Nieuwe Hitler vrijwel kansloos Feiten Meningen In rook opgegaan Europees BTW-stelsel handig 'Als niemand vrede wil, heeft onze missie geen zin' VRIJDAG 29 JANUARI 1993 Jaren 1933 en 1993 laten meer verschillen dan overeenkomsten zien STANDPLAATS MOSKOU Het goedkoopste gordijn in Rusland is het rookgordijn, grapt Viktor. Hij steekt een 'pa- pirosi' op en hoest goedkeu rend. Begin tegen chauffeur Viktor niet over de risico's van het roken. „Bullshit", zegt hij dan in zijn beste en enige En gels. „Ik heb meer vertrouwen in onze tabak dan in ons drink water. Alles is hier levensge vaarlijk." Viktor rookt sinds zijn twaalfde al papirosi, Ruslands traditione le sigaret, die qua model de lief hebbers van een 'joint' zal aan spreken. Een kwart deel bestaat uit in een soort toiletpapier ge stoken tabak, driekwart gaat op aan het 'filter', een holle karton nen huls. Voor hem geen im port-sigaretten van wel 300 roe bel (nog geen gulden) maar 'made in Russia' voor 32 roebel per pakje. Soms trakteert Viktor zichzelf. Dan koopt hij Java filtersigaret ten, de exotische naam ten spijt ook Russisch. Viktor noemt de Java de 'Rolls Royce van onze tabaksindustrie'. Niet vanwege de kwaliteit, maar de prijs: die varieert van 70 tot 90 roebel per pakje. Viktor is een van Rus lands miljoenen verslaafden. De Russen paffen er namelijk lustig op los: volgens de statistieken rookt een op de drie Russen. En niemand laat zich van de wijs brengen door bordjes Nje Koerit (Niet Roken) in openbare ge bouwen, stations of vliegtuigen. Op de binnenlandse vluchten van Aeroflot blijft het niet-ro- kensein permanent aan. Voor wie dat niet wenst te zien, is er nog de waarschuwing van de stewardess bij het vertrek. Maar als het toestel eenmaal in de lucht hangt, het kopje bronwa ter is rondgedeeld en de passa giers verder aan hun lot worden overgelaten, is het dringen ge blazen bij de toiletten. Daar wordt staande, zwijgend en zeer ernstig gerookt. Maar hoogst zelden wordt daar tegen door andere passagiers geprotesteerd. Meisje, je zult je lippen nog branden, hoorde ik een oudere dame eens zeggen tegen een teenager die zich bij de groep mannelijke rokers had gevoegd. Maar wellicht had dat weinig met roken te maken en meer met vermeend onbetame lijk gedrag. Meestal beperken de niet-ro- kers zich tot constateringen als 'zdjes mozjno topor vjesjat', je kunt hier een bijl ophangen, het Russische equivalent van 'het staat hier blauw'. Kortom, Rus land is een paradijs voor rokers. Voorzover ilc weet is weten schappelijk niet aangetoond dat er verband bestaat tussen socia lisme en rookgedrag. Maar het is een feit dat China stijf staat van de hardnekkige rokers en de voormalige Sovjetunie en de vroegere Oosteuropese 'satel lietstaten' koploper zijn in de Europese tabaksconsumptie. In 1991 stierven er in de voor malige Sovjetunie een half mil joen mensen aan kanker. Vol gens de statistieken legde een derde van dit aantal het loodje vanwege de sigaret. Niettemin is er geen sprake van door de overheid geïnitieerde campag nes tegen het roken. Integen deel. De westerse tabaksgigan ten hebben zich met steun van de Russische regering ongene- geerd op deze willige markt van vijftig miljoen verslaafden ge stort. Niks last van anti-rook- campagnes of beperkingen op rookpropaganda, die op de wes terse markten tot scherpe da ling van omzet en winst heeft geleid. Onbekommerd adverteren mer ken als Camel en West op de te levisieschermen, Marlboro heeft St. Petersburg en Moskou volge plempt met foeilelijke Marl- boro-kiosken, in Moskou rijden Camel-trams en autobussen. Maar er is hoop. Volgende maand begint de Russische te levisie met anti-fookspots voor kinderen, oh