Huizenjacht kan voortaan via teletekst 'Zingen' als Sinatra is razend populair Vandaag wordt D-day voor DAF Lubbers' excuus was vooral aanval op PvdA Binnenland Felle botsing tussen Lubbers en PvdA Godsdienstles populair op openbare scholen Twee jaar geëist voor stelen van spaarbrieven PTT neemt uitlekken van geheime nummers hoog op DONDERDAG 28 JANUAR11993 Apensmokkelaars voor de rechter Miami Drie mannen, onder wie een Nederlandse dierenhande laar, zijn gisteren in het Amerikaanse Miami beschuldigd we gens handel in apen uit Indonesië. De affaire kwam in februari 1990 aan het rollen, toen in Thailand kisten met zes jonge orang-oetans en twee siamangs, beide bedreigde diersoorten, werden ontdekt. De Nederlandse verdachte is op dit moment in Nederland, maar de federale aanklager Lewis zei dat hij om uit levering zal vragen. Motordieven mogen niet naar TT assen Twee motordieven mogen zich niet vertonen bij de ko mende TT in Assen eind juni. Dat heeft de rechtbank in Assen gisteren bepaald. De Limburgers hadden tijdens de vorige TT een dure motor gestolen. Ze waren vanuit Limburg per trein speciaal voor dat doel naar Assen gereisd. In totaal werden er vorig jaar bij de TT 58 motoren gestolen. Cel en boete voor maken pepmiddelen den bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren 3,5 jaar cel en 10.000 gulden boete opgelegd aan een 39-jarige man uit Landgraaf wegens de produktie van amfetamine. Op 18 januari werd tegen de 49-jarige hoofdverdachte uit Heerlen 8,5 jaar en een boete van 150.000 gulden geëist. Hij hoort zijn vonnis op 1 februari. De Landgraver erkende dat hij voor de hoofdverdachte als 'klusjesman' werkte. Op zijn naam was een loods gehuurd in Landgraaf voor de amfetamineproduktie. Bankrover na tien jaar voor rechter zupthen Ruim zeven jaar nadat hij op 4 mei 1982 in Borculo een bankoverval had gepleegd, biechtte een 53-jarige man uit Zelhem in een emotioneel gesprek zijn daad op aan een buur vrouw. Zij lichtte enige tijd later de politie in. Gisteren, ruim tien jaar na het delict, moest de man zich verantwoorden voor de rechtbank in Zutphen. De Achterhoeker vertelde dat gezond heidsproblemen, werkloosheid, een dreigende echtscheidingen schulden hem tot de wanhoopsdaad hadden gebracht. Raads vrouw Ten Have pleitte voor een geheel voorwaardelijke straf, gezien het feit dat haar cliënt ook zelfheeft geleden door het ge beurde. De officier stelde de voor de man geen celstraf te geven, maar een alternatieve straf. Zigeuners vragen verblijfsvergunning den haag De zigeuners die van het ministerie van justitie uiter lijk gistermiddag Nederland hadden moeten verlaten, hebben een verblijfsvergunning op humanitaire gronden aangevraagd. De advocaat van de zigeuners, mr. Louwerse, probeert via kort gedingen te bewerkstelligen dat ze in afwachting van de beslis sing daarover in Nederland mogen blijven. Justitie houdt echter vast aan haar standpunt. De zigeuners, die zeiden dat ze het oorlogsgeweld in Bosnië waren ontvlucht, zijn inmiddels ver spreid over het hele land. Ze zijn niet van plan om op korte ter mijn Nederland te verlaten. den haag henri kruithof Premier Lubbers zorgde giste ren voor een primeur. Voor hef eerst in zijn politieke carrière bood hij openlijk zijn excuses aan in de Tweede Kamer. Een unicum. Vele jaren geleden bood hij het toenmalige CPN- kamerlid Ina Brouwer zijn excu ses aan voor het feit dat hij haar enkele malen achtereen me vrouw Bakker (naar haar. voor ganger Marcus) had genoemd, maar voor een politieke kwestie had hij zich nog nooit veront schuldigd. De term verontschuldiging is dan ook niet helemaal op zijn plaats. Letterlijk zei de premier: „Ik bied mijn verontschuldigin gen aan alle betrokkenen aan. Ik dacht na vorige week maan dagavond dat een afronding ook kon zonder met de porte feuillekwestie te