'Bodemsanering faalt' OPRUIMING 'Ik heb dit ambt niet zelf gezocht' Amsterdam ziet hasj-coffeeshops als beste buffer Binnenland Oorlogsmisdadiger in ruste Vacaturekiosk DONDERDAG 28 JANUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdiens Celstraf voor dealers Mercatorbuurt Algemene Rekenkamer kraakt beleid minister Alders Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren achttien tot celstraffen tot 2,5 jaar veroordeeld wegens handel ii en bezit van hard drugs. De groep opereerde maandenlang in de Mercatorbuurt in Amsterdam-West. Die buurt is door een golf van drugscriminaliteit binnen betrekkelijk korte tijd tot een van de onveiligste buurten van de hoofdstad verworden. De groep dealers opereerde vooral vanuit twee coffeeshops. In oktober vo rig jaar greep de politie in. Bij een grootscheepse actie werden tientallen mensen aangehouden. In maart verschijnt nog een groep voor de rechtbank. Dode door ongeluk met tankwagen moerduk De chauffeur van een tankwagen is gisteren om het leven gekomen toen bij het overpompen van de lading slib de achterklep van de vrachwagen los schoot en het slib op straat stroomde. Het ongeluk had plaats bij de Afval Terminal Moer dijk (ATM). Een operator van de ATM werd zwaar gewond, aldus het bedrijf. Het ongeval heeft volgens ATM geen verdere gevol gen voor het milieu gehad. Een deel van de lading kon nog wor den opgevangen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. NS kopen vier hogesnelheidstreinen utrecht» De Nederlandse Spoorwegen kopen vier hogesnel heidstreinen ter waarde van 217 miljoen gulden. De koop is on derdeel van een gezamenlijke bestelling van de Nederlandse, Franse en Belgische spoorwegen van in totaal 27 treinstellen. De spoorwegen lopen met de koop vooruit op de komst van de su persnelle Franse TGV-trein naar Nederland. De aangekochte treinen zijn afgeleid van de Franse TGV-Atlantique en worden gemaakt door een consortium onder leiding van GEC-Alsthom in Frankrijk. Voor eerst in jaren minder eerstejaars den haag Het aantal eerstejaarsstudenten in het wetenschappe lijk onderwijs is voor het eerst sinds het midden van de jaren ze ventig afgenomen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op 1 december 1992 stonden 34.000 eerste jaars ingeschreven, zo n zes procent minder dan het jaar ervoor. Vooral in de technische wetenschappen, letteren en economi sche wetenschappen waren de dalingen aanzienlijk, met respec tievelijk acht, twaalf en veertien procent. Het aantal studenten sociale wetenschappen nam toe met bijna twee procent. De Algemene Rekenkamer heeft forse kritiek op de ma nier waarop minister Alders (milieubeheer) de sanering van vervuilde bodems aanpakt. Zijn ministerie heeft on voldoende kennis over de vervuilde terreinen, houdt te weinig toezicht op de sanering en is nauwelijks in staat de kosten op de vervuiler te verhalen. Bovendien zijn die kosten veel te laag ingeschat. den haag gpdUit het onderzoek van de Re kenkamer blijkt dat de provin cies begin vorig jaar pas negen procent van deze terreinen bij Alders' ministerie voor sanering hadden aangemeld. Als de be schikbare onderzoekscapaciteit niet wordt uitgebreid, zou dat betekenen dat over een kleine dertig jaar 25.000 vervuilde be drijfsterrein alleen nog maar in kaart zijn gebracht. De totale kosten van de bo demsanering werden in 1989 De Rekenkamer trekt deze con clusies in het vandaag versche nen rapport 'Bodemsanering', waarin de opzet en uitvoering van de tijdelijke wet bodemsa nering wordt onderzocht. Het beleid is erop gericht de naar schatting 106.000 vervuilde ter reinen die een ernstig gevaar voor de volksgezondheid