Weer tegenslag voor vredesplan Cambodja Donaulanden willen niet vervallen in Balkanoorlog Buitenland Oekraïne dreigt zijn plutonium te verpatsen Protest bij begrafenis journalist Arap Moi stuurt parlement naar huis Angola dreigt V-raad dreigt Kroatië met maatregelen DONDERDAG 28 JANUAR11993 7. Nog geen president in Slowakije praag Het Slowaakse parlement is er gisteren voor de tweede maal niet in geslaagd een president te Idezen. Roman Kovac, de kandidaat van de regerende HZDS van premier Meciar, kreeg 78 stemmen. Zijn rivaal Milan Ftackin behaalde er 31. Om te win nen zijn 90 van 150 stemmen in het parlement nodig. Op 15 fe bruari wordt een nieuwe verkiezingsronde gehouden met nieu we kandidaten. Intrekking homoverbod uitgesteld Washington De Amerikaanse president Clinton stelt de intrek king van het verbod op homoseksuelen in het leger onder druk van het Congres en de legertop een halfjaar uit. Clinton wil de maatregel geleidelijk aan doorvoeren. Hij is van plan de intrek king van het verbod te koppelen aan voor zowel hetero's als ho mo's geldende 'strikte richtlijnen voor het gedrag ten aanzien van seksuele contacten in het leger'. Clinton volstaat voorlopig met een maatregel die de militairen verbiedt nog langer te infor meren naar de seksuele voorkeuren van recruten. Anglicaanse kerk ontdekt TV-reclame londen De Anglicaanse kerk heeft de televisiereclame ontdekt om mensen opnieuw te interesseren voor haar boodschap. Het twintig seconden tellende filmpje, waarin onder andere een met olie besmeurde eend, een portret van Saddam Hussein en de ka thedraal van Lichfield voorkomen, is de eerste kerkelijke recla mespot sinds de televisie haar intrede deed in het Verenigd Ko ninkrijk. Proces tegen Honecker gaat door berlijn Het proces tegen de voormalige Oostduitse leider Erich Honecker (80) wordt op 8 februari hervat, ook als Honecker, die eerder deze maand naar Chili vertrok, niet komt opdagen. De rechtbank in Berlijn maakte op 13 januari een eind aan het pro ces wegens de slechte toestand van de aan kanker lijdende oud leider. Het hof van beroep heeft de opheffing van het proces om formele redenen ongedaan gemaakt. Weduwe Hoxha krijgt negen jaar tirana» Nexhmije Hoxha, weduwe van de stichter van het com munistische Albanië, Enver Hoxha, is gisteren veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens 'verkwisting van staatsgel den'. De openbare aanklager had 14 jaar gevangenisstraf geëist. Beledigen Le Pen kost Tapie één franc parijs De Franse minister van stadsontwikkeling Bernard Tapie is gisteren veroordeeld tot het betalen van een symbolische boe te van 1 franc omdat hij de extreem-rechtse leider Jean-Marie Le Pen 'een bastaard' heeft genoejnd. Tapie beledigde Le Pen tij dens een politieke bijeenkomst in januari 1992, toen beide man nen kandidaat stonden voor lokale en nationale posten. Bouterse is militair-af volgens defensie Paramaribo» De Surinaamse regering in Paramaribo heeft giste ren formeel het ontslag van ex-bevelhebber van het leger Bou terse aanvaard. Minister Gilds (defensie) was kort over Bouterse: ,,Hij is geen militair meer en staat niet langer in dienstbetrek king met de overheid". Commandant Iwan Graanoogst vervult de functie van Bouterse tot de herstructurering van het leger rond is. 