RCL stuurt Kroese weg Sport Bond vraagt offers van handbalclubs Raas kan weer rustig achter het stuur zitten blessures DONDERDAG 28 JANUAR11993 25 •CERTJANONVLEE N WANROOY ROB VAN De Sleutels houdt Eigeman op afstand voorhout» De zaalvoetballers van De Sleutels hebben gister avond laten zien dat de strijd om de koppositie in de hoofdklas se een aangelegenheid is tussen de Vlietbewoners en THB Boys. In de Gaasbak verwezen de Leidenaars het team van Eigeman terug naar de wachtkamer 2-4. De Sleutels namen via Van Es en Groenendijk een 2-0 voorsprong. Eigeman scoorde voor rust nog wel tegen, maar na de pauze liep de Sleutels rap uit naar 4-1 door opnieuw Van Es en Van der Linden. Koploper THB Boys behaalde een krappe 5-4 overwinning op Wally Sport, Bram's Snackbar had weinig moeite met ACS: 7-1. Tweedeklasser RGC is in het KNVB-bekertoernooi uitgeschakeld door Fermonia Boys uit Roermond: 8-2. Breedveld nog een jaar bij Pernix leiden Janko Breedveld heeft zijn contract met korfbalclub Per nix met een jaar verlengd. De trainer is bezig aan zijn eerste sei zoen bij de Leidse vereniging. Op zoek naar internationaal succes bunnik rob v Het Nederlands Handbal Ver bond (NHV) heeft, op zoek naar internationaal succes, de ver antwoordelijkheid neergelegd bij de ere- en eerste divisie clubs. Als zij niet meegaan in de vooruitstrevende plannen van het NHV lijkt tophandbal in Ne derland ten dode opgeschreven. Technisch coördinator Ton van Linder heeft de verenigin gen in een notitie drie varianten voorgelegd. In alle gevallen zul len de sterkste clubs concessies moeten doen ten behoeve van de nationale selecties. Volgens Van Linder is het nog de enige weg om de ingeslapen handbal sport te redden. In de afgelopen jaren wisten de mannen- en vrouwenploeg zich niet van de B-status te ontdoen. Van Linder denkt nu met een van zijn top sportmodellen wèl te slagen. Ton van Linder legde het af gelopen weekeinde zijn functie als bondscoach van de Oranje vrouwen neer. De 51-jarige oud-intemational uit Zevenaar kan zich nu helemaal concen treren op beleidszaken. Het lijkt geen toeval dat hij een dag na zijn 'ontslag' als keuzeheer al rond de tafel zat met de clubs om spijkers met koppen te slaan. De bestuurders hebben voor lopig met instemming gerea geerd op de plannen. Het was een soort intentieverklaring, een akkoord zal straks meer voeten in de aarde hebben. Van Linders varianten zijn immers verregaand. In een van zijn modellen staat Swift/Roermond centraal. Qeze vrouwenploeg is sportief en fi nancieel veel verder dan de rest van de eredivisieclubs en zou als thuisbasis van de internatio nals kunnen fungeren. Swift dus ook als nationale ploeg. Voor de Nederlandse competitie geen aantrekkelijk alternatief. Sponsors Bij de Limburgse handbalkam pioen hebben ze niettemin wel oren naar het idee. Voor de noodlijdende bond is de optie ook verleidelijk omdat van het miljoen dat jaarlijks nodig is voor het Nederlands team, drie kwart wordt opgehoest door Swift en haar haar vele spon sors. Van Linder heeft op deze manier al eens in Oostenrijk met de nationale ploeg gewerkt. En met succes. Een ander model is de volley bal-variant. De internationals treden in dienst van de bond, spelen niet langer bij de clubs en hebben dus geen competi tie- of Europa Cup-besognes. Tot slot gooit de technische man van hqj NHV het 'loyali- teitsmodel' op tafel. Hierbij worden de internationals alleen gehaald bij clubs die, net als het Nederlands team, professioneel werken. Oranje zal steeds voor rang genieten en de clubs zijn loyaal ten opzichte van de na tionale ploeg. Gezien de huidige situatie in het nationale handbal zijn de ideeën rigoreus te noemen. Van Linder wil dat de beste spelers en speelsters meer uren gaan maken door alle trainingen te centraliseren. Alleen dan