Leidsch Dagblad Palestijnen moeten in Libanon blijven Wrak Elbe gevonden voor kust Umuiden Anti-rimpelpil van zee-organismen 'Lok-oma' pakt tasjesdief Herrie over eeuwenoude begraafplaats Hoogovens verbaasd over strafheffing VS Weekblad: Major heeft relatie met zijn kokkin Kanalen in Leiden ernstig verontreinigd GOED NIEUWS DONDERDAG 28 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40069 LOSSE NUMMERS 1.60 Een van de grootste scheepsrampen uit de vorige eeuw ROTTERDAM CPD Ruim veertig mijl uit de kust van IJmui- den hebben Nederlandse sportduikers het lang gezochte wrak van de Duitse oceaanstomer Elbe, een van de grootste en meest luxueuze passagiersschepen uit de vorige eeuw, gelokaliseerd. Uit het wrak, dat in tweeën is gebro ken en op ongeveer veertig meter diepte ligt, hebben de duikers inmiddels zilve ren serviezen, Weimar-porselein en wij nen geborgen. Van de kluis en meege voerde post, waaronder meer dan twee duizend aangetekende stukken met waardepapieren en geld, is nog geen spoor gevonden. Het drama met de Schnelldampfer El be een van de grootste scheepsram pen uit de vorige eeuw voltrok zich voor de Nederlandse kust in de vroege ochtend van 30 januari 1895. Het vroor negentien graden en er stond wind kracht zes toen de Elbe, van Bremerha ven onderweg naar Southampton en New York en eigendom van de Nord- deutscher Lloyd (nu: Hapag-Lloyd), in volstrekte duisternis ter hoogte van de machinekamer werd geramd door het Engelse kolenschip Crathie. De Elbe zonk binnen twintig minuten en 358 bemanningsleden en passagiers, onder wie veel Duitse landverhuizers, verdronken. Twintig mensen overleef den het drama: vijf passagiers, dertien bemanningsleden en twee loodsen, die zes uur hadden rondgedobberd in de enige reddingsboot die kon loskomen van de Elbe. De noodlottige scheeps ramp had destijds veel juridische strijd tot gevolg, omdat de dader, het kolen- schip Crathie, die vanuit Rotterdam op weg was naar het Schotse Aberdeen, na de aanvaring terugvoer naar Rotterdam en zich niet om de drenkelingen be kommerde. Volgens de Nederlandse duikers, le den van de Scheveningse sportduikver- eniging Sirene, stond het bewuste scheepswrak al geruime tijd bekend als het 'patrijspoortenwrak' en kwam pas vrij recent, aan de hand van duik- vondsten, vast te staan dat het de Elbe betrof. De vondsten zullen overigens niet worden verkocht. Ze zijn na regi stratie onder andere op video, onderge bracht bij de leden en beschikbaar voor onderzoeken tentoonstellingen. Over de eigendomsrechten heerst nog onduidelijkheid, onder meer vanwege de 'minimale contacten' met Hapag- Lloyd dat intussen van de ontdekking van de Elbe op de hoogte is gesteld. De Nederlandse overheid kan geen rechten doen gelden omdat het wrak buiten de Nederlandse territoriale wateren ligt. Pagina 2: Vleugje goudkoorts bij ont dekking wrak Elbe. Computerspelletjes /t Hoogleraar Kind en I Media: „Computer spelletjes hebben ook een paar goede educatieve kanten." Kroese weg C B'i c'e Leiderdorpse Z D voetbalclub RCL dreigt een spelersstaking na het ontslag van trainer Jan Kroese. Door een 26-jarige hoofdagente als lok-oma de straat op te stu ren, heeft de politie van Tilburg een 24-jarige man kunnen ar resteren die vermoedelijk ver antwoordelijk is voor het groot ste deel van meer dan honderd tasjesroven die de afgelopen maanden in die stad zijn ge pleegd. Reeds na twee dagen slenteren en gedekt door colle ga's op snorfietsen werd de agente overvallen en kon de da der worden gepakt. De golf tasjesroven leidde met name onder bejaarden tot on rust. Bejaardencentra organi seerden zelfs voorlichtingsbij eenkomsten om berovingen te voorkomen. Toen ook de poli tiek zich ermee begon te be moeien, besloot de politie een speciaal team rond een lok-oma te formeren. Israëlisch Hof geeft goedkeuring aan deportatie De Israë lische regering hoeft de vierhonderd gedepor teerde Palestijnen niet terug te halen uit Libanon. Het Hooggerechtshof in Jeruzalem heeft dat vanochtend be paald. De Palestijnen zullen de gelegenheid moeten krij gen persoonlijk beroep aan te tekenen, maar de regering mag daarvoor de plaats bepalen. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Premier Rabin verklaarde van ochtend dat hij tevreden is over de uitspraak. Hij heeft eerder deze week al gezegd dat de be roepsprocedures in Zuid-Liba- non moeten worden afgewik keld en niet in Israël. De advocaten van de gede porteerden en vertegenwoordi gers van mensenrechtenorgani satie putten vanochtend troost uit dè veroordeling door het Hof van het massale karakter van de deportatie. „Het is een overwin ning voor het recht. Het Hof heeft de regering duidelijk ge maakt dat ze niet zomaar een massa-deportatie kan uitvoe ren", zei Yehoshua Schoffman namens de Israëlische organisa tie voor burgerrechten. Advocaat Avigdor Feldman voorspelde dat de regering nu zal besluiten alle Palestijnen, of in elk geval een deel van hen, naar Israël te halen voor hun beroepszaak. Het betrekkelijke optimisme van de advocaten wordt niet ge deeld door de Palestijnse dele gatie bij het vredesproces. SLAGINGS- GARANTIE NIMA-A, BOFC. Wilt u weten hoe? Bel Instimar: 071 -12 85 52 (tot 2030 uur). Woordvoerster Hanan Ashrawi zei vanochtend dat ze de uit spraak had verwacht. „De Pa lestijnen is nooit recht gedaan in Israëlische rechtbanken", zei ze. „We kunnen nu niet meer doen dan onze hoop vestigen op de Veiligheidsraad. De Palestijnse gedeporteer den hebben eerder deze week al laten weten dat ze niet van plan zijn beroep aan te tekenen. Ze willen dat Veiligheidsraad-reso lutie 799, die Israël gelast alle gedeporteerden terug te halen, onverkort wordt uitgevoerd. In hun bivak in Zuid-Libanon we zen ze vanmorgen de uitspraak van het Israëlische Hoogge rechtshof met kracht af. Hun woordvoerder, Abdelaziz al- Rantisi, noemde premier Rabin en de rechters van het Hof „ter roristen en nazi's". De Israëlische regering* zal nu moeten proberen de uitspraak van het Hof aan de Verenigde Naties te verkopen als een op lossing van de deportatiekwes tie. Het probleem is dat de in- ternationalq gemeenschap de deportaties heeft veroordeeld als een schending van de Vierde Geneefse Conventie, terwijl het Hof zijn uitspraak daar niet op heeft gebaseerd. Jeruzalem» In Jeruzalem zijn gis teren rellen uitgebroken, nadat het Hooggerechtshof had be paald dat een snelweg in het noorden van de stad mag worden verbreed ten koste van een eeu wenoude grafkelder. In de kelder bevinden zich skeletten uit de vierde eeuw voor de huidige jaar telling. Het Hof oordeelde dat de skeletten zonder bezwaar elders kunnen worden begraven. Ultra orthodoxe joden, die begraaf plaatsen als heilig beschouwen, staken vuilnisbakken in brand, blokkeerden wegen en vielen de politie aan. Twee politiemannen, een demonstrant en een persfo tograaf raakten licht gewond, fo to afp HET WOORD IS AAN Jacob Cats Nog teveel lijkt het in onze maat schappij alsof het kwaad vleugels heeft en het goede als een schild pad gaat. VANDAAG Economie/Beurs 9 Familieberichten Programma's Regio Religie Sport VANDAAG OOK BOEKEN en FILMS PAGINA'S 21,22 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog Wolkenvelden, vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, temperatuur in de middag ongeveer 2 graden. Zwak ke tot matige oostenwind, rond kracht 3. comPAn advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager AdminlstraUeve Automatisering. Noord wijk ui. 01719 - 46566 fax. 01719 - 48547 'Opmerkelijk staaltje van protectionisme' BRUSSEL/UMUIDEN PIETER VAN HOVE Hoogovens reageert verbaasd op de hoge strafheffingen die de Verenigde Staten willen opleg gen op de import van platte staalprodukten uit Europa. Het W.F. Hermans eist excuus amsterdam gpd W.F. Hermans eis excuus van burgemeester Van Thijn en kunstwethouder Bakker van Amsterdam. Weliswaar is de schrijver weer 'welkom' in de hoofdstad, maar beiden moeten niet denken dat daarmee alles is vergeten en