'Superjumbo' Boeing en Airbus Seattle De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft gisteren bekendgemaakt samen met het Europese Airbus-consortium plannen te bestuderen voor de bouw van een 'superjumbo', die tussen de 550 en 800 passagiers kan vervoeren. Ook gaan beide bedrijven bekijken of ze samen een consortium kunnen opzet ten voor de ontwikkeling, bouw en verkoop van het zogenoem de Veiy Large Commercial Trans port'-vliegtuig. In de Japanse hoofdstad Tokyo probeert de directeur van Airbus, Jean Pierson, Japanse vliegtuigbouwers te interesseren om ook deel te nemen aan de ontwikkeling van de superjumbo. Groot gebied in Oeral radioactief besmet »AP-Rtr-AFP-UPI De Oekraïnse premier Leonid Koetsjma heeft gisteren ge dreigd plutonium van kern koppen op de wereldmarkt te koop aan te bieden, als zijn re gering er niet in slaagt een ont wapeningsakkoord met Rus land te sluiten. Rusland heeft beloofd Oekraïne voor het plu tonium schadeloos te stellen. Maar Koetsjma wees er op dat er een groot aantal andere ge gadigden voor het plutonium is, waaronder Japan. Koetsjma legde zijn verkla ring af terwijl Russische en Oekraïnse onderhandelaars besprekingen voeren over de uitvoering van het START-I verdrag, waarin wordt voor zien in een vermindering van de arsenalen aan lange-af standsraketten met 30 pro cent. Oekraine heeft in tegen stelling tot Rusland START-I niet geratificeerd. START-I werd in 1991 gesloten door de toenmalige presidenten Bush en Gorbatsjov. START-II kwam vorige maand tot stand met medewerking van Bush en de Russische president Boris Jelt- Oekraïne bezit 176 lange-af- standsraketten. Koetsjma be dankte de VS voor de 175 mil joen dollar die door Washing ton ter beschikking zijn gesteld voor de ontmanteling van zijn wapens. Het aanbod werd dinsdag door president Clin ton herhaald in een telefoon gesprek met president Kravtsjoek. „Het bedrag is evenwel bij lange na niet groot genoeg," aldus Koetsjma, die de ontwapeningskosten schat te op zeker twee miljard dollar. De Russische regering heeft gisteren besloten het gebied rond de steden Tsjeljabinsk, Jekaterinburg (voorheen Sverdlovsk), Tjoemen en Koel- jab te laten ontsmetten. De af gelopen veertig jaar zijn in de Oeral 450.000 mensen getrof fen door radioactieve straling uit de gigantische, nog steeds functionerende plutoniumfa- briek Majak. Daarbij raakte 20.000 vierkante kilometer be- ara» Honderdduizenden fundamentalisme. De 51-jarige Drie islamitische groepen heb- isen hebben gisteren in de verslaggever, die bekend stondi ben zich verantwoordelijk ge- Turkse hoofdstad Ankara de be- als een warm pleitbezorger van steld voor de moord, grafenis van de Turkse journalist democratische vrijheden, kwam foto reut Ugur Mumcu aangegrepen om zondag om het leven toen een te protesteren tegen islamitisch bom onder zijn auto ontplofte. Vlaanderen wil jaarlijkse top met Nederland brussel peter de vries correspondent De Vlaamse deelregering wil in de toekomst elk jaar een top ontmoeting beleggen met het Nederlandse kabinet. De Vlaamse minister-president Luc van den Brande maakte dat gis teren bekend in de Vlaamse Raad, het parlement van het Nederlandstalige gewest van België. Volgens de christende mocraat Van den Brande is hij met premier Lubbers in gesprek om een datum vast te leggen voor een eerste Vlaams-Neder landse ontmoeting. Als gevolg van de aanhouden de staatshervormingen in België krijgen Wallonië en Vlaanderen steeds meer macht ten koste van het centrale gezag in Brus sel. De Waalse premier Spitaels heeft de afgelopen tijd met on der andere een 'staatsbezoek' aan Parijs met ontvangst door president Mitterrand duidelijk gemaakt dat de Walen nadrukkelijk hun eigen