kan op termijn de A-status worden be reikt. De bal ligt nu bij de clubs. De verenigingen met internationals in de gelederen zullen zich wel een paar keer bedenken alvo rens mee te gaan in de ambi tieuze plannen van Van Linder en de bond. Het gevaar dreigt dat straks Oranje meetelt, maar het nationale clubhandbal en de competitie erbij hangen. Dat laatste argument zal Van Linder weer snel van tafel vegen. Im mers: de competitie heeft nu ook al weinig Zes spelers dreigen met opstappen SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN RCL heeft trainer Jan Kroe se met onmiddellijke in gang ontslagen. Dinsdag avond bracht het bestuur van de Leiderdorpse club de spelersgroep op de hoogte van het besluit. De broers Wally en Ferry van Haver nemen tot het einde van het seizoen de taken over van Kroese. leiderdorp rob onderwater Het lijkt erop dat het nieuwe technische duo zaterdag niet kan beschikken over de sterkste spelers. Zes voetballers van het eerste elftal zijn niet van plan zich beschikbaar te stellen voor het thuisduel met BVCB. Ze zijn het oneens met de be slissing van het bestuur. Overi gens weigert het bestuur uitleg van zaken te geven in de kwes tie Kroese. Zoals ook het dreige ment van de spelers om zater dag niet voor het eerste elftal uit te komen voor voorzitter Peter Loesberg onbespreekbaar is. Loesberg: „Daar weet ik niks van en daar kan ik dus niet op reageren." Robert Planje, basisspeler van RCL 1, vindt de handelwijze van het bestuur „onmenselijk." „En daarom overweeg ik sterk om zaterdag niet mee te doen. Voor mij is dit een principekwestie. Het bestuur stelt zich in deze kwestie keihard op en handelt tegen de zin van de spelers groep. Dan kan ik op mijn beurt niet zoveel liefde opbrengen voor deze club, hoezeer ik het hier ook naar mijn zin heb." Planje wordt 'op zeker' ge- ik zaterdag in het shirt van RCL VOETBAL voetballen. Als het bestuur zich onmenselijk gedraagt, kan ik me op dezelfde manier gedra gen. En met mij denken er velen vids 4-0. Schei Jan Kroese is geen trainer meer van RCL. De spelers begrijpen niets van het ontslag. foto archief steund door Marcel Brasker. De goed inschatten wat die bespre- andere 'rebellen' nemen van- king oplevert. „Ik weet niet hoe avond een definitieve beslissing veel jongens er willen doorgaan, over hun sportieve toekomst bij Ik vermoed dat die nieuwe trai- RCL. Dat gebeurt na een be- ners een of ander slijmverhaal spreking bij elftalleider Rinus gaan ophangen. Wat ik wel weet Rijnsburger. Planje kan niet is dat er veel moet gebeuren wil Dinsdagavond werd Kroese ontboden bij het dagelijks be stuur en van het besluit op de hoogte gesteld. De trainer reed daarna woedend naar zijn woonplaats Nieuwkoop. Even later hoorde reserve-aanvoer der Edwin Grootendorst, bij af wezigheid van Ronald van Wattum, het nieuws, dat op de Bloemerd als een granaat in sloeg. „Ik ben het er dan ook ze ker niet mee eens", oordeelt Grootendorst. „Niemand is het ermee eens dat Kroese is weg gestuurd. Wat ik ga doen? Ik heb daarover nog geen beslis sing genomen. Maar ik hoop wel dat we zaterdag allemaal in het shirt van RCL spelen." Voor Loesberg en de zijnen was de verloren wedstrijd van zaterdag bij Zwaluwen Vlaar- dingen aanleiding voor het ont slag. Planje zet een groot vraag teken achter die reden. „Wat een onzin. In die wedstrijd heb ben we juist goed gespeeld en verloren we louter en alleen door pech. Daar kan een trainer toch niets aan doen? Ik vond dat Kroese zijn zaakjes juist goed voor elkaar had. Van de drie trainers die ik nu bij RCL heb gehad stond hij het dichtste bij de groep. Ik vraag me dan ook af wat de zin van dit ontslag Jan Kroese was gisteravond en vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. les. replay: BenfiCt BASKETBAL KOERSEN oppel 6,30. trio 93.20 t 