komen. Dat is een taxatiegebrek van mij. Ge leidelijk aan bleek echter dat een uitkomst waarin de PvdA zich niet zou kunnen vinden, zou leiden tot een crisis Ik heb mij dus verkeken op de mogelijkheid van de PvdA-frac- tie om zich te schikken in de meerderheid die zich buiten de PvdA-fractie begon af te teke nen. Daarom moest ik terugko men op mijn houding, toezeg ging en belofte om hier niet met machtswoorden te werken, hoewel ik die mogelijkheid al tijd heb moeten voorbehouden aan het kabinet." En zo nam Lubbers in feite het CDA in bescherming en ver weet hij de PvdA starheid. Hij beschuldigde PvdA-fractie- woordvoerder Leijnse later ook nog eens van geschiedverval- cpd gemeenschap peli|lce pervtens Voorlopig alleen informatie over Zaanstad Woningzoekenden kunnen zich vanaf vandaag via RTL 4-teletekst informeren over de huizenmarkt. De wo ningbouwverenigingen en de gemeenten leveren de in formatie. Via de televisie en een telefoonlijn (kosten: 45 cent per minuut) kan naar een huis worden gezocht. Voorlopig is er overigens alleen informatie over de Zaanse huizenmarkt, maar de bedoeling is dat binnen kort Groningen, Heerlen, Spijkenisse en Almere volgen. zaan stad/alm ere cpd-a De informatie is zeven dagen per week en 24 uur per dag be schikbaar. Er is niet meer nodig dan een TV-toestel met tele tekst, een telefoon met druk- toetsen en een kabelaansluiting met RTL 4. De kiesschijf van de telefoon dient als toetsenbord. De informatie is simpel op te vragen. Zet je scherm op RTL 4, schakel teletekst in en ga naar pagina 800. Daarop staat een 06-nummer voor de videotex- computer met het woningaan bod. Met de kiesschijf van de te lefoon kan verder worden ge zocht naar de geschikte woning. Aan de hand van een gewenst woningtype, is informatie over de huurprijs, de woninggrootte, het stadsdeel en het aantal be schikbare woningen. Verder wordt gemeld hoe lang de wachttijd is. De gemeente geeft informatie over de eisen voor inschrijving en toewijzing. Het Nationaal Computer Centrum Woningcorporaties (NCCW), dochter van de Natio nale Woningraad, heeft het sys teem bedacht. Het systeem is als eerste in Zaanstad ingevoerd omdat daar al tien woningcor poraties op één computer zijn aangesloten. Daardoor is in een mum van tijd alle informatie over het huuraanbod, wachttij den en woninggrootte beschik baar. den haag gpd Vandaag valt de beslissing over de redding van DAF. Minister Andriessen (economische za ken) zou bereid zijn staatsaan- delen in een ander bedrijf te verkopen om voldoende geld op tafel te krijgen voor de red ding van het vrachtwagencon- cem. Samen met het beschik bare geld uit zijn begroting komt Andriessen daarmee op een bedrag van „enkele hon derden miljoenen guldens". De onderhandelingen over de red ding van DAF werden gisteren opnieuw opgeschort. De spanning loopt steeds ho ger op. Gisteren eiste het per soneel tijdens een demonstra tie bij het hoofdkantoor van DAF in Eindhoven snel duide lijkheid. Andriessen dreigde met ingrijpen als er vandaag geen akkoord op tafel komt. Welke maatregelen hij daarbij op het oog had, werd niet dui delijk. De minister zei een „zeer royaal aanbod" gedaan te hebben om DAF te redden. De Vlaamse regering is be reid 110 miljoen gulden op ta fel te leggen voor de 1500 werk nemers tellende DAF-vestiging in het dorpje Oevel, ren in kringen rond minister president Van den Brande ver nomen. Een woordvoerder van de Vlaamse regering weigerde het aanbod officieel te bevesti gen zolang de onderhandelin gen met DAF, financiers en de giste- Werknemers DAF luisteren naar een toespraak van directeur Baan. Nederlandse overheid nog bereikt. Het gaat om een eind- gaandezijn. bod van de Belgen. Omdat ook De lening werd DAF al enke- het „zeer royale aanbod" van le maanden geleden toegezegd Andriessen vaststaat, zou de maar over de