weg gaan. De Vlamingen willen, hoe weinig ze ook op hebben met 'den Ollanders', nu ook een speciale band met Den Haag. Verwarring en woede in Kenya 'Sihanouk brengt kostbare VN-vredesmissie in gevaar' Prins Norodom Sihanouk heeft opnieuw verwarring ge schapen over het vredesplan van de Verenigde Naties. Bovendien heeft de Rode Khmer nagelaten zich tijdig te laten registreren voor de verkiezingen, die volgens het vredesakkoord van Parijs tegen mei dit jaar in Cambodja moeten worden gehouden. PHNOM PENH RAY WHITAKER THE INDEPENDENT Prins Sihanouk liet gisteren zijn eis presidentsverkiezingen op te nemen in het vredesplan weer varen, juist op het moment dat de internationale gemeenschap het idee leek te willen overne men. Volgens het hoofd van de VN-missie in Cambodja, Yasus- hi Akashi, vergroot het eindelo ze gemanoeuvreer van de prins het gevaar dat de kostbaarste en meest ambitieuze vredesmissie in de geschiedenis van de VN eindigt in een ontluistering. De top van de vredesmissie en leden van de Opperste Na tionale Raad (SNC), waarin de vier belangrijkste Cambodjaan se facties zich hebben verenigd, komen vandaag in Peking bij een omdat prins Sihanouk wei gert naar Phnom Penh te ko- De belangrijkste uitkomst van de onderhandelingen die de af gelopen tijd zijn gevoerd, was dat er presidentsverkiezingen zouden worden gehouden. Prins Sihanouk zou dergelijke verkiezingen bijna zeker win nen en zou mogelijk ook de eni ge kandidaat zijn. Tegenstan ders werden ervan overtuigd dat de prins een stabiliserende factor kan zijn. De verwachting was dat tij dens vergadering van vandaag de SNC het voorstel ter goed keuring zou voorleggen aan de Veiligheidsraad. Sihanouk heeft nu echter een aantal tegenstrij dige verklaringen afgelegd. Vo rige week leek hij akkoord te gaan met Hun Sen, premier van de regering in Phnom Penh, die wilde dat hij zo snel mogelijk zou aantreden. Vervolgens schaarde Sihanouk zich achter zijn zoon, prins Norodom Ra nariddh, die wil dat de twee ver kiezingen tegelijkertijd worden gehouden om een zo groot mo gelijke vertegenwoordiging van de partij in het parlement te krijgen. Gisteren zei Sihanouk, blijk baar als reactie op het geklaag van de Rode Khmer, dat het niet nodig zou zijn presidentsverkie zingen te houden voordat het parlement is geïnstalleerd en verkiezingen kan organiseren. Afgelopen nacht om midder nacht'verstreek het laatste tijd stip waarvóór de Rode Khmer zich had kunnen aanmelden voor de verkiezingen. VN-chef Akashi liet vanmorgen weten dat de Verenigde Naties de deur voor registratie openhouden en dat hij alles in het werk zal stel len om de Rode Khmer over de streep te halen. De VN hebben in het verleden al talrijke keren andersoortige deadlines ver schoven ten gunste van de Rode Khmer.' De guerrillabeweging laat al maanden weten de ver kiezingen te zullen boycotten omdat er volgens de Rode Kh mer nog altijd Vietnamese troe pen in Cambodja aanwezig zijn. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT President Daniel arap Moi van Kenya heeft gisteren de eerste zitting van het nieuwe parle ment voor onbepaalde tijd ge schorst. De drie belangrijkste oppositiepartijen reageerden furieus en beschuldigden Moi ervan zijn constitutionele macht te misbruiken. Het parle ment, dat voor het eerst in 26 jaar uit meerdere partijen be staat, werd in december geko- De verwarring was groot gis termorgen, toen diverse volks vertegenwoordigers naar het parlementsgebouw togen om daar te moeten horen dat ze