9&.S plaats' 3840 3,30;' Koppel 16,60, trio Yan Stam) 2 15.2 - 1.22,4, Frans en Engels voerden giste ren de boventoon bij de presen tatie van de nieuwe Nederland se wielerploeg van Jan Raas. Want het traditionele showtje aan de vooravond van het sei zoen moest toch vooral interna tionale uitstraling hebben, vond sponsor WordPerfect. Vandaar ook dat de voorstelling aan Pa rijs was voorbehouden, in de Salons Hoche. Daar, op twee steenworpen afstand van de Are de Triomphe, kon het multina tionale karakter van de equipe mooi wbrden geaccentueerd. Raas maakte duidelijk dat hij het met zijn 'nieuwe' ploeg wel ziet zitten. Ofschoon de team manager de ploeg van zijn dro men niet bij elkaar heeft kun nen krijgen, is hij toch dik tevre den. „Je moet niet vergeten dat ik eind augustus wel een spon sor had, maar geen renners." De Zeeuw bofte dat de reces- het profpeloton heeft toe- zodat er nog een heel aardige markt voor hem open bleef. Met vijf miljoen WordPer fect-dollars per jaar kan hij zijn meer dan modale wielerstal ge durende minimaal drie seizoe nen voortzetten. „Ja, ik kan nu weer rustig achter het stuur van de ploegleidersauto gaan zit ten", aldus Raas. Eind goed al goed dus, maar een rotjaar vond Raas het wel. Ook al omdat het gros van zijn renners niet deed wat er van hen werd verwacht. Met name kopman Steven Rooks liet het afweten voor z'n dure geld. Hij is dan ook afgeserveerd ten fa veure van de Mexicaan Raul Al- cala, jarenlang achter Erik Breu- kink sub-kopman bij PDM. Al met al liet 'big boss' Raas een flinke wind door zijn ploeg waaien. De vaste kem, zijnde Maassen (na veel getouwtrek met TVM), Nijdam, Van Hooy- donck (Edwig) en Vanderaer- den, kreeg andermaal het ver trouwen. Tien man zette Raas 'buiten': behalve Rooks ook jon gens als Solleveld, Poels en De Vries. De in ongenade gevallen cou reurs zijn opgevolgd door een mixture van pril en ontluikend talent, zoals Erik Dekker (win naarvan het olympisch zilver in Barcelona), de Zwitserse belofte Dieter Runkei, de Franse sprin ter Frederic Moncassin en Louis de Koning. Het programma van de ploeg vermeldt slechts één grote ronde, de Tour de France. Ook de voorjaarsklassiekers vor men een speerpunt in de sei- oenplanning. De WordPerfect ploeg ziet er als volgt uit vorig seizoen PDM), Danny ir (Pools) 2 41.5- 1 20.8. 2 f 29 - 35 - 40 - 47. Reservegetal 39. Trekking B: 3 - 15 - 18 - 28 - 31 - 38 Re servegetal: 22. Sp.el 77 9637742. Super 6: 855232. bienne Compaen, 3 Dunia E 970. plaats 3.30 2,20, koppel 22.3 gestart Felicity Enpo en El* T plaats 3.00 1.90. koppel 6.90. ti ■0 (3-0). 3 Bergkamp 1-0. s i 50 30 kpppei 10 t"0 Negende koers, 2000 m: 1 Bo Bo Batavus (Poo 2 41,8- 1.20.9. 2 Cora Dillon, 3. Chythiiae R To1 ts3êc:.?c koppei 21 20 t ;gkamp 2-0. 41 Davids 3-0. 52. Da- 000. Gele i >d 3,40, plaats 2,60 7.40. k Feyenoord 18 10 6 2 26 41 - 19 MW 18 10 4 4 24 34 - 24 FC Utrecht 18 9 6 3 24 30 - 20 A|a> 16 9 5 2 23 38 - 13 FC Twente 17 ,9 4 4 22 33 - 15 Vitesse 18 6 8 4 20 24 - 16 Volendam 17 b 6 5 18 26 - 15 RKC 18 7 4 7 18 23 32 Willem II 18 5 6 7 16 16 - 20 Groningen 18 5 6 7 16 19 - 28 Sparta. 16 4 7 5 15 17-22 GA Eagles 18 5 5 8 15 24 - 32 Cambuur L 18 3 7 8 13 19-28 RodaJC 17 6 0 11 12 27 - 33 SCHAKEN TENNIS Vrouwenenkelspel, halve finales: Seles (Joe-1 tim (Arg/3) 6-i 6-2, Gral (Dui'2) - Sanchez (Spa'4) 7-5 6-4 Vrouwendubbelspel, kwartfinales: Gigi Ferr /Zvereva (VStAVRu/1) McNedfStubbs (VSt'Ai 3 6-l.Shrtver/Smyhe (VSt/Au <lit/Ts|/2)6-36-3 Mannendubbelspel, kwartfinales: Vrsser.Ward (ZAf'Aus/10) - De Jager/Ondruska (ZAt) 6-3 3-6 6 ZAALHANDBAL OsloZESLANDENTOERNOOI Rusland 20-22 25 (11-13). Noorwegen -1 22,6.2. Grego Rose. 3 ZAALVOETBAL E DIVISIE: FV Snoekie-DRC 5-4 3 13-22 Martin C 1. HOOFDKLASSE: Coret-TIB de Boer 6-3. Eigeman 14-17 ACS 15-17 Lugdunum 13-6 