Leiden Regio 'Auto moet stad kunnen bereiken' Plaatboef lonkt met illegale koopwaar 'Actualiteit van Leidse bibliotheek kan beter' Bebouwing hockeyveld dit voorjaar Voormalig Elisabeth-ziekenhuis kost 6 miljoen gulden TV-krant in Leiden stopt VRIJDAG 29 JANUAR11993 JANET VAN DIJK EMIEL fangmann ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA (chef) WIM WEGMAN *071-1 Leidenaars aangehouden leiden De politie heeft vannacht twee Leidenaars aangehouden op de Boisotkade in verband met vernielingen aan auto's op de Vijfde Binnenvestgracht en de vernieling van een ruit van stu dentenrestaurant De Bak aan de Kaiserstraat. Het duo is ingeslo- Videocameradief aangehouden leiden De politie heeft gisteren een 26-jarige Leidenaar in zijn woning aangehouden die op 27 december van het vorige jaar een videocamera had gestolen uit het hokje van een betaalauto maat aan de Stationsweg. De man wilde geld opnemen met zijn pasje, maar kreeg niets aangezien er geen geld op zijn rekening stond. Hij werd vervolgens kwaad en sloopte de videocamera uit zijn houder, om het apparaat vervolgens mee te nemen. De re cherche wist na enig speurwerk zijn identiteit te achterhalen. Dief betrapt leipen Een 39-jarige Alphense diefis gisteren betrapt toen hij met gestolen waar op de Vierde Binnenvestgracht liep. De man was door getuigen gezien op de Cronesteynkade. Daar probeer de hii portieren van auto's te openen. De politie ging er op af en trof de man aan in het bezit van een heuptas met rijbewijs en gi romaatpas, die hij kort tevoren uit een auto had gestolen die even onbeheerd op de Zoeterwoudsesingel stond. (vervolg van voorpagina) „De investeringen in de Leidse binnenstad zijn heel hard nodig. Het klimaat is er rijp voor. Leiden is, met zijn his torische centrum, verreweg de aantrekkelijkste stad in ons gebied, als je de consument maar de kans geeft om er met name per auto te komen", aldus secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel. leiden frank buurman Onderzoek Consumentengids emiel fangmann Het lidmaatschap van de Leidse Centrale Openbare Bibliotheek is met 22 gulden per jaar bijna het goedkoopste van Neder land. Alleen Utrecht is met een prijs van 16 gulden voor volwassenen nog goedkoper, terwijl Groningen met 4i,50 gulden koploper is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond, die in het februari-nummer van de gelijknamige gids verslag doet van een onderzoek naar 44 cen trale openbare biliotheken. Daarbij worden onder meer alle voorzieningen die bibliotheken bieden op een rijtje gezet en wordt de collectie beoordeeld. De actualiteit van het boe kenbezit in de Nieuwstraat krijgt daarbij van de Consu mentengids het predikaat 'ma tig' mee. Om die actualiteit te bepalen werd in de bibliotheek gekeken of enkele titels uit de Nederlandse en buitenlandse li teratuur, waaronder 'De wetten' van Connie Palmen en 'De ad vocaat van de hanen' van A.F.Th, van der Heijden, direct vanuit de kast konden worden geleend. De 'staat' van de boe ken in Leiden wordt 'redelijk' Op een voormalig sportveld van de hockeyvereniging Roomburg wordt begin april begonnen met de bouw van 17 vrije sec torwoningen. De woningen zijn ontworpen door het Leidse ar chitectenbureau Splinter en worden gebouwd door aanne mer De Prie, die nu bezig is met het bouwrijp maken van de grond. De opbrengst van deze gronduitgifte, ongeveer 650.000 gulden, wordt als ruilmiddel ge bruikt. Voor dit bedrag krijgt de hockeyclub twee nieuwe kunst grasvelden. Het plan komt voort uit de nota 'bouwen in bestaan de wijken' van de voormalige PvdA-wethouder D. Tesselaar. Ook wordt een deel van de op brengst gebruikt om de bouw van het woningproject voor ou deren, verderop de Lorentzkade te bekostigen. Portemonnees gerold in supermarkten Zeven vrouwen zijn gisteren het slachtoffer geworden van die ven in supermarkten aan het Bevrijdingsplein, de