niet aan het werk konden en voorlopig-maar terug moesten gaan naar hun kiesdistricten orrf de kiezers van dienst te zijn. Het parlementslid van de op positiepartij Forum voor Herstel van de Democratie, de advocaat Paul Muite, vertolkte de gevoe lens van alle andere oppositie leiders met de opmerking dat „dit een van Mois dictatoriale daden is, bedoeld om te voor komen dat het parlement als een onafhankelijk instituut kan opereren en om de vrije me ningsuiting van de parlementa riërs te saboteren". Volgens de oppositie is Moi tot zijn besluit gekomen omdat de installatie dinsdag van alle volksvertegenwoordigers en de verkiezing van een voorzitter werden gekenmerkt door ru moerige taferelen zowel binnen als buiten het parlementsge bouw. Leden van de oppositie maakten luidkeels hun onvrede kenbaar over een aantal zaken. Een regeringswoordvoerder zei gisteren dat achter Mois be sluit om het parlement voorlo pig te schorsen geen enkel si nister motief verborgen ligt. „Het is zijn grondwettelijke recht dit te doen omdat de rege ring nog niet klaar is met haar programma. Dat is de normale gang van zaken". Er is nog geen datum bekendgemaakt voor de werkelijke start van Kenya's ze vende parlement. Hongerdood VS overwegen bombardementen Servische vliegvelden Bulgarije en Roemenië: VN-embargo geweldloos handhaven BUKAREST/SOFIA Bulgarije en Roemenië weer staan de druk van Washington om harder op te treden tegen schepen die het VN-embargo tegen het nieuwe Joegoslavië (Servië plus Montenegro) schenden. Zij vrezen dat geweld zal leiden tot uitbreiding van de oorlog naar de Balkan en ernsti ge vervuiling van de Donau. De bezorgdheid in deze landen nam toe, nadat het Servische schip Bihac er in de nacht vart dinsdag op woensdag in slaagde in totaal 6.000 ton diesel- aan boord een Servische i te bereiken. i aantal tankers met ruwe lit Oekraïne zou dinsdag al olie olie l op hun bestemming in rest-Joe- goslavie zijn gearriveerd, on danks het embargo van de Ver enigde Naties en pogingen van Bulgarije en Roemenië de sche pen tegen te houden. Roemeen se havenautoriteiten zeiden gis teren dat nog meer tankers over de grensrivier de Donau op weg zijn naar rest-Joegoslavië. De Verenigde Staten hebben Roemenië en Bulgarije gevraagd al het mogelijke te doen om te zorgen dat het VN-embargo, dat in mei 1992 werd afgekondigd tegen rest-Joegoslavië, wordt nageleefd. Dit zou het eventuele gebruik van militaire middelen betekenen maar beide landen voelen daar niets voor. Roeme nië heeft een blokkade ingesteld om te voorkomen dat scheeps- konvooien de Donau opvaret richting Servië. Daarbij zal geen geweld worden gebruikt, omdat er nog steeds vanuit wordt ge gaan dat de kwestie via diplo matieke onderhandelingen kan worden opgelost. De duwboot Bihac was gis terochtend heel vroeg aangeko men in de Servische haven Prahovo. Roemenië had de Bi hac vorige week al aangehou den. De kapitein kreeg echter toestemming verder te varen nadat hij had beloofd terug te gaan naar Oekraine. Hij maakte toch rechtsomkeert haar Servië en dreigde de olie in brand te steken als hij werd tegengehou den. Uitvoering van dat dreige ment zou een ramp voor het milieu betekenen. voor miljoenen 0 LUANDA AP Zeker 2,5 miljoen Angolezen, die door de opgelaaide burger oorlog van huis zijn verdreven of zitten ingesloten, dreigen de komende maanden de honger dood te sterven. Dat heeft Phi lippe Borel, directeur van het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP), gezegd. Borel zei