Als het er om gaat, is Ajax sterk 'Het heeft geen zin meer om op mijn kans te wachten' Profsectie wil van amateurs af Graf en Seles op herhaling Sport Timman is terug in de race DONDERDAG 28 JANUAR11993 Ton Kamphues stapt op bij UDWS leiden Ton Kamphues houdt het na dit seizoen voor gezien bij derdeklasser UDWS. De oud-prof van Telstar en FC Amsterdam kan zich als trainer niet vereenzelvigen met de instelling van een groot deel van de selectie van de Leidse voetbalclub. Kamphues is bezig aan zijn eerste seizoen bij de club aan de Boshuizerkade. „Ik mis iets", vertelt Kamphues, die vorig jaar de B-selectie on der zijn hoede had. „Regelmatig sta ik met zeven k acht man op het trainingsveld. Dat is te weinig, dan moet ik te veel concessies doen. Het is beter te stoppen." Ajax speelt inhaalwedstrijden in maart den haag De KNVB heeft na overleg met de betrokken clubs de data voor enkele inhaalwedstrijden vastgesteld. Volendam speelt de thuiswedstrijd tegen Ajax op zondag 7 maart. Als gevolg daar van de is de ontmoeting Volendam-Den Bosch van 7 maart ver schoven naar woensdag 10 maart. De wedstrijd Roda JC-Ajax is verschoven naar woensdag 10 maart. Volleybalselecties beginnen training woerden» Achttien speelsters, onder wie oud-Gemini-speelster Inger Poorta, en zestien spelers starten begin februari de weke lijkse traininingen voor de nationale volleybalploegen. Vrouwen selectie: Fokkkens, Franzen (Olympus), Moeskops, Raaymakers, Ruygrok, Westerman (WC), Van de Boogaard, Drenth, De Vries (AMVJ), Fleurke, De Wild (Ommen), Suythof (Havoc), Elshof, Huiszoon (Sudosa), Van der Berg, Leenstra, Poorta, Wiegers (Martinus). Mannenselectie: Cristina, Kailola, Latuhinin, De Reus (VCG), Van den Brink, Lentelink (Zwolle), Van Ree, Tinkhof (ZVH), Bijl, Bas van de Goor, Mike van de Goor, Mulder, Van Of- fenbeek, Posma, Schuil (Dynamo), Van Solkema (Maaseik, Bel- Marianne Vlasveld naar WK langlauf oud-ade Drievoudig Nederlands kampioene Marianne Vlasveld neemt deel aan de wereldkampioenschappen langlauf. De 25-ja- rige atlete uit Oud-Ade komt in het Zweedse Falun tussen 18 en 28 februari in elk geval uit op de 30 kilometer vrije stijl. In over leg met de ploegleiding bepaalt Vlasveld op welke andere onder delen zij start. Zeiler Roy Heiner wint drie races perth Roy Heiner heeft tijdens de eerste dag van zeilwedstrij den om de Australia Cup drie van zijn zes wedstrijden gewon nen. In een veld van tien staat de Koudekerker gedeeld derde. Bij de wedstrijden voor Perth, gehouden volgens het een-tegen- varen, is de hoofdprijs ruim 35.000 gulden. De vier zeilers met de meeste zeges gaan over naar de halve finales v Atlete Quirot aan de beterende hand havana De Cubaanse atlete Ana Fidelia Quirot, die ernstige brandwonden opliep bij een ongeluk in huis, is aan de beteren de hand. De artsen in Havana deelden gisteren mee dat het ge nezingsproces is begonnen en dat afgestorven stukken huid zijn verwijderd. De baby van Quirot, die zondag twee maanden te vroeg geboren werd, maakt het naar omstandigheden eveneens Ruitenberg winnaar op Weissensee techendorf René Ruitenberg uit Oldebroek is gistermiddag op de Weissensee in het Oostenrijkse Techendorf officieus wereld kampioen schaatsen op de marathon geworden. De tweede plaats was voor Jan-Eize Kromkamp (Oldeholtpade). Evert van Benthem (St. Jansklooster) eindigde als derde. Nieuwvener Ri chard van