voorwaarden bal nu liggen bij het consor- werd nooit overeenstemming tium van banken onder leiding foto anp john cla£ss£ns van de ABN AMRO. De banken hebben er moeite mee DAF nóg eens te steunen. Dat geld dreigen ze namelijk kwijt te ra ken als DAF ten onder gaat. Lubbers: Dreigen met crisis vooral nodig voor coalitiepartner den haag gpd-anp sing toen deze zei dat het voor stel dat er nu lag 'het optimale' was en 'goed verdedigbaar'. Maar Leijnse 'vergat' te ver melden dat CDA-minister De Vries en zijn PvdA-staatssecre taris Ter Veld hebben moeten dreigen met aftreden om het voorstel door beide fracties aan vaard te krijgen. Premier Lub bers onthulde dat dat dreige ment vooral tegen de PvdA was gericht, omdat die nog altijd niet bereid was het akkoord te aanvaarden. De ellende voor de PvdA lijkt nog niet afgelopen. Aan het eind van deze week gaat de PvdA 'het land in'. Tijdens vijf regionale PvdA-bijeenkomsten mogen prominenten uit de par tij aan de achterban uitleggen hoe 'optimaal' en 'goed verde digbaar' het uiteindelijke voor stel is. Vooruitlopend daarop heb ben de partijvoorzitters Rotten berg en Vreeman een brief ge stuurd aan alle leden plus de ongeveer 10.000 mensen die sinds de WAO-perikelen hun lidmaatschap hebben opge zegd. Over het machtswoord dat nodig was om de PvdA over de streep te trekken geen woord. „Hoofdzaak is de vraag of het nieuwe akkoord een goe de en aanvaardbare regeling voor de WAO is. Het antwoord van de PvdA-bewindslieden en Tweede-Kamerfractie is ja", al dus de co-voorzitters. De slotconclusie van de brief gaat nog verder. „Het is voor de PvdA en de PvdA'ers een moei lijke tijd geweest. Maar ondanks alles is het eindresultaat tegen over iedereen uit te leggen en te verdedigen. En dat telt." Het debat over de WAO heeft gisteren ge leid tot een fel conflict tussen premier Lub bers en de PvdA-fractie. Lubbers verweet de PvdA 'geschiedvervalsing' toen vice-fractie- voorzitter Leijnse zei dat zijn partij altijd bereid is.geweest tot een compromis. „Dit is een vorm van geschiedvervalsing, waar aan ik niet mee doe", aldus een geïrriteerde Lubbers. Lubbers: „In mijn geheugen staat gegrift dat het machtswoord noodzakelijk werd ge acht. Ik heb de vraag voorgelegd: kan me dit bespaard worden, kan het anders? Maar dat bleek niet mogelijk." Hij stelde dat de PvdA-fractie pas bereid was tot een compromis toen duidelijk was dat CDA en WD een akkoord zouden slui ten over de WAO. En zelfs zaterdagavond, toen ten huize van minister De Vries van sociale zaken het uiteindelijke kabinets voorstel werd geformuleerd, zo voegde vice-premier Kok eraan toe, zei PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens 'een voorkeur te hebben voor het dreigen met een kabinets crisis' om het voorstel in zijn fractie te ver dedigen. Overigens trokken zowel Lubbers als Kok het boetekleed aan. Lubbers erkende „een taxatiegebrek" voor zijn inschatting dat na de afwijzing van zijn compromisvoorstel op maandagavond door de PvdA de WAO-zaak alsnog goed kon komen zonder dreigemen ten met een kabinetscrisis. Kok van zijn kant gaf toe dat hij die maandagavond „on voldoende alert" was geweest. Hij had moe ten ingaan op het verzoek van Wöltgens voor een nieuw gesprek over het compro- misvoorstel-Lubbers. Daarbij hadden dan ook andere varianten op tafel kunnen ko men, aldus Kok. Bovendien had duidelijker vastgesteld kunnen worden welke situatie er zou ontstaan als het kabinet de WAO vanaf dat moment als 'free for all' be schouwde. De WD hield zich in het debat opmerke lijk in. Bolkestein nam het uitdrukkelijk op voor CDA-fractieleider Brinkman. De WD is er, aldus de WD-fractielieder, van over tuigd dat Brinkman „de oprechte wens koesterde om er samen met de WD uit te komen". den haag «anp Op driekwart van de openba re scholen wordt les gegeven in godsdienst