Langeg- racht en het Levendaal. Porte monnees, vaak niet goed weg geborgen in boodschappentas sen, werden gestolen. In de por temonnees zaten bedragen tus sen de 90 en 450 gulden. gevonden. Wat het aantal weke lijkse openingsuren betreft, scoort Leiden hoog met 47 uur. Acht bibliotheken waren langer open. De nieuwe directeur H. San- „nes van de Openbare Biblio theek, die maandag aantreedt, zegt in een eerste reactie blij te zijn met de resultaten van het onderzoek. „Uit het jaarverslag over 1991 blijkt dat Leiden 15 procent onder het landelijk ge middelde zit wat betreft het aanschafbudget. Dan kun je dus minder aanschaffen en ben je minder actueel. Dit onderzoek bevestigt dat daar wat aan moet gebeuren. Het moet beter kun nen." Sannes zou daarvoor de abonnementsprijs wel willen verhogen. „Maar dan moet die verhoging dus niet bedoeld zijn om de gemeentekas te spekken. Dan moet het geld ook kunnen worden besteed aan nieuwe aankopen." Op dit moment worden de eigen inkomsten die de bibliotheek verwerft voor een groot deel afgetrokken van de gemeentelijke subsidie. Daar door blijft volgens de biblio theek geen geld voor extra's over. De komst van kwaliteitswinkel centrum Sleutelhof nabij het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat is het schoolvoor beeld van een investering die de aantrekkelijkheid van het Leidse winkelgebied aanzienlijk zou vergroten, mits dit plan wordt gecombineerd met een parkeer garage. „Die garage weglaten komt neer op het plaatsen van een constructie waaraan een poot ontbreekt", vindt Broeks ma. De komst van de parkeergara ge is erg onzeker geworden om dat deze voorziening niet strookt met de plannen van wethouder J. Walenkamp om de binnenstad autoluw te maken. „Ik besef dat het tegen de geest van deze tijd is om iets voor de automobilist te doen, en we zien ook graag de klanten per fiets of per bus komen, maar het is nog altijd zo dat 23 pro cent van de consumenten per auto komt en bijna 40 procent van de bestedingen doet. Die groep moet je dus niet afschrik ken en een parkeergarage aan de rand van het kemwinkelap- paraat zou dan ideaal zijn." „We hebben in feite te maken met twee processen die zich in de afgelopen jaren hebben vol trokken: Leiden is minder aan trekkelijk geworden voor de au torijdende consument in de re gio vanwege de parkeerproble men en de kleinere gemeenten hebben hun winkelgebieden aantrekkelijker gemaakt, waar door die consument dichter bij huis blijft. Een deel van de re giofunctie is verloren gegaan. We hadden de indruk dat er de afgelopen anderhalf jaar sprake was van een opleving in de Leidse binnenstad, maar op grond van de cijfers kunnen we niet erg optimistisch zijn", zegt de secretaris van de Kamer van Koophandel. De Kamer heeft waardering voor de activiteiten van wet houder Walenkamp, maar vreest dat het autoluwe beleid haaks staat op de pogingen om de winkeliers uit het moeras te trekken. „Ze zullen bij de ge meente wel weer zeggen dat wij te somber zijn. Niet doemden ken, er tegen aan, dat is een pri ma uitgangspunt van de ge meente, maar dan moet er wel geïnvesteerd worden door de gemeente en het bedrijfsleven. In een samenhangend winkel gebied maar ook in parkeer voorzieningen. Je krijgt dan een Ogenschijnlijk wordt de Leidse binnenstad (op de foto de Donkersteeg) druk bezocht Volgens de Kamer van Koophandel blijven de omzetten van de winkeliers achter. foto hielco kuipers vliegwieleffect naar buiten. Er ven en Leiden wordt dan de sument die het in potentie ei- worden nieuwe impulsen gege- aantrekkelijke stad voor de con- genlijk al is", aldus Broeksma. leiden erna straatsma De gemeente Leiden heeft geen belang stelling meer voor aankoop van het voor malige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht. Eigenaar Abreka, een doch- terondememening van ABN/AMRO, wil de zes miljoen gulden voor het gebouw hebben. De gemeente had er niet meer dan 2,5 miljoen voor over. