ze met de bestelling op de proppen, voor alweer die zus, tante of oom." Waarom gaat de aambei niet makkelijk over de tong? Op stoppingen in het spijsverte ringskanaal worden wèl open lijk en vrijelijk met de drogist besproken. Walenkamp: „De aambei wordt geassocieerd met vies. Net zoals mensen zich ge neren voor hoofdluis, schamen ze zich voor een aambei. Alsof die het gevolg zouden zijn van slechte hygiëne. Daar praat je dus niet over." Dat geldt niet voor iedereen. De Leiderdorpse mevrouw Eder- veen, die overigens voor een tu be tandpasta en lippenpomma de de zaak binnenkomt, heeft er geen enkel probleem mee. „Ik heb zelf ook wel eens een aam bei gehad. Dat zèg je toch ge woon tegen je drogist. Dat is toch niet raar? Kan iedereen overkomen". Als voor de drogist de aambei al vertrouwd is, hoe valt dit dan te rijmen met de constatering van de Utrechtse proctoloog dat de meeste huisartsen niet eens precies weten wat een aambei is? Janssen beweert dat artsen niet weten dat de aambei een nuttige functie heeft. Het zweili chaam zorgt er voor dat de ont lasting niet vanzelf 'naar buiten valt'. De huisartsen in deze regio rea geren ietwat verbaasd op de constatering van Janssen. „Wij zouden niet weten wat een aambei is? Iedere huisarts krijgt ten minste twee keer per week een aambeipatiënt op zijn spreekuur. Dan is het toch on denkbaar dat de arts niet uit en te na zou weten wat een aambei is", aldus één van de Leidse huisartsen. Waarnemend huis arts D. Coppoolse in Alphen aan den Rijn onderschrifjt deze me ning van harte: „Deze specialist heeft, net zoals vele specialis ten, geen idee van de huisart senpraktijk". Janssen vindt dat er te vaak wordt geopereerd. Er wordt niet over alternatieven voor de ope ratie gesproken omdat er een te groot taboe op rust. Een pijnlij ke en ingrijpende operatie is volgens Janssen te voorkomen door de aambeien met rubbe ren bandjes in de einddarm op hun plaats te brengen, maar de ze methode is volgens de Utrechtenaar nauwelijks be kend. Hoewel hij niet al te diep op de kwestie wil ingaan, 'ik ken het exacte onderzoek niet', ontkent chirurg Van Rhee van het Leidse Diaconessenhuis in alle toon aarden dat er maar lukraak wordt geopereerd. „De huisart sen vragen hier speciaal om de ingreep met rubberen bandjes." Ook bij het AZL valt de keuze vaak op de rubberen hulpmid delen. „In vergelijking met vroe ger worden hier veel en veel minder aambeioperaties uitge voerd", aldus voorlichter Ket ting. MONICA WESSELING» De Leidse drogist Walenkamp: „De aambei wordt geassocieerd met vies. Net zoals mensen zich generen voor hoofdluis, schamen ze zich voor een aambei." foto hielco kuipers AZL-deskundige hekelt Engelse kliniek Ouders, die een kind willen, kunnen niét kiezen voor een jongen of meisje. Het is onmogelijk het zaad van de va der zo te splitsen, dat vooraf kan worden bepaald of een vrouw van een zoon of dochter bevalt. Nico Naaktgeboren: „Indien de sekse van tevoren zou kunnen worden bepaald, dan was dat al lang in de dierenwereld doorgevoerd". foto tejo rincers LEIDEN JAN WESTERLAKEN Dr. Nico Naaktgeboren hoofd van de afdeling kunstma tige bevruchting van het Acade misch Ziekenhuis Leiden is er duidelijk over. Hij omschrijft de opening van een kliniek in Londen waar ouders kunnen kiezen of hun aanstaande kind een jongen of meisje wordt, als pure volksverlakkerij en storm in een glas water. Naaktgeboren: „Die kliniek biedt iets, dat zij niet kan waar maken. Kijk, ik lig er niet wak ker van, maar het gebeurt wel. Zo'n bericht krijgt abnormaal veel publiciteit, terwijl het daar geen aanspraak op kan maken. Mensen worden willens en we tens voor de gek gehouden. Dat is het kwalijke aan de zaak. Wat AGENDA VRIJDAG 29 JANUARI Wmterconcert door het Leids Politie Muziek Gezelschap. Stadsgehoorzaal, aanvang 20 00 uur Feestavond met disco in buurthuis 't Spoortje voor longeren vanaf 16 jaar, zaal open 20.00 uur. kan er gebeuren? Een gezinne tje heeft één of meer meisjes als nakomelingen, maar het wil dolgraag nog een jongen. Ik zie het gebeuren. Die mensen heb ben er alles voor over om een zoon te krijgen. Ze beseffen niet dat de hoop, die zij op de kli niek gevestigd hebben, vals is. Het kost hun handenvol geld en zij krijgen er niets voor terug. Ik vind dat niet eerlijk. De enige, die er beter van wordt, is de ei genaar van de kliniek." Naaktgeboren verwacht dat vooral Chinezen richting Lon den zullen reizen voor een zoon. In hun land is een strenge geboortebeperking. Echtparen mogen niet meer dan één kind hebben. En jongens, legt de AZL-deskundige uit. staan in China in aanzienlijk hoger aan- Klaverjassen. jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Noordwijk Propaganda-avond van de Noordwijk se Reddingsbrigade, opvoering van de klucht "Gevaarlijk Snoepgoed", De zien