ople veren, binnen 20 tot 25 jaar weer schoon te maken. nog geschat op 48 miljard gul den. Daarvan zou zes miljard nodig zijn voor 5800 gebieden, waarvan sanering zeer urgent is. Per locatie zijn de kosten ge schat op gemiddeld een miljoen gulden. Uit het Rekenkamer- onderzoek blijkt dat die kosten zullen oplopen tot gemiddeld 2,5 miljoen gulden per terrein. Ook het toezicht van de mi nister op de uitvoering van de sanering door de provincies schiet tekort. Er is geen deugde lijke administratie en de infor matie van de provincies over de vervuilde terreinen wordt niet goed gecontroleerd. Door on duidelijke regels heeft de ac countantsdienst van het minis terie de besteding van 342 mil joen in 1991 gulden nog niet kunnen goedkeuren. Tot nu toe Bisscltop Gijsen vraagt 'nederig vergeving Mgr. dr. J. Gijsen, die zaterdag onverwacht aftrad als bisschop van Roermond, heeft de pries ters en diakens in het bisdom .nederig vergeving voor alle uitspraken of besluiten die ,,U wellicht geïrriteerd of rulfs geërgerd hebben." Hij hoopt dat de priesters en di akens niet twijfelen aan zijn op rechte bedoelingen de waarheid te,dienen en het werkelijk goede na te streven. De bisschop schrijft dat hij zijn ambt heeft aanvaard „niet omdat ik dit ooit zocht te zijn of omdat ik dacht dat ik er zo ge schikt toe was integendeel maar omdat de Heer die ons verenigt mij er via de Kerk en haar Opperherder toe bestem de." Het bisschopsambt was voor Gijsen vaak meer een last dan een vreugde, maar hij heeft dq last willen dragen „voor U, met U, ten bate van hen die ons van Godswege zijn toever trouwd." Gijsen heeft zich altijd be schouwd als „mond en hand van Hem die woorden van wijs heid en gaven van genezing en krpcht schenkt." In niets heeft AMC: Verband tussen roken en Graves-ziekte hij zich willen sparen, waarvan het feit dat zijn lichamelijke krachten nu tekort schieten, als bewijs mag dienen. De afgetreden bisschop, die door zijn uitspraken en beslui ten volgens velen de verdeeld heid binnen de roomskatholie- ke Kerk van Limburg heeft ver groot, roept de priesters en di akens op tot eensgezindheid. „Moge er van nu af geen 'Gijsia- nen' en anderen meer zijn, maar alleen nog 'dienaren van de Ene Christus'. Wanneer ieder zich hiervoor open stelt, zie ik de toekomst van 'ons' bisdom met vertrouwen tegemoet", schrijft Gijsen. Hij roept de priesters en diakens op zijn op volger vertrouwen en medewer king te schenken. Met geen woord rept Gijsen over de ongeveer vijftig pasto raal werk(st)ers, die zonder goedkeuring van het bisdom, maar met medewerking van or des en congregaties en vele par ticulieren in Limburg actief zijn. Ook de leken in het bisdom krij gen geen aandacht. Gijsen liet deze week weten wegens ge zondheidsredenen zijn ambt neer te leggen. Hilversum» Dit is de tot levens lang veroordeelde Nederlandse oorlogsmisdadiger Herbertus Bik ker (77), die in alle vrijheid in het Duitse plaatsje Hagen onder Dort mund leeft. Verslaggevers van de KRO spoorden Bikkêr op voor het programma 'Reporter', dat mor genavond wordt uitgezonden. Bikker was bij de Waffen-SS en bij de Ordnungspolizei. Ook werkte hij voorde Duitsers in kamp Erica in Ommen. Bikker was een van de zes oorlogsmisdadigers die op Tweede Kerstdag 1952 uit de Koepel in Breda wisten te ont snappen. De programmamakers Bart Nijpels en Cees Overgaauw hadden een gesprek met hem. De reportage toont een agressieve en nog zeer energieke man, die om de zaken heendraait, dingen ont kent en „verzachtende omstan digheden" aanvoert. Hij heeft ook het een en ander „nicht gewusst". Getuigen, zoals een ziekenverzor ger uit kamp Erica, en