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat Abreka geen haast heeft met de verkoop van het gebouw, dat nu gedeel telijk wordt bewoond door studenten. Abreka zou overwegen het gebouw in ei gen handen te houden. Abreka zelf wil niets kwijt over eventuele andere geïnte resseerde kopers en toekomstplannen. Een woordvoerder zegt dat Abreka zich aan het beraden is over wat 'ze met het gebouw willen of kunnen'. Hij beaamt dat Abreka geen haast heeft met ver- bouw- of verkoopplannen, omdat het pand voorlopig is verhuurd aan de Stich ting Studentenhuisvesting. Abreka is sinds juli vorig jaar eigenaar van het voormalige Leidse ziekenhuis. Het pand viel in handen van de bank doordat de vorige eigenaar, de Leidse projectont wikkelaar Erica, failliet ging. De gemeen te stelt als voorwaarde voor verbouwing dat er in het pand woningen en een aan tal kleine bedrijfsruimten komen. Erica kon het in de periode 1989 tot en met 1992 met de gemeente niet eens worden over een verbouwing. De TV-krant van het Leidsch Dagblad stopt in de regio Leiden op 31 januari met uit zenden. De uitzendingen in de Duin- en Bollenstreek worden tot 1 mei voortgezet. De Hollandse Dagblad Combinatie, de uitgever van deze krant, wil de uitzendin gen van de TV-krant zo snel mogelijk beëindigen. Door tegenvallende advertent ie- inkomsten moet geld worden toegelegd op dit project. De uitzendingen in de Duin- en Bollenstreek moeten worden voortgezet omdat de uitgever zich contractueel verbonden heeft aan een opzegtermijn van zes maanden. In de regio Leiden bestaat een dergelijke opzegtermijn niet. Dat betekent dat in de ge meenten Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude, Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk de TV-krant op zon dag voor het laatst wordt uit gezonden. Omroep Rijnland, die nu in de avonduren op hetzelfde kanaal een eigen kabelkrant uitzendt, is van plan voorals nog 24 uur per dag uitzen dingen te gaan verzorgen. Rijnland-bestuurslid J. van Leeuwen: „In feite gaan we terug naar het situatie van voor september 1987. Rijn- 7 uur per dag Er komt een it en we willen gaan brengen eventueel in samenwerking met Leidsch Dagblad en dan mét bronvermelding." „Ook onderzoeken we de mogelijkheid van lokale Tele tekst. Dat kan worden ge bruikt voor bijvoorbeeld net programma van bioscopen of het aankondigen van ver gaderingen van de gemeen te." Rijnland zal het moeten stellen zonder de 1000 gul den vergoeding die de HDC nu voor het gebruik van het kanaal betaalt. Op langere termijn wordt getracht nieu we financiers aan te trekken door het kanaal gedeeltelijk aan derden te verhuren. land gaat i uu lay-c 'Het is net hasj, dat wordt ook gedoogd' 'Grijze cd's bestaan niet' leiden wim koevoet „Weet je, het is net hasj. Dat wordt ook gedoogd." De twee verkopers van de Plaatboef aan de Steenstraat lijken vooral zichzelf gerust te willen stellen met deze vergelijking. De Plaat boef streek zo n vier maanden geleden neer in het voormalige winkelpand van Slager Zand bergen aan de Steenstraat en heeft in die tamelijk korte perio de zonder ook maar één keer te adverteren flink naam gemaakt onder popmuziekminnende Leidenaars. De Plaatboef heeft dan ook iets wat Gé Hofenk, Free Record Shop en Plato niet hebben: ongeauteuriseerde cd's, ook wel bootlegs genaamd. Het gaat om illegale opnamen concerten, die op cd zijn In Leiden werden al voor de komst van de Plaatboef illegale cd's aan de man gebracht: de in Duitsland vervaardigde serie 'Live in USA', met live optre dens van onder anderen Sting, Eric Clapton, Bruce Springsteen en Dire Straits. Een cd-kraam op de markt en het CD-Cen- trum aan de Nieuwe Beesten markt doen hier goede zaken mee. De cd's uit die serie kosten 19,95 gulden. De geluidskwali teit is wisselend: van zeer slecht tot redelijk. Bovendien staan er dikwijls concerten van lang ge leden op. 