Kempen werd tiende. Jan Kooiman won gisteren de vijfde editie van de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissen see. De veertigjarige huisman uit Ammerstol won de eindsprint van een kopgroep van drie man. Alfons Groenendijk wil Ajax verlaten Tegenstrijdige belangen vormen obstakel tiet profvoetbal in ons land denkt hardop over een schei ding van tafel en bed van de amateurs. Een-belangrijke stro ming binnen het betaalde voet bal streeft naar volledige zelf standigheid, organisatorisch en financieel. 'Zelfs dient overwo- gén te worden om het profes sionele apparaat te verplaatsen riaar een andere locatie dan het KNVB-sportcentrum in Zeist' is het advies, dat de achterban in overweging is gegeven. De voorzet tot een splitsing staat haaks op de gedachten- gang van het demissionaire sec- 'üebestuur en was anderhalve i week geleden mede aanleiding fot de val van het kabinet-Van fiooijen. Voor het sectiebestuur is en blijft het betaalde voetbal een integraal onderdeel van de KNVB', voor de voorstanders van een scheiding impliceert *<3ie visie 'dat alle belemmerende factoren om het beleid binnen 'jjiet betaalde voetbal te kunnen 'uitvoeren blijven bestaan. Na tientallen jaren modderen, lijkt de tijd gekomen daaraan een einde te maken'. Slagvaardig beleid 't)e huidige structuur en regle menten van de KNVB maken het de profsectie vrijwel onmo gelijk voornemens om te zetten in concreet beleid. Het zijn Vooral de tegenstrijdige belan den tussen de twee secties, zo ^staat in een beleidsnotitie te le zen, die een te groot obstakel vormen voor een slagvaardig en daadkrachtig beleid. In de hui dige structuur is algemeen di recteur Harry Been verantwoor delijk voor het totale perso neelsbeleid en valt de directeur betaald voetbal (Cees Wolzak) onder zijn supervisie. De ver- houdingen met betrekking tot beleidsvoorbereiding en -uit voering zijn daardoor onduide lijk. Het profvoetbal is daar- amsterdam/leiden Alfons Groenendijk in het Europa cup-duel tegen Rot Weiss Erfurt vorig jaar. Het geduld van de re serve van Ajax is nu op. foto archief Alfons Groenendijk heeft te kennen ge geven Ajax te willen verlaten. De Leidse linkermiddenvelder ziet voor hem bij de club uit De Meer geen toekomst meer. In een gesprek met Louis van Gaal bracht Groenendijk de Ajax-trainér gistermid dag op de hoogte van zijn besluit. Groenendijk (28) die tien jaar gele den als prof bij FC Den Haag begon en via Roda JC anderhalf jaar geleden in Amsterdam belandde heeft bij Ajax veel tegenslagen gekend. Twee keer hiel den blessures hem gedurende lange tijd uit de roulatie. Onlangs hervatte de oud- UVS'er de training na vier maanden van blessureleed. Zijn optredens blijven tot nu toe echter beperkt tot die in het twee de elftal. Groenendijk: „Het heeft me niet mee gezeten. Het is moeilijk terug te komen in een ploeg als Ajax. De rest zat natuur- lijk niet stil tijdens mijn afwezigheid. Ik ben nu fit, maar zit niet eens op de bank. Op mijn positie speelt Davids en Kreek zit op de bank. Het was tijd om bij me zelf te rade te gaan, want op mijn leeftijd heeft het geen zin meer om op mijn kans te wachten. Ik wil voetballen. Mijn ge duld als reserve is op. Daar heeft Van Gaal begrip voor." De thans in Nieuw Vennep woonachti ge voetballer voelt er niets voor om een transfer te forceren. „Ik speel nog steeds bij Ajax en blijf keihard trainen. Ik laat