Weer huurders in lege flatwoningen 'Gemeente werkt Oude Dorp tegen' Regio Leiden Eiland van Ome Nick 'Voorstraat mag geen sluiproute worden' VRIJDAG 29 JANUAR11993 Voorschoten: belegger schendt afspraken Beleggingsmaatschappij Grouwels Vastgoed BV mag de komende vijf maanden geen huurflats meer verkopen aan de Paganinidreef en het Schubertplantsoen in Voor schoten. Bovendien moeten voor de acht leegstaande woningen weer huurders worden gezocht. voorschoten Alleen de naam van de ver- in Voorschoten niet op het vijftig jaar oude maarde koffietent 'Het eiland van Ome Nick' houten bouwsel dat in november tegen de blijft voortbestaan. Maar verder lijkt het nieu- vlakte ging. Vorige week werd het hoogste we, stenen, onderkomen aan de Veurseweg punt van de nieuwbouw bereikt. De pleister plaats voor chauffeurs, vertegenwoordigers en dorpsbewoners opent in maart opnieuw haar poorten. foto jan holvast Warmonders: geen racebaan voor de deur warmond marieta kroft voorschoten marieta kroft Het gemeentebestuur stelt deze eisen in een brief aan de Maast richtse beleggingsmaatschappij, die de afspraken met de ge meente aan alle kanten zou schenden. B en W achten de handelwijze van het bedrijf 'on aanvaardbaar'. Volgens de ge meente verkoopt de maat schappij te veel woningen en houdt zij zich niet aan de plicht om de gemeente te informeren over de gang van zaken. Boven dien is al een huurwoning voor kocht voordat de gemeenteraad daarover op 25 juni vorig jaar een besluit nam. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeente instelde, nadat de PvdA-fractie in december het vermoeden uitsprak dat er iets niet klopte. Er zijn inmiddels 14 van de in totaal 91 appartementen ver kocht. Per verkocht huis ver dient de beleggingsmaatschap pij circa 50.000 gulden. De eerste drie maanden na het raadsbesluit mocht de maatschappij een onbeperkt aantal woningen verkopen aan zittende huurders. Vijf bewo ners kochten in die periode een appartement. Tot 25 juni van dit jaar mocht de maatschappij totaal nog acht andere huizen verkopen. De maatschappij heeft er echter al negen van de hand gedaan. Grouwels Vast goed mag daarom tot 25 juni geen enkel appartement meer verkopen. Tussen 25 juni '93 en 25 juni '94 mag de maatschap pij zeven woningen verkopen in plaats van acht. B en W constateren ook dat één flat al langer dan zes maan den leeg staat. Dat betekent dat deze woning weer moet worden verhuurd. Overigens eist de ge meente dat ook de andere ze ven woningen die momenteel leeg staan, weer worden ver huurd. Want voor 25 juni mo gen toch geen woningen meer worden verkocht en flats die langer dan een half jaar leeg staan, moeten weer aan huur ders worden toegewezen. De gemeente Voorschoten gaat de werkwijze van Grouwels Vastgoed BV voortaan nauwlet tend in de gaten houden. Ze dringt er op aan dat zodra er een woning leeg staat, dat bij de gemeente wordt gemeld. Ook moet de gemeente van iedere verkoop op de hoogte worden gesteld. Als Grouwels Vastgoed zich in de toekomst weer niet aan de afspraken houdt, neemt het college andere maatregelen. Adjunct-directeur H. Spronk van de beleggingsmaatschappij reageert laconiek op de aantij gingen van de gemeente. Vol gens hem is er alleen maar sprake van misverstanden. „We komen er wel uit met de ge meente", is het enige dat hij kwijt wil. De PvdA, die het college om opheldering vroeg, noemt de uitslag van het onderzoek 'erg vervelend'. Door de maatrege len van het college kan de ver koop nu echter goed in de hand worden gehouden, denkt raads lid P. den Hartog. Overigens ge looft hij niet dat er momenteel slechts acht huizen leeg staan. Volgens hem zijn het er 18. Dat heeft zijn fractie aan de hand van advertenties in plaatselijke kranten en raambiljetten op de huizen in december nog gecon stateerd. Niettemin is hij blij dat binnenkort deze acht huizen weer voor de verhuur beschik baar komen. „Want huurhuizen kunnen we in Voorschoten nog altijd goed gebruiken." voorschoten Het verkeer in de Voorstraat in Voorschoten neemt sterk toen als de rijrichting wordt omge draaid, is