SPORT OP TV 7.30-18.30 Sportnet: Squa 1845-19 15 RTL ♦■Sport Vijdam, Dieter Runkei (Zwi. 21 30-22 00 EURO. Soc amateur), Noél Segers (Bel), Erit deraerden (Bel), Edwig Van Hooydonck (Bel) en Wilco Zuiiderwijk Teammanager: Jan Raas. Ploegleiders: Hilaire van der Schueren (Bel) en Joop Zoetemelk PR- 22 00-23 30 EURO V r Verstappen. Verzorgers: 22.30-22 55 BRT 1 Sport c Cromphout, Antoine 22 35-23.35 RTL 4 3 00-23.30 Did 1 Sport E. Geduld in tim brouwer de koning Beter laat dan nooit. Gré Alink (57) is inmiddels oma, maar staat pas aan het begin van haar carrière als marathon loopster. De Leidse gaat op 6 juni in haar woonplaats voor haar vierde kruisje. „Op 12 december sta ik op Hawaii aan de start van de ma rathon van Honolulu", zegt Alink, die behalve in Leiden (twee keer) ook in New York de 42.195 meter volbracht „En dan te bedenken dat ik aan vankelijk dacht, dat mijn grens bij tien kilometer lag. Die af stand liep ik voor ik in Leiden woonde wel eens bij trimloop- jes." Door haar verhuizing van de Haagse naar de Leidse regio veranderde alles ingrijpend. „Het was in de tijd dat de Leid- e Roadrunners in aantocht /aren. Zij trainden toen nog bij Docos. Omdat ik in Leiden heg noch steg kende, heb ik s bij hen aangesloten. Van het één kwam het ander. 'Zou jij niet eens een marathon pro beren?', werd mij al gauw ge vraagd. Dat bracht mij op een idee." „Nu ga ik niet over één nacht ijs. Dus besloot ik eerst de Kerst Halve Marathon in Zoe- terwoude te lopen. Toen mij dat was gelukt, ben ik mij gaan voorbereiden op de hele af stand. In groepsverband, on der deskundige leiding, gaat dat spelenderwijs. Begrijp me goed, je loopt een marathon niet zo maareventjes." „Mijn beste tijd realiseerde ik in New York: vier uur en 26 se conden. Als ik toen bij de start geen bloedneus had gehad, s ik misschien wel onder die grens van vier uur gedoken. Maar daar maaldelk niet om. Ik vond het erger dat mijn mooie shirt helemaal onder het bloed zat." Van zo'n bloedneus heeft Alink nooit meer last gehad. De ge wezen zweminstructrice, die het hardlopen met zwemmen combineert, voelt zich alleen maar fitter door haar sportieve levenswijze. Ik luister goed naar de signalen die mijn li chaam geeft. Als ik moe ben, train ik gewoon wat minder." Want, beseft Alink, een lang durige blessure zou wel eens de doodsteek kunnen beteke nen voor haar tijdverslindende hobby. „Ik weet niet of ik daar na weer opnieuw zou begin nen. Maar zo lang het op deze manier gaat, blijf ik marathons lopen. Zeker tot mijn zestigste. En misschien wel langer. Want ik las pas dat in Amerika vrou wen van een jaar of zeventig nog steeds hardlopen. Je hoort wel eens dat vrouwen geknipt zouden zijn voor het lopen van lange afstanden. Misschien Is het een kwestie van geduld." leiden tim brouwer de koning Wie per week tien tallen kilometers hardloopt, vraagt om moeilijkheden. Petra Langereis, onlangs 'geridderd' met de Sportblessurepreventie- prijs van het Sport Medisch Ad viescentrum, kan het niet ont kennen. Al weet de 34-jarige Leidse fysiotherapeute ook, hoe ongemakken te voorkomen of te behandelen zijn. „Een marathon lopen, ik vind het nogal wat", zegt Langereis, zelf actief als atlete en schaats ster. „Sport is op zich gezond, maar van hardlopen slijt je on herroepelijk. Een marathon be- tekent een zware belasting voor je lichaam. Bij elke stap moet je drie keer je lichaamsgewicht opvangen. Op zachte onder grond valt dat misschien nog wèl mee, maar een marathonlo op zondag 6 Juni 1993 wordt voor de derde keer de Marathon van Leiden gehouden. De Aanloop is een tweewekelijkse rubriek waarin alle facetten van de voorbereiding op een dergelijke krachttoer aan bod komen. Bataven-trainer Bram Wassenaar, oud-Nederlands kampioen op de 800 meter, de voormalige bondstrainer, de huidige