eventuele belangstelling rustig op me af komen. Het is de vraag of clubs mij wel willen hebben. Ik heb natuurlijk een tijd niet meer op niveau gespeeld." In de zomer van '92 wilde FC Twente Groenendijk graag inlijven. „Toen wim pelde ik die belangstelling nog af. Ik wil de er nog één keer vol voor gaan bij Ajax. Het is niet dat geworden wat ik had ge hoopt. Zoiets weet je niet vantevören." Mocht Groenendijk op korte termijn Ajax verlaten dan is hij de vierde speler die in de loop van dit seizoen zijn heil el ders zoekt. Bryan Roy (Foggia), Ron Wil- lems (Grasshoppers) en John van Loen (Feyenoord) gingen hem al voor. Bij Ajax wordt de vrees voor een leeg loop steeds groter. Technisch directeur Louis van Gaal maakte er gisteravond na de gewonnen wedstrijd tegen Vitesse geen geheim van ook bang te zijn voor het vertrek van Jonk. Zeker is dat de be langrijkste speler, Dennis Bergkamp, weggaat. „Elke voetbalkenner kan wekelijks zien over welke kwaliteiten Jonk beschikt", al dus Van Gaal. „Als ik trainer was van een buitenlandse topclub wist ik het wel. Ik zou Bergkamp en Jonk allebei nemen. Het is gewoon een fantastisch koppel." Van Gaal noemde de wijze waarop Bergkamp gisteravond zijn tweede doel punt maakte één van de persoonlijke hoogtepunten van de speler. „Ongeloof lijk mooi", zei de technisch directeur. Bergkamp nam een pass uiteraard van Jonk aan uit de lucht en scoorde zonder dat de bal de grond raakte. Vooruitlopend op het naderende ver trek van één dan wel twee sterspelers blijft Van Gaal op zoek naar versterking op korte termijn. Zoals bekend wil hij een spits en een rechterverdediger. De clubs van de betrokken voetballers wei geren echter tijdens het lopende seizoen medewerking te verlenen. „En ik weiger paniekaankopen voor de korte termijn te doen", verklaarde Van Gaal. „Ik wil niet weer een situatie zoals met Van Loen en Willems." Door het vertrek van zowel Van Loen als Willems zit Van Gaal echter met een probleem. „Het spijt me ook zeer", zei de technisch directeur, „dat na Van Loen ook Willems vertrok. Ik had hem de rest van het seizoen zeer goed kunnen ge bruiken. Hij had echter mijn woord dat hij kon vertrekken als hij dat wilde. Aan die toezegging heb ik mij gehouden toen Grasshoppers zich meldde." Ajax zit aan vallend krap door het ontbreken van Pet- tersson (knie) en Litmanen (enkel). Van Gaal hoopt over enkele weken weer over het tweetal te kunnen beschikken. Bergkamp bezig aan afscheidstoernee Ajax hoopt nog steeds op het landskampioenschap. Gis teravond in het inhaalduel tegen Vitesse werd duidelijk dat er met de Amsterdammers nog wel degelijk rekening moet worden gehouden. Dank zij een weer geïnspireerde Dennis Bergkamp, die bezig lijkt aan een glorieuze af scheidstoernee, veegde Ajax de Arnhemse tegenstander met 4-0 van de mat. amsterdam gpd naast van oordeel dat deze sec tie een te grote financiële ver antwoordelijkheid draagt voor de instandhouding van appa raat en infrastructuur in Zeist. 'De enorme bedragen die mo menteel worden gereserveerd, worden onttrokken aan het be taalde voetbal'. Daarom, zo luidt het advies, zou een be- leids-adviescommissie de alge mene vergadering moeten advi seren of al deze reserves wel noodzakelijk zijn. Om te komen tot een verdere uitbouw van het profvoetbal in ons land wordt ook rondgeke ken in eigen huis. Daar heersen eveneens tegenstrijdige belan gen. Dat geldt allereerst ten aanzien van de positie die CSR, de centrale spelersraad, in neemt. 