Acties in verschiet tegen betoncentrale Krakers kregen geen steun buurt 'Liever de bak in dan collega's te verraden' Leiden Oude bekenden terug op 45-jarig Agnes Wethouder: nieuwe regels bijstandswet 'waanzinnig' Katwijker krijgt vier jaar voor moordpoging VRIJDAG 29 JANUAR11993 LEIDEN. ROYKLOPPER Omwonenden van het voormalige kraak pand aan de Van der Waalsstraat zijn opge schrikt door een cynisch briefje van de ex- krakers. In de brief, die huis-aan-huis in de bus is gestopt, beklagen de voormalige kra kers zich over het gebrek aan steun dat ze kregen toen een knokploeg voor de deur stond. „We stellen het zeer op prijs dat u allen heeft toegekeken zonder ook maar een tele foontje naar de politie te plegen toen onze woonplek Van der Waalstraat 19b op brute# wijze werd leeggeroofd." De omwonenden wordt meegedeeld dat ze in de Verenigde Staten zeker zouden zijn opgepakt vanwege medeplichtigheid. Jullie hadden ook voor solidariteit kunnen kiezen, maar deden dat niet. Nogmaals bedankt", staat in de brief te lezen die is ondertekend met 'ex-bewo ners Van der Waalsstraat 19b'. Enkele buurtgenoten zijn zeer verbolgen over de inhoud van het ongevraagde schrij ven in hun bus. „Dat krakerstuig permit teert zich nogal wat", aldus één van hen. De krakers namen onlangs hun intrek in een appartement boven de voormalige sla gerij. Dze woonruimte stond al geruime tijd leeg. Aanvankelijk nam de buurt weinig aanstoot aan de actie, totdat omwonenden steeds vaker werden geconfronteerd met overlast. De eigenaar van het pand huurde een knokploeg in om de krakers uit het pand te krijgen. Dit leidde overigens ook niet tot gejuich in de wijk. Omwonenden accepteren bedrijf niet langer Bewoners in de wijk Cronesteyn zijn bereid actie te voe ren om de Leidse Beton Centrale (LBC) van de Zoeter- woudseweg weg te krijgen. Het jarenlange geharrewar met juridische procedures en vergunningaanvragen zijn ze meer dan zat. Al in 1985 waren provincie en gemeente het met elkaar eens dat de huidige situatie onhoudbaar De LBC kan echter geen kant op. Het bedrijf wil en mag ver huizen naar het Werninkterrein aan de Amphoraweg, maar deze verhuizing wordt door de om wonenden aldaar tegengehou den. „We zijn het met de om wonenden eens dat er sprake is van een onhoudbare situatie. Het bedrijf is zwaar verouderd", sprak een woordvoerder van het bedrijf gistermiddag tijdens een zitting bij de Raad van State over de kwestie. Winkeldief verraadt zich Een winkeldief heeft zich zelf gistermiddag lelijk in de vingers gesneden. De 30-ja- rige Alphenaar liet in een winkel aan de Raadhuis straat zijn tas met persoon lijke papieren achter. In de tas zat ook de buit van de diefstal: vier potten oplos- koffie. De man liet de tas vallen bij zijn vlucht uit de winkel. Hij werd op heter daad betrapt door een per soneelslid. Die moest de ontdekking bekopen met een paar rake klappen. i is er sinds eind vo rig jaar nog ingewikkelder op geworden omdat de provincie de hinderwetvergunning voor de bedrijfsactiviteiten aan de Zoeterwoudseweg heeft inge trokken. GS van Zuid-Holland vinden dat de LBC tijd genoeg heeft gehad om de verhuisplan nen rond te maken en dulden niet langer uitstel. Bij de Raad van State werden gisteren twee verzoeken tot schorsing behandeld. De om wonenden van de Amphoraweg willen dat de hinderwetvergun ning voor de nieuwe locatie wordt ingetrokken: de LBC pro testeert tegen het intrekken van de hinderwetvergunning voor de bestaande locatie. Maat vol Een woordvoerder van de pro vincie zei dat bij het intrekken van de oude vergunning geen rekening is gehouden met de moeilijldieden die er zijn om naar het nieuwe terrein te ver huizen. „Het is echt niet onze bedoeling om bedrijven de nek om te draaien, maar voor ons is de maat vol." Omwonenden hebben al jaren last van stank, herrie en rondwaaiend cement- stof en zand. De gemeente Leiden meent dat de LBC niet verweten kan worden dat het bedrijf nog niet is verhuisd. Howel de bedrijfs voering van LBC 'niet altijd even goed