een brief van Bikker aan zijn broer en zus tonen aan dat hij wel degelijk zwaar zijn boekje te buiten is ge gaan. Bikker lijkt zich in Duitsland veilig te voelen, maar hij loopt wel met een pistool op zak, aldus de programmamakers. In de Tweede Kamer werden vorige maand nog vragen over de zaak Bikker ge steld. Uit 'Reporter' blijkt echter dat uitlevering moeilijk is. Bikker zou Duitser zijn geworden door zijn lidmaatschap van de SS, en Duitsland levert geen Duitsers uit. foto anp mark verdoes heeft het rijk voor de bodemsa nering 1,5 miljard gulden uitge geven. Daarnaast hekelt de Rekenka mer de achterstand die het mi nisterie heeft bij het verhalen van de kosten op de vervuiler. Dat komt deels door de ver traagde wetgeving. Pas als de definitieve wet bodembescher ming door het parlement is mogelijk volgende maand kan Alders met de wet in de hand de vervuiler dwingen te betalen. De opbrengst daarvan is veel te rooskleurig ingeschat. Verwachtte het ministerie tot 1991 nog 37 miljoen gulden bij de vervuilers binnen te halen, begin 1992 was de opbrengst niet groter dan ongeveer 4,5 miljoen gulden. 'Gedetineerde met AIDS moet gratie krijgen' utrecht ANP AIDS-patiënten in gevangenis sen moeten „op royale schaal" gratie krijgen om te voorkomen dat de ziekte zich verder onder gedetineerden verspreidt Dat zei prof. mr. C. Kelk van het Willem Pompe Instituut in Utrecht vandaag op een con gres over AIDS en detentie in de Domstad. Het komt voor dat AIDS-pa- tiënten juist de cel in moeten omdat zij iemand anders opzet telijk hebben besmet. Kelk pleit evenwel voor een „enorm grote terughoudendheid" bij de op legging van vrijheidsstraffen aan AIDS-patiënten. De meeste sprekers noemden de strafinrichting een bron van verhoogde risico's voor besmet ting met het AIDS-virus HIV, door gedeeld gebruik van vuile spuiten, zelfverwondingen, ge- weldshandelingen en seksueel verkeer tussen de gedetineer den. Seks en het gebruik van drugs zijn verboden binnen de gevan genismuren, maar iedereen weet dat het toch gebeurt. Aan wezigheid van spuiten is tegen alle regels, maar ze zijn er nu eenmaal en wat weegt dan zwaarder, besmettingsgevaar of handhaving van de regels, zo betoogde Kelk. Volgens voorzitter prof. drs. E. Roscam Abbing van de Natio nale Commissie AIDS-Bestrij- ding (NCAB) doet Nederland het niet slecht in vergelijking met andere landen. Hij haalde verder enkele aan bevelingen aan die de Raad van Europa vorig jaar deed. De raad vond dat gedetineerden aan condooms moeten kunnen ko men en verslaafden aan schoon injectiemateriaal. De gevange nisdirecteuren in Nederland zijn fel tegen dat laatste voor stel, omdat het volgens hen juist averechts zou werken. tiel» Weer een nieuwe vinding om werkzoekenden te helpen bij het vinden van een baan: de vacaturekiosk. De kiosk is bedacht door de directeur van hetTielse arbeidsbureau, P. Millenaar(r). Samen met burgemeester Van Tellingen (m) en K. Vogel van het computerbedrijf Comtel BV nam hij de eerste kiosk gisteren in gebruik. In de kiosk zit een computer, waarin uitzend- en arbeidsbureaus banen hebben op geslagen. Als een werkzoekende een geschikte vacature ziet, kan hij onmiddellijk reageren door zijn gegevens in te toesten. Bij het be treffende bedrijf rolt dan meteen een fax binnen, foto anp»r. drent De mooiste tapijten voor de laagste prijzen vindt u nu bij Perez en dat scheelt duizenden guldens, kijkt u maar: 1000-den tapijten in alle afmetingen tot 8 x 5 mtr. b.v.:. 