'Die positie is niet on dersteunend, maar eerder rem mend en polariserend'. Vergele ken met de positie die de CSR inneemt, is die van de FBO (werkgevers) ondergeschoven. Een aantal van deze aspecten is in de voorbije dagen uitvoerig aan de orde geweest in de vier regio-vergaderingen, die de in formatiecommissie (Ruts, Aal- bers, Sporre, Vlaminckx) heeft belegd na het ontslag van het kabinet-Van Rooijen. De clubs zien geen heil in een lijmpoging en richten zich liever op de vor ming van een nieuw sectiebe stuur. Deze week zal Gerard Bouwer namens de informatie commissie de gedachten van de clubs bundelen, waarna de con clusies andermaal zullen wor den voorgelegd aan de vergade ring. Bijna unaniem wordt aan genomen dat de huidige infor matiecommissie daarna zal worden gevraagd als interim- bestuur te fungeren en het ko mende half jaar op hoofdlijnen te besturen. Via de vijf voorge stelde werkgroepen zal er in de komende maanden driftig wor den geleuteld aan het omstre den beleidsplan. Dat heeft nu de eerste prioriteit. Als in De Meer de vingers van de voorzitter en de technisch directeur omhoog gaan, weten de voetballers, is het echt ernst. Ajax wil een hoofdprijs, Ajax wil de titel. Gisteravond is dan offi cieel het offensief van de Am sterdammers begonnen. Ajax speelde goed, en dat werd tijd. De hoogste tijd zelfs. Want De Meer was de laatste weken niet veel meer dan een praathuis. Bergkamp weg; waarheen en voor hoe veel? Een half elftal geblesseerden en de plotselinge roep om onmiddel lijke versterking. Maar wie en wat gaat dat kosten? Het voetbal maakte de Amsterdammers er ook niet bepaald vrolijker op. Het was toch echt al weer de tweede 'dip' van het jaar. Vingers Op dergelijke momenten is Ajax op zijn sterkst. Feyenoord werd in De Kuip geklopt, Kaiserslau- tern was helemaal niet zo ge vaarlijk als werd gevreesd. Om dat Ajax er weer stond toen het moest. Maar ook na de uitscha keling van de Duitsers dreven de Amsterdammers weer weg op de wolken van het succes. Het verlies van maar liefst ne gen punten en de 'draak' tegen Dordrecht'90 brachten de vin gers van voorzitter en technisch directeur vervolgens voor de tweede keer in te korte tijd om hoog. Er moest weer iets gebeu- De heren werden op hun wenken bediend. Een mooi voorbeeld van Amsterdamse ar beidsverhoudingen. Maar toch blijft het merkwaardig dat Ajax blijkbaar succesnummers alleen op verzoek draait. De klinkende zege op Vitesse dat het contract met trainer Neumann met een jaar verleng de kwam ook als geroepen. PSV komt weer in zicht. De top per wordt op 14 februari in Eindhoven gespeeld. Daar gaat de competitie de slotfase in. Nieuw puntverlies op weg naar Eindhoven zou de kraker van alle belangen strippen. Ajax doet nog mee. Met dank aan Vitesse, dat gisteravond niet eens de kwalificatie 'altijd lastig' verdiende. En met een knipoog naar Dennis Bergkamp. Het zijn de echte groten van de voetbal wereld die zelf mogen en kun nen bepalen waar en wanneer ze wat doen. Het laatste doel punt dateerde al weer van 1 no vember 1992. Op zijn afscheids toernee door Nederland begon de schaduwschutter vier dagen geleden als aangever. Gister avond speelde hij de rol van af maker. Twee goals waar de complete technische staf de dug out voor uit stormde. De eerste was inderdaad om te