dan meisjes. „Maar het zullen vooral de Chinezen met een dikke portemonnee zijn die naar Engeland komen. Om hen is het de eigenaren van de kli niek ongetwijfeld te doen. Want ik geloof dat één behandeling 1500 gulden kost. Kassa dus." Naaktgeboren gaat zelfs nog een stap verder. Hij zegt: „Voor af het geslacht van een kind be palen kan niet. En wat ook niet kan, is vaststellen of een em bryo een jongetje of meisje wordt. Op de hele wereld is dat tot nu toe één keer gelukt. Dit is verschrikkelijk moeilijk. Daarom krijgen ouders in wier familie erfelijk overdraag bare ziekten voorkomen (bloed erziekte of spierafwijkingen), eerst een genetisch advies als zij een kind willen. Van de geneti cus krijgen zij te horen hoe groot de kans is, dat het kind de kwaal heeft. Naaktgeboren: „Ook aan een embryo kun je niet zien of het kind ziek wordt." Indien de sekse van tevoren Rank, Golfbaan 99, aanvang 20.00 Kienavond bij HSV De Sportvisser in het clubgebouw aan de Bosweg, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 30 JANUARI Leiden zou kunnen worden bepaald, was dat al lang in de dierenwe reld doorgevoerd, is de stellige overtuiging van Naaktgeboren. Z'n verklaring voor die gedachte is simpel: „De commerciële be langen in dit wereldje zijn een stuk interessanter dan toepas sing op de mens. Overigens sluit ik niet uit dat ooit vooraf het geslacht kan worden vastge steld", zegt hij. Inmiddels bemoeit ook de politiek zich met de kwestie. RPF-kamerlid Meindert Leer ling heeft staatssecretaris Si mons van volksgezondheid ge vraagd te voorkomen dat er in Nederland klinieken worden ge opend waar de ouders voor een zoon of dochter kunnen kiezen. Leerling wil weten of deze kli nieken op grond van de wet kunnen worden geweerd. De RPF zegt dat praktijken, zoals die nu in Engelse hoofdstad plaatshebben, volstrekt in strijd zijn met de rechten van onge borenen. Platenbeurs in het Antonius Club huis, Lange Mare. van 10 00 tot 16.00 uur. Noordwijk Extra ruildag van de Noordwijkse Ver. van Postzegelverzamelaars. De Kuip. Zeestraat 1. aanvang 10 00 uur Propaganda-avond van de Noordwi|k- se Reddingsbrigade, opvoering van de klucht 'Gevaarlijk Snoepgoed'. De Rank. Golfbaan 99. aanvang 20.00 Back to the Sixties Party. Hotel Oran je. aanvang 21.00 uur ZONDAG 31 JANUARI Zoeterwoude De Bintangs in Don Bosco, Zuid- buurtseweg 57. aanvang 21.00 uur Wassenaar Tafelvoetbal Tafeivoetbaltoernooi bij rockcafé Twi light Zone. Deylerweg 153. van 14.00 tot 17.00 uur. SCHIPHOL» Het aantal mensen dat werk zaam is op Schiphol is vorig jaar opnieuw toegenomen. Eind 1992 werkten 43.517 perso neelsleden bij bedrijven op het luchthaventerrein, 299 meer dan een jaar eerder. De groei komt vooral voor rekening van de luchtvaartmaatschappijen KLM, Martinair en Transavia. De afgelopen tien jaar is er ie der jaar sprake geweest van een groei van het aantal werkne mers op de luchthaven. In 1983 werkten er 27.748 mensen. LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Leidse hoogleraar S.O. Wa genaar voorspelt dat er tussen de vijf en tien jaar, dankzij de technologische ontwikkeling op het terrein van het afweersys teem, een nieuwe therapie te gen kanker is. Hij houdt echter wel een slag om de arm: „Of dit direct de magische kogels zijn, effectief en zonder bijwerkin gen, is onzeker." Wagenaar zei dit vandaag bij zijn benoeming als hoogleraar immuuntechnologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. In zijn toespraak, getiteld 'Op weg naar de magische kogel?', stond War- naar langdurig stil bij de ge schiedenis en de huidige stand van zaken van kanker en hoe kankercellen via het afweersys- Maar de omvang van de groei neemt sinds 1989 af. Door de malaise in de luchtvaart voeren veel bedrijven reorganisaties door, waardoor arbeidsplaatsen verloren gaan. Het aantal vrouwelijke Schip- hol-medewerkers groeide vorig jaar fors met 2.166 tot 13.951. Het aantal mannen nam af met 1.867 tot 29.566. De meeste werknemers waren afkomstig uit Amsterdam (22,1 procent). Zuid-Holland en Haarlemmer meer volgden met respectieve lijk 17,5 procent en 14,4 pro cent. teem kunnen worden aange pakt. Volgens hem beperkt de over heid, door allerlei regels, de ont wikkeling. Regels en controle vindt Warnaar nodig. ..Omdat aanvragen voor bepaalde on derzoeken vaak lang op goed keuring moeten wachten, lopen de kosten geweldig op. Elke ver andering heeft risico's. De wens om die geheel uit te sluiten houdt nieuwe ontwikkelingen tegen." Warnaar hield in zijn toe spraak bovendien een pleidooi voor een betere samenwerking tussen de universiteit en het be drijfsleven. De nieuwe Leidse hoogleraar is al sinds 1974 ver bonden aan de medische facul teit van de RUL, vakgroep pa thologie. Anusol EpiAnat" >eïr

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20