242 x 172 uitzoeken 235 x 180 uitzoeken 240 x 173 uitzoeken 275 x 185 uitzoeken 350 x 250 uitzoeken i Mooiste tapijten - grootste voorraad, laagste prijzen, komt, ziet en overtuigt uzelf. fred van essen Onderzoekers van het' Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam hebben een ver band vastgesteld tussen roken en de ziekte van Graves, die on der meer struma (schildklierver groting) en oogafwijkingen kan veroorzaken. Het onderzoek is uitgevoerd door de endocrinologen (hor moon- en klierdeskundigen) Wiersinga en Prummel. Er wa ren 650 mensen bij betrokken. De resultaten zijn deze week ge publiceerd in het blad van de American Medical Association. Roken blijkt vooral het risico te vergroten op verergering of ont staan van de oogafwijkingen die met de ziekte gepaard kunnen gaan. Verrassend noemen Prummel en Wiersinga het dat ze geen enkel verband konden vinden tussen het aantal jaren dat de patiënt had gerookt of het aan tal sigaretten per dag en de ernst van de oogziekte. Ze vermoeden daarom dat ro ken een van de factoren is die ervoor zorgt dat iemand die al een erfelijke aanleg voor Graves heeft, die ziekte ook werkelijk krijgt. Dit zou kunnen beteke nen dat familieleden van pa tiënten met de ziekte van Gra- vos kunnen voorkomen dat ook zij de ziekte krijgen door met roken te stoppen. De Amsterdamse wethouder Ada Wiidekamp (PvdA) vindt hasj-coffeeshops nog steeds dè ma nier om het gebruik van soft drugs uit de crimine le sfeer te houden. Ze streeft naar legalisering van hasj en marihuana „in Europees verband". Maar voor het zover is moeten de Amsterdamse cof feeshops uitgroeien tot erkende en gerespecteer de horeca-zaken, waar goede hasj wordt verkocht en waar wordt gewaarschuwd tegen misbruik. Wiidekamp wil dan ook een aantal beperkingen versoepelen. Samen met haar collega-wethouder Jeroen Sa- ris (Groen Links) bepleitte Wiidekamp de legalise ring van soft drugs afgelopen zaterdag in een in gezonden stuk in de Amsterdamse krant Het Pa rool. De wethouders namen stelling tegen minis ter Hirsch Ballin, die soft drugs wil blijven verbie den en de verkoop in coffeeshops wil beperken. „De hasjverkoop heeft niets te maken met de cri minaliteit in coffeeshops", zegt Wiidekamp. De andere wethouders waren niet op de hoogte van het pleidooi van Wiidekamp en Saris. Alleen burgemeester Van Thijn heeft het verhaal voor publikatie onder ogen gekregen. De gemeente raadsfracties van PvdA en WD 'verbaasden' zich over het stuk. De CDA-fractie liet woedend weten dat „de wethouders op één lijn met drugshande laars zitten". Maar volgens Wiidekamp is er in de Amsterdamse gemeenteraad „makkelijk voldoen de steun te vinden voor onze standpunten". Wiidekamp: „Het is een voorschot op een nota waaraan we met Amsterdamse drugs-deskundi gen werken en die binnenkort aan de gemeente raad wordt voorgelegd. Maar het ingezonden stuk van Hirsch Ballin twee weken geleden noopte tot een snelle reactie." Hirsch Ballin betoogde onder meer dat coffeeshops vanwege de grote overlast moeten worden gesloten en dat softdrugs in Ne derland vanwege interna tionale verdragen kunnen worden seerd. Wiidekamp: „Voor je het weet ontstaat het idee van 'coffeeshops weg ermee'. Daar was ik al bang voor toen de politie in december bij twintig coffeeshops bin nenviel. Tegen overlast moet natuurlijk worden opgetreden, maar er kan makkelijk de verkeerde in druk ontstaan dat coffee- hops, soft drugs en crimi naliteit samengaan. We moeten coffeeshops juist gebruiken om tot een ver antwoorde verkoop van hasj en marihuana te ko men. Met een vergunning- beleid en kwaliteitscontro le. Een goed functionerend systeem van coffeeshops is de beste garantie dat we de scheiding van hard en soft drugs een van de pijlers van het drugsbeleid kunnen handhaven." „Hirsch Ballin zegt