onthouden. In de vierde mi nuut, de bal weggeplukt tussen de benen van de blunderende Laamers en tussen de schoenen van doelman Van der Gouw Dennis Bergkamp balt zijn vuist nadat hij het eerste doelpunt heeft gescoord. De Amsterdamse spits stimu leerde Ajax gisteren tegen Vitesse tot droomvoetbal. foto am door. Mooi. Maar die tweede, die was om in te lijsten. Jonk als aangever, de bal die de grond niet raakt en dan de lob. Alsof Bergkamp zelf wilde bepalen hoe Amsterdam hem straks zal herinneren. Ajax mócht ook de mooiste din gen doen. Het 'klimaat' was er naar. Vitesse had zich zo ont zettend aangepast aan de te genstander, dat de ploeg alleen nog aan de zwart-gele strepen herkenbaar was. Zelfs tijdens de ongelijke strijd werd de verdedi ging nog twee keer omgegooid. Het haalde natuurlijk niets meer uit. Nog voor rust haalde Ajax Vi tesse het vel compleet over de oren. Dan Petersen liep drie Arnhemmers voorbij, Bergkamp fungeerde als doorgeefluik en de ldeine Davids als afmaker. In de tweede helft sloeg Davids nog een keer toe. Dat was het sein voor Van Gaal om Blind en Bergkamp uit voorzorg in te wisselen tegen Kreek en See- dorf. De misschien wel jongste voorhoede van Ajax met Peter sen, Wijnhard, Seedorf en Over- mars scoorde niet meer. Het was ook welletjes. Ajax:Menzo; Silooy, Blind (75. Seedorf) en De Boer; Vink, Jonk, Bergkamp (75 Kreek) en Davids; Petersen, Wijnhard en Overmars. Vitesse:Van der Gouw, Straal, Bos, Van de Looi en Vermeulen; Cocu, Laamers, Van den Brom en Eijer La- tuheru en Loeffen. Gabriella Sabatini maakte tegen Monica Seles een melbourne eric de bie gpd-verslaggever Als Monica Seles en Steffi Graf, de nummers één en twee in het vrouwentennis, voor de veran dering eens een praatje zouden maken in de kleedkamer, moe ten omstanders toch wel de ge dachte krijgen dat ze net een partijtje in de huisvrouwen- competitie hebben beëindigd. Een echt doel hebben beide jonge speelsters, eigenlijk niet meer. Als ze maar gezond blij ven en zo goed mogelijk tennis spelen. En ach, dat ze zaterdag bij de open Australische kam pioenschappen in hun respec tievelijk negende en achttiende Grand-Slamfinale staan, is leuk meegenomen. Seles bereikte vanmorgen de eindstrijd als eerste door binnen het uur de uitgeputte Gabriëla Sabatini met 6-1, 6-2 van de baan te meppen. Sanchez-Vica- rio maakte het Graf daarna iets lastiger, maar de kittige Spaanse dolf uiteindelijk toch het onder spit: 5-7, 4-6. Daarmee kreeg de Australian Open de vooraf geplande vrou wenfinale. Van Seles, die in Melbourne haar titel verdedigt, had niemand verwacht dat ze tijdens het laatste weekeinde van de huidige editie zou ont breken. De 19-jarige 'material girl' uit Sarasota haalde bij haar vorige zeven optredens tijdens een Grand-Slamtoemooi steeds de finale en alleen vorig jaar op Wimbledon moest ze voor Graf buigen. In haar hele leven heeft Seles op Flinders Park zelfs nog nooit een wedstrijd verloren. De vier jaar oudere Graf is niet meer zo onoverwinnelijk als in 1988, toen ze in Melbour ne voor de eerste keer de hoofd prijs pakte. Die zege was het be gin van haar veldtocht naar de 'Super Grand Slam', de 'Grote Vier' én de olympische titel. Door familieproblemen raakte de speelster uit Brühl daarna even de weg kwijt, maar vooral na haar Wimbledon-zege van vorig jaar maakt ze steeds meer een relaxte indruk. Tegenwoordig concentreert Graf