■2 tientjes Bar de tropen. X intratuin Schrijvende Lezers (maar voor minder kan ook.) DONDERDAG 28 JANUAR11993 Muziekonderwijs in de Bollen streek is verleden tijd. Recen telijk besloten de deelnemende gemeenten in de Stichting Mu ziekschool Lisse af te zien van verdere Financiële steun. Geen muziek De afgelopen weken heeft het Leidsch Dagblad zijn lezers re gelmatig ingelicht over een op merkelijk evenement in de Bol lenstreek: hel faillissement van de Stichting Muziekschool Lisse en omstreken. Voor een juiste beoordeling dient te worden vermeld dat de nu failliete SML werd voorafge gaan door de Muziekschool Bloembollenstreek, waarin een aantal gemeenten in de regio samenwerkten (Warmond, Sas- senheim, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Voorhout en Noordwijk). Deze oude Muziek school was erkend door de overheid; de docenten, die hun vakbekwaamheid ontleenden aan een hoogwaardige oplei ding aan een conservatorium, waren ambtenaren. In een ver slag van een onderzoek, inge steld door de toenmalige direc teur van de school, onder de leerlingen in het voorjaar van 1984 werd medegedeeld dat er belangstelling bestond voor nieuwe cursussen en projecten. Het is daarom niet zonder meer duidelijk waarom besloten werd om deze school per 1 au gustus 1986 op te heffen. Blijk baar ontbrak toen de politieke wil bij de gemeenten om verder samen te werken voor het voortbestaan van de school, om redenen die nader onderzoek verdienen. Vast staat dat het samenwer kingsverband tussen de ver schillende gemeenten in de ou de Muziekschool afbrokkelde: Hillegom en Warmond haakten af, gevolgd door Noordwijk. Voor de overblijvende gemeen ten werd het moeilijk om de kosten verder samen te delen, waarna besloten werd de school op te heffen. In de plaats kwam de Stichting Muziekschool Lisse en omstreken (aanvankelijk al leen Voorhout, mét Noordwij kerhout en Sassenheim op bij zondere voorwaarden). Het afhaken van de andere gemeenten versmalde de Finan ciële basis én daarmee de mid delen en mogelijkheden van de nieuwe school. De docenten werden van ambtenaren werk nemers met een kort dienstver band, samenvallend met het Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden briefde datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. schooljaar, met een bruto-sala- ris van 27,50 per uur, inclusief de vakantietoeslag van 7,5% per jaar over het jaarsalaris. In de zomervakantie waren de docen ten aangewezen op de WW; pensioenopbouw was niet meer mogelijk. Het bestuur, vroeger bestaan de uit een directeur, onder-di recteur en een administratieve kracht, berustte nu bij de Stich ting, bestaande uit mensen die zes jaar lang (zo lang heeft de Stichting bestaan) 'in hun vrije tijd veel tijd aan de school heb ben besteed', zoals voorzitter C. Moolenaar verklaarde (Leidsch Dagblad, december 1992). Men kan de vraag stellen in hoeverre men het bestuur van een school, dat behalve de no dige vakkennis ook organisato risch inzicht vereist, kan uitoe fenen als een pro deo vrije tijds besteding vhn enkele welwillen de mensen. Eigenlijk hoeft men er zich niet over te verwonderen dat het experiment moest eindi gen in een debacle, dat helaas tevens een einde maakte aan de vergevorderde pogingen om de positie van de docenten te ver beteren door middel van een Mocht, bezuiniging een be langrijk motief zijn geweest voor de gemeenten om de oude Muziekschool op te heffen, dan lijkt de omvang daarvan niet zo groot te zijn geweest: door het uitbetalen van wachtgeld toen het dienstverband van ambte naren werd opgezegd, door de belastingschuld van de nieuwe school, en de kosten van de exe cutie van het faillissement, enz.. Niet in cijfers uit te drukken is het ongunstige aureool rondom faillissementen in Nederland, dat de overlevingskansen van evt. een nieuwe muziekschool nadeling beinvloedt. We moeten daarom waarde ren dat opnieuw een aantal in gezetenen de handen met en thousiasme in elkaar hebben geslagen om het muziekonder wijs van een ondergang te red den: in de Stichting Prelude en de Vereniging Muziekschool Sassenheim (VMS). We stellen tegelijkertijd vast dat het kleine re overgebleven samenwer kingsverband tussen de ge meenten nog verder is uiteen gevallen. Het duidelijkst blijt dit uit het voornemen van de op richters van de VMS in hun brief van 8 januari j.l.: „Om het muziekonderwijs in Sassenheim een eigen leven te laten leiden, waarbij wij, als Sassenheimers, niet meer van de nukken en grillen van andere gemeenten afhankelijk zijn". De oprichting van de VMS is duidelijk een welkome oplossing op korte ter mijn: voor leerlingen die reeds hun lesgeld voor het hele jaar hebben betaald en dreigen een deel van dit geld te verliezen. Op langere termijn echter, dienen we ons af te vragen of het muziekonderwijs beter is gediend met een school die slechts werkt voor één gemeen te. Logischerwijze verschaft een groter samenwerkingsverband een ruimere financiële basis en de mogelijkheid om het aanwe zige docentenverband in ver schillende gemeenten efficiënt band zou kunnen worden voor zien door het recentelijk van hogerhand te lezen verordende samenwerking tussen gemeen ten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek in één enkele regio. Hel is daarom on begrijpelijk omdat juist expliciet het muziekonderwijs wordt uit gezonderd, samen met de an dere vermelde taken (vuilver branding, kabeltelevisie en wooriwagencentra). De ervaring heeft immers geleerd, dat het muziekonderwijs in de afgelo pen jaren een sluitpost in de ge meentebegroting lijkt te zijn ge- Deze summiere en voorlopige schets van de ontwikkelingen in het muziekonderwijs in de Bol lenstreek leidt ons tot de con clusie, dat voor een adequate verzorging van culturele belan gen in de regio wettelijke voor schriften onmisbaar blijken. drs. S.G. The, Kagerdreef 180, Sassenheim. (van redactiewege ingekort) WAO Juli/augustus 1991. CDA en PvdA schokken bijna' heel Ne derland. Vooral de PvdA omdat zij met hun standpunt inzake de WAO en Ziektewet omdraai en als een blad aan een boom. Half Nederland legt het werk neer. En terecht! Duidelijk is dat in deze minister Kok bezweken is, samen met zijn partij, onder de druk van Lubbers en de zij nen. Iedereen in de situatie van een WAO'er of iemand die on gewild in de Ziektewet belandde of nog zal belanden, moet ge dacht hebben: „Zij beroepen zich op naastenliefde, maar spijkeren Christus opnieuw aan het kruis". Het is een vonnis zonder rechten, het maakt ons radeloos!! Nog steeds is dit naderende onrecht niet ongedaan ge maakt. Sterker nog, de PvdA, gedwongen door het simpele feit van ledenverlies en ge zichtsverlies, stelt alles in het werk om er nog het beste van te maken. Maar helaas. Het CDA laat deze partij creperen en praat met de WD om hun snode plannen toch door te du wen. Dat is nog eens een staal tje van mensenlievendheidü Vindt u ook niet? Je mag het niet zeggen, maar hoe zou het zijn als Lubbers in zijn auto had gezeten toen zijn chauffeur, dronken of niet, zijn auto in de kreukels reed? Voor hetzelfde geld had Brinkman op de plaats des onheils gelopen. Hoe zou het dan zijn? Natuurlijk mag je dat zo niet stellen, maar toch! Er zijn genoeg mensen in Neder land die dat wel is overkomen en die komen nu met de pro blemen te zitten van een aanko mende a-politieke beslissing van gekozen vertegenwoordi gers die durven te beweren dit in het belang van de bevolking te doen. Diep treurig toch!! Jaap Koome, Lusthoflaan 31, Leiden. Ontwaakt! Wij moeten de gok maar wagen, vindt onze minister van verde diging. In een tijd van wereld rust en vrede moet het er toch eens van komen. Nederland doekt zijn leger voor 50% maar op. CDA en PvdA zijn akkoord, van Mierlo vraagt zich nog wel af of er voor deze bezuiniging wel geld genoeg is. Tot 1998 is voorlopig geen ge vaar te duchten. Daarna infor meren wij eens in den lande wie zoal bereid zijn, een klein maar goed beroepsleger gestalte te gaan geven. Eén doelgroep werd al genoemd, te weten vrouwen, allochtonen en voor tijdige schoolverlaters. Tel uit je winst! Het is te wensen dat onze economie niet al te positief ont wikkeld, anders wordt het nog een dure grap, gezien