vanachter zijn bureau: we hebben nu eenmaal ver dragen, dus dat kan niet. Maar we moeten niet opgewonden raken over zo'n Franse minister die wat roept over onze coffeeshops. Wij zien de wer- Jcelijkheid in deze stad en dat is dat half Europa bij ons op de stoep staat om te kijken wat wij aan het doen zijn op drugsgebied. We werk om Europa te beïnvloeden." Volksgezondheid Vindt u softdrugs puur een zaak van volksgezondheid en niet van justitie? „Justitie heeft natuurlijk te maken met de handhaving. Maar ik probeer het beeld te nuanceren. Heling, wapen handel en berovingen heb ben allemaal niets te maken met de hasjhandel. Er is maar één maar. En die is dat de verwachting van de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) uitkomt dat de handel in hasj en hard drugs zich in de toekomst meer gaat vermengen." U bepleit in grote lijnen het zelfde als coffeeshopbaas Si mon Witte man met zijn plan voor kwaliteits-coffeeshops. de Softshops die door justitie zijn verboden. Lijkt u dat wat? „Nee, we willen niets anders. De overstap van soft op hard drugs door lichamelijke oorzaken komt eigenlijk niet voor. Overstappen doordat de drugs makkelijk verkrijgbaar zijn kun je beteugelen door de scheiding van markten. En tegen teveel gebruiken van softdrugs blijven we waarschuwen, ook op scholen. Net als met alcohol, sigaretten en andere genotmiddelen: je moet er niet te veel van gebruiken. In Amsterdam zijn maar 6000 mensen nog niet één procent van de bevolking die dagelijks hasj gebruiken. Alcohol is een veel gro terprobleem." De directeur van de Jellinekkliniek heeft vorig jaar gewaarschuwd tegen de coffeeshops omdat daar 'een nieuwe generatie heroïneverslaafden' is ge vormd. „Ook de Jellinek is, net als de GG en GD, vóór le galisatie van hasj. Dat hebben ze afgelopen vrij dag nog bepleit bij de vaste Kamercommissie die in Amsterdam op bezoek was." In coffeeshops wordt massal de hand gelicht met de gedoog-richtlijnen, zoals de minimumleeftijd van achttien jaar en de maximumhoeveelheid van dertig gram. „Als-ie kosher is wel. Maar als die man deel uitmaakt van een crimineel circuit, zitten we natuurlijk niet op hem te wachten. En we moeten niet afhankelijk worden van één man." Het Amsterdamse gemeentelijke drugsbeleid wil het gebruik van alle drugs 'ontmoedigen'. Druist vrije verkrijgbaarheid van soft drugs daar niet te genin? Vindt u dat coffeeshops een gunstige invloed heb ben op het imago van Amsterdam? „Daar zitten we niet op te wachten. Het imago van Amsterdam als tolerante stad is doorgeslagen tot 'Amsterdam waar alles kan'. Ik heb geen enke le behoefte daaraan mee te doen." Racistische brief zou slechts een 'grapje' zijn De Apeldoomse politie heeft gisteren een anonieme brief ontvangen, waarin wordt ge steld dat de racistische brief die deze week in het huis- aan-huisblad De Stedendrie hoek verscheen was bedoeld als,.een papje". In de brief werd opgeroe pen tot „een voetbaloorlog" tijdens de wedstrijd tussen GA Eagles en Ajax, aanstaan de zondag in Deventer. Win kels zouden worden vernield. Bijlen, messen, bommen en irgstokjes zouden worden gebruikt om de Ajax-supi ters, die voor 'jodenkinde por- werden uitgescholden, mo res te leren. In de brief die de politie gisteren kreeg, staat dat alles ..maar verzonnen" is. Winke liers zouden zich geen zor gen hoeven te maken. Aan het joodse volk worden excu ses aangeboden. De Apel doomse politie, die dinsdag proces-verbaal opmaakte te gen de redactie van De Ste dendriehoek wegens plaat sing van de brief, zet het on derzoek echter gewoon voort, aldus een politie woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5