Meer aandacht weidevogels 'Die redt het niet, die krijgt een spuitje' Over leven BMD helpt bedrijf bij zorg milieu V 'Strafrecht schiet te kort bij aanpak zeevervuilers' Studiedag VRIJDAG 29 JANUAR11993 11 redactie monicawessehnc Grutto trekt meeste profijt van nestbescherming De weidevogel in deze provincie geniet een steeds betere bescherming. Het aantal vrijwilligers en veehouders dat zich met de bescherming van deze vogelsoort bezig houdt, is het afgelopen jaar behoorlijk gestegen. Anno 1993 werken in Zuid-Holland 189 vrijwilligers en 208 vee houders mee aan de bescherming. Ze plaatsen nestbe schermers en houden met maaien en bemesten rekening met de vogels. De uitbreiding van het aantal mensen dat actief betrokken is bij de bescherming van weide vogels, is vooral te danken aan het werk van de provinciaal co ordinator. Hij begeleidt en acti veert nieuwe vrijwilligers. Om tot een goede bescher ming van de weidevogel te ko men, moet er een samenwer king ontstaan tussen veehou ders en vrijwilligers. Als een veehouder wil gaan maaien en er zijn nog nesten van weidevo gels in de wei, dan plaatsen vrij willigers vooraf stokjes bij de nesten. De veehouder op zijn beurt rijdt om het nest heen. Door ijzeren kooien om de nes ten te plaatsen wordt voorko men dat koeien de jonge legsels vertrappen. Voor zover bekend zijn door het werk in 1992 ruim 650 nesten gespaard, waarvan ongeveer 90 procent ook is uit gekomen. Volgens weidevogelwachter M. Schildwacht zijn van de wei devogels vooral de grutto en de zomertaling bedreigd. De kievit en scholekster staan minder on der druk. Dat het met de grutto niet best gaat is vooral te wijten aan Reptielen en amfibieën delft» De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging regio Delft organiseert in samenwerking met de Herpetolo- gische studiegroep Zuid-Holland een cursus amfibieën en rep tielen. Op drie donderdagavonden en een zaterdag (februari tot en met mei) krijgen de cursisten meer inzicht in de biologie en ecologische rol van deze dieren. Ook wordt geleerd de dieren te herkennen en wordt het een en ander verteld over het beheer van kikker, pad en ringslang. De cursus wordt in Delft gegeven en kost 20 gulden. Voor informatie en opgave bellen naar 015- 610048. Biologisch voedingsmiddel beschermd den haag Biologische voedingsmiddelen zijn sinds 1 januari wettelijk beschermd. Er is voor de hele EG vastgesteld aan welke eisen biologische groenten, fruit en bloemen, produkten geteeld zonder kunstmest of chemische bestrijdingsmiddelen, moeten voldoen. De AID en de Keuringsdiensten van Waren kunnen nu controleren of het biologische produkt wel aan de esien voldoet Steeds meer bedrijven verkopen biologische produkten zoals be paalde soorten aardappelen, penen en zuurkoool. Telefooncel met windenergie engeland De Britse PTT heeft enkele telefooncellen op afgele gen plekken voorzien van een kleine windmolen. De energie wordt gebruikt voor de verlichting van de cel. De telefooncellen zijn uitgerust met accu's die zoveel energie kunnen opslaan dat het twee weken achtereen windstil kan zijn voordat het licht uit gaat. Het experiment kost 450 Engelse ponden per cel. Dat bete kent een aanzienlijke besparing ten opzichte van aansluiting op het elektriciteitsnet in afgelegen gebieden. De kosten daarvan kunnen 25 keer zo hoog zijn. Tentoonstelling wintervogels amsterdam In De Oranjekom, het bezoekerscentrum van Ge meen tewaterleidingen in Amsterdam, is tot 28 maart de ten toonstelling 'Wintervogels rond de vogelkijkhut' te zien. De ex positie toont een groot aantal foto's van onder meer grote zaag- bekken, mandarijneenden, brilduikers en de zeldzame ijsvogel. Met een speciale spel kan de vogelkennis getest worden. De ten toonstelling is elke dag behalve maandag en vrijdag 'Het ene bedrijf steekt het andere aan Een vies bedrijf of een onderne ming die een sterk vervuilend produkt verkoopt, wordt wegge concurreerd. De zorg voor een goed milieu is dus net zo goed een produktiefactor als arbeid, grondstoffen of kapitaal. Elk be drijf moet vervuiling van het milieu voorkomen: niet omdat i Den Haag dit wil, wél omdat j milieuzorg een concurrentiefac- I tor is. Dat is de mening van direc- teur G. Broere van de Bedrijfs- milieudienst voor Rijnland. De dienst, vorig jaar opgericht door het bedrijfsleven, heeft tot doel