is', zo zei een woord voerder, is het voortdurende uitstel toch vooral te wijten aan slepende rechtszaken. Bewoners van Cronestuyn kondigden aan actie te gaan voeren als de intrekking van de hinderwetvergunning voor de Zoeterwoudseweg ongedaan wordt verklaard. Bewoner E.J.M. van Veen zegt dat er in de buurt al een enquête is gehouden over mogelijke acties. „Ik wil nog niet zeggen wat voor acties daarin zijn geopperd maar je kunt je voorstellen dat we zoda nige maatregelen nemen dat het de betoncentrale zo moeilijk gemaakt wordt dat de produktie gedeeltelijk moet worden stop gezet. Er zijn legio mogelijkhe den van actievoeren." Staatsraad G. Veringa doet volgende week donderdag uit spraak in de twee schrorsings- zaken. E. van der Laar, vwo-decaan, docent aardrijkskunde en wethouder in Voorhout, heeft ook nog de organisatie van de reünie voor oud-leerlingen van het 45-jarige Agnes College op zich genomen. foto jan holvast LEIDEN «ANNET DE JONG Het Agnes College, de enige school in Lei den waar leerlingen vroeger op vrijdagmid dag bier mochten drinken, bestaat 45 jaar. Het belangrijkste onderdeel van het pro gramma van de viering van dit negende lus trum is de reünie voor oud-leerlingen. E. van der Laar, wethouder in Voorhout en docent op het Agnescollege hoopt op zondag 14 februari zo n 1000 oude beken den te ontvangen in het schoolgebouw aan de Eymerspoelstraat. „Het wordt hier dan waarschijnlijk wel een soort Centraal Sta-« tion", zegt van der Laar, maar dat heeft de school er graag voor over. Het Agnes College werd in 1947 opgericht als Rooms Katholieke meisjes-HBS en was toen gevestigd aan de Boommarkt, in het pand waar tegenwoordig de Webster Uni versity zit. Pas in 1966 werd de school ge mengd en verhuisde ze naar de huidige lo catie in de Eymerspoelstraat. „Het probleem is dat de archieven van de beginperiode niet betrouwbaar zijn. We hebben alleen de mensen kunnen uitnodi gen die de afgelopen twaalf jaar op het Ag nescollege hebben gezeten", aldus van de Laar. De lustrumviering gaat in totaal een kleine 8000 gulden kosten. De leerlingen genieten ook mee van het 45-jarig bestaan van hun school, hoewel in de week na de reünie niet echt wordt ge feest. „Uitsluitend feest vieren achtten we in deze tijd niet op zijn plaats", meldt de lustrumcommissie in een brief aan de ou ders. Om die reden is aan het lustrum het onderwijsthema 'De wereld een dorp' ver bonden. De bedoeling van de themalessen is de problemen in de wereld dichter bij te brengen. De reünie voor oud-leerlingen wordt ge houden op zondag 14 februari van 14.00 tot 18.00 uur, in het schoolgebouw aan de Ey merspoelstraat. Het negende lustrum be gint officieel op maandag 15 februari om 15.30 uur. Bankrover 'Sollasi' krijgt zeven jaar celstraf DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT PAUL DE VLIEGER Niet. tien, zoals 14 dagen terug tijdens de zitting werd geëist, maar zeven jaar onvoorwaarde lijk. Zo lang moet de 24-jarige Rotterdammer, die op 20 okto ber vorig.jaar de geruchtmaken de overval pleegde op de AB- N/AMRO-bank in Noordwijker- hout, de gevangenis in. De arrestatie van de Rotter dammer, die het resultaat was van een gigantische klopjacht door bungalowpark Sollasi, was destijds te zien op alle televisie journaals. De Rotterdammer en zijn twee (nog voortvluchtige) hand langers pleegden de overval op curieuze wijze. Ze braken in de nacht van 19 op 20 oktober sim pel bij de bank in door een raampje te forceren. In het gebouw, dat geen in braakalarm bleek te hebben, verschanste het drietal zich op zolder om de komst van de per soneelsleden af te wachten. Maar om te kunnen zien wat er beneden gebeurde, werd eerst nog even een kijkgaatje geboord in de zoldervloer. De daadwerkelijke overval, die met veel geschreeuw en fy siek geweld gepaard ging, lever de uiteindelijk een buit van ruim 290.000 gulden op. Het geld is nog altijd zoek en waar schijnlijk in bezit van de twee mededaders van de Rotterdam mer die ondanks de klopjacht door Sollasi wisten te