'Live in USA' stelt niets voor vergeleken met de enorme, vol gens kenners hoogst interessan te, voor het grootste deel uit Ita lië afkomstige bootleg-collectie van de Plaatboef. Er zitten ui terst actuele cd's bij, opgeno men tijdens recente wereldtoer- nees. De geluidskwaliteit vari- G. Welbers is group-manager van de auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra. Die trekt samen met de Nederlandse Vereniging Producenten en Importeurs van beeld- en geluiddragers (NVPI) ten strijde tegen piraterij. Dat de bootlegs die de Plaat boef In Leiden verkoopt, maar een beetje illegaal zijn en daarom worden gedoogd, noemt hij 'onzin'. „De ergste piraterij is die waarbij originele cd's zo goed wor den nagemaakt dat ze niet meer van echt zijn te onderscheiden. Dat noemen wij geen bootlegs maar counterfeits. Over die cd's worden helemaal geen auteursrechten betaald. Bij de bootlegs i de Plaatboef wordt maar aan een deel van de verplichtingen voldaan want de platenmaatschappij een van de rechtheb bende partijen ziet van al het geld dat ze in gecontracteerde artiesten heeft gestoken (promotie, studio- en live-opnamen, red.) geen cent terug. Dat de auteursrechten in Italië worden be taald, komt omdat de artiest in dat land zich niet kan verzetten tegen verveelvoudiging van live-opnamen, ook al heeft hij geen toestemming voor die opnamen gegeven." Welbers wijst er ove rigens op dat hij de Leidse platenwinkel en de daar aangeboden platen zelf niet kent. Illegale opnames van concerten, bootlegs genaamd, zijn volop te verkrijgen bij onder van matig tot verrassend Qua speelduur worden e zondering. De prijzen liggen op hetzelfde niveau als bij reguliere ook records gebroken. Vijf cd's. Een greep uit het aanbod: kwartier is meer regel dan uit- Marillion, Fish, Prince, Red Hot Chili Peppers, Pearl lam, Springsteen, Pink Floyd, Emerson, Lake and Palmer, All- man Brothers. foto henk bouwman De Plaatboef-verkopers, die hun naam niet in de krant wil len. spreken liever van 'grijze cd's' dan van 'bootlegs'. „Van een 'echte' bootleg ziet de ar tiest niets terug. Van de cd's die wij verkopen worden alleen de platenmaatschappijen maar ar mer. De rechten voor de auteur en de uitvoerende artiest wor den wél betaald. De platen maatschappijen hebben geen oog voor de verlangens van de fan. Die vindt het prachtig om een concert te kopen waar hij zelf bij is geweest. In België en Italië is de verkoop van dit soort cd's wél volledig toegestaan. Waarom hier dan niet. Europa is toch één sinds vorig jaar." Mevrouw A. Palm van Gé Hofenk is op de hoogte van de handel en wandel van de Plaat boef. „Heel vervelend, ja. Na tuurlijk gaat dat ten koste van onze omzet. We kunnen er maar één ding tegen doen en dat is die dingen zelf ook verko pen. Maar dat doen we niet. Het risico is te groot. Er komen je dan enorme boetes boven het hoofd te hangen." Haar collega Rick van Leiden van de Free Record Shop: „Wij hebben er vooral last van gehad met de nieuwe live cd's van Ge nesis. The way we walk. deel een en twee. bic vormen een geheel maar zijn los van elkaar en met een maand er tussen uitgebracht door de platen maatschappij van Genesis. Hij de Plaatboef hadden ze voordal de eerste bij ons in de winkel lag al een illegale dubbel live-cd van Genesis liggen, opgenomen tijdens dezelfde toemee, met dezelfde nummers erop." Tom Schuurmans van Plato: ..Plato lijdt hier niet onder. De fans van Genesis kopen de bootleg bij de Plaatboef niet in plaats tan de officiële cd's maar schaffen gewoon alle het Hoe wel, men kan z'n geld maar één keer uitgeven. Zelf verkopen wij geen bootlegs, behalve dan die twintig van Zappa, 'Beat the boots' getiteld. Maar die zijn niet illegaal meer omdat Zappa ze zelf heeft uitgebracht om de piraten een loer te draaien."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15