ironie, vervaardigd door de Amerikaanse schrijver Andrew Tobias, in de VS bekend vanwege zijn spotjes 'Kids Say Don't Smoke'. De oudere gene ratie is opgegeven, zal in rook opgaan. HANS CELEUNSE CORRESPONDENT In de etalage van een boek winkel in het centrum van Bonn trekt een in het oog springende uitstalling de aandacht van de voorbij gangers: Kroniek 1933. Van dag tot dag in woord en beeld! BONN STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT In Duitsland vormen de huidige sociaal-economische proble men het gesprek van de dag. Maar op de achtergrond waart altijd de beklemmende herinne ring aan het recente verleden. En steeds sterker dringt zich de vergelijking op met toen: des illusie over de regeringspolitiek, verbittering over de toestand van de economie en aanslagen op buitenlanders met dodelijke afloop. Dat hebben we toch al eens eerder meegemaakt? Morgen is het precies 60 jaar geleden dat Adolf Hitier, de lei der van de Nationaal Socialisti sche Duitse Arbeiders Partij (NSDAP), kanselier werd van het Duitse Rijk. Slechts drie van de elf kabinetsleden waren na- tionaalsocialisten, ofte wel na zi's. Toch is de blindheid voor wat er komen zou achteraf ge zien ontstellend. Franz von Pa pen tot enkele maanden daarvoor zelf kanselier merk te na Hitiers ambtsaanvaarding op 30 januari 1933 nog op: „Nu hebben we hem ingesloten." Gezapigheid Wanneer je de Kroniek doorbla dert, raak je doordrongen van het gevaar van gezapigheid. In het begin van 1933 had de pers vertrouwen in de vooruitzichten voor dat jaar. Ondanks de groei ende macht van de „ruiters van de apocalyps" van de SA, de stormtroepers van de nazi's, meldt de liberale VossischeZei- tung. „De tekenen wijzen er steeds meer op dat de noodlot tige cyclus van dreigende ineen storting is doorbroken." Enkele weken voor Hitiers benoeming meldt de FrankfurterZeitung nog: „De nationaal-socialisti- sche aanval op de democrati sche staat is afgeslagen. Het le ven zelfheeft ons gedwongen terug te keren naar wat velen zo lichtzinnig overboord hadden willen gooien: redelijkheid." Zelfs nadat Hitier het kanselier schap had bemachtigd zijn eerste stap naar het grijpen van de absolute macht na de verkie zingen in maart werd er in Duitsland en in het buitenland flegmatiek gereageerd. Slechts hier en daar klonken woorden van waarschuwing. Generaal Erich Ludendorff, een held uit de Eerste Wereldoorlog, schreef Hitleren zijn voorganger Von Hindenburg. president Von Hindenburg: „Door Hitier als kanselier van het Rijk aan te stellen, heeft u ons heilige Duitse vaderland in handen gegeven van één van de grootste demagogen aller tijden. Ik voorspel u dat deze verdor ven man ons land in de afgrond zal storten en onze natie onme telijk leed zal berokkenen. Toe komstige generaties zullen u in uw graf vervloeken voor wat u heeft gedaan." Geen weerklank Maar deze bittere voorspelling vond nergens weerklank. In Frankrijk geloofde men dat de furie van de nazi's vanzelf zou afzwakken nu ze medeverant woordelijk waren voor de pro blemen van het land. In Groot- Brittannië werd Hitier omschre ven als „een man van stro". Maar de geschiedenis heeft be wezen dat niets gevaarlijker is dan het niet onderkennen van gevaar. En de huidige situatie vertoont veel overeenkomst met de toenmalige situatie. Uit opi niepeilingen blijkt dat de steun voor politici een dieptepunt heeft bereikt. Geweld van ex treem rechts neemt hand over hand toe. Het Oosten van Duitsland is verbitterd: de be volking heeft haar land verloren maar daar nauwelijks iets voor in de plaats gekregen. Maar bij het doorbladeren van de Kroniek van 1933 overheer sen toch de verschillen, niet de overeenkomsten. De periode voordat Hitier aan de macht kwam, was een tijd van sociale, politieke en economische cha- Het huidige Duitsland is daar entegen een krachtige demo cratie, die totaal niet te vergelij ken is met Weimar. Het is waar dat de Duitsers zich zorgen ma ken over het geweld. Maar op een eenvoudige, symbolische manier is het hartverwarmend dat er bijna geen dag voorbij gaat zonder dat er een actie of demonstratie tegen Fremden- hass (vreemdelingenhaat) wordt georganiseerd. 