de eeuwi ge koppeling tussen lonen en uitkeringen. De discussie over de wense lijkheid een aan normen en waarden gelovende Nederland se man in dit leger een kans te bieden, zal ook wel worden op gestart. Gezien onze reputatie van positieve disctriminatie t.a.v. minderheden, wacht ik met spanning af. Hopelijk is dan M.J. Faber al in de VUT en mevr. Beckers met pensioen. Ter zake. Ik geloof niet meer in deze huidige politiek. Het moet anders en snel voor het te laat is. De werkende, oudere en bezorgde Nederlander raakt steeds meer in vertwijfeling. Discriminatie en vreemdelin genhaat liggen op de loer. „CD staat dik op winst!" Het moet, anders! Er moet een regering komen die luistert naar haar burgers. Het kan anders! Als u reageert! Nu! J. van Essen, Debussystraat 28, Lisse. AfVALbak T)e bewonerscommissie Ste venshof/Sleutels wil het volgen de onder de aandacht brengen. Op de woensdagavonden wor den in de wijk Stevenshof de groene afvalcontainers geplaatst op de bekende afhaalpunten zodat de volgende ochtend deze weer geleegd kunnen worden. Dit gebeurt op een reguliere basis, maar laatst stormde het flink aan de kust met als gevolg dat van sommige containers de deksels open waaiden of nog er ger dat de containers omvielen door de harde wind. Daar ma ken wij ook geen probleem van, maar het bevreemdt ons waar om de reinigingsdienst niet de zakken opraapt die er door de storm zijn uit gevallen! Men kan toch verwachten, gezien de ex treme omstandigheden, dat de reinigingsdienst zich meer be wust zou moeten tonen, en de werkzaamheden uitvoeren die in relatie staan met hun verant woordelijkheden. Dus reinigingsrechten om hoog? Misschien dan service verbetering? Namens de bewonerscornmssie Stevenshof/Sleutels, P.J. Hartevelt, secretaris, E. Brugmanstraat 4, Leiden. Alweer enige tijd geleden be sloot de gemeente het zwem bad De Vliet te sluiten. Een be sluit dat velen pijn deed. De verwonderinbg en woede is er bij velen nog steeds. De Vliet Het prachtige buitenbad de Vliet moet dicht. Waarom ei genlijk? Teruglopende bezoe kersaantallen, een exploitatiete kort en een te kostbaar geachte investering in modernisering van het leidingnet, worden als argumenten aangevoerd. Voor de instandhouding van deze publieke voorziening heeft men kennelijk niets over. Wellicht worden andere zaken, zoals het 'creatief bestraten van de Ga- renmarkt voor zes ton, belang rijker gevonden. Natuurlijk zijn er goede argu menten voor het behoud van de Vliet. 1. Sportieve recreatie en sport beoefening maken deel uit van onze moderne westerse cultuur. De overheid c.q. de politiek zou het zich tot zijn taak moeten re kenen hiertoe de voorwaarden te scheppen, zo goed als voor andere culturele voorzieningen. 2. Met de beoogde verbouwing van de Zijl tot zwemparadijs en sluiting van De Vliet, is Leiden in één klap zijn buitenbaden kwijt. Voor een stad van meer dan honderdduizend inwoners, die bovendien altijd pretendeert een streekfunctie te vervullen, is dit wel erg armoedig. Temeer als men in aanmerking neemt dat in de direkte omgeving van Leiden geen buitenbad meer te vinden is. 3. Het in de discussie vaak ge noemde Vlietlanden is vanzelf sprekend nooit een alternatief voor een zwembad. Het blijkt buitenwater met alle gevarep van dien (verdrinking, botulis- 4. Leiden stelt zich kandidaat als 'culturele hoofdstad'. De af braak van een voorziening als De Vliet zou deze kandidatuur in een ietwat vreemd licht stel len. 5. Er zijn nog steeds heel veël mensen die met heel veel plec zier en gedurende het gehelè seizoen gebruik maken van dé Leidse buitenbaden (en met na me van de Vliet). Tellen zij niet meer mee? Is overigens wel eens vergeleken wat instand houding van andere openbare en/of culturele voorzieningen kost, gerelateerd aan gebrui kersaantallen? 