vergeven. Hermans, in 1986 tot persona non grata verklaard door het Amsterdam se gemeentebestuur, eist schrif telijk genoegdoening. Maandag moet Hermans de spil zijn van de persconferentie ter gelegenheid van de Boeken week (10 tot en met 20 maart) in Amsterdam. Het zou de eer ste keer zijn dat Hermans Am sterdam weer aandoet nadat hij in 1986 cultureel centrum De Balie moest ontvluchten na een bommelding door anti-apart- heidsactivisten. Kort daarvoor had de Amsterdamse gemeen teraad Hermans tot ongewenst persoon verklaard omdat hij tij dens de culturele boycot een aantal gastcolleges in Zuid-Afri- ka had gegeven Nederlandse staalconcern spreekt over „een opmerkelijk protectionistisch gebruik van de Amerikaanse handelswetge ving". Hoogovens is voor ongeveer tien procent van zijn uitvoer van koud- en warmgewalste staalplaat aangewezen op de uitvoer naar de VS. Het staalbe drijf ziet zich door de gisteren door het Amerikaanse ministe rie van handel aangekondigde heffingen geconfronteerd met een prijsstijging van 23 tot 26 procent. De Amerikanen menen dat hun staalindustrie aanzien lijke schade heeft opgelopen door 'EG-dumpingen'. Hoog ovens ontkent dit. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Eu ropese Gemeenschap, heeft de Amerikaanse actie „ongepast en •volledig overtrokken" genoemd. Hoogovens stelt dat de VS bezig zijn hardhandig op te treden te gen staalinvoer uit de EG, zon der dat sprake is van enige in- voerstijging. „Door deze han- zelfs onmogelijk gemaakt voor traditionele leveringen vanuit Nederland en andere EG-lan- den." De aangekondigde maat regelen zijn volgens Hoogovens niet reëel aangezien de laatste twee jaar zelfs sprake is van een dalende trend in de EG-export naar de Verenigde Staten. EG-commissaris Brittan (bui tenlandse handelsbetrekkingen) wil de Amerikaanse strafmaat regelen maandag in de raad van EG-ministers van buitenlandse zaken aan de orde stellen. LONDEN-MUSCAT CEES v CORRESPONDENT. Rtr De Britse premier John Major heeft een affaire met rijn vrouwelijke kok. Die bewe ring publiceerde het week blad New Statesman vanmor gen. Het verhaal is gebaseerd op een roddel die al maanden de ronde doet in politieke kringen. Major heeft advocaten op dracht gegeven een aanklacht wegens smaad voor te berei den tegen de New Statesman en het blad Scallyivag. De 49- jarige Major is getrouwd en vader van twee volwassen kinderen. De rekening van rijn advocaten zal hij zelf be talen. Onder de kop 'De Merk waardige Zaak van John Ma jors Maitresse' gunt de New Statesman de lezer een blik in de keuken van de 'roddelende klassen'. Het weekblad bena drukt dat het drie pagina's lange verhaal is gebaseerd op roddels, maar tekende aan dat het daarvoor geen hard bewijs had kunnen vinden. Het artikel heeft geleid tot veel verontwaardigde reac ties. Sir Marcus Fox, een in vloedrijk lid van Majors La gerhuisfractie, zei: „Ze rijn heel diep gezonken. Dit ver haal is veel erger dan alles wat de boulevardkranten tot dusverre hebben gedaan." Major, die op de terugweg is van een bezoek aan India, vond het nodig de beschuldi ging te weerspreken. Zijn woordvoerder noemde het verhaal „volslagen onwaar". Alle landelijke dagbladen brachten vanmorgen verha len over de stunt van de New Statesman. De Daily Mirror onthulde zelfs de identiteit van de 41-jarige 'maitresse'. Hoogheemraadschap al jaren op de hoogte LEIDEN ERNA STRAATSMA Het water in het Korte Vlietka- naal in Leiden Zuid-West is ern stig verontreinigd met onder meer chloride, fosfaten en stik stofverbindingen. De vervuiling is ontstaan door de overbelas ting van de nabijgelegen water zuiveringsinstallatie aan de Voorschoterweg. Onvoldoende gereinigd water komt in dit ka naal terecht. Ook het Rijn- en Schiekanaal is door deze vervui ling aangetast. De verontreiniging van het Korte Vlietkanaal is op sommige plekken zo ernstig dat het hoog heemraadschap van Rijnland het water ongeschikt acht om in te zwemmen. Het Rijn- en Schiekanaal is 'matig' vervuild. Het