de vrees van een aan tal bewoners. Als het autover keer vanaf de Veurseweg de straat kan inrijden, wordt het een sluiproute, denken zij. Het omdraaien van de rijrich ting in het zuidelijke deel van de Voorstraat is een van de maatregelen om de kruising van de Schoolstraat en de Koninklij ke Marinelaan met de Veurse weg veiliger te maken. Dat is nu een druk en onveilig punt. Be woner W. Terborgh maakte tij dens een gisteren gehouden raadsvergadering namens de buurt bezwaar tegen het plan met de Voorstraat. De gemeenteraad besloot daarop het besluit uit te stellen. Wel is al besloten verkeerslich ten te plaatsen op de kruising. Volgens verkeerswethouder J. van de Poel is de vrees van de Voorstraatbewoners ongegrond. „De Voorstraat is geen serieuze concurrent van de huidige sluiproutes: de Koninklijke Ma rinelaan en de Oranjeboom straat." De bewoners van het Leerpad in Warmond ergeren zich groen en geel aan de 'Zand- voortse race-praktijken' in hun buurt. Zij klagen over de herrie en de snelheid waarmee bromfietsers over het pad bij hun woningen rijden. In een brief aan de gemeente War mond vragen zij dringend om maatregelen tegen de overlast. Het Leerpad is een klein, voor auto's doodlopend weg getje, dat de verbinding vormt tussen basisschool De Waaier en de Herenweg. Achter de school ligt het toekomstige woningbouwterrein Endepoel III, een terrein dat ook door cross-bromfietsers is ontdekt. Dat op zichzelf vinden de be woners van het Leerpad nog niet zo erg, als de crossers maar niet het Leerpad ge bruikten om weer op de He renweg te komen. Wellicht biedt een drempel in het pad of een voetgangersbord soe laas, stellen de bewoners de gemeenteraad voor. Wethouder W. de Vos |WD- /verkeer) heeft van deze maat regelen echter geen hoge ver wachtingen. De Vos: „Door een drempel wordt het pad al leen maar aantrekkelijker voor ze. En ook een voetgangers bord is niet alles. Dan zou de school niet eens meer door fietsende ouders kunnen wor den bereikt." Hij verwacht dat de proble men van voorbijgaande aard zijn. Op het terrein kan im mers niet meer worden ge- crosst als er eenmaal wonin gen worden gebouwd. Naar verwachting gaat eind dit jaar daarvoor de eerste paal de grond in. Niettemin is De Vos, als de raad ermee instemt, be reid tot het voeren van een ge sprek met de briefschrijvers. Fikse ruzie in Voorschotense gemeenteraad voorschoten Het Voorschotense D66-raads- lid B. Jagt is gisteravond tijdens een raadsvergadering flink on der vuur genomen, nadat hij college van B en VV had be schuldigd van 'gemakzuchtig en ondoorzichtig beleid'. Zowel wethouder Ten Have als enige raadsleden reageerden furieus op de aantijgingen. De ruzie ging over de ruim 3,6 miljoen gulden die nodig is voor de bouw van een deel van de nieuwbouwwijk Starrenburg. Dit bedrag is veel hoger dan waarop in 1991 was gerekend Volgens Jagt laat het college de gemeenteraad 'in het ongewis se' over de oorzaken van de ho gere kosten. Volgens wethouder Ten Have sloeg Jagt de plank volledig mjs. „Dat de raad niks zou weten over beleidsaanpassingen is vol strekte onzin. U bent steeds vol komen op de hoogte gehouden via alle commissies." De wet houder kreeg bijval van CDA- fractievoorzitter W. Valkenburg die de beschuldigingen van lagt aan het adres van het college 'onbehoorlijk' noemde. Ook PvdA-raadslid P. den Hartog distantieerde zich nadrukkelijk van de opmerkingen van het D66-raadslid. Voorschoten bezuinigt niet op zwemlessen voorschoten De voorgenomen bezuinigingen op het schoolzwemmen in Voorschoten gaan dit jaar niet door. De Voorschotense ge meenteraad bleek gisteravond tevreden met de besparing van 12.000 gulden die al op een an dere manier is bereikt. Zo is het gebruik van het zwembad met een half uur per week terugge bracht en wordt bespaard op het busvervoer naar het zwem bad en terug. Oorspronkelijk was het de be doeling dat alleen leerlingen van groep 4 nog zwemles zou den krijgen. Daarmee zou een bedrag van 30.000 gulden wor den bespaard. Nu krijgen kinde ren in groep 5 ook nog les. Of er het volgend jaar wel ,aan