de 2500 kleine en middelgrote ondernemingen in deze regio te helpen bij het opzetten van een produktiemethode die het milieu minder belast. Er zijn verspreid over Nederland de af gelopen jaren 24 BMD's opge- I richt De BMD bekijkt op welke ma nier een bedrijf het milieu ver- vuilt. Licht op verzoek de be- drijven door op hun milieube lasting, bedenkt samen met de bedrijven oplossingen voor de I milieuproblemen en begeleidt de bedrijven langdurig bij het uitvoeren van een milieuzorg systeem. De BMD werkt ook sa men met het afvalpreventie- team van de provincie. Het af- het verminderen van de hoe veelheid weidegebied. „Boven dien wordt steeds intensiever landbouw bedreven. De gras landen worden vaker gemaaid en er blijft weinig broedruimte over". De grutto is volgens Schildwacht duidelijk gebaat bij het werk van de vogelwacht. Voor de zomertaling ligt dat iets anders. Er worden in Nederland nauwelijks nesten van deze vo gelsoort aangetroffen. Zo wer den in de Krimpenerwaard (12.000 hectares) slechts 25 nes ten aangetroffen. „.Natuurlijk beschermen we elk nest dat we vinden, maar dat zet niet echt veel zoden aan de dijk. De belangrijkste bedrei ging van de zomertaling ligt in het buitenland. Overbejaging en de droogte in de Sahellanden, het overwinteringsgebied, doen het dier veel kwaad". In 1992 zijn vier nieuwe vo- gelwachtgroepen begonnen, onder meer in Zoeterwoude en De grutto is duidelijk gebaat bij het werk van de vogelwacht. foto martijn de jonge Katwijk/Rijnsburg. In Zuid-Hol land wordt nu op 3820 hectares weidegrond aan vogelbescher ming gedaan, het jaar ervoor was dit bijna 1000 hectares minder. De uitbreiding aan are aal is niet alleen te danken aan de groei van het aantal vrijwilli- gersgroepen: ook de afzonderlij ke afdelingen breidden uit. De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer (NLB) on dersteunt de weidevogelgroe pen door cursussen te organise ren en te begeleiden. Eind fe bruari start een nieuwe cursus weidevogelbeheer in Bodegra ven. Voor informatie hierover kan met de NLB worden gebeld (01820-24500). Elk jaar komen de weidevo gelliefhebbers bijeen op de wei devogelavond van NLB. Deze wordt dit jaar gehouden in het Verenigingsgebouw De Brug in Reeuwwijk op donderdag 4 fe bruari. Om 20.00 uur wordt de bijeenkomst geopend door voorzitter A. van Paassen van de werkgroep weidevogels. Otto Vloedgraven licht vervolgens het jaarverslag toe waarna er een lezing volgt over het op groeien van jonge weidevogels. De avond is voor iedere belang stellende toegankelijk. Vogelasiel heeft handen vol aan opvang olieslachtoffers noordwijk barbelün bertram De vogels zitten verstijfd van angst in een hoekje van het Noordwijkse vogelasiel. Ze lij ken wel opgezet, zo stil zijn ze. Slachtoffers van de 'olieramp' die zich het afgelopen weekein de op de Noordwijkse kust vol trok. Het strand en de zee raak ten vervuild door een lozing van 10.000 liter olie door een tanker op de Noordzee. Tientallen met olie besmeurde vogels spoelden aan op het strand: zij die geluk hadden, zitten inmiddels in het Noordwijkse vogelasiel om op te knappen. Niet alle slachtoffers zullen het redden. Een zeekoet ligt la veloos met een hangende kop in zijn kooi. De beheerder van het asiel Van der Werf zegt wat moedeloos: „Zo'n dier moeten we een spuitje geven. Die redt het niet." Het blijkt niet de eni ge te zijn. Ervaring leert dat van de tien vogels er nog geen vier overleven. De meeste slachtoffers vallen onder de zogeheten visduiken- de vogels: zeekoeten, alken, fu ten en Jan van Genten. Deze vo gelsoorten vliegen boven de zee, op zoek naar voedsel. Zien ze een vis, dan duiken ze naar beneden en pikken de prooi uit het water. Olieverontreiniging is altijd slecht voor ze, maar een vervuiling in combinatie met Een zeekoet wordt na een reinigingsbad drooggeblazen met een föhn. storm is extra gevaarlijk. De die ren zoeken rustige plekken in de woelige zee om hun duik vluchten uit te voeren. Juist in de luwte ligt olie op het water en dus duiken de rotzoo heen. dieren sterven niet De olie slaat een lek in het waterdichte verenpak en de dieren koelen af. Hierdoor kun nen ze longontsteking krijgen, precies door „De meeste vogels sterven ech ter niet door de olie op hun ver- foto hielco kuipers en, maar omdat ze zich zelf wil len schoonmaken. Ze krijgen olie binnen