ontko men. De overvallers belandden trouwens in het bungalowpark doordat ze een verkeerde afslag namen toen ze werden achter volgd door een surveillancewa gen van de Noordwijkerhoutse politie. Daardoor kwamen ze ongewild terecht op een par- keerterreintje bij het Ooster- duinsemeer, aan het einde van een doodlopende weg. Dat tegen de Rotterdammer twee weken geleden zo'n onge woon hoge straf werd geëist, had te maken met het feit dat de overvallers vanuit hun vluchtauto hebben geschoten op de politiewagen die hen ach tervolgde. Officier van justitie Slits achtte daarom poging tot doodslag bewezen. Dit ondanks de verklaring van de Rotter dammer dat hij de vluchtwagen bestuurde en daardoor niet ge schoten kon hebben. De man weigert overigens de namen van zijn twee mededa ders te noemen. Angst voor re presailles is daar de reden van. „Ik weet dat die twee anderen vrij rondlopen met drie ton op zak, terwijl ik voor een aantal ja ren de bak indraai. Maar die ge dachte is beter te verdragen dan voortdurend in doodsangst te moeten leven omdat ik de twee namen heb genoemd", aldus de Rotterdammer tijdens de zit ting. LEIDEN ERNA STRAATSMA Groen Links-wethouder H. de la Mar (sociale zaken) vindt de nieuwe regels voor het ver strekken van uitkeringen aan werkloze schoolverlaters 'vol strekte waanzin'. De richtlij nen van het rijk zijn zo inge wikkeld dat ze volgens de wet houder fraude in de hand wer ken. Voor de sociale dienst zou naleving van de nieuwe regels vrijwel onmogelijk zijn. De kritiek van de wethouder richt zich op een aantal wijzi gingen in het Bijstandsbesluit Landelijke Normeringen. De nieuwe regels zijn 1 januari van kracht geworden en gaan over de woonsituaties van jon geren tussen de 18 en 26 jaar. Voor verschillende woonsitua ties in verschillende leeftijds- categoriën gelden in het ver volg verschillende 'uitkerings hoogten'. „De kans dat iemand in het vervolg de juiste uitkering krijgt wordt door deze ver gaande detaillering van de re gelgeving vrijwel nihil zei De la Mar gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie sociale zaken en milieu. De fracties beaamden de kri tiek die de werkdruk bij de so ciale dienst wellicht zal vergro- i Wie Leiden zegt denkt aan grachten en parkeerproblemen. Wie Horsten zegt denkt aan hoogbouw; bij het horen van de term 'Beestenmarkt' gaan de gedachten uit naar 'stappen'. Het zijn van die begrippen met vaste omschrijvingen. Zoals bij poolbiljarten. Wat schiet je dan te binnen? Softdrugs. Poolbiljarten heeft een beroerde naam. Eerder deze week werd die bevestigd door een massale politie-inval bij een poolcentrum aan het Havenplein. Daar Werden een hele lading gestolen waar en drugs gevonden. De tafels stonden er eigenlijk louter als dekmantel voor criminele activiteiten. Poolbiljart en criminaliteit horen maar al te vaak bij elkaar. Er zijn nogal wat duistere kroegjes en koffieshops die zich presenteren als poolcentrum. De slechte naam is geheel ten onrechte, zo menen Leidenaar Ben Kloos en Alphenaar Stefan Gies. Zij balen flink van het imago dat hun sport heeft. Kloos, zelf een begenadigd competitiespeler, benadrukt dat poolbiljart gewoon een sport is. „Dat de tafels vaak in de verkeerde tenten staan, is ellendig maar niet de schuld van de beoefeaars van deze sport." Pool-biljart Het duo heeft grote moeite om de buitenwereld ervan te over tuigen dat er niets kwaads schuilt in het pool-spelletje. Ze merken dit toen ze drie weken geleden hun plannen ontvouw den om een poolcentrum in Leiden te starten. In het pand op de hoek van de Oude Rijn- /Hooigracht komt binnenkort een ruimte vrij waar nu nog een snookercentrum is gevestigd. De jonge ondernemers dachten daar wel even een paar poolta- fels in te kunnen zetten. Maar de gemeente schiet maar niet op met de vergunning. Kloos en Gies moeten praten als Brug man om ambtenaren te overtui gen van hun goede bedoelin gen. „Wij willen gewoon een ge zellige gelegenheid creeëren waar mensen kunnen spelen. Drugs blijven er taboe." Toch hebben