of levensbeschou wing. Op 45 procent van deze scholen kan alleen godsdienst worden gekozen. Daar is een meerderheid van de ouders het niet mee eens. Ze vinden het beter als ook het vak levensbe schouwing wordt ingevoerd omdat daarin meerdere gods diensten of stromingen worden behandeld. Als de school nog geen vak als levensbeschouwing aanbiedt, moet dat vak zo snel mogelijk worden ingevoerd, vindt een meerderheid van de ouders. Godsdienstonderwijs of levens beschouwelijke vorming hoort wel degelijk thuis in het open bare basisonderwijs. Het is goed dat kinderen deze vakken vol gen. Dat vindt een meerderheid van de ouders met kinderen op openbare basisscholen. Slechts vijftien procent van de onder vraagden vindt dergelijke lessen niet nodig. Dat blijkt uit een onderzoek door het Instituut voor Toege paste Sociale wetenschappen (ITS) in opdracht van het Insti tuut voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO). Amsterdam anpging tot heling ten laste kan worden gelegd waarbij hoogst - Officier van justitie mr. L. Dun waarschijnlijk niet voldoende heeft gisteren bij de rechtbank bewijs kan worden verzameld, in Amsterdam celstraffen tot De drie raadslieden van de twee jaar geëist tegen drie man- verdachten spraken van „vol- nen die worden verdacht van strekte willekeur" van het open- heling van 86 NMB- baar ministerie, spaarbrieven, met Verder stelden de een waarde van hon- VvrsJnrhtvn advocaten dat van derd miljoen gulden. veruuuuen eep transac(it, geen Tweehonderd spaar- brieven werden in september 1991 ge stolen uit het kantoor van Necigef (Neder lands Centraal Insti tuut voor Giraal Ef fectenverkeer) aan de Herengracht in Amsterdam. De drie verdachten, twee 28- liepen dankzij sprake was omdat de politie al in greep voordat de waardepapieren, op 22 oktober 1991, van eigenaar wisselden. De 27-jarige ver gisteren niet bij de behandeling aanwezig. Zijn raadsman mr. Kraal liet zich pseudo-koper van politie tegen de lamp dachte wa jarigen en een 27-jarige zijn tegen de lamp gelopen door vertegenwoordigen door een pseudokoopteam van d( Amsterdamse politie. Via ettelij ke bemiddelaars werd eer transactie op touw gezet kantoorgenote. De advocaat raakte onlangs in opspraak toen bekend werd dat hij 25.000 gul den „vindersloon" had ontvan- bij ook de verdachten betrokken gen voor de terugbezorging v Twee andere betrokke- tientallen gestolen spaarbrie- i deze zaak worden niet vervolgd omdat volgens de offi cier van justitie hen slechts po- De rechtbank doet op 10 fe bruari uitspraak. den haag gpd Karaoke maakt van iedere gewone bur ger een ster, zij het voor de duur van één liedje. Met de modernste techniek kan de zang niet zo abominabel zijn of er komt nog dragelijk geluid uit de luid sprekers. En zelfs de meest a-muzikalen wanen zich drie minuten een vedette. In honderden cafés is karaoke inmid dels een succes, binnenkort ook in de huiskamer. Bij karaoke maakt de stem van André Hazes of Madonna even plaats voor die van de uitbundige buurman of de schuchtere scholiere. Maar muziek, ge luidseffecten en het achtergrondkoor blijven hetzelfde. Het uitgébalanceerde studiogeluid en een barmhartige ver vorming van de eigen stem brengen de zanger of zangeres intense voldoening en de toeschouwer veel pret. En voor deze ene keer vergt de kunst geen oefe ning, want de tekst draait - precies op de juiste snelheid - mee op een televi siescherm. De machine zelf heeft iets weg van een grote zwarte juke-box waaraan een microfoon en televisie scherm zijn bevestigd. Zangeres Sjoukje Smit, die ooit lande lijke bekendheid kreeg als Maggie Mac- Neal, heeft dit uit Japan overgewaaide amusement via de TROS-televisie in brede kring populair gemaakt. Met tien tallen landgenoten zingt ze liedjes op markten, straten en pleinen. Met het gemiddeld waarderingscijfer 7 is