de zwemlessen wordt geknabbeld, is nog onduidelijk. Dat hangt af van de financiële situatie. Aiuminium bakjes verdwijnen oecstceestDe gemeente Oegstgeest gaat met de Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest overleggen of het aluminium weg- werpmateriaal waarin ouderen maaltijden gepresenteerd krij gen, kan worden vervangen door ander materiaal zoals bijvoor beeld aardewerk. Oegstgeest voert daarmee het idee uit dat dit jaar de plaatselijke milieuprijs won Jongens gewond bij botsing wassenaar Twee jongens uit Noordwijkerhout zijn gisteren in het Haagse Bronovo-ziekenhuis opgenomen, nadat ze in Wasse naar op hun bromfiets waren aangereden door een auto. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Rijksstraatweg en de Rust en Vreugdlaan. De jongens werden aangereden door een 51-jarige automobiliste uit Rotterdam, die vertelde dat ze voor de Rijksstraatweg stopte en vervolgens geen verkeer zag aanko men. Toen ze optrok, raakte ze de twee jongens. De 16-jarige jongen die de brommer bestuurde had ademhalingsmoeilijkhe den. Zijn één jaar jongere vriend die achterop zat, liep een ge compliceerde beenbreuk op. VRIJE TIJD Jazz De Free Time Lod Dixie Jass Band uit Enkhuizen speelt mor gen jazzmuziek in De Kikker- tuin in Wassenaars Duinrell. Dè band is in 1971 begonnen en heeft ondertussen bekendheid verworven op de festivals van Breda, Gorinchem en. Scar borough (Engeland). Rockcafé Rockcafé Twilight Zone heeft morgen twee rockbands op het podium staan. Manifest is een Haagse metalband. De even eens Haagse band Negative Aproach speelt in het voorpro gramma van de concertavond in boerderij Ter Weer, Deyler- weg 153 te Wassenaar. Zaal open: 20.00 uur. Vodden Oud papier en vodden worden morgen in Zoeterwoude weer opgehaald door de drumfanfa re. De ophaalploeg vertrekt om 9.30 uur. Tot 13.00 uur kunnen niet opgehaalde pakketjes in de containers bij het parkeerter rein bij de Eendenkooi worden gegooid. Tafelvoetbal Zondagmiddag 31 januari staat hel rockcafé Twilight Zone aan de Deylerweg 153 in Wassenaar in het teken van een tafelvoet baltoernooi. Van 14.00 tot 17.00 uur maken spelers kans op een hoofdprijs in de stresspoule en op een sportiviteits- of poedel prijs in de funpoule. Kleur Kleuren zijn het onderwerp van een lezing in Het Oude Raads huis in Warmond. Alle vragen over kleurenanalyse bij kleding, make-up en haarverven komen aan bod. Er zijn twee bijeen komsten: op dinsdagavond 2 fe bruari vanaf 20.00 uur en op woensdagmorgen 3 februari vanaf 9.30 uur. Familie Diseraat onverbrekelijk verbonden met Dorpshuis Leiderdorp Warmondse scholen moeten fors betalen voor ophalen afval leiderdorp» uesbeth buitink „Jullie gaan het Dorpshuis pachten", kondigde de Leider- dorpse burgemeester K. van Diepeningen in 1950 onom wonden aan. Sindsdien is de fa milie Diseraat, nu vertegen woordigd door Ab en Zus, on verbrekelijk verbonden met het Dorpshuis aan de Kerklaan. „De burgemeester zat tijdens een feestavond van de wandel- vereniging op de eerste rij, zoals het in die tijd hoorde", herin nert Ab zich het moment waar op het allemaal begon. „Mijn moeder protesteerde wel toen hij zei dat mijn ouders het Dorpshuis moesten gaan behe ren, maar Van Diepeningen hield voet bij stuk. Het was een verplichting, hoewel hij het vriendelijk bedoelde. Vroeger ontvingen Ab en Zus wekelijks honderden, soms zelfs duizenden mensen in het Dorpshuis. Sinds een gedeelte in 1987 werd verkocht aan een dansschool, zwaaien ze alleen nog de scepter over een koffie kamer en keuken. „Dat bete kende wel een terugval, want we hadden hier vanaf 1950 dag en nacht gewerkt", vertelt Ab. „Maar ik heb allang mijn pen sioengerechtigde leeftijd be reikt, dus het is niet zo erg dat we het nu wat rustiger aandoen. We hoeven in ieder geval niet abrupt langs de lijn te gaan staan." Toch zit het Ab en Zus nog al tijd dwars dat een deel van het Dorpshuis door de gemeente is verkocht, omdat er onvoldoen de geld voor het onderhoud was. „Het gebeurde met één pennestreek", zegt Ab bitter. „We zijn toen door de gemeen te wel bedankt