'Iedereen is er gens een vreemdeling' is een veelgehoorde leuze. Het Duits land van de jaren dertig voelde zich vernederd door de wereld. Het Duitsland van de jaren ne gentig daarentegen is trots op zijn economische en politieke prestaties hoewel het schuld gevoel over het verleden blijft knagen. Reputatie De laatste overdenking in een eindeloze reeks meditaties over de Duitse nationale identiteit verscheen onlangs in DieZeit. Onder de kop 'Ik ben een Duit ser: wat houdt dat in?' zegt de schrijver dat de Duitsers hun Duits-zijn moeten leren aan vaarden. „Of we het nu willen of niet, onze buren noemen ons Duitsers. De reputatie die Duit sers bij hun buren hebben, is een deel van de realiteit van ie dere Duitser en zelfs een nut tig deel." De auteur betoogt dat de huidige generatie niet onder de nationale verantwoordelijk heid voor het verleden uit kan. „De joden of Polen mogen van ons verwachten dat we ons niet verschuilen achter het feit dat we later zijn geboren, waarmee we zouden suggereren dat er in ons land helemaal niets ergs is gebeurd." Dergelijke overpeinzingen zijn niet ongewoon, zelfs niet buiten het verheven klimaat van Die Zeit, hetgeen wijst op een ander belangrijk verschil tussen 1993 en de verbittering van 1933. Te genwoordig gelooft Duitsland dat macht altijd samengaat met verantwoordelijkheid. In 1933 leefde dit besef niet. Een reëlere overeenkomst tus sen de onzekerheden van de ja ren dertig en de huidige malai se, ligt elders. Toen grepen de politici wanhopig om zich heen naar houvast en een uitweg uit de crisis, terwijl communisten en fascisten de economische en politieke ineenstorting voor hun eigen doeleinden gebruikten. Het lijkt er niet op dat de ge schiedenis zich in het vrij sta biele Duitsland van de jaren ne gentig zal herhalen. VERTALING MARGREET HESLINGA TOM JANSSEN BELASTING BELICHT De handelsgfenzen tussen de lidstaten van de EG zijn sinds begin deze maand verleden tijd. Mens, kapitaal en goederen mogen vrijwel ongehinderd van de ene lidstaat naar de andere lidstaat. Ook de wetgeving voor de BTW in de EG is veranderd. Voor transacties tussen EG-lan- den geldt één en hetzelfde stel sel. Voor transacties tussen niet- EG-landen blijft het oude stelsel gelden. Voor particulieren levert het nieuwe BTW-stelsel vooral voordelen op. Hoe zit het BTW-stelsel voor de particulier in elkaar? Als men vóór 1 januari 1993 goederen in bijvoorbeeld Duitsland aan schafte, dan moesten daar in Nederland BTW, invoerrecht en accijns voor worden betaald. Dit is nadelig, want het Neder landse BTW-tarief bij voorbeeld, is 2,5 procent hoger dan het Duitse. In de praktijk gaf de Ne derlander dan ook vaak niets aan en glipte stiekem met de goederen over de grens. Sinds 1 januari kan de particu lier rustig met goederen die hij in Duitsland (of een ander EG- land) heeft gekocht de grens overstappen. Hifhoeft namelijk nu niet meer in Nederland ze ventien procent BTW te beta len, maar moet in het land waar hij de goederen heeft gekocht BTW betalen (hier dus Duits land). Dat scheelt toch weer. Koopt hij daarentegen een pro- dukt in bijvoorbeeld Zwitser land (niet-EG) dan geldt het ou de stelsel en moet hij bij terug keer in Nederland BTW, invoer rechten en accijnzen voldoen. Binnen de EG kunt u dus prijs voordelen behalen door een produkt te kopen in het land met het laagste BTW-tarief.