produ cer Adé Ong heel tevreden. Volgens de TROS zouden de kijkers het ook nog bij zonder leuk vinden ook, al dat gezang. Met het betrappen van de eerste pira ten lijkt echter het definitieve bewijs ge leverd dat karaoke ook in ons land po pulair is. De piraten boorden een brede markt aan door geluid, beeld en tekst van de beeldplaat over te brengen op vi deo. In april komt de eerste echte ka- raoke-machine voor de huiskamer op de markt. Nu zijn het nog vooral cafés die de machine installeren. Over het nieuwe speeltje laat impor teur Pioneer weinig los. Zo is niet be kend wat het ding gaat kosten. En om de Nederlandse markt te bedienen heeft de importeur zelfs speciale clips ge maakt. Als Anneke Grönloh 'Paradiso' zingt, verschijnt de traag verkleurende tekst tegen de achtergrond van een pal menstrand van Bounty-kwaliteit. Hazes, René Froger en Gordon vormen de ab solute top in dit genre, maar ook voor de liedjes van Lennaert Nijgh is een markt. De hoge graad van perfectie die met de nieuwe afspeelapparatuur wordt be reikt, is niet alleen fijn voor liefhebbers van zang en dans, maar ook voor mu ziekminnaars en filmfans. Het apparaat is namelijk ook geschikt voor het af draaien van gewone CD's en voor verto ning van speelfilms op laserdisc die de kwaliteit van videoband verre overtreft. Japanners kennen dit fenomeen al twintig jaar. Omdat de huizen er vrij klein zijn, zoekt menigeen na het werk samen met collega's vertier in bars en nachtclubs om daar mechanisch mee te zingen. Op 1 april, als de Japanner zich laat overmeesteren door een uitbundig voorjaarsgevoel, gaat de jongste bedien de met picknickspullen en een draagba re karaoke-set naar het stadspark om daar de komst van de rest van het be drijf voor te bereiden. En zittend onder de kersenbloesem wordt het voorjaar ingeluid, waarbij het voltallige perso neel via de karaokemachine als de Ja panse Frank Sinatra zingt. leiden/den haag jan westerlaken PTT Telecom onderzoekt in het district Den Haag. waaronder de regio Leiden valt, hoe het. komt dat er geheime telefoon nummers zijn uitgelekt. Woord voerder Bouke de Vos van PTT Telecom bevestigde vanmorgen dat de interne afdeling beveili gingszaken zich met de kwestie bezighoudt. Het onderzoek komt op gang na een klacht van een 45-jarige vrouw uit Den Haag. Om aan de telefoonterreur van haar zoon te ontkomen, veranderde zij bin nen een half jaar drie keer haar nummer. De zoon wist het nieuwe nummer telkens te ach terhalen. De Vos kon vanmor gen niet vertellen of de zoon mogelijk bij PTT Telecom werkt of dat hij hulp kreeg van een medewerker die bij de geheime nummers kan. Volgens De Vos neemt PTT Telecom de zaak hoog op. „Om ons werk naar behoren te kun nen doen, hebben we nu een maal privacy-gevoelige infor matie van klanten nodig. Maar die klant moet erop kunnen re kenen dat de PTT daarmee ui terst zorgvuldig omgaat." Om die zorgvuldigheid kracht bij te zetten hebben medewer kers van PTT Telecom geheim houdingsplicht. Die staat zelfs in de CAO. Wie zich daaraan niet houdt, zegt De Vos, kan in het uiterste geval op staande voet worden ontslagen. Toen de PTT nog een staatsbedrijf was. moest het personeel een eed af leggen dat het, bij voorbeeld, geen geheime telefoonnum mers aan derden zou prijsge ven. Die belofte hoeven mede- werkers niet meer te doen sinds de PTT een zelfstandige onder neming is. Hoe geheim is dan nu nog een geheim telefoonnummer'' De Vos: „Zo'n nummer wordt niet in het telefoonboek ver meld en is ook niet bekend bij OOM. Bij de PTI zelf is ei slee hls een select groepje i bij die geheime i komen.' Terwijl het WAO-debat in de Tweede Kamer in volle gang is, plakt een eenzame demonstrant protest-vlaggen op het monument voor het nieuwe Kamergebouw. foto anp ra ymond rutting

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3