en dat perforeert hun maag. Daar sterven ze uit eindelijk aan", zegt Van der Werf. Wat kunnen strandwande- laars nou het beste doen als ze vogels vinden? Volgens Van der Werf moet er als eerste voor worden gezorgd dat de vogel niet verder afkoelt. „Het vangen van de vogel moet op een spe ciale manier gebeuren. Je moet tussen de vogel en de zee gaan staan, zodat de vogel niet in zee kan vluchten. Stop de vogel dan in een plastic zak, met zijn kop eruit. Zo blijft de vogel warm. Het beste kan de vogel meteen naar het asiel worden gebracht. Of bel de dierenambulance." Meer dan de helft van de aan gespoelde vogels overleeft het niet. Het normale gewicht van een zeekoet de vogel die het meest aanspoelt is 800 a 900 gram. Veel aangespoelde zee koeten zitten onder de kritische grens. „Als een zeekoet minder dan 700 gram weegt, krijgt hij een spuitje." Vogels die nog kans hebben om te overleven krijgen eerst een aansterkend middel om weer op krachten te komen. Na week worden ze met een milieuvriendelijke zeepoplos sing gewassen. Na deze was beurt blijft de vogel een dag in een hok met een infrarode lamp om weer op temperatuur te ko men. Een maand later kunnen de vogels terug naar zee." valpreventieteam bekijkt voor elke branche afzonderlijk hoe afval en vervuiling van lozingen op water en lucht kunnen wor den voorkomen. Het afgelopen jaar is de BMD vooral actief geweest in ver pleeghuizen en ziekenhuizen en de bloembollensector. De ge zondheidszorg verbruikt veel papier en de keukens leveren veel organisch afval af. In de bollensector is het ge bruik van bestrijdingsmiddelen een groot probleem. Drie be drijven die bollen spoelen om ze exportklaar te maken, heb ben zich bij de BMD gemeld. Het afvalwater bevat spoelmid- delen en eind dit jaar is lozing daarvan op het oppervlaktewa ter verboden. De BMD werkt aan gesloten systemen waar door afvalwater wordt herge bruikt als spoelwater. Er zijn op dit moment 40 be drijven bij de BMD aangesloten en Broere streeft ernaar er dit jaar 50 bij te krijgen. De dienst benadert zelf bedrijven. Daarbij is de vervuilingsgraad niet be palend. „We pikken bedrijven uit waarvan we verwachten dat ze geïnteresseerd zijn in milieu. Hoe meer bedrijven aan het milieu doen, des te groter is de 'vlekwerking'. Het ene bedrijf steekt het andere aan". Overtredingen zijn moeilijk bewijsbaar De Bedrijfsmilieudienst Rijnland heeft tot doel de 2500 kleine en middelgrote ondernemingen in deze regio te helpen bij het opzetten van een produktiemethode die het milieu minder belast. foto wim dijkman amsterdam anp Het Nederlands strafrecht schiet veelal tekort om veroor zakers van illegale olielozingen op de Noordzee aan te pakken. Overtredingen zijn moeilijk be wijsbaar en in de meeste geval len blijkt het onmogelijk te ach terhalen wie de vervuiler is. Op overtreding van de lo zingsnormen zoals die zijn neergelegd in de Wet Voorko ming Verontreiniging door Schepen reageert de overheid veelaJ met een strafrechtelijke vervolging. Dat heeft echter nooit geleid tot een veroorde ling, schrijven onderzoekers P. Bierbooms en E. Brans in het jongste nummer van het Neder lands Juristenblad. Bierbooms en Brans zien veel meer heil in een civielrechtelij ke aanpak van de vervuilers. Het civiele recht biedt 'een veel vrijer bewijsregime, onder an dere door de mogelijkheid van bewijs door vermoedens, omke ring van de bewijslast, statis tisch bewijs en medewerking aan de bewijsvoering van de te genpartij'. De onderzoekers verwijzen onder meer naar het recente ar rest van de Hoge Raad inzake de DES-dochters. Cruciaal in die zaak was de hoofdelijke aansprakelijkheid wie was waarvoor verantwoordelijk? Alle farmaceutische bedrijven die in de relevante periode DES op de markt hebben gebracht, zo oor deelde de Hoge Raad. De olievervuiling van het Ne derlandse deel van de Noordzee wordt veroorzaakt door een groot aantal lozingen, onder meer door schepen. Wanneer er een kritische grens wordt over schreden en een aantasting van het milieu ontstaat, behoren naar analogie van de DES-zaak alle bronnen tot de groep 'mo gelijke veroorzakers'. De onderzoekers zijn van me ning dat van een civiele aan sprakelijkheidsstelling een pre ventieve werking kan uitgaan. Zij wijzen daarbij op de moge lijkheid een milieuconvenant af te sluiten met de betreffende bedrijfstak. De