-Nog beter is het om naar de totaal prijs van een produkt te kijken. Sommmige produkten zijn na melijk sowieso al goedkoper in het buitenland. Heeft u bijvoor beeld een bril nodig dan loont het de moeite een kijkje te ne men in een winkel in België of Duitsland. Voor speelgoed daar entegen hoeft u de grens niet over te gaan, daarin is Neder land het goedkoopst. U mag overigens niet meer goe deren meenemen dan u nodig heeft voor eigen gebruik. Neemt u meer mee, dan moet u weer gewoon Nederlandse BTW be talen in plaats van de buiten landse. Maar hoeveel heeft u nodig voor eigen gebruik? Dat is voor iedereen anders. Voor accijnsgqederen zijn er be paalde hoeveelheidsgrenzen vastgesteld. Neemt u bijvoor beeld meer dan achthonderd si garetten, negentig liter wijn of tien liter gedistilleerd mee dan moet u bewijzen dat dit voor ei gen gebruik is. In de praktijk zal dit alleen op de vliegvelden en in de zeehavens voorkomen. De bagagecontrole in de EG is ook vervallen. Een uitzondering op de regel dat BTW betaald moet worden in het land waar de goederen zijn gekocht, vormen de aanko pen van auto's, schepen en vliegtuigen. Hierover moet BTW betaald worden in het land waar de koper van het voertuig woont. Deze regeling is er, om dat het bij zulke goederen vaak om hoge bedragen gaat. Men was bang dat iedereen zijn schip of auto ging kopen in het land waar het BTW-tarief het laagst is. BTW wordt betaald in het land waar de koper woont en niet waar het voertuig wordt gekocht. Een andere uitzondering zijn de aankopen die worden gedaan bij postorderbedrijven. Ook de ze aankopen zijn belast met de BTW van het land waar de ko per woont. Ook hier wilden de verschillende regeringen niet dat de Europese consumenten vanuit hun luie stoel alle koop jes kon doen in het land waar het BTW-tarief het laagst is. Voor ondernemers zit het BTW- stelsel complexer in elkaar. Voor hen is de nieuwe wetgeving één grote wifwar van afwijkingen, uitzonderingen, afwijkingen op de uitzondering en ga zo maar door. Daar komt nog bij dat er zeer hoge eisen worden gesteld aan de administratie van de on dernemer. De douanecontrole vindt niet meer bij de grens plaats, maar aan de hand van die administratie. De huidige regeling is een over gangsregeling. Op 1 januari 1997 moet een definitieve rege ling in werking treden. Vergele ken met de overgangsregeling blinkt de eindregeling straks uit in simpelheid. Waarom de over gangsregeling zo moeilijk is weet eigenlijk niemand. Bevelhebber VN-troepen voormalig Joegoslavië: Unprofor weten nu dat niet in staat is gebleken de Kroatische aanval te verhinderen. Maar Nambiar noemt dat laatste ook geen taak voor de blauwhelmen.Als een van bei de zijden de afspraken negeert, staan we machteloos. Wij zijn licht bewapend, we zijn bij een aanval niet eens in staat ons zelf echt te verded igen Het is volgens hem aan de Vei ligheidsraad en andere diplo maten om een einde aan het nieuwe conflict te maken. Het enige dat zijn mensen kunnen doen, is proberen om met beide zijden in gesprek te blijven en hen weer aan de onderhande lingstafel te krijgen. „Ik heb VN-secretaris-generaal Boutros Ghali inmiddels laten weten dat als niet tot een staakt-het-vuren komt, het vre desplan voor Kroatië weinig toekomst meer heeft." Op de vraag of hij voor terugtrekking van Unprofor is, zegt de gene raal: „Als geen van beide zijden echt vrede wil, heeft onze aan wezigheid weinig zin. En als commandant staat voor mij op dit moment de veiligheid van mijn manschappen voorop." „Maar als het stof