zich met haar trainer Heinz Günthardt volledig op het tennis. Voor hooguit nog vijf jaar echter. „Het is niets voor mij door te gaan als ik al 28 of 29 jaar ben", zegt Graf. „Ik leef al tien jaar in een moordend rit me. Over een tijdje wil ik een ander leven leiden." Tot haar afscheid zal ze zich nog vol overgave op het tennis storten, maar daarbij gaat het haar niet zo zeer om het verove ren van nog meer titels. „Toer- nooi-overwinningen of geld kunnen mij niet meer motive ren. Ik heb genoeg verdiend en alles gewonnen wat er te win nen valt. Het enige dat ik nu nog wil is zo goed mogelijk ten- Voor Monica Seles geldt het zelfde. Door haar simpele zege op Sabatini, die nog de nawee- en van haar slopende gevecht met Mary Pierce ondervond, stelde de speelster met Joego- slavisch-Hongaarse genen haar eerste plaats op de wereldrang lijst voorlopig veilig. Ze haalde er slechts haar schouders over op. „Voor mij telt alleen dat ik gelukkig en gezond ben. En na mijn carrière wil ik kunnen zeg gen dat ik het maximale eruit heb gehaald". san lorenzo de el escorial hans bouwmeester Als er een gouden advies te geven valt aan een ambitieu ze schaakspeler, dan is het wel: Onderschat nooit de moeilijkheden! Jan Timman trok zich niets aan van alle optimistische klanken van zijn supporters en voerde zijn afgebroken elfde partij tegen Nigel Short gister avond langzaam maar vast beraden naar winst. Hij had zijn huiswerk kenne lijk goed gedaan en hij nam rustig de tijd om alles naar behoren af te wikkelen. Nog ligt hij met 6-5 achter, door de voor hem zo teleurstel lend verlopen negende en tiende partij. Maar de span ning is terug en met drie par tijen voor de boeg heeft Tim man de zaak min of meer in eigen hand. Niemand kan hem helpen of raadgeven. In dit soort situaties spelen zoveel factoren mee, dat een schaakmeester op grond van zijn intuitie zijn taktiek moet uitstippelen. „Als het plan werkt heb je gelijk gekregen", zo heeft Timman gezegd, „en als het niet werkt zullen de critici over je heen vallen." Short keek wat verdrietig na deze nederlaag. „Kort na de eerste tijdcontrole heb ik een schaakje te veel gegeven", was het enige dat hij kwijt wilde. Vandaag wordt de 12e partij gespeeld. Short heeft wit. In deze positie was na 60 zet ten afgebroken. Timman (wit) had zijn zet onder cou vert afgegeven.) 61. Kfl (Dit werd door alle kenners ver wacht. Er dreigt 62. Kg4 en 63. Kxg5). 61...Tbl (Verhin dert het plan, want 62. Kg4 Tgl+ 63. Kh5 Tg2 is aller minst duidelijk.) 62. Txg5 Tfl 63. Tf5 Tgl 64. Th5 Tfl 65. Txh4 Kd5 66. Tf4. (Hij moet de koning op de f-lijn afsnijden, want 66. Te4 Txf2+ is remise.) 66...Ke5 67. Kg2 Tal 68. TfB Ke6 69. h4 Ke7 70. Tf4 Ta8 71. Kh3 Th8 72. Kg4 Tg8+ 73. Kh5 Ke6 74. Kh6 Ke5 75. Ta4 (Nood zakelijk. Met 75. Tf3 Th8+ 76. Kg5 Tg8+ komt hij niet ver der.) 75...Tg2 76. 13 Tg3 77. Te4+ Kf5 78. Te8! (De pointe van de winstvoering. Na 78...Txf3 79. TfB+ wint wit het pionneneindspel.) 78...Tg6+ 79. Kh7 TfB 80. Kg7 (Zo is de tijdcontrole gehaald. De zet bederft niets.) 80...Tg6+ 81. Kh7 TfB 82. Te7 (Een voor treffelijke tempozet. Na 82...Kf4 of 82...Tf8 beslist 83. Kg7.) 82...Ta6 83. Tf7+ Ke6 84. Kg7 Tal 85. TfB+ (Hoe de koning ook speelt, de h- pion komt onweerstaanbaar naar voren.) Zwart geeft het op. DIAGRAM Wit: Kg2, Tf5, f2, h3. Zwart: Kc4, Tb2, g5, h6.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23