kans dat bedrij ven bereid zijn zo'n convenant af te sluiten wordt 'sterk ver groot' als de vervuilers zich be dreigd weten door een schade vergoedingsactie. GEBIOLOGEERD In onze serie 'in dit land op te heffen oude ambachten' zou den we het tot slot nog even over de vissers hebben. Boeren, vissen, jagen: het zijn prijzens waardige bezigheden in een pri mitieve samenleving, je houdt er jezelf en een gezin mee in le ven. Maar een land met bijna vijfhonderd mensen per vier kante kilometer op die manier draaiend houden is onmogelijk zonder roofbouw op het milieu. Het exporteren van voedsel is helemaal bespottelijk. Dat moet dus maar eens afgelopen zijn. Onze vissers zijn hardwerkende ondernemers die met minimaal een miljoen schuld drukkend op hun rug het hoofd boven water proberen te houden. Wat kunnen ze anders dan vangen en verdienen tot ze erbij neer vallen? Milieu? Gedoe. Visser: „Oh. die wetenschappers zullen wel gelijk hebben. Minder vis hier. minder vis daar. Zeebo dem levenloos. Kan best. Vaar ik wel een eindje verderop. Kijk, mij gaat het er voornamelijk om hoe ik mijn volgende eikehou ten bankstel ga betalen. En de nieuwe auto natuurlijk. Ik ben heel begaan met het milieu en de visstand, maar ik moet er ook aan denken wat de buren van me vinden." Vissers zijn, net als boeren, om economische redenen totaal amoreel. Dat hoort zo. een on dernemer moet amoreel zijn. anders verdient hij weinig. Er is niks aan te doen. Alleen: kun nen wij niet zonder die onder nemers? Moeten we echt een paar handenvol trawlers hand haven in een handvol havens? Terwille van de folklore soms? De bijdrage van de visserij aan de economie is te verwaarlozen, de bedrijfstak biedt relatief wei nig werkgelegenheid, perspec tief op groei is er niet, integen deel. Het beslag dat de visserij legt op subsidies, uitkeringen, keuringsdiensten, onderzoeks commissies en ministers is om gekeerd evenredig aan haar economisch belang. Waarom zouden we toestaan dat de zee- en worden leeggevist (terwijl we er nog voor betalen ook) opdat de een of andere Volendammcr elk jaar een nieuw behangetje kan laten plakken? Afschaffen dus, die vissers. Net als de boeren allemaal de WW in. Als ze willen kunnen ze met hun schepen toeristische rond vaarten gaan maken, inclusief demonstraties van oude am bachten als netten boeten, ha ringkaken enzovoorts. Wel moet er dan voor zijn gezorgd dat hun vangstapparatuur onklaar gemaakt is en dat de koelrui- men niet meer koelen. Anders gaan ze natuurlijk vrolijk door met de illegale vangsten waar ze al zo aan gewend zijn. Die sche pen zijn als geweren: ze moeten grondig onklaar gemaakt wor den voor je ze in handen van onbevoegden kunt geven. Nu we het toch over geweren hebben: jagers moeten vanzelf sprekend nu eindelijk ook maar eens echt verboden worden. Na onze pleidooien voor de af schaffing van boeren en vissers klinkt een oproep daartoe mis schien een beetje overdreven. Jagers worden immers al lang niet meer serieus genomen. Niet de ecoloog maar de psy choloog is in het groenehoed- jesvolk geïnteresseerd. Niet het neerleggen van een wild zwijn, maar lrct neerleggen van de ja gersman (op de divan van de psychiater) levert spannende ta ferelen op. Jagers zijn zielig, ze kampen met allerlei onverwerkt verleden. Ze behoeven duidelijk therapie. Alleen: een geladen geweer zou daar geen onder deel van moeten zijn. Weg met de boeren, de vissers en de jagers. A. De boeren om dat ze meer produceren dan nodig is. B. De vissers omdat ze meer vangen dan verantwoord is. C. De jagers omdat een ver antwoordelijke samenleving het niet toestaat dat geestelijk ver warde personen met vuurwa pens in de aanslag haar grond gebied doorkruisen. co loerakker De Volkshogeschool Bergen or ganiseert op dinsdag 9 februari een studiedag over bloembol lenteelt en milieu. Aan de orde komen onder meer het verwer ken van afval op het eigen be drijf, de huidige milieuwetge ving, interne milieuzorg op de bedrijven, de afvalwater-proble men en het doelgroepenbeleid van de provincies Noord en Zuid-Holland. De vraag of het wel mogelijk is als bedrijf milieubewust te werken zonder dat het bedrijf er financieel aan ten onder gaat, zal worden be licht. Voor nadere informatie of opgave kan worden gebeld met VHS Bergen 02208-94541.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11