is neergesla gen, zullen de partijen hier de internationale gemeenschap die ze nu in hun ongeduld, frustra tie, haat en angst uit de weg proberen te duwen, weer nodig hebben. Als soldaat roep ik ie dereen op om deze gevechten, dit zoeken naar wraak, op te ge ven en nu te komen onderhan delen. Want vroeger of later ven en moeten we toch met zijn allen de problemen oplossen." „Als er in een dag of twee geen wapenstilstand tot stand komt, vrees ik het ergste voor de toe komst. Er is maar weinig nodig om heel Kroatië weer in een oorlog te betrekken." De India se generaal Satish Nambiar, be velhebber van de VN-troepen (Unprofor) in het voormalige Joegoslavië, verbergt in zijn ge sprek met de pers in het VN- hoofdkwartier in Zagreb zijn be zorgdheid en teleurstelling over de gevechten bij de Kroatische havenstad Zadar niet. Een einde van de strijd lijkt ver weg. Alles wijst erop dat de situatie snel verslechtert. De strijd breidde zich gisteren uit naar de Peruco-waterkracht- centrale, zo'n honderd kilome ter van de regio waar een week geleden de eerste gevechten uit braken. Rond de stuwdam, die volgens de Kroaten door de Ser viërs is ondermijnd, hebben zich inmiddels Servische troe pen gegroepeerd. „En voor zover wij weten, is dat langs de hele frontlijn het ge val", aldus Nambiar. Hoe sterk de troepen zijn, kan hij niet pre cies zeggen. „Maar uit het feit dat er op dit moment in Knin (de hoofdstad van de Servische republiek Krajina) geen man op straat loopt, kun je constateren dat de mobilisatie volledig is." Het nieuwe conflict maakt het werk van de VN-troepen bui tengewoon riskant. Begin deze week kwamen twee Franse mili tairen om door Kroatisch artille rievuur. Bovendien is een aantal Franse soldaten op verscheide ne plaatsen enkele dagen vast gehouden. In het stadje Benko- vac houden Serviërs 21 man VN-personeel, onder wie Ne derlanders vast in hun hotel. Nambiar: „De Kroaten zeggen dat hun actie voortkomt uit on geduld over de resultaten van de onderhandelingen tot nu toe. Dat ongeduld kan ik hen niet kwalijk nemen. De Serviërs in Krajina gedrageq zich vaak ergerniswekkend, houden zich niet aan afspraken en weigeren echt met de VN-troepen samen te werken. Niemand is daar meer gefrustreerd over dan ik zelf. Maar als we iedere keer als we gefrustreerd zijn, naar ge weld grijpen, komt er nooit vre de. Dan valt de samenleving uiteen." Het vredesproces in Kroatië is volgens hem gefrusteerd door de gebeurtenissen in Bosnië- Hercegovina. Daardoor heeft de aandacht van de wereld zich zo gefixeerd op de buurrepubliek, dat iedereen min of meer verge ten is dat er in Kroatië nog een probleem ligt. Zonder internationale diploma tieke steun kunnen de blauw helmen weinig doen. Ze hebben nu eenmaal geen mandaat om afspraken af te dwingen. Het enige wat ze kunnen, is bemid delen bij de onderhandelingen. Nambiar: „En ook dat was niet makkelijk, want beide partijen staan steeds lijnrecht tegenover elkaar." Maar juist de afgelopen tijd had hij de indruk dat er enige voor uitgang in de besprekingen te bespeuren viel. De onverwachte Kroatische militaire actie heeft die hoop de grond ingebóord en bovendien de positie van de VN-troepen ernstig ondermijnd. Feit is dat de blauwhelmen aan beide zijden nog rriaar weinig krediet hebben. De Kroaten zijn ontevreden omdat er het afgelo pen jaar zo weinig bereikt is, de Serviërs willen niets meer van Franse VN-militairen bewijzen op het vliegveld van de Kroatische hoofdstad Zagreb de laatste eer aan twee collega's, die enkele dagen geleden omkwamen bij gevechten bij de stad Zadar, in het door Serviërs gecon troleerde Krajina. foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2