hoogheemraadschap is al jaren op de hoogte van deze si tuatie. Ofschoon in beide wate ren wordt gezwommen en ge varen, heeft het hoogheemraad schap de recreanten nooit ge waarschuwd voor de slechte kwaliteit van het water. Volgens een woordvoerder van het schap is dit de taak van de pro vincie. Die is wel op de hoogte gesteld maar heeft geen actie ondernomen omdat het hier om zogeheten doorgaand water gaat. De provincie beperkt zich tot het uitbrengen van zwemad- viezen over puur recreatiewater. Bij de Leidse GGD zijn geen klachten bekend naar aanlei ding van het zwemmen in het Korte Vlietkanaal. Pagina Leiden: Vervuiling ka nalen in '96 voorbij. ROTTERDAM «ANP Oud worden zonder rimpels. Een ideaal voor veel mannen en vrouwen, dat nu bin nen ieders bereik lijkt te liggen. Het Acade misch'Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam heeft wetenschappelijk onderzoek gedaan naar het middel Imedeen, een voedings supplement in de vorm van een pil, op ba sis van eiwitten die uit zee-organismen worden gewonnen. De resultaten zijn volgens dermatoloog dr. F. Heule verbluffend. „Rimpels vermin deren of verdwijnen, de huid wordt gladder en vochtiger. Kortom, het heeft effect", roept hij enthousiast. Hij testte de pil op 46 vrouwen van 45 tot 65 jaar oud, die het maar niets vonden dat ze rimpels kregen. Volgens Heule bleek na drie maanden al dat de pil niet alleen in het gezicht maar over het hele lichaam effect sorteerde. De huid werd vochtiger en voelde minder strak aan. Maar ook de 'lastige' cellulitis (putjes oftewel sinaasappelhuid) op de bovenbe nen werd een stuk minder. De anti-rimpelpil is gemaakt van allerlei kleine zee-organismen zoals algen, plank ton en zeer kleine visjes. Ze worden droog gevroren en daarna tot poeder vermalen. Het spul komt uit de nog vrij schone Stille Oceaan nabij het zuiden van Japan. In Eu ropa worden van het poeder tabletten ge maakt. Volgens Heule versterkt de pil het steun- weefsel dat zich direct onder de opperhuid bevindt. Hij adviseert gebruikers de pillen twee maal per jaar gedurende drie maan den te slikken. Bijwerkingen zijn er volgens de dermatoloog niet. De wonderpil is in middels te koop bij apotheken, drogisten en schoonheidsspecialisten. Ontslag zieke werknemer wordt moeilijker DEN HAAG GPD Werknemers die een jaar ziek zijn, worden beter beschermd tegen ontslag. Nu moeten werk gevers na dat jaar drie maanden wachten met ontslag als er nog een kans is dat de werknemer zijn werk kan hervatten. Staats secretaris Ter Veld van sociale zaken wil die termijn verdubbe len tot een half jaar, heeft ze vanmorgen aangekondigd bij de voortzetting van het debat over de WAO. Na het jaar Ziek tewet krijgt de nog zieke werk nemer overigens al wel een WAO-uitkering in plaats van ziektegeld. Ter Veld toonde zich ingeno men met het WAO-compromis. „Ik ben blij dat ik dit voorstel kan verdedigen, zonder het ge voel te hebben te trekken aan een dood paard", zei Ter Veld, doelend op het oorspronkelijke wetsvoorstel dat niet kon reke nen op een kamermeerderheid. De staatssecretaris maakte ove rigens duidelijk het oorspronke lijke kabinetsvoorstel, waarin de bestaande uitkeringen werden bevroren, nog steeds het beste te vinden. Ter Veld meent dat voorko men moet worden dat een ver zekering tegen arbeidsong- scfiiklheid straks door de optel som van de wettelijke WAO- premie plus de premie voor een aanvullende particuliere verze kering hoger uitvalt dan nu. „Het is niet de bedoeling dezelf de lasten te houden, maar nu anders gespreid", aldus Ter Veld. Dat zou de arbeidspartici patie niet ten goede komen. Pagina 3: Felle botsing tus sen Lubbers en PvdA, Excuus lubbers was aanval op PvdA Lcidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - Adres: Postcode: Plaats: Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i 0 Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) 0 automatisch (ƒ82,85) I Nr. bank/giro: Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1