voor de 37 jaar dat we het Dorpshuis hadden beheerd, maar het lijkt wel of warmond ellen verbunt Twee scholen in Warmond zijn woedend op de gemeen te omdat ze ruim zeventig gulden per maand moeten gaan betalen voor het legen van dc vuilcontainer. De di recties «van dc basisscholen Oostergeest en De Alleman hebben een bezwaarschrift ingediend tegen deze maat regel. „Absurd", zegt directeur J. van Rijn van basisschool Oostergeest over de nieuwe regeling. Hij is niet van plan om elke maand zoveel geld neer te tellen voor 'nog geen anderhalve zak met afval'. Dat is hel restje vuil dat over blijft na het vullen van de pa pier- en de twee compost - bakken op zijn school. In maart krijgen de huis houdens in Warmond twee verschillende afvalcontainers om het vuilnis gescheiden in te zamelen. In navolging van de regeling in Sassenheim worden de scholen, wat het afhalen van afval betreft, tot de bedrijven gerekend. Daar om moeten de scholen een hoger tarief betalen. De derde basisschool Dc Waaier is een wat grotere school en heeft enige lijd ge leden een particulier bedrijf ingeschakeld voor het opha len van het afval. De school is nu iets goedkoper uit dan wanneer ze de gemeente het afval laat ophalen. De gemeente is volgens milieumedewerker J. van der ploeg niet van plan om voor de twee scholen een uitzon dering te maken. Hij wijst op het gevaar dat ook andere bedrijven aan de deur ko men. „De regeling wordt dan onbeheersbaar." VVD Zoeterwoude krijgt haar zin de (PZ) waren daarin twee ze tels gereserveerd en voor dc li beralen één, omdat dat in ver houding is met de verdeling van de raadszctels. De WD'crs von den echter dat zij daardoor erg zwaar belast werden en zij be sloten de vergaderingen alleen nog vanaf de publieke tribune te volgen. PZ-fractievoorzitter W. Ooij- endijk noemde die reactie 'zeei kinderactig'. „Zij tonen zich hiermee slechte verliezers. Had den wij even kinderachtig ge handeld. dan hadden wij ge zegd: wij gaan niet in op chan tage, iullie krijgen slechts één zeteL Het zit beheerder Ab Diseraat nog altijd dwars dat een deel van het Leiderdorpse Dorpshuis is verkocht. „Het gebeurde met één pennestreek", zegt hij bitter. foto jan i we daarna helemaal vergeten zijn." Volgens Ab is die houding te kenend voor de visie van het ge meentebestuur op het Oude Dorp. „De mentaliteit van de gemeente is dat ze het Oude Dorp tegenwerkt. Eerst werd het gemeentehuis van de Hoofdstraat weggehaald, toen werd de Berken kade afgesloten. En daarna het Dorpshuis..." De markt op donderdagoch tend betekent voor het echtpaar nog altijd het wekelijkse hoog tepunt. De wekker gaat om vijf uur, zodat Zus de marktlieden van koffie kan voorzien. De hele ochtend is het een komen en gaan van kooplui. Aan de tafel tjes met oranje en bruin geruite tafelkleden wordt vooral veel gelachen en worden roddels en de plaatselijke politiek bespro ken. Ondertussen schettert de televisie spelshows en soaps door de keuken. Het Dorpshuis dient ook nog voor vergaderingen en vereni gingen. „We kunnen maar 25 man kwijt, want het is maar een klein zaaltjezegt Ab niet zon der spijt. „Maar we hebben wel al 30 jaar de typecursus en sinds 40 jaar de damclub." Het echtpaar doet het werk nog altijd met veel plezier. „We zijn hier vier dagen per week bezig en met het onderhoud er bij nog wel meer. Mijn vrouw doet het meeste werk. Zus is zo helder als wat. Ze maakt 's mid dags schoon en als het nodig is 's avonds laat nog een keer." Het duo peinst er dan ook niet over het Dorpshuis te verlaten. „Dan heb ik geen werk meer", roept Zus verschrikt. De twee Zoeterwoudse WD- raadsleden hoeven voortaan tij dens commissievergaderingen niet meer hun zelfgekozen plaatsen op de publieke tribune in te nemen. De gemeenteraad besloot gisteravond dat zij bei den lid van de commissies kun nen worden. Eerst mocht slechts één WD-raadslid deel- gadering. Door de bestuurlijke vernieu wing zijn er in Zoeterwoude nog maar drie raadscommis sies. Voor de collegepartijen CDA en Progressief Zoeterwou-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19