looptrainer van Feyenoord en deskundige op het gebied van voeding, weet als geen ander wat er allemaal komt kijken bij de marathon. Vandaag een pijnlijk on derwerp, waaraan ook de Voorschotenaar niet ontkwam: sportblessures. Daarnaast volgen we vijf hardlopers van diverse pluimage bij hun voorbe reiding op de 42.195 meter lange slijtageslag. per ontkomt nu eenmaal niet aan trainingen op de weg." Ondanks haar uitgesproken mening zal Langereis niet snel iemand een marathon uit het hoofd praten. Als je het doet, doe het dan voorzichtig, is haar devies. „Let bij het lopen op je techniek. Aan topatleten kun je zien hoe mooi hun bewegings patroon is. Zij verkrampen niet. Door vaker hard te lopen, ver betert de techniek. Zo moeten marathonlopers minder op de voorvoet en meer op de hiel landen." Voor een verantwoorde voorbe reiding op een marathon komt echter meer kijken. Het rekken van de spieren bijvoorbeeld, bij velen nog altijd een stiefkindje. Langereis: „Toch hoeft dat maar weinig tijd te kosten. Met een minuut per spiergroep kom je al een heel eind. Vergeet vooral de buikspieren niet. Als die zwak zijn, kan dat rugklachten in de handwerken." beter voorkomen dan genezen." fo to loek zuyderduin neest. „Bij overbelastingsbles- sures moet je sowieso gas terug nemen. Verder beveel ik zelf werkzaamheid aan. Ijzen (ijs op de plaats van de irritatie, red.) en wisselbaden kunnen meestal geen kwaad. Met masseren en rekken kun je erger voorkómen, maar als je geblesseerd bent moet je daarmee juist voorzich tig zijn." De Aanloop Is een tweeweke lijkse rubriek. De eerste afleve ring (17-12-1992) ging over trainingsopbouw, de tweede (31-12-1992) over schoeisel en de derde (14-1-1993) over voe ding. De meest voorkomende klach ten van hardlopers hebben, hoe kan het ook anders, betrekking op de benen. „De kuit, achilles pees en knie", somt Langereis op. „Een op het oog onschuldi ge stijve kuit kan bijvoorbeeld ontaarden in irritatie van het beenvlies rond de aanhechtin gen van de spieren aan het bot. Dat noemen wij een ontste king." Die klacht weerhield Langereis er jaren geleden van haar opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding tot een goed einde te brengen. Haar eigen blessure bracht haar tevens op het idee om een cur sus sportmassage en vervolgens een studie fysiotherapie te gaan volgen. Het schrikbeeld van iedere ma rathonloper, een blessure in de laatste fase van zijn voorberei ding, is volgens Langereis inder daad 'fataal'. „Een goede tijd kun je vergeten als je een maand voor de marathon seri- Giel Houtman en Petra Langereis aan de massage-tafel: „Klachten kun je euze klachten krijgt. Haar colle ga Giel Houtman, met zijn 70 jaar nestor van het Leidse gilde van sportmasseurs, is minder somber. „Ik heb geblesseerde marathonlopers nog vlak voor de wedstrijd op de been gekre gen. Zij haalden vervolgens de finish, al moet ik t'oegeven dat het hun niet in de eerste plaats om een snelle tijd ging." Vooral in de kringen van veer tigplussers die voor het eerst gaan hardlopen signaleert Houtman, als masseur actief bij AV Holland en de Roadrunners, nogal eens zelfoverschatting. „Zij zouden zich beter eerst eens kunnen laten keuren. En zich vervolgens goed schoeisel laten aanmeten. De tranen springen me in de ogen als ik zie dat mensen voor driehon derd gulden schoenen aan schaffen, waarop zij totaal niet uit de voeten kunnen." Ook Langereis hamert op het belang van goed schoeisel. „Na 800 tot 1000 kilometer moet je je loopschoenen vervangen. Hoe goed ze er ook uitzien, de zolen zijn dan op. Doorlopen op oude schoenen kan tot blessu res leiden. Het bekken krijgt vaak veel te verduren." Klachten voorkómt de spil van het 'massage-team' van AV Hol land liever dan dat zij ze ge-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25