te verwachten dat de toestand in de meeste steden en voorsteden van Angola over en kele maanden onhoudbaar is. Hij wees er op zeker 1,5 miljoën Angolezen op de vlucht zijn, van wie er al 600.000 in voedsel- nood zouden verkeren. Een mil joen mensen in het zuiden van het land zijn van voedselhulp afgesneden, mede omdat de re gering van buurland Namibia hulpvluchten heeft verboden. Het overleg tussen de verzets beweging Unita en de regering, dat gisteren had moeten begin nen in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba, is uitgesteld. De afvaardiging van Unita kan pas vandaag aankomen. Serviërs houden VN-mensen vast ZAGREB Rtf-AFP Servische strijders in Krajina houden sinds zondag 21 leden van de civiele politie van de VN- vfedesmacht vast in Benkovac, een Servisch bolwerk dat ge deeltelijk onder vuur van Kroatische troepen ligt. De poli tiemannen zijn volgens hun Servische bewakers opgesloten op de bovenste verdieping van een hotel „voor hun eigen vei ligheid". VN-woordvoerster Shannon Boyd noemde dit „on aanvaardbaar". gornje BiuANEServische vrouwen en kinderen vluchten na het opnieuw uitbreken v van Krajina, de door Serviërs in Kroatië uitgeroepen eigen staat. NEW YORK/ZAGREB Rtr-AFP-DPA-ANP De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Kroatië gisteren gedreigd met „maat regelen" als Kroatische troepen niet onmid dellijk een einde maken aan hun aanvallen in Krajina. De raad beschuldigt Kroatië van „flagrante schending" van de twee dagen oude resolutie 802, die terugtrekking van Kroatische troepen eist. Servische eenheden begonnen gisteren in Krajina een tegenoffensief. Daarbij maakten ze volgens de VN-\redesmacht (Unprofor) gebruik van helikopters die Kroatische stel lingen bombardeerden. Servische eenhe den heroverden gisteren het strategisch ge legen dorp Skabrnje. Volgens het Joegosla vische persbureau Tanjug zouden nog meer dorpen in het achterland van Zadar op de Kroaten zijn heroverd. Het is het eerste ver lies dat de Kroaten lijden sinds zij vorige week hun offensief begonnen in Krajina, de enclave in het zuiden van Kroatië, die door de Servische bevolking tot een onafhanke lijke staat is uitgeroepen. Ook de Bosnische hoofdstad Sarajevo was gisteren weer doelwit van Servische aanval len. Bij het zwaarste bombardement sinds weken vielen 17 doden en 77 gewonden. Intussen onderzoeken de Verenigde Sta ten de mogelijkheden om Servische vlieg velden en artillerienesten in Bosnië-Her- cegovina te bombarderen. Minister Warren Christopher (buitenlandse zaken) heeft ambtenaren van zijn ministerie opdracht gegeven scenario's uit te werken, zo is uit bronnen binnen het departement verno men. Christopher zou bovendien overwe gen het VN-wapenembargo tegen Bosnië te verlichtne. De moslims in Bosnië vragen al maanden om opheffing van dat embargo, zodat ze wapens kunnen kopen om terug te vechten. Het vredesproces in Genève is deze week in een impasse geraakt door het opleven van de oorlog in Kroatië en het uitbreken van gevechten tussen moslims en Kroaten in Bosnië-Hercegovina. De Bosnische presi dent Izctbegovic (die feitelijk alleen nog wordt beschouwd als leider van de mos lims) en de Kroatische leider Boban spraken gisteren af de strijd te staken, maar hun op roep had voorlasnog weinig resultaat. OEKRAÏNE Vojvodina v\ Novi Sad 100 km ROEMENIË -BELGRADO Craiova BUKAREST gg Smederevo Calarasi Sllistra V SERVIË Roese BULGARIJE ALBANIË MACEDONIË anp/afp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7