6; Er zou eens serieus nage dacht moeten worden over de mogelijkheden het gebruik van de buitenbaden te vergroten. Te denken valt hierbij o.a. aan de verenigingen en de scholen. Er is, tot slot, reeds geopperd de zwemverenigingen het bad te laten exploiteren. Deze mo gelijkheid verdient het om on derzocht te worden op zijn haalbaarheid. Het initiatief van LZ-voorzitter Eduard Klasen in deze, verdient alle steun. Jan Breedeveld, Seer. Gem. Schoolsportcommis- en fervent zwemmer in de Vliet, Stadzicht 114, Leiden. De Leiderdorpse gemeentese cretaris A Willems (53) dreigt ontslag te krijgen en met wachtgeld of een afkoopsom van 1,3 miljoen gulden naar huis te gaan. Oorzaak van de klachten over Willems zou een gebrek aan leidinggevende kwaliteiten zijn, meldde deze krant vorige week. 1,3 miljoen Vele voorbijgangers was het al opgevallen. Wanneer men langs het gemeentehuis liep, rook men een akelige luéht. Dus wij naar de afdeling 'Informatie'. Het anders zo vriendelijk ge zicht van de betreffende dame was nu bedekt door een gas masker en ze was moeilijk te verstaan. Wat bleek? De vergis- tingfabriek was tijdens een be sloten vergadering van de ge meenteraad (leve de democra tie) en met behulp van artikel 19 akkoord bevonden en in het gemeentehuis gevestigd. Met een paars aanlopend gezicht (we hielden al die tijd onze adem in) vroegen wij wat er dan zoals vergist werd. Ze ant woordde: „Rotte appels". Wij wisten niet dat die zo stonken. Wij vlogen het gemeentehdis Leiderdorp een artikel 12 ge meente? De besloten vergade ring is geopend (leve de demo cratie). Wethouder C. Huigen van Boven stelt voor met be hulp van artikel 19 1,3 miljoen gulden gemeenschapsgeld weg te smijten, omdat de heren ambtenaren ruzie met elkaar hebben. Een slimme jongen uit de raad merkte op: „Maar wet houder, u kunt toch in dit geval artikel 19 niet gebruiken, wij praten nu toch over de centjes die we weg willen smijten". „Verdorie, je hebt gelijk slim merik, wat jammer, het is toch i zo'n gemakkelijk artikel." Na- j tuurlijk kregen zij onderling ru- j zie, want die Leiderdorpers moeten het wel gaan betalen, alleen moeten ze het liefst voor een fait accompli gesteld wor- den. Hopelijk zullen de provin ciale staten ingrijpen. Zo snel mogelijk artikel 12 (dus onder curatele) dat zou de Leiderdor- j pers veel geld besparen, want wegsmijten wordt dan een stuk moeilijker. Het Elisabeth Ziekenhuis krijgt er een nieuwe vleugel bij. Tijdens een besloten vergade ring van de gemeenteraad (leve de democratie) is men overeen gekomen aan het Elisabeth Zie- kenhuis toestemming te geven i om met behulp van artikel 19 een nieuwe vleugel aan te bou- j wen. Het ziekenhuis heeft hier dringend behoefte aan. Mo menteel liggen alle afdelingen stampvol met maagzweerpa- j tiënten. Allemaal burgers, die deze kwaal opgelopen hebben j door het beleid van gemeente- bestuur en raadsleden. Aange- zien nu ook onderling knallende ruzies zijn losgebarsten, ver wachten de dokters van het Eli- 1 sabeth Ziekenhuis een grote toevloed van bestuurders en raadsleden met maagzweer- klachten, vandaar artikel 19. L. Krol, Leeuwerikstraat 3, Leiderdorp. Areca (vlinderpalm) Houdt van veel licht, maar met; van volle zon. Van 27,50 voor A AC NIEUWE ZAAD- COLLECTIE nu 25% korting. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748 Nee, we overdrijven niet. J N^De ruisende palmen, bloeiende gar- V denia's en orchideeën zijn in de ianbieding. En we pakken ze ook nog zó voor u in, dat ze niet eens merken dat ze van ons naar u verhuizen Cymbidium (orchi dee). Hoogte 55-60 cm. Houdt van een vrij lichte plek, maar niet van volle zon. Van 24,95 voor Voorjaar in een mandje Keuze uit hyacinten of narcissen. Ze blijven lang mooi op een lichte M AC plaats. Compleet £193 Gardenia (Kaapse jasmijn). 0 35 cm. Bloeit met mooie witte geuren de bloemen. Van A AC 14,95 voor U93 Cycas revoluta palm (palmvaren). Hoogte 30 cm Houdt van licht en zon Van 22,95 IA Q( lÉÉife.- voor liiVi Trendy gieter 'X; Gelakt. In groen of bordeaux. A_ Van 22,95 1A95 voor X Kamerbamboe (Pogonatherum paniceum) Hoogte 30-35 cm. Houdt - van veel licht, maar -.'vL::VSfev niet van telle zon. Van 8.95 Eeuwig bloeiende tulpen van kunststof. In diverse kleuren. Perstuk van 1,95 voor TER AAR Veldweg 1, (ingang Kerkweg) tel. 01722-2241 HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24