ze nog niets ge hoord, de gemeente blijft blijk baar bang. Maar waarvoor nou, vragen de initiatiefnemers zich af. Als er ongeregeldheden ont staan bij Ajax-PSV wordt toch ook niet elke voetbalwerdstrijd verboden? Kloos en Gies willen een keurig pool-centrum. Om te beginnen met twaalf originele pooltafels met officiële afmetin gen. Want dat mankeert er ook nog wel eens aan in de gemid delde kroeg of koffieshop. Poedel-biljart Goed poolbiljarten doe je op een kleinere tafeldan snooke ren. De genummerde ballen en gaten waarin ze dienen te ver dwijnen zijn bij de van oor sprong Engelse sport groter dan bij het Amerikaanse snooker. „Voor amateurs en poedelende beginners is het ook een leuker spel dan snooker, omdat de kans op een behoorlijk niiveau groter is." Verder willen Kloos en öies les geven aan mensen die de kunst van het biljarten met veelkleuri ge balletjes goed onder de knie willen krijgen. De zaak gaat da gelijks van het middaguur tot middernacht open. „Als het doorgaat krijgt Leiden er een echte attractie bij." Nou wordt er natuurlijk al een beetje ge poold, hier in de stad. Aan de Hoge Rijndijk heeft Het Dijkje een paar tafels staan. Maar één zo'n zaak is gewoon te weinig voor een stad als Leiden, zo me nen Kloos en Gies. „Met name in het zuiden van het land is het een uiterst populaire sport. Als de mensen in Leiden er kennis mee maken, zal het hier ook snel gaan." Maar ja, voordat het nieuwe poolcentrum open kan. moeten eerst even wat rimpeltjes wor den weggewerkt. Dus gaan Kloos en Gies even tekeer tegen koffieshops die pooltafels heb ben staan. De tafels zijn slecht onderhouden, te klein, en je hebt geen ruimte om te spelen. Zo dat is eruit, als de goede be doelingen nu nog niet duidelijk zijn weten ze het ook niet meer. Het woord is aan de gemeente. (UK) LOMAN LEEFMANS El KATWUK/PEN HAAG PETER VAN DER HULST Een 35-jarige Katwijker die op 2 november van het vorig jaar de eigenaar van het hotel waarin hij verbleef door verwurging om het leven probeerde te brengen, is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Drankmisbruik loopt als een rode draad door het leven van de Katwijker. Ook op 2 novem ber van het vorig jaar keek de man in een plaatselijke kroeg weer stevig in het glaasje. Terug in het hotel ging het mis. De man zocht de eigenaar van het hotel in zijn kamer op, sloeg de handen om de keel van de Kat wijker en riep: „Ik ga je ver moorden". Na enige tijd wist de eigenaar aan de greep te ontko men en waarschuwde de poli tie. Waarom de Katwijker de ei genaar van het hotel wilde ver moorden, kon hij tijdens de retht/uiing niet duidelijk ma ken. Een achterstand in ae huur had er niets mee te maken. Op het moment dat de eigenaar om zijn geld vroeg, zag de Katwijker dat echter als 'indirecte kritiek opzijn leefwijze', zo meende de officier van justitie. Zij achtte poging tot moord met voorbc dachte rade bewezen en eiste een gevangenisstraf van vier jaar. De raadsman van de Katwij ker meende dat zijn cliënt rn nuchtere toestand nooit tot zijn daad was gekomen. Om een einde te maken aan het drank probleem van de Katwijker pleitte de advocaat dan ook voor opname in een kliniek. „Want daar ligt de oplossing van het probleem. Daarna kan hij weer een normaal leven gaan leiden." Een verzoek waar aan de rechtbank niet tegemoet isNge komen. Vrije tijd Anorexia Het Vrouwengezondheidscen trum begint eind januari met een werkgroep voor vrouwen tot dertig jaar met Boulimia en Anorexia Nervosa. De begelei ding bestaat uit twee maat schappelijk werksters. Informa tie bij het Vrouwengezond heidscentrum, tel. 233209. Taalcursussen cursussen Frans, Spaans en Ito liaans. De kosten van alle cur sussen bedragen 105 gulden voor 14 lessen. Meer informatie bij buurthuis Matilo, tel. 412515 Disco Voor jongeren vanaf 16 jaar is er vrijdag 29 januari een feest avond in buurthuis 't Spoortje. De disco wordt geleid door 'Free Reaction'. De zaal gaat om 20.00 uur open. Toegang 2,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17